Overdenking Manege Oostmoer in de schijnwerpers tijdens Horse Event in Deurne Vlucht Uit detalga eiiahdeh-iiieuws uit de Heilige Schrift HET__ ^MJKVENSTER Cursus Geestelijke Vorming ,..,m VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 -^;^^'>"< VLIEGEND BEESTJE PE LEGI0NELLA8ACTERIE EENZAME HEIGERS SlAAPWANDELAAItS ij,y BONDEK EN BLIKSEM Zelfs priesters...! 50.000e ruiterpaspoort uitgereikt Prijswinnaars •3fa.iga.-<rilogie deel 3 jmiJDAG 7 OKTOBER 2005 Blik op kerk ^^y en samenleving Ij - De Europese Unie - TXirkije Je kunt er met goed fatsoen niet omheen: op het moment dat ik dit schrijf, staan de kran ten er vol van. In Luxemburg zijn de bespre kingen begonnen over de vraag of Turkije lid mag worden van de Europese Unie. Let wel, dit zijn geen afrondende besprekin gen, het zijn slechts beginnende besprekin gen. Met andere woorden: het is nog lang geen uitgemaakte zaak dat Turkije Ud wordt, het gaat alleen nog maar over de vraag óf Turkije t.z.t. lid mag worden. Over die vraag kunnen de deelnemende landen wel vijftien jaar doen. Wanneer alles naar wens verloopt, dan zou Turkije hoogstens in het jaar 2020 één van de deelnemende landen kunnen zijn. Dat die besprekingen op 3 oktober zouden beginnen, was al lang bekend... Toch ging het nog niet zonder slag of stoot. Hoewel het merendeel het erover eens was dat de bespre kingen op die datum zouden moeten worden geopend, was er de hele dag een zekere span ning doordat Oostenrijk dwars lag. En toen dat land - één van de tegenstanders! - over de streep was getrokken, was het nog maar de vraag of Turkije dat zou accepteren. Toen ook dat land, aarzelend, had toegegeven kon de conferentie beginnen, uren later dan was gepland. De ben een buitenstaander, en ik denk dat ook de meeste lezers zich zo zullen voelen. Maar ik vraag me nog steeds af waar men mee bezig is. Voor de meeste inwoners van Euro pa - en dan zeg ik het nog zachtjes - hoeft het helemaal niet. Verreweg de meerderheid is er tegen dat Turkije lid wordt. Maar de regeringen zijn vóór, en met een grote mate van arrogantie wordt het standpunt 'pro' doorgezet. Neem nu alleen ons eigen land. Minstens 70 procent van de bevolking blijkt tegen te zijn. De Europese Grondwet is deze zomer verworpen - ook al was Turkije for meel niet de inzet. Maar iedereen wist, en het is ook hardop gezegd: we zijn tegen omdat we vrezen dat Turkije lid wordt. Desondanks heeft onze regering meermalen blijk gege ven vóór te zijn. Bovendien voldoet Turkije niet aan de eisen die aan een nieuwe lidstaat worden gesteld: met de mensenrechten is het een bedroevende zaak, en het weigert Cyprus als Ud te erkennen! Dat blijkt allemaal geen gewicht in de schaal te leggen: Turkije moet lid worden, en anders. Is het nu nog een wonder als de burger denkt: ze doen maar, er wordt toch niet naar ons geluisterd? :c Het voornaamste argument tegen het eventu ele Udmaatschap van Turkije mag niet eens aan de orde komen. In de zogenaamde Euro pese Grondwet mocht zelfs het christendom niet genoemd worden als één van de pijlers van onze beschaving. Nu komt, met verloop van enkele jaren Turkije erbij, een Islamie- tisch land. Het was toen al duidelijkwaarom een verwijzing naar God moest ontbreken. De Turken zouden dan kunnen opkomen voor Allah. Nee, zeggen de voorstanders, niet de godsdienst mag bepalend zijn, alleen de rechten van de mens. Wat dat zijn wordt zeker in Turkije uitgemaakt? Maar toen in de 16e eeuw de Turken stonden voor de poorten van Wenen - dus heerschappij zouden krij gen over Europa - dacht Luther dat het einde van de wereld voor de deur stond. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BEESTJES Wij hebben voor het eerst last van kleine beestjes waarvan ik er hier een paar mees tuur. Wat kunnen we er tegen doen? Antwoord: Dit zijn broodkevertjes of te wel Stegobium paniceum geheten. De kevers zijn onschadelijk maar de larve is des te schade lijker. De vrouwelijke broodkever legt ca 60 eieren. Na 28 dagen komen uit de eitjes de larven, die zich verpoppen in een cocon gemaakt van voedseldeeltjes en speeksel. De larve ontwikkelt zich in allerlei plantaar dige producten die lange tijd onaangeroerd blijven liggen (b.v. vergeten voorraadjes droge levensmiddelen, of te lang bewaarde grondstoffen of eindproducten). Aangetast worden o.a. droge bakkerijproducten, brood en beschuit, veekoeken, perskoeken, hon- denbrokken, macaroni, vermicelli, soepblok jes, granen, maar ook meel, cacaopoeder en gedroogde gist. Ook gedroogde plantendelen als kruiden, tabak en herbariummateriaal worden aangetast. Vergiftigd graan als lok aas voor ratten en muizen is ook niet veilig voor de larve van de broodkever. Bij con statering van broodkevers is het belangrijk dat alle voedingsproducten worden gecon troleerd op de aanwezigheid van larven of volwassen kevers. Het is raadzaam om alle kasten te controleren. Bij constatering kan men het beste deze producten vernietigen en de nieuwe producten in een goede afsluit bare verpakking doen. Daarna is een goede schoonmaakbeurt meestal voldoende. Ik stuur u hierbij een vliegje of beestje, wat is het? Antwoord: Het beestje was weliswaar nogal geplet bij ons aangekomen maar onze ento- moloog kon er toch nog een sluipwesp in her- keimen en wel de soort dat luistert naar de fraaie naam Pimpla instigator. Dit is een veel voorkomende parasiet van diverse nachtvhn- derrupsen. Ze zijn actief gedurende de gehele zomer, er zijn verscheidene verwante soorten die meestal wat kleiner zijn. Als een kraan drie maanden niet gebruikt is, bestaat er dan gevaar voor besmetting met de legionellabacterie? Antwoord: De legionellabacterie veroorzaakt de zgn. veteranenziekte. De legionellabacte rie is een micro-organisme dat vóór 1977 nog niet als ziekteverwekker bekend was en wordt vooral gevaarHjk als hij zich fUnk kan verme nigvuldigen. Die legionellabeestjes bleken het beste te gedijen in resten warm water, zoals dat bijv. voorkomt in boilers die een tijdje uit geschakeld waren; vooral bij watertempera turen tussen 25 en 55 graden Celsius ontwik kelen zij zich snel. Gevaar kan dus stilstaand water bij genoemde temperaturen opleveren. De legionella komt van nature voor in kleine aantallen in het oppervlaktewater. Het gevaar van de legionella zit m de waternevel die inge ademd wordt. Het drinken van besmet water levert geen gevaar op. Door de boiler of de combiketel op minimaal óO^C af te stellen kan veel narigheid worden voorkomen. Boven die temperatuur legt de legionella nameUjk het loodje. Om helemaal zeker te zijn kan men - bij voorbeeld na een langere afwezigheid - de kranen openzetten en de leidingen in de keuken en de badkamer goed doorspoelen met heet water Geisers vormen geen probleem, dat zijn doorstroomtoestellen. Hoe komt het datje reigers altijd in hun een tje ziet staan afziet vliegen en komt het datje eigenlijk nooit reigerkuikens ziet? Ook heb ik nooit een reigersnest gezien. Antwoord: Dat u nooit een reigersnest en reigerkuikens gezien heeft is zo raar niet omdat, met name de blauwe reiger, gewoon lijk in hoge bomen en soms in rietvelden nestelt. Zodra de jongen groot genoeg zijn vUegen zij uit, ze zwemmen niet zoals een denkuikens met de volwassen eenden rond. Verder is de reiger een soUtaire jager, dat is nu eenmaal de aard van het beestje. Hoe vinden slaapwandelaars zo precies de weg tussen de meubels door? En hoe komt het, dat ze niet uit de dakgoot vallen? Antwoord: Slaapwandelaars kunnen met gesloten ogen heus niet blindeUngs de weg vinden en zeker niet in een vreemde omge ving. In eigen huis volgen ze wel eens auto matisch een bekende route. Toch lopen ze vaak tegen iets aan en schrikken dan wak ker. Het verschijnsel komt veel voor bij kin deren tussen ongeveer 8 en 16 jaar die zich minder goed in emoties en woorden kunnen uiten, op tijdstippen dat ze niet dromen maar waarin wel vaker onbewuste wensen, angs ten of conflicten door eenvoudige handelin gen merkbaar worden. Volwassenen