scoort een 8,4 CREAMIDDAG Successen voor De Gooije bij jeugdwedstrijd Foto-expositie Petra Rouwendal in zielienhuis Dirksland duurt nog tot 1 april Passieconcert ?er Amore' Filmavond bij OJW VOORIAARSBINGO Pas de Deux Manege Oostmoer Callceitter Politie Rotterdam-Rijnmond VOORSPEELMIDDAG Zondag weer jeugdkerk Goedereninzameling werkgroep Uzon tlR V Otit E RH All Middelburgse fotografe geeft boekje uit in eigen beheer Goeree-Overflakkee favoriete locatie Idylle Macht en pracht U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben Jaarmarkt verpleeghuis Grootenhoek koper en hoorns Met de WV naar Huishoudbeurs en Fietsrai •i^aiga-trilogie cLee.1 3 PAGINA 4 imSPAG 14, MAART 2006 De foto's van Rouwendal, op de grens van land en water, vallen dikwijls bij:/)/uler uit, zoals deze, die de fotografe zelf 'Gelaagd land' noemt. (Foto: Petra Ruuwendal) DIRKSLAND - De Middelburgse foto grafe Petra Rouwendal toont op twee locaties tegelijk foto's van het zeeland schap, het landschap op de grens van land en water. Meer dan de helft van de opnamen is gemaakt op Goeree- Overflakkee, haar favoriete locatie. De expositie in het ziekenhuis van Dirks land duurt tot 1 april, de tentoonstel ling in 'Waterland' op Neeltje Jans tot 1 mei. Door Gert van Engelen Al eerder, in 2004, toonde Petra Rouwendal, in het dagelijks leven werkzaam als juriste bij de Provincie Zeeland, foto's op Neeltje Jans. 'Eilanden Nieuws' publiceerde toenter tijd een uitgebreid interview met haar, waarin zij vertelde het liefst op Goeree-Overflakkee te fotograferen. Het landscliap is er "mooier, charmanter en authentieker", vertelde ze. Sinds die tijd heeft het werk van Rouwendal grote bekendheid gekregen. Nieuwe expo sities werden zelfs herhaaldelijk prominent aangekondigd in 'de Volkskrant'. Onlangs bundelde zij haar dierbaarste land schapsfoto's, die soms van een bijna poë tische schoonheid zijn, in een bescheiden boekje, dat net als haar eerste expositie 'Zee land-schap' heet. Rouwendal, die beduusd is van de "stroomversnelling" waarin zij onbe doeld terecht is gekomen, heeft het in eigen beheer uitgegeven. Het kost 14,90 euro, is op Goeree-Overflakkee te koop bij boekhandel Vroegindeweij in Middelharnis en heeft als ISBN-nummer 9081017217. Het boekje bevat meerdere oogstrelende foto's van kustlandschap op Goeree-Over flakkee, maar Petra Rouwendal wilde tegen over Eilanden Nieuws niet ontvouwen welke dat zijn. Deels niet omdat 'Zee-land-schap' geen genummerde pagina's heeft en de des betreffende foto's dus "lastig" zijn aan te wijzen. Maar deels omdat ze "nooit eerder exacte locaties" van foto's heeft willen ont hullen, "juist om een zekere idylle in stand te houden". Ze laat het erbij dat het boekje "een flink aantal" opnames van het eiland toont. De tentoonstelling "Waterrand" in "Water land" laat niet zozeer de lege landschappen zien die zo kenmerkend zijn voor haar werk, maar dit keer vooral foto's waarop de (recre ërende) mens nadrukkelijk aanwezig is, en zeker zijn ingrepen in het kustlandschap, met andere woorden: de gevolgen van menselijk handelen in de paradijselijke ongereptheid. Ook hangen er foto's waarin kustvogels een hoofdrol spelen en beelden van civieltechni sche eleinenten. In Dirksland zijn het vooral de panorami sche zee- en zandlandschappen die worden getoond; de oorspronkelijke fotografie waar mee Petra Rouwendal zich landelijk heeft doen onderscheiden. Het begon bij haar met wandelen, in haar eentje, langs de kust, vooral op de scheiding van land en water, op zoek naar rust en inspiratie, bijkomend van het juridische precisiewerk. Met een com pact-camera legde ze vast wat haar tijdens de omzwervingen in dat zeelandschap trof, in het licht, in het perspectief en in de sfeer, die kon veranderen van woest in mysterieus of dichterlijk. De camera is inmiddels een professionele, en