STRUUK Samenwerking bij bestrijding stanicoverlast Kanjertrainingen Technische School wegens succes voortgezet QSTRUUK BURGERAVOND Koopkracht, vertrouwen en het verhaal innaard Voortgang opruimwerkzaamheden na brand Oostplaat ^z A-e c/ir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden SP Zuid-Holland: Minister Peijs laat recreanten Goeree in de steelt fi/IAiC üDiJ Taxatie nodig? Bel onsl (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! Commissie Milieu opgericht: Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Knöps Tg&i 4"^ Visser Visser in Nieuwe-Tonge Bewustwording van gedrag heel belangrijk Training geen kweekvijver voor watjes Petjes Resultaat? Geen grote problemen Op Kamp Vrijdag 23 september 2005 78e jaargang nr. 7442 Deze week is gedebatteerd over de Rijksbegroting voor het dienstjaar 2006.Twee begrippen werden veelvuldig genoemd: koopkracht en vertrouwen. Het eerste is te berekenen, waarna er door ver schuivingen en aanbevelingen (inkomens)poiitiek mee bedreven kan worden. Het tweede is meer een (massa)psychologisch proces. Hoe (herjwin je als Kabinet liet vertrouwen van de bevolking? Als 'men' er niet in gelooft, moet je feitelijk pro centen meer koopkracht te bieden hebben dan nu kan. En dan nog is het de vraag of men het gelooft. Vertrouwen heeft ook te maken met inzicht. Het blijft moeilijk om politiek voor de lange termijn uit te stippelen, waarvan de effecten nu worden gevoeld. Zeker in een setting van 'wie dan leeft, wie dan zorgt', is het moeilijk offers vragen. En dat is nu precies wat dit kabinet heeft gedaan. Met het oog op het welzijn in toekomende tijden, het mes in onze verzorgingsstaat zetten. Zoals deze week al werd gezegd; de grote ombuigingen zijn er door Het wordt nu een kwestie van netjes uitvoeren en de eerste reparaties uitvoeren. We mogen dit Kabinet geen moed ontzeggen. Er is heel veel van wat werd aangekondigd ook uitgevoerd. Men zegt wel eens: het wordt nooit meer zoals het was. Dat zal blijken. Daarom is het politiek verstandig om het jaar 2006 te gebruiken om de zaken te polijsten, uit te bouwen en om te oogsten. Dat zal spannend genoeg worden, want per 1 januari moet de Zorgwet in werking treden en in de loop van het jaar zal/zou de Wet Maatschappelijke Ondersteuning van start gaan. Twee wetten die hun uitwerking hebben op een gevoelig politiek terrein. Al was het maar om de kosten voor de burger Dat de staatsschuld op schema slinkt, mag mooi zijn, maar 'de burger' moet vandaag zien rond te komen. Deze burger moet zijn spaarpot aanspre ken. Als hij die al heeft. De regering... en dan komt de kritiek. Als het over vertrouwen gaat, is een goed functionerende rechterlijke macht uiteindelijk een ondenA/erp dat hoger scoort dan een procentje koopkracht. JWat burgerzin, wat sociale samenhang? Ik leef }iu en ik wil... Dat is de redenering. Het ik-den- J(en, zonder een verhaal erachter, zonder een yisie erachter, is niet zomaar weg te poetsen. Jlet'blijft in het hoofd rondzingen: We zijn met fiet verhaal van de verlossingstheologie groot jeworden. Dat heeft afgedaan, we kunnen er Hliets mee. Maar er is nog geen ander verhaal. 3(Ve hebben al eerder geschreven over deze ana lyse van staatssecretaris Rutte, die hij bij de ope ning van het academisch jaar ten beste gaf. De rede is te vinden op de site van het ministerie van Onden/vijs Cultuur en Wetenschap. De uitspraak is dus geen vrijblijvende mening van een meneer, die toevallig staatssecretaris is. Nee, het is een lid van een regeerploeg die waarden en' normen, de ingrediënten van zo'n verhaal, hoog in het vaandel heeft. We gaan nu niet meer in op de wijze waarop even wordt vastgesteld dat de theologie die haar sporen in de Westerse beschaving heeft getrok ken, afgedaan wordt als een verhaal. Eén van de velen. Kennelijk ook weer niet zomaar inruilbaar, want we hebben nog geen alternatief. Wie dat vaststelt, zegt eigenlijk: we leven in een impasse. Het oude werict niet