Docent Pater na veertig jaar de vut in P^I^LITIE Emotioneel treffen tussen bestuurders en agrariërs tijdens excursie Biebq uiz via internet 0900-8844 Appèlavond -16 district Flakicee ^1<7. /^.-£ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Ter gelegenheid van Ouderendag 2005: Bijbelavonden met Willem Ouweneel OOGSTAANBIEDINGÜ Handappeis Hand- en stoofperen 0,50 p/kg Fruitteeltbedrijf Sonneveld Info: 61 22 94 Vuurwapen na tip in beslag genomen; verdachte aangehouden Jongen na mishandeling aangehouden Twee zaken in 'Opsporing verzocht' 'Zilvervloot is nog niet geland' Natuur, zoetwatervoorziening en recreatie krijgen de ruimte DIRKSLAND/GOEDEREEDE - Aan de noordkant van Goeree- Overflakkee zijn - op papier - de voorbereidingen in volle gang om een natuurgebied te ontwikke len in de Zuiderdieppolder. Het is de bedoeling dat er 400 hectare nieuwe 'brakke tot zoute natuur' wordt aangelegd. Dit natuurgebied vindt dan haar aansluiting bij het natuurgebied de Plaat van Scheel- hoek en 't Kiekgat, zodat er één groot natuurgebied ontstaat van Goedereede Havenhoofd tot aan de Dirkslandse haven. Er zijn momen teel drie alternatieven ontwikkeld waarvan in een Milieu Effect Rap portage (MER) wordt onderzocht wat de gevolgen zijn voor de omge ving bij de uitvoering. De ontwik keling heeft grote gevolgen voor de noordrand van Goeree-Over flakkee en vooral voor de agrari ërs die hun bedrijven en akkers in het bewuste gebied hebben, want voor welk alternatief er ook zal worden gekozen, de huidige bedrij ven in de Zuiderdieppolder zullen voor een groot deel plaats moeten maken voor de nieuwe ontwikke lingen. Voordat de gemeenteraden van Dirksland en Goedereede zich gaan beraden over een bestem mingsplanwijziging werden zij ter plaatse voorgelicht over de plan nen en kreeg men van verschillende instanties uitleg. Emotioneel waren de reacties van de agrariërs in het betreffende gebied. Aanleiding Zoute slufter actief in beeld en geluid Emotioneel (vervolg op pagina 5) Dinsdag 20 september 2005 78e jaargang nr. 7441 Wat is de Bonte dinsdagavondtrein? Hoe lang is het Pieterpad?Deze en 6 andere vra gen zijn van 28 september tot 19 oktober a.s. te vinden op www.biebquiz.nl. Iedereen kan vanuit huis of vanuit de bibliotheek, indi vidueel of in groepsverband, meedoen aan de intemetwedstrijd van de bibliotheek. De bibliotheek organiseert deze quiz in het kader van de Internationale Ouderendag op 1 okto ber 2005. Wie kunnen meedoen? De quiz is bedoelt voor mensen die internet willen ont dekken of al ontdekt hebben en graag langs bekende of onbekende sites surfen. De vra gen zijn gericht op het 60-plus publiek, maar de bibUotheek nodigt iedereen uit om aan te sluiten: iedereen, ongeacht leeftijd, kan meedoen en in de prijzen vallen. Wat kunt u winnen? Onder de goede inzenders worden de volgende prijzen verloot. Hoofdprijs: lx Dinnerbon van 150,00, tweede prijs: 2x een Theater- Concertbon van 50,00, der de prijs: 3x een Boekenbon of een Nationale DVD- CD-Bon van 25,00. De intemet wedstrijd wordt gehouden van 28 september t/m 19 oktober 2005, te vinden en op te los sen via website www.biebquiz.nl. Hier wor den na afloop ook de uitslag en de prijswin naars bekend gemaakt. MIDDELHARNIS - In het winterseizoen worden er zes Bijbelavonden georganiseerd in Het Prieel van De Staver in Sommelsdijk. De avonden worden geleid door Willem Ouweneel. De eerste van de zes Bijbelavon den die voor het winterseizoen op het pro gramma staan, begint op woensdagavond 28 september en wordt gehouden in De Staver. De aanvang is 20.00 uur. De avonden zijn voor alle belangstellenden vrij toegankelijk. De bekende bijbelleraar prof. Willem Ouweneel verklaart dat we in een bijzondere tijd leven. "Vroeger zouden we misschien gezegd hebben 'De Heere is nabij!'