Wereldwinkel Goeree-Overflakkee voorziet al weer vijf jaar in 'verantwoord aanbod' hekje ^Tr w .yi h XH H ij^rï^ en: ^U J^ L Qktoi^ct -f Qktü-^tt Welk vak wordt bij vraag 8 bedoeld? Bijbelstudie Franit Ouweneel Bijbelspelmorgen in Doopsgezinde Kerk EIIAIIDBI-tllEUWS Kernwoorden: betrokkenheid, bewustwording en solidariteit MroDELHARNIS - Zaterdag was het vijfjaar geleden dat de Wereld winkel Goeree-Overflakkee haar deuren opende. Met een beschei den 'feestje' werd daar deze dag aandacht aan besteed. En na vijf jaar Wereldwinkel blijkt dat deze winkel met 'verantwoorde produc ten' toch duidelijk in een behoefte voorziet. Afgelegen Fair Trade }^M0 "jlfH^UpU Koningen van Israël - z. /- 'T^cTPi^^eükt: Vandaag (14 oktober) hoopt Leonie Tanis (Ouddorp) haar verjaardag te vieren. Een fijne dag! QkUÏ^tT J" ROIMEINSE CIJFERS A I, B n, C IIID rv, E V, J X, enz. I XII XII V XIH I I XII VV XIV VIII V XII V XII V XXI XI V VIII V XVIII VI XIX XX XXII I XI I XIV XX IX V XX XV V VII V XXIII V XIV XIX XX UIT DE SCHOOL GEKLAPT 2. Geniet maar lekker van een weekje herfstvakantie. Lekker even uitrusten van school en even iets anders doen. Tip: als je niets te doen hebt, maak dan eens een puzzel: een bijbelse of een gewone en stuur hem op. :iacblmr^^ê^T e In de Oekraïne Het werk ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirf VRIJDAG 14 OKTOBER 2005 Door Adri van der Laan De Wereldwinkel in Middelhamis wordt vol ledig gerund door vrijwilligers. Eén van deze vrijwilligers is Anneke Jukkema, die de p.r. voor haar rekening neemt. Onder het genot van een kop 'zuivere koffielegt zij het reilen en zeilen van de Wereldwinkel uit. In het jaar 2000 werd de Wereldwinkel opge richt. Het was een initiatief van de Oecume nische Werkgroep, die van de aangesloten kerken een renteloze lening als startkapi taal voor de exploitatie van een Wereldwin kel kreeg. De eerste locatie van waaruit de Wereldwinkel haar activiteiten ontplooide, was een zaal van de toenmalige Gerefor meerde Kerk, de huidige Emmaüskerk, in Middelhamis. Eén keer in de veertien dagen was de Wereldwinkel op zaterdag geopend. "Al gauw bleek dit niet tot tevredenheid te werken. ledere keer moesten de spullen weer worden opgeruimd omdat de ruimte weer voor kerkelijke doeleinden diende te worden gebruikt". Na een half jaar kon een ander pand worden betrokken. Dit was het huidige pand aan het Spuiplein, achter de Winkel- diek in Middelhamis. Per jaar wordt dit pand voor een symbolisch bedrag van de gemeente De Wereldwinkel op het Spuiplein in Middelhamis biedt een ruim assortiment (Foto-Adri van der Laan) gehuurd. De vrijwilligers van de Wereldwin kel zijn heel blij met dit pand, maar voor wat betreft de huisvesting is de toekomst onze ker, want de gemeente heeft herstructure ringsplannen voor het gebied. "We hopen dat we dit plaatsje toch nog kunnen behouden", aldus mevrouw Jukkema. Momenteel heeft de Wereldwinkel niet meer die kerkelijke binding en komen de ongeveer 25 medewerkers uit alle geledingen van de samenleving. De Wereldwinkel ligt wat afgelegen bij het parkeerterrein op het Spuiplein. Toch hopen de medewerkers dat door mond-tot-mondre- clame steeds meer mensen hun winkel gaan bezoeken. Voorlopig zit het er niet in dat ze zich op een wat meer in het oogspringende locatie kunnen vestigen. "Een winkeltje op d'n Diek is voor ons financieel niet op te brengen", geeft Jukkema aan. Daarom wordt er alles aan gedaan om de aandacht van het winkelend pubhek naar de Wereldwinkel te richten. Wie deze bijzondere winkel bin nenkomt, valt direct de veelzijdigheid van het assortiment op. Men kan er voor alles terecht, of het nu gaat om een fles wijn of kinderspeelgoed, sieraden of vazen, maskers of snoepgoed. IToch hebben de artikelen, ondanks de veelzijdigheid, één ding gemeen: ze zijn allen vervaardigd in ontwikkelings landen, en de klanten van de Wereldwinkel werken door hun aankoop mee aan een struc turele armoedebestrijding in de wereld. Volgens mevrouw Jukkema wordt het groot ste deel van het assortiment betrokken via de organisatie Fair Trade uit Culemborg. Deze