hebben er zelden last van. Dat grote mensen slaap wandelend door dakgoten balanceren, zie je eigenlijk alleen in komische films. Waarom wordt er in woordenboeken en veel naslagwerken totaal verschillend omge sprongen met de schrijfwijze en plaats van de IJ? Waarom volgen zelfs overheidsinstellin gen de regels van het 'groene boekje'niet? Antwoord: Reeds de in 1935, in 1945 en in 1947 ingestelde commissies van Nederlandse en Belgische taalkundigen hebben zich met de schrijfwijze en de alfabetisering bezig gehouden en u ziet het resultaat. De y is wel verdwenen uit woorden als asiel, cilinder, piramide, ritme enz. maar bleef behouden in de eigennamen en veel geïmporteerde zaken zoals psychologie, mysterie en yoghurt. Veel mensen beschouwen die y daardoor als een vreemde indringer, die ze hever kwijt zijn. Maar die y huisde aan het begin van onze jaartelling al in ons alfabet en juist de ij is pas enkele eeuwen oud, want ze ontstond uit een dubbele i waarvan de tweede wat langer was geschreven. Zelfs de deskundi gen zijn het nog.niet eens over de juiste plaats voor de ij. Somriügen duwen haar tussen ih en ik, anderen schakelen haar geüjk met de y en een derde groep wil de ij als y laten schrijven, om van de (voor buitenlanders onbegrijpelijke en onuitspreekbare) samenvoeging van een i en een j af te komen. Vandaar het huidige verschil in behandeling. Hoeveel kilometer is elke tel tussen een blik semflits en de daarop volgende donderslag? Sommigen zeggen 1 km, ik dacht van meer. Antwoord: Het moet wel meer zijn, want de snelheid van het geluid door lucht bedraagt 1200 km/u, ofwel 330 meter per seconde. Dat wil zeggen, dat u ongeveer drie tellen (21,22, 23) moet rekenen voor élke kilometer, omdat het geluid van de donderslag om en nabij 3 seconden nodig heeft om een kilometer ver der gehoord te worden. De bliksem zien we praktisch op het zelfde moment dat de vonk overspringt, want de snelheid van het licht is zo'n 300.000 km per seconde. Op donderdag 13 oktober hoopt drs. LA. Kole uit Berkenwoude te spreken over het onder werp "De christelijke opvoeding in gezin, kerk en school". Aanvang: 19.45 uur. Plaats: de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis. Kosten: per avond 3,-. Alle cursisten en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. '...en een grote schare van de priesters werd den gelove gehoor zaam. (Handelingen 6:7b) Zoals u weet, zijn er direct na de uitstorting van de Heilige Geest m Jeruzalem 3000 men sen tot bekering gekomen. Dat is een heel getal. Onvoorstelbaar hoe krachtig de Hei lige Geest kan werken. Wat denken wij vaak minimaal van Gods werk door Zijn Geest. Maar goed, is het nu in Jeruzalem tot die 3000 beperkt gebleven? Nee! Er was sprake van een krachtige doorwerking van de Hei lige Geest. Zijn inwinnende en overtuigende werk was niet te keren. We lezen in het boek Handelingen, u weet dat Bijbelboek waarin we zien dat Gods Geest mensen inwint voor Gods heerlijk Koninkrijk, dat 'het getal der discipelen zeer vermenigvuldigde te Jeruza lem'. Heel wat leeriingen die dus toegevoegd werden tot die eerste christengemeente daar in Jeruzalem. Heel wat bekeeriingen! Wat waren dat nu voor bekeerUngen? Men sen die uit de goot waren gehaald? Lieden die aan de zelfkant van de maatschappij ver keerden en nu, getrokken uit de duisternis tot het wonderbare Ucht van het Evangelie, tot die gemeente mochten behoren? Nee, zulke mensen niet. Lucas schrijft heel opmerkelijk, als hij het heeft over die geweldige groei van het aantal discipelen: 'en een grote schare van de priesters werd den gelove gehoorzaam'. Vrome broeders dus, die tot geloof kwamen. Mensen die helemaal opgingen in de dienst des Heeren en toch... tot bekering kwamen. Maar moesten zij dan nog tot geloof komen? Priesters? Meelevende leden van de tempel gemeenschap? Die dienden God toch al? Dat waren toch godsdienstige mensen? O jawel, zeer zeker Niets op aan te merken. En toch blijkbaar mensen die nog door de