m fflhi^^SM R ^«1 Vader trouwt zoon... POLITIE Verzorgingshuisbewoners gaan terug naar zelfstandig wonen Mevrouw Van Splunter-Everaers viert 102e verjaardag 0900-8844 ^^p ''-''^" fcMjTir ^W^-'**'^'- kievit warmte Twee cursussen over klassieke muziek S. VAN NIEUWAAL ■^'^S'2 A-e chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Oudste inwoner van gemeente Middelharnis '--.^^ Ongeval bij paardrijden Samenwerking HAP en liet Van Weel-Bethesda ziekenhuis 'Ebbe en Vloed' en Woongoed Flakkee werken samen aan uniek bouwplan voor zorg in Oude-Tonge Bouwplannen Wonen en zorg gescheiden Ook op de rest van het eiland Dinsdag 11 oktober 2005 78e jaargang nr. 7447 Kwn m ^^^^^^^'mjm ii<"l**^||B||||^^B I* D? 102-jarige mevrouw Van Splunter, samen met haar kinderen. {Foto: Persburo Hakke SOMMELSDIJK - Afgelopen vrij dag 7 oktober werd mevrouw J.P. van Splunter-Everaers 102 jaar. Vijftien jaar woont zij al in verzorgingshuis De Goede Ree. Daar werd haar ver jaardag vrijdag gevierd. In een rol stoel, omringd door haar kinderen en een aantal van haar kleinkinderen wachtte mevrouw Van Splunter op de komst van burgemeester G. de Vries- Hommes. Door Roeland van Mourik Die gaf aan, nadat ze de jarige gefeliciteerd had, dat mevrouw Van Splunter de oudste inwoner van de gemeente Middelharnis is. In 1927 kwam mevrouw Van Splunter samen met haar man vanaf het eiland Tholen naar Goeree-Overflakkee. Haar man had een schildersbedrijf op de Kaai. Hij overleed zestien jaar geleden. Mevrouw Van Splunter heeft twee kinderen, acht kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. De kleinkinderen verwonderden zich afge lopen vrijdag over alles wat hun oma heeft meegemaakt. Twee wereldoorlogen, de watersnoodramp en allerlei technische ont wikkelingen. "Van sms-en zal ze wel nooit gehoord hebben", gaf één van de kleinkinde ren aan. "Maar bellen kon ze vroeger als geen ander", wist een ander kleinkind. "Op je ver jaardag hing oma om zeven uur 's ochtends al aan de telefoon". Dat kwam, zo gaf dochter Janny aan, omdat ze een bakkersdochter was en daardoor gewend was vroeg op te staan. Dochter Janny en zoon Joop hadden nooit verwacht dat hun moeder de hoge leeftijd van 102 jaar zou bereiken. "Als kind moest ik op school vroeger weg, omdat ik thuis mijn moeder moest helpen in de huishouding. Dat kwam omdat ze niet al te sterk was", gaf Janny aan. "Deze leeftijd wordt je gegeven", concludeerde burgemeester De Vries, waar de kinderen en kleinkinderen van harte mee instemden. Terwijl het bruidspaar en buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand én tevens vader van de bruidegom Klaas Schra toekijken, tekent vader van de bruid Rien van der Boom voor het huwelijk van zijn dochter en schoonzoon. Enkele jaren geleden is het al weer dat deze krant kopte: 'Vader trouwt dochter.En zullen bij het lezen daarvan sommiger wenkbrauwen wellicht hebben gefronst, dan zal dat ditmaal zéker wel het geval zijn: vader trouwt zoon! Niettemin echter gaat het ook nu weer om net zo'n onschuldige aangelegenheid als enkele jaren geleden. Toen voltrok in het Rien Poort- vlietmuseum te Middelharnis vader Leenders uit Dirksland als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk van zijn dochter, ditmaal is het vader Schra uit Zoetermeer die - eveneens als buitengewoon ambtenaar van de burgerUjke stand en evenééns in het Rien Poortvlietmu^eum - het huwelijk voltrok van zijn zoon Henk-Arie en schoondochter Henrike van der Boom uit Sommelsdijk. Dat