Nieuws tli( Vz PierenS{ee Sommelsdijk-Gjakova: een wereld van verschil Maak kennis met muziek Nieuwe leesboeken Logopedie en Hyperventilatie Omloop 2005 op DVD Young Business Meeting op de Hollandse Eilanden EIIAI1D»1-t1IEUW5 •Si *4'. ft:^ m;, t,;, HOEKSCHE WAARD Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ Help je eigen zaak om zeep! Wat doet de logopedist? PAGINA 7« VRIJDAG 7 OKTOBER 2005 9 ^i» 9 4» 9 ^Ji De open asieldagen bij de Dierenstee STICHTING zijn achter de rug en het was weer niFRPMRPl A NO een leuke happening. Lekker druk, DIERENBELANG veel belangstelling voor de dieren en ook de kraam met 2e hands dieren benodigdheden heeft een leuk bedrag opgeleverd. Ook zijn er al aardig wat theedoeken gebracht. Veel dieren hebben een nieuwe baas gevon den, nl. 4 kittens, 2 konijnen, 12 volwas sen katten en 4 honden. Er is ook een flink aantal kalenders verkocht, waarvan de opbrengst voor de bewoners van het asiel is. Helaas zijn er natuurlijk ook weer de nodige achterblijvers. Daarom deze week op verzoek van beheerster Wendy uw speciale aandacht voor Joey, die al een aardig tijdje in het asiel woont. De hond is een kruising zwarte labrador x, vermoedelijk een herder. Hij is 8 jaar, gecastreerd en gladharig. Joey is gewend aan grotere kin deren, kan bij katten en paarden maar niet bij klein vee. Hij houdt van zwemmen en naast de fiets lopen en luistert goed naar commando's. Voor zijn familie is het een lieve hond en hij verdedigt zijn familie en huis heel goed. Met Joey in huis hoeft u niet bang te zijn voor ongewenst bezoek. Hij kan goed alleen thuis bUjven en gaat graag mee in de auto. Zoekt u een hond waarmee u sportief kunt bezig zijn, komt u dan eens bij Joey kijken. Hij gaat graag met u mee. U vindt hem in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numans- dorp. Tel. (0186) 655150. Onze website: www.dierenstee.nl. Ope ningstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Het is nog maar net een maand geleden, de Omloop van Goeree-Overflakkee. Op 26 en 27 augustus hepen honderden mensen met deze prestatietocht mee. De opbrengst van het evenement is ten goede gekomen aan verschil lende goede doelen, waaronder stichting De Zonnebloem. De organisatie van de Omloop mag terugkijken op een geslaagd evenement. Letterlijk de omloop terugkijken is nu ook mogelijk, op DVD. Voorgaande jaren maakte FlakkeeNieuws een verslag in foto's van de Omloop. Deze foto's werden gepubliceerd op de website van het nieuwsmedium. Dit jaar is RakkeeNieuws meegegaan om de tocht van start tot finish vast te leggen op video. De cameraploeg volgde de lopers letterUjk op te voet. De eerste lopers in Stad aan 't Haring vliet, het juichende publiek op d'n Diek, de gezellige sfeer in Stellendam en natuurlijk de nachtelijke uurtjes bij Ouddoip. Ook de hoek van Sint Jaepe en de kinderomloop ontbreken niet. Het resultaat is een boeiende reportage van 40 minuten. De DVD inclusief de complete reportage en interviews met de Omloop en de Zonnebloem is nu verkrijg baar voor 12,50. U kunt deze DVD bestel len via de website www.flakkeenieuws.nl of via het telefoonnummer 0187-609512. De videobeelden van de omloop 2005, gemaakt door FlakkeeNieuws, zijn niet de beelden die eerder op de Kabelkrant Goeree-Overflakkee zijn vertoond. Muziekschool De Dehastreek biedt kinderen vanaf 8 jaar ook dit jaar lessen aan op kleinko- per-instrumenten, zoals bugel en trompet. De lessen zijn op woensdagmiddag van 13.15-14.15 uur in verenigingsgebouw Oostdam in Goedereede. Docent André Leer leert in vier weken eenvoudige liedjes aan met CD begeleiding. Er moet natuurlijk wel thuis worden geoefend. De