mm m mm-mimmmm m mmw 'Zorg thuis' vanuit 'De Goede Ree' voorziet duidelijlc in een belioefte Presentatie koor- en kerkbundel Ten vleugje olijf' Jubileumconcert 'Deo Cantemus' Samen zingen in Ouddorp Agenda Gezondheidservice oMnoat-raEuws 'We groeien mee met de zorgvraag Nieuw in Ouddorp: Vrouwendag KLEDINGVERKOOP Autobedrijf Jan van Dijic Brieiie Lezing over Argentinië en Cliili 'Vrouwen van Nu' Diabetes Fonds zoekt vrijwilligers voor collecte 90 jaar geleden 30 September 1915 tot 14 Oktober 1915 Antirevolutionair v.™^^^ v= INHOCSIGNOVINCES Orgaan RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS. VERKOOPINGEN. UITSLAG VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STAND. Publikatie van de Vereniging Streelanuseum, Kerkstraat, SonmieisilIJk. E.B1. Tevreden Cliëntenvolgsysteem Personeel Arjo's Fasliion HONDA. regio Goeree-Overflalcicee bij Op weg naar twee miljoen euro PAGINA 7 VRIJDAG 14 OKTOBER 2005 ZIERIKZEE - Binnenkort zal in de Gereformeerde Kerk van Zierikzee een nieuwe bundel met kerkmuziek worden gepresenteerd die de naam draagt 'Een vleugje olijf'. De uitgave bevat nieuwe kerkmuziek die ont staan is in de liturgische praktijk van de Gereformeerde Kerk van Zierikzee door de samenwerking van de predi kant-tekstschrijver Michiel de Zeeuw en de cantor Mar van der Veer. Vie renveertig koorliederen, gemeentelie deren, sololiederen, kinderliederen en canons worden uitgebracht door uit geverij Intrada uit Heerenveen. Door deze uitgave zullen de Zierikzeese lie deren de kans krijgen een plek te krij gen in andere kerkelijke gemeenten in Nederland en België. Het eerste exemplaar van deze bundel zal worden uitgereikt aan Egbert Rooze, predi kant van een Protestantse gemeente in Ant werpen. De reden is gelegen in het feit dat de titel van de bundel 'Een vleugje olijf' verwijst naar de naam van deze gemeente, 'De Brabantse Olijfberg'. Het betreft hier een zogenaamde 'herberggemeente', waar mee vanuit Zierikzee contact wordt onder houden. Midden in een multiculturele wijk van de wereldstad Antwerpen probeert deze gemeente in de hedendaagse samenleving een toevlucht te zijn voor allochtonen, autoch- - tonen en vluchtelingen. Het eerste lied van de bundel 'Je proeft hier een vleugje olijf' (een avondmaalslied) is opgedragen aan deze 1 gemeente. Op zaterdagmiddag 29 oktober om 16.00 uur vindt de overhandiging van het eerste exem- plaar van de bundel plaats. Aan deze bijeen- komst werken het vocaal ensemble Magnifi- cat uit Middelhamis o.l.v. Rinus Verhage, het Gereformeerd Kerkkoor en anderen mee. Na afloop zal er een informele bijeenkomst zijn waarbij wijn geschonken zal worden van de Olijfberg-gemeente uit Antwerpen. Michiel de Zeeuw en Mar van der Veer wer ken nu enkele jaren samen als dichter en componist. Eerder verscheen van hun hand het passie-oratorium 'Een gat in het dak' en de 'Pinkstercantate Taal'. Twee grote werken waarin voor het eerst gebruik wordt gemaakt van teksten uit de Nieuwe Bijbelvertaling. Het Nederlands Bijbelgenootschap bracht naast de partituur van beide werken ook een CD uit. Hun liederen, die zij voor allerlei gelegenheden schreven, waren nog niet uit gegeven. Wel vonden deze liederen vaak al via informele weg een plekje in de liturgische praktijk van andere kerken. Het kamerkoor Magnificat maakte, onder leiding van Rinus Verhage, radio-opnamen voor de NCRV van een aantal liederen. Het lied 'Er is een zee' werd geplaatst op een nieuwe DVD uitgege ven door de kerkeUjke omroep ZVK. Gebeurtenissen uit de gemeente of in het maatschappelijk leven vormden vaak de aan leiding tot een nieuw lied. Die