Bronzen Gemeentepenning voor vrijwilliger De Waal Gerestaureerde Sas krijgt gedenksteen STRUliK \>i Drie visserijverenigingen namen 'historische beslissing' en slaan handen in één PIj^LITIE Marktloterij te Sommelsdijk 0900-8844 CDA debatavond i^^innaard Blusgroep Dirksland eindigt op derde plaats in landelijke Hoofdklasse wedstrijd Speciale huis-aan-hu/s-editie chx. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden y Betrokken Van der Valk met minister mr. A. J. de Geus 31 oktober, tijd: 19.45 uur 'De Bonnnnelstee', Schaapsweg 34, Den Bommel actief in beeld en geluid IVIAiCiL^illtliy (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! ^ST Visser Visser Vissersvereniging Zuid West ontstaat na fusie Oproep tot samengaan landelijke visserijorganisaties 'Over uw schaduw heen' Terugtredende overheid Logo Verkeerscontrole 7 2 r2 A-s Vrijdag 14 oktober 2005 78e jaargang nr. 7448 ACHTHUIZEN - De Oostflakkeese wethouder van Maatschappelijke Aangele genheid, de heer P. de Vries, heeft afgelopen dinsdagavond de bronzen Gemeen- tepenning van de gemeente Oostflakkee uitgereikt aan de heer Z. de Waal uit Achthuizen. De heer De Waal is gedurende 28 jaar een zeer actief lid geweest van de EHBO-vereniging van Achthuizen. Maar hij vond de leeftijd bereikt te hebben om afscheid te moeten nemen van zijn (vrijwilUge) werkzaamheden voor de vereniging. In de achterUggende 28 jaar is De Waal van 1979 tot 1983 voorzitter geweest van de EHBO-vereniging. De laatste tien jaar heeft hij zich intensief beziggehouden met het begeleiden van wedstrijdploegen en met het geven van EHBO- iessen op diverse scholen. Zijn vrijwillige inzet was voor het college van B&W van de gemeente Oostflakkee aanleiding om hem te onderscheiden met de bronzen gemeentepeiming. Die kreeg de decorandu.s ujtgereilct in de sporthal van VBuurfhuu.s te Achthuizen. (Foto: Persbum Flakkee) De heer Joppe deelt zijn persoonlijke ervaringen bij de 'Gemeente Uitwatering van Dirksland (Foto: Adri van der Laan) DIRKSLAND - Vlak voor de zomer van dit jaar werd de sluis bij het Dirkslandse Sas in oude glorie her steld. Bij de opening ontbrak nog een klein onderdeel: een herdenkingssteen van het oude Waterschap de Gemeene Uitwatering van Dirksland. Vorige week vrijdag was het zover dat aan de plaatsing van deze gedenksteen door een klein gezelschap aandacht werd besteed. Door Adri van der Laan De herdenkingssteen die aan de westzijde van het Dhkslandse Sas in de dijk is geplaatst, heeft als opschrift 'Gem. Uitwatering van Dhksland 1790-1972'. De steen herinnert aan de bouw van Het Sas tot aan het jaar tal 1972, het laatste jaar waar in Het Sas nog behoorde bij het Polderbestaur van Dirks land. Deze polder werd met ingang van 1973 opgeheven. De heer Gerrit Joppe was als afgevaardigde van de polder Oud-Melissant betrokken bij het bestuur van de 'gemeene uitwatering'. En daarom was hij uitgenodigd om wat toelichting te geven bij Het Sas van Dirksland. Uit de woorden van Joppe bleek dat hij op drieërlei manieren betrokken is geweest bij Het Sas. Naast bovengenoemde bestuurlijke betrokkenheid waren er ook familiebanden. Zijn grootvader van moederszijde is in het sluiswachtershuis bij Het Sas geboren. Ook bleek Joppe de laatste sluiswachter nog gekend te hebben; dat was Comehs van den Doel. Joppe wees erop dat Het Sas in die tijd meer dan 120 jaar een centrum van bedrij vigheid was geweest. De famihe Van den Doel had naast het schutten van schepen nog andere activiteiten. Zo werd door hen een veerdienst naar Hellevoetsluis onderhouden en met de postkar verzorgden ze het postver voer naar Ouddorp, Dirksland en Herkingen. Verder maakte de weg van het Sas naar Her- kingen deel uit van de postroute Den Haag- Parijs en had de Westhavendijk-Geldersedijk de status van rijksweg. "Aan dit alles kwam in 1909 een einde met de komst van de RTM. Het postvervoer was eerder beëindigd door de komst van de poststoomboot, die de verbinding tussen Hellevoetsluis, Stellendam en Middelhamis onderhield", aldus Joppe. In zijn toespraak sprak Joppe waarderend over de dijkgraaf Comelis van der Valk, die in 1790 dijkgraaf van de polder Dirksland werd. Hij was de motor achter de ontwikke- hng van de schutsluis. Het gevolg hiervan was dat de haven van Dirksland "van onschatba re waarde is geweest voor de bedrijvigheid, plaatselijke economie en werkgelegenheid. Soms zijn initiatieven en dadendrang van één enkele persoon generaties lang van een gro te betekenis voor een streek", aldus Joppe. Hij pleitte er dan ook voor om in Dirksland een straat naar de doortastende dijkgraaf te benoemen. In onze editie van volgende week vrijdag treft u een artikel van archivaris Jans Hoving aan, waarin uitgebreider stil wordt gestaan bij de geschiedenis van de 'Gemeene Uitwatering van Dirksland'. COMBI i uur fottt-tmrvit» I OUDDOV-WMitreal 31U (0117] 611611 fox ÓU734 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek "t bij uw G2-rfealer o* kijk olvost op www.opelnieiiw-s.n! (CnÖps BV - Langeweg tl3 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0J87 476767 Akkerdaas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 ^S^^ 2 beëdigde/gecertificeerde PUK FrT makelaars/taxateurs Taxatie nodtg? Bel ons. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 MI IVIIDD£LHARNIS*TEL.0187-617 300 GOUDA'TEL.0182-358235 BARMEVEID'TEL. 0342-405 140 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Op de Sommelsdijkse markt staan wekelijks tientallen ondernemers. De komende weken houden zij een loterij, met als doel nieuwe klanten kennis te laten maken met het gezel lige fenomeen 'markt'. Kwaüteit, service, scherpe prijzen en gezelligheid zijn de groot ste wapens van de koopman. Om het voor de klanten extra aantrekkehjk te maken om naar de markt te gaan, houdt de marktkoop- lieden deze loterij, waar leuke prijzen mee te winnen zijn. De hoofdprijs bedraagt 250 contante euro's. Daarnaast zijn er honderden andere prijzen te winnen, met in totaal voor 1500 aan waardebonnen. De ondernemers hebben gekozen voor véél prijzen in plaats van één grote prijs. Het publiek kan aan de actie meedoen door bij de deelnemende koopheden boodschappen te doen. Tijdens de markten van 19 en 26 oktober en 2 november wordt bij elke bestede 2 een 'lot' uitgereikt. Wekelijks zal door de 'markt'wethouder een trekking worden verricht. Bovene^en wordt aan het eind van de actie een trekking verricht waarbij alle loten - in totaal 300 - nogmaals meedoen voor de hoofdprijs. En natuurlijk zal de markt, die elke week op woensdag van 8.00-15.00 op de Voorstraat wordt gehouden, extra feestelijk worden aangekleed. GOEDEREEDE - Zoals we al eer- "1^*—^T^ der in Eilanden Nieuws meldden, zijn er in het voorjaar van dit jaar al veel inspanningen gepleegd om de drie vis serijverenigingen die gemeente Goede- reede rijk was, samen te voegen tot één vereniging. Zaterdagochtend bleek dat de inspanningen niet tevergeefs zijn geweest en besloten de leden van de drie oude verenigingen tot oprichting van één nieuwe verenigingen: Vissers- vereniging Zuid West Tekst en foto's: Adri van der Laan De heer C. Sinke uit Goedereede stelde geruime tijd geleden een rapport op, onder de naam 'De Visserij verenigd'. In het rapport doet hij verslag van zijn onderzoek naar een fusie van de bestaande visserijverenigingen. Uit het rapport bleek dat de tijd rijp was voor een fusie. Zowel de opsteller van het rapport als de vissers waren tot de overtuiging geko men dat in deze voor de visserij moeilijke tij den, het gescheiden optrekken, nadelig zou werken. Er zal door de visserijverenigingen ongetwij feld achter de schermen stevig vergaderd zijn over het te nemen fusiebesluit, maar zaterdag was er een opvallende eensgezindheid onder de vissers te bespeuren tijdens een geza- raenUjke vergadering in verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. In zijn welkomstwoord prees Sinke de leden erl de besturen van de verenigingen voor hun genomen besluit. "U hebt moed getoond door over uw schaduw heen te stappen", zo klonk zijn loftuiting. Sinke doelde hiermee op de ontstaansgeschiedenis van de verschil lende visserijverenigingen in de gemeente. De meeste van deze verenigingen zijn ont staan op emotionele gronden en bij sonunige vissers spelen die banden uit het verleden nog mee. "Het is een hele stap als de erve der vaderen wordt ingeleverd voor een onzekere toekomst in een nieuwe vereniging". Aan het begin van de vergadering, waarin de statuten van de nieuwe vereniging zou den worden ondertekend, werden eiikele ogenbhkken stilte in acht genomen waarin de onlangs overleden Adam Tanis werd her dacht. "Er gaat veel om in de visserij", zo schetste Het nieuw gevormde bestuur ondertekent onder toeziend oog van notaris De Kooning de statuten van 'Vissersvereniging Zuid West'. Sinke de situatie in de visserij. Hij wees op het belang van het gezegde 'Eendracht maakt macht', iets wat zeker voor de visserij met de huidige problemen opgaat. Alle negatieve geluiden ten spijt, kon Sinke de aanwezige vissers verzekeren dat er toekomst is voor de visserij. Hij wees hierbij op het verleden. "Niet voor niets hebben Nederlandse vissers altijd weer het hoofd boven water weten te houden. Dat dit niet iedereen lukt, is inhe rent aan het