LITIE Dirkslandse ouderen enthousiast over 'nascholing' op Prins Mauritsschool 0900-8844 Muzikale bazar in Verpleegliuis De Samaritaan brengt ruim 33.000 op Zeldzame orchidee uit natuurgebied Grevelingen gestolen Hollandse Delta wijst op gevaren van modderige wegen door oogsttransporten kievit warmte Waterschap start schouw slootkanten Oprichting Visserij vereniging Zuid West Bramentour voor de jeugd -L<.Z c/ir. streelchXad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Verkeerscontroles Scooteroverlast Getuigenoproep verkeersongeval SOMMELSDIJK - Veel muziek, gratis concerten, genieten, gezel ligheid en een goede sfeer. Dat zijn de kernwoorden van de bazar die afgelopen vrijdag en zaterdag in verpleeghuis De Samaritaan gehou den werd. In het laatste weekend van september bezoeken veel inwo ners van Goeree-Overflakkee tra ditiegetrouw het verpleeghuis. Een soort ontmoetingsplaats, voor som migen een reünie met gezellige acti viteiten, waar ook het goede doel mee gesteund wordt. Herfstschroeforchis DIRKSLAND - Bewoners van Zorgcentrum Gelders hof bezoeken al weer voor het tweedejaar de christelij ke basisschool 'Prins Maurits'. Onder begeleiding van personeel en vrijwilligers van zorgcentrum 'Gelders- hof' gaan ouderen een middagje terug naar de school banken. Dit kan gemakkelijk, omdat het zorgcentrum en de schooi in dezelfde wijk staan. Ds. Lassche houdt tijdrede voor SGP Yerlcoping vrouwenver. Trisca' en 'Acti Agimus' Weggebruikers Dinsdag 27 september 2005 78e jaargang r.r. 7443 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee OUDDORP - De politie van het district De Eilanden heeft vrijdag een paar snelheids controles gehouden. Bij een wijkveiUgheidsavond onlangs in Ouddorp hebben buurtbewoners aangegeven dat er te snel wordt gereden in de 30 km-zone op de Dorpsweg. Volgens de bewoners gaat het met name om het verkeer dat uit het dorp komt. De buurtagent organiseerde vrijdag middag een snelheidscontrole. Er werden zestien bekeuringen uitgeschreven, de hoogst gemeten snelheid bedroeg 72 km per uur. De politie zal de nodige aandacht blijven beste den aan de verkeerssituatie op de Dorpsweg en vaker controles houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Op de Molendijk heeft de politie van het district De Eilanden een 17-jarige bromfietser uit Stad aan 't Haringvliet staande gehouden in het kader van de Aanpak Scooter Overlast (ASO). De bronmier had te veel vermogen en de bestuurder is op de PGA -lijst scoo teroverlast geplaatst. Bij een volgende aan houding van deze scooterrijder wordt zijn tweewieler in beslag genomen. ACHTHUIZEN - Op de N498 ter hoogte van Achthuizen vond zaterdagavond een verkeersongeval plaats, waarbij twee perso nenauto's met elkaar in botsing kwamen. De toedracht van het ongeval is echter onduide lijk. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien over zeven. Een 45-jarige automobilist uit Nieu- we-Tonge reed vanuit de richting Oude-Ton- ge in die van de Schaapsweg, en een 29-jarige automobilist uit Oude-Tonge reed vanuit de richting Schaapsweg in die van Oude-Tonge. Vóór deze verkeersdeelnemer reed een licht blauwe kleine personenauto, die plotseling hard remde en uitweek naar rechts voor de auto, bestuurd werd door de 45-jarige man uit Nieuwe-Tonge. De 29-jarige bestuurder deed hetzelfde maar hoorde en voelde vervolgens een harde klap doordat de andere wagen zijn voertuig raak te. Hij kreeg glas van de linkerzijruit in z'n ogen en zag kans even verder te stoppen; de man is behandeld in een