LOMP IN DE METRO ie Keetje van Bekaf PREDIKBEURTEN EiiAticei-tiiEuva Intercity met bestemming Pasen Dorpsraad Morgen krentenbroden- actie Woord en Daad Kerkdienst gaat niet door Resultaat van een onderzoek Dames gaan voor Slaat over op de kinderen Ik-gerichtheid W. H. Velema Zondag 9 april 2006 Palmzondag EIIIVI1DEI1-I1IE1JW5 Open huis bij c.b.s. 'de Bron' Nederlandse Patiënten Vereniging Afdeling Goéreé-Overffakkee D.V. donderdag 13 april 2006 Stromen van levend water Geld en morele waarden Workshop bloemenmand maken Ingezonden: VRIJDAG 7 APRIL 2006 Deze titel kwam ik tegen in het Neder lands Dagblad van 10 maart, nog wel op de voorpagina. In het korte artikel wordt verslag gedaan van een onderzoek onder reizigers in de metro in niet minder dan twaalf landen. In het buitenland krijgen gehandicapten, zwangere vrouwen en ouderen sneller een stoel (of zitplaats) aangeboden dan in Neder land. Degenen die namens de organisatie (ITC International) het onderzoek deden, werden ook getroffen door het gebrek aan vriendelijkheid van de metromedewerkers. Zij werden geen enkele keer met twee woor den aangesproken. Tegelijkertijd kreeg ik op mijn bureau het verslag van een lezing van Paul Schnabel. Zijn naam en foto komt men nogal eens tegen in de landelijke dagbladen. Hij is directeur van het Sociaal Cultureel Planbureau, en op zijn terrein een gezaghebbend man. Trouw van 11 maart geeft het volgende citaat. Ik ben zo vrij het aan onze lezers door te geven. "We zijn een land geworden van lange tenen, korte lontjes en botte bijlen, ongeduldig, korzelig. We hebben snel het gevoel te kort gedaan te worden, om direct daarop respect te eisen. En hoe jonger je bent, hoe meer respect je eist." De lezing van prof. Schnabel werd gehou den op een congres 'Mores leren'. Pedago gen bogen zich een hele dag over het thema 'Opvoeden in een veranderende samenle ving.' In deze lezing van prof Schnabel kwam de achtergrond naar voren van de problemen waar zo veel ouders, onderwijzers en peda gogen in deze tijd mee worstelen. Is dit alleen een kwestie van gebrek aan beleefdheid? Ik reis niet zo veel meer met openbaar vervoer. Het is mij toch de laatste tijd opgevallen, bijvoorbeeld op het centraal station in Utrecht, dat een dame vreemd en fëlt ook verrast opkeek toen ik haar op de roltrap heel bewust voor liet gaan. Hetzelfde maakte ik onlangs mee bij het instappen in een stads bus op weg naar het station. De dame was er bijna een beetje verlegen mee, dat iemand opzij ging om haar voor te laten gaan. Voor mij is dat vanuit mijn jeugd (de jaren dertig van de vorige eeuw) een van zelfsprekend gebaar. Ik moest het niet wagen voor te gaan, terwijl mijn moeder mij gade sloeg. Eerlijk gezegd heb ik er plezier in om die oude, goede omgangsvormen in onze tijd waar te nemen. Ik ben soms verbaasd over het feit dat ouderen, en met name dames daar eigenlijk geen raad mee weten. Ze zijn het niet meer gewend. Dit alles heeft een diepere achtergrond. Het wijst niet alleen op een gebrek aan goede omgangsvormen in het publieke verkeer. Het wijst vooral op een ik-gerichte manier van omgaan met elkaar. Terecht zegt Schnabel in zijn lezing dat het probleem niet allereerst bij de kinderen ligt, maar bij de ouders. Vijftig procent van de Nederlanders is (zeer) ontevreden over de samenleving, ter wijl ruim tachtig procent over het eigen leven zeer tevreden is. "De samenleving deugt niet, maar bij mij is alles in orde", aldus de weer gave door de referent. Deze op zichzelf betrokken instelling noem ik exponent van een ik-cultuur. We wil len onze wensen en verlangens zo snel en zo goed mogelijk bevredigd hebben. Deze mentaliteit 'straalt' af op onze kin deren. U let wel op de aanhalingstekens bij het woord afstralen. Ik wil het belang van dat feit - enigszins ongewoon uitgedrukt - bena drukken. Zonder dat we dat bewust beogen, vindt het feit