Nog pas twee hotspots op Goeree-Overflakkee oncertagenda Nieuw koraal boek van Jaap Nieuwenhuijse 3i±:ij^ Ophalen oud papier Stellendam eiAlilSI^IEUWS amiWii^MMüa^ Spreken zonder gezicht - beelden in klei en porselein 'De poppeschole' Telecombedrijven T-Mobile en KPN kunnen maar geen geschikte locaties vinden voor draadloos internetten Restaurants Ook in Ouddorp kledinginzameling Oost Europa Werkgroep Jachthaven Serieus iDie giceile €uiwe tiijjdl: Onlangs verscheen bij uitgeverij Den Hertog te Houten een gloednieuw koraalboek, genoemd 'Orgelboek'. Het verscheen in twee prachtig gebon den delen, met op de voorkant een fraaie foto van het beroemde orgel in de Haarlemse Bavo. VAN DER BOOM PAGINA 6 :iÉm VRIJDAG 7 APRIL 2006 Op een bordje bij de ingang van de jachihaven van Herkingen staat dat zich daar een ■WiFi-zone' iKvindt. Watersporters kunnen er draadloos internetten. In de zomermaanden, als het tuinder fris is, zouden in deze marina mensen kunnen worden aangetroffen, die met een laptop op een bankje zitten of op Imnjaclü, de henen buitenboord. (Foto Gert van Engelen) HERKINGEN/STELLENDAM/DEN HAAG - Goeree-Overflakkee heeft tot nog toe slechts twee hotspots, openbare gelegenheden waar bezoekers draad loos toegang hebben tot het internet. Het zijn de jachthavens van Herkingen en Stellendam. Voorlopig blijft het ook bij dit schamele aantal. Woordvoerders van T-Mobile en KPN, de twee grootste aanbieders van hotspots in Nederland, hebben het Eilandeii-Nieuws desgevraagd laten weten dat zich niet zo makkelijk geschikte locaties aandienen op Goeree-Overflakkee. Door Gert van Engelen Telecomondernemingen leggen op dit ogen blik in hoog tempo hotspot-netwerken aan. Dagelijks komen er nieuwe locaties bij. Hotspots zijn plekken waar mensen draad loos kunnen internetten, bijvoorbeeld om even e-mails te beantwoorden, te internet ten, een computerspelletje te spelen of om via internet te telefoneren. De meeste men sen loggen in om tijd te verdrijven of om te werken. De gebruiker koopt voor (on)bepaalde tijd toegang tot de hotspot, door of een maand abonnement af te sluiten bij zijn provider of door vooraf (prepaid) een hoeveelheid minuten te kopen, een soort beltegoed. Dat kan zelfs al in de vorm van een kraskaart. Draadloos internetten wordt door de provi ders gepresenteerd als "snel, voordelig, een voudig en altijd in de buurt". Om te kunnen internetten, moet de gebruik beschikken over een laptop, PDA (handcom puter) of over een mobiele telefoon die is voorzien van een zogeheten WiFi-netwerk- kaart. Tegenwoordig zijn veel laptop's of PDA's standaard uitgerust met zo'n kaart, maar ze zijn ook los verkrijgbaar. WiFi betekent wireless fidelity. Het is de techniek die draadloos internetten mogelijk maakt. Internetsignalen worden op de hotspot omgezet in radiogolven (in de 2,4 GHz- band), die vervolgens door een geschikte lap top of -PDA ontvangen kunnen worden. De radiosignalen gaan door muren en plafonds. De obstakels kunnen wel van invloed zijn op de ontvangst. Hotspots zijn inmiddels te vinden op honder den publieke locaties. Veelal zijn het hotels, cafés, (weg)restaurants, congrescentra, vliegvelden, vakantieparken, horecagelegen heden, NS-stations, vergaderzalen, tanksta tions en jachthavens. Hotspots hebben een reikwijdte van honderd meter; de gebruiker kan dus alleen inloggen als hij zich binnen die afstand bevindt. Er gelden enkele tech nische instructies, maar