instrumenten worden in bruikleen gegeven door de blaasorkesten in de gemeente Goede reede. Een heus concert wordt gegeven op woensdagmiddag 23 november. De eerste les is op woensdag 26 oktober. Er zijn geen kosten aan verbonden. Dit is een uitgelezen kans om een kennis te maken met koperen blaasinstrumenten! Bel voor informatie naar AkkeUne van Lenten, tel. 492849 of mail naar p.vanlenten@planet.nl Kijk ook op www.deltastreek.nl www.ianvandiik.nl Seggelant-Zuid 8, 3237 ME BRIELLE. Telefoon (0181) 41 37 77 Verdwenen vaders Janne IJmker, die al eerder hoge ogen gooide op het terrein van kinderboeken, met haar debuut Mijn vriend Samuel, wist weer een werk van hoog niveau te publiceren. IJmker weet een goed geschreven verhaal neer te zetten met mooi, verzorgd taalgebruik. Ze typeert haar personages zo, dat je oprecht nieuwsgierig wordt naar deze mensen en ze kan prachtige typetjes neerzetten in haar verhaal. Ze schrijft zo puur en authentiek dat je jezelf bij het lezen van haar historische jeugdboeken echt in de door haar beschre ven tijd waant. IJmker ziet kans door haar boeken de bestaande vooroordelen over christelijke kinderboeken te doorbreken. Het verhaal gaat als volgt: Lybiech leeft in het jaar 1813. Laat in de avond vinden we haar in draf langs het donkere jaagpad. Haar vader is niet thuis en daarom moet zij in het don ker op pad om de vroedvrouw te halen. Haar broertje is geboren, maar moeder heeft hoge koorts en is erg ziek. Maar de vroedvrouw kan niets uitrichten, en kan Lybiechs moeder niet redden. Voor het nieuwe broertje moet onderdak worden gezocht. Het gaat naar een oom en tante. Lybiech en haar zusje Elsjen worden naar het armenwerkhuis gebracht. Daar krijgt Lybiech al snel een vriendinnetje, maar toch voelt ze zich alleen. Ook vriendin Elsjen kan niet wennen aan de strenge regels van het huis. Veel kinderen worden tegen hun zin in het werkhuis gebracht. Reindt, een nieuwe jongen, heeft thuis de nodige problemen. Ook hij wordt, tegen zijn zin, in het armenwerkhuis ondergebracht. Zijn moeder woont en werkt bij een boer, en zijn vader is plotseling verdwenen. Reindt vindt het best dat zijn strenge en onzachtzinnige vader weg is, maar vraagt zich wel af hoe zijn moeder plotseling aan geld komt. Als de veldwachter hem vragen stelt over de moord op een meid uit de omgeving krijgt hij bange vermoedens. Lybiech wacht tot haar vader zal terugkeren uit het leger van Napoleon. Terwijl Reindt niet weet of de thuiskomst van zijn vader hem wel zo blij zal maken... Een werkelijk mooi boek dat kinderen van 10 t/m 12 jaar AVI niveau 9) veel leert over de leefsituatie van kinderen vroeger. Het boek Verdwenen vaders verscheen in 2004 bij uitgeverij Columbus, het telt 146 pag. en is gebonden. De omslagillustratie werd ver zorgd door Marijke Meersman. NUR 283, ISBN: 9085430119, prijs: 8,95. Nachthaviken Henk en Erik, de hoofdpersonen uit het boek Nachthaviken zijn enthousiaste vheg- tuigspotters. Zodra er iets te zien is, zijn ze van de partij. Heel veel vliegtuignamen en technische snufjes weten ze uit het hoofd, dat is de auteur van het boek dan ook niet ont gaan. Onder aan elke pagina vertelt hij even in begrijpelijk Nederlands waar de jongens het 'nu weer' over hebben. Ook Hans is heel benieuwd naar de nieuwe Stealths. Maar zij niet alleen; vier vreemde figuren hebben er ook belangstelling voor. De komst van de acht F117's heeft grote gevolgen. Een mid- 32B3 AK BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41-3245 BG Sommdsdijk Tel. (0187) 48 26 14 - Fax (0187) 4845 20 demachtelijk avontuur, een ontvoering, een achtervolging en een brand. En