POLITIE 0900-8844 Actie Schoenendoos weer van start Workshop Scrapbook in de bibliotheek Project Preventie van kindermishandeling bij moeilijlc lerende kinderen afgerond EiiAiiDai-tiiEuiia "Spreidingsplan Ambulancezorg Regio Rijnmond baart ons grote zorgen" In Goedereede bruist het Fitness- en sportcentrum van nieuwe ontwildcelingen Burgemeester Goedereede inspreker bij Statencommissie Witte vlekken Brandweer met eerste hulp apparatuur Uitkomst behandeling Nieuwe winteractiviteiten bij Fitness-en Sportcentrum Fit- upp! Nordic Walking Fitness Vernielingen ruit gebouw Elk kind krijgt graag een cadeautje, vaak hoor je kinderen zeggen dat wil ik hebben, en dat vind ik leuk enz. Het is wel een heel groot ver schil met kinderen in Afrika Azië Oost Europa. Miljoenen kinderen daar hebben helemaal geen speel goed, zelfs een pen of een schrift is al een luxe. Speciaal voor die kinde ren is Actie Schoenendoos bedoeld. Moeilijk lerende kinderen en jon geren vormen een risicogroep voor (seksuele) kindermishandeling en huiselijk geweld. Afhankelijkheid van anderen maar ook gebrek aan kennis en goede voorlichting ver sterken de risico's van kindermis- handeUng. Het signaleren van pro blemen is vaak extra lastig. Deze kinderen kunnen zich verbaal min der goed uitdrukken en soms is het moeilijk om te bepalen of onaange past gedrag voortkomt uit een ont wikkelingsstoornis of uit proble men door mishandeling. Daarom is eind 2004 het project Preventie van kindermishandeling bij moeilijk lerende kinderen gestart. VRIJDAG 7 OKTOBER 2005 GOEDEREEDE/DEN HAAG - Op 22 juni van dit jaar heeft de meerder heid van het Algemeen Bestuur van de Regionale Hulpverleningsdienst Rot terdam-Rijnmond (RHRR) ingestemd met het conceptspreidingsplan ambu lances voor de regio van de RHRR. Zeven gemeenten, waaronder de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee, hebben tegengestemd. Dit betekende dat zeven van de zestien ambulan ceposten in de regio RHRR moesten sluiten. Op woensdag 5 oktober heeft de burgemeester van de gemeente Goedereede, mevrouw Van de Velde, gebruik gemaakt van het spreekrecht bij het agendapunt Ambulancezorg in Zuid- Holland tijdens de zitting van de Commissie Samenleving van de provincie Zuid-Holland. In haar inspraakbijdrage gaf mevrouw Van de Velde aan dat zijn namens een elftal collega's het woord voerde. Zij sprak haar waardering uit voor het plaatsgevonden gesprek met de Commissaris van de Koningin, de heer Frans- sen en Gedeputeerde Huizer over de proble matiek van de ambulancezorg in de regio. Ook waardeerde zij het dat verschillende staten fracties eveneens aandacht hebben gevraagd voor de problematiek. Mevrouw Van de Velde liet de commissie weten dat een deel van de Rijnmondgemeen- ten niet met een gerust hart naar de toekomst kijkt: "De uitwerking van het nieuwe door een meerderheid van de gemeenten geaccordeerde spreidingsplan Ambulancezorg Regio Rijn mond baart ons grote zorgen". Zij legde aan de commissie het doel uit van inspraalaeactie. Zij wees er hierbij op dat binnenkort Gede puteerde Staten het plan vast moet stellen, en zij wilde voor de Statencommissie nog eens uiteenzetten waarom de betreffende gemeen ten toen tegen hebben gestemd. In een aantal punten bracht zij de bezwaren naar voren. Mevrouw Van de Velde wees erop dat uit het opgestelde spreidingsplan blijkt dat er aan de randen van het gebied nog 'witte vlekken' overblijven, dit zijn plaatsen die niet binnen de wettelijke 15 minuten door de ambulances kunnen worden 'aangereden'. "Dit staat nog los van de overschrijdingen in aanrijtijden in het gebied die momenteel nog steeds aan zienlijk zijn en dit probleem dus uiteindelijk alleen maar groter maken, nl. dat velen niet binnen de 15 minuten kunnen worden gehol pen. In die gebieden wonen