Nederiandse organisatie is wereldwijd geor ganiseerd en betrekt de artikelen uit ontwik kelingslanden. De organisatie en de Wereldwinkels staan er borg voor dat de artikelen 'eerlijk' zijn. Zowel de food als non-food artikelen wor den onder menswaardige omstandigheden geproduceerd en er wordt een reële prijs voor betaald. Een rondblik in de winkel leert dat er voor elke beurs wel een artikel te koop is. Zo is er zilver uit Mexico en zijn er maskers uit Ghana en kinderspeelgoed uit Guatemala. Bij de producten zit altijd wel een 'verhaal' en de vrijwilligers zijn dan ook bereid om desgewenst wat meer bijzonderheden over het artikel of het land van herkomst aan de klant uit te leggen. In de Wereldwinkel wordt iedere maand een thematafel ingericht. Deze maand is het thema 'recycUng'. Zo zijn er van oude conservenblikjes in de ontwikkelingslanden speelgoedautootjes gemaakt en andere ver pakkingen zijn omgetoverd tot bijvoorbeeld een toilettas. Bedrijven of instellingen kunnen ook hun kerstpakket door de Wereldwinkel samen laten stellen en ook zijn er cadeaubonnen verkrijgbaar. In de afgelopen jaar heeft de Wereldwinkel zich ontwikkeld tot een exclusieve cadeau winkel die zéker een bezoekje waard is en waar met het doen van aankopen een bijdra ge wordt geleverd in de wereldwijde armoe debestrijding. De Wereldwinkel is woensdag en donderdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a EUanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Een koning of een koningin is een heel belangrijke persoon. In ons land heeft een koning of een koningin niet zo veel macht meer. Maar vroeger, in de Bijbel, was dit wel zo. Zeker ook in de bijbel. Het volk van Israël wilde graag een koning hebben, net als de andere volkeren. Je kent het verhaal vast wel: ze komen het vra gen aan Samuel. Eén ding zijn de mensen in Israël toen vergeten: ze hadden al een Koning. Wie was dit? Je zegt gelijk: God, de Heere. Maar nu een vraag. Is de Heere jouw Koning al? Misschien vind je dit een vreem de vraag. Toch is het erg belangrijk. Als God Koning is in jouw leven, heeft Hij het voor het zeggen en ga je naar Hem luisteren. Dan doe je heel graag wat Hij wil. Ken je die Koning nog niet? Vraag dan vandaag nog of je Hem mag leren kennen. namen. Als je van die lettergrepen woorden maakt, krijg je 9 namen van koningen van Israël. Zoek maar eens in 1 en 2 Koningen In het hok staan allemaal lettergrepen van dab Ho Q ram r Je ro Om se A a Me Sal hem am chab lum Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) JuUie kurmen volgende week fijn vakantie gaan houden. De ben benieuwd hoe jullie het gehad hebben in Wonderland (Duitsland). Laat maar eens horen lezen). Brengen julüe samen de krant rond? Alvast veel plezier met de voorbereidingen voor de trouwerij van je juf, Willemien! Jantine Mans (Ooltgensplaat) maakte een puzzel voor de vakantie. Het is een puzzel met Romeinse cijfers. Weetje nog hoe je die cijfers moet lezen? Kijk eerst maar naar de voorbeelden hieronder. 1. Hoe heet je? Alinda den Hoed. Wat is je woonplaats? Middelhamis. 3. Hoe heet je school? Prins Maurits Scholengemeenschap. 4. In welke klas of groep zit je? Vorig jaar in klas A2A. 5. Wat is je lievelingsvak? Geschiedenis: het is zo leuk om allemaal dingen over vroeger te leren. Ook de verhalen zijn erg mooi. Het is gewoon een interessant vak. 6. Beschrijf het leukste voorval op school datje hebt meegemaakt. Er gebeurt elke dag wel iets leuks. Maar iets heel leuks: we hebben sinds janu ari andere pauzetijden voor onder- en bovenbouw. Een keer, midden onder de les, ging de bel voor de bovenbouwpau- ze. De leraar zei: "Wat gaat de tijd toch snel" en hij ging eindigen. We waren dus een half uur eerder uit! 7. Schrijf iets bijzonders op wat echt alleen bij jouw school hoort. De schoolkrant: P-Pur. Hier staan alle maal belevenissen in over de school. Ook allemaal artikelen over van alles en leuke dingen die er in de school gebeu ren. Maar als er iets ergs gebeurd is, komt dat ook in de schoolkrant. Dat vind ik heel mooi. lUllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Velk