verwoording en verklanking is deel van hun verbondenheid met de geloofsgemeenschap. Het duo heeft niet als doel bestaande liederen te verbete ren maar schrijft juist liederen als bUjkt dat over een thema geen of maar weinig liederen gecomponeerd zijn. Zo bevat de bundel nieu we liederen voor een huwelijksbevestiging, voor een bevestiging van ambtsdragers, voor de doop, avondmaal, projectliederen voor advent of de veertigdagentijd, gedachtenis aan overleden mensen. Ook is er een Ued van gedachtenis bij een overleden kind. Als ondertitel heeft de bundel gekregen 'kansen om te zuigen'. Voorts is de bundel ingedeeld in hederen die gegroepeerd zijn rond de titel 'met smaak'. Zo zijn er liederen bijeengebracht onder het kopje 'met smaak vieren, met smaak lezen, met smaak zingen en met smaak leven'. 'Misschien proeft de lezer hoe ze ook smaken naar het aloude Woord dat in zijn omgeving uitdaagt om te leven' aldus het voorwoord. De afbeelding op de voorplaat van de lied bundel is een schilderij van Vincent van Gogh. Hij schilderde olijfbomen bij de psy chiatrische instelling te Saint-Remy. Ook Van Gogh ontdekte hoe het evangelie vraagt om herkenning en vertaling in de eigen situatie. De bundel is een veelzijdig werkboek gewor den voor muzikale groepen in een kerkelijke gemeente. Vaak zijn de liederen voorzien van een orgel- of een pianobegeleiding. Maar ook kan gebruik gemaakt worden van diverse solo-instrumenten, gitaar of andere begelei dingsinstrumenten. Bij kinderliederen is ook gedacht aan het gebruik van Orff-instrumen- tarium zoals xylofoons en klokkenspelen De nieuwe bundel is verkrijgbaar in twee versies: een voor koor- en instrumenten en een eenstemmige uitgave die gebruikt kan worden voor samenzang. Michiel de Zeeuw (1963) studeerde theologie aan de Theologische Universiteit Kampen. Na zijn studie is hij predikant geweest in Wommels (Friesland) en Venlo. Sinds 2002 is hij samen met zijn vrouw Joke van Voorst als predikant verbonden aan de Gereformeer de kerk (PKN) Zierikzee. In 1996 schreef hij de kindermusical 'M.G.W.', die in muziek werd gezet door de Friese musicus Meine Verbeek. Zijn verhuizing naar Zeeland bracht hem in 2002 in contact met cantor-musicus Mar van der Veer. Dit bleek het begin van een creatie ve samenwerking. Het proces begint steeds bij een tekst van Michiel, die vervolgens door Mar in muziek wordt gezet op een manier die rijk is aan symboliek en illustratie. Mar van der Veer (1951) studeerde orgel en schoolmuziek aan het Rotterdams Conserva torium. Sinds 1978 is hij leraar muziek aan de Chr. Scholengemeenschap Prins Mau- rits te Middelhamis. Voor zijn praktijk van schoolkoren schrijft hij regelmatig nieuwe koorwerken. Van zijn hand (teksten en muziek) verscheen de bundel kinderliederen 'Een lied vol kleuren' bij KokA'borhoeve. Daarnaast is hij componist van de jaarlijkse historische spelen die in de vorm van open lucht-theater op Schouwen-Duiveland wor den uitgevoerd. Uïï 11 Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 5 October. De 41-jarige HL E te Dirksland zou op 15 Juli te Dirksland den landbouwer J. den mÊ eenige scheldwoorden hebben toegevoegd. Bekl. zette uiteen, wat er gebeurd was en beklaagde zich, dat Den Ml ook hem be- leedigt had. Ter zake van eenvoudige beleedigingeischte het 0. M. f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De niet-verschenen juffrouw E. zou op 24 Augustus te Sonunelsdijk juffrouw A. van NMBH uitgescholden hebben, o.a. voor toverhekST Juffr. van NflBBP verklaarde, „dat je zoo iets toch niet voor 't heele dorp wil weten". Het O. M. elschte wegens