WU bestaan 10 Jaar ROOS EIÜVtlDEII-IIIEUWS ALTIJD IETS BIJZONDERS Historisch hoekje Op 14 april verschijnt onze krant huis-aan-huis! Een boerderij met een Geuzennaam EIIAItDEn-niEUWS Eben-Haëzer Inzamelen hulpgoederen en kleding Oost Europa Werkgroep SSr:ouTenre;ae^^^^^^^^^^ Dubbel glas altoos in de Sollstenconcours 'Sempre Crescendo' Nieuw postzegel verkooppunt te Ouddorp Morgen inleveren rommelmarktspullen CORNELIA VAN DEN HOEK- NAGTEGAAL FRANS VAN PEPERSTRATEN Een oproep aan alle ouders en/of verzorgers van een verstandelijk gehandicapt kind. VAN DER BOOM tJ^ VROEGINDEWEIJ Dirksland vanaf EiiArtDEn-niEuws Royaal Sparen bfj Regio Bank Heeff u interesse om hierin te adverteren, neem dan contact op met onze advertentie-verkoop: '*™r I-^ "''®'- <0®) SO 44 83 59 Of tel. (0187) 47 10 20 Wanneer u over de Lange- weg tussen Oude- en Nieuwe- Tonge rijdt, ziet u op nummer 10 een woonhuis en diverse bedrijfsgebouwen. Aan het begin van de oprit staan dam- palen met de naam Terlon. Op deze plek stond eeuwenlang een grote boerderij. Het enige wat nu nog echt oud is aan de bebouwing is die naam. Maar de naam Terlon op zich is al intrigerend genoeg: waarom deze naam, die een opvallen de plaats inneemt in het rijtje van Flakkeese boerderijen met namen als Bouwlust, Hoogewerf, Zeldenrust, etc? Met behulp van oude kaarten en archieven is er toch nog wel iets over de naamgeving van Terlon te ontdekken. Terug tot de Tachtigjarige Oorlog PAGINA 4 VRIJDAG 31 MAART 2006 FAMILIEBERICHTEN De warme, hartelijke belangstelling bij ons 50-jarig huwelijk, uitgedrukt in een zee van kaarten, bloemen, fruit, enz. heeft ons zeer verrast. Na de Heere willen we daar een ieder heel hartelijk voor danken, ook namens de kinderen en klein kinderen. God, de eer en dank. Groetjes van Adrie en Riet v. d. Ree Stellendam, maart 2006 DANKBETUIGING Voor uw medeleven en belangstelling betoond na het overlijden van mijn geliefde zorgzame vrouw MAATJE AUPERLÉ-KOOTE betuig ik u mijn hartelijke dank. hl het bijzonder bedank ik ds. T. W. van Bennekom voor de geestelijke begeleiding en het leiden van de rouwdienst en de kerkenraad van de Herv. Gemeente te Middelharnis voor het afsluiten van de condoleance en begrafenisplechtigheid. Dr Van Kempen voor de medische zorg, alsmede het personeel van 'De Samaritaan' voor de liefde volle verpleging. Begrafenksverzorging J. van der Slik en medewer kers voor de correcte verzorging van de begrafe nis. Het was voor mij een troost te weten dat zovelen met mij meeleefden in die voor mij zo moeilijke tijd. M. Auperlé Middelharnis, maart 2006 Hierbij willen we u hartelijk danken voor de getoonde belangstelling en deelneming na het overlijden van onze lieve moeder Maartje van den Hoek Franklin Zulthoff Stellendam, maart 2006 Voor uw blijk van medeleven en deelneming tij dens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze lieve pa en opa betuigen wij u langs deze weg onze welgemeende dank. Uw medeleven heeft ons verdriet niet weg kunnen nemen, maar heeft ons wel getroost. G. van Peperstraten-Heestermans kinderen en kleinkinderen Burgh-Haamstede, inaart 2006 Wij zouden graag in contact komen met mensen die geïnteresseerd zijn in het realiseren van een woonlocatie in Oud-Beijerland of omgeving. Wij hebben een woonlocatie voor ogen waar 12 mensen met een verstandelijke handicap kunnen wonen en waarbij zij van de aanwezige medewerkers, zorg en begeleiding ontvangen op basis van reformatorische normen en waarden. BI] voldoende belangstelling Is 'Slloah', stichting gehandicaptenzorg Gereformeerde Gemeenten, bereid om de mogelijkheden nader te onderzoeken. Hebt U Interesse in dit Initiatief? Belt U dan (vrijblijvend) met één van de contactpersonen: Ds. C. van Krimpen, tel. (0186) 627027 Janneke van Rees-de Bonte, tel.