Start werkzaamheden project winkelcentrum Dabbestraat Nieuw bedrijfspand IC-Automatisering V/ifcht ft/t detaigs Emotioneel treffen tussen bestuurders en agrariërs tijdens excursie EIIIUnDBI-illEUWS Novib-kalender 2006 De Lofstem hervat zangrepetitïes Provincie introduceert 'Gold Card' beliandelïng voor toplocaties woningbouw VERVOLGVERHAAL (vervolg van Buurman Financiën voorpagina) Waterberging Bouwfasen Bereikbaarheid Meer informatie Eerste concert rondom het 'Orgelbüchlein' in Sommelsdijk Orgelbewerkingen van Bach, afgewisseld met de originele koorzettingen Aanstaande zaterdag, 24 september, zal in de Hervormde Kerk te Sommels dijk het eerste concert plaatsvinden in een serie van drie waarin het complete 'Orgelbüchlein' van Johann Sebas- tiaan Bach zal worden uitgevoerd. Uitvoerenden zijn Paul Kieviet, orgel en Vocaal Ensemble 'Louez ie Dieu' onder leiding van Kees Villerius. Vers van de pers: Meer uitstraling, ruimte en mogelijkheid tot verdere groei Klantenkring Scholen Geen kapsones *JuAx^B.-tr'xl*>^x^ deel 3 JOH. G. VEENHOF -s- PAGINA 5 DINSDAG 20 SEPTEMBER 2005 De buurman van de Zuiderdiepbewoners, Frans Oudijk, sprak ook tijdens de bijeen komst. In de toekomst zal zijn bedrijf gaan grenzen aan het te ontwikkelen natuurgebied. Ook hij bracht het 'unieke' van het gebied onder de aandacht van de aanwezigen. Hij wees op de functie van de landbouw in het gebied. In de nabijheid van het Europoortge bied wees hij op de functie van de verbouw van maïs en suikerbieten die een goede functie hebben op het zuiver houden van de lucht. Hij waarschuwde voor, als de plannen verwezenlijkt worden, een verdere verzil- ting van het gebied die niet bij de grens van het natuurgebied zal ophouden; "zout kruipt waar het niet gaan kan". Hij verwacht dat de aanleg van het natuurgebied negatieve gevol gen zal hebben voor de overige landbouw in het gebied. Door verzilting zal de teelt van bloembollen, snijbloemen en bloemkool ver dwijnen. Verder wees Oudijk op de gevolgen van de terugloop van de landbouwactivitei ten bij de toeleveringsbedrijven elders in de regio. Oudijk vroeg verder aandacht voor de ganzenoverlast die door de plannen steeds meer zal toenemen. Carel Harmsen voerde namens Deltanatuur de onderhandelingen met de boeren over de aankoop van hun bedrijven en landbouw gronden. Hij had de ondankbare taak om het aankoopbeleid aan zijn toehoorders uit te leg gen. De overheid was eerst van het standpunt uitgegaan dat de aankopen voor de markt waarde zou worden aangekocht. Er werd dan geen rekening gehouden met de kosten van een eventuele hervestiging van de agrariërs elders. Inmiddels heeft de overheid begrepen dat er dan moeilijk zaken te doen valt met de akkerbouwers in de Zuiderdieppolder. Daar om werd besloten om over te gaan tot een maximale schadeloosstelling bij de verwer ving van de benodigde landbouwgronden. Overigens heten de aanwezige voorzitters van de betreffende raadsconmiissies van Goedereede en Dirksland, respectievelijk de heren Van der Meer van Van der Vlugt, weten dat de beide raden niet akkoord zullen gaan met een bestemmingsplanwijziging als de agrariërs niet volledig schadeloos gesteld zullen worden. Tijdens de bijeenkomst in de schuur van Buijs vroeg de familie Biemond aandacht voor een andere invulling van het plan. Zij zou graag zien dat het natuurgebied zo'n vierhonderd meter verder in HaringvUet wordt aangelegd. Dan zouden de problemen voor de bedrijven in de Zuiderdieppolder zijn opgelost. Ook dit idee wordt meegenomen voor verdere bestu dering. Tijdens de verdere rondrit door het gebied legde Cees Stoutjesdijk van het waterschap Hollandse Delta uit wat voor gevolgen de aanleg van de nieuwe natuur in het gebied zal hebben voor