eenvoudige be- leediging f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. SOIHIVIELSDUK. Woensdagmorgen onge veer Win uur werd de bevolking opgeschrikt door het luiden der brandklok. Er was na melijk brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer J. Nipius, staande aan den Wevershoek. De aangrenzende schuur van den landbou wer P. Kieviet Dzn. vatte ook dadelijk vlam en werd mede een prooi der vlammen. Door den krachtigen noordenwind sloeg de vlam over op vier van de zes woningen staande ten zuiden van de schuur van J. Ni pius, welke woningen geheel uitbrandden. Uit drie woningen werden de inboedels, welke verzekerd waren, gered, doch uit de vierde bewoond door W. Kieviet en niet verzekerd, kon niets gered worden. Veel koren, hooi.zoomedetwee jonge paar den en een varken van Nipius kwamen in de vlammen om. Door het krachtige optreden van de brand weer, was het gevaar voor de woningen van genoemde landbouwers spoedig geweken. 's Avonds'tien uur kon de spuit, welke nachtdienst had, inrukken. Beide schuren waren verzekerd. Oorzaak onbekend. OOLTGENSPLAAT. Door den gemeente- veldwachter L. Jordaan is tegen een inwoner procesvervaal opgemaakt, wegens het ver- koopen van sterken drank in het klein, zon der daartoedevereischtevergunningte hebben. De ajuin is reeds gestegen tot f 7.25 per mud, met veel gevraag. Doch de koe peen-handel daartegen ligt op 't oogenblik zoo goed ais stil. Door de hooge uienprijzenlfunnen veie werkende gezinnen op financieel gebied een wintertje afwachten. Door de tuinman van der Stelt is in den tuin van IMr. A. j. C. van W. een ei- genlieimer aardappel gerooid waaraan zich bevonden 102 stuks, waarvan 71 groote en 31 kleine, voorwaar niet te weinig. DIRKSLAND. Woensdag 6 October, a.s. des middags te 4 nre zal er ter Gemeente- secretarie gelegenheid bestaan tot kostelooze vacinatie. De bakkers hebben het brood 1 cent p. K.Q. afgeslagen, zoodat het nu bij hun 16 c. en bij de Coöp. 18 cent de K.CJ. is. (part. Corresp.) Zondagnamiddag isdebouwschuurvan Johs. Roodzant Johsz. geheel gevuld met graan en hooi tot den grond toe afgebrand. Eenig vee is nog bijtijds gered kunnfn wor den. De JWotorbrandspuit wa» spoedig ter plaatse doch weigerde in het begin te wer ken wegens het vuile modderige wafer d«t in de machine kwam, hetwelk den loop be> lemmerde. Aan de spuit zelf mankeerde oieti dit werd door een toevallig alhier verbiy- venden monteur geconstateerd. HetVfttaan- gebouwde woonhuis Is met grocrfe moeite gespaard gebleven doch heéff've'et geleden van wDteischade. Op Woensdag 6 Oct. 1915, 's avonds half acht uur, te Dirksland, ter herberge van H. V. d. Doel, veiling; en Op Woensdag 13 Oct. 1915, 's avonds half acht uur, ie Dirksland terherbergevanC.de Bruin, afslag; van: Een nieuw gebouwd woon- en winkelhuis met erf en grond, te Dirksland, aan den Straatdijk, kad. Sectie B. No. 1932, groot 51 Centiaren, toebehoorend aan D. Mijnders. Notaris VAN DER SLUIJS. Woensdag 6 Oct. 1915 's avonds 6 uur, in het Koffiehuis van L. van Kempen te Oolt- gensplaat veiling; en Woensdag 13 Oct. 1915 's avonds 6 uur, in het Koffiehuis van J. Vreeswijk aldaar, afslag vanEen tuin (vroegere Predikantstuin) aan den Zuid- en West Achterweg te Oolf- gensplaat, kad. Sectie A. No. 896 groot 14 A. 40 cA. in 5 koopen. Notarissen IVlr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Zaterdag 9 October, des avonds zes uur te Ouddorp in het logement van Akershoek verhuring bij inschrijving: voor het seizoen 1900 zestien van 5 perceelen bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland bij de Blauwe steen, om met