plaats. Onze kinderen en kleinkin deren merken dat aan ons gedrag. Zonder erover te discussiëren nemen ze dat als een vanzelfsprekendheid over! Dit gedrag ver tonen ze in een nog verhevigder mate ver geleken met hun ouders. Bij ouderen zal er nog iets van een zekere matiging in zitten. De jongeren gedragen zich recht toe - recht aan. Leerkrachten in het onderwijs in de grote ste den van ons land weten er alles van. De titel is in veel breder verband typerend dan alleen voor de metro. Daar is dit - wat ik maar heel gewoon noem: gebrek aan bescha ving, onder veel mensen samengedrongen op een klein oppervlak - heel goed waar te nemen. Een dergelijke ik-gerichte instelling leidt tot ontevredenheid en opstandigheid. Als de wensen niet direct vervuld worden, laat je een protest horen. Met woorden - verbaal; maar ook met daden - duwen is dan nog het minste, stom pen is de volgende fase. ledere lezer weel wat hem of haar te wachten staat als hij (zij) zich niet naar de zin van de massa gedraagt. Er zijn oudere mensen, vooral in de grote ste den, die soms bang zijn om alleen op straat te moeten zijn! Gelukkig worden deze misstanden in de laatste tijd publiekelijk gesignaleerd! Dat is een verandering ten goede, vergeleken bij vijf of tien jaar geleden. Misschien zijn er lezers die het voorgaan de niet van toepassing achten op de lande lijke streek waar Eilanden-Nieuws vooral gelezen wordt. De grote stad ligt niet zo ver weg van de streekdorpen. De enkele malen dat ik met openbaar ver voer naar Flakkee ben gegaan, doen mij zeg gen: ook op die ritten ontmoet je hetzelfde leefpatroon. Het is dus een kwestie van de instelling van ons hart. In de kerk gebruiken we daar voor het woord bekering. De lezer kan de conclusie trekken: bekering is een geschenk (let wel!) dat het hele leven doortrekt. De dominee zou zondag wel eens kunnen vra gen: Hoe gedraagt u zich in de metro? OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur kand. D. Burggraaf, Wijk en Aalburg en 18.30 uur kand. G. J. Blankers, Woudenberg. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. J. Blankers, Wouden berg en 18;.30 uur kand. D. Burggraaf, Wijk en Aalburg - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk en 18.00 uur kand. dr. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. J. C. van Westen brugge - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen, bediening Heilige Doop - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Westerhout, Harderwijk en 18.30 uur ds. J. Willemsen, belijde- nisdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. M. Diepeveen, Stel- lendam en 17.00 en 18.45 uur ds. A. Kot, Schoonrewoerd. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. L. J. Vogelaar, Rotterdam en 17.00 uur ds. E. K. Foppen, Bleiswijk. - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. H. P, de Goede en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur nog onbekend en 19.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen, afsluiting winterwerk. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. R van Dijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (01871 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A, J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10,00 Per halfjaar 19,50 Per Jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opze^ingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (H.D.) ds. A. Schultink. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren, openbare geloofsbelijdenis en 18.00 uur ds. C. D. Zonnenberg, Hardinxveld-Giessendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. R. W. van Mourik. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. B. J. Wiegeraad, Veenendaal en 18.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a/d IJssel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 17.00 uur ds. A. van Wijk, sluiting winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. M. van Dijk. SOMMELSDIJK-Herv.Gem.