Volgende week 'Zeeland'bazar in De Goede Ree Nieuws I Confetti en cliampagne bij opening nieuw Icantoor uit de kerken Podium Vitrineproject in de maand april Tweedehands kleding-, speelgoed- en boekenbeurs Goedereninzamelingvoor Goede-spullen-markt Bezinning in de Stille Week Puzzelrit 'Natuur Cultuur op Flakkee Orgel Grote Kerk Tholen bespelen kan voortaan middels Orgelspeeldagen Damver. 'Dirksland' De wereld is soms klein Martin Mans lewer meesterlike orrelspel EIIAt1l|01-l1IEUWS Babbelaars Tweedehands kledingkraam Opbrengst Wat is er straks te doen in De Goede Ree? Julder komme toh ók wè?! Twee Flakkeese deelnemers dringen door tot finale Eastman Muziekprijs Zeeuwse Jeugd Kennismakingscursus bijen houden Uitslagen 27 maart 2006 Uitslagen Damciub *Denl« en Zet' Maandag 27 maart 2006 Ingezonden: PAGINA 6 VRIJDAG 31 MAART 2006 SOMMELSDIJK - In verzorgings huis De Goede Ree, Prinsesselaan 51 te Sommelsdijii zijn de voorbereidingen voor de bazar, die daar op 7 en 8 april a.s. wordt gehouden, al in volle gang. Niet alleen achter de schermen wordt door bewoners, personeel en vrijwil ligers met de nodige vindingrijkheid gewerkt, binnenshuis wordt ook al het een en ander zichtbaar. En heeft men vorig jaar het thema 'De Koe' bij de horens gevat, dit jaar bruist het huis van een geheel ander thema. Al meteen bij binnenkomst wordt de bezoe ker getrakteerd op niet het Flakkeese maar het Zeeuwse volkslied. Dat begint met: 'Geen dierder plek voor ons op aard, geen oord ter wereld meer ons waard, dan, waar beschermd door dijk en duin, ons toelacht veld en bosch en tuin...'. De ontvangsthal met de receptie en de recreatiezaal worden opgefleurd met de kleuren blauw en geel. In de themavitrine staat een verzameling in klederdracht gesto ken poppen welwillend te kijk en ook in de recreatiezaal is wat decoratie betreft reeds de basis gelegd met blauwe en gele guirlandes. Zo laat de De Goede Ree al iets zien van het thema voor de aanstaande bazarfestiviteiten: 'Zeeland'. Alle activiteiten die in de maand maart aan op het rooster staan, zullen in het teken staan van Zeeland. Zo was op 1 maart de beken de Klederdrachtgroep 'De Arke' te gast in De Goede Ree. Zij lieten alles zien op het gebied van de Zeeuwse klederdracht, het was werkelijk prachtig! En dat was nog maar het begin! Niemand kan er meer omheen: de bazarkoorts heeft toegeslagen. Zeeuwse ver halen, video's, een heuse Zeeuwse maaltijd, de Zeeuwse bingo, een Zeeuwse quiz, dia's over mooi Zeeland, een optreden van het Bruinisser Visserskoor, het staat allemaal op het programma. Ongetwijfeld zullen er ook bolussen op de menulijst staan. En als klap op de vuurpijl wordt op 7 en 8 april de Bazar gehouden. Mensen van binnen én buiten De Goede Ree kunnen nu al actief meedoen aan het welslagen van de bazar. Bij de receptie zijn namelijk al smakelijke Zeeuwse Babbelaars te koop in diverse verpakkingen, en men kan de naam raden van een in klederdracht gesto ken popje, geheel handgemaakt door één van ïi^ëMm^^^W^^^^'^^^'^l de vrijwilligsters. Veel mensen hebben ook al tweedehands kleding ingeleverd en daarmee geholpen aan het vullen van de tweedehands kledingkraam, die dit jaar voor het eerst in 'De Goede Ree' aanwezig zal zijn. Kom dus snuffelen naar goede en schone tweedehands- kleding en sieraden voor een zacht prijsje. Dikwijls wordt de vraag gesteld wat er gebeurt met de opbrengst van de bazar. Kort en goed gezegd: de opbrengst is bestemd voor het wel zijn van de