Verre nazaat familie Van Aerssen opent historische wandeling Sommelsdijk Roemenië (29) MH-SD Assistenten slagen voor hun diploma Blusgroep Stellendam neemt vernieuwde brandweerkazerne in gebruil( EIIIVrfDei41IEUW4 Examenconcert leerlingen 'de Deltastreek' Omloop van Menheerse B^^^ DEN HAAG - In een statig pand aan de Waalsdorperweg in Den Haag woont een verre nazaat van Cornelis van Aerssen. Rondleider tijdens de iiistorische wandeling op zaterdag 27 mei a.s. in Sommels dijk, de heer A. Moelijker, bezocht hem en zijn vrouw om te vragen of hij de wandeltocht officieel wil ope nen. Mr. Marnix baron van Aerssen Beijeren van Voshol en zijn vrouw reageerden positief. Behaaglijk Bezoeken aan Sommelsdijk Stichting Hulpverlening Christenen in Roemenië Trots Sommelsdijck in Parijs Cursus Geestelijke Vorming Kledinginzameling in Ouddorp enorm succes Eén brandweercommandant PAGINA 6 VRIJDAG 21 APRIL 2006 Door Roeland van Mourik Het startpunt van de historische wandeling is onder de toren van de Hervormde kerii in Sommelsdijk. Om het heel en half uur wordt een nieuwe wandeling onder leiding van de heren Moelijker en W. Visser gestart. De deel namekosten van de wandeling bedragen twee euro per persoon. De opbrengst is bestemd voor de plaatselijke hervormde gemeente, die tegelijkertijd met de historische wande ling haar jaarlijkse verkoping in de kerkring houdt. In de werkkamer van baron van Aerssen Beijeren van Voshol knispert een haardvuur. "Het is maar een nephaard hoor", veront schuldigt de vrouw van de baron zich. Dat neemt niet weg dat het vuur een behaag lijke sfeer veroorzaakt. En onder het genot van een kopje koffie met door de barones zelf gebakken appeltaart steekt de 68-jarige nazaat van de familie Van Aerssen van wal. "Ik ben geen directe afstammeling van de tak Van Aerssen van Sommelsdijck", vertelt hij. "Onze stamvader Cornelis had drie zoons, die alle drie eigen heerlijkheden kochten. De oudste zoon, Francois, kocht de heerlijkheid van Sommelsdijk, de tweede, waar ik direct van afstam, was Jacques, heer van Triangel, een driehoek bij Steenbergen, die er later de heerlijkheid van Voshol bijkocht. De naam Beijeren heeft met Jacoba van Beieren te maken en is door een huwelijk ontstaan. De derde zoon, Johan, kocht de heerlijkheid van Wernhout in Brabant". Verre nazaat van familie Van Aerssen, mr. Marnix baron van Aerssen Beijeren van Voshol. Francais van Aerssen, heer van Sommelsdijk. De eerste en derde tak Van Aerssen zijn bei de uitgestorven, vertelt baron van Aerssen Beijeren van Voshol. "Onze tak is de enige van de drie die nog in leven is". Dat is niet vanzelfsprekend geweest, want in de vori ge eeuw was er veel kindersterfte. Op een gegeven moment was er nog maar één Van Aerssen over. de grootvader van de baron. Die kreeg twee zoons, waarvan er een zijn vader is. "De andere zoon heeft zich eerst gevestigd in België, waar zijn kinderen zijn geboren. Later is hij in Spanje gaan wonen. Hij en zijn kinderen vinden het heel leuk dat ze van de familie Van Aerssen afstammen, maar hun band met Nederland is minder sterk", zegt baron Van Aerssen terwijl het haardvuur gestaag doorknispert. In 1947 bezoekt de baron op tienjarige leef tijd Sominelsdijk. Zijn ouders hebben dan al contact met de familie Kruider, die zich erg Er worden op deze wereld per dag heel wat baby's geboren en als het goed is zal daar ook met blijde verwachting naar uitgezien zijn. Elke geboorte blijft een wonder, en het is niet vanzelfsprekend dat het allemaal goed gaat. Hoe vaak komt het niet voor dat er een miskraam plaats vindt, en de zwangerschap voortijdig wordt afgebroken. Of dat bij de gebooite moeder en of kind koinen te over lijden. Maar wanneer het allemaal goed mag gaan zal er blijdschap zijn wanneer er een kind geboren mag worden. Wanneer dan ook de moeder de verloren krachten weer terug mag ontvangen zal er temeer dankbaarheid zijn bij alle betrokkenen. Het is in de bijbel voorzegd dat een vrouw met smart kinderen zal baren. Het zal dan