LITIE STRUÜK E83 Kinderboekenweek werd ook in Sommelsdijk gevierd Piet Vreeswijk 40 jaar zondagssclioolmeester in Nieuwe Tonge Provinciale Staten gaan jongeren stimuleren te ondernemen 0900-8844 Bloembollenmarkt OSTRUUK in Ouddorp Jeugdcontactavond in Ouddorp cKr. stree\<ihlad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Rotterdam-Rijnmond Verdachte huiselijk geweld aangehouden Fotomateriaal gevraagd voor herdenkingsboek OUDDORP - Zaterdag 22 oktober wordt de jaarlijkse bloembollen- markt weer gehouden bij de bloe menkassen van de familie Grinwis. Het is dit jaar de 18e keer dat de markt wordt gehouden. En zoals altijd is de netto opbrengst weer voor Woord&Daad. Deze stichting besteedt het geld aan een speciale actie, nu voor de aids-patiënten in de derde wereld. Cfciief in beeid en geluid www.struijkstruijk.nl MAKELAARDIJ 'Taxatie nodig? Bel ons (0187)47 02 72 SCHERPE TARIEVEN! Herman Dad DeOrie... 'De zondagsschool is het laatste wat ik loslaat' Oudeliedenhuis Kinderen laten nadenken Goedheid Gods Vrucht Nog niet afbouwen Jubileumviering Het initiatiefvoorstel van de CDA-leden de Haas, Verbeek en VVD-lid van Ginkel van Provinciale Staten Zuid-Holland is vorige week met steun van de CDA, VVD, LPF, PvdA, SP en SGP/CU aangenomen. Deze partijen vinden dat jongeren actief gestimuleerd moeten worden om te kiezen voor een loop baan als ondernemer. Jonge ondernemers zijn nodig om de werkgelegenheid te stimuleren, de talenten in onze samenleving beter te benutten en om het huidige aantal bedrijven minimaal op niveau te houden. Met dit voorstel wordt een nieuwe impuls gegeven aan de toekomst van jongeren en daarmee aan nieuwe groeikansen voor de economie en werkgelegenheid in Zuid-Hol land, want jonge ondernemers zijn de banenmotor van de toekomst. 2 J 2 A'B Dinsdag 18 oktober 2005 78e jaargang nr. 7449 Wijkteam Goeree-Overflakkee NIEUWE-TONGE - Politiepersoneel heeft zondagavond rond half zeven in een woning aan de Molendijk een 27-jarige inwoner uit Nieuwe-Tonge aangehouden, verdacht van huiselijk geweld. De man had tijdens een onenigheid zijn 23-jarige vriendin, afkom stig uit Maassluis, geduwd waardoor haar sleutelbeen brak. Het slachtoffer is voor nader onderzoek overgebracht naar het zie kenhuis in Dirksland. De verdachte, die zich tijdens zijn aanhouding hevig verzette, werd ingesloten in een politiecel. De aanpak van huiselijk geweld heeft een hoge prioriteit binnen de politie Rotterdam-Rijnmond. OUDDORP - Wie kan de commissie, belast met de samenstelling van het Herdenkings boekje '75 Jaar Gereformeerde Gemeente te Ouddorp'helpen aan één of meerdere foto's van vroegere ambtsdragers van deze kerke lijke gemeente, alsmede van het eerste kerk gebouw? Het gaat om foto's van de volgende ambtsdragers (met tussenhaakjes hun ambts periode): diaken K. Heerschap (1936-1939), diaken F. Kastelein (1939-1958), diaken H. den Bout (1944-1945) en diaken D. Sper ling (1946-1960). Wie fotomateriaal bezit en dat in bruikleen wil geven, kan dat sturen naar de heer P.J. Tanis, Braamstove 38, 3253 EK Ouddoip. Eventuele onkosten zullen worden vergoed, en het fotomateriaal wordt uiteraard geretourneerd. Het comité Goeree-Overflakkee wil dit werk mede ondersteunen. Woord en daad werkt vanuit Bijbelse opdracht aan de bestrijding van deze ziekte in de ontwikkelingslanden. Deze reformatorische stichting staat bekend om haar lage onkostenpercentage van minder dan tien procent en heeft het Keurmerk voor verantwoorde fondsenwerving en