vlas, gerst, haver of tarwe (zoogenaamde witte schoof) te worden bebouwd ten verzoeke van den heer Corns. Tanis J. Czoon voor den tijd van tien jaar ingaande blootschoof 1900 vijftien van 2.12.00 H. A. of 4 O. 184 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den polder Oude Oostdijk aan den Middeldijk ten verzoeke van den heer Jacob Lodder Krijnzoon en voor den tijd van tien jaar ingaande blootschoof 1900 zestien van 1.77.10 H. A. of 3 G. 275 R. V. IVl. bouw land genaamd ,het rattennest" te Ouddorp in den polder het Oude Nieuwland, in twee perceelen ten verzoeke van mej. Jannetje Tanis Jacob Eeuwitsdochter. Notaris VAN DEN BERG. bij de bouwschuur van de Gebrs. Tanis op de Goudsmijn, van een PARTIJ AFBRAAK en NIEUW HOUT om contant geld, ten verzoeke van den heer A. de Kluiver OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping vroegere Predikantstuin. 1ste perceel 2 A. 75 c.A. C. Francoise f 1250. 2de perceer2 A. 75 c.A. C. v. Noordl f 930. 3de perceel 2 A. 75 c.A. C. Francoise f 900. 4de perceel 2 A. 75 c.A. W. J. Buth f 875. 5de perceel 3 A. 40 c.A. A. Oosters f 1105. DIRKSLAND. Uitslag verkooping van de door Notaris van der Siuijs te Dirksland ge houden veiling der landerijen te Melissant in den polder Oud-Melissant. Perceel Per Gemet Totaal Inzetter 1 f 1040 f 2423 D, s>. Driel. 2 f 1115 f 2542 idem 3 f 980 f 2548 L. Coenradie. 4 f 980 f2556 W. de Ruiter. Totaal f 10069. SOIWIVIELSDIJK. Geboren: Agatba Maria Johanna, doch ter van NlkolaasBunnlk en Adriana Gerar- dina Simons. Cornells Johannis zoon van Johannes Brusselaars en Roberdina, Diderica van Heffelen. Marina, d. v. Cornells van Lente en Lena tSreur. Adrianus z. v. Gijsbert v. d. Laan en Lena Jongejan. NIEUWE TONGE. GeborenJan Piefer z. v. Laurens Breur en Anna Esser. Anna Johanna, d. v. Daniel Jahannes Tijl en Abra Verschoor. Hendrika d. V. Adrianus Visbeen en IVlaafje Koppenaal. Martijntje Arentje, d. v. Izaak Johannes van den Broek en Hilletje Mosselman. Willem Laurens z. v. Jan de Gast en Johanna van den Oüfien.' Jacob, z. v. A-ie Visbeen en Maria van Alphen. fiöïnwdJacob Cornells Verolme j. m. 20 j. en Wtlhelmina Margaretha Dekker j. dnsj. Johannes Mosselman, j. m. 24 j. en Cor nelia Adriaantje Holleman j. d. 22 j. OverledenEen levenloos aangegeven kind van het maniielijk jgeslacht van Jacob fohan- nes Noteboom en Pieferlje Braber. Piefertje Roebeling oud 77 j. gehuwd met Abraham Volaart. Jacob Neelisse oud 44 jaar gehuwd met Maria Willemina Dorst. MELISSANT. OndertrouwdH. Wielaard 27 j. j. m, en An- netje vun der Heijde, 24 j. j. d. H. Gulde- meesfer 22 j. j. m.en TonadeVogel, 23j.j.d. GeborenWillem z. v. Cornells Doornheim en Cornelia AuperleeJannetje, d. v. Mozes van der Mast en Maria Sarelse. QOEDEREEDE. GeborenJan, z. v. G. de Kcijzer en Joli. V. Heest. Tona d. v. W. Groenendijk en Ch. Orgers. Catharina Maria d. v. J. C. Bergers en L. V. Heest, Theresia d. v. 0. Non en P. v. d. Wal. OverledenJoh, Verschoor 59 j, w. v. L. v. d. Laan. SOMMELSDUK - Per 1 septem ber 2004 begon verzorgingshuis 'De Goede Ree' met een nieuw project. Vanuit de zorginstelling werd begon- oen met het aanbieden van zorg bij de cliënten thuis. Nu, ruim een jaar na de start, kan er worden teruggekeken op een succesvolle periode. Op bezoek bij één van de zorgvragers, mevrouw Holleman uit Sommelsdijk, kijken we met zorgcoördinator Toke van Alphen terug op één jaar 'Zorg thuis'. Tekst en foto: Adri van der Laan Door de veranderingen in de zorg van de laatste jaren is het'voor de zorgaanbieders mogelijk geworden om meer zorg op maat te leveren. Zo behoeft niet iedereen dag en nacht