bewoners. Daar de overheid de zor ginstellingen bedeelt met beperkte budgetten moet er steeds meer gewoekerd worden met geld. Om toch een zo goed mogelijke zorg te bieden, met op diverse locaties diverse span nende en ontspannende activiteiten voor de bewoners, wordt gezocht naar allerlei wegen om extra inkomsten te verkrijgen. Het orga niseren van een bazar is één van die wegen. Naast personeel en natuurlijk de bewoners zijn met name ook de hooggewaardeerde vrij willigers onmisbaar bij al de activiteiten. Zoals u gewend bent, zal het binnen De Goede Ree weer gonzen van de activiteiten. Naast de kledingkraam. de verkoop van bab belaars en het raden van de poppennaam is er nog veel meer! Wat te denken van de traditi onele viskraam op het gazon, en binnenshuis de kaas verkoop, een Zeeuwse kraam, een bloemenhoek, de loterij met weer schitte rende prijzen, het rad waar u voor een habbe- krats de mooiste spullen binnenhaalt, de kof- fiehoek, waar u even kunt uitpuffen met een lekkernij van Zeeuwse bodem, vergebakken poffertjes, knapperige friet, snoep en koek met o.a. kruukplaetjes en bolussen, de boe kenhoek, de boodschappenkar, de handwerk- kraam, de enveloppenkraain, de grabbelton en de snoepkraam? Natuurlijk kunt u op deze Zeeuwse bazar persoonlijk kennismaken met Zeeuws Meisje, én is er weer - voor velen dé grote trekpleister - de rommelmarkt! Laat u dus vooral niet weerhouden om naar de bazar te komen en vergeet zeker ook niet de kinderen mee te brengen, want voor hen worden er extra activiteiten georganiseerd. In de tuin van De Goede Ree zijn de borden weer geplaatst met daarop de openingstijden van de bazar: op 7 april van 14.00-21.00 uur en op 8 april van 10.00-16,00 uur. Julder komme toh ök wè?! GOEREE-OVERFLAKKEE - In april voegen zich twee nieuwe deel nemers bij het Vitrineproject van Stichting Podium: Peter Saarloos met houtdraaiwerken en Miriam Zimmer man van Atelier Galathea. Maar deze maand is er extra aandacht voor Mari anne Bosch. Zij kwam 12 jaar geleden op het eiland wonen en begon toen ook de ambachtelijke opleiding tot keramiste in Gouda. Na het vol tooien van deze driejarige opleiding volgde ze nog twee extra jaren draaien en glazu ren. Uitgangspunt in haar werk is de natuur, waarvoor de vele soorten klei ideale midde len zijn. Door o.a. een cursus stooktechniek bij Ed Knops in Sevenum te volgen, speci aliseerde ze zich in RAKU, een specifieke Japanse stooktechniek om bijzondere gla- zuureffecten op werkstukken te verkrijgen. Dit is duidelijk te zien aan haar kippen en eierschalen in de vitrine van Podium, die ze voor dit project vult. De laatste jaren is ze steeds realistischer gaan werken met eigen accenten in vorm of kleur, wat te zien is in de vis in de vitrine. Daarnaast legt ze zich toe op komvormen en grote vazen. Onlangs maakte ze een studiereis naar Bali, onder andere om inspiratie op te doen voor haar vissenpro- ject. Vijfjaar geleden begon ze met cursus sen te geven, eerst in Sommelsdijk en in het Diekhuus, maar sinds twee jaar ook in haar huis en atelier te Achthuizen. Een workshop RAKU stoken heeft ze gepland op 20 mei en 17 juni, maar ze geeft ook cursussen draaien, boetseren, glazuren, schaalmaken en decore ren. Voor meer informatie hierover kan met terecht bij Atelier De Scherf, Langstraat 13- a, 3256 AL Achthuizen, tel: 481914, e-mail: marianne .bosch de-scherf .nl De inhoud van de vitrines in de maand april: - Huisartsenpraktijk, Ouddorp: beelden en teksten van Mei