huisartsenpost, terwijl de 45-jarige andere bestuurder onge deerd bleef. De politie van het district De Eilanden, wijk team Goeree-Overflakkee, is op zoek naar getuigen omdat de juiste toedracht van het ongeval onduidelijk is. Met name wil i "n graag met de bestuurder in contact komen van de lichtblauwe kleine personenauto, die niet bij de aanrijding was betrokken en na het uitwijken zijn weg vervolgde. Ook anderen die iets van het verkeers ongeval hebben gezien, worden ver zocht contact op te nemen met voor noemd wijkteam, via telefoonnummer 0900 - 8844. Dit jaar opende oud-voorzitter De Jong van De dagen vóór de bazar was het ook al druk in en om De Samaritaan. Vrijwilligers lie pen met kruiwagens rond en knipten groen voor mooie bloemstukjes die men met veel plezier maakte. Het resultaat was er dan ook naar. In Ouddorp legden enthousiaste 'quilt- dames' de laatste hand aan hun handwerk. Men wilde de bewoners en de vele bazarbe- zoekers verassen met mooie kunstwerken. En dat gebeurde ook. Er wordt in De Samari taan nog volop over nagepraat. De chauffeurs gaven de rolstoelbus van De Samaritaan een extra wasbeurt. Zij verzorgen immers jaar lijks de pendelbus. En ook deze activiteit is niet meer te missen. Op woensdagavond kwamen de gamalenpellers in actie en ook de 'advocaatdames" stampten erop los. Enkele personeelsleden zorgden voor de aankleding van de bazar, en dét kunnen ze in De Sama ritaan. Ondertussen had een vrijwiUiger alle mooie tekeningen van de diverse scholen opgehangen in de gangen. De jury - enkele bezoekers van de Dagbehandeling - hadden hier ook dit jaar weer een moeilijke klus mee te klaren. Op donderdag waren personeels leden en vrijwiUigers in volle actie: kramen werden opgebouwd, boeken werden gesor de cliëntenraad de bazar in De Samaritaan. teerd, en de rommelmarkt en de boekenmarkt waren op tijd klaar. Vrijdag klokslag 10.00 uur konden de bewo ners van het verpleeghuis hun inkopen gaan doen. Velen genoten van al het moois. Om 10.30 uur verzorgde de heer W. de Jong, oud- voorzitter van de cliëntenraad, de opening op enthousiaste wijze. De bazar wordt georgani seerd voor de bewoners van De Samaritaan en de vele duizenden bezoekers. De heer de Jong benadrukte in zijn openingsspeech dat de WZZ zeer veel activiteiten organiseert voor de bewoners in De Samaritaan. Geld is dus noodzakelijk..., giften zijn daarom ook zeer welkom, als er maar bij vermeld wordt dat het voor de WZZ is. Vanwege het thema 'Muziek' van de bazar klonk na de openingsspeech gezellige draai- orgelmuziek. Ook in de gangen en op het ter rein buiten was tijdens de bazardagen veel muziek te horen. Alle muzikanten zetten hun beste beentje voor en dat geheel gratis, voor het goede doel. Natuurlijk waren er ook andere sponsors; hun namen werden omgeroepen tijdens het advertentiespel en waren te lezen op het gro te sponsorbord. De Goereese vissers zorgden voor zóveel vis dat er op vrijdagmiddag lang en hard gewerkt werd om alle vis schoon te maken. Maar ook dat was voor het goede doel. Op zaterdagmorgen half 8 genoot een bewoner van De Samaritaan al van een heer lijk visje! De organisatie wil alle vrijwilligers, muzi kanten en alle sponsors heel hartelijk bedan ken! Deze 'muzikale' bazar bracht maar liefst €33.208,94 op. De winnaars van de verio- ting, de schoolwedstrijd, en alle andere acti viteiten krijgen allemaal persoonlijk bericht. En het thema van de bazar, dat taijgt zeker een vervolg...Vanaf oktober zal er elke maand een zaterdagmiddagconcert plaats vinden, naast alle andere