Concert toporkesten in 'Dorpstienden' Domus presenteert doorbraak in digitale orgel techniek Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' Dorcas, al 25 jaar oog voor de wereld Uie-a-w^-s xLxt EiiAUDBn-niEuia Praise- en verootmoedigingsdienst voor de geestelijke nood op liet eiland Komt laat ons buigen voor de Heere Uitweg Urk Julia Campfens, Het Binnenhuis c« c« c« im 'S» c« c« <m 4» «i 9 Sfi Si* 4: i& fSt 4t i& i& i& iC* <r *'ss, f: K' STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Physical modeling in plaats van digitale sampling Koude oorlog Nep... Nog mooier? Opmerkelijk antwoord Physical modeling Orgelstemmenbank Demonstratie PAGINA 17 VRIJDAG 14 OKTOBER 2005 GOEREE-OVERFLAKKEE - In het Prieel van recreatiecentrum 'De Sta- ver' zal zaterdag 29 oktober een prai se- en verootmoedigingsdienst worden gehouden. Het is de bedoeling dat christenen van alle kerken uit de regio bijeenkomen om aan de ene kant God te loven en te prijzen en aan de andere kant zal het ook een bijeenkomst wor den van verootmoediging en gebed, waarbij de noden van Goeree-Over- flakkee bij God gebracht worden. Vol gens de initiatiefnemers is de nood op het eiland heel hoog. Door Adri van der Laan "Verootmoediging is heel erg nodig", zo ver zekeren de organisatoren. "Er is genoeg aan de hand op het eiland waarin we de hand van de boze zien". Ze doelen hiermee op de steeds meer toenemende verslaving aan alcohol en drugs onder de eilandelijke jongeren. Hij wijst in dit verband op het project 'Geheim van Goeree-Overflakkee', waarin hulpver leningsinstanties aangeven dat het gebruik van alcohol en drugs op het eiland procen tueel hoger is dan in de stedelijke gebieden. Verder komt er, volgens de initiatiefnemers, op het eiland - ook binnen kerkelijke kring - incest voor. Het is een donker beeld dat wordt geschetst over het eiland Goeree-Overflakkee, dat doorgaans toch als rustig en vreedzaam bekend staat. De organisatie moet erkennen dat zij niet zo positief gestemd is over 'de nood' op Goeree-Overflakkee. "Maar we zijn wel positief over wat God gaat doen!" Toch vinden de initiatiefnemers voor de bij eenkomst in Het Prieel nog wel een uitweg voor de "beroerde situatie op het eiland". Ze zijn daarom niet alleen negatief. 2^ geloven dat er een omkeer op het eiland plaats kan vinden. "Alle kerken en christenen moeten op de bres staan in gebed en verootmoediging voor ons eiland". Door het organiseren van de praise- en verootmoedigingsavond op 29 oktober hopen de initiatiefnemers een aanzet te geven voor het samen optrekken van de verschillende kerken tegen de verwording op het eiland. De mensen van de organisatie weten zeker dat, als zoveel mogelijk christenen zich geza menlijk verootmoedigen voor God, er op het eiland een ommekeer zal komen in de gees telijke toestand. De initiatiefnemers baseren zich op de Bijbeltekst uit 2 Kronieken 7:14: 'En Mijn volk waarover Mijn naam is uit geroepen, verootmoedigt zich en zij bidden en zoeken Mijn aangezicht en bekeren zich van hun boze wegen, dan zal De uit de hemel horen, en hun zonde vergeven en hun land herstellen'. De avond heeft dan ook als the ma meegekregen 'Komt laat ons buigen voor de Heere'. "God belooft aan Salomo dat, als het volk Israël zich verootmoedigt en zich bekeert, hun zonden vergeven zullen worden en het land zal worden hersteld. God houdt zich aan Zijn belofte en zal dan ook herstel geven voor Goeree-Overflakkee", aldus de organisatoren. Het is de bedoeling dat tijdens de verootmoe- diginsavond in Het Prieel zoveel mogelijk christenen rondom de nood van