Wk ■P [H B B tel n mI H III H TAXATIE STRUuK Noord West Europese zeehavens zoeken balans tussen groei en natuur ^Ifl^ 1 XNJ Héé^BBP"""'' JH HB innaard NODIG?? Neutraal bestaat niet HSTRUUK Netwerk Palliatieve Zorg Goeree-Overflakkee presenteert zich rondom Internationale Dag Palliatieve Zorg Minder overtredingen na controles op N57, N59 en N215 ^^1 ^^1 ^^Hfe ^1 P^a ^H Leo Tamboer chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden ^M ^^K >iilii^^^^l ^^^K>^ 1^ ^^H ^^^Mt^iM'KcM ^^H HOEK VAN HOLLAND - Wie aan een zeehaven denkt, denkt niet met een aan natuur. Toch was dat het onderwerp van de tweedaagse confe rentie 'New Delta' die in de Rotter damse Haven werd gehouden. Ruim negentig havenbaronnen, milieu- en havenambtenaren en natuurliefheb bers bespraken een Europese samen werking waar zowel de natuur als de economie van zal profiteren. Vogels of boten? Buffet Bemoeizuchtig bellen 0187-48 3816 Taxatie nodtg? Bel on:>. (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! Ook in terminale fase van het leven kunnen er keuzes worden gemaakt Netwerk Professionele zorg Lunchbijeenkomsten Knöps rgFóggl ^^ST Visser Visser 'i2S2 Vrijdag 7 oktober 2005 78e jaargang nr. 7446 3 1 1 'T^Ï#f^dL^ 1 ^^^^^|HB»^^/^.'^I wiwimsmni-issk De Britse voorzitter van de internationale conferentie Roger Morris (l.) met gedeputeerde L.E. van der Sar (m.) en New Delta projectleider Carel Hamsen (r.) tijdens een onderonsje vóór aanvang van de conferentie in Hoek van Holland. (Foio: Hans VUlerius) De Rotterdamse haven is de motor van de Nederlandse economie. Veel eilanders wer ken in de haven of verdienen de kost met aan de haven gerelateerde bedrijvigheid. "Dat is belangrijk en moet zo blijven," zegt provin ciaal algemeen natuurgedeputeerde L.E. van der Sar. "Tegelijk mag je niet vergeten dat de Rotterdamse haven in een kwetsbaar en zeld zaam deltagebied ligt en bovendien invloed heeft op de wijde woonomgeving van talloze Nederlanders. We moeten er zorgvuldig mee omspringen." Vandaar het initiatief van de provincie Zuid- Holland voor een internationale havenconfe- rentie. "We laten havensteden van gedachten wisselen over het evenwicht tussen eco nomie en ecologie in en rond de havens." Aanwezig waren vertegenwoordigers van de havens van Rotterdam, Vlissingen, Antwer pen, Le Havre, Rouen en zelfs Marseille. Van de 'overkant' kwam een vertegenwoordi ging van Associated British Ports (ABP), de overkoepelende organisatie van de volledig geprivatiseerde Britse havenwereld. "Vroeger kon je kiezen; Tiavens of vogels. Allebei tegelijk was onmogelijk," vertelt Peter Barham, directeur van het Britse APB. "Nu zeggen we: kies voor alle twee! Zorg voor havenfaciliteiten waar noodzakelijk en investeer in de natuur waar mogelijk." "Ik vind het prachtig om te zien dat de tijd van tegenstellingen tussen natuur en econo mie aan het vervagen zijn," stelt de Britse dagvoorzitter Roger Morris van English Nature, een aan ons Staatsbosbeheer ver wante organisatie. "Een conferentie als deze toont aan dat economische belangen kunnen samengaan met een goed natuurbeheer en een investering in verduurzaming van menselijke activiteiten rond waardevolle kustlocaties." Dat dit hard nodig is, bleek uit een presen tatie van de Franse professor en 'kust-direc- teur' Louis Alexandre Romafia. "Tachtig jaar lang sloeg de balans door naar de economie. De ecologische functie van de Seinemonding is al die tijd veronachtzaamd." Het resultaat is dat deze delta volledig is dichtgeslibd en dat de Seine zelf is veranderd in een kanaal. "Bij jullie biedt de delta mogelijkheden voor herstel. Sluizen kunnen op een kier, dammen kunnen water doorlaten. Buitengaats ontstaat bij jullie vanzelf nieuwe