gebeurde jl. donderdagmiddag. En het moet worden gezegd: dat vader of moeder het huwelijk van zijn of haar eigen kind voltrekt, is zeker geen alledaags gebeuren. Aardige bijkomstigheid is ook dat beide vaders van het bruidspaar - of schoonvaders, net hoe je 't zien wilt - deel uitmaken van de gemeenteraad. Vader Klaas Schra voor de SGP/ChristenUnie in Zoetermeer en vader Rien van der Boom voor de SGP in Mid delharnis. En omdat vader Schra in Zoetermeer ook ambtenaar van de burgerlijke stand is, heeft het Middelhamisse college van B&W toegestaan dat hij voor deze speciale gelegenheid die functie - maar dan met het predikaat 'buitengewoon' - ook in Middelharnis mocht uitoe fenen. (Tekst en foto: Hans Villerius) Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0(87) 482609 5-rnail: info@kievltwwmte.nl wwwJae»ltwam»e.nl Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - Bij manege Stal de Poorte is zondag aan het eind van de ochtend een 42- jarige man uit Sirjansland gewond geraakt bij het paardrijden. Het slachtoffer wilde op zijn paard stappen, toen het paard - moge lijk geschrokken - steigerde, waardoor de ruiter achterover van het paard viel en onder het dier terecht kwam. Vervolgens zakte het paard door zijn achterbenen en kwam op het slachtoffer terecht, dat daarbij vermoedelijk bekkenletsel opliep. Personeel van de Trau mahelikopter en de Ambulance stabiUseer- den het slachtoffer waarna hij werd overge bracht naar het Erasmus Medisch Centrum te Rotterdam. GOEDEREEDE - De Kunststichtuig Goe- dereede heeft ook voor deze winter weer een interessant cultureel programma samen gesteld. Eén van de programmaonderdelen bestaat uit twee cursussen over klassieke muziek. De docenten zijn Annelies Breen en Hans Dammers, De eerste cursus vindt plaats op maandag 7, 14 en 21 november. Op deze drie avonden worden twee belangrijke fasen uit het leven van twee componisten uit de klassiek/roman tische periode behandeld. Op de eerste avond gaat het over 'Mozarts laatste jaar'. Er wor den twee werken van deze componist bespro ken, te weten: het Requiem en de opera Die Zauberflöte. De 2e en 3e avond zijn gewijd aan de laatste componeerperiode van Beetho ven. Tijdens die avonden worden de late pia- nowerken en de late strijkkwartetten behan deld. Op alle avonden worden Cd's gedraaid en wordt toegeUcht wat het keimierkende is van die specifieke muziek in die tijd. Op maandag 9 en 16 januari vindt de tweede cursus plaats. Op dezelfde manier als in de eerste cursus, wordt in grote lijnen de ont wikkeling van de 'klassieke' muziek in de eerste helft van de 20e eeuw behandeld. Dat wordt gedaan aan de hand van de ontwikke ling van de werken van Bartók (Ie avond) en Strawinsky (2e avond). Aan iedere cursus wordt een korte syllabus uitgereikt. Alle cursusavonden beginnen om 19.30 en eindigen om 22.00 uur. De bijeen komsten worden gehouden in gebouw Oost dam in Goedereede. Het cursusgeld bedraagt voor de eerste cursus 30 en voor de tweede cursus 20. Donateurs van de Kunststich ting Goedereede betalen respectievelijk 25 en 17,5 Euro. Voor aanmeldingen en meer informatie kunt u bellen naar het secretariaat van de Kunststichting, tel.: 0187-491878 of 0187-492134. Op 5 oktober 2005 werd een samenwerkings overeenkomst getekend tussen de coöpera tieve huisartsenpost 't Hellegat en het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland. In deze samenwerkingsovereenkomst is vastge legd dat de huisartsenpost Goeree-Overflak kee, weUce