de waterhuishouding. Hier bij bleek dat het waterschap met de plannen van Deltanatuur is 'meegelift' in hun plannen voor de berging van zoetwater en de ligging van het te ontwikkelen zoetwaterkanaal, dat prima kan worden ingepast in het natuurge bied. Het gezelschap bezocht verder de Scheel- hoek, waar Gert de Groot uitleg gaf over het natuurgebied, dat straks één deel zal worden met het nieuw te ontwikkelen gebied. De Groot gaat ervan uit dat na de aanleg van het nieuwe gebied ook een deel van de Plaat van Scheelhoek open zal gaan voor het publiek. Tijdens de afsluiting van de excursie, in het restaurant Haringvliet Expo, bleek dat veel deelnemers de rondrit als 'waardevol' kon den waarderen. Landelijk gezien wordt het steeds moei- lijlter om het voorzieningenniveau - en daarmee de leefbaarheid - in Ideine dor pen op een aanvaardbaar peil te houden. Daarom besloot de gemeente Oostflak- kee al in 2002 in principe haar medewer king te verlenen aan een plan van Mul- ticriteria Bedrijfshuisvesting, onderdeel van Slavenburg Bouwbedrijven, om een winkelcentrum te realiseren aan de Dab bestraat in Oude-Tonge. De bouwver gunning werd in maart 2004 verleend, maar hiertegen werd bezwaar en beroep aangetekend. Het bezwaar werd in juli 2005 door de rechtbank ongegrond verklaard. Na een lange periode van onzekerheid wordt in de laatste week van september gestart met de voorbe reidende werkzaamheden, namelijk het verleggen van kabels en leidingen in en rond het plangebied. Het project bestaat uit een herstructurering van een deel van het bestaande winkelcen trum en een deel nieuwbouw. Op de locatie, gelegen tussen de Dabbestraat en de Oostdijk, waar nu een Albert Heijn-supermarkt en een timmerfabriek staan, zullen twee supermark ten en enkele kleinere winkelruimtes ver rijzen. Op het dak van deze winkels komen woningen met een parkeerdek dat vanaf de Oostdijk bereikbaar is. De winkels zijn via een passage vanaf het bovendijks gele gen parkeerdek bereikbaar. Het winkelend publiek kan, wanneer het winkelcentrum is opgeleverd, gebruik maken van verschil lende parkeervoorzieningen in het centrum van Oude-Tonge. Om het parkeren in goede banen te leiden, is een Verkeerscirculatieplan gemaakt, dat de gemeenteraad deze maand heeft vastgesteld. De start van de bouw van het project is afhan kelijk van de nieuwbouw en verplaatsing van het timmerbedrijf Lambert. Vooralsnog is de planning dat dit pand aan de Dabbestraat in januari 2006 gesloopt wordt. Daarna kan gestart worden met de bouwwerkzaamheden van het winkelcentrum. De bouw geschiedt in twee fasen. De eerste fase is de bouw van een nieuw winkelpand voor de Albert Heijn- supermarkt en enkele dag winkels, met een deel van het parkeerdek en bovenwoningen op de locatie van het timmerbedrijf Lambert. Als vervolgens de huidige Albert Heijn- supermarkt gesloopt is, start fase twee. Deze omvat de bouw van een Lidl-supermarkt en enkele dagwinkels met het andere deel van het parkeerdek en bovenwoningen. Aanslui tend op fase twee wordt de passage ter plaat se van de Heerendijk gebouwd. Verwacht wordt dat het gehele bouwplan medio 2007 afgerond zal zijn. De winkels aan de Dabbestraat blijven tij dens de bouw gewoon bereikbaar. Al in 2004 zijn extra parkeerplaatsen aangelegd in de Arendsstraat zodat ook tijdens de bouw zoveel mogelijk in het gebied geparkeerd kan worden. Het bouwverkeer zal de bebouwde kom zoveel mogelijk mijden en gebruik maken van de Oostdijk. Ten behoeve van de veilig heid in de omgeving wordt de bouwplaats afgeschermd door een houten schutting met een valscherm. Direct-omwonenden zullen tijdens het bouwproces tijdig geïnformeerd worden over de werkzaarnheden. Binnenkort zal in de AH-winkel aan de Dab