wie ze doorheeft, is binnen één minuut online. Om de consumenten in staat te stellen snel te achterhalen waar zich in zijn nabijheid een hotspot bevindt, is er al een speciale website, die een overzicht biedt van alle hotspots in Nederland, plus informatie over de providers, de tarieven en de 'toegangsvormen'. De site heet www.wifivergelijker.nl, wordt constant OUDDORP - De 'Oost Europa Werkgroep Middelharnis' heeft als doel geestelijke, materiele, financiële en diaconale hulp te verlenen aan kerken en personen in Oost Europa. Een belangrijk onderdeel daarvan is het inzamelen van hulpgoederen zoals dames-, heren-, kinder- en Isabykleding, lin nengoed, schoenen, goede naaimachines, wol, eenpersoonsbedden, tweepersoonsma trassen, éénpersoonslakens, één- en twee persoonsdekens, dekbedden, brillen, kinder-, heren- en damesfietsen, incontinentiema- teriaal, serviesgoed, knuffels, landbouwge- reedschappen, kinderwagens, wandelwagen, gordijnen, vitrage, lapjes stof, kinderboxen, kinderledikantjes en katoen, om zo de aller armsten onder de bevolking van het aller noodzakelijkste te voorzien. Al heel wat jaren leveren veel mensen hun spullen in Middel harnis. Nu is er ook de mogelijkheid om in Ouddoip hulpgoederen in te zamelen voor de allerarmsten in Roemenië. Enkele leden van de Werkgroep zijn van 28 november tot 6 december vorig jaar in Roemenië geweest en hebben daar nog veel armoede en ellende gezien. Daarvan hebben zij in de regionale pers uitvoerig verslag gedaan. Deze reisbeschrijving heeft het Comité veel positieve reacties opgeleverd. Zo ook van Bouwbedrijf Van der Linden te Ouddorp, dat nu spontaan zijn loods aan de Zuidweg 3 beschikbaar stelt om 2 of 3 maal per jaar kleding in te zamelen. En nadat enkele jonge inwoners van Ouddorp dit ter ore kwam, heb ben zij direct aangeboden om bij de inzame ling en evt. verdere activiteiten te helpen. De eerstkomende inzameling is op zaterdag 15 april van 9.30 tot 12.00 uur; de koffie staat voor u klaar. Tevens houdt de Oost Europa Werkgroep Middelharnis dan een verkoping van boeken en cadeauartikelen uit Roemenië voor de SDOK. Bij aankoop van een boek ontvangt u er een gratis bij. OOLTGENSPLAAT - Mensfigu ren zonder gezicht, soms zelfs zon der hoofd. Zo zou je de beelden die Henk Kuizenga maakt, kunnen noe men. Hoewel ze geen gezicht en dus geen gezichtsuitdrukking hebben, of misschien juist daardoor, weet Kui zenga met zijn beelden heel goed een gemoedstoestand weer te geven. De figuren die hij neerzet, zijn 'echt' mens. Vanaf 15 april exposeert Henk Kuizenga met zijn beelden en etsteke- ningen in het Oude Raadhuis in Oolt- gensplaat. Met welk materiaal Kuizenga ook werkt - brons, keramiek of porselein - en hoe groot of klein zijn beelden ook zijn, ze zijn alle maal eenvoudig, bijna sober en daardoor mis schien wel zo sprekend. Kuizenga bouwt zijn beelden op uit lagen, wat een effect heeft van kleding of windsels. Zoals een tekenaar met slechts een paar pennenstreken een compleet beeld weet neer te zetten, zo werkt Kuizenga met zijn materiaal. Daarbij maakt hij geen gebruik van kleur en zijn beelden zijn ruw, ongepolijst. Een belangrijk thema in Kuizen- ga's werk is het neerzetten van de 'vergeten" mens. Een goed voorbeeld daarvan zijn zijn diverse groepen bedelaars of zijn 'Mannen van Gdansk'. Verschoppelingen, mensen die er in de maatschappij niet toe doen, geeft hij met zijn beelden een plaats en hij verheft