f Negatief zwemadvies Hcm^mA Stadtse bevolking massaal op de been voor Droag Brood bruifloft Vernieuwd gemeentehuis Goedereede nu écht 'Huis van de Gemeente' Krammer en Volkerak 'iiSz /I- chx. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden De provincie Zuid-Holland heeft een negatief zwemadvies afgegeven voor de Krammer bij Oude-Tonge en het Volkerak bij Ooltgenspaat. I GOEDEREEDE Uitnodiging actief in beeld en geluid Bezoekers gemeente worden nu op een plaats geholpen Groot aantal dienstverleners in de Servicewinkel Sprekers 'Man en macht' Uniek Dinsdag 6 september 2005 78e jaargang nr. 7437 Blauwwieren kunnen, binnen 12 uur na het zwemmen, gezondheidsklachten veroorza ken. De klachten betreffen grotendeels huid- irritatie, bultjes en jeuk. De symptomen kun nen bestaan uit maag- en darmproblemen, misselijkheid, hoofdpijn, koorts en huidirri tatie. De provincie adviseert zwemmers met klachten altijd een huisarts te raadplegen. Met name jonge kinderen, ouderen en men sen met verminderde weerstand zijn vatbaar der voor besmetting. Ook honden kunnen ziek worden als zij besmet water drinken. GEMEENTE Op zaterdag 10 september aanstaande van 10.00 tot 17.00 uur is het vernieuwde gemeentehuis aan de Tram lijnweg 2 in Goedereede voor het publiel< geopend. Gemeentebestuur en medewerlters willen iedereen in de gelegenheid stellen kennis te maken met de publieks- balie en het unieke concept van de service winkel, die in het gemeentehuis zijn ondergebracht. Verschillende clusters zullen zich bovendien presenteren, waardoor u als bezoeker 'in de keuken' van het gemeentehuis kunt kijken. U bent van harte welkom in het gemeentehuis van Goedereede. Op de provinciale website www.zuid-hol- land.nl en via de zwemwatertelefoon (070 44175 50) is actuele informatie over alle Zuid-Hollandse zwemlocaties te vinden. De zwerawatertelefoon is op werkdagen te bereiken tussen 08.30-16.30 uur. COMBI 1 uur foto-iorvUe OUDDO<^ Weirttragl 3S M. (0117) 6II6I1 fox U37U STAD aan 't HARINGVLIET - Toen de ochtendnevel zaterdagmorgen langzaam optrok boven Stad aan 't Haringvliet, trof men een autovrije Kaai en Voorstraat aan met boten poetsende mannen en ramenzemende vrouwen. De boten werden versierd, de eerste vlaggen werden uitgestoken en de laatste van de 350 oude trouwfoto's werden voor de ramen gehangen. Na een uur stonden er veel tafels en ban ken, versierd met prachtige boeketten van de dorpsgroep, en verschenen de eerste nieuwsgierigen voor de foto's en een praatje. Om 13.00 uur reed Poes, de dorpsomroeper, het dorp' rond om iedereen ten bruiloft te roepen, en om 14.00 uur begon de plechtigheid met de komst van bruidegom van de Fut selaar in de afgeladen Voorstraat. Zeer veel Stadtenaeren hadden bij familie of buren oude kleding kunnen vinden en ook de kostuums van het Meekrap openluchtspel uit 2002 gaven de straat een fleurig aanzien. Jong en oud maakte gebruik van de oude kinderspelen en iedereen was vrij om een rol naar keuze te spelen. Zo was er een oom uit Amerika met een typisch accent, Antonie Fokker zocht zijn zelfgebouwde vliegtuig, de veldwachter was present, een oude dominee, een schoolmeester, een kruidenvrouw, ver scheidene oma's en veel bruidskinderen. Het door Leo Looij gebakken stadse droag brööd verkocht hij vanuit de oude bakfiets van bak ker Braber; het was zo gewild dat hij binnen een half uur was uitverkocht. Maar wellicht zal dat dit brood vaker verkrijgbaar zijn tij dens Stadse evenementen. Ook de cadeauta- fel trok veel bekijks. Met 'Sempre Crescendo' voorop vertrok de stoet met de bruidegom in de koets naar de boerderij aan 't Vlot om de bruid op te halen. Door het zingen van 'Kom uit de bed stee mijn liefste' verscheen de bruid voor het raam in haar Joke-van-Gurpcreatie - blauwe zijde met gouden knoopjes - en zong zij 'Spiegelbeeld, zeg eens even'. Daarna ver scheen ze in vol ornaat met antieke keuvel in de prachtig versierde deuropening om door haar vader en steeds jankende moeder aan de bruidegom te worden 'weggegeven'. In een bonte stoet langs de bejaardenwo ningen ging het gezelschap weer naar de Voorstraat, waar de ambtenaar van de bur gerlijke stand der gemeente Stad, de heer Kuijper, reeds op het bordes klaar stond om het huwelijk in de open lucht te bevestigen. Zelfs Rijnmond TV maakte van deze voltrek king een reportage. Na het uitrijken van het trouwboekje begon de De bruiloftstoet, op weg naar het gemeentehuis. (Foto: Persburo Flakkee) Het jawoord is gegeven: nu heb ik ze.