Dale; - Gemeentehuis, Goedereede: Lydia van Lint met creatieve produkten; - 't Haegse Huus, Stellendam: Kunstkring Dirksland met divers werk; - Vroonlande, Dirksland: Suzan Offereins met beelden en schilderijen; - Ziekenhuis, Dirksland: Jan Baks met natuurfotografie; - Geldershof, Dirksland: Marianne Bosch (zie boven); - De Samaritaan, Sommelsdijk: Ron Vijf- huizen met beelden en Cees Grinwis met modelbouw; - De Goede Ree, Sommelsdijk: Miriam Zimmerman van Atelier Galathea; - Gemeentehuis, Middelharnis: Frank Mommersteeg met foto's van zijn schil derijen; - Bibliotheek, Middelharnis: Gerda Helm- sing en Cock de Jager met paaseieren; - Bibliotheek, Oude Tonge: Leon van Soe- len namens Jong Flakkee met fotowerk; - Gemeentehuis, Oude-Tonge: Peter Saar loos met houtdraaiwerk; - Ebbe en Vloed, Oude-Tonge: Postzegel- club met uitgebreide informatie over fila telie; - 't Centrum, Ooitgensplaat: Gretha van Dijk met een voorzetje voor Koninginne dag. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 8 april organiseert de Activiteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente te Middelhar nis een beurs voor tweedehands kleding, speelgoed en boeken. Verkocht worden: kin derkleding (van klein tot groot), speelgoed, tweedehands boeken, babybenodigdheden, appelflappen, banketstaven, roombroodjes, koekjes, stollen, bolussen, groente en fruit, boerenkaas, snoep, kaarten, enz. En natuur lijk staat de koffie klaar. De beurs wordt van 9.30-13.00 uur gehouden in het verenigings gebouw van de Gereformeerde Gemeente, Christiaan de Vrieslaan 38 te Middelharnis. Iedereen is hartelijk welkom. MIDDELBURG/MIDDELHARNIS - Het is alweer de achtste maal dat vandaag, vrijdag 31 maart, de Eastman Muziekprijs wordt gehou den. Dit evenement vindt éénmaal in de twee jaar plaats, met als doel het stimuleren van het samen musiceren door de Zeeuwse jeugd. In de voorronde, die op 18 maart jl. plaatsvond, zijn zes duo's geselecteerd die vanavond als finalist op mogen treden in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg. Dit jaar zijn ook twee deelnemers van Goeree-Overflakkee tot de finale doorgedrongen. Het zijn Lieneke van Dis en Geerte Struik, beiden uit Middelharnis, die in de categorie B (leeftijd 16 t/m 20 jaar) op de piano meedingen naar één van de geldprij zen, ter beschikking zijn gesteld door Eastman Chemical Middelburg B.V. De prijzen dienen te worden besteed aan verdere muziekbeoefe- ning. De organisatie van de Eastman Muziek prijs is in handen van de Vereniging 'Vrienden van Het Zeeuws Orkest' DIRKSLAND - Voor de Gemeentemarkt van de Hervormde gemeente van Dirksland, die gehouden zal worden op Monumenten dag zaterdag 9 september a.s,, wil men een 'Goede-spullen-markt' organiseren. Hier voor is men op zoek naar goede spullen, die nog uitstekend verkoopbaar zijn. Als u eens in uw kasten duikt of uw zolder opruimt, vindt u vast wel het een en ander dat u eigenlijk nooit ineer gebruikt maar wat voor de verbouwing van Hervormd vereni gingsgebouw 'Onder de Wiek' best nog wat kan opleveren, want daarvoor is de opbrengst van de Gemeentemarkt bestemd. Daarnaast wordt voor de jeugd een leuk spel georga niseerd, waarvoor oud serviesgoed (wat dus kapot mag) verzameld wordt. Al deze spullen kunnen op de gebruikelijke manier worden ingeleverd, aan de Spuikolk achter garage Wisse, tegenover Biesheuvel. De eerstko mende inleverdag is zaterdag 8 april, tussen 10.00 en 12.00 uur. De daaropvolgende en tevens laatste inleverdatum is 13 mei. Mocht u spullen hebben die u wilt laten ophalen, neemt u dan contact op met Lucas Mandemaker, tel.: 603262, of met Henk van Putten, tel.; 601509. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Dinteloord (herv.), kandi daat F.J.M, van Veldhuizen te Hendrik Ido Ambacht; te Goedereede (herv.), ds S.J. Verheij te Polsbroek en Vlist; te Kockengen (geref.), ds. P.H. Zaadstra te Sint Laurens, die dit beroep heeft aangenomen; te Oud Vossemeer (herv.) en te Poeldijk, kandi daat J.W. Scheurwater te Vianen; te Pesse (geref.), ds. C.J. 't Lam te Sprang-Capelle, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Haarlem-West (geref.), kandidaat S. Zijlstra te Amstelveen; naar Hedel (herv.), kandidaat M. Klaassen te Rhe- nen, die bedankte voor Goudswaard, voor Grand Rapids (VS), voor Kockenten, voor Noorden en voor Oosterwolde-Noordeinde (herv.); naar Oegstgeest, ds. M.J. Luijk te Uitgeest-Akersloot; naar Stad aan het Ha ringvliet, ds. H.J. Catsburg te Goes; naar Woudenberg (herv. gem. wijk 2), ds. C.B. Stam te Papendrecht. Beroepbaar: ds. M.C. van Pek, Haaswijk 33, 3334 EG Zwijndrecht. Tel. 078-6101413 (was tot voor kort zendingspredikant te Peru); kandidaat mw. H.P. Kotzé, Jacob van Lennepkade 159, 4e, 1054 ZL Amsterdam; kandidaat O.S. van Dongen, Uiterwaarden straat 268 hs, 1079 CZ Amsterdam; kandi daat S. Zijlstra, Anna Blamanlaan 2, 1187 WE Amstelveen. Tel. 020-4410399; kandi daat H. Oosterbroek, Witte Vrouwensingel 32, 3581 GC Utrecht, die heeft laten weten nu nog geen beroep te kunnen aannemen; kandidaat J.W. Scheurwater, M. van Borsse- lestraat 39, 4133 HS Vianen. HERSTELD NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk a/d IJssel, ds. H. Zweistra te Leerbroek. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Stadskanaal (wijk Noord), ds. K.P.A. Moedt te Zuidhorn; te Zwolle-Noord, kandidaat J.M. Burger te Kampen. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Zwolle (Zuiderkerk), kandidaat W.A. Scheffer te Ede. -I- -I^ H" CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Zeewolde, ds. M.J. Kater te Zeist. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Doetinchem, ds. C.J. Meeuse te Apeldoorn; te Scherpenisse, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk, die bedankte voor Hoofddorp; te Vlaardingen, ds. M. Golverdingen te Boskoop. Bedankt voor Goudswaard en voor Katwijk aan Zee, ds. M. Karens te Werkendam; voor Oosterland, ds. A. Verschuure te Krabben- dijke; voor Puttershoek, ds. H. Hofman sn te Waarde; voor Terneuzen, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht. GEREE GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Leerdam en voor Ochten, ds. A. Schultink te Bruinisse; voor Opheusden en voor Vriezenveen, ds. J. Roos te Barneveld. DIRKSLAND - In de Stille Week vooraf gaande aan Pasen wordt in de Hervormde Kerk te Dirksland weer een serie avondge beden gehouden. Dit keer staan gedeelten uit het Evangelie naar Johannes centraal. Het avondgebed wordt gehouden van maandag 10 tot en met donderdag 13 april van 19.15- 19.45 uur. Op Goede Vrijdag is er om 19.00 uur een kerkdienst. Elke bijeenkomst heeft een vaste opbouw. Er is een korte overweging, er klinken liederen en er is passende muziek. Nadrukkelijk is er ruimte voor stilte en gebed. Op Stille Zater dag 15 april is er een middaggebed dat om 16.30 uur begint. Tijdens die bijeenkomst verieent het christelijk jong kamerkoor 'Fio- ri Musicali' o.l.v. Sietse van Wijgerden haar medewerking. Gezongen