meer, maar we hebben nog geen vervanging gevonden. Geluk kig missen we die gezamenlijke zingeving (nog) niet. In een welzijnsstaat kan het zijn: 'ik vind'. Maar o wee, als de nood aan de man komt. Dan hebben we geen gezamenlijk verhaal. Dat geeft onderlinge onvrede, wantrouwen, we raken ont worteld. Een bindend verhaal geeft een gemeenschap pelijke achtergrond. Met alle verschillen die er zijn, er is iets waar men elkaar in herkent: de gemeenschappelijke grondslag. En hoe breder die gedragen wordt, hoe sterker de invloed op de cultuur zal zijn. En we moeten weer vertrouwen krijgen in de overheid en in elkaar. De regering zegt het. We hebben geen verhaal meer. De staatssecreta ris zegt het. Inderdaad geen verhaal, maar wel het profetisch Woord dat zeer vast is. Misschien - nee, wel zeker - te vroeg afgedaan als een verhaal. Daarin liggen waarden en normen die uiteindelijk vertrouwen schenken. Toch maar eens over nadenken in de aanloop naar de (gemeenteraad)verkiezingen. Een maand geleden vroegen de Socialistische Partij en de Christenunie in de Tweede Kamer aandacht voor de plannen van Rijkswaterstaat om de vuurtoren van Ouddorp onbemand te maken. De partijen zijn daar tegenstander van omdat ze vrezen dat dit ten koste gaat van de veiligheid van waterrecreanten in het gebied. In die opvatting werden ze gesteund door de reddingsmaatschappij KNRM en de burgemeester van Goedereede. Uit de beant woording van Kamervragen blijkt dat minis ter Peijs het onderzoek naar het onbemand maken van de vuurtoren voortzet. SP Statenlid Vermeulen, die al eerder ook de provincie opriep om zich tegen de plannen te verzetten, vind dat onbegrijpelijk. "De minis ter vindt slechts de veiligheid van de scheep vaart van belang en Iaat de waterrecreanten aan hun lot over. Ze negeert daarbij ook de reddingsmaatschappij KNRM, die heeft aan gegeven dat een vuurtorenwachter een grote steun voor hun is bij reddingsoperaties op zee. In zo' n druk recreatiegebied, waar ook de aan rijdtijden van ambulances onder druk staan, mag de veiligheid niet verder achteruit gaan." De SP roept organisaties en gemeentebe stuur op om rechtstreeks bij de minister en de Tweede Kamer aan te blijven dringen op een bemande vuurtoren. Vermeulen: "Ik ga er vanuit dat de minister niet doof kan blijven voor signalen uit de samenleving en dat ze blijkbaar niet beseft hoe belangrijk het werk en de functie van de vuurtorenwachter voor de regio is. Laat nu niet opnieuw schaalver groting de doorslag geven, maar hou de men selijke maat in stand." 'C ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde FR? makelaars/taxateurs NVM MIDDELHARNIS - Huurdersvereni ging Woonbelang (HVW) en de Ver eniging van eigenaren van het Parl( Nieuw-Zeeland in Middelharnis heb ben besloten hun samenwerking op het gebied van milieuzaken te verster ken. Beide partijen hebben daartoe de Commissie Milieu opgericht. De com missie streeft ernaar de stankoverlast die de inwoners van Middelharnis geregeld ondervinden tot een accepta- bel niveau terug te dringen. ^De commissie wordt namens HVWoonbe- ,lang gevormd door de volgende personen: Klaas van de Ketterij, Aad Verlegh, Jan van ;:Heukelen en Jan Bosma. Namens Nieuw- ^Zeeland nemen deel Harrie Meckel, Eric van Harten en Dioma Berkenpas. 'De commissie wordt bij de belangenbeharti- '^ing juridisch ondersteund door de advocaat ^Mevrouw Kerstin Ulmer van Vest Advoca- '-ten te Dordrecht. Mevrouw Ulmer bepleitte 'eerder bij de Raad van State de aan Fleuren ',te stellen milieueisen te verzwaren. Op 17 [oktober wordt door de RvS over dit verzoek "beslist. 