besteding van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Door een bezoek te brengen aan de grootste bloemboUeimiarkt van Goeree-Overflakkee op zaterdag 22 oktober steunt u deze actie. Er is een grote sortering bloembollen, o.a.tulpen (25 soorten), narcissen, hyacinten, krokus sen, blauwe druifles, sneeuwklokjes, amaryl- lisboUen, enz. Verder worden die dag verse oheboUen gebakken. Ook zijn er vers gebak ken cakes en is er een tafel met cakemeel van molen 'De Hoop'. Ook is er een grab belton voor de kinderen, enveloppentrekken, en er zijn kerstkaarten. De markt wordt op zaterdag 22 oktober mssen 9.(X) en 17.00 uur gehouden aan Dijkstelweg 28 te Ouddorp. COMBI uu. |t1l7| «11611 h»M17H R E C T I^J^C A T I E Door een technische storing is in de advertentie van Struijk&Struijk makelaardij van jl. vrijdag 14 oktober het internet-adres weggevallen. Hieronder vermelden wij alsnog het adres: ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde PS^ makelaars/taxateurs rNVM Op zaterdag 22 oktober is er weer een avond van het Jeugcontact. Deze avond hopen de heer en mevrouw Kieviet uit Sommelsdijk een schitterende beeldpresentatie te verzor gen over Maarten Luther. Ook is hierbij een boekentafel aanwezig. Iedereen vanaf 15 jaar is hartelijk welkom in verenigingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3. De avond begint om 19.45 uur, na 22.00 uur is er nog gelegenheid om nog wat met elkaar te drin ken. Ben je nog nooit geweest? De leiding zal het fijn vinden als je komt! Voor meer info van jeugdvereniging 'Daniël' kun je kijken op website http://jvdaniel.fil temet.nl. De daaropvolgende jeugdcontactavond wordt gehouden op 19 november; dan hoopt ds. H. Lassche een inleiding te verzorgen. SOMMELSDIJK - De Kinderboeken week 2005 zit er weer op. Van 5 t/m 15 oktober werd deze gehouden en op diverse manieren werd hier aandacht aan besteed. Zo ook in Sommelsdijk, waar afgelopen woensdagmiddag schrijver Ben de Raaf boeken signeer de bij Boekhandel Van der Boom, en daags daarna op School met de Bijbel de kinderboekenschrijfster Loura van den Berge te gast was. De kinderen stonden dik in de rij, woensdag middag bij Boekhandel Van der Boom. Het komt ook niet dagelijks voor dat je je favorie te schrijver van dichtbij kunt aanschouwen en als door hem ook nog eens een handteke ning in je boek wordt gezet, dan ben je hele maal tevreden. De Rotterdamse politieagent Ben de Raaf was naar Sommelsdijk afgereisd om zijn boeken te promoten. In zijn dagelijks werk is De Raaf brigadier bij de meldkamer van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond, maar in zijn vrije tijd heeft hij al verschil lende jeugdboeken geschreven. Het schrij verschap begon toen hij voor het gezinsblad 'Terdege' werd uitgenodigd om een column te verzorgen over zijn werk als politieagent onder het pseudoniem 'Herman Dad'. Naast de bundeling van deze columns heeft hij al weer een tiental jeugdboeken geschreven. De boeken hebben allemaal te maken met het Grote belangstelling voor politieman/schrijver Ben de Raaf bij Boekhandel Van der Bom. (Foto: Adri van der Laan) werk van poUtieagent en ze zijn heel span nend geschreven. De Raaf probeert zijn boe ken naast de spanning ook een christelijke boodschap mee te geven. "De christeUjke boodschap wordt vaak niet realistisch in een verhaal verweven. De boodschap wordt over een verhaal gestrooid zodat deze erop blijft Geïnteresseerd luisterden de kinderen van de School met de Bijbel ook naar