STRUbK TAXATIE \\J Waterberging doorklieft Romeinse nederzetting tussen Ouddorp en Goedereede IE Tussen twee verhalen 0900-8844 Nog kans voor Aldi Dirksland Het Kompas liep voor twee goede doelen. QSTRUUK NODIG?? Jaarmarkt in Dirkland Van Weel-Bethesda Ziekenhuis scoort als beste in regio Rijnmond! Sommelsdijker landskampioen ploegen ■^Minnaard Leo Tamboer WD-Statenfractie: 'Tijd voor veiliger N57' /I-s chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden "Ik hoop dat ze daar een keer het licht zien." PvdA-er Van der Vlugt was dinsdagavond duidelijk in zijn reactie. Hij reageerde op de afwij zende houding van Gedeputeerde Staten betreffende de voorgenomen vestiging van een Aldi supermarkt aan het Korteweegje in Dirksland. Burgemeester en Wethouders van Dirksland zien nog mogelijkheden. Pt h«kM iUUmd. mi iHu itiwMt Knöps fgroggl Taxatie nodtg? Bel ons (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 SCHERPE TARIEVEN.' bellen 0187-48 3816 A*^ VisserScVisser Drie architecten aan de slag met Hart van Dirksland Amateur-archeologen van De Motte heb ben afgelopen zaterdag onder leiding van Hans Klepper en Rias Olivier een veld onderzoek uitgevoerd naar de Romeinse nederzetting in het natuurgebied de Kou de Hoek tussen Ouddorp en Goedereede. Pe restanten van de Romeinse neder zetting bevinden zich ongeveer een meter onder het maaiveld. Op de archeologische kaarten van de Cul tuurhistorische Hoofd Structuur (CHS) van de provincie Zuid-Holland staat het betreffende gebied in de Kou de Hoek aangegeven met de legenda: Occupatie in de Romeinse tijd, occu patie vanaf de Ijzertijd, met zeer grote kans op archeologische sporen. Romeinse bewoning bekend Veldonderzoek De Motte Getuigenoproep ernstig misdrijf Ziekenhuis Top 100: Ziekenhuizen worden in toenemende mate verplicht gesteld naar buiten dui delijk te maken hoe het met de kwaliteit van de geleverde zorg gesteld is. Sinds 2004 stelt de Inspectie voor de Gezond heidszorg ziekenhuizen verplicht jaar lijks een uitgebreide enquête in te vul len, waarbij van 32 verschillende ziek tes of aandoeningen aangegeven moet worden hoe de prestaties van het zie kenhuis zijn. Zo moeten ziekenhuizen opgeven hoe hoog het percentage com plicaties bij galblaasoperaties in het ziekenhuis is, bij hoeveel procent van de opgenomen patiënten doorligwon- den optreden, hoe de pijnbehandeling bij patiënten met kanker in het zieken huis georganiseerd is, welk percentage patiënten na een hartinfarct levend het ziekenhuis verlaat, enz. Het totaal van de antwoorden op de gestelde vra gen geeft vervolgens een indruk over de kwaliteit van de geleverde medische zorg in het ziekenhuis. Het Algemeen Dagblad publiceerde de resul taten van dit onder alle Nederlandse zieken huizen verrichte onderzoek op zaterdag 3 september 2005 in de vorm van een 'Zieken huis Top 100'. Het'Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Diiks- land eindigde hierbij op de twaalfde plaats en behaalde daarmee de hoogste score van alle ziekenhuizen in de regio Rijnmond, op de voet gevolgd door het Erasmus Medisch Vrijdag 9 september 2005 78e jaargang nr. 7438 staatssecretaris Rutte van Onderwijs moclit maandag in Nijmegen het academisch jaar ope nen. Hij heeft daar opmerl<elijl(e dingen gezegd, goed voor een kop in de l<rant. Die luidde: "Ver lossingsreligie voldoet niet meer". Die aanha lingstekens wijzen op een citaat, hij heeft het echt zo gezegd. Op zich is het verzet tegen de verlossingsrellgie niet nieuw. Het gaat daarbij om zonde, genade door het verlossend werk van Christus. Wij kun nen de door de zonde geslagen breuk met God niet helen. De kruisdood van Christus maakt dat weer mogelijk. Hij voor mij, is in drie woorden waar het om gaat. Van genade leven staat ons niet zo aan. Vandaar dat