bestraat een presentatieruimte worden inge richt waar - onder andere aan de hand van een maquette - een duidelijk beeld van het project gegeven wordt. Verder vindt u op website www.oostflakkee.nl beeldmateriaal dat een goede impressie geeft van het pro ject. Deze site houdt u ook op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen over het project Win kelcentrum Dabbestraat. Het 'Orgelbüchlein' is een unieke verza- meUng koraalvoorspelen van Bachs hand, geschreven in de 1713-1716, terwijl hij hof- organist en kamermusicus was in Weiraar. Op het titelblad schreef hij eigenhandig: 'Ter ere van de hoogste God alleen, en voor de naaste om eruit te leren'. Boven alles ging het hem om de eer van God. Daarnaast wilde Bach zijn kunst in dienst stellen van de naaste. Zo gezien, is het 'Orgelbüchlein' educatieve muziek, bedoeld om te laten zien op hoeveel manieren je als organist een lied kunt bewer ken. Als zodanig is het 'Orgelbüchlein' een heel belangrijke inspiratiebron voor organis ten! Heel boeiend is het om dit 'orgelboekje' nader te bekijken op het verband tussen de teksten van de liederen en Bachs muziek. Heeft Bach geprobeerd om in de muziek de tekst uit te diepen, uit te leggen? Wie zich daarin verdiept, zal verrassingen opdoen met Bach... Tijdens het concert is er per koraal dan ook een beknopte toelichting voorhan den. Het koor zal koraalzettingen van Bachs hand uitvoeren bij elk orgelkoraal. Die zet tingen zijn voor het grootste deel afkomstig uit Bachs Cantates, die hij in Leipzig com poneerde voor de eredienst in de Thomaskir- che. Het concert wordt geopend en afgesloten met vrije werken van Bachs hand. Voorafgaand aan de koraal het Preludium in a (BWV 569) en de Pastorale in F (BWV 590). Als slot van het concert het driedelige Itaüaanse Concedrto in G (BWV 592). Voor een nadere toelichting diende het artikel in het 'Eilanden-Nieuws' van jl. vrijdag. U bent van harte welkom in de Sommelsdijk- se kerk. Het concert begint om 20.00 uur. De 2006-edltie van de Novib-kalender is net van de persen gerold. Deze uitgave is wederom een prachtige verzameling van twaalf schitterende kleurenfoto's op panoramaformaat. Topfotografen nemen de kijker mee naar alle hoeken van de wereld: van Nieuw-Zeeland tot Groenland en van Brazilië tot Birma. De achterzijdes van de platen beschrijven het leven, de gewoonten, het werk, het geloof, de cultuur en de dageüjkse omstandigheden van de geportretteerde mannen, vrouwen en kin deren. Het thema van de kalender is dit jaar symbolen. Met symbolen communiceren we en communicatie is van levensbelang voor de mensheid. Alleen communicatie zorgt voor onderling begrip. Communicatie zorgt ervoor dat mensen elkaar beter leren kennen en res pecteren. Begrip en respect voor elkaar bren gen vrede dichterbij. De Novib-kalender opent in de wUdemis van Ethiopië. Het Surma-voUc, dat leeft van de veehouderij, wordt voorge steld. Hun kinderen leren al op jonge leeftijd hoe zij hun lichaam moeten beschilderen. De laatste foto laat zien hoe de Inuit in Noordwest- Groenland met gevaar voor eigen leven op het pooUjs vechten voor hun levensbehoeften. Gratis mini voor elke koper Omdat Novib in 2(X)6 vijftig jaar bestaat, heb ben we een extra verrassing voor elke koper: een fraai mini-exemplaar van de kalender. Handig voor bij de telefoon of op kantoor. Hoe te bestellen De kalender 2006 21,95) en alle andere kalenderproducten, zoals de wenskaarten 8,95en de Novib-agenda's, zijn te bestel len bij Novib, Informatie Service, telefoon: 070 - 3421 777, via e-mail, via www.novib. nl/webwinkel of schriftelijk: Novib, Ant woordnummer 10720, 2501 WB Den Haag. DIRKSLAND - Het Dirkslandse auto matiseringsbedrijf IC-Automatisering hield