'Mede aanleiding tot de samenwerking was de aanvraag van een nieuwe milieuvergun ning door Genubo BV (voorheen van Genug- ten BV). De Commissie Milieu verwacht, dat begin volgend jaar deze verguiming ter inzage zal worden gelegd. Gezien eerdere ervaringen acht de Commissie uiterste waak zaamheid geboden. Via website www.hvwflakkee.nl en de kabel krant zal de Commissie Milieu de inwoners van Middelharnis op de hoogte houden van de ontwikkeUngen rondom deze verguiming- aanvraag en andere ontwikkelingen op het gebied van milieu. Bij een groot deel van de bevolking leeft de gedachte dat klagen niet zou helpen, maar de Commissie Milieu denkt daar anders over. Het is de laatste tijd meermaals voorgekomen dat op een telefonische klacht een medewer ker van de provincie actief reageerde, met als gevolg dat de stankoverlast na korte tijd verminderde. Bellen heeft wel degeüjk zin, zo stelt de Conunisse, die oproept om, als u wordt geconfronteerd met starik, oimiid- dellijk naar de provinciale miheutelefoon te bellen. Dat kan dag en nacht naar telefoon nummer 070 4416111. De nieuw gevormde Commissie Milieu rekent op de medewer king van alle inwoners van de gemeente Middelharnis. .,.aemÊ -■■■■ ::|i% Ontdek f bij uw G2-<icaltr of ktji. oK-os.* op www.opc(n(>!JH'5,.-ii Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommetsdijk - 0187 476767 Akkerdaos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDI. Middelharnis BM Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 JVIiDDElHARmS«TEL.0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD'TEL 0342-405 140 MIDDELHARNIS - Met betrekking tot de voortgang van de werkzaam heden na de grote brand bij Adco op het industrieterrein Oostplaat te Mid delharnis deelt het college van burge meester en wethouders van de gemeen te Middelharnis het volgende mede. De situatie op de locatie is dusdanig dat het terrein van de openbare weg is afgesloten met een hekwerk. Op donderdag 15 september is een start gemaakt met het afvoeren van de restanten van gebouwen en de aldaar opge slagen waren. De verbrande voedseLresten, waar in eerste instantie de meeste stankoverlast van afkom stig was, zijn nagenoeg afgevoerd. Op dit moment wordt gewerkt aan het verwij deren van grote rollen papier die op diverse plaatsen nog nasmeulen. Hierdoor ontstaan op kleine schaal nieuwe branden. Deze wor den zo snel mogelijk afgeblust. Dit heeft, afhankelijk van de windrichting, overlast tot gevolg in de vorm van rook en/of stank, maar is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Het maximale wordt eraan gedaan om moge lijke overlast tot een minimum te beperken. Naar verwachting zullen deze werkzaamhe den eind deze week grotendeels afgerond zijn. Grootschalig nablussen is niet mogelijk aan gezien het bluswater veel afvalstoffen bevat. Indien dit bluswater in open water wordt geloosd leidt dit tot een daling van het zuur stofgehalte in het water, hetgeen vissterfte tot gevolg kan hebben. Afvoeren van het blus water naar de rioolwaterzuiveringsinstal latie (RWZI) aan de Westhavendijk te Mid delharnis is ook niet mogeUjk omdat deze het bluswater van de brand zelf nog aan het verwerken is en thans op maximale capaciteit draait. De verzekeraar streeft ernaar om vrijdag 30 september a.s. nagenoeg alle restanten van de brand afgevoerd te hebben. In de tussentijd worden de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten gehouden om mogeüjke overiast zo veel mogelijk te beperken. De gemeenteraad van Middelharnis heeft zich voorgenomen om in 2004 en 2005 twee kernen te bezoeken om te horen wat er onder de bevolking leeft en te vertellen wat de taak van de raad is. Vorig jaar zijn Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet aan de beurt geweest, nu Nieuwe-Tonge. De inwoners van Nieuwe- Tonge worden daarom van harte uitgenodigd voor de Burgeravond, die als thema heeft 'Nieuwe-Tonge, klein maar fijn?!' en die gehouden wordt op donderdag 29 september a.s. in verenigingsgebouw 'Ons Dorpshuis', Korteweegje 14. De avond begint om 19.30 uur, vanaf 19.15 uur staat de koffie gereed. Na afloop is er nog gelegenheid om, onder het genot van een hapje en een drankje, infor meel met de leden van de raad van gedachten te wisselen onder het genot van een drankje. MIDpELHARNIS/BRUINISSE -Aan het eind van het