in een verzorgingshuis te verkeren om van de aangeboden zorg gebruik te maken. Er is dagverzorging, waarbij de cUënten gewoon thuis kuimen büjven wonen maar de dag doorbrengen in het verzorgingshuis, waarbij ze naast de gezelligheid ook gebruik maken van de aanwezige zorg- en dienstver leners. Vorig jaar startten de verschillende verzor gingshuizen in de regio ook met thuiszorg. Als zorgvragers dit willen, worden ze zoveel mogelijk thuis verzorgd. Verzorgenden van de verzorgingshuizen gaan naar de mensen toe en verlenen hen de noodzakelijke zorg. Zoals hulp bij het wassen, het klaarmaken van de maaltijd en - indien nodig - wordt er hulp geboden bij het naar bed gaan. Door deze manier van verzorging is het mogeüjk dat de mensen langer in hun eigen woning kunnen blijven en dat opname in een verzor gingshuis kan worden voorkomen of uitge steld. Ook vanuit 'De Goede Ree' wordt deze zorg verleend. Na een aarzelende start kwamen in de loop van oktober 2004 de eerste aan vragen biimen en inmiddels wordt al op zo'n vijfentwintig plaatsen zorg 'buiten de deur' verleend. Deze vorm van zorgverlening blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Ook mevrouw Holleman, die na een ernstige ziekte in het voorjaar weer is opgeknapt, maakt gebruik van deze 'service' van De Goede Ree en ze is hierover "bütegeweun" tevreden. Driemaal op een dag krijgt ze bezoek van een medewerker van De Goede Ree. 's Ochtends wordt ze gewassen, 's mid dags wordt het warme eten - dat door Tafel- tje-Dekje (Stichting Maaltijd Voorziening) wordt bezorgd - door mensen van De Goede Mevrouw Holleman en Toke van Alphen zijn allebei heel tevreden over de Zorg Thuis van verzorgingshuis De Goede Ree. Ree klaargemaakt en ook voor het avondeten wordt gezorgd, 's Avonds naar bed gaan, kan mevrouw Holleman zelf. Maar Toke van Alphen wijst erop dat andere cliënten ook 's avonds hulp kunnen krijgen. Mevrouw Holleman is heel tevreden over de hulpen die bij haar over de vloer komen en zegt het zeer te waarderen dat er een band is ontstaan tussen de medewerkers en haar. "Het is wel eens gebeurd dat op een zon dagochtend de gordijnen bij mij wat langer dichtzaten. Een verzorgster kwam door de straat en ze belde aan om te kijken of alles wel in orde was. Ik vind dat een geruststel lende gedachte". De Zorg Thuis vanuit De Goede Ree biedt volgens Toke ook voordelen voor eventuele verdere hulpverlening. "Dat kan doordat we deel uitmaken van de Stichting ZORGsaam, waarbij de eilandelijke verzorgingshuizen, het verpleeghuis en het ziekenhuis zijn aan gesloten. Als er iets gebeurd is of de cliënt is ziek, kunnen wij direct maatregelen nemen". De zorg kan dan worden aangepast en er kan direct advies bij andere zorginstellingen wor den ingewonnen. Mocht het in de toekomst het geval zijn dat mevrouw Holleman bij voorbeeld niet meer thuis kan büjven, dan wordt dit vlug herkend en kan er actie onder nomen worden. De cliënt kan dan eventueel in het verzorgingshuis of het verpleeghuis worden opgenomen. "Natuurlijk moet er wel eerst een indicatie zijn van CIZ (Centrum Indicatiestelling Zorg), maar de doorstroom kan snel plaatsvinden omdat we werken met één Cliëntenvolgsysteem, waarin alle gege vens van de cliënt worden bewaard", aldus Toke. "We groeien op deze manier mee met de zorgvraag". Vooralsnog is de 89-jarig mevrouw Holle man heel tevreden met de zorgverlening van De Goede Ree en ze hoopt er nog vele jaren van te kutmen genieten. Zij is momenteel met haar roUator en de Taxi-op-Maat nog vrij mobiel en gaat, ondanks haar slechte gezichtsvermogen, regelmatig uit. "Eigenlijk is mevrouw