aanwas, bij ons is het meteen vijftig meter diep. Wij lopen er bij ons keihard tegenaan dat er nu zeer kost bare operaties nodig zijn om slechts een klein beetje vitaliteit terug te krijgen." Waarom is het zo erg dat de natuurlijke delta is verdwenen? "De natiiurlijke slibbanken in de Seinemonding hebben een natuurlijke zuiverende werking. De verontreinigingen in het afvalwater van Parijs slaan neer op de slibbanken waar micro-organismen de boel afbreken. Nu die weg zijn, stroomt alles zo de zee in en trekt het langs de kust tot voor bij Nederland. We treffen in vissen inmiddels zoveel resten van aspirine aan, datje niet meer kan zien of het een mannetje of een vrouwtje is maar waarvan we alleen zeker weten dat ze geen hoofdpijn zullen hebben. Naast een waterzuivering is een natuurlijke delta ook een doorlopend buffet voor dieren. "Bij eb eten hier talloze vogels, bij vloed komen de vissen en schaaldieren op de ban ken af." Dus als een delta verdwijnt, heeft dat grote gevolgen voor het zeemilieu. Zo is sinds 1972 is de gamalenvangst voor de kust van Normandië gekelderd. "De vangst loopt nog altijd terug en is daarmee een goed voorbeeld van wat we teweegbrengen met eenzijdige aandacht voor de economische functie van riviermondingen." De provincie Zuid-Holland wacht nu de schone taak om te zorgen dat de wal het schip niet keert. "Wij zijn de leidende partij in een groots EU-pro- ject dat de Noord-West Europese havens gezamenlijk een nieuwe balans laat zoeken tussen economie en ecologie," legt project leider Carel Harmsen uit. "De Europese Richtlijnen, zoals de Vogel- en Habitatricht- lijnen, gelden voor ons allemaal. Maar in de praktijk zie je dat alle lidstaten zelf het wiel aan het uitvinden zijn." Dat leidt tot grote verschillen in aanpak. "Aan de ene kant wil je voorkomen dat verschillend toegepaste milieuregels leiden tot concurrentie voor- of nadelen voor havens ten opzichte van elkaar. Aan de andere kant probeer je het maximale te doen voor een gezond leefklimaat in en rond havengebieden." Door samen te wer ken, willen de havensteden niet alleen tot een uniforme toepassing van milieurichtlijnen in havens komen, maar vooral ook van elkaar leren. "Ik denk dat het ook gaat lukken. We zagen een grote belangstelling voor het con gres, en de excursies naar de Maasvlakte zijn goed gevuld." Toch is het niet allemaal rozengeur en mane schijn. De aanwezige vertegenwoordiger van de Europese Commissie Francois Kre- mer kreeg veel kritiek. 'Te rigide', 'bemoei zuchtig', 'geen ruimte voor lokaal initiatief'. Het zijn zomaar een paar kwalificaties van de Europese milieuregels. De Europese amb tenaar verweerde zich met de argumenten dat Europese richtlijnen zijn wat het woord zegt: richtlijnen. Kremer: "De vertaling naar wetgeving vindt plaats in de lidstaten. Als er sprake is van rigiditeit, dan ligt dat aan de manier waarop de richtlijnen worden omge zet in wetten en regels. In Nederland kan een hamster een snelweg tegenhouden, in België is dat niet zo." Juist projecten zoals New Delta kunnen ervoor zorgen dat het beter en eenduidiger wordt. "Het zijn de lidsta ten zelf die het moeten doen." Specialisten uit de deelnemende havensteden werken tot 2007 samen in thema-werkgroepen aan ver betering en harmonisatie van milieu werkwij zen. "Daarbij komen de meest uiteenlopende zaken aan bod, variërend van milieuvriende- üjk baggeren, planologie in relatie tot natuur ontwikkeling tot het restaureren van verloren gegane natuurwaarden. In 2007 zullen de deelnemende havensteden op dezelfde ver beterde manier omgaan met haveimiilieus en een voorbeeld zijn voor andere zeehavens," besluit initiatiefnemer Carel Harmsen van de provincie Zuid-Holland. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de fcoop of verkoop van uw woning Doetinchennsestraat32;34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Wie politiek bedrijft, op welk niveau dan ook, houdt zich bezig met de mens in de samenleving. Wie is hij, wrat jaagt hij na, en hoe moet de maat schappij er uit zien om dat te realiseren? Dat zijn vragen die de koopkrachtplaatjes overstijgen. Dat zijn vragen die lange termijnwerk vergen. De antwoorden op die vragen zijn gedrenkt in de levensbeschouwelijke uitgangspunten van een partij. Want wie gelooft er nu in echte neutra liteit? Welke partij kan zich nu presenteren als geen vlees en geen vis. Achter elk verhaal zit een visie, ook achter het verhaal van de neutrale staat. De laatste weken bleek dat met name bij de WD sprake is van een forse koerswijziging. Er is een aantal uitspraken gedaan, die wel in de liberale lijn passen, maar nog nooit zo eenduidig naar buiten zijn gebracht. De partij staat met die uit spraken echter niet alleen. Daar was wat hier al een paar keer aan de orde is geweest, de uitspraak van staatssecretaris Rutte: Het verhaal van de verlossingstheologle heeft afgedaan. Geen verwijzing zelfs meer naar wat was. De mens heeft zich ontworsteld aan alles wat lijkt op binding, aan dat wat knelt. Hij is autonoom, maakt zelf wel uit wat goed voor hem is. De christelijke levensovertuiging als cement, laat staan fundament, voor de samenleving heeft afgedaan. Alleen, we hebben nog geen alterna tief verhaal, wat samenbindt. Dat is gevaarlijk, want het kan leiden tot absolute volkssoeverei- niteii, met wisselende meerderheden, of tot de roep om een sterke man. In het licht van Rutte's uitspraak is de roep om de scheiding van kerk en staat te begrijpen. Het is jammer dat het niet meer is dan een kreet om wat men neutraliteit noemt in te voeren. Historisch is er inderdaad een tijd geweest dat de (roomse) kerk het min of meer voor het zeggen had. Er is inderdaad - ook in ons land - een tijd geweest dat één kerk bevoorrecht was, de Gereformeer de (later: Nederlandse Hervormde). Dat was de volkskerk, Gods planting in dit land. Wederzijds werd door overheid en kerk invloed uitgeoefend. De andere kerken werden gedoogd. Het was een te begrijpen gevolg van de Reformatie, die als beweging de samenleving heeft gestempeld. Die band is in het kielzog van de Franse revolutie in ons land opgegeven. In feite is het ingeruild voor het politieke streven Gods Woord erkenning te doen houden/krijgen in de samenleving. Als er dus nu gesproken wordt over scheiding van kerk en staat, gaat het om het laatste. De Bijbel is voor in huis en in de kerk en niet voor op het (politieke) werk. Het ergst is dat men niet eens meer begrijpt of wil begrijpen dat christen-zijn niet iets is wat als een jasje bij de voordeur wordt uitgetrokken. Dat de dreiging van de Islam nu wordt gebruikt om de invloed van religie uit het openbare leven te bannen, is een bijkomstigheid. Het was, wellicht wat vertraagd, toch gebeurd. Het is een denkwijze. Achter de deur van het huis speelt zich de gezins opvoeding af. Eigenlijk is het al lang niet meer achter de deur, ook onze woningen bij wijze van spreken staan wijd open. Maar goed, u mag daar de kinderen onderwijzen uit Gods Woord en, ja. en? Christen zijn in de samenleving mag, maar dan zonder pretenties, U mag, ja het mag, gelo ven in het verhaal van een verlossingstheologle, maar het is niet het algemeen geaccepteerde. Als u In het verlengde daarvan gelooft in een Schep per en Onderhouder van deze wereld, van uw leven, mag dat. Maar buiten de deur bent u een product van de evolutie. De wetenschap regeert. Dat brengt ons tot een volgende opmerkelijke uitspraak in het