hoe raakt evangelist Van den Berge hierbij betrokken? Een op en top gevarieerd en spannend ver haal voor jongelieden vanaf plm.lO jaar die lezen op AV niveau 10. Den Hertog bracht het boek (128 pag., gebonden) op de markt. ISBN 9033118475, NUR 283, prijs: 7,90. De Vuurjuffer Veel kinderen maken op vakantie wel eens iets raars mee. Zeker als die in het buiten land plaatsvindt. Alles is anders. Maar wat de familie Peters meemaakt tijdens hun vakan tie! In hun vakantieland Duitsland ontdekken ze erg bijzondere dingen. Er dreigen grote gevaren. Het komt zelf zover dat vader en zoon Peeters een sabotagedaad moeten uit voeren, om erger te voorkomen, zo meldt de achterflaptekst op het boek. Wat dat allemaal inhoudt moetje zeker lezen in dit fijne boek, als je tegen de twaalf jaar loopt. Het boek, uitgegeven bij Den Hertog, is 118 pagina's dik, geïllustreerd door de schrijver zelf en. geschreven vanuit een wat ongewoon per spectief door auteur Adri Burghout. ISBN 90-331-1148-3, NUR 283/284, prijs: 7,90. Onderduikers op Texel Onderduikers op Texel, een boek voor jon gelui vanaf 12 jaar, lezend op AVI niveau 7, geschreven door Gerbrand Fenijn, en uitge geven door Den Hertog. Het boek bevat een zoveelste oorlogsverhaal, altijd weer prach tig om te lezen voor de jongelui, hoewel ze niet moeten vergeten dat oorlog een zaak van leven of dood is. Dat beleven ook Biem en Dikkie, twee broers die op Texel wonen als de Tweede Wereldoorlog uitbreekt. Net als zoveel andere jongens in oorlogsboeken, beleven ze heel wat, ook samen met Kors. Zij zien op een dag tussen de struiken iets vreemds. Kors legt zijn vinger op zijn mond en wijst. Biem en Dikkie kijken verbaasd toe. Tussen de struiken ligt iemand. Een man in glimmend natte kleren. Als de drie zich over hem heen buigen, doet hij zijn ogen open. Ze willen graag weten wie hij is en hoe hij op Texel is terechtgekomen. Daarbij moeten ze voorzichtig zijn, want het is oorlog en de Duitsers zijn de baas op Texel. Het boek is 119 pagina's dik en is gebonden. Jaap ICra- mer verzorgde de illustraties. NUR 283, ISBN 9033n741X, prijs: 7,15. Brand in Berlin Riny van der Mark schreef een spannend boek Brand in Berüjn over de oorlog zoals die in Berlijn werd beleefd door jodenkinde ren. Als in november 1938 de Gestapo een inval doet, weten Karla en Wolf ternauwer nood aan de grijpende handen van de vijand te ontkomen. Ze vluchten weg, maar belan den in een stad die in brand staat.Overal om hen heen is gevaar. Vuur, rook, gebroken rui ten, de vijand. Ze vluchten naar de synagoge om daar een veiüg heenkomen te vinden. Daar treffen ze eenzelfde tafereel aan. Dikke rookwolken stijgen op uit het dak van de synagoge. Vlammen slaan uit de ramen Ach ter de rook doemt een groep mensen op. Is er dan nergens een veilige plek? Een ernstig boek zonder romantiek of sensatie, over de realiteit van leven in oorlogstijd. Den Hertog verzorgde de uitgave van dit mooie boek, dat 158 pagina'stelt. Het boek is gebonden uit gevoerd, de omslagillustratie is van tekenaar Rob de Lange. NUR 283/284, ISBN 90-331- 1827-0, prijs: 8,80. Vriend en Vijand, de oorlogs dagboeken van Koos van Schalk Bij Uitgeverij De Banier verscheen een bij zonder boek. Het draagt als titel Vriend en Vijand, De Oorlogsdagboeken van Koos Van Schaik. Historica Dr. Mariëtte van Selm stelde het boek samen aan de hand van de aantekeningen van Koos, die zestig jaar na de oorlog op veler verzoek besloot om haar oor logsdagboeken te publiceren. In de Tweede Wereldoorlog was zij Rode Kruis verpleeg ster aan het front. Op verzoek van haar vader hield ze aantekeningen bij van elke dag die ze