Dumper van dijk afgerold Van beleid naar uitvoering in de natuur 15=12 bij de ANWB EiiArasEn-niEuws Vogelexcursie op de Slikken van Voorne Weer fietsenkijkdag op politiebureau Sommelsdijk Weinig waardering voor rapport structuur Binnenhof/Webego Mannenzangavond Grote Kerk Dordrecht VERVOLGVERHAAL De Stichting Het Zuid-Hoilands Landschap organiseert op zaterdag 8 oktober om 10.00 uur een excur sie langs het Oostvoornse meer naar de Slikken van Voorne, waarbij de vogels centraal staan. Een ervaren gids zal u - met behulp van een teles coop - wegwijs maken in het rijke vogelleven van dit gebied. Het belooft een echte slikkenexcursie te worden, dus laarzen aan! Voorspelbaar AA/l agentschap Provincieambtenaren aan de slag in Vuurtorenvallei Vrijwilligers werken! Aan de slag, maar waarom? Enthousiast Ifaiga-^rilogie deel 3 JOH. G. VEEN HOF &.-. PAGINA 5 DINSDAG 4 OKTOBER 2005 SOMMELSDIJK - Terwijl de 'dumper' op zijn kop in de sloot ligt doen de mannen rustig zich tegoed aan hun lunch. Hier aan de Christofïeldijk is dit enorme voertuig van de dijk afgerold de sloot in tijdens de werkzaamheden op het land. Deze machine haalt het gras van het land en dumpt het in een grote container die achter het voertuig hangt. Deze containers worden later opgehaald door een vrachtwagen en naar de grasdrogerij in Kortgene gebracht om het gras te drogen. (Tekst en foto: Persburo Flakkee) Strandlopers kunnen tijdens de excursie worden gespot. (Foto: Hans Visser) Het najaar is de beste tijd om langs de kust van ons land vogels te gaan kijken. Veel vogels volgen de kustlijn op weg naar het warme zuiden. Zo kun je tijdens de excur sie een visarend verwachten. Maar ook klei nere vogeltjes zoals roodborsttapuiten laten zich regelmatig zien. En natuurlijk de vele water en wadvogels die voedsel zoeken in de wadachtige bodem van de Slikken van Voor ne. Het Zuid-Hollands Landschap nodigt u uit om mee te gaan met deze uitwaai wande ling. Datum: zaterdag 8 oktober; Tijd: 10.00 uur tot 12.30 uur; Vertrek: Nieuwe parkeerplaats aan het eind van de Strandweg in Oostvoor- ne; Kosten: gratis; Tip: laarzen aan en verre kijker mee; Aanmelden: telefonisch op num mer (0181) 48 39 09 of via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl In het politiebureau te Sommelsdijk wordt zaterdag 8 oktober a.s. van 10.00-16.00 uur weer een 'fietsenkijkdag' gehouden. Mensen wier fietsen werden gestolen, kunnen deze dag kijken of hun tweewieler is terugge vonden. Wel uw proces verbaal van aangifte meenemen! GOEDEREEDE - Ook de gemeente raad van Goedereede moest haar oor deel vellen over het rapport van het adviesbureau Price, Waterhouse Cooper (PWC) waarin is onderzocht of een wijziging in de structuur van het Binnenho^Webego een verbete ring zou betekenen voor de financiële resultaten. In het rapport worden verschillende aanbeve lingen gedaan om de structuur van het Bin nenhof wat te vereenvoudigen en bovenal doorzichtiger te maken, zodat de eilandelijke raden niet ieder jaar onaangenaam verrast worden door - onverwachte - tegenvallers. De Goereese gemeenteraadsleden waren niet in applausstemming over het voor hen liggende rapport. Mevrouw Van den Heuvel van het VGB vond de resultaten in rapport 'mager'. Zij vond dat ondanks dat haar par tij het werkvoorzieningschap een warm hart toedraagt, er toch ook nauwlettend moet wor den gekekep wat lasten zijn voor de overige burgers, die via de gemeentelijke belastingen toch voor de tekorten van het Binnenhof op moeten draaien. Van Oostenbrugge van het CDA gaf het rap port van PWC "een brevet van onvermogen". Hij riep het college om in de toekomst harde maatregelen te nemen met betrekking tot het bestuur van het Binnenhof. Ook de heer Tanis van de SGP verzekerde niet vrolijk te zijn geworden van het rapport. "Er worden