afgelopen vrijdag en zaterdag een Open Dag in haar nieuwe pand aan het bedrijventerrein 'De Waterto ren'. Vanuit het nieuwe luxe onderko men ontvangt het bedrijf zijn klanten en onderhoudt het de contacten met hen. Op 1 april van dit jaar trokken de medewerkers van IC-Automatise ring al in het nieuwe pand, gevestigd aan het adres Watertoren 40 te Dirks land, maar vrijdag en zaterdag werd relaties en familieleden van de betrok kenen de gelegenheid gegeven om het nieuwe onderkomen te bezichtigen. Door Adri van der Laan René Baltzer, Jan Groen en Daan Markwat, zijn de drie mensen die aan IC-Automati sering leiding geven. In gesprek met Groen en Markwat blijkt dat het bedrijf door de jaren heen gestaag is gegroeid. De oorsprong van het bedrijf hgt in de privé-woning van Daan Markwat. Hij begon een aantal jaren geleden met het uitvoeren van automatise ringsopdrachten voor klanten. Door toene mende werkzaamheden en de complexiteit van de opdrachten werd in 1999 gezocht naar samenwerking. Die werd gevonden in de persoon van René Baltzer, 'de techneut' met een ruime ervaring als systeembeheerder van een internationaal opererende onderne ming, en met Jan Groen, die al jaren actief was als IT-er binnen de Rabobankorganisa- tie. De klantenkring breidde zich steeds meer uit en er moest naar een ruimere locatie wor den gezocht. In 2000 vond het bedrijf een plaatsje in een bedrijfsverzamelgebouw op bedrijventerrein De Watertoren in Dirksland - hetzelfde terrein dus als waar het huidige pand is gevestigd. Al vlug bleek dat de oude locatie te klein werd voor het automatiseringsbedrijf en werd er omgezien naar andere mogelijkhe den. Op steenworp afstand werd een nieuwe locatie gevonden waarop de ondernemers een modem nieuw gebouw zetten. In het nieuwe gebouw is alle ruimte die nodig is voor het inmiddels zeventien personeelsle den tellende bedrijf; het gebouw heeft ook meer uitstraling dan het vorige. De klantenkring van IC-Automatisering bevindt zich in een groot deel van westelijk Nederland, van Vlissingen tot Hoofddorp, waaronder ook bedrijven die vestigingen in het buitenland hebben. IC-Automatisering levert alles op het gebied van automatisering; onder hun klanten bevinden zich bedrijven, scholen en particulieren. De grootte van de bedrijven die tot de klan tenkring behoort, verschilt behoorlijk in omvang. Zo zijn er bedrijven waar maar één enkele computer staat, tot bedrijven die zo'n De drie leidinggevenden van IC-Automatisering, v.l.n.r.: Daan Markwat. René Baltzer en Jan Groen. (Foto: Persburo Flakkee) tachtig werkplekken hebben. De ondernemers vinden dat de kracht van hun bedrijf ligt in de persoonlijke begeleiding van de opdrachten die ze van klanten krijgen. Als een bedrijf wil automatiseren of hun bestaande hard- en software wil vernieuwen, wordt eerst samen met de klant gekeken wat de mogelijkheden zijn. Vervolgens wordt er een configuratie samen gesteld die het best bij de wensen van de klant aansluit. Volgens de mensen van IC-Automa tisering kan door deze werkwijze maatwerk aan de klanten worden geleverd. Kleine opdrachtgevers hebben vaak al genoeg aan één computer waarmee de programma's gebruikt worden die voor hun bedrijf belang rijk zijn. Andere klanten van het Dirkslandse automatiseringsbedrijf gebruiken grote net werken die eveneens door IC-Automatise ring worden gebouwd, geïnstalleerd en geïm plementeerd. Onder deze grote klanten bevindt zich een aantal bedrijven dat zich bezig houdt met geneesmiddelenonderzoek, waarvoor heel specifieke programmatuur nodig is en waar hoge eisen gesteld worden aan betrouwbaar heid en beschikbaarheid van de netwerken. Een deel van de werkzaamheden bij de installatie van dergelijke netwerken wordt in Dirksland