het eiland bijeen zijn en dit zo gezamenlijk voor God neer leggen. De muziekgroep van de avond is de groep 'Naie Start' (Nieuwe Start) uit Urk. Er is voor deze groep gekozen omdat in Urk vrijwel dezelfde problematiek speelt als op Goeree-Overflakkee. Ondanks het groot aan tal kerken op Urk is het alcohol- en drugsge bruik op het voormaüge eiland heel groot. De leider van de groep, Martin Brand, is actief in het evangelisatiewerk onder die jongeren. Hij zal op deze avond ook een korte Bijbelse boodschap brengen. De bedoeling van de organisatie is om zoveel mogelijk mensen van Goeree-Overflakkee te bereiken en daarom zullen ook de eilande lijke kerken benaderd worden. Verder zul len er op verschillende drukbezochte plaat sen flyers worden uitgedeeld, waarin wordt opgeroepen om de avond te bezoeken. "Al hopen we wel dat veel mensen de weg naar Het Prieel weten te vinden, is een groot aan tal bezoekers niet ons streven. Belangrijker is dat er een gelegenheid is dat christenen elkaar in praise en verootmoediging ontmoe ten. Het is de bedoeling dat ook in de toe komst hierop verder kan worden geborduiu'd, zodat er een brede gebedsbeweging ontstaat waarin de noden van het eiland voor Gods troon kunnen worden gebracht", verduidelij ken de organisatoren hun missie. "Vanuit de beloften in de Bijbel weten we dat God hier aan gehoor zal geven. Wie meer inlichtingen wil, kan bellen naar de telefoonnummers 0187-601582 of 0167- 572818. OUDDORP - Twee bekende toppers uit de wereld van de Nederlandse ama- teur-blaasmuziek, namelijk Fanfare orkest 'De Hoop' uit Stellendam o.l.v. Arie Stolk en Fanfare 'Joost Wiersma' uit het Friese Jistrum o.l.v. Siemen Hoekstra, geven op zaterdag 22 okto ber a.s. een concert in m.f.g. 'Dorp- stienden' te Ouddorp. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis, wel zal bij de uitgang een bijdrage in de kosten worden gevraagd. Fanfareorkest De Hoop, regerend Neder lands Fanfare Kampioen 2005, beschouwt dit concert als een uitstekende vervanging voor het niet deelnemen aan de KNFM- najaarsconcoursen 2005, dit laatste van wege het feit dat men als landskampioen 2005 reeds automatisch geplaatst is voor de Fanfarekampioenschappen in 2006. De ruim 60 leden van Fanfareorkest De Hoop - zesvoudig landskampioen - brengen een zeer gevarieerd programma ten gehore, waaronder de Songs of Sorrow and Joy van de Nederlandse componist Micha Hamel. Dit werk werd door de UNISONO geschon ken aan de Stellendammers en hun dirigent op grond van concoursresultaten, prestaties. bekendheid en vernieuwende tendensen bin nen de blaasmuziek. Verder is er een heuse Nederlandse première met de Collage van Leon Vliex, dat De Hoop voor het eerst op een Nederlands podium zal uitvoeren. De eigenlijke première vond enkele weken gele den plaats in het Belgische Heultje, eveneens door de Stellendamse muzikanten. Gezien de zeer positieve reacties van de Belgische con certbezoekers blijkt componist Vliex voor de zoveelste keer in de muzikale roos te hebben geschoten. Recente werken van Derek Bour geois en Peter Graham geven een onmis kenbaar 'brassy' tintje aan het uit te voeren programma. Fanfare Joost Wiersma, vice-Nederlands Fanfare Kampioen 2005 (men behaalde in april 2005 de tweede plaats na landskampioen De Hoop) en vice-Wereldkampioen Fanfare 2005, heeft er eveneens alles aan gedaan om het publiek een boeiende en hoogstaande muzikale avond te bezorgen. Hymn of the Highlands van Philip Sparke belooft veel vuurwerk en dat geldt ook zeker voor enkele uit te voeren composities van de Japanse componist Nao- hiro