geen oplossingen geboden en het Binnenhof blijft een zorgenkind". Van der Meer van de VVD riep de bestuur ders op om durf te tonen en te onderzoeken of er op een of andere manier over gegaan kon worden tot schuldsanering. Ook Goemaat van de ChristenUnie vond het "geld voor het rapport het niet waard". Ook hij pleitte voor de rigoureuze aanpak van sanering, waarbij een deel van de gebouw zou worden verkocht of verhuurd. Mevrouw Kickert van de PvdA verklaarde het rapport 'voorspelbaar' te vinden omdat ze er weinig nieuwe dingen in had kunnen ontdekken. Zij verklaarde wel tevreden te zijn over de onlangs gehouden 'relatiemid dag' van Webego/Binnenhof. Zij vond het waardevol om te kunnen constateren dat er achter de 'nuchtere cijfers' een goedlopend bedrijf schuilt, wat wel is opgezadeld met de schuld uit het verleden. Een deel van de aan bevelingen uit rapport werd door de raad van Goedereede overgenomen. Op vrijdag 7 oktober a.s. zal er een mannen zangavond in de Grote Kerk te Dordrecht worden gehouden. Dit is het vervolg op de zangavond in november 2004. "We mogen terugzien op een zeer geslaagde avond vorig jaar, het was alleen wat koud in de kerk": aldus de organisatoren. We gaan nu naar begin oktober in plaats van eind november, en dat scheelt een aantal graden in de tem peratuur. Al zongen de heren zich vorig jaar wel warm! Dit jaar dus weer een mannenzangavond met cd-opname! Het bijzondere van deze avon den is dat er alleen mannen aanwezig zijn die graag en goed zingen. Dat is gebleken bij de opname van de cd 'Roemt nu met nieuwe lofgezangen'. Het resultaat is schitterend. In een kerk met een geweldig orgel en prachtige akoestiek klinkt de zang massaal. Veel positieve reacties zijn op het initiatief ontvangen, en al snel kwam de vraag wan neer de volgende avond wordt georganiseerd. Er zijn al zo'n 1000 cd's verkocht. "Het blijkt dus dat er vraag naar is": aldus de organisatie. De doelstelling om de cd's ter beschikking te stellen aan de charitatieve instellingen is ruimschoots gehaald. Veel verenigingen en christehjke instanties hebben de cd's inge kocht om aan het verkoopassortiment toe te voegen. Evenals vorig jaar hoopt Lermert Knops de zang te begeleiden op het orgel. Inmid dels woonachtig in Papendrecht slaat hij zijn muzikale vleugels regelmatig uit in de Alblasserwaard e.o. Zo geeft hij regelmatig met zijn vrouw Maria, die harp speelt, con certen in de omgeving, en begeleiden ze met grote regelmaat koren. Vorig jaar heeft Lennert speciaal voor de cd- opname van de mannenzang voorspelen bij de psalmen gecomponeerd, welke naar alle waarschijnlijkheid dit jaar als bladmuziek worden uitgegeven. Het betreffen voorspelen in romantische stijl welke goed te gebruiken zijn zowel op zangavonden/concerten als in de erediensten. Alle maimen worden dus van harte uitge nodigd om vrijdagavond 7 oktober naar de Grote Kerk van Dordrecht te komen, om mee te zingen. Een BELEVENISZo schreef een van de bezoekers vorig jaar. Aanvang is 20.00, toegang is vrij, collecte bij de uitgang ter bestrijding van de onkosten. Meer informatie kunt u vinden op www.leimertmaria.nl. Misschien bent u al lang van plari om lid te worden van de ANWB, maar kwam het er steeds niet van. De 15=12 aanbieding kan u over de drempel helpen. Mensen die met ingang van 1 oktober 2005 lid worden beta len namelijk de contributie voor 2006, maar zijn de rest van 2(X)5 al lid... Gratis dus! Meestal wordt men ANWB-lid om gebruik te kunnen maken van de Wegenwachtser vice. Soms wacht men dan ook met hd wor den tot men met pech langs de weg staat en betalen dan veel meer. Er zijn echter nog veel meer goede redenen om lid te worden van de ANWB. Een reden zou kunnen zijn dat u de vereniging wilt steunen, die voor al die mooie wegwijzers zorgt of die fietsrou tes