Cheque voor Speel- en Belevingstuin 'De Regenboog* Jubileumconcert voor 'Calando' Zomerse orgel-cd met 'echte' muziek Vlucht uit detal0& EIIAIIDBI-tllEUWS Inlevering rommelmarktspullen en verkoop gebakken vis Les Deux Intermezzo heeft goede seizoenstart Good Luck kruipt langzaam uit dipje Schotejil komt uit op eilandelijke Jeugdwedstrijd Flakkee in Praise met Urkers Inloopochtend Platform Gehandicaptenbeleid Start kaartverkoop WWZ- koor-en samenzangconcert VERVOLGVERHAAL Voetballers scoorden goed: Christelijk Gemengd Koor 'Sursum Corda 'jubileert: CD bespreking: nfa.iga.-<rilogie - deel 3 JOH. G. VEENHOF -•ï^i\., Wf:1i-1i'D:!Bi/i^mmi'Jimus:kj!-tj^r:^ PAGINA 5 DINSDAG 27 SEPTEMBER S005 MIDDELHARNIS - Vóór aanvang van de voetbalwedstrijd De Jonge Spartaan-Heinenoord, afgelopen zaterdagmiddag, was er ruimte ingelast voor een speciaal moment. Een groep leden van de voetbalvereniging, luisterend naar de naam 'Club van 15/50, steunt met hun bijdragen niet alleen de jeugd van de vereniging, maar stelt ook een gedeelte beschikbaar voor een goed doel. Al eerder werd hospice 'Calando' te Dirksland bedacht, en afgelopen zaterdag was Speel- en Belevingstuin 'De Regenboog' te Middelhamis aan de beurt. Voorzitter John Troost van De Jonge Spartaan, op de foto rechts, overhandigde aan 'De Regenboog' een cheque ter waarde van 628, die door Joost van Welsenis van het kinderdagcentrum dankbaar in ont vangst werd genomen. (Foto: Persbum Flakkee) MIDDELHARNIS - Op zaterdag 1 oktober a.s. kunnen weer rommelmarktspullen worden ingeleverd in de schuur (het voormalige Meijertheater) aan de Vissersdijk te Middelhamis. Ook wordt daar van 10.00-12.00 uur lekkere gebakken vis verkocht. Als u niet in de gelegen heid bent om spullen te brengen, kunt u voor het ophalen contact opnemen met J. de Waard (0187-482858) of T Bom (0187-484807). Voor het bestellen van zelfgemaakte advocaat en kruukplaetjes kunt u terecht bij mevr. De Waard (0187-482858). Het Christelijk gemengd koor 'Sur sum Corda' te Dirksland werd opge richt op 1 oktober 1930. Dit betekent dat het koor in 2005 haar 75-jarig bestaan hoopt te vieren. In onze krant besteden wij twee maal aandacht aan dit jubileum. In deze eerste aflevering kon u al iets lezen over de geschiede nis van het koor, deze keer krijgt u ee;a vooruitblik op het te geven jubileum concert, waarvoor ex-dirigent van het koor Arie J. Keijzer een schitterende cantate componeerde. Het koor zal de cantate ten gehore brengen die Arie J. Keijzer speciaal voor dit jubileum componeerde en bovendien opdraagt aan zijn oud-leerling, de huidige dirigent van Sursum Corda, Johan van Broekhoven. Lof en dank aan de Allerhoogste is de grondtoon van de cantate, waarbij als uitvoerenden niet alleen het jubilerende koor zelf, maar ook het Chr. Gemengd koor 'Hart en Stem' uit Ouddorp, Marijke Nieuwenweg (sopraan). Iris Bult huis (dwarsfluit), Ron Braber (trompet) en Jan Bezuijen samen met Anton Weenink als organisten zullen optreden. Johan van Broek hoven zal de algehele leiding van de avond op zich nemen. Johan van Broekhoven: "Het is al bijzonder dat een componist als Arie Keijzer dit wilde doen, en het maakt je bijzonder trots als een compositie ook nog eens aan je wordt opge dragen, als oud-leerling. Eind 2003 heb ben wij elkaar gesproken en zijn er diverse gedachten uitgewisseld rondom de te maken compositie. Dit bleek lastiger dan men aan vankelijk zou denken. Ik herinner mijn nog dat Arie destijds aan het einde van dit tele foongesprek zei: 'Ik zal mijn gedachten er eens over laten gaan en laat je wel even iets weten', tot hij eind 2004 belde om mee te delen dat