haar fotografie is inmiddels de amateur status ontgroeid. Steeds meer mensen vallen stil van haar foto's, die de (vaak onvermoe de) schoonheid van het Nederlandse kust landschap registreren. Zoals Thijs Kramer, Zeeuws gedeputeerde, in het voorwoord bij haar boekje schrijft: 'De foto's leveren het bewijs van de macht en pracht van deze fas cinerende natuurgebieden.' Hij vindt ze zelfs een pleidooi om (te proberen) de schoonheid van dat landschap in stand te houden. Foto grafie die alarmbellen doet schellen: een gro ter compliment kun je niet krijgen. OUDDORP" Gospelkoor 'Per Amore' o.l.v. Ad de Joode organiseert zaterdag 1 april een Passieconcert. Het concert zal uit twee delen bestaan: voor de pauze worden Neder lands- en Engelstalige liederen gezongen, na de pauze zal de musical 'The Way of the Cross' worden uitgevoerd. Er zal een collecte worden gehouden voor een nader te bepalen goed doel. Het concert wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. In de pauze staat de koffie, thee en/of limonade klaar. De aanvang is 20.00 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. Toegangskaarten kosten 4,50 en zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Vroeginde weij te Ouddorp, bij 'De blikvanger'. Voor straat 27 te Stellendam en in de hal van de kerk vóór aanvang van het concert. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen@gebr-dewaal.com Woensdag 15 maart is er GEEN creamid- dag in 'De Sta ver'. U bent deze middag welkom in 'Ebbe en Vloed' in Oude Ton- ge, van 14.00 tot 16.30 uur. MIDDELHARNIS - Zaterdag 18 maart a.s. is de jeugd weer welkom bij het Open Jeugd Werk, in Hervormd verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelharnis. Zoals altijd is er weer veel gezelligheid. Dit keer draait er een film. Het begint om 20.00 uur, maar om 19.30 uur ben je al welkom. De entree bedraagt 2. DIRKSLAND - De Dirkslandse Kleindie- renvereniging organiseert dinsdag 21 maart a.s. weer een voorjaarsbingo, met voor iedere deelnemer een echte voorjaarsattentie. Bij elke ronde is er een hoofdprijs van 10 te winnen; de superronde heeft een hoofd prijs van 50. De bingo wordt gehouden in verenigingsgebouw 'De Schakel' aan de Beatrixlaan te Dirksland. De zaal is open om 18.30 uur, de bingo begint om 19.30 uur. Zwemclub De Gooije uit Dirksland heeft zaterdag 11 maart in zwembad 'De Staver' gezwommen met de zwem- clubs Schotejil, de Stelle en de Geul. Bij De Gooije wist de zwemmers 26 keer zijn of haar tijd te verbeteren. Goede zaken deed Gerdine v.d. Boogerd: drie keer starten en een pr zwemmen. Maar ze deed ook goede zaken voor het secon- denklassement, waar ze maar liefst 44 sec van afzwom. Bij de minioren 4 werd de 50 school gezwom men. Eerste werd Gerdine in 54.70 en scheip- ten Cynthia v.d. Baan en Ilse v.d. Brink hun tijden aan. Niels Donkersloot werd derde bij de jongens in 51.82 en Rick Spaan zwom 0.2 van zijn tijd af. De 100 vrij werd gewonnen door Maureen van Sluis in 1.31.76, ruim 11 sec haalde zij van haar tijd af. Ilse zwom er 15 sec vanaf en werd tweede in 1.35.95. Maar het was Gerdi ne die haar tijd met maar liefst 20 sec verbe terde, zij tikte aan in 1.46.20. Bij de jongens was het Wilber Hameeteman die derde werd in 1.37.11. Maureen won de 50 vlinder in 50.28, een verbetering van haar tijd met 2 sec. Cynthia, Ilse en Gerdine zetten ook betere tijden neer. Maar het was Gerdine die van zich liet horen: 1.02.81goed voor een verbetering van 21 sec. Wilber werd bij de jongens tweede in 49.92. Bij de minioren 6 werd de 100 wissel gewon nen door Jos Terlouw (1.29.42) en werd Ramon van Huizen tweede in 1.33.26. Ook Pieter Wolfert verbeterde zich. Christa de Geus werd derde op de 50 school in 46.82 en Sanne Witvliet liet de klok stoppen op 58.02 Jos won het bij de jongens in 45.69 en Pieter werd keurig tweede in 