afgelopen schooljaar (2004/2005) kwam er een eind aan de Kanjertraining die op de Technische School in Middelharnis is gegeven. Deze vooralsnog voor Goeree-Over- flakkee unieke training bleek een der mate groot succes dat de training ook in dit schooljaar wordt gehouden. Met zorgcoördinator Gert Mijnders en één van de negen mentoren, Joost Slag boom, spraken we over 'De Kanjers van de Tech'. Tekst en foto's: Adri van der Laan Op de Technische School in Middelharnis is men in het schooljaar 2004/2005 begonnen met een Kanjertraining voor de eerste twee klassen. De heren Mijnders en Slagboom leg gen uit dat de training er p gericht is om de leeriingen te leren op een goede manier met zichzelf om te gaan en respect op te brengen voor een ander. De docenten wijzen erop dat er geen duideüjke aanleiding was om juist met een dergeUjke training op de Technische School te beginnen. "De leerlingen groeien op in een machocultuur, waar ze zich eigen- Ujk niet van bewust van zijn, en daarom waren we op zoek naar een methode waarbij de leer lingen bewust kunnen worden gemaakt van hun gedrag én waarbij ze sociale vaardighe den worden bijgebracht". Deze methode werd gevonden via de School Begeleidingsdienst Edux. Om de cursus te kuimen geven, bleek er voor de docenten wel een tweedaagse ciursus nodig te zijn. Nadat enkele mentoren deze in Renesse hadden gevolgd, kwamen ze enthou siast terug. De schoolleiding raakte door hun enthousiasme ervan overtuigd dat de cursus niet alleen door de betreffende docenten zou moeten worden gevolgd, maar ook door al het andere - ook niet onderwijsgevend - perso neel. Hier werd voor gekozen omdat bleek dat heel de school de 'Kanjerprincipes' zou moe ten toepassen. In gesprek met de beide docen ten bhjkt dat deze kanjerprincipes eigenlijk heel eenvoudig zijn. De korte, misschien wel voor zichzelf sprekende regels, zijn op veel plaatsen biimen de school aangeplakt: - We lachen elkaar niet uit; - We vertrouwen elkaar; - We zijn eerlijk zonder elkaar te kwetsen; - Niemand is zielig; - We helpen elkaar; - Niemand speelt de baas. Tijdens de Kanjertrainingen, die eenmaal per week in de brugklassen worden gegeven, wordt geprobeerd om de leerlingen bewust te maken van hun eigen gedrag. Het bhjkt geen dorre leerstof te zijn, maar de trainingen heb ben veelal een praktische invulling. Zo krijgen leerüngen tijdens de training een gekleurd pet je dat bij een bepaalde eigenschap hoort. Een zwart petje, behoort bij de 'pestvogel'een wil lekeurige leerling die dit petje op krijgt, moet een pester spelen. Op deze manier worden de leerlingen bewust gemaakt van hun gedrag. Verder is er een wit petje voor de 'echte kanjer zonder machogedrag', een geel petje voor de stille leerling en een rood petje voor de leer ling die grappig wil zijn ten koste van anderen. Het wU niet zeggen dat degene die een derge lijk petje tijdens de training draagt zelf ook de eigenschap heeft die bij het petje hoort. Maar bewustmaking van een bepaald gedrag is het doel van dit deel van de training. Uit de praktijk bhjkt dat een dergelijke trai ning heel confronterend werkt voor de jon geren. Veelal worden ze geconfronteerd met een bepaalde gedraging, waar ze zichzelf niet bewust van zijn. Ook zijn er tijdens de training verschillende oefeningen waarbij het vertrou wen binnen de groep heel belangrijk is. Tij dens de Kanjerlessen wordt door de leerlingen ook een werkboek bijgehouden, waarin ver schillende oefeningen worden uitgewerkt en beschreven. Is het resultaat van één jaar Kanjertraining aan de eerste twee klassen nu, dat de bewuste leer üngen als 'watjes van de Tech' rondlopen? De docenten verzekeren dat dit zéker niet geval is en dat dit ook niet de bedoeling is van de training. "We zijn al büj als een rood petje roze is geworden, want als de leerling zich bewust is van zijn of haar gedrag zal dit m de meeste gevallen tot een aanpassing van dit gedrag leiden". Slagboom en Mijnders geven verder