. Dat zeg gen we nóg, maar we hebben bovendien wat meer oog voor wat God nii al aan het doen is". Ouweneel wil in de zes Bijbelavonden stilstaan bij de volgende vragen: 'Mogen we uitzien naar een opwekking. Wereldwijd, of in elk geval in ons eigen leven en omgeving?' Op de eerste avond wil Ouweneel zijn gehoor bepalen bij wat er geleerd kan worden van de profeet Elia en de tijd waarin hij leefde: een tijd van afschuwelijke afgoderij, een tijd van alleen staan, een tijd van geweldige geloof- smoed, een tijd waarin het volk zich weer massaal van de afgoden afkeerde en leerde roepen: 'Er is geen God dan Jaweh...'. Zou den we dat nog mogen beleven? Wat moet daar voor gebeuren? Hoe worden wij zelf kleine Elia's? Rciioi J. Boot (l) van de 'Prins Maurits'drukt het echtpaar Pater de hand ten afscheid. (Foto: Persburo Flakkee) MroDELHARNIS - Veel jongeren op Goeree-Overflakkee gaan op de Christelijke Scholengemeenschap 'Prins Maurifcs' in Middelharnis. En veel inmiddels al wat ouder geworden jongeren hébben op de Prins Maurits gezeten. En het kan niet anders dat al die (oud-)leerlingen 'mynheer Pater' (nog) kennen. Hetzij van de scheikun delessen die hij altijd op sympathieke wijze gaf, hetzij als conrector van de 'Pee Em', en anders wel van de vrien delijke uitstraling die hij immer bij zich droeg. Pater was onderwyzer in hart en nieren. Maar sinds afgelopen woensdag is dat afgelopen. Na bijna veertig jaar in het onderwijs werkzaam te zijn geweest, ging hij die dag in de vut en zag deze laatste dag op school er beslist anders uit dan gewoon. Met een oldtimer werden de heer en mevrouw Pater woensdagmorgen opgehaald vanaf hun woonhuis in Dirksland, en ging het richting school, waar het hele docentenkorps het echtpaar opwachtte. Ook hun kinderen en kleinkinderen waren van de partij, terwijl ook oud-coUega's acte de presence gaven tij dens een afscheidsbijeenkomst. Voorzitter van het schoolbestuur de heer J. de Waard opende de bijeenkomst met het lezen van Psalm 103, die Pater na aan het hart ligt: het is een psalm waarin God alle eer krijgt. Een God die zich ontfermt over allen die hem vrezen en die ook in het leven van Pater in het middelpunt staat. De Waard memoreerde dat de heer Pater een gedreven mens is, die het fijn vindt om te werken. Vijf en dertig jaar lang was hij aan de Prins Maurits ver bonden, waarbij zijn betrokkenheid zeer groot was. De Waard bedankte de heer Pater voor de goede samenwerking en besloot met de woorden: 'Wie in de schuilplaats van de Allerhoogste is gezeten, zal vernachten in de schaduw van de Almachtige'. Daarna sprak de rector van de school, de heer J. Boot. Die liet nog even al Paters jaren op school kort de revue passeren. Van de kweek school tot heden. Vanaf 1966 zat Karel Pater al in het onderwijs. In dat jaar begon hij zijn loopbaan als onderwijzer in Herkingen. Na studie behaalde hij zijn aktes wis-, natuur en scheikunde en handvaardigheid. In 1970 solliciteerde hij naar een baan als docent op de Prins Maurits in Middelharnis, toen nog MAVO. In 1985 werd hij conrector, waarbij hij het lesrooster tot zijn troetelkind maakte. Een grote verdienste is wel dat hij probeerde alle docenten het naar de zin te maken als hij het rooster voor een nieuw schooljaar in elkaar zette. En met een bestand van 110 docenten was dat geen sineciu-e. Ook de leeriingen bezochten vaak de kamer van mijnheer Pater om te vragen of er soms een uurtje verzet kon worden of kon vervallen. En hij zocht altijd een oplossing. Nu is dit allemaal voorbij. Boot typeerde Pater als een echte MAVO meester en prees zijn wijs heid, betrouwbaarheid en inzet om altijd aïle dingen goed te willen doen, waarbij hij tege- üjkertijd heel duideüjk wist dat zelflcennis Godskennis is. Pater had hart voor de jon geren en hart voor de mensen. Zo gaat hij de geschiedenis in, besloot Boot, die zijn schei dende collega gaarne alle goeds toewenste voor de toekomst. Een muzikaal intermezzo, gespeeld door Paters dochter Reineke, omlijstte alle toe spraken. Daarna zong de directie hem toe met een lied waarin zijn hele schoolloopbaan nog eens doorgenomen werd. Ook werd een pracht van een powerpointpresentatie ver toond over het leven van Karel Pater, van geboorte tot heden en waarbij vele malen de "ah's..." en "oh's..." te