ook voor elke moe der een geweldig ogenblik zijn wanneer zij het kindje wat zij zoveel maanden onder haar hart gedragen heeft in haar armen mag nemen. Het mag voeden en met liefde ver zorgen, wat een blijdschap! Toch geld dit helaas niet voor alle moeders. Zo ook in Roemenië is dat vaak een moment van groot verdriet. De kinderen worden bijna altijd in het ziekenhuis geboren, dat kan ook niet anders. In de woningen van de meeste Roemenen is er nauwelijks plaats voor de bewoners zelf. En op sanitair gebied is het inaar behelpen of beter gezegd er zijn vaak geen sanitaire voorzieningen. Water moet veelal bij de pomp gehaald worden waarvan er vaak maar een is in de dorpen op het plat teland. In de steden is dat wel iets beter maar aan hygiëne doet men niet veel! Trouwens dokters zijn op het platteland maar zelden aanwezig, en in de stad is dat vaak niet veel beter Nee, de aanstaande moeder moet naar het ziekenhuis voor controles en wanneer de tijd van geboren worden daar is. Nu komt het natuurlijk ook voor dat een moeder eerder in het ziekenhuis moet worden opgenomen, omdat er complicaties zijn en een opname noodzakelijk maken. De toekomstige vader zal als het goed is zijn vrouw naar het zie kenhuis brengen. Maar verder dan de ingang van het ziekenhuis mag hij niet mee. Man nen mogen niet op de kraamafdeling van het ziekenhuis komen. Wanneer een vrouw wat langer in het ziekenhuis moet verblijven en men toch contact met elkaar wil onderhou den gaat dat als volgt. De kraamafdeling van het ziekenhuis in Bacau bevindt zich op de eerste verdieping, als de vrouw uit bed kan laat zij van de eerste verdieping een touwtje zakken met daar bijvoorbeeld een briefje. De man staat dan op de begane grond vangt het touwtje op en neemt het briefje er af en bindt er weer een nieuw brietje of een pakketje met eten aan wat door de vrouw omhoog wordt gehaald! Voor eten moet je vaak in het ziekenhuis zelf zorgen. En wanneer een verpleegster iets voor je moet doen wil zij daarvoor wel eerst wat geld zien! Over cor rupt gesproken! Ook wanneer de baby gebo ren mag de vader niet naar de kraamafdeling. Andere vrouwen, ook van de kraamafdeling, laten de vader dan wel weten dat er een baby is geboren maar vaak weet men dan niet of het een zoon of dochter is! Wanneer de inoeder het ziekenhuis weer kan verlaten ziet de vader in de hal voor het eerst ook zijn kind. Maar het gaat vaak ook nog heel anders! Het verplegende personeel van het ziekenhuis zegt maar al te vaak tegen de moeder; laat het kind maar hier in het zieken huis want u kunt er toch niet voor zorgen! Te arm om voor een baby te zorgen, en het geeft vaak ook een extra belasting op het toch al kinderrijk gezin. Het verplegende personeel zorgt dan dat te moeder ongestoord het zie kenhuis kan verlaten, zonder baby! En hoe gaat het dan met de baby? Het kind heeft geen naam, de kinderbescherming kan in die gevallen ook niets doen. Wie zal er dan voor het kind zorgen? Asociatia Betania tracht dan te zoeken naar een pleeggezin, maar dat lukt niet altijd. Per maand zijn er 10 tot 15 baby's die ach ter gelaten worden in het ziekenhuis. Vaak komen deze kinderen dan in een weeshuis terecht waar ze veelal zonder liefde wor den groot gebracht, met meer slaag dan eten en zeker niet de liefde die een kind zo hard nodig heeft. Uiterst triest is het ook met de kinderen die niet gezond zijn, en een han dicap hebben. Andre Muit heeft ook wel een baby van een uur oud uit een container gehaald! Ook is bekend dat baby's in de tuin bij de woning worden begraven. Asociatia Betania heeft wel een heel bijzondere plaats in de samenleving in de stad Bacau en oinge- ving. Hulpverlening op deze schaal is nog weer heel iets anders dan het verstrekken van kleding en voedsel! U zult begrijpen dat zo alleen hulp verleend kan worden op een heel professionele basis. D.Vroegindeweij secretaris H.C.R. tel.0187-482594, e-mail dammis.vr-hcr@kliksafe.nl. heeft ingezet voor het behoud van het graf van de fainilie Van Aerssen