activiteiten. Want muzikaal talent is er voldoende op Flakkee en daar delen de bewoners van De Samari taan graag in mee! Industrieweg 44 3241 MA MiddeJhamis Tel,: (0187) 482609 E-mail: info@kievitvvarmte j»l www.fciewftwarmce.nt/ In een natuur- en recreatiegebied waar Staatsbosbeheer het uitvoerende beheer verzorgt is dit jaar de zeer zeldzame herfstschroeforchis ontdekt. Groot was echter de schok toen bleek dat de vrettelijk beschermde planten vrijwel meteen na de ontdekking zijn uitgegraven. Staatsbosbe heer en FLORON zijn erg teleurgesteld en hopen dat recreanten en natuurliefheb bers vrillen bijdragen aan de handhaving van de Flora- en Faunawet. De bloemen van deze orchidee staan gedraaid in de vorm van een schroefdraad om de sten gel en hij bloeit in de nazomer of in het begin van de herfst, vandaar de naam herfstschroef orchis. De orchidee komt in Nederland op slechts 3 plaatsen voor. Op al deze plaatsen in natuurgebieden wordt een heel zorgvuldig beheer gevoerd om deze bijzondere orchidee te behouden. Staatsbosbeheer was daarom zeer verheugd over het feit dat de bijzondere herfstschroeforchis in dit gebied groeit. Het geeft aan dat de gekozen beheersmaatrege len succesvol zijn. De herfstschroeforchis gaat namelijk overal in Europa achteruit en is op zeer veel plaatsen verdwenen. Er worden vrijwel nooit nieuwe groeiplaatsen gevon den. Diefstal De nieuwe vindplaats van de herfstschroef orchis was nog niet breed onder de aandacht gebracht, maar bij een tweede bezoek ble ken de planten al te zijn uitgegraven. Kuil tjes vertaadden de plaatsen waar de planten bloeiden. Het is onbekend wie de planten heeft meege nomen. Het is echter bekend dat er tuinieren de orchideeënliefhebbers zijn die bescherm de orchideeën uitgraven om in hun tuin te kweken. Het meenemen van de planten heeft geen zin want de herfstschroeforchis groeit alleen onder heel speciale omstandigheden. De plant overleeft niet in een tuin. Natuur- beherende organisaties en FLORON zijn daarom over het algemeen voorzichtig met het verstrekken van informatie over precieze groeiplaatsen van bijzondere orchideeën. Deze diefstal van de herfstschroeforchis laat zien dat zelfs beperkt verspreide informatie ■heel snel bij kwaadwillende personen kan belanden, waardoor recreanten in het gebied niet meer kuimen genieten van deze fraaie plant. FLORON en Staatsbosbeheer roepen recreanten op om de politie te waarschuwen als ergens orchideeën worden uitgegraven. De Grevelingen In de natuurgebieden op de oevers van de Grevelingen streeft Staatsbosbeheer er naar om soortenrijke duinvalleivegetaties te behouden. In de gevarieerde terreinen komen veel bijzondere soorten, zoals pamassia en moeraswespenorchis en bijenorchis voor. Dit in Europees opzicht belangrijke nahrur- gebied is vrij toegankelijk voor mensen die er kunnen genieten van de rust, de vogels en de bloemen. Waterschap Hollandse Delta controleert elk jaar tijdens de zogenoemde 'schouw' of het onderhoud aan sloten en singels goed is uitgevoerd. Dit jaar start de schouw door het nieuwe waterschap voor het eerst in alle regio's op dezelfde datum. In de stede lijke gebieden vanaf 1 november, in de lan delijke gebieden vanaf 1 december. Voor de regio's Usselmonde en Voome-Putten betekent dit een vroeger tijdstip dan voor gaande jaren. De schouw zal naar schat ting enkele maanden in beslag nemen. De eigenaren van scheidings- en kavelsloten zijn verplicht om elk jaar zelf het gewone onderhoud plegen. Dit onderhoud bestaat uit het verwijderen van alle