een hoogleraar theologie eens zei; Een ander die voor mij zou voldoen? Dat is mijn eer te na. Geef mijn portie maar aan Fikkie. Intussen heeft Fikkie erg veel werk, tenminste als de moderne westerse mens nog weet waar het In de christelijke religie om gaat. Rutte zei: "Het oude verhaal, gebaseerd op onze westerse cultuur, reductionistische wetenschap en verlossingsreligie voldoet niet meer. Het is niet langer in staat om onze wereld te duiden." In feite schetste Rutte hiermee het wereldbeeld waarmee velen van ons zijn opgegroeid. De wes terse cultuur, een vorm van wetenschapsbeoefe ning en de christelijke religie. Die laatste heeft in die westerse cultuur zijn sporen nagelaten in waarden, normen en wetgeving. Met alle ver schil dat er In de geschiedenis was, het ging wél om religie, om het geloof In een God, Die zich heeft geopenbaard in Zijn Woord. Dat Woord was gezaghebbend. Wat opvalt is dat dit geloof, dat de belijdenis van de kerk door alle eeuwen heen nu wordt gere duceerd tot 'het verhaal'. Het is een bedenksel van mensen, waar de mensheid een hele poos mee vooruit kon. Het was eigenlijk een heel goed verhaal, want het heeft eeuwen gedomineerd in onze cultuur en het heeft deze mee vorm gege ven. Nu Is het uit. We kunnen er niets meer mee. Wij schreven zelf het verhaal van de autonome mens, de mens die zelf normeert. God en Zijn dienst is een verhaal. Zijn wet is derhalve een waardevol document, wat ons goed laat zien hoe men vroeger geprobeerd heeft de samenleving te normeren. Het mensbeeld is echter veranderd en daarmee de samenleving. We weten nu beter Het was maar een verhaal, zoals er zoveel ver halen zijn. Wie zou het ene verhaal durven ver heffen boven het andere? Wie zou nog durven zeggen dat zijn verhaal, zijn levensbeschouwing heilzaam is voor de samenleving? Wie zou op grond van zijn verhaal nog opvattingen durven hebben die niet stroken met het grote verhaal van de autonome mens? Hoe men ook denkt over het standpunt van de SGP over de plaats van de vrouw in de samenleving, duidelijk is dat SOMMELSDIJK - Jan van den Nieuwen- dijk uit Sommelsdijk is afgelopen weekend landskampioen geworden op de Nationale Ploegkampioenschappen te Numansdorp. Hij behaalde de eerste prijs voor wentelploe- gen op een Fendt Dieselross met Hertsploeg. Volgend jaar mag hij meedoen met de Euro pese kampioenschappen. de rechter deze week Indirect gezegd heeft: Als je je beroept op je levensbeschouwing en dat niet strookt met het grote verhaal, dan discrimineer je. In feite is er geen plaats voor die mening. Dat verhaal past niet in het concept. Past niet in het concept. De analyse van Rutte was helaas een juiste. Hij was wel zo eerlijk er wat aan toe te voegen. "Het nieuwe verhaal moet nog geschreven worden". De oude schoe nen zijn, om het zo te zeggen, al weggegooid voordat er nieuwe zijn. Is het een wonder dat de samenleving op drift Is, dat er (soms wanhopig) gezocht wordt naar zingeving. Is het een won der dat het vertrouwen In de regering daalt en dat er zelfs aanwijzingen zijn die wijzen op de vraag naar krachtige leiding? We hebben geen gemeenschappelijk verhaal meer leder heeft zijn eigen verhaal. En het nieuwe moet nog geschre ven worden. Staatssecretaris Rutte valt niets te verwijten. Hij analyseerde goed. Zijn oplossing was echter niet de juiste. We moeten van verhalen weer terug naar geschiedenis, heilsgeschiedenis. En dan de klomp goud die de Bijbei ons aanreikt weer ijken, vijlen en poetsen tot pasmunt voor deze tijd. Een meerderheid van de gemeenteraad wil meewerken aan de wens van Aldi om zich in Dirksland te vestigen. Het Duitse super marktconcern heeft ook al een bouwvergun ning aangevraagd. De provinciale stuurgroep REO acht een vestiging van de Aldi echter in strijd met het regionale