beleefde. "Misschien zien we je niet meer terug, maar dan kunnen we toch lezen wat je beleefde en watje deed", zo vond haar vader. Wanneer de oorlog uitbreekt ontmoeten we Koos in Luik. Zij is 22 jaar en vol plannen. Zij volgt in Luik een opleiding, maar wan neer zij op 10 mei 1940 beseft dat de situatie acuut dreigend is, wil ze naar haar ouderlijk huis in Heer en stapt op de fiets. Dan barst het geweld los, zodat ze niet thuis kan komen. De oorlog heeft haar ingehaald. Een mooi boek, van een jong, gelovig Christenmeisje. Op de omslag van het boek een fraaie foto van Koos in uniform, achterin een pasfoto- tje van Koos nu. Koos van Schaik woont nu in de Verenigde Staten. Het boek is boeiend geschreven. Het verscheen 3 mei 2005 bij De Banier, telt 294 pagina's en is gebon den met een stofomslag. NUR 688, ISBN 9033605708, prijs: 27,50. Maat getal gewicht. Herinneringen en verhalen Sommige mensen hebben zoveel meege maakt in hun leven dat ze er wel en boek over zouden kunnen schrijven. De meesten doen dat echter niet. Willem G. van de Hulst, geboren in 1917, ruim zeventig jaar schilder, schrijver en beeldhouwer en bekend illustra tor van kinderboekjes, liet het niet alleen bij woorden; hij maakte opnieuw een fraaie bun del met verhalen en herinneringen waarin de lezer een lang leven aan zich ziet voorbijtrek ken. Hij beleeft crisisjaren mee, de tijd op de kunstacademie, de oorlog en de bevrijding. Men leest van Uefde, dood, eenzaamheid en veriangen. Zaken waarmee elk mens m zijn/ haar leven wordt geconfronteerd. Een unieke bundel van kunstenaar Willem G. van de Hulst is deze bundel vol verhalen en herinne ringen, een egodocument dat zich laat lezen als een roman. Welhcht is het ook de laatste bundel verhalen van deze auteur, niet alleen met het oog op het verieden, maar ook met passie voor het hier en nu. De verhalen zijn uitzonderMjk persoonlijk getoonzet. Als extra is in het boek een kleurenkatem opgenomen met beeldend werk van de kunstenaar. Maat getal gewicht werd in 2004 uitgegeven bij het Boekencentrum/Mozaïek, Zoetermeer. Het boek is 213 pagina's dik en uitgevoerd als paperback. ISBN 90-239-9113-3, Nur 303, prijs: 15,90. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR WaitdUk «9-4«. 32«1 QV Mlddamiml» T*l. (OUT) M»4« 4«»44 - Fu (01(7) WHtl F«Mt:Ho«ndwdl|Ntt^3aS3AK Ouddoip T.L pItT) W12TI - Fn (D«T) HHH Na een halfjaar ondersteunig bieden aan oorlogsweduwen en hun kinderen zijn Leendert en Iwana van Brussel-Snoeck weer terug op hun eigen plek aan Bin nenweg 27 in Sommelsdyk. In 2003 maakten Leendert en Iwana voor het eerst kennis met de bevolking van Kosovo via stichting De Brug. De Brug is een chris telijke jongerenorganisatie die werkvakanties organiseert. Ze maakten kennis met een bevolking die sterk had geleden onder de oorlog die een aantal jaren geleden heeft plaatsgevonden. De opbouw gaat erg langzaam, veel weduwen en wezen leven onder erbarmelijke omstandigheden. "De zomer van 2003 was voor hen een confronterende kennismaking met het leed van kinderen, armoede, kapot geschoten huizen, en massagraven", vertelde Iwana. Beiden zijn daarna twee keer terug geweest om in hun vakantietijd de bevolking te helpen. Leendert is van beroep stukadoor en hielp met het opknappen van huizen. "De meeste huizen zijn daar alleen maar met een stenen muur. Omdat na de oorlog alles snel opge bouwd moest worden, is er nog niet veel afgewerkt. Dit heeft tot gevolg dat de hui zen erg vochtig zijn en gezondheidsproble men geven", legt Leendert uit. In het half jaar dat nu achter hen ligt, nam Leendert de verantwoordelijkheid op zich om de kwa liteit van de bouwsels te