Heilige Geest tot verandering gebracht moesten wor den. Vroom en toch ongelovig. Schriftge trouw en toch onbekeerd. Dat kan dus blijk baar. Is dat alleen iets van die tijd? Zou dat nu nog niet het geval zijn? Zou de Heihge Geest nu ook niet Zijn handen vol hebben aan al die 'priesters' die toch nog ongelovig en onbe keerd in de kerk zitten? De kerk wordt wel de werkplaats van de Heilige Geest genoemd. Terecht. Maar waar heeft de Geest dan zo'n werk aan? We geloven toch. Nou ja, we moe ten erin opgebouwd en gesterkt worden. En dat doet gelukkig de Heilige Geest. Maar verder? Zou de Heilige Geest ook niet heel veel werk hebben om juist vrome broeders (en zusters), die altijd nog leven met een brok verzet en ergernis tegen het Evangelie van vrije en onverdiende genade, in te winnen voor het Koninkrijk van God? Wat moet de Heilige Geest toch vaak heen breken door dat 'pries terlijke' cordon wat opgeworpen wordt tegen de boodschap van genade die uitgedeeld wordt aan goddelozen. Genade die bedoeld is voor bedelaars en armen in zichzelf. Dat vrome vlees wil toch altijd nog wat zijn. Her kennen we het? Ligt dat niet op de bodem van uw en mijn kerkelijk meelevende hart? Maar gelukkig dat de Heilige Geest nog krachtig werkt. Hij is niet in Jeruzalem blij ven steken. Goddank niet. Hij werkt ook nu. Hij brengt ook nu 'priesters' tot bekering en geloof Elke keer moeten er weer 'priesters aan den gelove gehoorzaam zijn'. Elke zon dag wil de Heilige Geest in Zijn werkplaats vrome broeders (en zusters) al hun vroomheid afnemen en doen leven van de gerechtigheid en heiligheid van Christus alleen. Dat is een leerschool die een echte discipel van Christus elke dag en elke zondag nodig heeft. Deze school bestaat al jarenlang. Met een uitstekende Pedagoog. Niemand minder dan de Heilige Geest houdt deze leerlingen op school. Ze blijven voortdurend zitten. Zak ken voor elk examen. Maar groeien steeds meer in Hem Die het lesprogramma alles beheersend bepaalt: Jezus Christus. Hij leert het Zijn volgelingen spellen: Christus moet wassen (groeien) en ik minder worden. Ja, als zo 'priesters' door al hun geestelijke bodems heen zakken, houden ze alleen het volbrach te werk van Christus over Zo worden zelfs 'priesters aan den gelove gehoorzaam'. Ook hier op onze eilanden? Ds. R.W.van Mourik,Sonimelsdijk DEURNE - Meer dan 26.000 paardenlief hebbers bezochten in september Horse Event - het prestigieuze jaarlijkse evene ment van het Nederlands Hippisch Cen trum in Deurne - om er clinics, lezingen en presentaties bij te wonen van dres- suurkampioenen als Anky van Grunsven, Edward Gal en Laurens van Lieren. Manege Oostmoer uit Stad aan 't Haringvliet stond dit er jaar flink in de schijnwerpers! Want niet alleen waren er maar liefst twee Oostmoerse prijswinnaars die met hun paar den aan clinics mee mochten doen, maar ook was er aandacht voor een jonge klant van de Stadse manege: de totaal verraste, zeven jarige Anieke Grootenboer ontving er het 50.000' FNRS-ruiterpaspoort. In een volle Recreatiehal kreeg Anieke haar FNRS-rui- 'lecpaspoOrt uit handen van niemand minder dan Anky van Grunsven! Bovendien ontving zij een certificaat getekend door Anky van Grunsven én een Penny-pakket inclusief dek bedovertrek en jaarabonnement. Anieke rijdt sinds twee maanden bij Manege Oostmoer in Stad aan 't Haringvliet. "Wij vragen voor al onze manegeruiters een FNRS-ruiterpaspoort aan", vertelt manege-eigenaar Henk Kieviet. "Zo'n paspoort biedt niet alleen een duide lijk overzicht van het niveau van de betref fende ruiter, maar is meteen ook een bewijs van lidmaatschap van de KNHS. Bovendien zit er een ongevallenverzekering bij. FNRS- maneges doen er alles aan om paardrijden een leuke, leerzame en veilige ervaring te maken. Het ruiterpaspoort helpt daarbij. Érg leuk dat het 50.000" paspoort nu juist op onze manege is uitgegeven!" Karin Bakker uit Stad aan 't Haringvliet was voor iets heel anders naar Deurne gekomen. "Ik had ingeschreven voor het