(0113)502831 DE TAND VAN TOBIAS Tobias is een konijn. Een konijn uit een pren tenboek. Hij is gek op wortels. Op een dag zit hij lekker knabbelen, maar.zijn tand breekt af! Tobias weet zich geen raad, want zonder tand kan hij geen wortels eten. Gelukkig komen zijn vrienden hem helpen: het egel tje Prik, en Wilfred de mol. Met z'n drieën gaan ze naar de tandarts. Een heerlijk pren tenboek, niet alleen voor de wachtkamer van de tandarts, maar ook voor de boekenkast in de kinderkamer, geschreven en getekend door Isabel Carollo en Roland Molitor Het boek werd op de markt gebracht door uitge verij Columbus en is bedoeld voor kinderen van 4-7 jaar, ISBN 908543 024 O, NUR 274, prijs 11,50. DE PALINGDIEVEN Of het nu de Palingdieven (zie omslag) of de Palingdief (zie titelblad) moet zijn, is niet helemaal helder, maar beide titels maken duidelijk waarover dit boekje van L. Vogel voor kinderen vanaf 9 jaar gaat: van Ouwe Gerrit, de aanvankelijk eigenaardige man op de woonboot, worden de fuiken gelicht. Mart en Kees zijn eerst een beetje bang van Ger rit, maar later trekt dat bij. Ze zetten alles in het werk om Gerrit te helpen, en... natuur lijk met succes. Den Hertog gaf het boekje uit, met illustraties van Jaap Kramen AVI 7, 68 blz. ISBN 90 331 1897 1, nur 283, prijs €6,50. VUURWERK IN FRIESLAND In de serie De Rode Ruiters van uitgeverij Den Hertog verscheen weer een heerlijk les boek van Johannes Visscher voor jongelui vanaf ca. 11 jaar De titel Vuurwerk in Fries land is deel 6 in deze serie over de avontuur lijke diieling Dick, Freek en Ilse Ruiter. Als dit drietal in de kerstvakantie in Friesland logeert, komen ze in aanraking met crimine len die levensgevaarlijk vuurwerk verkopen. Het gaat hierbij om illegale lawinepijlen, mortierbommen en Black Bermuda's. De BOEKEN EN MUZIEK Viiorslraal4l - .?24.i BG Sommolsdijk Tel. (0187)4826 14-Fax (0187)484520 Rode Ruiters gaan onmiddellijk op speur derspad en werlen zich behoorlijk in de nes ten. Tijdens een wilde politieachtervolging in de Coentunnel bij Amsterdain loopt het helemaal uit de hand... Het boek telt 157 blz. en is gebonden, de illu straties zijn van Jaap Kramer Het boek kan afzonderlijk van de vijf andere delen aelezen worden. ISBN 90 331 1917 X. nur 28^3, prijs €7,50. DRUGSSMOKKEL OP WALCHEREN Soms deukje misschien: ik wou wei eens iets spannend meemaken in de vakantie. Nou, als het dan maar niet zo spannend wordt als bij de vrienden Jaco, Gert en Ad, want zoiets maak je maar één keer mee...De drie jongens gaan vanuit de stad op de flets naar de kust. Onderweg moeten ze af en toe even uitrusten. Tijdens zo'n adempauze stuiten ze op iets wat niet anders kan zijn als een afrekening in het criminele circuit. De daders ontkomen in een rode BMW, maar tijdens de vakantie duikt die rode BMW opeens weer op. Als ze op onderzoek uitgaan komen ze in wel heel nauw contact met een stel vuur- gevaarlijke drugssmokkelaars. Gelukkig dat de familie ook in de buurt is. want anders kon het wel eens anders zijn afgelopen dan ze wilden... De vele toeristische informatie over het eiland Walcheren is wel leuk, maar haalt af en toe de spanning uit verder het mooie en leerzame verhaal, dat zowel voor jongens en meisjes vanaf 11 jaar een mooie aanwinst zal zijn. C. Janse is de auteur van het boek, dat maar liefst 196 pagina's telt en op de markt werd gebracht door Uitgeverij de Ramshoorn. De omslagillustratie is van Adri Burghout, de binnenwerkillustraties werden gemaakt door N4argreet Bunt-Dekker. ISBN, 90-76466-40-8, Nur 284, prijs 11.95. BOEKEN ^IM |H^ ALLES VOOR SCHOOL EN KAMTOOR MIDDELHARNIS Morgen, zaterdag I april, van 9.30-11.30 uur kunt u op de locatie Rottenburgse- weg 1 te Middelharnis weer hulpgoederen inleveren bij de Oost Europa Werkgroep 'Middelharnis'. Er is behoefte aan goed bruikbare en gewassen kleding, schone eenpersoonsmatrassen en bedden, dekens, brillen, (goed werkende) naaimachines en landbouw- gereedschappen, linnengoed, e.d. U bewijst uw arme naaste er een dienst mee. Wel kost het veel geld om deze goederen op hun plaats te krijgen, maar daarvoor kunt u een gift deponeren in het