(PKN) 10.00 uur ds. P. F. Bouter, Leerdam en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Exodus (PKN) 10.00 uur mevr. N. van Embden - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, open bare geloofsbelijdenis en 18.00 uur ds. G. Herwig, Kamerik - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. H. J. Becker en 17.00 uur drs. W. M. Dekker - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. R den Butter - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur (H.A.) ds. A. van Groos en 14.30 uur ds. G. Meijer - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. ten Klooster en 16.30 uur ds. C. Gielen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. P J. W. Kok, Polsbroek en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. van der Ziel, Poede- roijen en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. Heijkamp. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. A. Goedvree, Arnerauiden en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer P. Steffens. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. Vermeulen, Gou da en 18.00 uur kand. Kok, Polsbroek - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. P C. Koster en 18.00 uur ds. A. W. Mol - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student G. Heijkamp. DEN BOMMEL-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. Doorneweerd, afsluiting winter- werken 18.OOuur ds. J.Ouwendijk,Alphen a/d Rijn - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. B. C. Oldenhuis (gecombineerde dienst met Geref. Kerk Ooltgensplaat) en 18.00 uur ds. H. R de Goede. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (dienst in Geref. Kerk Den Bommel) ds. B. C. Oldenhuis en 18.00 uur de heer J. A. van Lambalgen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 11.00 en 16.00 uur ds. H. van der Ziel, Poede- roijen. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. F. J. M. van Veldhuizen, Hen drik Ido Ambacht. OUDE-TONGE - Deze week zijn de leerlin gen van groep 1 t/m 8 druk met elkaar aan het werk rondom het thema 'communicatie', waarbij de diverse groepen zelfs naar het Museum voor Communicatie in Den Haag gaan. Dinsdag 11 april a.s. van 18.30-20.00 uur staat de school open voor iedereen die belangstelling heeft voor en nieuwsgierig is naar dit onderwerp en die wellicht ook de sfeer op school eens wil 'proeven'. In alle groepen wordt een tentoonstelling gehou den. U en jij bent van harte welkom. Tevens is er een stand van het blindeninstituut 'Bar- timeus'. Het is ook mogelijk om kinderen voor het komende cursusjaar '06-'07 aan te melden en/of inlichtingen over de school in te winnen. U wordt hartelijk uitgenodigd voor onze jaarvergadering. Het onderw/erp is: g^ ja «mBS«a ^m Het gaat met name overhet ouder worden en de laatste levensfase. De toegang is vrij (ook voor niet- leden). Aanvang 19.30 uur, Zaal Chr. Geref. Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het eilande- lijk comité Woord en Daad houdt morgen haar jaarlijkse krentenbrodenactie. De actie wordt op heel Goeree-Overflakkee gehou den, met uitzondering van de plaatsen Goe- dereede en Ouddorp, waar men door omstan digheden dit jaar niet mee kan doen. De opbrengst is bestemd voor het project waar de hulpstichting zich dit jaar voor inzet: Gezondheid en in het bijzonder aids-bestrij- ding. De opbrengst van de actie zal worden verdubbeld door de ICCO. ICCO is één van de vijf organisaties die van de overheid geld ontvangen voor ontwikkelingslanden. ICCO is er voor christelijke organisaties en heeft wereldwijd partners die het werk uitvoeren. Daarom beveelt Woord en Daad de krenten brodenactie van harte bij u aan. Hoe meer deze actie opbrengt, hoe meer de ICCO erbij legt. MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK De Exodusgemeente Sommelsdijk en de Emmauskerk Middelharnis nodigt passagiers hartelijk uit voor een reis naar Pasen langs verschillende stations. Het eerste station is op Witte Donderdag in de Emmauskerk (Kon. Julianalaan, Middelharnis); Dan is er een viering van Schrift en Tafel, aanvang 19.30 uur. Het tweede station is op Goede Vrijdag in de Exoduskerk (Dorpsweg, Sommelsdijk). Daar wordt het lijden en sterven van Jezus herdacht, aanvang 19.30 uur. Het derde stati on is de Paasvvakedienst, om 21.30 uur, in de Exoduskerk. Daar wordt de overgang gevierd van donker naar licht, van dood naar leven en is er gelegenheid de eigen doop te gedenken en te vernieuwen. Op Pasen - de eindbestem ming - is er een dageraaddienst voor vroege vogels om 6.00 uur in de Emmauskerk, met aansluitend een paasontbijt (vroeg, terwijl het nog donker was... zo begon immers de eerste Paasmorgen). Daarna is er in beide kerken om 10.00 uur een dienst. Bij alle instapplaat- sen verlenen de Cantorijen van beide kerken medewerking. Met uitzondering van de Paas- wakedienst op zaterdag, waar er een viering is met het gospelkoor 'In Touch'Voorganger in beide diensten is Ds. L.J. Lingen, m.m.v, andere liturgen. Alleen in de morgendienst op Pasen in de Exodusgemeente gaat ds. C. Balk uit Tholen voor. N.B. Voor het reizen langs alle stations zijn geen strippenkaarten nodig die betaald moe ten worden. Men kan dus gratis reizen! Kijk voor meer informatie op de websites www. gk-middelharnis.nl, www.exoduskerk.nl of www.intercitypasen.nl. MELISSANT - De kerkdienst van woens dagavond 12 april a.s., waarin ds. G.J. Baan zou voorgaan, gaat niet door. Af en toe wakkert de discussie over de dorpsraden op Flakkee weer aan. Volgens sommigen een unieke gelegenheid om de burger structureel inspraak te geven, vol gens anderen het zoveelste holle adviesor gaan. De dorpsraad. Een lokaal praatcol- lege zonder enige macht of invloed of een club betrokken burgers die adviezen geven waarnaar geluisterd wordt? In dorpsraden mogen willekeurig benoemde burgers het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd adviseren over de meest uiteenlopende onderwerpen. Omdat de samenstelling van de raden het midden houdt tussen de grootste gemene deler en het kleinste gemene veelvoud komt er van werkbare, laat staan eensgezinde adviezen meestal niets terecht. De dorpsraad verstrekt door gaans sterk verdeelde adviezen en geeft regelmatig blijk onvoldoende met de mate rie bekend te zijn. Ab er ergens sprake is van particulier belang dan is het hier wel. Van algemeen belang, wat is dat eigenlijk, is nauwelijks sprake. Of het nu gaat om zaken als parkeren, sportvoorzieningen of cultuurbeleid, de dorpsraad weet er geen raad mee. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de samenstelling bijkans wisselt als de spelers van een voetbalteam. De motivatie moet wel groot zijn om in een dergelijke raad zitting te nemen. De gemeenteraad neemt regelmatig een advies in ontvangst dat de bodem van de onderste la van de wethouder niet eens haalt. De archivaris heeft het dorpsraadadvies al van een pas sende map voorzien. Weg ermee, hooguit bewaren omdat het moet, terwijl er nooit naar zal worden gevraagd. Zo wordt de bur ger voor de gek gehouden. De dorpsraad lijkt een gewichtig en belangrijk orgaan, maar is in werkelijkheid de fopspeen van de lokale democratie. Liever een originele dorpsraad die bestaat uit de oudere en van aantoonbare des kundigheid voorziene inwoners van de nederzetting. Zij kunnen zich dagelijks en ab het moet urenlang wijden aan de pro blemen van het dorp. Zonder toga, maar ook zonder stoel of zetel, komen de man nen (en vrouwen) van het dorp dagelijks in een openbaar conclaaf bijeen. Zij tackelen elk probleem. Palaveren noemen we dat. Net zo lang overleggen en praten totdat er een oplossing is voor een probleem. Niet zomaar een