Iwai. Het concourswerk 'Egmont' van Bert Appermont is het beluisteren ook meer dan waard. Gezien het bovenstaande mag het concert van 22 oktober zeker als een 'aanra der' worden gekarakteriseerd. Zoals zoveel vrouwen, kijk ik ook altijd vol verwachting uit naar de nieuwe collecties op kledinggebied. Wat wordt dit seizoen de mode? Wat voorspellen de bladen en wat gaat de consument daadwerkelijk kopen? Wat wordt het trend artikel. Waar loopt straks iedereen mee? Niet ieder jaar lukt dat, maar wel heel veel vrouwen hebben een fel gekleurde bodywarmer in hun kast hangen. Ik ook. Twee zelfs. En ook erg belangrijk: wat worden de kleuren deze winter? Vaak is er dan wel een overeenkomst te vinden met de nieuwe collecties in mijn eigen branche, voornamelijk de tapijten en gordijnen. Want de kleu ren van die bodywarmers zitten ook tussen de gordijnen en zelfs tussen de tapijten. Lekkere felle kleurtjes. Leuk voor kinderkamers, en als je het niet overdrijft kan het ook heel mooi zijn in de woonkamer. Verder zien we dit najaar in de damesmode dat alles 'vrouwelijker' wordt. Meer frutsels en ook leuke kettinkjes met gekleurde steentjes en bloemetjes. Romantisch met kantjes, maar dan mag er gerust een stoere spijkerrok bij. Ook dat is terug te vinden in onze nieuwe collecties. Bloemen en klas sieke patronen. Maar dan wel in een modern jasje. Wit met zwarte bloemen bijvoorbeeld. Of klassieke medaillons op zware stoffen, maar dan wel een leuk kleurtje. Vrouwe lijk, maar toch een beetje stoer. Bontjes en suède kunnen ook. In de vorm van kussentjes en plaids bij voorbeeld, maar ook als randje langs een karpet of als randje langs gordij nen. Kleine landelijke ruitjes? Heb ik ook. Als gordijnstof Eén ding heb ik echter nog niet kunnen ontdekken. Het stone- washed spijkergoed. O ja, we hebben wel spijkerstof, dat wel, maar niet met vale versleten stukken. En dat is wel mode. Jackjes, rokken, broeken. In menig kledingkast op Flakkee is het al te vinden. Maar in mijn win kel heb ik het niet. Nou moet ik ook toegeven dat ik me er niets bij vgor kan steUen. Jé hangt zoiets niet gauw voor het raam. En op de vloer wdl je het al helemaal niet. Stel je voor. Het moet juist zo lang mogelijk mooi en heel blijven. En dus loop ik te verzinnen waarom ik dat niet terug kan vinden. En toen bleek ik het zelf in huis te hebben. Ik moest alleen een uitstapje maken naar een branche die heel dicht bij de mijne ligt. Meubels. Ja, ook ik heb een kastje wat er met opzet een beetje verveloos en versleten uit ziet. De hoeken en randen zijn een beetje kaal en de rest van het kastje zit ook niet al te best in de verf. Net als mijn nieuwe spijkerbroek. Heb ik het toch gevonden. Dat geeft me zo'n 'zie je wel, heb ik toch gelijk' gevoel. En nou ben ik natuurlijk weer benieuwd naar de voorjaarsmode. AUe nieuwe dingen zijn nog niet eens binnen, maar een vrouw is van nature nou eenmaal een beetje nieuwsgierig. Toch? »Z* •Sf Deze keer het verhaal van Rudy, de poes. Deze kat had een warm plaatsje gevonden onder de motorkap van een auto en is meegereden naar de Hoeksche Waard. Door een garagebedrijf uit Maasdam is ze pnder de motorkap gevonden. Waar de poes vandaan is gekomen, is ijiet te achterhalen. De monteur heeft meteen de Dierenambulance gebeld en die heeft haar helemaal overstuur en vuil in een handdoek gewikkeld naar het Dierenziekenhuis gebracht. Daar is zij door de arts onderzocht en behandeld voor haar brandwonden, gelukkig viel de schade wel mee. De poes is weer goed opgeknapt en wacht nu in De Dierenstee op een nieuwe baas. Het is een