daarvoor bestemde collecteblok bij de ingang. ,3root.an.er.allesoorten .as voor part,cul,eren, en bedrijven! ^^or een scherpe pms y ïïe soorten schilderwerk. MIDDELHARNIS - Vrijdag 7 april a.s. strijden jeugdige muzikanten van 'Sempre Crescendo' om de Gerrit van Lenten wisseltrofee tijdens het onderlinge solistenconcours. Jeugdleden van Sempre, zowel op blaas- als slagwerk instrument, zullen laten horen wat ze aan muzikaliteit in huis hebben, al dan niet gebruik makend van een CD of pianist als begeleiding. Jos den Boer heeft als jurylid de moeilijke taak om te beoordelen wie aan het eind van de avond de wisselbeker mee naar huis mag nemen. Het solistenconcours vindt plaats in De Notenkraker, Juliana van Stolberglaan 17. De aanvang is 19.30 uur en toegang is gratis. Iedereen is hartelijk welkom. omierdi'ei vac ING ifei^ U ziet het goed. Bij Regio Bank krijgt u nu persoonlijk spaaradvies én 3,7% rente'. Kmg S4-S6 3241 CS Middelharnis Telefoon (0187) 48 SS 37 E-mail: m.vroegindeweif^vandis.nl Internet: www.vandis.nl REGIOy^^BANK TPG Post heeft bij Huijsmans Verhuur, Oud Nieuw- landseweg 36 te Ouddorp een postzegelverkooppunt geopend. Met de komst hiervan hoeven klanten niet ver meer a!s ze ook postzegels willen kopen. Op een postzegelverkooppunt is een breed assortiment aan bin nen- en buitenlandse postzegels verkrijgbaar Zo kan de klant tijdens het boodschappen doen meteen zijn post zegels kopen. Doordat de zegels in het schap worden gepresenteerd, is het voor de klant direct zichtbaar welk assortiment beschikbaar is. De openingstijden van het verkooppunt zijn gelijk aan die van de winkel. Alle locaties en openingstijden zijn te vinden op www. tpgpost.nl. Morgen, zaterdag 1 april, is er weer de gelegenheid om rommelmarktspullen in te leveren voor de Hersteld Nederlandse Hervormde gemeente van Middelharnis/ Sommelsdijk. Ook is er vanaf 10.00 uur lekkere gebak ken vis te koop. De schuur waar de spullen kunnen wor den ingeleverd, het voormalige Meijer theater aan de Vissersdijk te Middelharnis, is altijd de eerste zaterdag van de maand geopend van 10.00 tot 11.30 uur Wie niet in de gelegenheid is om spullen te brengen, kan contact opnemen met T. Bom (0187-484807). Vergelijking van oude kaarten wijst uit dat boerderij Terion in het Oude- land van Oude-Tonge op perceel 66 lag. Eerder onderzoek heeft al uitge wezen dat vanaf het eind van de 16e eeuw tot de invoering van het kadaster de kaveling vrijwel ongewijzigd bleef en dezelfde nummers gebruikt wer den. Dat wetende is één van de oud ste bronnen die we bezitten voor het grondbezit en -gebruik van Oude-Ton ge ook te benutten; het gaat hier om het Veldbouck uit 1588, berustende in het archief van de heerUjkheid Grijs- oord (het grondgebied van Oude- en Nieuwe-Tonge omvattend). Nummer 66 wordt daarin genoemd een stuk vronen van 47 gemet en 93 roeden, in eigendom bij jonkheer Willem van Beloijs geseijt Treslong, en in gebruik bij Pieter Comehszoon Coolman. En daarmee is er gelijk een verband; deze heer van Treslong werd ook wel aangeduid als de heer van Terlon (een Franse verbastering van Treslong)! Het enige wat resteert van het oude Terlon: een halve dampaal, nu elders in een tuin bewaard. Oude-Tonge mag dan geen opmerke lijke rol in de strijd tegen de koning van Spanje gespeeld hebben, één van de helden uit de beginjaren van de Tach- tigjaiige Ooriog had dus wel degelijk een relatie met het dorp. De genoemde Willem van Bloijs van Treslong hoorde tot de Watergeuzen, en wordt met zijn collega Lumey nog altijd genoemd en geroemd als leiders bij de inname van Den Briel. Bloijs van Treslong, 1 april, het begin van de vrijheid der Neder landen, Willem van Oranje, het kan in een adem genoemd worden. Jonkheer Willem leefde van ca. 1529 tot 1594, kwam uit een vooraanstaande familie, maakte carrière in het leger van keizer Karel V, maar kwam via het verbond der edelen in het kamp van Willem van Oranje terecht. Het was te danken