voorwerpen en planten die de doorstroming van het water belemmeren. Het gaat daarbij om onder meer riet, begroeiing en grof vuil. Ook het afste ken en ophalen van de kanten, het maaien van taluds en het schoonhouden van duikers valt onder het gewoon onderhoud. Hollandse Delta adviseert eigenaren van percelen die grenzen aan een watergang om de onder houdswerkzaamheden op korte termijn uit te voeren. Daarnaast moeten eigenaren elke zes jaar buitengewoon onderhoud verrichten. Nascholing in Dirksland: zelfs een 'klassenfoto' hoort erbij f (Foto: Hans Villerius) In optocht gaat de groep bezoekers, met of zonder rolstoel, via de Bromelia naar Begonia 1. Daar wordt de groep hartelijk verwelkomd in de hal van de school. Het 'aap-noot-mies' bord aan de muur zorgt direct voor veel herkenning. In groepjes bezoeken de ouderen twee verschillende leerjaren. De juf of meester geeft gewoon les en betrekt waar mogelijk de bezoekers daarbij. Er wordt verteld, geluisterd. gekeken en gezongen. Leuk is het, als grootouders hun kleinkind soms opeens ontdekken in de klas of op het schoolplein. Na afloop van de lessen praten de bewoners van Geldershof plus aan hang nog gezellig na in de gemeenschapsruimte, onder het genot van een kopje koffie of thee. En dan komen de verhalen en herinneringen pas goed los. Hoe het vroeger was op school, en over die juffrouw of die meester, over de straf die je soms kreeg, maar waar je thuis écht niet over uitwijdde. "'t Is noe wel aöres dan vroeger ee. Heerlijk om te zien hoe deze mensen genieten van zo'n eenvoudig initiatief. De animo bij de bejaarden is zo groot dat dit jaar zelfs twee middagen volgeboekt zijn. Ook de leerlingen van de school vinden het prachtig als ze bezoek krijgen van hun oudere dorpsgenoten. Ze willen maar wat graag laten zien wat ze allemaal op school doen. Oud ontmoet jong op school. En dat geeft feest! Na enkele maanden van voorbereiding en afstemming wordt de oprichting van de nieuwe Vissersvereniging een feit. De Vis sersvereniging Zuid West ontstaat door een fusie van de lokale visserijverenigingen op Goeree-Overflakkee en heeft zich tot doel gesteld de plaatselijke en regionale vissers- belangen actief te behartigen en landelijke en Europese ontwikkelingen nauw te volgen en waar mogelijk te beïnvloeden. Gezien de huidige problemen en de moeihjke tijd die de visserij momenteel door moet maken, is de oprichting van een sterke vereniging die namens alle visser in de haven kan spreken, dringend noodzakeUjk. Alle betrokkenen, belangstellenden en belanghebbenden worden uitgenodigd voor de oprichtingsvergadering van Vissersver eniging Zuid West op zaterdag 9 oktober aanstaande om 9.30 uur in verenigingsge bouw 'Oostdam' te Goedereede. Naast het huishoudelijk gedeelte is tijd ingeruimd voor een aantal presentaties. De heren Daalder en Meun van de Federatie Visserijverenigingen, de heren Loonen en Van Balsfoort van Pro ductschap Vis en de heer Nooitgedacht van de Nederlandse Vissersbond zullen hun visie op de Visserij, de huidige ontwikkelingen en het belang van een sterk vissersvereniging komen toeüchten. Wie meer informatie over de Visssersvereni- ging Zuid West i.o. of over de Oprichtings vergadering wenst te ontvangen, kan contact opnemen met het secretariaat, mevr. Y. Lup- gens, tel.: 0187-667763. Daaronder vah onder andere het op de juiste diepte en breedte houden van de watergang door de watergang te baggeren. In de folder 'Onderhoud aan watergangen' kunt u meer lezen over de onderhoudsver plichting. Ook staat er een