47.09. Melissa Knops werd tweede op de 100 vrij in 1.23.31 en Marije v.d. Boogerd verbeterde haar tijd ook en bracht 1.29.25 op het papier. Bij de jongens was al het eremetaal voor de Gooye. Ramon won in 1.20.26, Pieter werd tweede in 1.23.53 en Jos derde in 1.24.94. Bij de junioren 2 werd Amanda Schaaf derde op delOO vrij in 1.15.22, Anne de Kok zwom er 4 sec vanaf en tikte aan in 1.21.54. Coen v.d. Wekken werd tweede in 1.11.71. Gerben Koppenaal en Eric Wolfert verbeterden zich op deze afstand. Gerben zwom er ruim 11 sec vanaf. De 100 wissel werd gewonnen door Amanda in 1.22.83. Coen werd weer tweede in 1.26.06, Eric derde in 1.27.86 en Gerben zwom weer een pr. Amanda nam ook het goud mee op de 50 rug in 39.12. Bij de junioren 4 won Anthony Struik alle drie de afstanden. De 100 vlinder in 1.12.64 met een verschil van 6 sec. De 50 vrij met een pr in 27.52 sec. Zelfs de 100 school werd door hem gewonnen in een pr; zijn tijd was 1.27.06. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Bij Manege Oostmoer werd afgelopen zaterdag het jaarlijks terugkerend evenement Pas de Deux gehouden. Een bijzonder spektakel, waarbij de deelnemers gelegenheid krijgen alle creativiteit in de strijd te gooien. Het is daarbij de bedoeling dat twee per sonen op hun paarden of pony's een proef rijden van ongeveer zes minuten. Dat is op zich niet zo heel bijzonder, ware het niet dat die proef op muziek gereden moet worden en dat de berij ders - en eventueel hun dieren - ver kleed zijn. De proef wordt beoordeeld op het gereden zijn in het algemeen, de houding en zit van de ruiter/amazone en de juistheid van de hulpen, de ver zorging van het geheel, de originaliteit en de muziekkeuze. De jury had het daarbij moeilijk. Uitslag pony 's: 1Kimberly de Gans met Max en Nelleke Dijkgraaf met Katinka, 45 pnt; 2. Saranda v. Putten met Elvera en Manon Zwa nenburg met Lady, 42 pnt; 3. Evelien Alme- kinders met Walley en Martine Campfens met Hilde, 41,5 pnt; 4. Karijn Ravensbergen met Diamond en Jierga Tanis met Prins, 41 pnt; 5. Annemarieke v. Bloois met Misty en Evy v.d. Veer met Jo Ann, 40 pnt; 5. Leanne Vlaspoel met Lady en Naomi Moerkerke met Snoopy, 40 pnt; 6. Elieske Krijgsman met Stanley en Kimberly v. Sliedregt met Dyna mite, 39 pnt; 6. Lavina burgers met Twenkle en Samantha Lugthart met Sparky, 39 pnt; 7. Kim Visser met Tazz en Monique de Jong met Moonlight, 38 pnt; 7. Gerrie de Waal met Mickey Boy en Ilona v.d. Berg met Sonja38 pnt; 8. Yara Geelhoed met Dopette en Fiona Trommel met Katinka, 37 pnt; 8. Rachel Vrijhof met Spikkel en Patricia Verveer met Katinka, 37 pnt; 9. Fleur Jonker met Max en Demi Uytewaal met Katinka, 35,5 pnt; 10. Karlijn Bomas met Quint en Sanne Post met Britt, 34 pnt. Uitslag paarden: 1. Mariska v. Groningen met Bowie en Ester Verhoeff met Gwynt, 48 pnt; 2. Ina Stello met Diamond en Coby V. Helden met Joy, 46 pnt; 3. Myra Lugthart met Diamond en Lilly Dee met Lenny, 45 pnt; 4. Vanity Monnee met Alwin en Daisy Argoudelis met Anouska, 44,5 pnt; 5. Juliet te Kamp met Max en Jaimy Argoudelis met Twenkle, 44 pnt; 5. Monique v. Vooren met Unique en Christa Smitshoek met Carola, 44 pnt; 6. Marjolijn Saarloos met Tica en Liza Vis van Heemst met Rapids, 42 pnt; Aure lia v. Strien met Charley en Lisa v. Beveren met Kitty, 41 pnt; 8. Ria v. Eek met Frits en Marloes v. Eek met Jesse, 39,5 pnt; 9. Whitley Vorstenbosch met Lenny en Irina v. Namen met Sjappeloep, 39 pnt; 10. Madeion V. Breukhoven met Tica en Cynthia Mon nee met Habina, 38 pnt; 10. Wilma Valk met Maico en Karin Bakker met Omar, 38 pnt; 11Richard den Haan met Gastor en Ingrid Brouwer met Max, 37 pnt; II. Anne v. Mid delkoop met Tica en Zita Mast met Carens, 37 pnt; 12. Rita Buys met Annie en Deborah Stello met Jumper, gediskwalificeerd. HELLEVOETSLUIS - Verpleeghuis 'Groo tenhoek' te Hellevoetsluis