grote rossig/crèmekleu rige poes van ongeveer zes jaar. Ondanks haar avonmiff is ze vrien delijk, maar veel meer is niet van haar bekend. Voor Rudy wordt een plaatsje gezocht in een rustig gezin zonder verdere huisdieren. Verder zoeken ook Odln en Thor een nieu we baas. Twee zwarte katten, broertjes, 8 jaar oud. De katten komen graag buiten, zijn gewend aan kinderen maar niet aan honden. Zij zoeken samen een plaatsje in een leuk gezin. Rodi is een rode kat van 6 jaar. Hij is niet gewend aan kinderen, houdt niet van andere dieren om zich heen en komt niet buiten. Hij lust alleen voer van Purina. Ook Snoes zoekt een nieuwe baas, een blauw grijze/witte poes van elf jaar. Zij komt graag buiten en houdt niet van kinderen. Snoes zoekt een rustige baas waar zij het alleenrecht heeft. Berend is een wit/ror., kat van 18 maanden, een vondeling, dus is er wei nig over hem bekend. Goofy is een cypers/wit te poes van zes jaar. Zij kan goed overweg met wat grotere kinderen, maar heeft liever geen huisdieren om zich heen. Goof komt niet buiten. U vindt deze en nog veel meer katten in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel.: 0186-655159, website: www. dierenstee.nl, openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur DIRKSLAND - Domus Orgels Neder land introduceert een geheel nieuwe digitale techniek die in de toekomst in al haar elektronische orgels zal wor den toegepast. Géén digitale sampling meer, zoals na het analoge tijdperk inmiddels alweer jarenlang elektro nische orgels worden gemaakt, maar 'physical modeling'. Volgens Domus een spectaculaire innovatie, die in de elektronische orgelwereld zijn tiendui zenden zal verslaan... Zes jaar geleden is Domus, samen met het moederbe drijf 'Viscount International', begon nen met het ontwikkelen van physical modeling in het elektronische orgel. En inmiddels is het zover dat deze techniek kan worden gepresenteerd. Dat gebeurt in de vorm van een soort digitale orgelstemmenbank - door Viscount/Domus CM-100 genoemd en waarin maar liefst 176 orgelregisters - die op ieder elektronisch orgelmerk kan worden gebruikt, mits dat beschikt over een midi-aansluiting. 'Physical Modeling' is nog steeds in ontwikke ling en zal zo ver worden uitgebreid dat het in de toekomst standaard in alle digitale orgels van Domus zal wor den ingebouwd. Wat Domus betreft heeft de sampling-techniek dan ook zijn langste tyd gehad. Door Hans Villerius Het is bekend dat Nederland een rijke orgel- cultuur bezit. En het mag worden gezegd: dat geldt zeker ook voor Goeree-Overflak kee. Al tientallen jaren brengt het eiland vele organisten voort, hetzij als amateur, hetzij als professional. Vergeleken met veel andere streken in Nederiand kent ons goede eiland zelfs opmerkelijk veel liefhebbers van orgel spel. En niet in het minst is dat te danken aan de aanwezigheid van een elektronisch orgel in onze huiskamers. Al vanaf het begin van zijn bestaan toont het elektronische orgel een schijnbaar onver moeibare strijdlust voor verdergaande per fectie. En zowel gesteund vanuit de orgel wereld als heftig bestreden vanuit diezelfde wereld, ontwikkelt dit instrument zich lang zaam maar zeker verder Sommige fabrikan ten gaan daarbij soms zo ver dat ze pretende ren de echte kerkorgelklank te evenaren of zelfs overtroffen te hebben. En lik op stuk reageert de pijporgelwereld daar dan zo hef tig op dat het er alle schijn van heeft dat een elektronisch orgel een verachtelijk, verderfe lijk ding is. Het wekt soms de indruk dat er zelfs een koude oorlog situatie bestaat tussen enerzijds de pijporgel