aan dat de resultaten van de Kan jertrainingen moeUijk te meten zijn, want de training is er in eerste instantie niet op gericht dat de jongeren een metamorfose ondergaan, maar dat ze zich bewTist zijn van him gedrag. De docenten hebben wel gemerkt dat dit heel confronterend kan zijn. Ze verwachten dat de leerhngen door de trainingen 'materiaal' mee krijgen waar ze later in hun schoolperiode en ook daarna op terug kunnen vallen. Tijdens de training worden kinderen ook enkele basisvaardigheden bijgebracht waar ze Een onderdeel van de Kanjertraining, het zich achterover laten vallen in de handen van een medeleerling, werd ooii in Brninis.se beoefend. Tijdens het kamp in Bruinisse werd door de leerlingen ook veel gesproken over hun eigen gedrag en dat van de ander Croepsoefeningen maakten ook onderdeel uit van de Kanjertraining. in het dagehjks leven veel voordeel van kun nen hebben. Zo leren ze zichzelf goed voor te stellen en positief te denken over zichzelf. Verder wordt hen duidehjk gemaakt dat niet iederéén een vriend of vriendin van hen is en dat dit zo ook niet hoeft te zijn. Ook wordt de deelnemers aan de Kanjercursus geleerd hoe ze het beste met kritiek en pesten kunnen omgaan. De cultuur waarbinnen de jongeren opgroeien, is niet alleen tekenend voor de schoolbevolking van de Technische School in Middelharnis. De docenten verzekeren dat er op hun school geen grotere problemen zijn dan op een ande re VMBO-school in de regio en dat de situatie op Goeree-Overflakkee zéker niet te vergelij ken is met de situatie van VMBO-scholen in de grote steden. Daarentegen erkennen ze dat het VMBO - al is het onterecht - een slechte naam heeft voor wat betreft de mentaliteit van de leerlingen. Ook bUjken de leerlingen van 'de Tech' al bij voorbaat verdacht, want als er problemen zijn in de buurt van de scholen of in de bussen wordt al vlug gezegd "Oh, dat zuUen er wel weer van de Tech zijn". En veelal bhjkt dan dat de probleemveroorzakers niet op 'de Tech' gezocht moeten worden. Volgens de docenten is de maatschappij op aUe fronten stevig aan het verharden en dat gaat niet voorbij aan de leerlingen van wel ke school dan ook. Ze hopen daarom dat het gevolg van de Kanjertraining is dat de kin deren zich bewust worden van hun gedrag en daar dan ook bewust mee omgaan. Want "iemand die pest is zich lang niet altijd bewust wat zijn of haar gedrag voor gevolgen heeft voor de medeleerlingen". Dit tweede jaar zijn de Kanjertrainingen van start gegaan 'op kamp' in Bruinisse. De brug klassers zijn vorige week donderdag en vrij dag intensief met elkaar aan de slag gegaan en is de tweede Kanjertraining officieel van start gegaan. Tijdens het tweedaagse kamp konden de eersteklassers allereerst met elkaar en een deel van de docenten kennismaken. Maar het belangrijkste deel werd ingenomen door de start van de Kanjertraining. Met verschillende oefeningen in theorie en praktijk leerden de leerlingen elkaar én zichzelf beter kennen. Deze 'kanjerstart' in Bruinisse bleek zowel bij de leerlingen als de docenten heel goed te zijn bevallen. Enkele praktijkoefeningen in Bru waren erop gericht om ook op de ander te leren vertrouwen. Zo is er een oefening waarbij de leerlingen zich met hun ogen dicht achterover laten vallen, waarbij ze dan door een medeleerling werden opgevangen. Men mocht zelf de vanger uitkiezen. Het bleek dat bij deze keuze - begrijpehjkerwijs - toch werd uitgekeken naar een wat stevige klas genoot. Vervolgens werd gevraagd waarom juist voor die vanger werd gekozen. Op deze manier worden de leerlingen even stilgezet bij het 'waarom' van hun keuze. Verder waren er groepsopdrachten waar werd aangetoond dat samenwerking in de groep heel belangrijk is. De initiatiefnemers van de Technische School in Middelharnis hopen dat ook in het verdere van hun schoolperiode de leerlingen profijt zul len trekken van hun eerste 'Kanjerervaringen'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1