van duideUjke borden voorziet. Een heel goede reden is ook om een voordelige reis- of autoverzekering af te kunnen sluiten. Of om pechhulp te kunnen regelen voor reizen in het buitenland. Voor leden Uggen er veel gratis ledenwijzers in de ANWB-winkel b.v. over nieuwe verkeersregels, reizen met een caravan, fiets en vrije tijd, landeninformatie en routekaarten van alle landen in Europa. Men krijgt iedere maand het bekende blad De Kampioen gratis thuisgestuurd, vol leuke uitgaansideeën, tests, handige tips van des kundigen of mede-ANWB-leden en nog veel meer. Stap gerust een ANWB-winkel binnen en vraag, geheel vrijblijvend, naar alle voor delen. Ook bij de VW/ANWB Middelhar- nis en VW/ANWB Hellevoetsluis staan de informatrices voor u klaar. OUDDORP - Donderdag 1 september hebben 400 medewerkers van de Pro vincie Zuid-Holland, afdeling Groen hun kantoor voor een dag verwisseld voor de natuur op Goeree. Een deel van deze dag is gewerkt in de zoge naamde Vuurtorenvallei bij Ouddorp, een van de terreinen van Vereniging Natuurmonumenten op Goeree-Over- flakke. 'De vraag naar een zinvolle dagbesteding in de natuur neemt toe', zegt coördinator ter reinbeheer Frans van Zijderveld van Vereni ging Natuurmonumenten. 'En dat sluit goed aan bij onze behoefte aan handmatig beheer- werk'. Natuurmonumenten heeft mooie natuurterreinen en is voor het noodzakelijke beheer grotendeels afhankelijk van subsidies en haar leden. De inzet van vrijwilligers is een welkome hulp bij met name het dure handwerk. Sommige terreinen zijn te kwets baar of te slecht bereikbaar voor machines en daar is handwerk de enige oplossing. Bedrijven en instellingen kunnen direct terecht bij Natuurmonumenten. Soms is de organisatie in handen van een bedrijf dat dergelijke activiteiten voor klanten aanbiedt. Zo ook op 1 september. 'Natuurschool is een bedrijf dat de nadruk legt op natuureducatie in combinatie met het daadwerkelijk werken in de natuur. Zij hebben ervaren begeleiders en nemen Natuurmonumenten een hoop werk uit handen. In overleg wordt zo'n dag dan voorbereid' Met mooi weer hebben de provinciale amb tenaren hard gewerkt in de Vuurtorenvallei, een duingebied ten westen van Ouddorp. De werklocaties waren, zoals de naam van de vallei al aangeeft, rondom de vuurtoren van Ouddorp, een markant herkenningspunt in het landschap. Door verschillende oorza ken groeien duingebieden langzaam dicht met struiken en bomen. Door de duinver zwaringen is de invloed van de zee(wind) afgenomen en stuift het zand minder. Ook de stikstofdepositie ('zure regen') en de drama tische afname van de konijnenpopulatie zijn twee belangrijke factoren voor de verstruwe- ling van de voorheen meer open duinen. Er is heel veel verstruweeld duin in Nederland, met bijzonder duinstruweel (onder andere meidoom, rozen, wegedoom, en liguster) en .11 de weer met het afzagen van struiken. belangrijk voor vogels. Echter, open duin met kenmerkende soorten van duingraslanden en open zand zijn nationaal en internationaal zeer bijzonder en bescherming en herstel zijn gewenst. Voor het weer open maken van de duinen wordt begonnen bij locaties die nog redelijk open zijn. Algemene broedvogels die voorkomen zijn nachtegaal, sprinkhaanzanger en roodborst- tapuit. Verder is het gebied van belang voor doortrekvogels als faamsvogel, koperwiek en spreeuw die zich vol eten met bessen. Blauwvleugelsprinkhaan en Duinsabel- sprinkhaan zijn kenmerkende soorten van dit duingebied en hebben baat bij half open duin: struweel, duingrasland en vooral open zanderige plekken. Hopelijk keren soorten als tapuit (als broedvogel), zandhagedis en andere kenmerkende (planten)soorten weer terug op het moment dat deze afwisseling weer is gerealiseerd. 