en provinciale detail- handelsbeleid. En, zo wordt duidelijk uit een brief van eind augustus, Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland sluiten zich daarbij aan. "Ik snap niet dat ze zo tegen die Aldi zijn", zei Van der Vlugt dinsaag tijdens een vergadering van de conunissie Grondgebied en Economische Zaken. Het college wil nu proberen om de andere gemeenten op Goeree-Overflakkee op één lijn te krijgen en, daarna, de stuurgroep REO ervan te overtuigen dat zij zich moet confor meren aan de mening van de vier gemeen ten. Dit vanuit de optiek en met de scherp geformuleerde en concreet onderbouwde opvatting dat een Aldi supermarkt een dui delijke meerwaarde heeft voor het voorzie ningenniveau in Dirksland. De stuurgroep komt weer bijeen op 14 oktober. Mevrouw Tuinstra, coitmüssielid namens de VVD, zei te hopen dat de voorgestelde strategie zal leiden tot wat de gemeenteraad wil: de ves tiging van een Aldi. "We moeten aantonen dat zo'n supermarkt een meerwaarde heeft en een publiekstrekker is ten voordele van de andere supermarkt. Ook moeten we ervoor waken dat we winkelend publiek kwijtraken als er straks een Lidl is in Oude-Tonge. Ik pleit nogmaals voor een Aldi, we moeten Dirksland leefbaar houden." STELLEND AM - Een negental leeriingen van de Chr. Basisschool 'Het Kompas' in Stellen- dam Uep tijdens de 'Omloop van Goeree-Overflakkee' een mooi bedrag aan sponsorgelden bij elkaar. Enkele leerlingen zaten al in de brugklas van het vervolgonderwijs, maar toch wilden zij nog voor hun 'oude school' de benen strekken. Deze week bleek dat het negental 520 bij elkaar had gelopen. De helft gaat naar het sponsorproject van de Omloop, 'De Zonnebloem', en de andere helft wordt besteed aan een doel binnen de school. Op de foto acht van de negen lopers. (Tekst en foto's: Adri van der Laan) MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Onidet; 't bij uw G2-dc-o!ef öf kijk cl^fist op www.optfnieuws.ril Knöps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 47Ó767 AkkerdoQS BV - Ktoosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 ilüAICiLllllüiiy ^2^ 2 beëdigde/gecertificeerde pUV P9^ makelaars/taxateurs REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL0187-617300 GOUDA'TEL.0182-358235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 Drie architecten, waarvan in ieder geval twee uit de onmiddellijke omge ving, maken vóór 21 oktober aanstaan de een 'massastudie' voor het Hart van Dirksland. Dat heeft de werkgroep Hart van Dirksland eerder deze week besloten. De werkgroep houdt zich bezig met de ont wikkeling van het Hart van Dirksland, grof weg de Kattewacht en het Achterdorp. In de werkgroep zitten onder meer wethouder Koningswoud en vertegenwoordigers van de Rabobank, de woningbouwvereniging, de ondernemers en de bewoners. De wethouder deed een dag na de vergadering - het was de eerste keer dat de werkgroep bijeen kwam - kort verslag tijdens een commissieverga dering in het gemeentehuis. Besloten was, zo meldde hij, dat drie architecten een mas sastudie zullen gaan maken voor het gebied, dat in de eerste plaats een woonbestenuning zal moeten krijgen. Een massastudie is een grove planschets. De drie massastudies moe ten op 21 oktober zijn ingediend, waarna de werkgroep ze kan bespreken tijdens de ver gadering op 1 november. Dan zal mogelijk ook een keuze worden gemaakt. Koningswoud meldde voorts dat het gebouw van de Rabobank, na het vertrek naar een andere locatie, mogehjk zal blijven staan. De woningbouwvereniging zou interesse hebben om er op de begane grond kantoor te gaan houden en erboven appartementen te realiseren. De geveltjes aan het Achterdorp moeten van de werkgroep intact blijven, omdat ze waardevol zijn vanuit cultuurhisto risch oogpunt. Er is één