Programma Eigen Paard en nóóit verwacht dat ik als een van de echt héél weinigen zou worden uit genodigd om samen met mijn paard Omar naar een Horse Event-clinic te komen", lacht Karin. "Bovendien had ik meegedaan met een prijsvraag uit het paardenmagazine 'Bit'. Ik won er een longeerles van Lammert Haanstra mee - geweldig, want deze man is dé expert op het gebied van longeren!" "Omar en ik zijn uitgebreid beoordeeld door een instructeur van het Nederlands Hippisch Centrum", vertelt Karin. "Mijn rijstijl werd Longeerspecialist Lammert Haanstra (m.) met prijswinnaars van Manege Oostmoer, Annemieke Riem Valentino (l.) en Karin Bakker Omar. Onder het toeziend oog van de eigenaar van Manege Oostmoer, Henk Kieviet, ontving de zevenjarige Anieke Grootenboer het 50.000ste FNRS-ruiterpaspoort uit handen van Anky van Grunsven. geanalyseerd en aan de hand daarvan kreeg ik adviezen van de instructeur Omar kreeg héél veel aandacht. Van kop tot staart, van tanden tot hoeven, allerlei onderdelen wer den onder de loep genomen en beoordeeld. Niet alleen leerzaam om mee te maken", zegt Karin, "maar ook zeer bevredigend want Omar kreeg op alle fronten prima noterin gen! Annemieke Riem, die net als ik klant is van Manege Oostmoer, heeft met haar paard Valentino voor mij deelgenomen aan de lon geerles van Lammert Haanstra. Deze man heeft al een aantal boeken en DVD's over longeren op zijn naam staan, dus hij weet heel goed waarover hij praat! Onder de ogen van een groot publiek hebben Annemiek en Valentino hun les gevolgd. Ze hadden er allebei duidelijk plezier in, dat was heel leuk om te zien! En dat gold geloof ik ook voor Lammert Haanstra, want hij heeft zelfs veel langer dan de afgesproken tijd aandacht aan deze leerlingen besteed!" -13- Er begon zich een zilveren randje te vertonen op de kop van de boot en het geluid dat eerst ruisend had geklonken als de boot door het water sneed, was veranderd in een dof gemurmel. Ook miste de boeggolf zijn schuimkraag, maar gleed langzaam opzij, in plaats van spattend uiteen te vallen. Hoewel het nog geen middag was leek het of reeds de avond over de taiga was gedaald; alles was gehuld in een mysterieus duister, waarin alle contouren waren vervaagd. Er was op de oevers geen enkel oriëntatiepunt meer te ontdekken; de rivier en zijn omgeving waren ineengevloeid tot een grauw waas dat slechts tot enkele meters te doorgronden was. Ineens begonnen er sneeuwvlokken te vallen. Heel grote, nog maar zo nu en dan één, die uit het niets op de aarde vielen. De wind was gaan liggen en geen enkel geluid werd nog gehoord. De taiga hield de adem in voor het geweld dat spoe dig zou losbarsten. Filja huiverde en trok de kraag van zijn pelsjas omhoog, waardoor alleen nog zijn ogen en harige kop zichtbaar waren. Het werd bitter koud. Hij wist dat dit het stille moment was, voordat de sneeuwstorm de wereld in zijn greep zou nemen; iets dat nog slechts over een uur of misschien maar enkele minuten zou gebeuren. Dan zou als een dave rende explosie het geweld losbarsten; dan was er geen hemel en geen aarde meer. Dan werd de taiga een wereld van geweld, gehuld in lawines sneeuw, die daverend zouden neerbeuken op het land. Valeria bracht hem zijn thee die hij gejaagd door zijn keel liet glijden. 'Wat gaat er gebeuren Filja? Het is zo griezelig don ker.' 'Het wordt winter m'n kind en heel spoedig, geloof me.' 'Hoe ver zijn we nu nog van het dorp?' 'Dat weet ik niet precies, maar ik geloof van niet zo heel ver meer. Ik kan mij niet meer oriënteren; er is niets meer te onderscheiden. De wereld zit potdicht en het kost me alle moeite om niet onverwachts op de wal te lopen. Maar ik durf ook geen snelheid te verminderen, want iedere minuut is nu kostbaar.' 'Denk je dat we het halen?' 'Dat durf ik alleen maar te hopen.' Het werd nu angst donker; een bewijs dat de sneeuwstorm nabij kwam en de donkerte nog meer op een hoop samenperste, voor ze als een bom uit elkaar zou barsten. Na nog een uur gevaren te hebben knarste de boot door het ijs, dat hoewel zich nog geen laagje op de rivier gevormd had, toch als boter op de melk begon samen te klonteren. 