kinderboekenschrijfster Loura van den Berge. (Foto: Hans Vülerius) liggen. Deze christelijke boodschip moet echter door het verhaal verweven ziti", aldus De Raaf. De School met de Bijbel mocht fgelopen donderdag de Zeeuwse schrijfster loura van den Berge verwelkomen. Loura i nog niet zo heel lang schrijfster, maar heft toch al enkele kinderboeken op haar naan staan. In de afgelopen jaren verschenen vaihaai: 'De Drie... en de bende van de Sjacbraar', 'De Drieen de Scooterbende''Di Drieen de Drugsbende'Op dit moment ''erkt Loura aan deel 4 in deze serie, dat medJ juni 2006 zal uitkomen, maar de titel daarvJi blijft nog even geheim... Ook de jeugd vfl -Hl6 heeft haar interesse; volgend jaar zó voor déze leeftijdsgroep een boek van har hand ver schijnen. Vorige week donderd? was ze dus te gast in de School met de Bijbl, waar ze de kinderen het een en ander verttde over haar liefhebberij, boekenschrijven.3n de kinde ren konden haar hierover naturüjk allerlei vragen stellen. Loura verteldelat er elk jaar in Numansdorp een verhaldwedstrijd is, georganiseerd door de biblioieek. Hieraan doen jong getalenteerde kinEren mee. De genomineerde verhalen wordn tot een boek gebundeld, waarbij vier bïende auteurs - het zgn. 'Klavertjevier' -oet htin verha len de bundel dan compleet taken. Ook van Loura van den Berge vindeen verhaal in deze bundel. Wil je meer w«n en zelf mee doen aan de verhalenwedstrd? Surf dan naar www.tolle-lege.hoekschewtfd.nl. NIEUWE TONGE - Achtentwintig jaar oud was hij toen hij begon bij zon dagsschool 'Samuel' in Nieuwe Tonge. In het jaar 1965 werd Piet Vreeswijk door zijn oom gevraagd om als hulp- leider psalmversjes te overhoren en andere hand- en spandiensten te ver richten. Nu is het veertig jaar later en blikt Vreeswijk terug op zijn zondags schoolperiode. "Kinderen zijn mondi ger geworden. Daardoor kun je mak kelijker met ze in discussie". Door Roeland van Mourik In zijn houten Finse woning aan de Paimen- bakker schetst de jubilaris zijn levensloop bij de zondagsschool. "Ik begon als hulpleider, maai al vrij snel mocht ik ook de bijbelver halen gaan vertellen. Een jaar nadat ik bij de zondagsschool kwam, werd ik gevraagd om als afgevaardigde mee te gaan naar de streekvergaderingen. Dat was in het voorjaar 1966". Volgend voorjaar hoopt Vreeswijk daarom wederom een jubileum te vieren. Hij is dan 35 jaar betrokken bij het streekbestuur van de zondagsscholen op Goeree-Overflak kee en omstreken. De nu 68-jarige zondagsschoolmeester stond altijd voor de kinderen van de hoogste klas. Dat zijn kinderen van 10 tot en met 12 jaar. "Datheb ik altijd de leukste groep gevonden. Ik heb het gevoel dat zij erg bevattelijk voor de bijbelverhalen zijn. Dat maakte het fijn om iaar de bijbelvertellingen te doen." Tota Vreeswijk begon bij de zondagsschool kwamen er elke zondagmiddag 240 kinderen naar het voormalige oudeliedenhuis op de Molendijk. "De zondagsschool was bedoeld voor kerkelijke en niet-kerkelijke kinderen van het dorp. Vandaar dat er zoveel kinderen naar de zondagsschool kwamen." De jubila ris weet nog goed hoe de vergaderingen in het oudeliedenhuis verliepen. "We hadden de 240 kinderen in drie groepen opgedeeld en kwamen bij elkaar in lokalen zo groot als een gemiddeld klaslokaal waren. De had voorin het lokaal nog net een plek voor een tafeltje waar ik mijn Bijbel op kon leggen, zo krap was het." In die tijd waren er slechts enkele kinderen die in een grote groep iets durfden te zeg- gea. Dat is nu anders. Kinderen