de Jubileumcantate klaar was. We hebben destijds samen achter zijn vleugel in het monumentale huis aan de haven in Dor drecht de cantate doorgespeeld. Ook toen werd weer eens duidelijk hoe een centrale rol Gods Woord in het leven van Arie Keijzer speelt en hoe graag hij dit via zijn composi ties deelt met anderen. Merkbaar, voelbaar en hoorbaar aan zowel tekst als muziek getuigt hij daar ook in dit nieuwe werk weer van. Hij heeft de delen van de Mis gebruikt om de verschillende gevoelens die rondom een jubileum denkbaar zijn, tot uiting te bren- c gen, opgeluisterd met een psalm en enkele gezangen, waarin ook de aanwezigen wor den betrokken. Degenen die destijds de uit voering van de Herdenkingscantate i.v.m. de herdenking van de Watersnoodramp 1953 hebben bijgewoond, weten dat Arie Keijzer op een zeer bijzondere, eigenzinnige en diep zinnige wijze vormgeeft aan de emotie tus sen tekst en muziek. Ook de Jubileumcantate wordt hierdoor gekenmerkt, zij het dat hier een feestelijke gebeurtenis de reden is tot ontstaan van de cantate. Het zijn niet zozeer moeilijke harmonische bewegingen, maar de prachtige melodische lijnen die het stuk zeer bijzonder maken. Grote klankexpansies van een prachtig Gloria tot een haast sereen Agnus Dei komen op de luisteraar af. Je zou kunnen zeggen van een 'lofprijzing' tot een 'stil gebed'. Juist voor de koorleden is het vrij lastig om die verschillende kleuren en emoties tot uiting te laten komen. Het is, kort gezegd, een prachtig werk geworden waar aan allen in de afgelopen periode al enorm veel plezier aan hebben beleefd. Ik kan het een ieder daarom van harte aanbevelen om 1 oktober onze gast te zijn tijdens ons jubi leumconcert in de Hervormde kerk te Dirks land." De toegang tot het concert, dat dus aanstaan de zaterdag zal worden gegeven, is gratis. Wel zal er een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor hospice 'Calando'. Aanvang 20.00 uur. MIDDELHARNIS - Het volleybalseizoen is gestart voor Les Deux Intermezzo uit Mid delhamis. Over het algemeen zijn er zeer goede resultaten behaald. Dames 1 won met 3-1 van Fikszo Krimpen 1. Dames 1 won haar wedstrijd met vechtvoUeybal. Het onderste werd uit de kan gehaald. Het eerste herenteam van Les Deux Intermezzo speelde zijn eerste wedstrijd in het seizoen in Krim pen aan den Ussel. De selectie onder het aanvoerderschap van Jaap Kransse was verre van compleet, spelerverdeler Eelco van Len ten en diagonaal Bas Driece waren afwezig. Dit betekende dat er gespeeld werd met zes spelers en een lege bank. In de eerste set werd er door de heren van Les Deux Intermezzo geconcentreerd en degelijk gespeeld. De set werd winnend afgesloten: 25-21. In de tweede set was de concentra tie minder bij de spelers van heren 1, tevens kwam tegenstander Fikszo beter in de wed strijd. De set werd verloren met 19-25. In de derde set werd de pass door de Flakkeese heren goed verzorgd, spelverdeler Maurice Everaers werd goed gevonden. De nieuwe spelverdeler van het eerste herenteam speel de op zijn beurt een goede wedstrijd. Hij wist onder andere hoofdaanvaller Mare van Biert goed te vinden die veel punten scoorde op de linksbuiten positie, dit terwijl hij niet 100% fit was. Dit gold ook voor Gert van Nieuw aal, hij heeft aan het begin van dit seizoen te kampen met een rugblessure. Hij wist echter tijdens de wedstrijd toch de rol van diago naal goed op zich te nemen. Middenaanvaller Matthijs Joppe en Theo van Biert wisten met slimme aanvallen de verdediging van Fikszo goed onder druk te zetten. De derde set werd door heren 1 gewonnen: 25-21. De laatste set werd zenuwslopend. Les Deux kwam