momenteel nog gehuisvest is in Middelharnis, vanaf 1 januari 2006 gehuis vest wordt in het Van Weel-Bethesda Zieken huis. Deze vorm van samenwerking biedt aan alle betrokkenen voordelen. De huisartsen post kan gebruik maken van faciliteiten die in het ziekenhuis reeds aanwezig zijn, waar door een efficiëntere bedrijfsvoering moge lijk wordt. Voor het ziekenhuis is het voor deel dat patiënten die zich nu soms spontaan, zonder doorverwijzing van een huisarts, bij de ziekenhuispoort melden, direct opgevan gen kunnen worden door de dienstdoende arts van de huisartsenpost. Voor de patiënt is het voordeel dat bij doorverwijzing van de huisartsenpost naar het ziekenhuis niet van Middelharnis naar Dirksland hoeft te reizen. Zowel de woordvoerder van de huisartsen post als de ziekenhuisdirectie benadrukken dat, hoewel de afstand tussen huisartsenpost en het ziekenhuis hiermee sterk verkort is, het niet de bedoeling is dat patiënten die zich in de avonden, nachten of weekenden ver voegen op de huisartsenpost sneller doorver wezen worden naar een medisch specialist. De betrokken partijen ondertekenen de Ontwikkelingsovereenkomst in 'Ebbe en Vloed'. V.l.n.r.: W.L.C. Nattekaas, drs. J.C. Moerland, A.J. Doom en S. van Mieuwaal. (Foto Hans Villerius) OUDE-TONGE - Verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' gaat de komende tijd met de huidige bewoners, medewerkers en vrij willigers veel tijd en aandacht besteden om in de toekomst nog meer vraaggestuurd te werken. En om dat te realiseren, staan er in Ebbe en Vloed grote veranderingen op stapel. Er wordt afscheid genomen van het traditionele verzorgingshuis, en bewoners gaan - net als vroeger - weer zelfstandig wonen. Ze worden weer baas in eigen huis. Maar wél behouden ze de zorg die ze nodig hebben. Een nieuw concept dus voor wonen en zorg. En om dat in Ebbe en Vloed te gaan bereiken, werd afgelopen woensdag middag een Ontwikkelingsovereenkomst ondertekend voor het samenwerkingspro ject 'Ebbe en Vloed', een uniek bouwplan voor de zorg in Oude-Tonge. Door Hans Villerius Woongoed Flakkee en Ebbe en Vloed werken nauw samen bij de ontwikkeling van zorg voorzieningen en dienstverlening voor zowel ouderen die nog zelfstandig kunnen wonen als voor ouderen die aangewezen zijn op het verbUjf in een instelling. De visie van beide partijen is dat cliënten/huurders in staat moe ten worden gesteld om zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen en functioneren. Reeds in mei 2002 tekenden deze partijen en de gemeente Oostflakkee een intentieover eenkomst om tot planvorming te komen. En afgelopen woensdag 5 oktober tekenden de heren drs. J.C. Moerland, voorzitter van de Raad van Bestuur van ZORGsaam, W.L.C. Nattekaas, directeur van 'Ebbe en Vloed', A.J. Doom en S. van Nieuwaal, resp. voorzit ter en directeur van Woongoed Flakkee, een unieke samenwerkingsovereenkomst tussen Woongoed Flakkee en Ebbe en Vloed (part ner in ZORGsaam), met als doel het ontwik kelen en realiseren van een multifunctioneel centrum op de locatie MeUcwegA^an Halen straat in Oude Tonge. Of, zoals Nattekaas het woensdagmiddag vóór ondertekening van de overeenkomst verwoorde: Ebbe en Vloed zal worden "getransformeerd van een traditioneel verzorgingshuis tot een op de chënt gerichte instelling, waarbinnen bewoners efficiënt en effectief de zorg en dienstverlening krijgen die zij vragen." Daartoe zijn Ebbe en Vloed en Woongoed Flakkee voornemens om een aantal voorzie ningen te realiseren