zijn mondi ger geworden, vindt Vreeswijk. "Dat maakt hel zondagsschoolwerk nu zo leuk. Ik zeg bijvoorbeeld tijdens mijn vertellingen iets wat niet klopt, om de Ènderen uit de tent te lokken. Dan zie ik ze elkaar aanstoten en zie ik er één zijn vinger opsteken. Zo'n kind vertelt mij dan hoe het wél klopt. Ik laat ze zo nadenken over wat de intentie is van het bijbelverhaal. Want kinderen moet je laten nadenken over waarom de Bijbel er is. De boodschap uit de Bijbel weten ze doordat ze die thuis, op school en in de kerk horen." "De taak van de zondagsschool is om de kreten en klanken van het Evangelie aan te kleden met feitenkennis uit de Bijbel, zodat kinderen begrijpen waarom het bijbelse er is. Daarbij moeten we ervoor waken dat de zondagsschool geen mini-kerkdienst wordt, maar ook geen knutselclub." De heer en mevrouw Vreeswijk, tijdens de jubileumviering van 8 oktober jl. (Foto: Persburo Flakkee) De motivatie van Vreeswijk tijdens zijn veer tigjarige zondagsschoolperiode was, en voor de komende periode is, kinderen te vertellen hoe God is, "Daarbij gaat het om de goedheid Oods, ondanks onze kwaadheid en verkeerd- heid. Ondanks ons gedrag blijft de Heere het goed doen. Die boodschap van het heü, was en is mijn drijfveer om kinderen daarvan te vertellen. Opdat ze hun hoop op God zouden stellen, zoals dat zo mooi in het bijbelboek Deuterenomium staat geschreven." Dat is de kern van zondagsschoolwerk, vindt Vrees wijk. "Het kind moet de boodschap van het heil weten en begrijpen. Als kind ben je daar nog extra ontvankelijk voor. Herinneringen uit de kindertijd bUjf je je hele leven meedragen. Het is niet voor niets dat de duivel juist kin deren probeert te verleiden om verkeerde din gen te doen." "Van kinderen kan ik ontzettend veel verdragen", zegt de zondagsschoolmees ter. "Ze zijn spontaan en soms ook ontzettend ongehoorzaam. Daar moet je rekening mee houden. Tijdens de bijbellezing en het gebed moeten ze stil en eerbiedig zijn. Tijdens de vertellingen mogen er spontane opmerkingen gemaakt worden. En waar ik dan van geniet, is dat zo'n spontane reactie recht uit het hart van zo'n kind komt." "Mensen vragen wel eens naar de vrucht van het zondagsschoolwerk", geeft Vreeswijk aan. "Is er vrucht? Ja, zeg ik dan. Kun je dat ook benoemen? Ia. Als ik kijk dat het meren deel van de zondagsschoolmeesters en juffen die nu de zondagsschool leiden bij mij in de klas heeft gezeten, dan kan ik zeggen dat dit vrucht is. Soms laat de Heere de vrucht van ons werk echter niet zien, omdat je als mens anders met de eer gaat strijken." Naast het zondagsschoolwerk vervult Vrees wijk ook tal van andere functies. Zo zit hij voor de SGP in de gemeenteraad van Mid- delhranis. Verder heeft hij zittinginhet bestuur van christelijke basisschool voor speciaal onderwijs 'De Wegwijzer' en in het bestuur van de plaatselijke SGP-kiesvereniging. De zondagsschool is van al die werkzaamheden het laatste wat Mj opgeeft. "Mijn vrouw, zegt wel eens: 'Je doet veel te veel. Dat hou je allemaal niet vol.' Maar ik ben nog niet aan het afbouwen. En als dat noodzakelijk wordt, is de zondagsschool het laatste wat ik loslaat, heb ik altijd gezegd. Ik hoop daar het langst mee door te kunnen gaan." Zaterdag 8 oktober werd het 40-jarig jubi leum van Vreeswijk in verenigingsgebouw 'Elim' te Nieuwe-Tonge gevierd. Verschil lende mensen stonden tijdens die gelegen heid in een toespraak stil bij het jubileum. Ds. J. Joppe sprak namens het hoofdbestuur van de