in Sommelsdijk. Het bezoek maakt bij de baron veel indruk, omdat ook een bezoek aan het graf van zijn familie wordt gebracht. "Als jongetje van tien jaar oud was dat erg spannend. Vooral omdat de kist met de skeletten geopend kon worden. Dat vergeet je natuurlijk nooit meer". Na het overlijden van zijn ouders in 1968 heeft de baron uit Den Haag contact gehouden met de familie Kruider. In 1979 resulteerde dat in een bezoek aan de familie in Sommelsdijk, Inmiddels heeft de baron twee kinderen die hij ook weer meeneemt naar Sommelsdijk. Wederom slaat een bezoek aan de grafkelder op het programina, waar nu zijn kinderen de kist zien en geconfronteerd worden met de bijeenverzamelde skeletten. Baron van Aerssen Beijeren van Voshol is vanaf 1975 veel in het buitenland. Hij werkt als diplomaat in Brussel, Rome, Vancouver en Ottawa. In Trinidad is hij daarna Neder landse ambassadeur. In de periode tot zijn pensionering in 2001 heeft hij weinig con tact met Sommelsdijk, maar daarna bloeit het contact weer helemaal op. "In 2001 hebben we de familie Kruider weer bezocht. Inmiddels had de heer Kruider zijn bemiddeling verleend bij de restauratie van de grafkelder. Niet zoals in 1947, toen een Van Aerssen de kosten van de restauratie betaalde, deed de gemeente Middelharnis dat in 2001Tijdens een familiereünie in dat jaar, waar ook burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis aanwezig was, heb ik haar hiervoor hartelijk bedankt". Toen hij ambassadeur in Trinidad was, heeft de baron ook Suriname bezocht. Samen met zijn vrouw en een zoon is hij daar de sporen die de familie Van Aerssen naliet, nagegaan. "Een historica die ons rondleidde, zei op een gegeven moment bij een boom: 'Hier is Cornelis van Aerssen doodgeschoten'. Onze zoon die ook Cornelis heet, is daar toen op de foto gegaan en heeft heel meewarig naar die plek gekeken". De baron vindt het erg leuk dat tijdens de historische wandeling aandacht aan zijn familie wordt besteed. Hij is trots op zijn familie. "Haast in alle encyclopedieën komt door de betekenis voor Nederland hun naam voor. Daar ben ik best trots op". Twee plaatsen besteden nog veel aandacht aan zijn familie; Sommelsdijk en Zwam- merdam. Van het historisch genootschap in Zwammerdam en het Streekmuseum in Sommelsdijk is de heer Van Aerssen dona teur. Op 27 mei komt de baron vanuit Den Haag graag naar Sommelsdijk om de historische wandeling officieel te openen. Dat gebeurt bij de eerste halte van de wandeling: het Van Aerssenhuis van de familie Van Duijn aan de Voorstraat. Ook zal de baron de Van Aerssenkamer bij boekhandel Van der Boom officieel in gebruik nemen. Dat doet hij door een kopie van een schilderij van Francois van Aerssen op te hangen. Voor het originele schilderij van de eerste Van Aerssen van Sommelsdijck, Francois, die in de zeventiende eeuw ambassadeur van Nederland in Frankrijk was, moeten we naar Parijs. Daar hangt in de ontvangsthal van de huidige ambassadeur het authentieke por tret. Hiervan heeft de fotografische dienst van het Rijksmuseum een prachtige afdruk gemaakt die permanent in de Van Aerssen kamer te bewonderen zal zijn. Samen met een schilderij van zijn zoon Cornelis en zijn kleinzoon Cornelis zal het nieuwe schilderij de Van Aerssenkamer opluisteren. Met de komst van baron Van Aerssen Beije ren van Voshol en zijn vrouw krijgt de histo rische wandeling een heel speciaal tintje. OUDDORP- Op woensdag 26 april a.s. vindt in de Doopsgezinde Kerk te Oud- dorp een mooie muzikale manifestatie plaats. Maar liefst zeven leerlingen van muziekschool de Deltastreek doen dit voorjaar hun C-examen en spelen op deze avond hun concertstukken als onderdeel van hun examen. Zij zul len worden beoordeeld door een jury (examencommissie). Op 20 mei zul len zij daarna de overige onderdelen afronden. Het gaat om de volgende leerlingen: Ricardo Redert (bugel), Jurgen van Oostenbrugge (trombone), Gert-Jaap Koppenol (ongestemd slagwerk), Erik de Vries (ongestemd slag werk), John Noordijk (melodisch slagwerk) Alisa Doornhof (sopraansaxofoon) en Jen- neke Kievit (tenorsaxofoon). Het belooft een bijzondere en heel gevarieerde avond te worden. Diverse leerlingen zullen op piano worden begeleid door Piet Westhoeve. Er zal een saxofoonkwartet optreden, waarin de 2 examenkandidaten meespelen, ook de stuk ken voor slagwerk zijn heel interessant en beloven spektakel! De Doopsgezinde Kerk heeft en prima akoes tiek, waardoor deze examenwerken ongetwij feld heel goed tot hun recht zullen komen. Deze akoestiek, samen met een in groten getale opgekomen publiek, zullen ervoor zorgen dat de leerlingen met extra enthousi asme zullen musiceren. Iedereen is van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. MIDDELHARNIS - Maandag 24 april is er weer een cursusavond geestelijke vorming. Dit is de laatste avond in dit seizoen. Voor deze avond is drs. LA. Kole als spreker uit genodigd, de spreker is verbonden geweest aan 'De Driestar' te Gouda. Hij zal een lezing houden met als thema: 'Jongeren en de Kerk'. Een ieder wordt hartelijk uitgeno digd om deze avond bij te wonen. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring in Middelharnis en begint om 19.45 uur. De kosten voor deze avond zijn 3,-. Voor meer informatie kunt u terecht bij dhr. A. van Alphen, tel. 0187- 482197. MIDDELHARNIS - Al weer 31 jaar wordt er op de dag dat Koninginnedag gevierd wordt de Omloop van Men heerse gehouden. Dit jaar zal dat zijn op zaterdag 29 april. Het is een hard loop, prestatie familie-evenement van 6.8 km rondom de kernen van Som melsdijk en Middelharnis. Iedereen van jong tot oud is welkom om mee te doen. Dit jaar wordt een groter aantal deelnemers verwacht van plusminus 250. Van de 77 Start to runners (een project met beginnelingen op hardloop gebied) die 13 weken lang zich al aan het voorbereiden zijn bij atletiekvereni ging Flakkee, hebben velen zich al aange meld voor een startnummer. Om kwart voor elf zal bij recreatie centrum de Staver het startschot gegeven worden. De prijsuitreiking is om twaalf uur gehuldigd worden de eerste drie senioren, veteranen dames en heren. Ook voor de jeugd en de start to runners zit wat in het vat. Voor ieder een ligt er na afloop een leuke attentie klaar. De organisatie is in handen van MSV AV Flakkee en medewerking wordt weer ver leend door de Brandweer van Middelharnis, Motorclub De Uitlaatklep, Oranjevereniging Middelharnis-Sommelsdijk, EHBO, politie en vele vrijwilligers Dit jaar is de organisatie ook weer veel dank verschuldigd aan Rabobank Goeree-Over- flakkee, die al enkele jaren de hoofdsponsor is. Verder wil de organisatie ook veel dank zeggen aan de middenstanders die ook hun steentje bijdragen. Het programma is als volgt: Half 10 start de inschrijving, tot een half uur voor de wedstrijd! 10.45 uur start prestatieloop 6,8 km, 12.00 uur prijsuitreiking. Prijzen: Voor deze prestatieloop worden er voor de snel ste deelnemers per categorie ereprijzen ter beschikking gesteld. Voor iedereen is er een herinnering. Voor de kleedgelegenheid en douches stelt Sportcentrum De Staver geheel belangenloods ruimte beschikbaar. Inschrij ven: Alleen op de dag zelf in Sportcentrum De Staver. Inschrijfgeld: Senioren, veteranen en jeugd 3.50; Inlichtingen: 0187-485566 Kees van 't Zelfde, 0187-669525 Riet van Putten; Internet: http://www.avflakkee.nl Email mail@avflakkee.nl OUDDORP - De Oost Europa Werk groep Middelharnis heeft met succes de eerste inzameling van hulpgoede ren gehouden in Ouddorp. Bij Bouwbedrijf Van der Linde aan de Zuid weg no 3 in Ouddorp was het afgelopen zaterdag gezellig druk. Voor mensen in Roe menië die onder barte omstandigheden moe ten leven werd door de Oost Europa Werk groep Middelharnis in samenwerking met de SDOK kleding ingezaineld. In totaal werden er 100 dozen kleding, 3 kinderwagens en 3 fietsen Ingeleverd. Door velen werd gevraagd de inzameling nogmaals te herhalen. Iets wat de werkgroep zeker hoopt te doen, vooral ook omdat de Ouddorpse vrijwilligers zich al