wordt de cantate 'Bleib bei uns, denn es will Abend werden' (BWV 6) van J.S. Bach. U bent van harte welkom in de kerk aan de Ring te Dirksland. Meer informatie vindt u op website www. hervormddirksland.nl. GOEREE-OVERFLAKKEE - Imkersver eniging 'Goeree-Overflakkee' organiseert een kennismakingscursus over het houden van bijen. De cursus omvat een 2-tal lessen en is bestemd voor iedereen die graag wat meer wil weten over de fascinerende wereld van de honingbij. De geplande data voor de cursus zijn 6 en 13 april, aanvang 19.30 uur. De cursus wordt in Dirksland gegeven. Deel name kost 10 per persoon. Nadere inlich tingen kunnen worden verkregen bij Thijs Wiegel, tel.: (0187) 601490 (na 18.00 uur), bij Arie de Lint, tel.: (0187) 641463 of bij Noud v.d. Braak, tel.: (0187) 486369. Geïn teresseerden kunnen zich bij één van hen aanmelden. MIDDELHARNIS-Onderhet motto'Natuur Cultuur op Flakkee' biedt de Activiteiten commissie van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis u op maandaginiddag 17 april (Tweede Paasdag) de gelegenheid een mooie rit met de auto of fiets te maken aan de hand van een route/vragenlijst met wetens waardigheden over de omgeving. De rit start tussen 13.00en 14.00 uur bij het kerkgebouw aan de Christiaan de Vrieslaan. Er is een tus senstop bij fam. De Kok te Melissant. Er zijn twee routes, één voor de auto (50 km.) en één voor de fiets (25 km.) Deelname aan de autopuzzeltocht kost 12,50, deelname aan de fietspuzzeltocht kost 5. De maxi male gezinsprijs bedraagt 15. Koffie en thee zijn gratis. De opbrengst van de puzzel- tocht is voor het Bouwfonds van de Gerefro- meerde Gemeente te Middelharnis. Wie meer informatie wil. kan bellen naar M. Mol, tel.: 489338. THOLEN - Het orgel van de Grote Kerk te Tholen is bij organisten en andere orgellief hebbers geliefd vanwege zijn karakteristieke klank, dat vele kleuringen kent, lieflijk en zangrijk, maar ook krachtig en voornaam. Diverse cd's zijn er al van opgenomen en vele organisten bespelen het van 1832 date rende Van Dam-orgel met graagte. Om de vele orgelliefhebbers in de wijde omtrek beter gelegenheid te bieden om dit orgel te bespelen, zullen in het vervolg vier maal per jaar zgn. Orgelspeeldagen worden georgani seerd. De eerste Orgelspeeldag wordt zaterdag 15 april a.s. gehouden, van 9.00-17.00 uur, de andere op de zaterdagen 17 juni, 19 augustus en 21 oktober. Op deze dagen zal het monumentale driekla- vierinstrument van deze kerk in blokken van anderhalfuur ad 10 voor bespeling beschik baar worden gesteld. Opgave hiervoor kan uitsluitend via het inschrijfformulier op de website van de Hervormde gemeente van Tholen: www.hervonTidegemeentetholen.nl. Voor gebruikmaking van de Orgelspeeldag geldt geen leeftijdsgrens; wel dienen spelers beneden de 16 jaar onder begeleiding van een volwassene te komen. Champagne hij de opening van het nieuwe onderkomen (Foto: Pershuw Flakkeej STELLENDAM - Met een spette rende openingshandeling werd woens dagmiddag het nieuwe kantoor van administratiekantoor Scholtes BV op het industrieterrein Korteweg in Stel lendam geopend. Confetti dwarrelde neer, de champagneflessen plopten. Aan makelaar en goede vriend Rhijn Broersterhuizen was de eer om het kantoor officieel te openen. Het bleek de derde maal te zijn dat hij de ver huizing van het kantoor meemaakte, steeds naar een weer beter en ruimer pand. Broersterhuizen was ook degene die Scholtes attent had gemaakt op de nieuwe panden op het