overzichtskaart in, waarop per jaar wordt aangegeven op welke locaties (schouwvakken) gecontroleerd zal worden op buitengewoon onderhoud. De folder kunt u gratis downloaden van de web site yvww.wshd.nl of aanvragen bij het water schapsloket, telefoon: 0900 - 2005 005 0,10 per minuut), email: 2005005@wshd.nl. GOEDEREEDE - Op zaterdagmiddag 1 oktober organiseert de jeugdafdeling van het IVN Goeree-Overflakkee een bramentour in de Kwade Hoek. Tijdens deze tocht wordt op zoek gegaan naar eetbare planten en bramen, om daar lekker mee te gaan kokkerellen. Al een beetje trek gekregen? Ga dan mee op pad. De bramentour start vanaf de parkeerplaats bij de Kwade Hoek en duur van half twee tot half vier. De deelnamekosten bedrage 1,50 per persoon. OOLTGENSPLAAT - Vanavond, dinsdag 27 september, zal ds. H. Lassche uit Ouddorp voor de SGP een tijdrede houden in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente te Ooltgensplaat, Van Weelstraat 1. Aanvang 19.30 uur. ledereen harteüjk welkom. DIRKSLAND - Op zaterdag 1 oktober houden de vrouwenvereniging 'Prisca' en 'Acti Agimus' een gezellige verkoping. Er is weer van alles, zoals: pindakransen, boeken, ondergoed, bloemstukjes, handwerken, dek bedovertrekken, CD- en tijdschrift opberg- boxen, kaarten, baby-bom kleertjes e.d. Het zendingswinkeltje zal er ook zijn. Deze dag is H&S Fashion ook aanwezig met dames- en kinderkleding. Aan de inwendige mens is ook gedacht, want er zijn overheerlijke oliebollen, pannenkoeken, gebak en ijsjes, stroopwafels. In de koffiehoek kunt u gezellig een kopje koffie met gebak nuttigen. Ook is er heerlijke soep met een broodje. De opbrengst van deze dag is bestemd voor het zendingswerk. U bent hartelijk welkom in de zalen van de kerk aan de Mozartsingel te Dirksland van 9.30 tot 14.00 uur. Tot ziens! In het najaar worden bieten, aardappelen en andere gewassen geoogst. Het is dan drukker dan gewoonlijk op de buitenwe gen. De weggebruikers moeten rekening houden met modderige wegen. Maar dege ne die de oogst binnenhaalt moet de weg schoonhouden en vcaarschuwingsborden plaatsen. Agrariërs uit Goeree-Overflakkee, Voome- F^itten, Usselmonde en de Hoeksche Waard kunnen waarschuwingsborden tegen kost prijs aanschaffen bij de regiosteunpunten van waterschap Hollandse Delta. In de Hoeksche Waard bestaat bovendien de mogelijkheid om deze borden in bruikleen te krijgen van het waterschap. De borden voldoen aan de eisen van de verkeerswetgeving. Als er veel modder op de weg ligt, moet de veroorzaker deze verwijderen en afvoeren. Hollandse Delta en de politie controleren of dit ook daadwerkelijk gebeurt. In het uiterste geval kurmen overtreders een bekeiuing krijgen. Natuurlijk kunnen ook weggebruikers in een agrarisch gebied een bijdrage leveren aan de verkeersveiligheid. Zij doen er verstandig aan hun snelheid in de oogstperiode aan te passen. Dat komt hun eigen veiligheid en die van andere weggebruikers ten goede. De mod der blijft tussen de banden van landbouw voertuigen kleven en komt vervolgens op de weg terecht. De polderwegen kuimen dan vertaderlijk glad worden. Vooral bij miezerig weer kan een droge modderlaag het wegdek plotseling veranderen in een spiegelgladde glijbaan. Alle richtlijnen staan in een folder van waterschap Hollandse Delta.Deze folder is verkrijgbaar in de bibliotheken en kunt u downloaden van de website www.wshd.nl of aanvragen bij het waterschapsloket, telefoon: 0900-2005005 (€0,10 per minuut) of per e- mail: 2005005@wshd.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1