zondagschool, penningmeester M. de Jong namens het streekbestuur van de zondagsscholen van Goeree-Overflakkee en omstreken, mevrouw J. van der Velde namens de zondagschool van Nieuwe-Tonge, wethouder G. Slootweg namens het gemeen tebestuur van Middelhamis en ouderling C. den Ouden namens de kerkenraden van de Hersteld Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Gemeenten van Nieuwe-Tonge. "Het was een fijne bijeenkomst", geeft Vrees wijk over de jubileumviering aan. "Vele mensen hebben hun belangstelling getoond, waar ik erg dankbaar voor ben." Ook kreeg de jubilaris tijden de bijeenkomst enkele cadeaus. "Veel boekenboimen en bloemen; en van de kinderen van mijn zondagsschool- groep een leren map, die ik goed kan gebrui ken voor het bewaren van vergademotities." Het mooiste cadeau kwam van zijn zoon en schoondochter en zijn kleinkinderen. "In besloten kring gaven ze mij de volledige uit voering van de bijbelverklaring van Matthew Hemy. Een heel mooi cadeau vind ik dat." De meerderheid van de leden van Provinciale Staten is met de initiatiefnemers van mening dat het noodzakelijk is dat er provinciaal beleid gevoerd gaat worden op het gebied van jong ondernemerschap. Op dit moment is er een hoge werklocfsheid onder jongeren in Nederland en vooral Zuid-Holland kent maar weinig jonge ondernemers. In het initia tief wordt daarom voorgesteld om een onder nemersacademie op te zetten, aandacht te schenken aan de relatie tussen het onderwijs en het bedrijfsleven, jongeren startersupport te geven en een Zuid-Hollandse ondememer- schapprijs in te stellen. CDA woordvoerder De Haas: "Deze groep potentiële onderne mers wordt met dit voorstel gestimuleerd te gaan ondernemen. Een nieuwe impuls voor de toekomst van onze jongeren en daarmee voor nieuwe groeikansen van economie en werkgelegenheid. Ik ben ontzettende blij dat Provinciale Staten hier vandaag het groene licht voor heeft gegeven." Op dit moment Eest slechts een klein gedeel te van de beroepsbevolking voor het opzetten van een eigen onderneming, het overgrote deel geeft de voorkeur aan een functie in loondienst. Nederland heeft op dit gebied de op één na laagste score in de Europese Unie. Daardoor bUjven jonge talenten onbenut in het ondernemersschap. Daarnaast zijn er in de komende zes jaar 24.000 nieuwe onderne mers in Zuid-Holland nodig om het huidige aantal bedrijven in stand te houden. Het is hard nodig om jongeren al op jonge leeftijd meer in contact te brengen met het onderne merschap. WD woordvoerder van Ginkel: "Vandaag heeft de provincie haar verant woordelijkheid opgepakt op het gebied van stimuleren van ondernemerschap. Ik ben blij dat we vandaag de jongeren in Zuid-Holland hebben kunnen helpen, zij zijn immers onze toekomst." Het stimuleren van jong ondernemerschap had tot nu toe geen provinciale aandacht, waardoor het stimuleren van jong onder nemerschap vanuit het beroepsonderwijs ook onvoldoende aandacht kreeg. De Haas: "Onderwijs en bedrijfsleven geven aan dat zij willen dat de provincie hierin een stimu lerende en verbindende rol gaat spelen. De provincie wordt namelijk gezien als onaf hankelijke partij die deze rol kan vervullen. Wij pakken nu deze uitdaging op. Vandaag hebben we laten zien dat de provincie een belangrijke rol kan spelen bij de toekomst van onze economie en ons gebied." Gedeputeerde Staten gaan in 2006 aan de slag met de uitvoering van het initiatiefvoor stel Jong Ondernemerschap.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1