liberale kamp. De subsidie aan godsdienstige scholen zou moeten worden gestopt. De samenleving heeft niet de taak om afwijkende godsdienstige stromingen te subsi diëren. In feite stelt de Teldersstichting hiermee voor terug te gaan naar het openbare onderwijs. Wat ouders(!) in het verleden 'bevochten' heb ben, wordt nu als overbodig, misschien nog wel gevaarlijk afgewezen. De school is altijd gezien als het verlengstuk van het gezin. Dat is één van de sterke argumenten van de Schoolstrijd geweest. In de christelijke school is (was) er zo ook een link met kerk. Daar immers beloofden de ouders bij de doop van hun kind ook iets over de opvoeding. Gevolg is wel dat het opvoedingsklimaat in school gestempeld is door samen beleden en beleefde uitgangspun ten. Mag het alstublieft? Het voorstel van het wetenschappelijke instituut van de WD zet de samenleving echt op de kop. Waar moeten we dan naar toe? Naar een neu trale staat, snit liberalisme? Dat is toch niet de manier waarop men in Nederland tot op heden politiek bedreef? Christenen, mag het zo een keer?, krijgen het moeilijk. Het wordt hoog tijd dat ze wakker wor den. Het wordt hoog tijd dat de verlossingstheo logle door hen gaat leven. Om te beginnen in de opvoeding. En zo de samenleving. PI ig^ 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs F ft A' ■■■«■^cmdis/uixiiieuis o Rö/ons/NVM GOEREE-OVERFLAKKEE - Op zaterdag 8 oktober wordt wereldwijd de eerste Internationale Dag van de Palliatieve Zorg gehouden. Ook op Goeree-Overflakkee wordt aan deze dag aandacht besteed. Het Netwerk Palliatieve Zorg Goeree-Overflakkee benut deze dag om op verschillende manieren haar werk onder de aan dacht van de eilandbewoners te bren gen. Door Adri van der Laan In de laatste jaren heeft de palliatieve zorg - zorg voor mensen in de eindfase van hun leven - een steeds grotere plaats ingenomen bij de begeleiding van terminale patiënten. Uit een landelijk onderzoek blijkt dat de pal liatieve zorg vrij onbekend is. Meestal wor den mensen met deze zorg geconfronteerd als ze zelf of één van hun naaste familieleden ongeneeslijk ziek zijn en maar kort meer te leven hebben. Voor de bewoners op Goeree-Overflakkee, Voome-I^itten en Rozenburg is Hospice Calando in Dirksland in de afgelopen jaren we! een begrip geworden. In dit centrum wordt ruimte geboden voor mensen die als gevolg van een ongeneeslijke ziekte in de laatste fase van hun leven verkeren. Meestal zijn dit patiënten waarbij menselijkerwijs gesproken geen uitzicht meer is op genezing als gevolg van kanker, maar ook mensen die lijden aan een andere niet meer te genezen aandoening worden soms opgenomen in het hospice. Tijdens de activiteiten rondom de Interna tionale Dag van de Palliatieve Zorg willen 'dÉ'instellingen die bij deze vorm van zorg betrokken zijn, laten zien dat palliatieve zorg meer inhoudt dan de gang naar 'Calando'. Zorg voor terminale patiënten wordt dan ook niet alleen in 'Calando' aangeboden, maar ook in de verpleeghuizen en in de verpleeg inrichtingen van de zorgcentra in de regio. En door de huisarts. Thuiszorg en door de aan wezigheid van het Mobiele Palliatieve Team kan er ook zorg thuis worden geboden. Het Netwerk PalUatieve Zorg presenteerde zich onlangs en wilde hiermee de aandacht vestigen op de verschillende manieren waar op palliatieve zorg wordt aangeboden. Het Netwerk is samengesteld uit verschillende zorgverleners, die tijdens de presentatie bijna allemaal vertegenwoordigd waren: Mevrouw Yap, de coördinator van het Netwerk, dokter Goedhart, de verpleeghuisarts van De Sama ritaan, mevrouw Van Eek, manager van het Zorgteam van de Zorg en Welzijn Groep, mevrouw Breen, vrijwilliger bij 'Calando', mevrouw Wisse, huisarts