verbeteren in met name het stadje Gjakova in Kosovo. Het pro ject omvatte de renovatie van 45 woningen, waarbij douches, rioleringen, keukens en de watervoorziening werden aangepakt. De tij dens de oorlog verwoeste basisschool in het dorpje Sheremet werd ook opgeknapt, zodat de 180 leerlingen er weer een beter gebruik van kunnen maken. Iwana ,die een deeltijdbaan heeft in de zorg en een halfjaar onbetaald verlof kreeg van haar werkgever, richtte zich verder op de coördinatie van het onderwijs en hielp met de organisatie van tienerkampen en kinder kampen voor de kinderen en jongeren van de omgeving van Gjakova. We zagen deze werkzaamheden als een kans en mogelijk heid om handen en voeten te geven aan ons geloof', legt Iwana uit. Deze vormvan hulp in Kosovo wordt gesteund door verschillende instellingen. In september 2004 werd tijdens de Christelijke kinderboe kenmaand de kinder-cd 'Toontje hoger' uit gebracht. Deze actie was met name gericht op half wezen en wezen die worden opgevoed door moeders/verzorgers die niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Deze kinderen worden geholpen door muziek, creatieve the rapie en praktische hulp. Daarnaast worden hun huizen opgeknapt. Ook schoolkinderen op Goeree-Overflakkee hebben meegewerkt aan deze actie, die een initiatief was van: de werkgroep Christelijke Kinderboeken, Soul Survivor, De Brug en World Child. Boven dien werd het project gesteund door NCDO (Nationale Commissie voor internationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling) en Wilde Ganzen gesteund, waardoor elke ingebrachte euro vermeerderd werd tot 2,70. Het geld dat de Flakkeese schoolkinderen bij elkaar brachten, werd besteed aan het project waar Leendert en Iwana werkten. Een korte periode van dienstbaar zijn aan de naaste in het stadje Gjakova en omgeving, dat ernstig getraumatiseerd is door oorlogs geweld en als gevolg daarvan in nog groter armoede verkeert, ligt achter hen. Leendert en Iwana zijn ervan overtuigd dat ze met hun handen en hun hart hebben mogen doen wat zij als hun opdracht in dit leven zien. Nu Leendert en Iwama terug zijn, vragen ze aandacht voor de eenmalige verkoping die rond de Zweedse woning Prinses Mar- griestraat 4 te Middelhamis zal worden gehouden en die speciaal ten doel heeft om het gezin Kaqi in Kosovo te helpen aan een betere huisvesting. Dit gezin leeft nu in een bouwsel zoals kinderen die hier tijdens de zomervakantie maken op een 'huttendorp' Tijdens de verkoping, die zaterdag 15 okto ber a.s. van 10.00-15.00 uur gehouden wordt, wordt van alles - nieuw en gebruikt - tegen 'armoedeprijzen' verkocht. Er is ook koffie en thee met kruukplaetjes, de gezelUgheid krijgt u erbij. Ook kunt u hier Leendert en Iwana ontmoeten. En er ligt informatie over het werk van Stichting De Brug. Iedereen is hartelijk welkom. Voor meer info kan ook worden gekeken op http://www.jongerenvoorjon geren.nl. OOSTVOORNE - Op woensdag 12 oktober 2005 vanaf 19.30 uur orga niseert de Kamer van Koophandel Rotterdam samen met het Contact Jonge Bedrijven Hollandse Eilanden de Young Business Meeting. Tijdens een gratis toegankelijk avondvullend programma geeft avondvoorzitter Guido Thys zijn zeer aparte visie over het wel en wee van de onder nemer. Plaats van handeling: Hotel Café Restaurant 't Wapen van Mari on te Oostvoorne. Een verkeerde gedachtegang kan leiden tot een negatieve groei van een onderneming. Zes sprekers geven via kennissessies hun visie op verschillende facetten van goed ondernemerschap. Bedrijfsverloskundige Guido Thys brengt ondernemers van de Hol landse Eilanden op humorvolle wijze bij wat de voordelen van