'Vrijwilligers zijn vaak enthousiast als ze iets meer van het gebied horen en zien, maar voor al als ze weten dat het nuttig werk is', zegt Frans van Zijderveld. 'De begeleiders leggen hier tijdens het werk ook de nadruk op'. Met de uitgereikte documentatie van Natuur monumenten kunnen ze later nog eens terug komen in het gebied. Om te kijken wat het resultaat van hun inzet is of om anderen de mooie plekjes te laten zien. Met het uitde len van de ledenwerfbrochure hoopt Natuur monumenten nieuwe leden te verwelkomen. 'Met meer dan 900.000 leden in Nederland heeft de vereniging al veel betrokken men sen, maar de steun van nog meer leden is hard nodig. De succesvolle dag is in een strandpaviljoen afgesloten met een buffet. Over de gebeur tenissen en indrukken van de dag kon in een gezellige sfeer nog eens worden nagepraat. 'De mensen hebben een voldaan gevoel', zegt Frans van Zijderveld. 'Ze hebben in een prachtige omgeving nuttig werk verricht en collega's eens op een andere manier meege maakt' Hij benadrukt echter ook dat het belangrijk is dat mensen zich betrokken voelen bij de natuur. 'Echt bezig zijn in de keuken van Natuurmonumenten en bloemen ruiken en vogels horen is toch iets anders dan er over lezen. Ik hoop dat de mensen enthousiast zijn over deze dag en de natuur'. Het resultaat gezien vanaf de vuurtoren: een mooie afwisseling tussen struiken, duingrasland en open zand. Op de aclttergrond de Westhoofdvallei, een vochtige duinvallei. ---"^*üi n- Boven hun hoofden koepelden de kruinen van de bomen bijeen, zodat het bijna nacht leek te zijn. Filja stond voorovergebogen en tuurde vooruit. Er woei hun een gemeen-koude wind tegen die door de smalle geul recht in hun gezicht werd geblazen. Ze spraken nog maar bij hoge uitzondering; het leek of de natuur hun stemgeluid absorbeerde. Ondanks de kou zweette Filja. Ze zagen dat hij voortdurend met zijn arm langs z'n voorhoofd veegde. Ineens leek het of de wind hen wat minder in het gelaat woei. 'We zijn erdoor, geloof ik', zei Franz die dat gewaar werd. Maar Filja gaf geen antwoord en staarde met uitpuilende ogen voor zich uit. 'Er komt iets op ons aan!' gilde de Rus angstig en stuurde de boot strak tegen de steile kant aan. Hij draaide de motor op achteruit zodat ze stil kwa men te liggen. Helaas had deze reactie tot gevolg, dat de andere boot tegen hen op botste en lang zaam begon om te zwenken naar het midden van de vaargeul. Voor hen uit werd het helemaal donker. Iets kolos saals kwam nader. Het vulde de kloof en leek een steile wand te zijn die massief uit het niet oprees. De achterste boot lag nu dwars op de stroom en begon in de richting van het donkere gevaarte te drijven. 'Draaien en terug', riep Franz met een van angst overslaande stem. 'Dat gaat niet, ik heb geen ruimte genoeg.' 'Wat moeten we dan doen?' 'Heilige Ludmilla.' Filja stak van schrik zijn armen omhoog. Karl reageerde onmiddellijk en brulde: 'Zet de motor aan en trek mij naar de kant!' Dat bracht de Rus weer tot de werkelijkheid terug. Hij gaf gas en zette de motor op vol. De schroef maalde tollend rond en kreeg greep op het water. Langzaam schoofde boot vooruit waarbij de andere boot weer achter hem werd getrokken. Er was nog slechts één weg. Vooruit! Langzaam voer Filja naar het gevaarlijke waarvan nog niet te zien was wat het was. Ze kwamen naderbij en het werd donkerder. Dan klonk een zwak gekraak en schoof er iets over de boot. Intuïtief doken ze in elkaar. Het leek alsof er ineens een heel grote bezem over de boten werd gehaald. Een eeuwenoude woudreus was in de vaar geul gevallen en had met zijn takken de doorgang versperd. Nu drongen ze met hun boten door de buitenste takken, die raspend over hen heen gin gen. Maar gelukkig waren de takken zo taai en dun dat ze zich lieten buigen. Zonder bijzondere schade aan te richten, drukte de sterke stroom de boten door de takken heen. 