wereld en anderzijds de elektronische orgelwereld. Vreemd eigenlijk, want goed beschouwd kun nen ze allebei niet zonder elkaar. Het elek tronische orgel kan niet zonder het pijporgel, want zonder het pijporgel als grote voorbeeld heeft het elektronische orgel geen enkel uit gangspunt en geen enkele houvast in zijn ont wikkeling. Maar het pijporgel kan in zekere zin ook niet zonder het elektronische orgel, want zonder dat had de populariteit van het pijporgel nooit die hoogte kunnen bereiken die het bezit, en dat al jarenlang. Hoe immers zou het niveau van orgelspel in ons land zo hebben kunnen toenemen - en daarmee ook de grote liefde voor het kerkorgel - zónder de aanwezigheid van een elektronisch orgel in de vele gezinnen? Maar een elektronisch orgel is nep, zo bren gen veel orgelpuriteinen als bezwaar tegen deze orgelvorm naar voren. En daarin hebben ze volkomen gelijk. Maar zonder bezwaar luisteren ze wél naar prachtige orgel cd's, waarbij kerkorgelmuziek wordt beluisterd vanaf een ronddraaiend schijfje, in de huis kamer weergegeven door een stel luidspre kerboxen. Alsof dat niet 'nep' is. Laten we daarom liever het pijporgel gewoon pijporgel laten en het elektronisch orgel gewoon een elektronisch orgel, met elk z'n eigen waarden. Het pijporgel - een blaasin strument, met z'n duurzame bouw, ambach telijk vervaardigde constructies en onderde len, welk geheel een hoge artistieke waarde vertegenwoordigt, een instrument dat econo misch ook waarde behoudt. En het elektro nische orgel, door welks komst de kunst van het orgelspelen voor tallozen binnen hand bereik is komen te liggen, maar economisch ook snel is afgeschreven - een elektrisch instrument. Domus medewerker Adrie Vrijhof is één van de betrokkenen bij de intonatie van Nederlandse physical modeling-orgelstemmen. (Foto: Domus Orgels Nederland) Maar tevens is het een instrument waarvan het de vraag blijft wanneer het z'n perfec tie eens zal hebben bereikt. Vandaar ook die onvermoeibare strijdlust in ontwikkeling, van gloeilamporgel tot digitaal instrument, met alles wat daartussen zit. En bij elke stap vooruit riepen orgelfabrikanten het opnieuw: 'nii hebben we 't! Nu zijn we er!' Hoe groot leek de stap van analoog naar digi taal. En hoe ijverig werd verder gebouwd op het fundament van 'digitale sampling'. Maar hóe zeer blijkt in veel gevallen ook déze tech niek toch weer niet te voldoen - nóg steeds geen kerkorgelbevrediging te kunnen geven. Dus werd de strijdbijl weer opgepakt. Nee, hopehjk niet tegen z'n grote voorbeeld, het pijporgel. Maar tegen zichzelf. Omdat het mooier moet. Omdat hetmooierkan...? Op die vraag geeft Domus Orgels sinds een aantal maanden een opmerkelijk antwoord: weg met digitale sampling, leve 'physical modeling'En mét physical modeling intro duceert Domus een nieuwe generatie digitale orgels in Nederland en laat het daarmee een nieuw tijdperk in de elektronische orgelwe reld aanbreken. Physical modeling is een volledig nieuwe benadering van het maken van klassieke elek tronische orgelstemmen, een nieuwe tech niek om stemmen te maken zónder digitale opnames van bestaande orgelregisters uit een echt pijporgel, zoals bij sampling gebeurt. Worden bij digitale sampling opnames gemaakt van de klank van orgelregisters in bestaande kerkorgels en worden, kort gezegd, die opnames in een chip gestopt en aan het^ programma van eéii elektroniscfi orgel toe-" gevoegd, met physical modeling worden de orgelstemmen vanaf de basis gecreëerd. Geen opnames dus, maar zorgvuldig opgebouwde orgelstemmen, alsof een digitale orgelbou wer