horen waren uit de kring van toeschouwers. Ook de cadeaucom missie, vertegenwoordigd door de heer G. de Jong, leverde haar bijdrage, waarna tenslotte de heer Pater zelf aan de beurt kwam. Hij begon met de spreuk 'Vergeet de mooie dingen niet'Maar ook hij memoreerde Psahn 103: God de eer! Hij maakte ook duidelijk dat de kinderen het hart van de school zijn, waar je het allemaal voor doet. Hij dankte ook iedereen voor de samenwerking, maar bovenal voor de kracht van God, waardoor hij zo lang zijn werk heeft mogen doen. Een grote verrassing was het lied dat de kleintónderen tot besluit voor hem zongen. "Hoger dan de blauwe luchten en de sterre tjes van goud, woont een Vader in de hemel, die van opa en oma uit Dirksland houdt!" Onder het genot van een glaasje en hapje werd de middag afgesloten. Pater is nu echt in de vut! Za. 17 en Za. 24 september van 9.00 t/m 15.00 uur {Geldt ook op wo.mi 21 en 28 september) Mes zolang de voorraad strekt' Groenendijk 8, Den Bommel (vanuit Den Bommel, na molen Ie weg rechts) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL - Politiemensen van het district De Eilanden hebben donderdagavond een 38-jarige man uit Den Bommel aange houden na het aantreffen van een vuurwa pen. Omstreeks zeven uur gingen agenten, naar aanleiding van binnengekomen infor matie, naar een woning aan het Koningin Eimnaplein. In de woning werden onder meer een jachtgeweer en een aantal messen aan getroffen. Het vuurwapen van de verdachte werd later die avond in een woning aan de Havendijk in Ooltgensplaat aangetroffen. De wapens zijn allemaal in beslag genomen. De 38-jarige man is aangehouden en voor verder verhoor meegenomen naar het politiebureau waar hij is ingesloten. MIDDELHARNIS-Een 15-jarige jongen uit Middelharnis is zondagmiddag aangehouden nadat hij een 13-jarige jongen uit Oude-Tonge had geslagen. Het slachtoffer was samen met een vriendje naar het Rubensplein gegaan om te skaten. Daar werd hij door een groepje jongeren benaderd die vervolgens flesjes uit de tas van het slachtoffer haalden en deze leeg gooiden. Vervolgens werd hij door de 15-jarige jongen in zijn gezicht geslagen. Politiemensen van het district De Eilanden hebben de 15-jarige jongen aangehouden. BARENDRECHT/OOSTVOORNE - De politie vraagt dinsdag 20 september in het programma 'Opsporing Verzocht' aandacht voor twee misdrijven die zich in de regio Rotterdam-Rijnmond hebben afgespeeld. De eerste zaak betreft het misdrijf waarbij een 35-jarige vrouw uit Oostvoome om het leven kwam. Het slachtoffer werd vrijdag ochtend 2 september rond zeven uur in de kofferbak van een uitgebrande auto aange troffen. Omstreeks datzelfde tijdstip vond er een uitslaande brand in haar woning aan de Molendijk plaats. Een speciaal geformeerd team van rechercheurs heeft dit misdrijf in onderzoek. De tweede zaak van de politie regio Rotter dam-Rijnmond die behandeld gaat worden is het misdrijf waarbij een 35-jarige man uit Rotterdam om het leven kwam. Donderdag avond 25 augustus werd de Rotterdammer in een uitgebrande auto aangetroffen. De auto stond geparkeerd op het parkeerterrein bij het sportpark De Bongerd aan de Dierenstein- weg in Barendrecht. Het team rechercheurs dat zich met deze zaak bezighoudt is op zoek naar een aantal specifieke getuigen, waaron der een man met krukken die over het par keerterrein heeft gelopen en de eigenaar van een witte auto (mogelijk Ford Focus) met getinte ramen en een sportuitlaat. MIDDELHARNIS - In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente, Chris- tiaan de Vrieslaan 40, zal vrijdag 23 sep tember a.s. de -16 appèlavond van het district Flakkee worden gehouden. Ds. W. Harinck zal het verenigingsseizoen openen. Aanvang half 8. Tekst en foto's: Adri van der Laan De overheid wil zo zorgvuldig mogelijk te werk gaan bij de ontwikkeling van het natuurgebied aan de noordrand van Goeree- Overflakkee en wil dan ook de voorlichting naar de betrokkenen optimaal laten zijn. De gestarte MER-procedure wordt geleid door de Dienst Landelijk Gebied (DLG), de orga nisatie van het Ministerie van Landbouw Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) die der gelijke plaimen voorbereidt en uitvoert. Ook het geven van voorlichting en het aankopen van de gronden behoort onder andere tot haar taak. Tijdens de excursie, die jl. donderdag middag werd gegeven, stonden deze laatste twee tScen van de DLG centraal. Het is een ingreep in het gebied die veel impact zal heb ben op de omgeving en haar bewoners; daar om is een goede voorlichting én een goede afweging van de belangen heel belangrijk. De deelnemers aan de excursie vertrokken vanaf de Haringvliet Expo bij de Haring- vlietsluizen per bus naar het plangebied. De deelnemers waren gemeenteraads- en colle geleden van de gemeenten Dirksland en Goe dereede, want op hun grondgebied zullen de ontwikkelingen plaats gaan vinden, vertegen woordigers van de DLG, Deltanatuur als de opdrachtgever van de plannen. Natuurmonu menten als toekomstige beheerder. Rijkswa terstaat Zuid-Holland, Waterschap Hollandse Delta en natuurlijk de betrokken agrariërs en een delegatie van LTO. Dat deze plaimen niet tot ieders tevredenheid zijn, bleek tijdens de eerste halteplaats van de Een groot aantal bestuurders en betrokkenen bijeen in de schuur van Buijs tijdens de excursie in het gebied, waar de plannen voor het aan te leggen natuurgebied gerealiseerd zullen worden. excursie. Op de boerderij in het - te ontwik kelen gebied - bij de familie Buijs kreeg het gezelschap een lunch aangeboden en werd nader op de ontwikkelingen ingegaan. De projectleider van de MER-Zuiderdiep, ir. Esther Ubink, gaf in het kort een overzicht van de plannen voor het gebied. Als aan leiding voor de ontwikkelingen is het uit gangspunt van de overheid om tussen 2000 en 2010 drieduizend hectare natte getij- dennatuur te ontwikkelen in de Hollandse Delta. Onder de naam Deitanatuur zijn er verschillende projecten verwezenlijkt in de Deha. Ook het toekomstige 'op e^ kier zet ten' van de Haringvlietsluizen vraagt erom een zoetwatervoorziening elders te creëren, want de huidige inlaatpunten zullen door het zout worden van het Haringvliet niet meer gebruikt kunnen worden. Verder was de aan leiding voor de ontwikkeling van de plannen de onvoldoende waterkwantiteit en -kwa liteit van het watersysteem in de omgeving van het Zuiderdiep. Het watersysteem wordt na de ingreep duurzaam verbeterd door het aansluiten van een zoetwaterkanaal en het vormen van een zoetwaterbuffer. Door de planvormers zijn drie alternatieven in de procedure ingediend die worden afge zet tegen de huidige situatie, waarin voorzien wordt in voortzetting van de landbouw in het gebied, maar waar wel maatregelen dienen te worden genomen tegen de gevolgen van de stijgende zeespiegel. In de toekomst zal het overtollige water daarom steeds moeilijker kunnen worden gespuid op de Noordzee en de verontreinigde grond van de Zuiderdiep- boezem - als gevolg van het jarenlang uitwa- teren van de grote rivieren op het Haringvliet - dient te worden gesaneerd. Mevrouw Ubink legde uit dat er drie varian ten zijn voor de verdere ontwikkeling. Aller eerst is daar de ontwikkeling van een brak watergors. De polders aan de rand van het Zuiderdiep zullen worden omgevormd tot brak, nat natuurgebied. Wegen en kavelpa tronen blijven te zien en er zal gefietst kun nen worden door het voormalige akkerbouw gebied. De schommeling in het waterpeil zal worden bepaald door het Haringvliet en zal hoogstens 40 centimeter bedragen. De vorming van een brakke getijdenkreek is een ander alternatief. Er zullen slikken en schorren ontstaan en er zal volop ruimte zijn voor natuurgerichte recreatie, misschien zelfs voor een natuurcamping. Deze vari ant zal veel typische deltavogels aantrek ken. En via het gemaal aan de Oostzijde bij Dirksland alsmede via een waterinlaat zullen flinke variaties in de waterstand worden aan gebracht, wat een variatie kan opleveren van wel van 80 cm. De oorspronkelijke deltana tuur zal hierdoor worden hersteld. Het derde alternatief is de ontwikkeling