het failliet gaan zijn. Met zijn unieke mix van humor, tegendraadse benaderingen en meer dan 25 jaar bedrijfser varing opent hij ogen, oren en geest. Ondernemers kunnen kiezen uit een zestal aansprekende kennissessies, bijvoorbeeld: 'Innovatief Ondernemen- Moet ik Willy Wortel zijn?', 'Met de benen op tafel - laat het netwerk voor u werken!', 'Het ideale team' of 'Succesvol groeien of stoppen?' Via het zogenaamde speeddaten gaan onderne mers korte gesprekken aan met elkaar. Twee bedrijven krijgen drie minuten de tijd om iets over hun bedrijf te vertellen. Binnen dat tijdsbestek kunnen zij bezien of zij iets voor elkaar kunnen betekenen. Het complete pro gramma is bijgevoegd en terug te vinden op: www.kvk.nl/ybmhe. Daar kunnen bedrijven zich tevens aanmelden. Uit onderzoek is gebleken dat er veel behoef te is aan zakendoen in de regio. Daarom is er op initiatief van de kamer van koophandel een aantal businessclubs opgericht die zich richten op regionaal netwerken. Het Contact Jonge Bedrijven Hollandse Eilanden is sinds begin 2005 actief in de regio Voome-Putten, Rozenburg en Goeree-Overflakkee en heeft inmiddels honderd leden. De Praktijk voor Logopedie in Middelhamis. MIDDELHARNIS - Hyperventilatie is een wijze van ademhalen waarbij adem en licha melijke activiteit niet goed op elkaar zijn afgestemd. Meestal wordt er te snel of te diep geademd, waardoor extra veel koolzuur (C02) wordt uitgeademd. Het gevolg hier van is, dat het koolzuurgehalte in het bloed daalt en er een verandering in de zuurgraad van het bloed optreedt. Een groot aantal reacties is hiervan het gevolg. Symptomen die vaak genoemd worden zijn: duizeligheid, tintelingen, ademnood en hart- kloppmgen. Meestal ervaart men deze symp tomen als zeer beangstigend. Hyperventilatie kan optreden als een plotselinge aanval (acu te vorm) en als een vrijwel constante manier van ademen (chronische vorm). Hyperventi latie kan zowel bij kinderen als bij volwas senen optreden en komt zowel bij vrouwen als bij mannen voor. Hyperventilatie hangt vaak samen met span ningen. Soms is een duideUjk aanwijsbare oorzaak aanwezig zoals een verkeersongeval of overlijden van een naaste. Vaak echter is er sprake van gevoelens van onzekerheid en angst en het niet op een effectieve manier omgaan met de eisen die het leven stelt. Hyperventileren kan ook uitsluitend een ver keerde ademgewoonte zijn, die vaak voor komt in combinatie met voortdurend door de mond ademen. Tenslotte kunnen hyperventi- latieklachten optreden als er te snel en vrij wel zonder pauzes gesproken wordt. De logopedist overziet bij onderzoek, diag nosestelling en behandeling alle voorwaar den voor het spreken en is daarom goed in staat mensen met hyperventilatieklachten te behandelen. Samen met de patiënt wordt de afwijkende wijze van ademen en alles wat daarmee in verband staat in kaart gebracht en vervolgens gericht behandeld. Tijdens de behandeling krijgt men inzicht in de proble men die met hyperventilatieklachten samen hangen en men leert deze oplossen. Er wordt een functioneel en evenwichtig adempatroon in rust, tijdens spreken en andere lichame lijke inspanning aangeleerd, en men leert een aanval van hyperventilatie af te breken. Alge mene ontspanningsoefeningen maken deel uit van de behandeling. Het onderzoek en de behandeling van hyperventilatie worden als regel vergoed door eUce ziektekostenverze keraar, mits wordt verwezen door huisarts of medisch speciaUst. Informatie over Logopedie is te verkrijgen bij: Praktijk voor Logopedie, Meidoom- straat 10a, 3241 BP Middelhamis, tel. 0187- 483528.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7