ze tot personen. Kuizenga's bronzen beelden zijn in verschil lende dorpen en steden te zien. Ook internati onaal is hij een veelgevraagd kunstenaar. Zijn beelden zijn te zien op diverse exposities in bijvoorbeeld Polen, Litouwen en Erankrijk. Op Koninginnedag zal hij, als aanvulling op de expositie in het Oude Raadhuis, vertel len over zijn werk. in een keramiekfabriek in Polen. ververst en heeft een uitgebreide database met 2031 hotspots. Maar ook de telecombe drijven bieden service; op hun websites zijn zogenaamde locatiezoekers. Er zijn inmiddels veel hotspot-aanbieders in Nederland, die internettoegang verschaf fen op de meest uiteenlopende locaties. T- Mobile is in Nederland, maar ook wereld wijd de grootste, met respectievelijk 650 en 15.000 hotspots, gevolgd door KPN. In NRC Hatidelsblad verklaarde Pim van der Feltz, directeur marketing van T-Mobile Nederland, onlangs dat de onderneming streeft naar een landelijk dekkend netwerk" van hotspots. Dat houdt in dat iedereen binnen zeven minuten een T-Mobile hotspot moet kunnen bereiken: in de stad lopend of op de snelweg met de auto. KPN heeft een andere hotspot strategie; in plaats van zo veel mogelijk, zo góéd mogelijke hotspots. Op Goeree-Overflakkee duurt het voorals nog wel wat langer dan zeven minuten voor dat een internetgebruiker een hotspot heeft getraceerd. Er zijn er verspreid over het hele eiland namelijk slechts twee. De ene bevindt zich in de marina van Stellendam en is van T- Mobile, de andere in Herkingen, eveneens in de jachthaven. Deze locatie komt voor op de website van KPN, maar blijkt een 'partner hotspot' te zijn, die KPN deelt met Win Q. De samenwerking geeft mobiele KPN-abonnees de gelegenheid er in te loggen. Het lage aantal hotspots op Goeree-Over flakkee is opmerkelijk. Voorne-Putten en Schouwen-Duiveland, twee andere eilan den in de Delta, beschikken over meer loca ties, respectievelijk elf en zes, die ook nog eens beter verspreid liggen. Op Voorne-Put ten zijn hotspots aangelegd in Spijkenisse (4), Oostvoorne (1), Zuidland (1), Helle- voetsluis (3) en Rockanje (2); op Schou wen-Duiveland in Den Osse (1), Zierikzee (1), Burgh-Haamstede (2) en Renesse (2). Daarnaast bevreemdt het dat een toch niet onaanzienlijke badplaats als Ouddorp, die. jaarlijks duizenden recreanten trekt, een hotspot ontbeert. Het Eilanden-Nieuws heeft twee aanbieders om opheldering gevraagd. Is er een bepaalde reden dat Goeree-Overflakkee zo weinig hotspots heeft? En; is er op korte termijn uit breiding te verwachten? Priscilla Tomasoa, pr-manager van T-Mobile Nederland, deelt mee: "Ik kan helaas niet bevestigen dat T-Mobile op korte termijn uit breiding verwacht van haar hotspot-netwerk op Goeree-Overflakkee. Dat betekent niet dat wij niet altijd op zoek zijn naar geschikte locaties, dus ook op Goeree-Overflakkee. Ik wil benadrukken dat wij elke mogelijkheid serieus overwegen. Tot op heden heeft zich echter nog geen geschikte locatie op Goeree- Overflakkee aangediend. Dat is een verkla ring voor het feit dat het aantal hotspot-loca ties op het eiland relatief kleiner is dan elders in Nederland." Ook KPN is altijd bereid locaties toe te voegen aan zijn netwerk, maar op Goeree- Overflakkee zit het tegen, verklaart Caroline Ubachs van KPN-mediavoorlichting. "Het beleid van KPN op het gebied van hotspots is dat wij daar uitrollen waar de doelgroep zich bevindt. Dus er moeten potentieel voldoende gebrui