industrieterrein Korteweg, en gelukkig had zijn vriend naar zijn advies willen luisteren. Door Dorien Kickert Eigenaar Harry Scholtes is dan ook uitermate gelukkig met zijn nieuwe kantoorruimte in het verzamelgebouw. Tot voor kort was zijn bedrijf gevestigd in Spijkenisse. Dat beteken de veel heen en weer rijden vanuit zijn woon plaats Ouddorp. Voor hem was de bouw van het kantorenverzamelgebouw in Stellendam een ware uitkomst. "Wij hebben deze stap uiteraard goed overwogen. Het betekende voor mij geen files meer, maar tegelijkertijd wilde ik, voordat ik deze beslissing nam, er wel zeker van zijn dat mijn klanten in Spijke nisse er geen inoeite mee hadden dat ik naar Stellendam verhuisde. Gelukkig bleek dat bij niemand een bezwaar", aldus Scholtes. Het bedrijf houdt zich bezig met het verzor gen van de complete administratie voor zowel particulieren als bedrijven. Dat betekent zowel het opzetten van een administratie en het opstellen van arbeidsovereenkomsten, als het sainenstellen van de jaarrekeningen, de aangiftes loonbelasting en het voeren van de volledige salarisadministratie. Ook verstrekt het administratiekantoor adviezen op belas tinggebied en kunnen de belastingaangiftes worden verzorgd. Eén van de specialiteiten van het administra tiekantoor is het begeleiden en ondersteunen van startende ondernemers. Voor Scholtes ligt hier een grote uitdaging: "Juist deze groep heeft in het begin veel aandacht nodig. Wij nemen deze starters alles uit handen wat niet met het onderneinen zelf te maken heeft. Wij begeleiden ze van A tot Z, denken met hen mee en verdiepen ons in hun zaken. Van al onze startende ondernemers, en dat zijn er inmiddels ruim vijfenzeventig, is er nog nooit eentje failliet gegaan. Wij hebben hier mee zo'n goede naam opgebouwd dat wij vorig jaar al eens op de TV te zien waren. Voor mijzelf geeft het veel voldoening als ik zie hoe een klein bedrijf in de loop van de tijd groeit." Scholtes heeft er alle vertrouwen in dat hij vanuit Stellendam niet alleen zijn bestaande klantenkring kan bedienen maar ook steeds meer bedrijven uit de regio tot klant zal mogen gaan rekenen. Afdeling 1: D. Wolfert - J. Knöps.1 - 1 Jac. Wolfert - C. van Prooyen1 - 1 Joh. Wolfert-H. Keuvelaar0-3 Afdeling 2: W. Knöps - C. v. d. Kroon1 - 1 W. Stolk - M. Poortvliet1 - 1 ■y MIDDELHARNIS/ SOMMELSDHK Afdeling 1 A. van der Veer -1. Koese1 - 1 W. Vroegindeweij - J.A. Dekker0-3 C. Spee - M. Klink3-0 J. van Hoorn - J.A. DekkerI - 1 Deze avond werden de laatste wedstrijden van het seizoen gespeeld. De einduitslag was zo ongeveer bekenddus kon er ontspannen wor den gespeeld. Van der Veer en Koese maak ten er een leuk partijtje van. Geen van beide spelers wist een beslissende voorsprong te behalen, dus eindigde de partij in een terech te remise. Dekker is er de man niet naar om zomaar een partijtje te spelen. Hij wilde er tegen Vroegindeweij nog echt wat van maken. Er werd scherp gespeeld. Vroegindeweij zag kans een stuk voor te komen, maar het lukte hem niet die voorsprong te houden. Die gele genheid greep Dekker aan om te laten zien wie de sterkste is. Hij eiste met sterk spel de winst voor zich op. De partij tussen Spee en Klink, die een aantal weken geleden was afgebroken, werd zonder verder spelen door Klink opge geven. Ook de partij tussen Dekker en Van Hoorn werd ondanks een betere stand voor Van Hoorn remise gegeven. Afdeling 2: J. Jordaan - J.A. Nipius3 -O R. van Rijnberk - B. du Pree1 - 1 Jordaan wilde zich in