'Ik ga de wal opzoeken, want we kunnen nu niet ver van huis meer zijn', riep Filja naar beneden waar de anderen wat warmte zochten bij de motor, die op dat moment nog op volle toeren draaide. Hij nam wat gas terug; wat dadelijk te merken was. Langs de boot klonk het schuren van ijs en van een golfslag was niets meer te horen. Langzaam stuurde Filja de boot naar de oever die hij meer vermoedde dan zien kon. Pas toen hij er bijna op zat zag hij de stammen van bomen als vage silhouetten opdoemen. Nu liet hij de boot weer wat op snelheid komen en bleef in de buurt van de oever om een oriëntatiepunt te zoeken. Toen hij de plaats vond waar een dikke boom schuin over het water hing, wist hij dat ze nog ongeveer een kwartier te varen hadden, dan was het einddoel bereikt. Daar er geen obstakels waren te verwachten, meen de Filja het wel te kunnen wagen om op volle kracht te gaan varen. Hij boog zich voorover om dit voor nemen aan de anderen mee te delen. 'Houdt je vast; ik voer de snelheid op!' 'Ga je gang maar', klonk gedempt het antwoord. De Rus voegde de daad bij het woord en de motor begon ineens veel harder te brommen. 'Voor de boeg rommelde het zacht; een bewijs dat de vaart door ijs hevig belemmerd werd. Ze schoten niet zo hard meer op, daar ze teveel weerstand van de ijs- gang ondervonden. Flarden sneeuw, vlokken zo groot als een hand, kletsten in steeds groter regelmaat omlaag, zodat het zicht daardoor bijna geheel nihil werd. Filja was genoodzaakt om weer naar de oever te gaan en heel dicht langs de kant de laatste etappe af te leggen. Ze waren nog slechts tweehonderd meter van het dorp vandaan toen het gebeurde. Even leek het of de natuur de adem inhield. Er vielen een moment geen sneeuwvlokken meer, er was geen licht, er was geen duister meer. Een vacuüm, niets, een verlo ren wereld, waarin vier mensen het einde voelden naderen. Toen leek het of de elementen door een schok wer den uiteengereten. Van achter het niets barste een loeiend gehuil los en er was alleen nog sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Het was als een weke muur, waar de boot slechts met moeite doorheen kon breken. Het water verstarde en had alle kleur verspeeld. De sneeuw klonterde samen en bevroor. Nu kraakte het voor de boot die op zijn hoogste ver mogen slechts meter voor meter vooruitkwam. Er stapelde zich een wand op voor de boeg die door broken werd en langzaam, als een ploeg in de vette aarde uiteenweek, omkantelde en als een bergje bleef Uggen. Als een standbeeld stond Filja, in wie geen mense lijk wezen meer te herkennen was, aan het roer en vocht, biddend om behoud, met de laatste meters die hem van hun redding scheidde. De man was één met zijn omgeving, vormeloos en zonder pretentie of kleur. Als een vormloze hoop die door de sneeuw ging, schoven ze verder. De boot had bijna zijn snelheid verloren; nog enkele ogenblikkendan zouden ze in het ijs blijven steken. Binnen het verloop van nog geen uur was de tem peratuur gedaald tot meer dan twintig graden bene den het vriespunt. De drie mensen in de boot, die over geen enkele pelsjas beschikten, waren er erg aan toe. De laatste etappe zou nog hun dood kun nen worden. In een dof gebrul joeg de sneeuwstorm over hen heen; de massa's stapelden zich op, hechtten zich aan alles vast en veranderden de taiga in een barre ijswoestijn, waarin voor elk onbeschut wezen op dat moment geen leven meer mogelijk was. Een witte lijkwade werd over Noord-Siberië uitge strekt. Filja schudde zijn ruige kop, waar de sneeuw met scheppen afviel, maar die bijna even zo vlug weer bedekt werd. Hij tuurde vooruit en trachtte de aan- legplaats van het dorp te ontdekken die nu onher roepelijk binnen zijn bereik moest komen. Even meende hij vaag de donkere wal te zien met de houten vlonder. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5