aan het werk is! Zelfs het aanblazen van de orgelpijp kan worden bijgeregeld. En ver anderingen in de omgeving waarin het orgel moet klinken - bijvoorbeeld als er parket wordt gelegd in plaats van wollen vloerbe dekking - kunnen worden opgevangen en bijgesteld. Enkele instellingen aanpassen en het instrument is er weer klaar voor Om te begrijpen wat 'physcial modeling' inhoudt, is een korte technische uitleg nodig. De laatste jaren is geluidssynthese door het fysisch modelleren van muziekinstrumenten (physical modeling) sterk in opmars. Deze synthesevorm heeft als voordeel een heel realistische klank te produceren. Hierbij wordt een computermodel samengesteld van een muziekinstrument en/of zijn onderdelen. Daarvan wordt hun afzonderlijke invloed op de uiteindelijke klank berekend. Dat vergt zeer veel rekenkracht, maar kan leiden tot een zeer natuurgetrouwe klankweergave. Instrumentenmakers gebruiken de fysische modellen bijvoorbeeld om de klank van muziekinstrumenten, ongeacht welke, zo goed mogelijk elektronisch na te bootsen. Laboratoriumexperimenten laten daarbij zien hoe bijvoorbeeld luchtwervelingen zich gedragen in een orgelpijp, waarvan de diver se afmetingen razendsnel kunnen worden teruggerekend naar specificatiegetallen die bij de klank van die orgelpijp horen, en dus ook bij een bepaald orgelregister, ongeacht de maat- of vormgeving daarvan. Langs deze weg beschikt men nu over een zeer 'natuur lijke' zgn. Analyse-Synthese techniek, waar bij klankveranderingen op dezelfde mecha- nisch-akoestische wijze tot stand komen als bij het originele muziekinstrument! Dit alles heeft Domus dus samengebracht in een digitale orgelstemmenbank, de Vis count CM-100, met daarin niet minder dan 176 stemmen waaruit een keuze kan wor den gemaakt om die aan de bestaande dis positie toe te voegen en deze door middel van de beschikbare registerknoppen op het orgel te bedienen. Van Prestanten, Octaven, Quinten en Tertsen tot Fluiten in alle soorten en maten, van Gemshoorn tot Quintadeen, van Fluit Travers of Huit Harmonique tot Woudfluit en allerlei (roer)gedekten; diverse strijkers en een heuse batterij aan tongwer- ken, van meerdere 32 voeters tot 4 voetjes, van Klaroenen en Schalmeien, Trompetten, Bazuinen, Regalen en Hobo's tot Contre Bombardes, Fagotten en Vox Humana's. En wat betekent dit alles nu in de praktijk? Is het alleen een arsenaal aan extra orgelre gisters, of zijn die nauwkeurig berekende klanken wérkelijk 'heel realistisch' voor het gehoor van hen die heel graag natuurgetrou we pijporgelklanken horen? En is de elek tronische orgelklank van physical modehng dan echt zó veel beter dan die van sampling? Daar past maar één antwoord op, en dat is een volmondig 'Ja!'. Weliswaar zal zorgvuldig met de zeer vele instelmogelijkheden van de CM-100 moeten worden omgegaan, goed de oren gebruikend en er dus ruim de tijd voor nemend, maar zelfs bij uitgeschakelde akoestiek(!) zullen kritische orgelluisteraars bij optimale instel lingen van de CM-100 goed moeten gaan luisteren om nog te kunnen horen dat er een elektronisch orgel klinktOok als vanuit een zachte registratie wordt opgebouwd tot een Jcraghtig „'jjjenumji Eji .waren bijvoorbegld 'tohgwèrke'h' of 'vüïsïènimên' de registers bij uitstek waarmee het elektronische orgel zich steeds nog 'verried', in de CM-100 klinkt een tongwerk, vanaf de opwekking van de toon, als een register dat staat en is een Mixtuur echt als een pijporgelmixtuur, zónder snij dende en schrille elektronica. Overigens - en dat is een zeer sterk punt - kunnen de karakteristieken van de