onder de goede leiding van Jaap Kransse op een ruime voorsprong. Door wat slordigheden kwamen beide teams echter weer op gelijke hoogte, de set werd nipt verloren door heren 1: 23-25. Heren 1 van les Deux intermezzo kan terugkijken op een goede wedstrijd met een tegenstander die vorig seizoen nog eerste klasse speelde. Einduitslag 2-2. Overige uitslagen Heren 3 - Heren 2.0-4 Dames 3 - Dames 20-4 Rijnmond 1 - Jongens BI3-1 Fikszo/Krimpen 2 - Meisjes A0-4 King Capelle 2 - Meisjes BI0-4 ODI 1 - Meisjes Cl2-3 Zaterdag 23 september was koploper ONDO uit Middelburg de opponent van Good Luck. Na het gelijkspel tegen Stormvogels twee weken geleden en de slechte wedstrijd van vorige week tegen ADO heeft Good Luck de gezichten deze week weer dezelfde kant op gekregen. ONDO was hier niet de ideale tegenstander voor, maar toch begon de ploeg van coach Blok goed aan de thuiswedstrijd. De basis acht konden begiimen, hoewel aan voerder Nico Overduin nog steeds met een blessure kampt. De eerste helft liet Good Luck dan ook zien dat het de betere ploeg was en scoorde in feite vrij eenvoudig. Het in wederom grote getale opgekomen publiek zag dat de korfballers uit Middelhamis uit liepen naar een 7-4 voorsprong zo'n 8 minu ten voor mst. Toen brak de cmciale periode aan. Good Luck ging wat duels verliezen en speelde even tegen zichzelf Hierdoor kwa men de Middelburgers net voor rust gelijk, 7-7. Vanaf het begin in de tweede helft liep de ploeg achter de feiten aan. Het ging weder om tegen zichzelf spelen en aanvallend was er veel te weinig beweging en variatie in het spel. Tot 12-14 kon Good Luck via individu ele acties bijblijven, maar daarna was men het spel helemaal kwijt. Overduin verliet gebles seerd het veld en Ingmar Adam verving hem. Men bleef vechten voor de punten, maar kon niet voorkomen dat ONDO uitliep naar een terechte 13-17 overwinning. De ploeg van coach Cees Blok zit even in de hoek waar de klappen vallen, maar de ploeg ziet deze wedstrijd niet geheel als negatief. Een deel van de wedstrijd werd goed gespeeld en men blijft knokken, al had het nu nog geen Op zaterdag 24 september jl. hebben de drie eilandelijke zwemverenigingen opnieuw een wedstrijd gezwommen van de jaarlijkse onderlinge Jeugddrie- kamp. Op gezamenlijk initiatief zijn drie Jeugdwedstrijden georganiseerd, die zijn bedoeld voor de eilandelijke zwemjeugd tot 16 jaar om de meest gangbare afstanden en zwemslagen met elkaar te zwemmen. De gezwom men (officiële) tijden kunnen worden gebruikt voor plaatsing op regionale en nationale kampioenschappen. Met ingang van het nieuwe zwemseizoen zijn vijf zwemmers van de Schotejil uitgenodigd door de Rotterdamse zwembond voor aan vullende Kringtrainingen ter verruiming van hun trainingsfacihteiten. Drie van hen maken tevens deel uit van een regionale zwemselec- tie en één zwemmer is zelfs uitgenodigd door de KNZB voor de Nationale Juniorenselec tie. Genoemde vijf geselecteerde zwemmers presteerden op deze wedstrijd goed. Zo zwom Sebastiaan Rosendaal op de 50m vlinderslag in 30.25 naar de 1 e plaats en een nieuw clubre- cord. Ook de lOOm vrij (57.90) werd door hem gewonnen. Mark Costeris (1992) zwom een dik p.r. op de lOOm vlinderslag in een tijd van 1.13.11, waarmee hij Ie werd. Ook wist hij zijn tweede (lOOm mgslag in 1.14.06) en derde optreden (50m vrij in 28.88) winnend af te sluiten. Esmee Koedoot (1992) en Mela- nie van Gemert (1993) stimuleerden elkaar tot snelle tijden. Op de lOOm vlinderslag eindigden zij resp. in 1.18.44 en 1.18.98 op de Ie en 2e plaats. Ook op de 50m vrij won Esmee Koedoot (29.98), terwijl Melanie van Gemert tweede werd