in Oude-Tonge en als arts verbonden aan 'Ebbe en Vloed', mevrouw Koningswoud, algemeen directeur van 'Calando', mevrouw Leentjes, hoofd kli nische zorg van het Van Weel-Bethesda Zie kenhuis en dokter Van der Velden, internist- oncoloog en directeur van het ziekenhuis en van 'Calando'. Tijdens het gesprek gaven de leden van het Netwerk aan dat het thema van de Interna tionale Dag zal zijn 'Keuzes in de terminale fase'. Er blijkt dat ook wat betreft de zorg in de laatste fase nog keuzes te maken zijn. Keuzes die vooral door de patiënt zelf moe ten worden gemaakt. De bedoeling is dat er voorlichting zal worden gegeven over welke keuzes er gemaakt kunnen worden. Volgens de betrokkenen in de zorg is het belangrijk Hospice 'Calandoneemt een belangrijke plaats in bij de palliatieve zorg. (Foto: Hans Villerius) dat de mensen al vroegtijdig hun omgeving en de behandelende artsen op de hoogte brengen wat hun keuze is voor wat betreft de zorg rondom het levenseinde. Als bij patiënten die in het ziekenhuis lig gen voor behandeling van hun kwaal blijkt dat de ziekte ongeneeslijk is en dat binnen afzienbare tijd een eind aan hun leven zal komen, moet er door de behandelende artsen en de patiënt zelf worden gekozen. Meestal is een langer verblijf in het ziekenhuis dan niet meer mogelijk. De patiënt kan op dat moment uit verschillende mogelijkheden kiezen. Zo kan men kiezen voor een ver blijf in 'Calando' of het Verpleeghuis in de tègio, maar sinds kort kan men ook kiezen voor verpleging in de verzorgingshuizen in de eigen gemeente. Andere patiënten zullen kiezen om hun levenseinde in de vertrouw de omgeving thuis te laten plaatsvinden. Voor welke optie men ook kiest, het is heel belangrijk dat er een goede samenwerking en overleg is tussen de zorgverleners onderling en de patiënt. Daarom streeft het Netwerk Palliatieve Zorg Goeree-Overflakkee ernaar om een 'naadloze overgang' te creëren tus sen bijvoorbeeld het ziekenhuis en andere zorgverleners. "Binnen het Netwerk heb ben we één standaard overdrachtsformuUer ontwikkeld waarin alle gegevens staan waar de zorgverleners over dienen te beschikken. Dit formulier zal biimenkort in de instellin gen worden geïntroduceerd", aldus de ver tegenwoordigers van het Netwerk. Door de samenwerking van verschillende zorgverle ners komt men tot een situatie waarin men onder alle omstandigheden omringd door de beste zorg kan overlijden. In het Netwerk wordt door een groot aantal organisaties samengewerkt om de zorg rond om het levenseinde zo goed mogelijk te laten verlopen en waarbij de patiënt centraal staat. Als bijvoorbeeld een patiënt te kennen heeft gegeven om thuis te willen sterven, wordt er vanuit het Netwerk voldoende professio nele begeleiding gegeven om dit mogelijk te maken. Vanuit het Netwerk kan overal professionele zorg worden verleend, zowel in 'Calando'als in de verpleeginrichtingen en bij de patiën ten thuis. Hiervoor is het Mobiele Palliatieve Team bij uitstek geschikt, in dit team zitten mensen die voldoende professionele kennis hebben op verschillende terreinen. Ook op het gebied van bijvoorbeeld pijnbestrijding kan er vanuit dit team thuis heel goed werk worden verricht. Ook kunnen goed geschool de vrijwilligers thuis worden ingezet om bij voorbeeld de mantelzorg te ondersteunen. Om haar werkzaamheden onder de aandacht van een breed publiek te krijgen heeft het Netwerk Palliatieve Zorg een folder samen gesteld die verspreid wordt op zoveel moge lijk locaties, zoals in verzorgings- en ver pleeghuizen, in het ziekenhuis en op andere plaatsen die zich lenen voor informatiever strekking. Deze folder moet als een soort wegwijzer functioneren voor mensen die in de toekomst een keuze moet maken uit