toevallig weinig inwoners, maar in die gebieden werken wel 70.000 mensen (de Maasvlakte en Euro poort) en recreëren evenveel mensen, denk b.v. aan Port Zelande, de Brouwersdam en de kop van Westvoome. Ook de al ingezette verbeteringsmethoden in de aansturing en coördinatie zullen hopelijk in het gebied zelf enig soelaas bieden, maar zullen geen effect hebben op de knelpunten die er nu al op voor hand in het gebied zijn." De Goereese burgemeester verweet de opstel lers van het spreidingsplan dat er teveel is uitgegaan van een theoretische benadering, waarbij alleen wordt gekeken naar de bevol kingsdichtheid en postcodes. "Er wordt nog steeds te weinig rekening gehouden met de dageUjkse problemen op onze wegen. Denk daarbij aan b.v. de problemen op de N 209, de N57, de N59 en de Algerabrug bij Krimpen aan den Ussel. Sowieso is de bijna dageUjkse fileproblematiek op onze wegen aanzienlijk en daar komen in het zomerseizoen dan nog extra beperkingen bij". Ook de in het rapport aangevoerde burenhulp is volgens mevrouw Van de Velde moeilijk te verwezenüjken, want volgens is haar zijn de afspraken hierover nog niet definitief vastgelegd en voor sommige knelpunten is burenhulp niet mogeüjk. Sj noemt hierbij als voorbeelden de Maasvlakte en het westeüjk en oosteüjk deel van Goeree- Overflakkee. Bij de AZRR wordt onder andere nagedacht om de brandweerauto's uit te rusten met spe ciale eerste hulp apparatuur. Deze manier van hulpverlening kan niet de goedkeuring weg dragen van de door mevrouw Van de Velde vertegenwoordigende gemeenten: "Wij wil len u er indringend op wijzen dat wij geen voorstander zijn van deze manier van eer ste hulp. Los van het kostenaspect komt dit wederom dan als taak op het bord van onze brandweermensen. Onze brandweerorgani saties bestaan uit 100% vrijwilligers met een meer dan groot takenpakket. Meer taken en dus ook meer uitrukken betekent meer weg van b.v. de werkgever en het zal duidelijk zijn dat dit op den duur negatief gaat wer ken, daarnaast wil ik er nog eens op wijzen dat er juist jaren geleden voor is gekozen om het ambulancepersoneel niet meer uit vrijwilügers te laten bestaan, maar te kiezen voor professionele, goed opgeleide krachten, het lijkt ons niet acceptabel om nu die taak wederom wel bij onze vrijwillige brandweer mensen te leggen". De Commissie wordt dan ook gevraagd om te bevorderen dat Gedeputeerde Staten het ingediende spreidingsplan niet vaststelt. Ver der vraagt zij zowel Staten als Gedeputeer den "samen met ons schouder aan schouder op te trekking richting de Tweede Kamer om te bewerkstelügen dat de huidige voorstellen gericht aan de Kamer geen ondersteuning krij gen. Wij mogen er toch vanuit gaan dat ook u zich grote zorgen maakt over de uitwerking van dit plan, omdat ondanks de aangekon digde inspaimingen en verbeterslagen blijkt dat de basiszorg voor een groot aantal inwo ners, werknemers, recreanten en toeristen niet geboden kan worden. Dat is en bUjft voor ons onacceptabel", aldus mevrouw Van de Velde. De hele Commissie Samenleving het woens dagavond weten de situatie zorgeUjk te vinden en ondersteunt de gemeenten die bezwaren hebben tegen het voorgestelde Conceptspreidingsplan ambulances regio Rotterdam-Rijnmond. De gedeputeerde,' mevrouw L.M. Huizer, gaf aan dat zij samen met de statenleden en de burgemeesters naar de fracties in de Tweede Kamer en de Vaste Kamercommissie zal gaan. Mevrouw Huizer zal hiertoe het initiatief nemen. In haar reac tie gaf de Gedeputeerde aan dat ze met name de knelpunten: Maasvlakte, recreatiegebie den en de logistieke problemen met bv de Algerabrug bij Krimpen aan de Ussel onaan vaardbaar acht. Op welke wijze de provincie Zuid-Holland het spreidingsplan zal vaststel len is afhankehjk hoe Gedeputeerde Staten de financiering