(Foto: Persburo Flakkee) traditionele fotosessie op het bordes waarvan we vele oude varianten reeds achter de ramen konden zien. De klassieke fotograaf onder de zwarte doek maakte wel 400 foto's van ver klede dorpelingen. Was men niet verkleed, dan nam men achter een houten bruidspaar zonder hoofden plaats en met keuvel, hoed en boeket leek het dan toch nog heel wat. Tegen vieren vertrok de stoet naar de Gerefor meerde kerk voor een concert door de eigen Jong en oud, vertegenwoordigd in klederdracht. Zo moet eeuwenlang het straatbeeld zijn geweest.. (Foto: Persburo Flakkee) Gabriel Oeuf Fauré, die naast eigen werk met Armemarie Huizer ook Bach en Mozart ten gehore bracht. Het kerkkoor, geheel in stijl gekleed in de overvolle kerk, &oeg met vier liederen bij aan deze waardige en unieke gebeurtenis. Na nog wat verpozen in de drukke Voorstraat trok iedereen naar de kaai voor de gezamenlij ke stikzakmaaltijd. Daarbij konden de gasten kiezen om zelf eten en drinken mee te nemen of dit te kopen bij het Schippershuis. Maar hoe dan ook: de vijfenveertig kilo poters en de grote bakken nasi waren snel op. Het avondprogramma begon met de bruilofts toespraken van de ouders en het dankwoord van de bruidegom. Vervolgens waren diverse optredens op het door strobalen gevormde podium. Er ontstond wat onrust toen de strobalen uiteen vielen en het plein vol stro kwam te liggen, weliswaar in de sfeer van 'boeren'bruiloft en leuk voor de kinderen, maar zorgelijk voor de organisatie. Maar dit probleem werd weer op typisch Stadse wijze - gezamenlijk - opgelost en binnen een half uur was de kaai weer schoon, kon de feest verlichting uit en kon iedereen tevreden naar huis. En nu is het wachten op de vele foto's van deze dag en de video met de prachtige kos tuums. Zo heeft ook deze Stadse dag - vóór en dóór de bevolking - weer voldaan aan de voorwaarden van het ketting rijgen van de Stichting Podium, die cultuur dichter bij de burger wil brengen, het historisch besef wil vergroten en de gemeenschapszin wil bevor deren. GOEDEREEDE - Het vernieuwde gemeentehuis van Goedereede was al enige tijd in gebruik, maar donderdag middag werd het verbouwde onder komen officieel geopend. Het was een korte openingsbijeenkomst met korte toespraken maar veel ruimte voor ont moeting en het leggen van contacten, en dat was nu juist de bedoeling van de vernieuwde opzet van het gemeen tehuis. Want contact en samenwerking waren de steekwoorden bij de opening van de PubUeksbalie en de Servicewin kel. Tekst en foto's: Adri van der l-aan Het woord 'uniek' is zeker op zijn plaats als men het vernieuwde gemeentehuis van Goedereede binnenloopt. Men vindt er niet - zoals gebruikelijk - één balie waar de receptioniste de bezoeker doorverwijst naar de afdeling waar men naar op zoek is. Er is weliswaar één balie in de ruime hal van het gemeentehuis, maar aan die balie wordt de bezoeker zoveel mogelijk direct gehojpen. Van het aanschaffen van een paspoort of een bewijs, tot inschrijving in het bevolkings register of het aanvragen van een bouwver gunning toe kan men meteen achter de voor deur van het gemeentehuis terecht. Het is de bedoeling dat 80% procent van de bezoekers van het gemeentehuis bij deze publieksbalie kan worden geholpen. Toch zal een bezoeker die bij het gemeente huis is aangeland het meest verwonderd zijn over de andere faciliteiten die binnen worden aangetroffen. Bij binnenkomst zal men niet alléén ambtenaren aantreffen, maar ook ande re dienstverleners en zelfs een corrraierciële instelling. Het meest in het oog springend is het servicekantoor van de Rabobank. Die heeft haar kantoor aan de Noordzijde Haven in Goedereede gesloten en heeft een kantoor met pinautomaat gevestigd in het gemeente huis. Verder zijn er nog tal van andere instel lingen vertegenwoordigd in het 'Zorgloket', zoals de Zorg en Welzijn Groep, Zuidwester, De Vliedberg, Stichting Thuiszorg en Maat schappelijk Werk en Sjaloomzorg. Ook de Bibliotheek Goeree heeft er een uitgiftepunt, en voor vragen aan Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' kan men ook in het gemeen tehuis terecht. Een groot aantal genodigden was donderdag middag naar de tent gekomen die voor deze gelegenheid was opgesteld op het terrein voor het gemeentehuis. Een drietal sprekers stond kort stil bij de opening van dit bijzon dere concept. Eén van de meest in het ooglopende organisa ties die nu in het gemeentehuis is gevestigd, is wel de Rabobaiik. Algemeen directeur van Rabobank Westflakkee de heer Hofstede was de eerste spreker. Drie felicitaties had hij deze middag voor zijn toehoorders. Hij feli citeerde allereerst de gemeente die 'het lef' heeft gehad om het zorgconcept te gaan ont