aan de prins dat Bloijs tot admiraal van Holland en later ook van Zeeland benoemd werd. Daarnaast had hij her en der bezittingen en heerlijke rech ten. In dat kader moeten we ook de band met Oude-Tonge zien. Hij had er land en behoorde ook tot de heren van Grijsoord. In de correspondentie van Willem van Oranje (tegenwoor dig integraal te vinden op de website www.inghist.nl) is een brief (daterend uit 1582) te vinden waarin de prins het deel van "die hooge heerlijckheijdt ende jurisdictie van Grijsenoord daer onder begreepen zijn die dorpen vande oude ende nieuwe tonge gelegen inden landen van Voorn over Flacke", eer der verpand geweest aan Jacob Suijs, overdoet aan jonkheer Willem van Belois van Treslong. Het is maar de vraag of Bloijs van Treslong ooit in het Oude- land van Oude-Tonge is geweest. sm De rentmeesters van Grijsoord zul- Detail uit kaartboek van Voonw. ca. 1700. len wel zorg gedragen hebben voor verpachting van het land. Er zal op dat vroonland al wel een boerderij gestaan hebben of er is er een gebouwd aan het eind van de zestiende eeuw, want in een verpondingslijst (soort onroerende goedbelasting) uit 1591 wordt in het Oudeland ook aange slagen "de landstede van Treslong". De laatste Treslong Tot ver in de zeventiende eeuw heb ben we niet zoveel archiefmateriaal over grondbezitters van Oude-Tonge. We nemen maar aan dat perceel 66 in eigendom bleef bij de nazaten van Willem Bloijs van Treslong. Immers uit 1675 dateert een archiefstuk betref fende een eenmalige heffing in Oude- Tonge ten behoeve van het herstel van de kaai, waarin een juffrouw van Treslong genoemd wordt als eige naresse van het bewuste stuk land. Samen met gebruiker Cent Goramerse Gunst moest zij drie stuivers en acht penningen per gemet betalen aan het dorpsbestuur Ook de archieven van de Hervormde Kerk leveren infomia- tie over de familie Treslong. In 1684 kwam met attestatie van Breda een juf frouw Anna Maria van Treslong. Zij bleef kennelijk in Oude-Tonge wonen, iTiaar waar viel niet te achterhalen. Wat we verder van haar weten, is dat zij in 1694 voor de kerk in ondertrouw ging met Boudewijn van Berchem. Bij bei den staat vermeld "wonend alhier", maar het huwelijk zou elders voltrok ken worden. In 1700 gaf dominee Van Halen het echtpaar een attestatie voor Den Haag. Het zou nog kunnen dal zij het huis Treslong of Terlon als een soort buitenverblijf hadden. In 1716 is de laatste vermelding van Treslong; vrouwe Anna Maria, inmiddels wedu we, verkocht "een huis, schuur, berg ende verdere timmeragie en planta- gie" met bijbehorend vroonland en ter velde staande gewassen voor f 11.250 aan Huibrecht van der Kroon, schepen en belastingpachter te Oude-Tonge, en zijn echtgenote Neeltje Davids van Sint Annaland. Van Moris tot De Haas Terion ging over naar de familie Moris, erven van Neeltje Davids uit haar eerste huwelijk. Dezen, waar schijnlijk ook mensen die zelf niet boerden, maar de boerderij enkel als belegging hadden, lieten het huis met het omringende en nog enkele andere percelen land in 1792 taxeren op f 15.000. Opmerkelijk is dat kennelijk de herinnering aan Treslong al weg gezakt is, want in het rapport wordt genoemd "een bouwwoning genaamd Bergom"! Een kwestie van de klok hebben horen luiden... Het hele spul werd na deze taxatie verkocht aan Abram de Haas, toen al huurder van boerderij en land. Zijn nakomelin gen, later onder de naam De Haas van Dorsser, zijn tot de watersnoodramp van 1953 eigenaar geweest van het oude Terlon. De naam werd wel weer goed gespeld; op de dampalen, en later op wagens en zakken stond Terion. Ook de negentiende-eeuwse kadaster- kaarten vermelden de naam. Het oude Terion werd afgebroken in 1953. het was slachtoffer geworden van de zee. Het was de zee waarop zijn naamgever roem vergaard had. E. Lassing-van Gameren 'I diml at:,'g,[cn^iGaifrtïïcn^ Willem Bloijs van Treslong als admiraal van Zeeland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 12