in stand houdt. Deze winter wordt er opnieuw weer vol op aandacht besteed aan de winterspor ter die, vaak voor één of twee weken per jaar, op de lange latten stapt. Door het maar weinig uitoefenen van deze sport is de balans in het lichaam wat betreft evenwicht en spierkracht vaak niet of nauwelijks aanwezig. Of het nu om ski- en, langlaufen of snowboarden gaat, het is erg belangrijk dat spieren en gewrich ten getraind worden. De Ski-fitness, die in Fit-upp wordt geor ganiseerd bestaat uit trainingen waarbij er specifieke aandacht besteed aan die spie ren die je het meest gebruikt tijdens deze wintersportactiviteiten en wordt de condi tie opgebouwd. In kleine groepen, met een trainster permanent aanwezig wordt na een gezamenlijke warming-up gebruik gemaakt van stepbankjes, ski-plaijcen en fitness- en cardio apparatuur en wordt u in korte tijd klaargestoomd voor een weekje wintersport. Vervelende kwaaltjes als spierpijn en over belasting van gewrichten behoren na deze training definitief tot het verleden! Een andere winteractiviteit in eigen land geeft hernieuwde energie. Geschikt voor jong en oud. Onafhankelijk van conditie voel je je fitter na een wandeling nordic waUdng. De sport waarbij gezond bewegen in de bui tenlucht centraal staat. Onder leiding van een gecertificeerd Nordic Walking instructrice kunt u de kunst van het lopen met zgn. poles leren. Dit lijkt eenvoudig maar verdient de nodige aandacht om ontspannen, in even wicht en met goede verdeling van energie te lopen. Ook voor mensen met lichamelijke klachten is deze manier van lopen een goede training om conditie op te bouwen birmen de grenzen van het kuimen. Daarnaast heeft het Fimess en Sportcentrum mogelijkheden voor sporters op alle niveau's vanaf de leeftijd van 12 jaar. Voor geredu ceerd tarief kunt een hartslagmeter aanschaf fen om de grenzen van trainen af en toe te controleren. Trainingen worden gegeven onder begeleiding van gekwalificeerde fit- ness-trainsters. In kleine groepen werkt men aan opbouw in conditie, houding, spierkracht en coördinatie, kortom alles wat men in het dagelijks leven nodig heeft om fit te blijven en andere activiteiten makkelijker te kuimen uitvoeren om zodoende Uchamelijke klach ten te voorkomen. Wih u dat uw training met aandacht en zorg begeleid wordt dan biedt Fit-Upp u deze mogelijkheid. Er zijn binnen het centrum verschillende mogeUjkheden: Fitness op Maat -voor de beginnende sporter om een geleidelijke en goede opbouw mogelijk te maken; Fitness - combinatie van conditie, kracht en coördi natietraining; Cardiofitness - gericht op con ditie en coördinatie, afwisselend door cardio- fitnessapparatuur en oefeningen op de vloer; Bodyfit - gericht op conditie en coördinatie van spieren in het gehele lichaam meest met behulp van steps-training; Jeugdfitness - gericht op conditie en spierkrachtverbete ring wordt er voor de jeugd een gezeUige en afwisselende les gegeven waar overbelasting door goede begeleiding wordt voorkomen. Als u zich als fitness-lid inschrijft voor 31 oktober 2005 betaalt u geen inschrijfgeld! Wilt u meer informatie over bovengenoemde activiteiten bezoek dan de website: www. therapie-goeree.nl Telefonisch: maandag donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur, 0187- 498550. E-mail: info@therapie-goeree.nl. Fitaess- en Sportcentrum Fit-Upp, Charbon- straat 11, 3252 AE Goedereede. MIDDELHARNIS - PoUtiemensen van het district De Eilanden stellen een onderzoek in naar twee vemiehngen die in korte tijd bij een gebouw aan de Edison plaatsvonden. Woensdagavond werd ontdekt dat men een ruit had vernield. Ditzelfde was ook al op maandag gebeurd. ILiuKdhtaecctamce Sky-writing, Iedereen heeft wel eens een vliegtuig in de lucht gezien met een sleepdoek achter zich waarop een reclanjetekst