kers zijn om een hotspot te plaatsen of er moet een verzoek van een locatiehouder aan ten grondslag liggen." Dat KPN op Goeree-Overflakkee geen zelf standige hotspot heeft, komt doordat het bedrijf "nog geen locatie heeft kunnen tra ceren die daaraan voldoet". Maar, oppert Ubachs hoopvol tot besluit, wellicht dat na dit artikel locatiehouders opstaan die bereid zijn en behoefte hebben om hun klanten draadloos internet aan te bieden. Zij kunnen dat aangeven door op de website www.kpn, com naar de afdeling hot.spots te gaan. Öo 2006 Zaterdag 8 april Hervormde Kerk - Middelharnis. Koor en samenzangavond van 'Soli Lans Deo' uit Barneveld o.l.v. Martin den Boer een het Chr. Gem. Koor 'Jeduthun' te Middel harnis o.l.v. Jan Wisse. Organist; H. van Heemst. Aanvang; 19.30uur. Zaterdag 8 april Hervormde Kerk - Goedereede. In de Paaszangdienst treedt op een ensemble o.l.v. Elly Bakker. Organist; Jan Bezuijen Aanvang; 19.30 uur Donderdag 13 april Hervormde Kerk - Middelharnis. Uitvoe ring van de Mattheüs Passion van Joh. S. Bach door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West Nederland uit Middelharnis m.m.v. het Randstedelijk Begeleidings Orkest o.l.v. Bas van Houte. Organist; Hans Houtman. Aanvang; 19.30 uur. Zaterdag 13 mei Hervormde Kerk Sommeldijk. Het 36' Bachconcert. Het derde (laatste) concert in de driedelige cyclus rondom de integra le uitvoering van het 'Orgelbüchlein' door Paul Kieviet, orgel, met medewerking van het Vocaal Ensemble 'Louez Ie Dieu' o.l.v. Kees Villerius. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. Concert door Anne Marie Huizer, panfluit; meerdere tluittisten en een har piste. Organisten: Piet en Pieter Bechtum. Aanvang; 19.30 uur Zaterdag 20 mei Hervormde Kerk - Dirksland. Koor en samenzangconcert t.b.v. de Wereld Wijde Vanaf mijn derde verjaardag kan ik allerlei, voor mij belangrijke, dingen herinneren. Dat komt omdat ik een goed geheugen heb, en omdat mijn familie alle verhalen van vroeger, zelfs datgene wat je het liefst zou vergeten, op elke verjaardag vertelt. Wat ook meespeelt is dat m die jaren altijd alles hetzelfde bleef, er veranderde niet zoveel. Nü is stilstand achteruitgang. Tóen was j stilstand vooral; veilig en vertrouwd. Zoals de 'poppeschool' (nu kleuterschool) bij juffrouw Quispel. Deze was gei'estigd in de tegenwoordige Pizzeria, een hoog en somber gebouw^ met een lange gang van voor naar achter, en links daar\'an dne lokalen. In de gang een lange rij met kapstokken, vol met jasjes en boven elk haakje een plaatje. Ik kwam in de klas van juffrouw Quispel. Dit was de eerste en ook enige keer dat mijn moeder me bracht. Verder ging je alleen of met een vriendinnetje naar school. Want verkeer was er bijna met, 5 tot 4 auto's, wel veel vervoer met paard en wagen, maar iedereen reed langzaam, dus er was niet vee! gevaar. Je mocht ook a! op jonge leeltijd alleen buitenspelen. Er waren wel sloten in het dorp, maar daar stond weinig water in. Alet een autoped en een straat vol kinderen ver\'eelde je je nooit. Tollen, knikkeren en touwtje springen waren favoriet. En als er een paard en wagen voorbijkwam, hingen we een poosje aan de achterkant en liftten we mee. Sommige boeren hadden daar een hekel aan, waarschijnlijk omdat het niet ongevaarlijk was. Anderen lieten het toe, en riepen aan de rand van het dorp: 'En nu wegwezen want ik moet nog verder!'