uitzondering: de ach tergevel van de Cl000. Die zal niet worden gespaard. Verder zal worden getracht om een culturele voorziening als Het Feijne Kwartier te behouden of een alternatieve locatie aan te bieden. De aanwezigheid van de nederzetting is dus bekend. Bij de aanleg van een nieuwe water berging is onlangs door de nederzettmg heen gegraven, hoewel voor deze waterberging probleemloos een ander traject gekozen had kunnen worden. Een en ander was aanleiding om De Motte een veldonderzoek te laten doen in het door graven gebied, waardoor de nederzetting nog beter in kaart gebracht kan worden en voor herhaling van beschadigende activiteiten kan worden behoed. Een Romeinse nederzetting van een dergelijke omvang is immers van nationaal belang. Vijf a tien jaar geleden is bij een verkennend bodemonderzoek door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Onderzoek aangetoond dat onder het maaiveld van de Koude Hoek tal van sporen van een Romein se nederzetting Uggen. Het veldonderzoek van De Motte op plaat sen waar voor de waterberging nieuwe kre- ,i« - *iB< .^^^éyi* SS? ii ■'^s^tf s*^, at.*! ken zijn gegraven, heeft het bestaan van de Romeinse nederzetting nog eens duidelijk aangetoond. Diverse vondsten bevestigen de vroege bewoning van de kop van Goeree. Zoals: Stukken van Romeinse dakpannen, de hals van een amfora (grote wijnkruik), delen van een dolium (voorraadvat), scherven zwart en rood Romeins gebruiksaardewerk en een gedeelte van een fibula (mantelspeld). Bij verkenning van een soort afvalput werd een hoeveelheid scherven van Romeins aardewerk en inheems aardewerk uit de Romeinse tijd aangetroffen, alsmede bot ten van dieren. Ook werd daar een bronzen Romeinse vingerring gevonden, het enige gave gevonden voorwerp. Een verrassende vondst met de metaaldetec tor was een op scherp staande handgranaat. Later werd er nóg een handgranaat gevon den. Daar werd de politie voor ingeseind, die contact opnam met de Explosieven Oprui- mings Dienst om de granaten onschadelijk te maken. Met de metaaldetector werd bij verder onder zoek van de eerdergenoemde afvalput nog een tweede fibula gevonden. Ondanks de uiterst spijtige aanleiding tot het veldonderzoek was het voor de ama teur-archeologen van De Motte een inte ressante ervaring om zo'n verscheiden heid aan Romeinse voorwerpen tegen te komen. Morgen, zaterdag 10 september, is er op Open Monumentendag veel te doen in Dirksland. De Ring rond de monu mentale kerk biedt ruimte aan de tra ditionele jaarmarkt van de Hervorm de Gemeente. Er is o.a. houten speelgoed te koop, bloemen, baby-bomkleertjes, kaas, groenten en fruit, en er is de gebruikelijke rommelmarktspul len, terwijl in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' handwerkartikelen van de vrou wenvereniging worden verkocht. Voor de kinderen zijn er diverse kinderspelen en een springkussen. En natuurlijk wordt de inwen dige mens niet vergeten: koffie, limonade, vis en oliebollen zijn er volop. De markt begint om 9.00 uur en eindigt om 16.30 uur. Daarnaast is er ruimschoots gelegenheid om het uit de 15e eeuw stammende kerkgebouw te bezichtigen. Van tijd tot tijd klinkt er ook muziek in de kerk. Er zullen diverse orgelbe- spehngen worden gehouden, daarnaast is het orgel ook te bezichtigen. Van 16.30-17.15 uur zal er m de kerk een cantatedienst/vesper worden gehouden. Ds. G. van Meijeren uit Dirksland hoopt voor te gaan in deze dienst, waarin cantate BWV 182 'Himmelskönig, sei Willkommen' van J.S. Bach zal worden uitgevoerd door Christelijk Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' uit Middel harnis in samenwerking met een instrumen taal ensemble en enkele solisten. Op zaterdag 3 september 2005 m de vroege ochtend is er een stoffelijk overschot (vrouw) aangetroffen in een