te lezen stond. Vanwege de vliegrichting moet men meestal wel even wachten voordat de tekst in zijn geheel kan worden gelezen. De teksten bestaan in het algemeen uit zwarte letters die van spinnakerdoek zijn vervaardigd en op een langgerekt net zijn vastgeknoopt. Er zijn natuurlijk bepalingen voor dit soort reclame. Zo mogen de reclamevliegtuig jes niet lager dan 425 meter hoogte vliegen. Er zijn in Nederland verschillende lucht- reclamebedrijven waarbij men voor plus minus 400 euro per uur kan boeken. Sinds 1995 is reclamevliegen op zondagen verboden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistieken (CBS) werden in 1998 bijna 4000 reclamevluchten boven Ne derland uitgevoerd. Vorig jaar was dat aantal echter gehalveerd. Voor hate-mail laat de branche zich niet gebruiken. Toch, hoe aardig de luchtreclame ook is, is deze vorm van reclame maken niet de originele manier. Dat ging anders. Het voeren van luchtreclame is in de jaren twintig van de twintigste eeuw in En geland begonnen. Met een mengsel van lichte paraffine-olie en water konden in de lucht letters worden geschreven. Op zich was dat een hele kunst van de vliegenier. Deze 'kunst' nam al snel een vlucht naar Amerika en vervolgens werd het schrijven in de lucht ook elders toegepast. Ook in ons land. In Amerika wordt het medium 'sky-writing' nog steeds beoefend. Uit mijn kinderjaren net voor de oorlog herinner ik me nog heel goed dat er op dagen met mooi rustig weer en een onbewolkte lucht een vhegtuig zo maar in de lucht begon te schrijven. Men kon het vliegtuig goed horen en zien manoeuvreren. K. Vogelaar. Al gauw kon men ontwaren welk woord 'geschreven' werd! Het waren altijd namen van zeeppoederproducten zoals IMI of ATA of PERSIL of HENCO. De letters of kapitalen in dit geval, bleven lange tijd goed leesbaar, maar op den duur dreven ze toch uiteen totdat ze niet meer tot een woord of naam konden worden samengevat. Dikwijls begon zo'n reclamevUegtuigje 's middags onder etenstijd tussen twaalf en één uur. Als wij dit hoorden viel het niet mee om aan tafel te blijven zitten, hoe lekker de boterhammen van de warme bakker ook smaakten. De toegepaste reclame werd mogelijk gemaakt door de toen al voortschrijdende techniek. Een modem gebeuren boven het dorp in een tijd dat er nog mensen waren die niet eens konden fietsen en derhalve lopend naar de akkers moesten gaan. Later, toen de oorlog was uitgebroken, zagen we totaal andere strepen in de lucht. De zogenaamde condensatiestrepen die werden achtergelaten door Amerikaanse bommenwerpers. Wanneer een vliegtuig boven in de heldere hemel in zeer koude lucht vüegt ontstaat zo'n condensatiestreep. Soms zagen we honderden vliegtuigen verdeeld in ttilrijke formaties overvHegen. Direct achter de glinsterende toestellen verschenen langgerekte, rechte strepen in het hoge zwerk. In werkelijkheid waren die strepen tientallen kilometers lang. Ook deze strepen vervaagden op de duur en dreven tenslotte doelloos uiteen. Luchtreclame was uiteraard heel wat aardiger. Zou er op Goeree-Overflakkee nog iemand zijn die uit de vooroorlogse periode daarvan een foto bezit? Met dank aan Krijn Vogelaar voor de prachtige weergave van sky-writing. D. Hoogzand De komende weken vullen vele kinderen in Nederland een schoenendoos met cadeautje als persoonlijk gebaar van meeleven met een kind dat het moeiUjk heeft, kinderen in vluchteUngenkampen, weeskinderen, gehan dicapte kinderen en zieke kinderen. Verras een van deze kinderen met een gevulde ver sierde schoenendoos. Elke doos brengt een brede lach van geluk op het gezicht van een kind, een lach die de ellende doorbreekt van alle dag. Dit jaar gaan de meeste dozen naar Afrika, Azië en Oost Europa. De organisatie van Actie schoenendoos hoopt ditjaar weerveel kinderen blij