oplossing, maar een goede oplossing voor lokale problemen. Zo wer den elders op de wereld de kleinschalige sociale, politieke en economische proble men opgelost. Cultuurbeleid, waar komt het nieuwe standbeeld van de stichter van het dorp en het sociale beleid: wat is een goede plek voor de gemeenschappelijke ruimte, zijn voorbeelden. Ab het moet 'toveren' de oudere mannen en vrouwen een nieuwe locatie voor de jongeren uit hun hoofddekseb. Gaat het u boven de pet of heeft u er geen hoge hoed van op? De dorpsraad buigt zich over elk reëel plaat selijk probleem. Globalisering wordt vaak afgewezen, maar op het gebied van lokaal bestuur kunnen adviesorganen op Flakkee nog heel wat leren van dorpsraden in den vreemde. Bij uitgeverij Den Heitog te Houten versche nen onlangs enkele nieuwe boeken. Hieron der een korte aanduiding en aanbeveUng. Ds. J.T. Doornenbal, Stromen van levend water. Overdenkingen uit de Evangeliën: Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebon den. ISBN 90-331-1980-3. 123 pag. Prijs €13,90. Aan wijlen ds. Doornenbal gaf ik enkele weken geleden in deze rubriek nog aandacht. Hij leefde van 1909 tot 1975 en was vele jaren predikant te Oene. Vooral is hij bekend geworden van zijn wekelijkse bijdragen in De Veluwse kerkbode. Ze zijn inmiddels allemaal in boekvorm verschenen. Daarnaast verschijnen er regelmatig nog meditaties en preken uit zijn nalatenschap in druk. Stromen van levend water is daar een voorbeeld van. Opgenomen zijn twaalf meditaties over ver schillende teksten uit de vier evangeliën. In het centrum van deze overdenkingen staat de Persoon en het werk van de Heere Jezus. Het zijn eenvoudige overwegingen, die tege lijkertijd diep en treffend zijn. Ds. Doornen bal had de gave om met een enkel woord te zeggen wat hij zeggen wilde. Hij sprak met een bepaalde geladenheid en daarvan is ook in deze meditaties op diverse plaatsen iets te merken. Zo schrijft hij bewogen en ernstig over de deur die voor de dwaze maagden gesloten werd. Echt in zijn element is hij als het gaat over de stromen van levend water, over het werk van de Heilige Geest die uit Christus doet putten. Zo spreekt hij nog nadat hij gestorven is. Ds. P. van Ruitenburg. Naar de hemel. Leven na de dood in 52 bijbeloverdenkingen. Uitge verij Den Hertog te Houten. Paperback. ISBN 90-331-1971-4. 192 pag. Prijs 14,50. Opnieuw is er in onze taal een boek uitge^ komen van de predikant van de Netherlands Reformed Congregation van Chiliwack B.C. te Canada. In dezelfde opmaak als zijn 52 bijbeloverdenkingen over huwelijk en gezin 'Elkaar begrijpen'. Nu is dus het thema 'leven en dood'. Dat is een uiterst belangrijk thema. Iedereen heeft er belang bij. Het gewicht van de eeuwigheid wordt aan de orde gesteld. In elk stukje wordt uitgangspunt genomen in een woord uit de Bijbel. Zo komt veel aan de orde. Het aantal bijdragen suggereert dat er elke week een stukje gelezen wordt. Zo kom je er het jaar mee door. Toch lijkt me dat niet zo wenselijk. Dit boek kan eerder als een dag boek gebruikt worden. Ds. J.M. Kleppe. Opzoekende liefde. 52 meditaties. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten. Gebonden. ISBN 90-331-1931-5. 173 pag. Prijs 16.90. Hetzelfde zou ik van dit boek willen zeggen. Dat geldt hier nog temeer daar diverse bij dragen het vervolg zijn op het voorgaande. Wel is in dit boek rekening gehouden met het kerkelijk jaar. De schrijver is emeritus-pre- dikant in het verband van de Gereformeerde Gemeenten. Naast een uitleg van het Schrift gedeelte, trekt hij de lijnen vooral door naar het persoonlijke leven met de Heere. Wat in de titel 'Opzoekende liefde' aangeduid wil zijn, komt in dit boek op diverse plaatsen naar voren: de eenzijdige ontferming van de Heere over zondaren. Ds. W. Silflrout. Eerst de Jood en ook de Griek. De kerk in de plaats van Israël? Uitge verij Den Hertog te