. Later heb ik uitgerekend dat alleen al bij ons in de straat zo' n 30 kinderen tussen de 3 en 16 jaar woonden. Ik had voor mijn verjaardag o.a. een nieuw pak gekregen: een lange broek met daaroverheen een jurkje en een nieuv/e jas. Het -was de mooiste jas van de school, donkerrood en gevoerd met groene bloemstof. Die eerste dag deed ik mijn nieuwe jas niet uit, ik was bang dat hij gegapt zou worden! Ik begreep, dat ik dat niet kon zeggen, dus zei ik dat ik het heel koud had. Ook dat jurkje over een lange broek vond ik met zo mooi. Gelukkig had m'n moeder de volgende dag door dat het jurkje er niet bij hoorde. De lange broek mocht blijven, want het was december en heel koud. Ook een gebreide borstrok, en (nog erger) een gebreide onderbroek behoorden tot mijn winteruitrusting. Zending (WWZ) met medewerking van het Jong Urker Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. J. Kramer en het Jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. L. Knöps. Dwarsfluit; Kees Alers; organisten; Marco den Toom en Ron van Ommen. Aanvang; 19.30 uur. Vrijdag, 2 juni Hervormde Kerk - Goedereede, Een Pinksterzangdienst met het kinderkoor Kadosj en het Chr. 'stadskoor' o.l.v. Jaap de Geus. Orgel: Hans Terbrugge. Aan vang: 19.30 uur IVIaandag 5 juni (Tweede Pinksterdag) Visafslag - Stellendam. Concert ten bate van de Stichting 'Ontmoeting' door het Mannenkoor 'Groot Rotterdam' o.l.v. M. van Noort en het 'Seba' Meisjeskoor o.l.v. Ria Kalkman. Aanvang; 19.00 uur Zaterdag 10 juni Hervormde Kerk - Middelharnis. Presen tatieconcert van het gerestaureerde orgel door Paul Kieviet. Aanvang; 20.00 uur Zaterdag 24 juni Hervormde Kerk - Sominelsdijk. Orgel concert door de leerlingen van Paul Kie viet. Aanvang; 19.30uur. Zaterdag 12 juli Hervormde Kerk - Goedereede. Zomer- zangdienst met Lenie Anderiesse de Mey op de harp. Orgel; Jan Bezuijen. Aanvang: 19.30 uur. Aan de zangdienst gaat een beiaardbespe- ling door Jan Bezuijen vooraf. Aanvang; 18.45 uur Woensdag 26 juli Hervormde Kerk - Goedereede. Zomer- zangdienst met Anton Weenink, orgel en Ron Braber, trompet. Aanvang; 19.30 uur. Aan de zangdienst gaat een beiaardbespe- ling door Jan Bezuijen vooraf. Aanvang; 18.45 uur. "Woensdag 9 augustus Hervormde Kerk - Goedereede. Zomer- zarigdienst. Organist: Henk Terbrugge Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 28 oktober. Hervormde Kerk - Oude-Tonge. Her- vorming-sconcert ten bate van een G.Z.B.- project door het Chr. Krimpens Man nenkoor uit Krimpen aan den IJssel o.l.v Hans Blijderveen en het Chr. Gemengd Koor 'Gom nu met Sangh' uit Oude-Ton ge o.l.v. Mariëlle Klavers. Organist: Ane van der Vliet. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 16 december Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Ker,st- conceil ten bate van de Stichting Ont moeting en de bouwkas van de Chr. Ger. Kerk door het koor 'Louez Ie Dieu' onder leiding van Kees Villerius. Organist: Paul Kieviet. Een instrumenteel ensemble van de Chr. Ger. Kerk verleent medewerking. Ook is er veel samenzang. Aanvang; 20.00 uur. Vrijdag 22 december Hervormde Kerk - Goedereede. Kerst- zangdienst met een fluitkoor o.l.v. Cicilia McColl en 'Louez Ie Dieu" o.l.v. Cees Vil lerius. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 23 december Hervormde Kerk - Middelharnis. Kerst zangavond met het Chr. Gem. Koor 'Jeduthun'. Organist: Hans van Heemst. Aanvang; 19.30 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavon den te bewerk-stelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meer dere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gege vens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Concerten waarbij een meditatie wordt gehouden, zijn voorzien van een sterretje. Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door middel van formulieren, die kunnen worden aange vraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvanhoorn@wxs.nl die inhoudelijk overeen komt met de vragen van het formulier. Morgen, zaterdag 8 april, haalt de Financiële Commissie van het Open Hervormde Jeugdwerk weer oud papier op in Stellendam. Er wordt om 9.00 uur begonnen op de Molenkade, de Nieuweweg en de Schoolstraat. Gelieve het papier tijdig en goed gebundeld buiten te zetten. Eigenlijk is de hele opzet van het boek zoda nig dat het anders is dan alle andere koraal- boeken. De laatste jaren verscheen er zo het één en ander; Willem Hendrik Zwart (post- huum). Leen Schippers, Dick Sanderman (van hem twee afzonderlijke edities, één voor de niet-ritmisch spelende organist en één voor de wèl ritmisch spelende en zingende). Het nieuwe van het koraalboek-Nieuwenhuijse zit hem vooral in de uitvoerigheid; per psalm een uitgebreid voorspel dat wel zo'n twee a. drie pagina's omvat, twee korte voorspelen (intonaties), een koraalzetting niet-ritmisch met daarbij een naspel, èn een koraalzetting ritmisch met daarbij een naspel. ledere psalm wordt dus voorgesteld in de vorm van een Verkrijgbaar hij: BOEKEN EN .MUZIEK Voorslraal4i -3245 BG Sonimc\sJijk Tel. (0187) 48 26 14- Fix (0!S7>484.^:0 heel aantal mogelijkheden: de organist w ordt heel wat keuzemogelijkheid geboden. En dat is prettig: de lange \oorspelen kunnen in veel gevallen dienen als collecte\oorspel. terwijl een intonatie heel goed dienst kan doen ter inleiding op een slotzang. Na (een gedeelte van) het koraalboek te heb ben doorgespeeld (de totale oni\ang is zo'n 700 pagina's) is mijn totaalindruk die \an respect. Knap om bij zo"n groot werk een on\eranderd hoog ni\eau \ast te houden. De speeltechnische moeilijkheidsgraad is best wel hoog. Een boek om echt op te studeren! Natuurlijk ligt het ene stuk je iets meer dan het andere, maar dat is niet doorslaggevend voor de mate van waardering die ik voor het boek heb. Wat betreft de stijl is het boek nergens -uit de band springend", dat wil zeggen dat dit boek - naar mijn indruk - in een breed spectrum van kerken en gemeenten goed zal kunnen 'landen". De inhoud is immers •fris', den kend in een vaak polyfoon, achttiende eeuws stijlidioom. Wat mij betreft had het één en ander wel wat persoonlijker in stijl kunnen zijn. Aan de andere kant: je weet nu zeker dat de inhoud niet zal provoceren. Een 'saambin- dend' boek dus! En dat is mooi. Fijn dat er de laatste jaren zoveel goeds aan koraalboeken is verschenen. Het islieel goed dat dit boek op de markt is gekomen: de psalmenzingende gemeente die" de ene keer Sanderman, de andere keer Nieuwenhuijse te horen krijgt, de derde keer misschien nog iets anders - mits goed voorbereid - is goed af. Er is immers veel meer dan Woip! Paul Kieviet, Middelharnis N.a.v. '150 Psalmen en Enige Gezangen' door Jaap Nieuwenhuijse. Uitgeverij Den Hertog. Houten, 2005 ISBN 9033119595, ongeveer 700 pagina 's. Tot en met 30 apiil 2006 84,50 euro, daarna 99,50 euro. Uitgevoerd in twee delen. Deze zijn niet los ver krijgbaar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2