verricht en het andere deel verrich ten de technici bij de klant op locatie. De techniek schrijdt steeds verder voort en veelal kunnen problemen met de systemen binnen die bedrijven vanuit Dirksland wor den opgelost omdat er via netwerkverbindin gen ook contact kan worden gemaakt met de computers van de klanten. Een specialiteit van het Dirkslandse bedrijf is de levering van automatiseringsproducten aan scholen. Vrijwel alle basisscholen en een deel van de middelbare scholen op Goeree- Overflakkee worden door IC-Automatise ring geautomatiseerd. De werkzaamheden voor deze netwerken zijn omvangrijk, want in de computersystemen van de scholen wor den vaak veel verschillende programma's gebruikt die door derden worden aangele verd, zoals de uitgevers van schoolmateria len. De 'dip' in de computerbranche van enke le jaren geleden, waardoor verschillende automatiseringsbedrijven in de problemen kwamen, is aan IC-Automatisering voorbij gegaan. Volgens Groen en Markwat komt dit doordat veel grote automatiseringsbe drijven veelal personeel gedetacheerd had den bij andere bedrijven. Toen de economie wat minder werd, waren de automatiseerders de eerste mensen die eruit gingen omdat de bedrijven zelf, als kostenbesparing, de auto matisering voor hun rekening namen, of ontwikkelingen en investeringen werden op een lager pitje gezet. "Wij werken nooit met detacheringen en hebben zodoende alles zelf in de hand". Het bedrijf verwacht ook in de toekomst nog veel werk te hebben, daarom is in het nieuwe gebouw ook extra ruimte gecreëerd voor mogelijke verdere groei. Wie verwacht dat de drie ondernemers dagelijks 'strak in het pak' achter hun bureaus vertoeven, komt bedrogen uit, want Daan, René en Jan wer ken gewoon mee en "als er in een bedrijf door een muur moet worden geboord voor het doortrekken van een kabel, dan werkt dat niet zo makkelijk in driedehg pak". MIDDELHARNIS - De zomervakantie is al weer geruime tijd verstreken en het vereni gingsleven wordt of is op veel plaatsen hervat. Ook bij zangvereniging 'De Lofstem' zijn de repetities weer begonnen. Vanaf heden wordt elke donderdagavond in het verenigingsge bouw naast de Gereformeerde Gemeente te Middelhamis gerepeteerd, vanaf half acht tot ongeveer half tien. De Lofstem is een gezel lig koortje dat uit ongeveer 25 leden bestaat. Het zingt vooral Psalmen. Geen moeilijke bewerkingen, maar eenvoudig, zoals de psalmen in de eredienst gezongen worden. Er wordt gezongen uit het aloude Vierstem- boek, zonder orgel of begeleiding door een ander instrument. Als u van eenvoudige psalmzang houdt en daarbij ook moeilijkere psalmen wUt leren, bent u bij 'De Lofstem' op de juiste plaats. Heeft u belangstelling, dan bent u van harte welkom om te komen luisteren of mee te zingen. Meer informatie is verkrijgbaar bij de dkigent, J.C. Troost jr., tel.: 0187-480710. Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland willen de komende jaren 10 grote woningbouwlocaties een 'Gold Card'-behandeling geven. Dat betekent dat de provincie zich extra inzet om de woningproductie op deze locaties te bevor deren. In overleg met de regio's wordt bepaald, om welke locaties het gaat. De maatregel is onderdeel van de eerste voortgangsrapportage en de nota 'Bijzonde re acties provinciale Woonvisie 2005-2014', die vandaag door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. Hierin staat hoeveel woningen in die periode gebouwd moeten worden, wat kwalitatieve eisen zijn, en welke acties daar bij horen. Tot 2010 is een jaarlijkse produc tiestijging noodzakelijk om aan de woning behoefte te voldoen. In de eerste 6 maanden van 2005 zijn ruim 6.700 woningen gebouwd in Zuid-Holland. Gedeputeerde Asje van Dijk: "Naar verwach ting