zijn laatste partij van de goede kant laten zien. Nipius wilde daar aanvankelijk niet aan meewerken. Maar naarmate de partij vorderde, kon hij toch niet voorkomen dat Jordaan op voorsprong kwam en het seizoen - dat voor hem beneden zijn kunnen verlopen is - met winst afsloot. Van Rijnberk had deze avond aan Du Pree een lastige tegenstander. Nadat deze een voor sprong had opgebouwd, moest Van Rijnberk alles uit de kast halen om er nog remise van te maken. Een knappe prestatie van Du Pree. De prijswinnaars na 14 gespeelde wedstrijden zijn Afdeling 1: Gew. Rem. Verl. Pnt. I.'Mackloet 9 5 O 32 C. Spee 6 7 1 25 J.A. Dekker 5 7 2 22 Afdeling 2: JJ.H. Verolme 9 3 2 30 R.Jacobs 8 3 3 27 S.W. Keijzer 7 5 2 26 Tijdens onze rondreis door Zuid-Afrika kocht ik in Bloemfontein de krant 'Het Volksblad'. Onder het lezen bleek weer eens dat de wereld soms klein is. Er stond namelijk een mooi verslag in van onze organist Martin Mans, die met de plaatselijke organist een concert ten gehore bracht in 'Onze Rustkerk' aldaar. Het doet je als Flakkeeënaar toch goed als je aan de andere kant van de wereld in de krant leest dat een oud-eilandbewoner een staande ovatie kreeg en drie keer terug moest komen de welgemeende dank voor het concert in ontvangst te nemen. Ik vond het daarom leuk om het originele verslag, hieronder ver meld, bij te voegen. Met een beetje inspan ning komt u er best uit om het te lezen. Want het Zuid-Afrikaans is uiteindelijk afkomstig van de Nederlandse boeren die daar vroeger heen zijn getrokken. Het is echt een leuke taal om te horen en te lezen. Zo is orgelspel daar 'orrelspel'. Wij hebben daar een maand met Zuid-Afrikaanse vrienden rondgetoerd en na enkele dagen konden we al behoorlijk met elkaar praten. Er werd wel steeds aan ons gevraagd of we 'stadig' (rustig) wilden pra ten. We hebben daar in ieder geval een trjne vakantie gehad in een schitterend land. Hieronder dus het originele krantenverslag. ORRELUITVOERING (Onze Rustkerk) deur Martin Mans. Gasspeler: Jan Else- naar. KONSERTORRELISTE is wereldwijd dun gesaai, wat 'n vreugde dus om iemand met die internasionale statuur van Martin Mans te hoor speel. Sy program, wat saamgestel is om die veelsydigheid van die orrel ten toon te stel, het sy eie improvisasies (fan tasie oor Amazing Grace), verwerkings en Voortrekkersimfonieë (Die Stem) ingesluit. Met Mozart wat vanjaar '250 jaar oud' is. het Mans en die plaaslike orrelis Jan Elsenaar nie die kans laat verbygaan om aan die viering deel te neem nie en 'n goeie uitvoering van sy Ave Veruni gelewer. Mans se veelsydigheid as orrelis was reeds in sy eerste improvisasie hoorbaar. Sy soepel tegniek het beïndruk. Sy welluidende akkoordeis afgewissel met tJam- bojante melodieë terwyl elke noot in plek was. Uit Mans se literatuur- en verwerkings repertorium was werke van C.M. Widor en Jan Zwart onder sy keuses vir die program. Dit het veral sy dinamiese beheer oor die pypon-el getoon. Hy het ook 'n meesteriike beheersing oor pedale, manuale en registers. Roerende intensiteit en perfekte harmonie het die gebou gevul toe hy Hoe groot is U gespeel het, waarna die geesdriftige gehoor Mans en Elsenaar staande toegejuig en drie keer laat terugkeer het vir nog. In een van die toegifte. Op Berge en in dale, het Mans klavier gespeel en Elsenaar orrel. HuUe het ook 'n spontane improvisasie van die Magaliesburgse Aandlied gelewer. - Emelda von Caues A. de Blok sr., Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2