Holleman 'een beetje De Goede Ree' omdat ze al zo'n veertig jaar als vrijwil liger in het verzorgingshuis heeft gewerkt en daarom is het leuk dat we nu ook op deze manier nog contacten met haar onderhou den", aldus Toke. Toke van Alphen legt uit dat Zorg Thuis nog steeds groeit. "Vooral de laatste maanden is de zorgvraag toegenomen. Dit komt vooma- meUjk door de mond-op-mond-reclame van de cliënten. Hierdoor kuiuien wij nog steeds personeel gebruiken. Dus gediplomeerde verzorgenden worden uitgenodigd om te sol liciteren". Wie meer informatie wil over de Zorg Thuis kan contact opnemen met één van de twee zorgcoördinatoren van verzorgingshuis De Goede Ree, Toke van Alphen of Riny Duine, telefoon: 0187-488300. Op zaterdag 5 november zal in de Doopsge zinde Gemeente Ouddorp, Dorpstienden 3, een Vrouwendag worden gehouden. Elders in het land en ook op ons eiland waren er al eerder Vrouwendagen, maar nu wordt er ook op de kop van Goeree een dag gehouden voor alle vrouwen, niet alleen van Goeree- Overflakkee, maar ook van Voome-Putten, Schouwen-Duiveland en elders zijn hartelijk welkom. Voor deze bijzondere dag is als gastspreek- ster uitgenodigd mevrouw Lies Drop, bekend van de Evangelische Omroep. Zij zal aan de hand van het Bijbelboek Esther spreken over het thema: 'Ontdek je grenzen en mogelijk heden'. De toegang voor deze dag bedraagt 10 p.p., incl. koffie, thee en lunch. Ook zal er deze dag een collecte gehouden worden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor het nieuw op te richten 'stiltecentrum' in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis te Dirksland. De heer Bram Dubbeld, geestelijk verzorger van het ziekenhuis en tevens werkzaam in Hospice Calando, zal hierover nadere toelichting geven. Voor nadere iirformatie en voor opgave (graag vóór 1 november a.s.) kuimen belang stellenden terecht bij Jobje Hoek, tel.: 0187- 681780, of per e-mail bij Jelma van Oosten brugge: jcvo@chello.iil. OOLTGENSPLAAT - Op maandag 17 oktober hoopt vrouwenvereniging 'Martha' een kledingverkoop te houden van Arjo's Fashion. Er is een leuke collectie kinder- en dames- kleding in respectievelijk de maten 92-176 en 36-48. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente te Ooltgens- plaat, van Weelstraat 1U bent van harte wel kom tussen 14.00 en 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de zending. The Powerof Dreams Seggelant-Zuid 8 3237 ME BRIELLE. Telefoon (0181) 41 37 77 www.janvandijk.nl OUDDORP - Morgenavond, zaterdag 15 oktober, kan er van half acht tot half negen weer samen gezongen worden in het kerk gebouw van de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Iedereen is har telijk welkom. Cursus 'Praten over Peuters' Hebt u ook wel eens moeite met de jaloezie en driftbuien van uw peuter? Weet u soms ook niet hoe u moet reageren als uw peuter kop pig is? Net als u zijn er veel ouders die met dit soort problemen te maken krijgen. Problemen als deze komen aan de orde tijdens de cursus 'Praten over Peuters'. U krijgt informatie over de üchamelijke en sociaal-emotionele ontwik keling van kinderen en u leert effectief te rea geren op het gedrag van uw peuter. Deze cursus draagt bij aan het voorkomen van problemen in de omgang tussen ouder(s) en kind in de toe komst. De cursus Praten over Peuters start in Dirksland op 27 oktober 2005, duurt van 20.00 tot 21.30 uur en bestaat uit 4 bijeenkomsten. Cursus 'Help' (EHBO, ongevallen en ziekten bij kinderen) Vindt u het een geruststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? WUt u weten wat u moet doen als uw dochter tje haar vinger in