vak op school vind je beslist niet leuk? Ja, elk vak heeft z'n voor- en nadelen, maar dan zou ik toch zeggen: Eind augustus reisden Jacolien Koppelaar uit Sommelsdijk en Paulien Nagtegaal uit Dirksland af naar Oekraïne, waar ze eenjaar diaconale arbeid gaan verrichten als onderwijsassistent op een school voor Roma zigeuners. Ze zouden de lezers van het Eilanden Nieuws regelmatig op de hoogte houden van hun wederwaardigheden. Van Jacolien is de eerste reactie per brief op de redactie binnengekomen. Wij, Paulien en ik, hadden u beloofd af en toe te laten weten wat wij meegemaakt hebben. Aangezien we niet in dezelfde plaats wonen, kunnen we veel verschillende verhalen vertellen. We moeten nog een beetje wennen aan het idee om voor de krant te schrijven. Het is voor ons allemaal nieuw... We hebben allebei dezelfde taalcursus gehad in de buurt van het Balatonmeer. Dat was een fantastische tijd. De cursusgroep bestond uit twaalf personen uit verschillende landen, zoals Amerika, Duitsland, Nederland, Zweden en België. We spraken allemaal geen woord Hongaars en de eerste cursusdag begon de lerares meteen in het Hongaars te praten. Ze stelde zichzelf voor, maar dat wisten wij niet. We hadden géén idee waar ze het over had. Gelukkig schakelde ze moeiteloos over naar het Engels en dat konden we beter volgen! Naarmate de cursus vorderde, werd ook het Engels moeilijker. Ik dacht wel wat Engels te kunnen, maar het viet toch nog tegen! Af en toe moest ik toch nog wel wat verduidelijking vragen. Maar we leerden al snel in het Hongaars te spreken. Na drie dagen konden we al kleine gesprekjes voeren over de meest uiteenlopende onderwerpen. Na vier dagen moesten we al een verhaaltje schrijven. Dat ging aardig, maar het was erg lastig. De zinsopbouw is anders dan in de Nederlandse taal. En we kennen nog niet alle werkwoorden. Tijdens de lessen gingen we ook vaak met de hele groep naar buiten. Dan gingen we naar een bepaalde plaats in of buiten het dorp en daar moesten we van alles benoemen. Wat we nog niet wisten werd opgeschreven. Zo ging dat bijna twee weken lang. We hebben negen dagen taalcursus gehad. Daarna kwamen er ook nog Hongaars sprekende vrijwilligers. We konden toen het geleerde in de praktijk brengen. Ik kwam er achter dat het nog hard tegenvalt! Dan denk je wat te kunnen... De eerste dagen waren erg vermoeiend! Alles is nieuw en in een andere taal. Na een lange vermoeiende dag in de auto, kwam ik aan op mijn adres in Gat. Samen met een Hongaars sprekende vrijwilligers (Krisztina) gaan wij hier een jaar aan de slag. We werden hartelijk welkom geheten door onze gastvrouw. Zij woont alleen in een huisje aan de doorgaande weg. Van Berekszasz naar Munkacs. Deze weg loopt dwars door Gat. Het huisje heeft drie kamers: één voor Krisztina en mij, één ongebruikte en één kamer voor onze gastvrouw. Ook is er een keukentje. Buiten aan de achterkant van het huisje is een 'badkamer', varkenshok en een 'toilet'. De badkamer heeft een ligbad, maar dat wordt niet gebruikt. We mogen twee keer per week in de tobbe en warm water is er niet, dus staat er een grote kachel naast het bad. Onderin moet vuur gestookt worden om het water op te warmen. Het varkenshok bevat zes varkens en een aantal biggen. De wc is een betonnen bak met een houten plank erboven. In de plank zit een gat en ziedaar: het toilet! Er zit ook een houten deurtje vol kieren voor. De eerste keren zat ik nog met een vies gezicht naar al het ongedierte te kijken, maar nu let ik er veel minder op. Het went wel! In de keuken is er ook geen warm water, dus we moeten veel water koken. En heb je veel water nodig, dan wordt het uit de waterput gehaald en niet uit de kraan! Krisztina en ik werken allebei op dezelfde school. Deze school heeft één lokaaltje en is onder hetzelfde dak als de kerk. De school is alleen voor zigeunerkinderen. Ze leren hier lezen, schrijven en rekenen. Op donderdag wordt er 's middags ook Bijbelles gegeven. Ik moet de schoolkinderen nog Engelse les geven. Ze kunnen al aardig wat woordjes, maar de juffrouw is geen gediplomeerd onderwijzeres. Ook