worden in 2(X)5 uiteindeUjk circa 17.000 woningen opgeleverd. Dat is 16% meer dan de eerste helft van 2004 en beduidend meer dan het landelijk cijfer van 1I%". De stijgen de lijn wordt daarmee voortgezet. De produc tie in 2005 wordt aanzienlijk hoger dan voor gaande jaren, maar de gewenste 18.000 zullen wij nog niet halen." In de rapportage worden bijzondere acties aangegeven om de productie verder te verhogen na 2005. Eén van die acties is de Gold Card: de provincie zal op 10 grote locaties de belemmeringen voor woningbouw inventariseren en zich extra inspannen om deze weg te nemen. Vanuit de provincie zijn al 4 locaties genoemd: Rotterdam-Nesselande, Rotterdam-Groot Usselmonde, Den Haag- Zuidwest en Den HaagAVestland-Westlandse Zoom. Bedoeling is, dat gedeputeerde Van Dijk na zijn werkbezoeken in het kader van de Woonvisie dit najaar meer locaties kan toe voegen. Verder wordt er een jaarlijkse moni tor woningproductie gemaakt. Hierin worden de gereahseerde en de lopende productie van gemeenten gemeten, ten opzichte van de pro vinciale Woonvisie. &X4. Al onze kameraden zijn naar huis terug, maar wij en nog enkele andere gevangenen moesten in Rusland blijven. Wij zijn hier gekomen tegen onze wil en na tien jaar Rusland hadden we geen hoop meer.' Even stopte hij en zuchtte; dan vervolgde hij meer tegen zichzelf sprekend dan tegen de Rus; 'Heb jij er enig begrip van, vriend, wat het betekent om levenslang in zo'n kamp te moeten zitten?' Filja keek hem aan en wachtte even, voor hij ant woord gaf. Dan schudde hij zijn hoofd en zei: 'Nee, het is mij onbekend, maar wat ik ervan gehoord heb, is van dien aard dat ik het geen mens toewens.' 'Maar hoe komt zij dan in dat kamp?' Filja knikte in de richting van Valeria, begrijpend dat een Russin niet zomaar tussen een stel Duitse krijgsgevangenen verzeild raakt. 'We hadden er verschillende projecten onder han den. Valeria werd als ingenieur naar kamp 22-12 gezonden, waar ze met mij moest samenwerken. Ook ik ben ingenieur, bosbouwkundige en had de leiding over het taiga-project. Karl was uitvoer der. Reeds in de oorlog waren we vrienden, altijd zijn we bij elkaar gebleven tot op het ogenblik van onze vlucht. Valeria en ik, die altijd samen heb ben gewerkt, voerden vaak lange gesprekken met elkaar, waardoor er wederzijdse gevoelens zijn ont staan die nu eenmaal niet tegen te houden zijn.' Franz glimlachte en keek het meisje vol liefde aan. Ze beantwoordde zijn blik en nam zijn hand in de hare. 'Liefde is overal, zelfs in de kampen', interrumpeer de Filja. Franz knikte en vervolgde: 'Toen bleek dat we voor altijd aan Rusland gebonden zouden blijven, heb ben we het stoute plan opgevat om te vluchten en broedertje, zoals je ziet, zijn we nu hier na een reis van zeven weken door het moeras, op weg naar een plekje waar we gelukkig kunnen leven. Als het kan, willen we naar Duitsland zien te komen.' Na enig nadenken schudde Filja zijn wijze hoofd en zei: 'Dat lukt jullie nooit.' 'Nooit?' 'Njet!' 'Waarom niet?' 'Hoe hadden jullie gedacht Rusland uit te komen?' 'Via de Beringstraat naar Alaska.' Hij lachte meewarig en schudde zijn hoofd. 'Buitenlanders en zelfs de meeste Russen hebben geen idee wat Siberië is. Het is een land zonder einde. Wat jullie je voorstelt is niets anders dan een hersenschim. Ik heb het grootste deel van mijn leven in Siberië doorgebracht en kan zeggen dat ik zo'n beetje weet wat hier te koop is. Het doel dat jullie je stellen, ligt duizenden en duizenden werst van hier. Zoals jullie reizen moeten, duurt het min stens drie jaar voor je op het Anadyrschiereiland bent. Daar zit het vol met militaire mstallaties waar bij de bewaking van dien aard is dat geen mens er in de buurt kan komen. Bovendien is de Beringstraat zo'n slordige tweehonderdvijftig kilometer breed; hoe wil je dat overbruggen? Vrienden, gelooft mij, de gedachte alleen al is absurd.' Ze keken elkaar een ogenblik verslagen aan. Hier was een kenner van Siberië aan het woord. En tegen zijn argumenten viel weinig in te brengen. 