op bovengenoemde loca tie. Zo komt er een woonzorgcomplex van 64 zorgappartementen, waarvan 58 woningen beschikbaar komen voor de huidige bewoners van Ebbe en Vloed die nu nog in het oude verzorgingshuis aan de Washingtonstraat wonen. De overige 6 woningen zijn beschik baar voor cliënten van Sjaloom Zorg. Ook deze partij is in de samenwerking betrokken. De woningen worden direct aan de bewoners verhuurd door Woongoed Flakkee. De zorg en dienstverlening in dit woonzorgcomplex wordt door Ebbe en Vloed en Sjaloom Zorg geleverd. In de toekomst zullen de vrijko mende zorgappartementen door Woongoed Rakkee verhuurd worden aan personen die een indicatie voor (huishoudehjke) zorg of verpleging hebben en kiezen voor Ebbe en Vloed voor het leveren van de zorg en dienst verlening. Op het terrein aan de Melkweg worden ook 7 groepswoningen gebouwd. In deze woningen wonen in de toekomst 6 bewoners per woning die intensieve verzor ging en verpleging nodig hebben. Hiermee kan de verpleeghuiszorg dicht bij huis aange boden worden. In het multifunctioneel cen trum wordt ruimte gebouwd voor 10 plaatsen dagverzorging en wordt een aantal zorgap partementen gebouwd die gebruikt worden voor tijdelijke opname. Naast de bouw van de zorgappartementen wordt invulling gegeven aan het multifuncti onele centrum. Ebbe en Vloed is voornemens de huidige restaurantfunctie in het nieuwe gebouw voort te zetten en zelfs uit te brei den. Het restaurant wordt gecombineerd met een winkel en een caféachtige voorziening. Zo wordt ook een recreatiezaal gerealiseerd waar, in nauwe samenwerking met de Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee, activiteiten geboden zullen worden. Ebbe en Vloed hoopt ook een stiltecentrum annex mortuarium te realiseren. Woongoed Flakkee heeft vergaan de contacten voor de vestiging van een fysio- therapiepraktijk in het multifunctionele cen trum, de ouder en kindzorg van de Zorg en Welzijn Groep, een kinderdagverblijf en een peuterspeelzaal. Woongoed Hakkee treedt op als verhuurder voor deze partijen. Bepaald niet onbelangrijk is de vestiging van het Wonen Zorg Welzijn Loket Oostflakkee in het nieuwe multifunctionele centrum. Bij dit loket kunnen de inwoners van de gemeen te Oostflakkee terecht met alle vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn. Het loket richt zich primair op de informatie voor oude ren en gehandicapten. Dit WZW loket wordt mogelijk per 1 januari 2006 tijdelijk gehuis vest in de huidige portocabines van de Zorg en Welzijn Groep, te bereiken via de ingang van Ebbe en Vloed aan de Wa.shingtonstraat 2 in Oude Tonge. De bestemming van de huidige locatie van Ebbe en Vloed aan de Washingtonstraat zal in de toekomst wijzigen. In principe wil Ebbe en Vloed op deze locatie een woonzorgcom plex met nog eens 30 zorgappartementen realiseren, naast het bestaande complex van 12 aanleunwoningen aan de Dabbestraat, die reeds eigendom zijn van Woongoed Flakkee. De totale tijd van voorbereiding en daadwer kelijke bouw van het multifunctionele cen trum wordt geraamd op 25 maanden. Of deze termijn gehaald wordt, is onder meer afhan- keüjk van de te volgen wettelijke procedu res zoals de wijziging van het bestemmings plan. De gemeente heeft verklaard volledig achter de plannen te staan en werkt dan ook ten volle mee, zodat mogelijk eind 2007 het nieuwe Ebbe en Vloed in gebruik genomen kan worden. De realisatie van al deze voorzieningen betekent voor de inwoners van Oostflakkee en Oude-Tonge in