wikkelen. Hij vond dat het ontwikkelde con cept duidelijk afwijkt van het gebruikelijke, waarbij een groep ambtenaren aan het werk is voor de bevolking. "Hier is het anders, wij doen het met elkaar", zo verzekerde de bankdirecteur zijn toehoorders. Hij zag in het vernieuwde gemeentehuis een goed initiatief om ook de kleine kernen leefbaar te houden. Verder feliciteerde Hofstede de deelnemers in het serviceconcept en hij sprak de wens uit dat er door verdergaande samenwerking nog nieuwe dingen aan kunnen worden toe gevoegd. Tenslotte waren er felicitaties voor de bevolking van Goedereede. "Ik hoop dat de inwoners van jong tot heel oud er heel veel Burgemeester Van de Velde en gedeputeerde Van der Sar verrichten de openingshandeling van het vernieuwde gemeentehuis. baat bij hebben", en hij verzekerde dat de Rabobank dergelijke initiatieven van harte ondersteunt. Ook bood de Rabobank enkele geschenken aan. Zo was er de replica van een Goereese kotter, die al geruime tijd in het bankkantoor in Ouddorp was opgesteld. Deze kotter werd in 1975 gemaakt door wijlen de heer Van Dam, die de kotter graag op een openbaar toe gankelijke plaats wilde. De replica krijgt nu een plaats in het vernieuwde gemeentehuis. Verder schonk de Rabobank twee speeltafels voor de kinderen. Deze zijn in de servicewin kel geplaatst, en de kinderen zullen zich er ongetwijfeld mee kunnen vermaken als hun ouders het gemeentehuis bezoeken. In haar toespraak zei burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede dat, toen zij in Goedereede aantrad, de verbouwing al in volle gang was. En zij verklaarde dat ze met grote bewondering de verbouwing heeft gadegeslagen. "Er is met man en macht gewerkt aan de interne verbouwing, terwijl de winkel gewoon openbleef'. Zij sprak haar respect uit voor het gemeentepersoneel die onder moeilijke omstandigheden, zelfs op afstand, hun werkzaamheden tijdens de ver bouwing heeft moeten verrichten. Volgens mevrouw Van de Velden heeft het Gedeputeerde Van der Sar krijgt van burgemeester Van de Velde en gemeentesecretaris Heintjes uitleg in de Servicewinkel. veel voorbereidingstijd gekocht om een plan te ontwikkelen dat aan de één-loket-gedach te voldeed. Architectenbureau Archicon uit Goes heeft volgens de burgemeester aange toond dat het zelfs op een betaalbare manier gerealiseerd kon worden. Tussen het vormen van de plannen voor het vestigen van een servicewinkel was er de vraag van gedepu teerde Van der Sar aan de gemeenten om na te denken over het concept van servicewin- kels, om de leefbaarheid van kleine kernen te bevorderen. En dat bleek goed uit te komen, want gemeentesecretaris Heintjes was juist in gesprek met de Rabobank, die haar vesti ging in Goedereede wilde sluiten. Uiteinde lijk was de Rabobank geïnteresseerd om deel te nemen aan het project en weldra volgden meer gegadigden. De gemeente werd in haar plannen aangemoedigd door een forse Pro vinciale subsidie; zodoende werd de service winkel in Goedereede gerealiseerd, doordat steeds meer partijen het voordeel inzagen van meer samenwerking. "Aan samensmelten van publieke, maat schappelijke en commerciële dienstverle ning kan de gemeente en de kern Goedereede voordeel opleveren", zo schatte mevrouw Van de Velde de toekomstverwachting in. Ondanks de afgeronde verbouwing blijft er volgens Goerees' burgemeester toch nog 'werk aan de winkel'. Zij noemde hierbij de nog te ontwikkelen nieuwe diensten en het verbeteren van de digitale dienstverlening. Mevrouw Van de Velde dankte de architect, bouwbedrijf Boeter, electro-installatiebe- drijf Westhoeve, installatiebedrijf Korporaal, Kroon Tapijt en al de overige aannemers voor de op tijd geklaarde klus. Gebiedsgedeputeerde, L.E. van der Sar van de Provincie Zuid-Holland was uitgenodigd om het vernieuwde gemeentehuis te verzor gen. "Wij maken iets unieks mee op Goe- ree-Overflakkee en in Zuid-Holland, met dit serviceconcept", zo verzekerde hij. Hij prees allen die hebben meegewerkt om volgens het serviceconcept te werken. "Het unieke van dit concept is dat het huis van de gemeenschap kan worden benut door een aantal voorzie ningen te combineren". Hij verwacht dat de gemeente zeker door de vernieuwing vitaal zal kunnen blijven en dat aan deze vitaliteit nu samen gestalte kan worden gegeven. Vervolgens was het tijd voor de openings handeling, waarbij gedeputeerde Van der Sar en burgemeester Van de Velde uit een reus achtige champagnefles ballonnen oplieten. Aansluitend was er alle gelegenheid om het vernieuwde gemeentehuis te bewonderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1