'Moeten we dan in deze rimboe omkomen?' grom de Karl-Heinz. Filja lachte luid om deze opmerking. 'Vrienden, er is geen mooier land dan Siberië, ner gens ter wereld. Waarom blijven jullie niet hier? Ergens is wel een plaatsje waar je gelukkig kunt zijn, waar geen politiecommissaris je op de vingers tikt. Wie Siberië, de taiga kent komt daar nooit meer los van; immers hier is nog alles wat voor een gelukkig leven nodig is.' De Rus begon werkelijk lyrisch te worden, toen hij de schoonheid van het land beschreef. 'Alles wat we nodig hebben geeft het land; vissen, de grootste steuren die heerlijke kaviaar leveren en waar de broedertjes in Moskou vele roebeltjes voor neertellen, halen wij hier uit de rivier. En broeders, hebben jullie in Duitsland weleens verse zalm gege ten? De taiga schenkt ons honing, vlees en drank. Ziekte kennen we bijna niet en als er iemand eens iets mankeert, achter je huis groeien kruiden die voor alles te gebruiken zijn. Kortom, we hebben hier van alles het beste en worden ook nog eens zon honderd jaar uit.' Het was te merken dat Filja meende wat hij zei en de drie vluchtelingen keken hem vreemd aan. Kon in deze wereld een mens nog werkelijk gelukkig zijn? Waren ze niet allemaal te veel gehecht aan het materialisme? 'Denk jij werkelijk dat er geen gaatje te vinden is om dit land te verlaten?' vroeg Karl-Heinz weifelend. 'Absoluut niet!' 'Dat is dan een schrale troost.' 'We moeten wel goed overwegen wat we doen Kar!', zei Franz op wie de woorden van Filja indruk had den gemaakt. 'Nu hebben we onze vrijheid, zij het dat die anders is dan jij en ik dat zouden hebben gewild. Maar dan blijft nog de vraag; wat moeten we doen? Ons leven in de waagschaal stellen voor een kans om te vluch ten die waarschijnlijk helemaal niet aanwezig is? Of doen we zoals deze man hier zegt en zoeken we ergens in de taiga een plekje waar we honderd jaar oud kunnen worden?' Karl stond op en beende met grote passen door de hut heen en weer. Het was hem aan te zien dat hij in een zware tweestrijd verkeerde. 'Kun jij je voorstellen om hier in deze negorij je leven te moeten slijten?' Franz gaf niet direct antwoord en dacht over die vraag na. 'Ik heb niets meer in Duitsland, Karl en wat zal jou te wachten staan? Hoe verwacht jij dat ze ons daar zullen ontvangen? Denk erom dat er in de jaren dat we weg zijn, wel zo het een en ander is veranderd. Van onze vrienden zijn er waarschijnlijk maar heel weinig over; en wat jou betreft, waar moet je heen? Denk je weer een leven te gaan leiden zoals je dat in het verleden hebt gedaan? Ik geloof, dat na alles wat we hebben meegemaakt, dit een onmogelijk heid voor je is, Karl.' Karl bleef voor hem staan en keek hem een ogenblik met zijn staalharde ogen aan. Het gesprek had hem aangegrepen en Karl-Heinz, die altijd erg impulsief reageerde, had moeite een andere mening te aan vaarden. Franz bleef hem aankijken en langzaam verzachtte Karls blik. Hij legde z'n hand op Franz' schouder en zei bijna onverstaanbaar: 'Ik had hier al mijn hoop op gevestigd.' Maar meteen was hij weer de oude strijdlustige jon gen, voor wie slechts de wet der sterksten geldt. Weer liep hij in gedachten heen en weer, Franz zag dat zijn nagels zich in de handpalmen boorden; een bewijs dat Karl een hevige innerlijke strijd voerde. 'Jij hebt haar.' Z'n wijsvinger priemde in de richting van Valeria. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5