het bijzonder, een kwali teitsverbetering ten opzichte van het traditio nele verzorgingshuis. De zorg wordt immers dicht bij huis aangeboden. En de heer Van Nieuwaal verteld woensdagmiddag wat een en ander voor de bewoners in de praktijk zal gaan betekenen, dit naar aanleiding van de ervaringen van een verzorgingshuis elders in den lande, dat een dergelijke transformatie zo goed als heeft voltooid. En Van Nieuwaal vertelde hoe inmiddels ook in Hulst een verpleeg/verzorgingshuis afscheid nam van het traditionele verzorgings- en verpleeghuis. "De meeste bewoners gin gen weer, net als vroeger, zelfstandig wonen. Vrijwel iedere verzorgingshuisbewoner kreeg weer en eigen huurwoning; een (zorg)woning met een keuken, berging, etc. Zij ontvangen zelf weer hun volledige inkomen en gaan ook gewoon huur betalen en vragen zonodig zelf huurtoeslag aan. Ze worden dus weer, net als vroeger, baas in eigen huis. En daarbij krijgt iedere bewoner de zorg die hij of zij nodig heeft, afgestemd op de eigen behoeften. Maar wat bewoners zélf kunnen, dóen ze ook zelf Kort samengevat: het traditionele verzor gingshuis zoals we dat kennen, verdwijnt; wonen en zorg worden gescheiden." Dat is natuurlijk allemaal theorie. Maar Van Nieuwaal wist ook te vertellen hoe de ver zorgingshuisbewoners die veranderingen zelf hebben ervaren. En dat bleek zo mee te val len dat men er ook op Goeree-Overflakkee enthousiast door werd. En Van Nieuwaal ver volgde: "de mensen wonen daar nu in wer kelijk schitterende appartementen, met alles erop en eraan; heel luxe. Maar nog belangrij ker vind ik de ervaringen van de mensen die vanuit een situatie van volledige verzorging naar een situatie gingen van weer zelfstandig wonen. De bewoners die wij spraken - ouder dan 90 jaar! - bekenden dat het best wat van hen had gevergd en dat het zeker ook wennen was, maar spijt van de veranderingen had den ze beslist niet, en terugverlangen naar de vorige situatie deden ze helemaal al niet!" "Ook het nieuwe zorgconcept klonk me als muziek in de oren, ofwel: de manier waarop de bewoners in hun nieuwe omgeving worden verzorgd. Kwamen er voorheen in het verzor gingshuis verschillende verzorgenden o\er de vloer - de één kwam 's morgens uit bed halen en wassen, een ander kwam voor de medicij nen, een derde met de maaltijd en de koffie, enz. - nu komt er één verzorgende die alles doet. Deze verzorgende blijft dus een aantal uren bij de bewoner en drinkt er samen een kop koffie mee. Daarnaast zag je dat familie (weer) vaker op bezoek kwam. Maar ook de kleinkinderen konden weer bUjven slapen, enz. Kortom, een duidelijke verbetering!" En dat alles is voor de betrokken partijen om iets dergelijks ook in Oude-Tonge te gaan realise ren een aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. "Een andere weg om in de toekomst de zorgvragen op een adequate moderne manier het hoofd te kunnen bieden, is er mijns inziens niet" aldus Van Nieuwaal. Overigens zijn binnen ZORGsaam reeds meerdere gezamenhjke projecten met bouw verenigingen en Sjaloom Zorg gereahseerd of opgestart. De samenwerkende partijen zijn ervan overtuigd dat hiermee de zorg aan de bewoners van het eiland verder kan worden verbeterd. Niet alleen voor Ebbe en Vloed, maar ook voor de overige verzorgingshuizen staan de komende jaren deze transformaties op stapel. Alleen voor Geldershof zal dit nog wat langer duren, vanwege de relatief jonge huisvesting van het gebouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1