in 30.16 (overigens een NJK limiet). De vijfde geselecteerde Kring zwemster, Danica Koedoot (1993), won de 50m vlinderslag in 35.82. Ook door de andere Schotejillers werd goed gepresteerd. Zo won Janiek de Boed (1994) resp, de lOOm vrij in 1.20.30 en de lOOm rugslag in 1.33.82. Ook Julia de Jong (1996) zwom twee keer naar een overwinning. Op de 50m vrij zwom zij met 44.36 naar de Ie plaats, evenals op de 50m rugslag in 50.91. Anne Vol werk (1990) werd Ie op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.34.00. Ondanks een zeer scherpe tijd werd Elene van Zoest (1992) op dit nummer helaas wegens een technische fout gediskwalificeerd. Mico Pav- lovic (1996) won de 50m mgslag in 49.51, terwijl de evenoude Bjom Vogelaar de lOOm schoolslag in 1.57.20 winnend afsloot. Sanne Huijsmans (1995) won de 50m vlinderslag in 43.22. De Schotejil won tenslotte ook nog drie van de vier estafettes. Vermeldenswaardig is nog de lOOm vrij van Marie-Claire van Zoest (1995), die in een tijd van 1.35.94 maar liefst met 9 seconden haar tijd verbeterde. Ook Bem-Jan Vogelaar (1992) zwom een fors p.r. van 11 seconden op de lOOm vlinderslag. Wat is er nog echt aan een cd die je koopt? Met behulp van de computer kun je veel manipuleren. In de studio monteert de geluidstechnicus de zwak ke delen weg en vervangt ze door bete re opnamen die nog even apart wor den opgenomen. Met de muis wordt een te laag gezongen noot opgekrikt tot een zuivere toonhoogte en zo Idin- ken koren en solisten mooier dan je ze ooit in het echt zult horen. Niet vreemd dat de roep om echtheid steeds luider weerklinkt. Want met het wegwerken van oneffenheden kun je tegeUjk de ervaring van het eenmalige gebeuren dat 'musiceren' genoemd wordt, doen verkillen. De komst van een orgel-cd waarin alles 'echt' is, doet dan ook weldadig aan. 'Zomerconcer- ten te Zierikzee' is de naam van de geluids drager die in opdracht van de Orgelcommis sie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee is uitge bracht. Het bijzondere feit doet zich voor dat gedurende een aantal jaren alle zomerconcer- ten op het schitterende Kam en Van der Meu- len-orgel zijn vastgelegd door Aad van der Waal. Dankzij zijn professionele opnamen werd een stukje orgelhistorie vastgelegd. Uit deze schat is door de organist van de kerk, Rinus Verhage, dankbaar geput. Zo ontstond een cd met hoogtepunten uit de series Zomer- concerten. Uit de veelheid van materiaal kon een afwisselende orgel-cd worden samenge steld. Het zijn niet de minste organisten die men beluisteren kan. Naast Jaap Kronenburg is er een 'Zeeuws aandeel' in de bijdragen van Bram Beekman, Margreet Chr. de Jong en Kees van Eersel. Daarnaast is Flakkee ook vertegenwoordigd door het spel van Wim Diepenhorst en Rinus Verhage. Het Kam en Van der Meulen-orgel is een instmment dat al zijn luister prijs geeft als er werken uit de periode vanaf Romantiek op gespeeld worden. De bijdrage van Rinus Verhage met twee werken uit de Barok lijkt om deze reden wat uit de toon te vallen. Maar de twee mstige werken (Allein Gott in der Höh sei Ehr van Bach en de Ciaconna in d van Pachelbel) blijken voluit hun verhaal in de fraaie kerkmimte te kunnen vertellen. De overige werken bewegen zich vanaf Mozart tot aan de jazzy-akkoorden van de 'Sketches on Negro Spirituals' van Antalffy-Zsiross. Het laatste - door Margreet de Jong ver tolkte - werk is een verrassing. 