zij is een zigeuner en kon vroeger niet verder leren. Sinds vier jaar bestaat dit schooltje. Nu moet ik Engelse les geven aan de juffrouw, voordat zij het weer kan leren aan de kinderen. De jongste kinderen hebben les van negen tot elf uur 's ochtends. Zij leren het schrijven. Deze groep is te vergelijken met groep 3 van de basisscholen in Nederland. De groep bestaat uit negen kinderen. Soms komen er meer, soms minder. Na deze groep komt er een oudere groep. Deze tweede groep heeft les van elf tot één uur. Deze groep kan lezen en schrijven en bestaat uit vier kinderen. Dit aantal kan per dag variëren. De eerste dagen heb ik geprobeerd wat te helpen bij het lesgeven, maar ik moet eerst het systeem nog wat leren kennen. Ook de taal is hierbij een probleem, dus gebruik ik veel gebaren. In mijn vrije tijd probeer ik wat te studeren om mijn woordenschat uit te breiden. Kriszstina kan goed Duits, dus zij probeert mij alles in het Duits duidelijk te maken, als ik het echt niet begrijp, komen de woordenboeken er aan te pas. Maar dat is tot nu toe nog niet veel voorgekomen. Soms vraagt, of zegt ze iets in het Hongaars. Soms begrijp ik waar ze het over heeft, maar de andere keer weer helemaal niet. Dan schakelt ze over naar Duits. Onze gastvrouw vertelt ook wel eens wat, maar dan zit ik alleen met grote vragende ogen te kijken en mezelf af te vragen waar ze het nu eigenlijk over heeft! De juffrouw van de zigeunerschool is ook onze mentor. Zij probeert me ondanks het taalprobleem, toch bij zoveel mogelijk gesprekken te betrekken. Dat is ook goed voor mijn taalontwikkeling. Als ik eenmaal weet waar ze het over hebben, dan kan ik het al redelijk volgen. Maar, moet ik ergens op reageren, dan sta ik nog met een mond vol tanden! We zullen hopen dat dit over is, als ik het volgende artikel in de krant hoop te schrijven! Allen de hartelijke groeten uit Gat, Oekraïne. Viszontlatasra! (Tot ziens!) JAKOLIN (Hongaarse naam) Jacolien Koppelaar E Reacties aan Jacolien zijn welkom, via de e-mailadressen: jaccootje85@hotmail.com ofoekraine2005-2006@hotmail.com E Het postadres is Jacolien Koppelaar, Fö utca 48, 90231 Gat, Karpatalja, Ukraïn E OUDE-TONGE - Bijbelleraar Frank Ouweneel houdt woensdag 19 oktober een Bijbelstudie, met als onderwerp 'Getuigen en evangeliseren'. Dit is het eerste deel in een serie. De Bijbelstudie bestaat uit de volgende hoofdstukken: 'Geloof, bekering en behou denis', 'Wat is getuigen en wat is evangeli seren?', 'Wat is het verschil tussen getuigen en evangeliseren?', 'Waarom getuigen en evangeliseren', 'Een schematische voorstel ling van geloof, bekering en behoudenis', 'Persoonlijke voorbereiding van evangeli seren', 'Reactie evangelisatie', 'Eenzijdige evangeUsatie', 'Hoe moeten we ongelovigen benaderen?', 'Hoe leiden we een ongelovi ge tot Jezus?', 'Veel voorkomende vragen, opmerkingen en tegenwerpingen', 'De Prak tijk: analyse van onze gesprekspartner', 'De Praktijk: gesprek, oefeningen' en 'Nazorg'. De Bijbelstudie van woensdag 19 oktober wordt gehouden in EvangeUe Gemeente Beréa in de aula van c.b.s. 'De Bron', Melk weg 75 te Oude Tonge. Aanvang 20.00 uur, de toegang is gratis. OUDDORP - In de herfstvakantie is er op donderdag 20 oktober van 9.30-13.00 uur weer een Bijbelspelmorgen in de Doopsge zinde Kerk, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Het thema is 'Gods plan - werk in uitvoering!'. De ochtend is bedoeld voor alle kinderen van de basisschool. Wat ga je deze morgen allemaal doen: zingen, knutselen, spelen en gespeelde verhalen. En aan het eind eten met elkaar! Als er aan de weg gewerkt wordt, staat er vaak een bord: 'werk in uitvoering'Het bord betekent: Let op! Hier gebeurt iets belang rijks, maar het is nog niet klaar. Zo is het ook met Gods plan voor jou. Hij is er elke dag mee bezig! Kom jij ook naar deze ochtend? Je mag ook al je vrienden en vriendinnen meenemen, want het wordt vast een hele leuke ochtend! Meld je alvast aan. Dat kan telefonisch via nummer 0187-682999 of via e-maü: ja@filtemet.nl. S}

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 15