Houten. Gebonden. ISBN 90-331-1965-x. 140pag. Prijs 13.90. De auteur van dit boek is predikant van de Gereformeerde Gemeente te Capelle aan den IJssel (Middelwatering) en tevens lid van het deputaatschap voor Israël. Hij gaat in dit boek in op de vraag of het juist is te beweren dat de kerk in de plaats van Israël is gekomen. In het Oude Testament gaf de Heere veel belof ten aan het verbondsvolk Israël. Zijn deze toezeggingen nu allemaal overgegaan op de kerk van de nieuwe bedeling? En zijn er geen beloften meer voor het oude volk van Gods verbond? Al met al: de problematiek van de zogenaamde vervangingsleer. Ik zou dit boek willen typeren met twee aan duidingen. Allereerst een heldere en (wat mij betreft) overtuigende uitleg van de Schrift gedeelten die op deze problematiek betrek king hebben. En vervolgens, door het hele boek heen, liefde voor en betrokkenheid op het volk Israël, de beminden om der vaderen wil. Daarmee bevindt de schrijver zich in het goede gezelschap van veel oude schrijvers uit de traditie van de Nadere Reformatie en het Puritanisme. Ds. Silfhout bespreekt uitvoerig de Schrift- plaatsen die licht laten schijnen op de ver houding van kerk en Israël. Daarnaast laat hij de stemmen uit de diverse kerken in Neder land horen. Jammer dat hij in dat verband niet wijst op het nog steeds indrukwekkende ooek van ds. P. den Butler 'Volk tussen eeu wigheid en eenzaamheid' [Lisse 1978] dat in dezen een helder geluid laat horen. Het antwoord van ds. Silfhout op de centrale vraagstelling van zijn boek vat hij samen op de bladzijden 125 en volgende. Daar lees ik (en ik doe het met instemming) dat, als we uit allerlei Schriftgegevens concluderen dat de kerk Israël heeft vervangen, we er meer in lezen dan er staat. We kunnen er niet omheen, aldus de schrijver, dat de gegevens uit het Nieuwe testament duidelijk maken dat Israël voor de,Heei;e niet heeft afgedaan. Er is een overblijfsel naar de verkiezing van Gods genade. Dé beloften van God aangaande het oude verbondsvolk zijn onberouwelijk. Er is verwachting, nog steeds!, voor het Joodse volk. Blijft staan de opdracht aan de kerk om Israël tot jaloersheid te verwekken en om te bidden voor de vrede van Jeruzalem. Ik hoop dat dit boek daartoe mag bijdragen. J.M.J. Kieviet DIRKSLAND - Gaan geld en morele waar den samen? Is het mogelijk om veel geld te willen verdienen, zonder morele waarden zoals eerlijkheid te verzaken? Zullen princi pes opgeofferd worden als men een zo groot mogelijke materiele voorspoed nastreeft? Wat gebeurt er met ons als we van geld gaan houden? Kan iemand een echte christen zijn als hij ook rijk is? Dit onderwerp wordt op maandag 10 april tussen 21.00 en 22.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Leo van Nimwegen. De herha ling is dinsdag om 16.00 uur. HERKINGEN - Op donderdag 20 april wordt er weer een workshop gehouden in hervormd verenigingsgebouw 'de Fontein' aan de Scharloodijk te Herkingen. Ditmaal zal er een bloemenmand worden gemaakt voor buiten, met een oranje tintje. Opge ven kan tot 14 april bij Marijke Markus (tel. 669543) en bij Francien Keizer (tel. 487093). De deelnamekosten bedragen 15 euro, incl. koffie/thee/fris met iets lekkers. De workshop begint om 19.30 uur. Neem zelf een snoeischaartje en een rond afwas-- teiltje mee. De opbrengst van de avond gaat naar de Bonisa-zending. Keetje is deze week niet op haar sokkel en heeft haar emmer achtergelaten. Ze heeft namelijk het Eilanden Nieuws van 31 maart jl. gelezen, waarin een artikel stond over de nieuwbouwplannen in Dirksland. Daar wordt gekozen uit drie ontwerpen mét respect en affiniteit voor de huidige bebouwing. Keetje: "Zeg mar da 'k in Klein Parijs binne om me op te haogte te stellen, want dat wille wiele in Goerie aok Volgende week is ze terug en zal ze de pekemmer weer hanteren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 14