'Deep river', 'Swing low sweet chariot', het zijn maar enkele voorbeelden van melodieën uit de tijd van de negerslavemij die te horen zijn in deze rapsodie van liederen. Een fraai voorbeeld van orgelspel dat aansluit bij onze tijd, maar niet de weg zoekt van de retoriek van populaire holle frasen. De 'Troisième Fantasie' van Saint- Saïns (Jaap Kroonenburg) en het 'Melodia' van Reger (Bram Beekman) zullen veel orgelliefhebbers niet in hun ver zameling hebben. In zoverre opent de cd ook nieuwe (orgel)luiken. Bekende werken zijn de 'Passacaglia, koraal en fuga' van ComeUs de Wolff (vertolkt door Kees van Eersel),de 'Vijfde Orgelsonate' van Mendelssohn en niet te vergeten Mozarts elegante, vierhan dig gespeelde 'Eine kleine Nachtmusik' door Wim Diepenhorst en Rinus Verhage. De deelnemende organisten verdienen een compliment. Een muzikale klop op de schou der omdat men in staat blijkt werken tijdens een concert 'neer te zetten' die achteraf vol uit 'cd-waardig' zijn. Daarnaast ook omdat zij zondermeer akkoord gingen om delen uit concerten 'van toen' uit te laten brengen op een cd, met als goede doel het behoud van het historische Kam en Van der Meulen-orgel in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Het orgelpubliek blijkt ademloos te hebben geluisterd naar de con certgevers, want er zijn zo weinig bijgelui den te horen datje zou denken dat de cd toch speciaal is opgenomen. De gedachte dat tij dens al deze orgelwerken vele toeristen door de stad wandelen en dat op dat moment in de kerk zulke mooie muziek klinkt, geeft bij het luisteren een extra zomers gevoel. Binnenkort zal deze nieuwe orgel-cd worden aangeboden aan de wethouder van cultuur van Schouwen-Duiveland. Maar - aanne mend dat hij dit niet leest - zou ik toch maar eens bij Boekhandel Van der Boom in Som- melsdijk gaan kijken. N.a.v. orgel-cd 'Zomerconcerten te Zierik zee'. Bram Beekman, Kees van Eer sel, Margreeth Chr. de Jong, Jaap Kronenburg, Wim Diepenhorst en Rinus Verhage bespelen het Kam Van der Meulenorgel van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Opname: Aad van der Waal. Lay out: STH records, Hoe velaken. Prijs: 10. De opbrengst is voor het behoud van het orgel. Mar van der Veer Op zaterdag 29 oktober zal in 'Het Prieel' van recreatiecomplex 'De Staver' te Som- melsdijk een grote Praise-avond worden gehouden, met als thema 'Komt laat ons bui gen voor de Heer'. De muzikale leiding van deze avond is in handen van de Praise band uit Urk o.l.v. Martin Brand. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis, maar na afloop zal er wel een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Iedereen is har- teüjk welkom.Wie meer informatie wil, kan beUen naar 0187-601582 of 0167-572818. resuhaat. Langzaam moeten de korfballers uit het dipje kruipen. Wellicht lukt het vol gende week tegen Luctor uit Temeuzen wel en vallen dan de puzzelsmkjes weer in elkaar. Uitslagen en foto's van diverse duels zijn te vinden op website www.kvgoodluck.nl. Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (4), Liesbeth Los (3), Jan-Willem de Vos (2), Britt Abbas (1), Jeroen Kars (1), Heidi Kamerling 1) en Petra van der Valk (1). GOEDEREEDE - In Verenigingsge bouw 'Oostdam' te Goedereede wordt donderdag 6 oktober tussen 9.30 en 12.00 uur een koffie inloopochtend gehouden. Onder het genot van een kopje koffie of thee kunt u met het Platform Gehandicaptenbe leid Goeree-Overflakkee praten over wat u zoal tegenkomt in de gemeente Goedereede op het gebied van de Wet Voorzieningen Gehandicapten, vervoer, toegankelijkheid en overige zaken die u wilt bespreken. U hoeft zich niet aan te melden, u kunt gewoon bin nenlopen. Een begeleider, vriend of vriendin is natuurlijk ook welkom. Deelname aan deze ochtend is gratis, even als de consumpties. Mocht u problemen hebben met vervoer naar de inloopochtend, belt u dan zo spoedig mogelijk naar (0187) 641303. Er zal dan geprobeerd worden een oplossing te vinden. Mocht u mensen in uw omgeving kennen die ook WVG-gebmiker zijn of belangstelling hebben, dan zijn ook zij hartelijk welkom. Op maandag 3 oktober gaat de kaart verkoop van start voor het WWZ-Con- cert op 22 oktober in de Hervormde dorpskerk te Oud-Beijerland. Aan deze avond werken mee: Jong Chr. Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' uit Urk o.l.v. Jaap Kramer, Jongerenkoor 'Jigdaljahu' uit Barendrecht o.l.v. WA. den Hertog en m.m.v. Marco den Toom, orgel en piano. De aanvang van het concert is om 19.30 uur, de kerk is open vanaf 18.45 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 6 en 3 voor kinderen t/m 12 jaar. Kaarten zijn vanaf 3 oktober te koop bij Boekhandel 'Het levende Woord' te Oud-Beijerland en bij Boekhandel van der Boom te Sommelsdijk. Telefonisch zijn kaarten te reserveren bij WWZ-Concerten, tel.: 0187-603510, e-mail: wwz-concerten@hetnet.nl. In verband met de te verwachten dmkte wordt u aangeraden om tijdig uw kaarten te kopen.= Voor meer info over de WWZ-Concerten kunt u kijken op website wwiv.wwz-concer- ten.nl. 10- Het is namelijk zo dat berkebast oliehoudend is en zeer licht ontvlambaar. Je hoeft er maar een vlam metje bij te houden en het brandt. Iedere pelsjager zal zijn oven zo klaar leggen voor het geval er een collega in nood zou komen.' 'Maar is het dan zo, dat jullie eikaars hutten weten te liggen?' 'Niet allemaal, maar de meeste wel, zo in de omtrek van een paar honderd werst rond het dorp.' 'Vangen jullie ook niets in eikaars gebied?' 'Dat wel, maar we komen niet aan eikaars vallen of klemmen en als het kan, blijven we elkaar uit de buurt.' 'Wat je noemt een eenzaam leven', lachte Franz. 'Maar een heel mooi leven', voegde FUja eraan toe. Intussen was de boot geladen. Valeria had een maal tijd bereid, de laatste voor ze zouden vertrekken. Er was gebakken vis, brood met zout en gezoete vruch ten, terwijl ook de gekruide thee niet ontbrak. Voor de reis waren er nog wat broden gebakken, platte ronde en ongerezen, die lange tijd bewaard konden worden. Verder hadden ze gefileerde en gerookte zalm, nog een pot gezoete vruchten en gebraden hazebouten. De boot van de drie vluchtelingen werd aan die van FUja vastgebonden. Ze hadden afgesproken dat er per dag twee keer gewisseld zou worden om het roer te bedienen, de anderen bleven bij Filja in de boot. Karl had de eerste taak op zich genomen, daarna Valeria en als laatste Franz. Ze voeren de rivier op en hadden al spoedig het vertrouwde plekje achter zich gelaten. Filja trok het gas open en het was te zien dat hij alles wat de motor aan vermogen bezat, eruit haalde. 'Je doet, alsof je haast hebt",,zei Franz, die bij hem stond. 'Heb ik ook; het kan nu elke dag veranderen met het weer.' 'Hoe lang moeten we varen naar het dorp?' 'Als het meevalt een week.' 'Een week?' 'Ja.' 'En kan het in die tijd dan zo erg worden dat het moeilijkheden zou geven om het dorp te berei ken?' 'Als we door de winter overvallen worden, kan het wel zes weken duren voor we er zijn. Maar je hebt verteld, dat je al tien jaar hier in de taiga hebt geze ten; dan moet je toch wel weten wat het betekent als de winter komt?' 'Dat wel, maar ons kamp lag niet bij de rivier.' 