het stopcontact steekt? Leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omgeving zo veilig mogeüjk maakt? Dan is de cursus 'Help' net iets voor u. Tijdens deze cursus leert u welke gevaren zich in en om huis voor kunnen doen en hoe ongelukken voorkomen en behandeld- kunnen worden. Tevens leert u welke symp tomen bij welke ziekte horen en wanneer u een arts moet raadplegen. Na de cursus voelt u zich zekerder en weet u wat u moet doen in noodgevallen. De cursus HELP start in Dirks land op 26 oktober 2005, duurt van 20.00 tot 22.15 uur en bestaat uit 6 bijeenkomsten. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181 -626226, of via e-mail: gezondheidservice@zwg.nl. Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op website www.zwg.nl. OUDE TONGE - Donderdag 20 oktober is er weer de avond voor 'Vrouwen van Nu' in de Grutterswei te Oude Tonge. De zaal is open om 19.15 uur en de avond begint om 19.45 uur. Op deze avond zullen de landen Argentinië en Chiü centraal staan. Mevrouw Lageweg houdt aan de hand van dia's een lezing over deze landen. Het circa 330 leden tellende Christelijke Gemengd Koor 'Deo Cantemus' uit Rotter dam o.l.v. dirigent Cor de Haan - bekend door de jaarlijkse Kerstconcerten in de Doe len-bestaat 70 jaar en hoopt in verband daar mee op 12 november a.s. in de Breepleinkerk te Rotterdam-Zuid een dankdienst te houden. Aanvang 20.00 uur. Medewerkenden zijn: Mariëtte Oelderik (sopraan), André de Jager (orgel) en Hendrie Westra (marimba), terwijl ds. J. Koster een meditatie zal verzorgen. De toegang is gratis. Tevens zal bij deze gele- getiheid een jubileum-CD te koop worden aangeboden, die alleen deze avond slechts €15 zal kosten. Diabetes begint epidemische vormen aan te nemen. Maar liefst 1 op de 20 mensen in ons land heeft deze aandoening. In totaal telt Nederland al 750.000 mensen met diabetes, waarvan er 250.000 nog niet weten dat ze deze ziekte hebben. Diabetes is een ernstiger aandoening dan veel mensen denken, vooral door de compHcaties die kunnen optreden. Zo worden vier van de tien hartinfarcten ver oorzaakt door diabetes, evenals de helft van het aantal voetamputaties. Het is verder één van de belangrijkste oorzaken van slecht ziendheid, blindheid, impotentie en nieraan doeningen. De kans is groot dat u iemand in uw omgeving kent die diabetes heeft, of leert kennen. Want iedereen kan het krijgen, jong en oud, dik en dun. En elk jaar komen er 65.000 mensen met diabetes bij. Het Diabetes Fonds doet daar wat aan. Zij fmanciert het merendeel van het wetenschap pelijk onderzoek naar diabetes in Nederland. Onderzoek dat er op gericht is om de oorza ken op te sporen en betere behandelmethoden te ontwikkelen. Het Diabetes Fonds ontvangt daarvoor geen subsidies, maar is afhankeUjk van giften. Het Diabetes Fonds kan ieder jaar rekenen op een groot aantal trouwe vrijwil ligers. Vorig jaar haalden zij bijna twee mil joen euro op, dit jaar wil het Diabetes Fonds de grens van twee miljoen doorbreken. Het Fonds vraagt daarom in de collecteweek van 30 oktober tot en met 5 november uw hulp. Dat hoeft niet veel tijd te kosten: met twee uur van uw tijd kunt u al heel veel betekenen en als collectant meehelpen dat die twee mil joen wordt gehaald. U bepaalt tijdens de col lecteweek zelf op welke dag, welk tijdstip en in welke buurt u gaat collecteren. Zonder uw hulp komt het Diabetes Fonds nergens. Wilt u als collectant meehelpen om diabetes aan te pakken? Neem dan contact op met collec teleider Gep van Middelkoop, tel.: 486993, e-mailadres; gerianca@hetnet.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7