weer aangeboden hebben. Alle gevers, hel pers en niet te vergeten bouwbedrijf van der Linde kunnen er van verzekerd zijn dat de arme Roemenen hen heel dankbaar zijn. Burgemeester Van de Velde opent - onder toeziend oog van bevelvoerder Niels Grootenboer - de vernieuwde brandweerkazerne aan de Deltastraat in Stellendam. (Foto: Adri van der Laan) STELLENDAM - Zaterdag was de eer aan burgemeester Van de Velde van Goedereede om brandweerkazer ne van de blusgroep Stellendam aan de Deltastraat officieel te openen. Een forse verbouwing heeft er plaatsgevon den, zodat de Stellendamse 'spuitgas ten' hun werkzaamheden vanuit een moderne basis kunnen verrichten. Door Adri van der Laan Na de openingshandeling, waarbij burge meester Van de Velde de sleutel voor de ver nieuwde kazerne officieel kreeg aangereikt, door de zoon van bevelvoerder Niels Groo tenboer, kon het aanwezige gezelschap het prachtig verbouwde onderkomen bezichti gen. In haar openingstoespraak gaf de burge meester aan dat er voor wat de verbeteringen van de brandweerkazernes in de geineente wel "tot enig denkwerk" heeft geleid. Van wege de Arbo-eisen diende er aan de kazer nes in Stellendam en Goedereede wel het een en ander te worden verticht. Voor Stellendam was er al een bedrag van 60.000 gereser veerd, maar het bleek dat dit bedrag niet toereikend was en dat zelfs het dubbel nodig was om het huidige resultaat te bereiken. Volgens mevrouw Van de Velde is er veel ver richt en dan niet alleen maar door Aannemer Van der Klooster, maar ook is er veel zelf werkzaamheid door Stellendamse blusgroep. En mevrouw Van de Velde waardeerde dit zeer, zij prees dan ook de saamhorigheid van de Stellendamse blusgroep. De burgemeester stond tijdens haar ope ningstoespraak stil bij de vele veranderingen die er binnen de eilandelijke brandweeror ganisatie plaatsvinden en nog zullen plaats vinden, door de vele strenge eisen die er door de overheid worden gesteld. En ook in beleidsmatige zaken zal er volgens haar ook op het eiland nog veel moeten gebeuren. Zij noemde in dit verband de aanstelling van één eilandelijke brandweercommandant, waar van de selectieprocedure achter de rug is en waarschijnlijk binnenkort een benoeming zal volgen. Felicitaties waren er ook van de gemeentelij ke brandweercommandant Maart v.d. Kloos ter. Ook hij prees de zelfwerkzaamheid van de Stellendamse brandweerlieden. Hij ver klaarde trots op wat de leden en oud-leden van de blusgroep hebben gepresteerd. Ook bevelvoerder Grootenboer was blij met het nieuwe onderkomen en hij bedankte dan ook allen die er aan hebben meegewerkt. Hij noemde ook de "vele avondjes" die er door zijn manschappen aan zijn besteed. En ofschoon dit graag gedaan was, gaf hij voor de toekomst toch de raad mee om bij verbou wingen aan andere kazernes in de gemeente het toch anders te doen, want door de zelf werkzaamheid van leden schoten de oefen avonden er nog al eens bij in, zo verzekerde hij zijn gehoon De blusgroep Stellendam beschikt nu weer over een ruim onderkomen, met een kantoor ruimte en een ruim vergaderlokaal, met een prachtig houten vloer. Iets waar de Stellen dammers zeker trots op zullen zijn. Op zaterdag 15 april zijn twaalf assistenten van Gymvereniging MH-SD geslaagd voor hun assistentenexamen. Het examen was de afsluiting van een drie inaanden durende cursus om te leren hoe ze kunnen helpen om de gymles veilig te laten veriopen door op de juiste manier de kinderen te vangen met oefeningen, te weten hoe de zaal veilig ingericht moet worden en door te leren hoe ze kleine groepjes kinderen op een didactisch verantwoorde manier moeten aan sturen. De assistenten worden ingezet tijdens elke gymles van 'Middelharnis-Sommelsdijk' en zijn herkenbaar aan hun donkerblauwe trainingspakken en lichtblauwe .shirtjes. Voor meer informatie kunt u kijken op www.mhsd.nl, mailen naar info@mhsd nl of bellen naar (0187) 487124 of (0187) 487513. Op de foto de kersverse assistenten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 16