'De rivier is met twee dagen dicht gevroren. Eerst lijkt het of het water begint te verstijven, dan korst het ijs aan de boot; en voor je het weet, is het water met een meter ijs bedekt. Je bent verplicht om dan de boot uit het water te halen, want hij vriest beslist kapot. Bovendien gaat dan de lading pelzen over stuur, want onherroepelijk zullen de beren die vin den en daartegen is niets bestand. Vergeet ook niet dat een voettocht langs de rivier bijna ondoenlijk is. De taiga is hier ondoordringbaar en overal lig gen rotsen en grote stenen die bijna geen doorgang verschaffen. Verder van de rivier af is dat beter, maar in een sneeuwstorm mis je iedere vorm van oriëntatie.' 'Is de kans dat de winter ons overvalt groot?' Filja streek met zijn hand door zijn ruige baard en weifelde eer hij antwoord gaf. 'Ik ben bang dat we niet op tijd zuUen zijn. Met de boot erachter kost dat de helft van de snelheid.' 'Waarom heb je dat niet eerder gezegd, dan hadden we onze boot genomen, die gaat minstens driemaal zo snel als deze.' 'Driemaal zo snel?' 'Zeker.' 'Nou, dan moeten we geen minuut langer wach ten.' Met een rukje sloeg Filja het gashandeltje dicht en meteen stopte hij de motor. 'Hé, dolle zageslijpers, wat is er aan de hand', brul de Karl-Heinz, wiens ruige kop boven het roefje van de volgboot verscheen. 'Het duurt te lang, zegt Filja, we gaan jullie boot ervoor zetten.' De zwaardere boot schoof langs zij; en Filja reikte een blik met twintig liter brandstof aan. 'Hier pak aan. Maar doe er eerst een paar liter in; als hij het soms niet doet ben ik de olie kwijt.' Karl grinnikte en verdween met het blik olie in de boot. Ze waren inmiddels dwars komen te liggen en dreven in de richting van de oever. 'Blijf roer houden', bromde Filja. Intussen hield hij de bewegingen van Karl in de gaten die door een klein raampje te zien was. 'Ik geloof niet dat hij het doet', huiverde Filja, die duidelijk ongerust was wat het weer betrof. Franz zei niets maar hield met ingehouden adem de bewegingen van Karl in de gaten. Het duurde nu al zeker tien minuten en nog steeds gaf de motor geen enkel geluid. 'Ik wacht niet langer, we varen met deze boot ver der', zei Filja, die de daad bij het woord voegde en de motor weer startte. De boot begon weer snel heid te maken waarbij het gevolg was dat de andere boot een heftige ruk kreeg en Karl-Heinz, die met de motor aan het prutsen was, languit achterover viel. Er klonk een gedempt gebrul van Karl, die Filja met alle denkbare ongelukken bedreigde. Dat maakte indruk op de Rus die geschrokken naar de andere boot keek waar Karl nu te voorschijn kwam en woest met zijn vuist stond te zwaaien. De doorgaans rijke woordenschat waarmee de Rus sen elkaar voor alles wat mooi en lelijk is uitma ken, werd hier met termen aangevuld, die voor Filja beslist nieuw waren. Zoiets komt nogal eens voor en wordt door hen heel gewoon gevonden. Van daar dat Filja eerst nadrukkelijk zijn wenkbrauwen fronste om daarna minzaam te grijnzen. 'Do zwinja!' brulde Karl. De Rus liet zich niet onbetuigd en schreeuwde terug. 'Sobaka!' Karl bulderde tegen Franz: 'Zeg tegen die vent dat hij zijn schuit stil legt. Ik word hier alle kanten op gesmeten. Er zit wat vuil in de leidingen; als dat eruit is, loopt de motor weer!' Woedend verdween hij om aan de motor verder te werken. Filja lachte en stuurde de boot naar het midden van de rivier. Hij zorgde er wel voor om zo recht mogelijk te varen, daar de andere boot nu zonder roerganger weleens kon gaan slingeren. Zo nu en dan keek Filja naar de andere boot waar nog steeds geen enkel leven in zat. Het duurde ruim een uur, toen hoorden ze dat Karl probeerde de motor te starten. Er klonk weifelend gekkuch en er stegen een paar rookwolkjes uit de machine. Verder gebeurde er niets. Blijkbaar was de motor toch niet helemaal zoals hij wezen moest; en een tijd lang hoorden of zagen ze niets van Karl- Heinz. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5