de verschillende vormen van aanbod voor pal liatieve zorg. Volgens de vertegenwoordigers van het Netwerk kan iedereen met palliatieve zorg te maken krijgen, zowel persoonlijk als in de naaste familie. Verder zullen in de week na 8 oktober in ver zorgingshuizen en verpleeginrichtingen door de leden van het Netwerk voorlichting wor den gegeven tijdens 'lunchbijeenkomsten'. Er zal dan voorlichting worden gegeven aan personeel en bewoners, waarbij gewezen zal worden op de keuzes die gemaakt kunnen worden als in de toekomst sprake zal zijn palliatieve zorg. De deelnemers van het Netwerk wijzen erop dat een goede voorlichting heel belangrijk is, want in de praktijk blijkt het wel eens voor te komen dat er rondom het levenseinde beslis singen door omstanders genomen worden die niet altijd aansluiten bij de wil van de patiënt. Het is daarom zaak dat iedereen goed op de hoogte is van de keuzes die gemaakt kunnen worden en dat door de patiënten zelf een keu ze kan worden gemaakt over hun palliatieve zorg, als ze daar nog toe in staat zijn. De data van de lunchbijeenkomsten, waar bij iedereen van harte welkom is, zijn: 10 oktober 2005 van 12.30 tot 13.30 uur in het Van Weel Bethesda ziekenhuis te Dirksland; 11 oktober 2005 van 12.30 tot 13.30 uur in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Som- melsdijk; 12 oktober 2005 van 12.30 tot 13.30 uur in 'De Vliedberg' te Ouddorp; 13 oktober 2005 van 12.30 tot 13.30 uur in 'Ebbe en Vloed' te Oude-Tonge. Ontdek bij uw G2-deuier of kijk aivosi op wv,w.opeinieuv/t..(ii KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdtjk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 GOEREE-OVERFLAKKEE - Na een maand intensieve controles van de Verkeerspolitie op de N-Wegen op Goeree-Overflakkee en Voorne-Put- ten neemt het aantal overtredingen af. Bovendien realiseren automobilis ten zich dat hun rijgedrag gevaarlijke situaties kan veroorzaken. Juist die bewustwording is één van de belang rijkste doelstellingen van de extra controles. Directe aanleiding zijn de ernstige verkeersongevallen van de afgelopen maanden op deze wegen. In totaal werden de laatste maand 202 auto mobilisten voor verschillende feiten staande gehouden, waarvan bijna 100 automobilisten in de eerste week van de controles aan de kant werden gezet. Alleen al bij aanvang van de controles raakten 7 automobiUsten hun rij bewijs kwijt omdat zij meer dan 50 km/uur te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 190 km/uur. Zevenentwintig andere automobilisten kregen een bekeuring voor te hard rijden. Daarnaast werden onder meer boetes uitgeschreven voor het niet handsfree bellen (52), het negeren van het verdrijvings- vlak (9), bumperkleven (14), het negeren van de doorgetrokken streep (9), verkeerd voorsorteren (4), geen richting aangeven (6) en het niet dragen van de gordel (32). Naast de mobiele controles werd ook gecon troleerd met de radar en laserpatrol. Hierbij werden in totaal 438 overtredingen vastge steld. Deze automobiUsten ontvangen binnen enkele weken een acceptgiro. Controles op 7,10 en 13 oktober Vooralsnog worden de extra controles voort gezet. Vandaag, vrijdag 7 oktober, contro leerde de Verkeerspolitie tussen zeven uur 's morgens en vier uur 's middags in burger op de N57, N59 en de N215. Bovendien heeft het Verkeershandhavingsteam met de radar gecontroleerd op de N57 ter hoogte van het viaduct bij Stellendam. Deze controle wordt herhaald maandag 10 oktober herhaald. Ook op donderdag 13 oktober controleert het Verkeefshandhavingsteam in de middag en avond met de radar op de Plaatweg te Stel lendam (de oude Provinciale weg tussen Melissant en Stellendam).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1