bedrijfsvoeren, maar er zuUeti altijd vissers blijven Isestaan". Volgens Sinke zijn hiervoor wel mensen nodig die voor de vissers willen staan, de krachten willen bun delen en samen te werken in deze moeilijke tijd. Hij verzekerde de vissers dat er aan de binnenkant van de vuurtoren ook mensen zijn met liefde voor het vak. Hij wees er dan ook op dat een goede visserijvereniging van levensbelang is voor de visserij. Sinke verzekerde de aanwezigen dat door de terugtredende overheid de vissers veel meer zaken zelf zullen moeten oplossen en daarom is het heel belangrijk een eenheid te vormen. "Hierbij past geen versnippering van krach ten", aldus Sinke. Hij riep verder op tot een doorgaande krachtenbundeling met de vis sersverenigingen elders in het land, "want De heren Daalder en Nooitgedagt van de twee landelijke visserijverenigingen onthullen het nieuwe logo van Vissersvereniging Zuid West. een ander doet het niet voor jullie". Tijdens de vergadering van de visserijverenigingen zaterdag waren er geen stemmen tegen het fusiebesluit en ook besloot men eenparig om tot volgend voorjaar een overgangsbestuur te kiezen, met Sinke als voorzitter. Deze bestuursleden zijn alle afkomstig uit de opge heven verenigingen en zullen de komende maanden de verdere voorbereidingen voor het kiezen van een nieuw bestuur in het voor jaar van 2006. De statuten voor de nieuwe vereniging werden door notaris De Kooning uit Goedereede gepresenteerd en door de bestuursleden ondertekend. Tijdens de vergadering werd ook het nieuwe logo van Vissersverenging Zuid West gepre senteerd. De vlag mst het logo werd onthuld door de voorzitters van de twee landelijke Visserijverenigingen, de heren Daalder en Nooitgedagt. Deze verenigingen trekken nog wel gescheiden op, ondanks dat er pogingen worden ondernomen om ook tussen deze twee landelijke verenigingen een fusie te bewerkstelügen. Naast de Goereese vissers waren er ook afge vaardigden van landelijke organisaties aan wezig. Een drietal sprekers feliciteerde de gefuseerde vissers. De heer Daalder van de Federatie van Visserij verenigingen sprak van een 'historische gebeurtenis'. Hij zag alle maal bekende gezichten van vissers die nu één visserijvereniging vormden en dat vond hij een felicitatie waard. Als voorbeeld nam hij het CDA, dat deze dagen haar vijfentwin tig jarig jubileum vierde. De bloedgroepen zijn daar nog herkenbaar, maar er wordt wel unanimiteit uitgestraald en dat wenste hij ook de nieuw opgerichte vissers toe. Namens het Productschap Vis sprak de heer Loonen, die eveneens de felicitaties over bracht. De heer Nooitgedagt van de Neder landse Vissersbond gaf in een presentatie uitleg over modem ondernemerschap, wat bij de huidige visserijbedrijven onontbeerlijk is. Uit de verschillende toespraken tijdens de vergadering bleek dat velen vinden dat de twee landelijk naast elkaar opererende visse rijorganisaties ook het voorbeeld van de fusie van de Goereese visserijverenigingen dienen te volgen. Met de vergadering van zaterdagochtend kwam er een eind aan de drie visserij vereni gingen 'Delta Vereniging', 'Ons Belang' en 'De Kop van Goeree', en met de inzet van de nieuwgevormde 'Vissersvereniging Zuid West' zal geprobeerd worden om de huidige 'slechtweer omstandigheden' eensgezind het hoofd te bieden. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overfiakkee MIDDELHARNIS - Personeel van de poh- tie district de Eilanden hield dinsdagmiddag tussen half drie en zes uur een verkeerscon trole op de N215. Hierbij werden in totaal tien bekeuringen uitgeschreven, onder andere voor het niet handsfiee bellen, het overschrijden van een doorgetrokken streep, onvoldoende afstand houden en onnodig claxonneren. BEILEN/DIRKSLAND - De Dirkslandse blusgroep heeft jl. zaterdag meege daan aan de Landelijke Hoofdklasse brandweerwedstrijd 2005 in het Drentse Beilen en is daar als derde geëindigd. Voor deelname aan deze wedstrijd had den zich 7 blusgroepen gekwalificeerd. In de wedstrijd ging het zowel om het in veiUgheid brengen van tien slachtoffers als het bestrijden van (middel)brand. Het betrof een materiele inzet met vier tankautospuiten, een redvoertuig, een waterongevallenvoertuig, twee ambulances en een politieauto. Het korps van Polsbroek is met 2256 punten eerste geworden en werd daardoor landskampioen in de Hoofdklasse. Laren volgde met 2190 als tweede en Dirksland met 2098 als derde. De loco-burgemeester van de gemeente Coevorden, mevrouw Looman, maakte na afloop van de wedstrijd in Speelstad Oranje de uitslag bekend en reikte daar de prijzen uit. j' -

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1