temaken. In de praktijk bUjkt dat Actie Schoenendoos voor Nederlandse kinderen een leerzame ervaring is, allerlei vragen komen aan de orde, zoals "Wat kan ik missen van mijn eigen speel goed, wat is daar nu echt hard nodig?" Door zelf een doos samen te stellen, leren kinderen wat geven en nemen is Actie Schoenendoos is een hartverwarmende actie, waarbij kin deren iets tasbaars doen voor leeftijdgenoten die het moeilijk hebben. Doe mee, en vul een schoenendoos met schoolspuUen, toiletartikelenen speelgoed. OUDDORP- Bibliotheek Goeree organiseert donderdagavond 27 oktober een workshop Scrapbook: je eigen fotoboek samenstellen op een creatieve manier. Onder deskundige leiding van de medewerkers van 'Kreatief de Wurft' uit Dirksland worden nieuwe technie ken aangeleerd. U neemt zelf een aantal foto's mee die u wilt gaan verwerken tot een minifotoalbum. Ook is het handig als u uw eigen snijmesje, snij- mat en schaar meeneemt. Voor decoratiema teriaal wordt gezorgd. De kosten voor deze workshop bedragen €7,50 per persoon. Aanvang 19.30 uur. Aan melden kan vanaf heden aan de balie in de bibliotheek. Hofdijksweg 20 te Ouddorp, of telefonisch: 0187-667744. Maar wees er snel bij, want vol is vol. dit mogen nieuwe spuUen zijn maar ook gebruikte spullen. Als u in plaats van een gevulde schoenendoos, losse spullen en of geld wil geven is dat geen probleem, wij vul len voor u een schoenendoos. De laatste week van oktober kunnen de schoenendozen ingeleverd worden op het onderstaande adres. Als u van plan bent om losse spullen en of geld te geven dan hebben wij dat liever eer der, zodat wij van te voren al schoenendozen kunnen vullen. Lege schoenendozen kunnen opgehaald wor den op onderstaand adres. Heeft u vragen bel naar Bouwbedrijf v/d Linde Marijkeweg 1 3253 BN Ouddorp. Tel. 0187-682882. Alvast harteUjk dank. P-S. Wie heeft er zin om folders van de actie rond te brengen? Het doel van dit project is kindermishande ling bij deze doelgroep in een eerder stadium te signaleren en vervolgens hulpverlening te starten. De GGD werkte tijdens dit pro ject samen met JSO (Expertisecentrum voor Jeugd Samenleving en Opvoeding), drs. Har riet H. Hofstede (specialist op het gebied van behandeling van moeilijk lerende kinderen na seksueel misbruik) en een ZML-school die als pUotschool fungeerde. Het Fonds Openbare Gezondheidszorg maakte het pro ject financieel mogelijk. De GGD voert al jaren het MlS-preventie- programma op scholen uit. Dit programma is erop gericht kindermishandeling vroegtijdig te signaleren en kinderen en ouders te bege leiden naar hulpverlening. De ervaringen en expertise met dit programma waren zeer bruikbaar in het project Preventie van kinder mishandeling bij moeilijk lerende kinderen. Allereerst is er een speciale training voor jeugdartsen ontwikkeld en gegeven. In deze training stond het signaleren van kindermis- handeUng bij (zeer) moeilijk lerend kinderen centraal. Bovendien werd geoefend in het voeren van gesprekken met deze kinderen. Vervolgens is het hele schoolteam van de pilotschool getraind. Naast het trainen van signalerings- vaardigheden en gespreksvaardigheden is er geoefend in het bespreken van casuïstiek. De GGD ontwikkelde voor deze trainingen een hulpmiddel bij signalering voor de leerkrach ten. De training op school bleek direct effect te hebben. 14 kinderen werden direct verwe zen naar de hulpverlening of gemeld bij het AMK (Advies en Meldpunt Kindermishan deling). Ook heeft de GGD zich gebogen over de verwijsmogelijkheden voor (zeer) moeilijk lerende kinderen die slachtoffer zijn van mis- handehng. De trainingen zijn verwerkt in twee draaiboe ken met een bijbehorende reader. In de rea der is ook het hulpmiddel voor leerkrachten opgenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 13