'We zijn er door', zuchtte Valeria die zo bleek als een dode overeind krabbelde. Ook de anderen haalden verlicht adem. 'Hoei hoei', zuchtte Filja en veegde zich het zweet van zijn voorhoofd. 'Dat was wel even op het kantje af.' 'Dat was het', voegde Franz eraan toe. In zijn stem klonk duidelijk opluchting. Toen ze aan het eind van de kloof kwamen, manoeu vreerde Filja de boot door allerlei smalle watergan gen en eilandjes door. Het was te zien dat hij bijna aanvoelde waar ze heen moesten. Hij vergiste zich geen enkele maal. Eindelijk waren ze weer op de rivier en kon de snelheid opgevoerd worden. 'Nu zijn we, als er geen bijzonderheden gebeuren, over twee dagen in Lovsk', zei de Rus. Het klonk bijna als een zucht. Filja gaf het roer over aan Franz met de medede ling dat het hier wel kon. Zelf ging hij een poosje slapen, want de man had een dag en een nacht ach ter elkaar gewerkt. Hij dook in zijn slaapplaats en snurkte weldra zo luid dat het buiten heel duidelijk te horen was. Valeria maakte thee en gaf die aan Franz. Karl, die weer op de andere boot aan het roer stond kreeg zijn portie aangereikt, toen Franz de boot liet stoppen zodat ze even naast elkaar kwa men te liggen. Verder ging het weer. Naarmate de uren verstre ken daalde de temperatuur. Hun adem kwam als wolkjes uit hun neus en de wind prikte gemeen in hun gezicht. Er was bijna geen verschil meer tussen de dag en de nacht, alleen een ondoordringbare grijze massa die boven de rivier hing, vertelde hun dat het dag was. Filja was wakker geworden en kwam naar buiten. 'De winter is bijna een feit geworden', huiverde hij en trok zijn wolfspels aan. Wie niet buiten hoefde te zijn, kwam er ook niet meer; hoewel er weinig wind was, sneed de kou door het lijf. Toen ze ongerust vroegen hoe lang het nog varen was, schatte Filja dat ze met een uur of tien varen wel in Lovsk konden zijn. Het water werd egaal. Hetgeen de Rus voorspeld had begon zich te manifesteren. Alsof een onzicht bare hand zich over de rivier had uitgestrekt, zo spiegelglad leek de oppervlakte. Niemand vroeg er meer iets, ze voelden dat de voorspelling van Filja eerder bewaarheid zou worden dan hun lief was. Alle gevaar negerend voerde Filja de snelheid op. Het werd een gevecht met de tijd, die slechts heel kort zou zijn. Het water verloor zijn zware kleur en het leek of er een zachte glans voor in de plaats kwam. Franz die dat zag begreep dat dit veroorzaakt moest worden door ijskristallen die zich begonnen te vormen en die het water langzaam zouden veranderen in een ondoordringbare vloer. De tijd dat ze nog varen konden, zou nog maar heel kort zijn. De rivier had een paar keer een bocht gemaakt en met meer geluk dan wijsheid waren ze er doorheen gevaren. Dank zij de oplettendheid van de Rus wis ten ze de oever te ontwijken die een paar keer vlak voor de boot opdoemde. 'Nog vier uur, als alles goed gaat', zei Filja. Filja overwoog of het zou schelen om de andere boot vlug over te laden en hem dan prijs te geven. Dit zou op z'n vlugst altijd nog een kwartier kosten, wat betekende dat ze dan al weer enkele kilometers verder hadden kunnen zijn. Bovendien kon in de taiga een kwartier beslissen over leven en dood. Hij besloot om door te varen en trachtte de snelheid nog op te voeren. Filja wist dat men in Lovsk nu aan de oever van de rivier zou staan, niet begrijpend waar hij zo lang bleef. Ondanks het feit dat de winter enkele dagen eerder zou invallen was hij nog nooit op het nipper tje binnengekomen van de jacht. De mensen zou den denken dat hem een ongeluk was overkomen. Misschien het slachtoffer geworden van een beer of een groep wolven die hem had overvallen. Legio mogelijkheden waren er, om in de taiga achter te blijven. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5