van een zoute slufter. In het nieuwe natuurge- COMUBI 1 uur fpn-t*rvicm I UU(D1l7]tl1tnfatt3n4 De heren Buijs (links) en Oudijk wezen in soms emotionele betogen de toehoorders op hun verantwoordelijkheden. bied zal dan via de spuisluis bij de haven van Stellendam het Noordzeewater diep in het natuurgebied komen. Natuurlijk zal bij hoge waterstand de sluis worden gesloten. Er zal dan een landschap ontstaan, waar het getij vrij spel heeft en het waterpeil wel tot een meter kan variëren. "Recreatie wordt een stuk avontuurlijker en varieert van wadlopen tot overnachten op de natuurcamping", zo verwachten de ontwikkelaars bij deze vari ant, die het dichtst bij de oorspronkelijke situatie zal aansluiten. Bij alle alternatieven zal de zoetwatervoor ziening gewaarborgd blijven en zelfs worden verbeterd. Tijdens het bezoek aan de boerderij was er alle ruimte om in discussie te gaan met de ontwikkelaars. Van deze gelegenheid werd veelvuldig gebruik gemaakt. Twee betrok kenen kwamen uitgebreid aan het woord tijdens de discussie. Allereerst was daar de 'gastheer' agrariër Ton Buijs. Zijn bedrijf zal door de plannen moeten verdwijnen. En dat doet 'pijn'. "Somber" was hij op deze som bere nazomermiddag. Hij schetste de aanwe zigen zijn positie. Buijs is al meer dan vijftig jaar actief als landbouwer. Een beroep dat hij met veel plezier uitoefende, maar daar kwam verandering in toen de plannen van Deltanatuur langzamerhand duidelijk wer den. "Al vijfjaar hangt er een donkere wolk boven ons bedrijf'. Veel onzekerheid was er voor de familie. Zijn gemoedstoestand is te begrijpen. Hij verliet ongeveer vijfentwintig jaar geleden zijn boerderij aan de Provincia- leweg in MeUssant en ging naar het 'nieuwe land' in de Zuiderdieppolder. Deltanatuur noemt het gebied 'bijzonder', maar Buijs noemt het om een andere manier 'bijzonder'. "Jonge humusrijke grond, goede afwatering en geen particulieren die klagen over stank of lawaai. Het is een stukje Flevo op Flak kee". Het bleek goede grond voor onder andere bloemkool, gladiolen en een groot areaal consumptieaardappelen. Hij heeft zijn bedrijf zien groeien van 46 tot 70 hectare en in de moderne gebouwen werd de opslagca paciteit vergroot van 1.000 tot 4.000 ton. Aan deze ideale omstandigheden lijkt nu een eind te zijn gekomen. "Als een donderslag bij hel dere hemel werd Deltanatuur opgericht. Het Haringvliet zou zout worden en een groot natuurgebied zou worden ingericht". Volgens Buijs was er eerst onzekerheid, maar al spoedig werd duidelijk dat het gebied ver laten zou worden. In die tijd stond volgens Buijs ook het waterschap heel sceptisch tegenover de plannen in het gebied. "Maar toen bleek dat er met geld van Deltanatuur een nieuw zoetwaterkanaal kon worden aangelegd, werden de bezwaren tegen de verdwijning van de landbouwgrond in de Zuiderdieppolder als een soort wisselgeld ingetrokken", aldus Buijs. Gedeputeerde Van der Sar verzekerde, vol gens Buijs, dat hoe groter de plannen zouden worden zoveel te meer geld er naar de getrof fen ondernemers toe zou komen. "Er zou een soort Zilvervloot deze kant opkomen. Op die vloot komen allerlei kapers af', en Buijs sprak de vrees uit dat er niet veel geld bij de agrariërs terecht zal komen, "want de onder handelingen met DLG over de vergoedingen zitten muurvast". Hij beëindigde zijn bijdrage, die door de aanwezigen ademloos werd aangehoord, met een oproep aan de beide betrokken gemeen ten. Hij riep op om niet mee te werken aan de bestenuningsplanwijziging voordat er een goede financiële regeling voor de boeren is getroffen. Aan Deltanatuur vroeg hij begrip voor de situatie als er in een andere omge ving weer een nieuw landbouwbedrijf moet worden opgestart. "Dit kost tien jaar van je leven!". Hij wees dan ook op de grote bedra gen die agrariërs elders in het land kregen als ze voor woningbouw moesten wijken. Hij riep de organisatie op om financieel zodanig over de brug te komen om "rustig verder te kunnen blijven boeren".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1