uitgebrande auto op het fietspad nabij de Heindijk te Oostvoome. Omstreeks hetzelfde tijdstip heeft er een uit slaande brand plaatsgevonden in een woning aan de Molendijk te Oostvoome. De politie gaat er vanuit dat er sprake is van een ernstig misdrijf en roept getuigen op zich te mel den bij de poütie. Mogelijk zijn er mensen die belangrijke informatie hebben over dit misdrijf of over de omstandigheden die tot dit misdrijf hebben geleid. Getuigen kuimen zich melden bij politie Rotterdam-Rijnmond, tel. 0900-8844 (lokaal tarief). ledere melding zal zorgvuldig worden behandeld. Zie onze Diek-special in het midden van deze krant DEN HAAG - De WD-statenleden Marijke Groenewegen en Marco van der Sloot heb ben GS gevraagd om actie te ondernemen en de N 57 minder onveilig te maken. In de afgelopen jaren hebben op de N57 tientallen ernstige auto-ongelukken plaatsge vonden. Ongelukken vaak met fatale afloop. De N57 staat ook bekend als dodenweg, dit geldt zowel voor het wegvlak op Voome als op Goeree-Overflakkee. Duurzame maatre gelen zijn noodzakelijk. De Onderzoeksraad voor de Veilig heid concludeerde na 2 ongelukken in 2003 dat de N57 'onnodig gevaarlijk is. Of het komt omdat de N57 een tweetal wegbe heerders kent, zijnde de Provincie Zuid-Hol land en Rijkswaterstaat of dat er geen priori teit aan wordt gegeven, de VVD Zuid-Holland is verbijsterd over de laconieke houding om de verkeersonveilige situaties aan te pakken. Naar aanleiding van het ongeluk op 21 augus tus 2005 tussen Goedereede en Ouddorp waarbij 5 auto's betrokken waren en 3 doden te betreuren zijn, hebben de VVD Statenleden Marijke Groenewegen en Marco van der Sloot aan Gedeputeerde Staten gevraagd actie te ondernemen.'Zij willen weten wel ke maatregelen er op korte termijn geno men kunnen worden en wanneer een start wordt gemaakt met structurele oplossingen. Op initiatief van de VVD is in november 2003 reeds een motie aangenomen, breed gedragen door Provinciale Staten, waarin PS een vijftal projecten heeft aangewezen die met prioriteit vrijvallende budgetten moe ten krijgen toegewezen, waaronder de N57. De VVD vindt dat het nu eens tijd wordt de N57 veilig te maken. Centrum (dertiende plaats). Het Dirkslandse ziekenhuis heeft de afgelo pen jaren zeer veel geïnvesteerd in groei en verbetering van de kwaliteit. Er werden veel jonge, enthousiaste specialisten aangetrok ken, terwijl in 2004 een zeer ambitieus inves teringsprogramma voor medische apparatuur werd samengesteld. Zo wordt in 2005 en 2006 alle apparatuur op de röntgenafdeling (inclusief de CT- en MRI-scan) vernieuwd. Het aantal nieuwe patiënten dat jaarlijks in het ziekenhuis behandeld wordt, is de afge lopen vijfjaar met 30% gestegen.' In verband hiermee heeft het ziekenhuis ook ambitieuze plannen met betrekking tot uitbreiding van het aantal ziekenhuisbedden, de ziekenhuis gebouwen en de parkeervoorzieningen; het ziekenhuis is hierover momenteel in over leg met de ziektekostenverzekeraars. Recent werd ook de buitenpolikliniek in Hellevoet- sluis belangrijk uitgebreid. De ziekenhuisdirectie is zeer trots op het bereikte resultaat. "We gaan er alles aan doen om volgend jaar in de top 3 te komen", zo deelde de directie van het ambitieuze zieken huis mee. "Omdat we klein zijn, zijn we wendbaarder dan onze grotere broeders en zusters; kwa- üteitsslagen kunnen hier sneller gemaakt worden". Het ziekenhuis is er trots op dat door de hoge plaats in de "Ziekenhuis fop 100' het duidelijk is dat het ziekenhuis niet alleen veel aandacht besteed aan groei, maar in even grote mate aan het leveren van goede kwaliteit van zorg. Bang voor een te grote toeloop van patiënten is het ziekenhuis in Dirksland niet. "Iedereen is van harte welkom".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1