stem men in de CM-100 d.ra.v. equahzerinstel- lingen ruimschoots worden aangepast, alsof het 'pijpwerk' ter plekke wordt bij- geïntoneerd. Maar ook de totaalklank kan ermee worden gereguleerd, bijvoorbeeld door minder sterke lage frequenties als de klank uit de speakers wat te dreunend overkomt, enz. Wel doet men er goed aan om, wil een opti male klankweergave met de CM-100 worden bereikt, twee externe luidsprekerboxen aan te sluiten - een fenomeen dat tegenwoordig trouwens ook bij andere elektronische orgel- merken valt waar te nemen. Domus Orgels Nederland heeft dus aan de wieg van deze spectaculaire innovatie gestaan. Naast de in Veenendaal werkzame technische intonateurs Adrie Vrijhof en Leo de Jong, werkte ook organist André de Jager intensief mee aan de intonatie van de Hol landse orgelstemmen voor de CM-100. Maar houdt u liever van Franse of Engelse orgel klanken? Ook deze stemmen zitten allemaal in de CM-100. Wie nieuwsgierig is hoe de CM-100 in het echt klinkt, is van harte welkom in de Domus toonzalen. En wie thuis de CM-100 eens op zijn eigen digitale orgel wil proberen, zal daar door de medewerkers van Domus - en dat geheel vrijblijvend - graag toe in de gele genheid worden gesteld. De Domus toonzaal in Dirksland, Watertoren 30, is vrijdagsmid- dags en -avonds en 's zaterdags geopend, tel.: (0187)609510. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 6 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 11 oktober jl. Mourik - A. Tieleman0-1 Van den Ouden - Verohne1/2-1/2 Moedt-Van Prooijen1-0 I. Lagendijk - Bosch1-0 Van der Staaij - M. Lagendijk1-0 Boeter - Noordijk1-0 Vis - Markwat1/2-1/2 Verder werd maandagavond de voorronde voor de beker gespeeld, met de volgende resultaten: Van der Waal - W. Tieleman1-0 Van der Staaij - Van der Velde1-0 regl Peeman - Meiaard1-0 A. Tieleman - Bosch1-0 regl. Stfuik-Lesuis0-1 De Haan - Loosjes0-1 C. Smit - M. Lagendijk0-1 regl. Neleman - Mulder0-1 Vijfentwintig jaar geleden besloot Dirk-Jan Groot met enkele anderen het er niet bij te laten zitten. Gecon fronteerd met de onderdrukking en armoede in Oost-Europa ging hij, net als vele andere werkgroepen en ker ken, met afgeladen busjes en geleende vrachtauto's naar Roemenië om daar de armen terzijde te staan. Het werk van Dorcas was gestart. Door de jaren heen zijn de motivatie, de inzet en de doelstellingen gelijk gebleven. Maar er is ook veel veranderd. Dorcas is uitgegroeid tot een internationale organisatie, heeft veel ervaring opgedaan in de hulpverlening en heeft goede relaties opgebouwd met partner organisaties in het veld. Inmiddels worden er ruim 150 projecten in circa twintig landen ondersteund met geld en goederen, zowel in Oost-Europa als in Afrika. Jaarlijks gaan er zo'n 150 transporten met hulpgoederen naar de diverse projecten. Kinderen hebben in het werk van Dorcas een specifieke plaats. Zij zijn zo ontzettend kwets baar en volkomen onschuldig aan de situatie waarin ze geboren worden en opgroeien. In dit jubileumjaar vraagt Dorcas specifiek aan dacht voor de kinderprojecten. Het gaat bijvoorbeeld om de opvang van straatkinderen in Rusland, de verzorging van aids-wezen in Zuid-Afrika en de opvang van baby's in het babyhuis in Mozambique. Helpt u mee deze hulp voort te zetten? Har telijk dank! Wdt u Dorcas feliciteren (en daarmee onze medemens helpen), dan kunt u uw bijdra ge storten op giro 2500 t.n.v. Dorcas Hulp Nederland in Andijk. Ook via Het Dorcas Journaal zullen we u informeren. Zie verder voor informatie www.dorcas.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 21