houdt a.s. zaterdag zijn Jaarmarkt. Belangrijk onderdeel daarvan vormt de rommelmarkt. Mensen komen van heinde en ver om te snuffelen en koopjes te bemachtigen. Om alle waar uit te kunnen stallen, wordt uitgeweken naar het achterter rein van het verpleeghuis. Het streven is een opbrengst van meer dan 25.000. Daarvan kunnen activiteiten en reisjes voor de bewo ners worden betaald die niet (volledig) uit het reguliere budget kunnen worden bekostigd. Voor de jaarmarkt kunnen nog steeds spullen worden Eiangeleverd. Het aanleveren van de spullen kan dagelijks bij de personeelsingang van het verpleeghuis. Ook is men nog op zoek naar een aantal hel pende handen. Belangstellende vrijwilligers kunnen bellen naar 0181-321355 en vragen naar Marga v.d. Bas. De operationele resultaten van de politie Rotterdam-Rijnmond laten in januari een daling zien van gewelds delicten. Het aantal straatroven en overvallen neemt af. Daarnaast scoort de bereikbaarheid van het Callcenter hoog. In Rotterdam-Rijnmond krijgt 0900-8844 (geen spoed, wel politie) het cijfer 8,4. Het Landelijk Telefoonnummer Politie (LTP) is in september 2000 ingevoerd om de bereikbaarheid van de poUtie te vergro ten en de afhandeling van de gesprekken te optimaliseren. Voor het nummer 0900-8844 geldt het lokaal tarief. Bellers worden via de postcode van het beladres direct doorverbon den met de politie in de betreffende regio. Mobiele bellers, die niet via KPN telefone ren, krijgen contact met het Korps Lande lijke Politie Diensten (KLPD) in Driebergen en worden doorverbonden met het gewenste politiekorps. Voor acute hulpverlening is het gratis nummer 112 bereikbaar. Eind vorig jaar heeft een onderzoeksbureau het service nummer 0900-8844 (geen spoed, wel poli tie) onderzocht. Hierbij kregen de callcentra gemiddeld een 8, in Rotterdam-Rijnmond zelfs een 8,4. De afgelopen tijd heeft de poli tie Rotterdam-Rijnmond hard gewerkt aan de bereikbaarheid via het callcenter en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. In 86 procent van de gevallen wordt een gesprek gerealiseerd binnen 20 seconden. Landelijk ligt dit per centage op 81 procent. Professionaliteit Uit het onderzoek is tevens gebleken dat de professionaliteit van medewerkers van de callcentra bijna optimaal is. Voor het uitwis selen van informatie wordt bijvoorbeeld het rapportcijfer 9 gegeven, voor professionali teit/vakbekwaamheid eveneens een 9 en de interesse waarmee wordt geluisterd wordt gewaardeerd met een 10. Vermijden langdurig doorverbinden Het callcenter van de politie Rotterdam-Rijn mond heeft een werkwijze waardoor langdu rig doorverbinden zo veel mogelijk wordt vermeden. Zij onderscheidt zich hiermee van andere korpsen. Zo worden er terugbel- berichten gemaakt als iemand niet in dienst is of een afdeling niet bereikbaar is. Het stre ven hierbij is dat zoveel mogelijk gesprekken door het callcenter zelf worden afgehandeld. Overige resultaten in januari Het totaal aantal opgenomen aangiften bleef, in vergelijking met januari 2005, nagenoeg gelijk. Zo zijn er in januari 2006 9132 aangif ten geteld, bijna 1 meer dan in januari 2005. Het aantal aangiften geweldszaken bedroeg 1069, een daling ten opzichte van januari 2005 met 3%. Opvallend was de grote daling van het aantal overvallen met 27% over de gehele maand januari. Het aantal straatroven bedroeg 204; een daling van 2% ten opzichte van januari 2005. Het aantal aangiften van bedreigingen steeg met 3 procent naar 307. Het aantal aangiften van mishandeling bleef met 352 gelijk. In totaal werden in januari 2216 verdachten ter vervolging naar het Openbaar Minister gebracht. Dit was vrijwel evenveel als in januari vorig jaar. In januari steeg het aantal verdachten van geweldsdelicten, woningin braken en vernielingen met 11%. In totaal werden 729 verdachten ter vervolging aan het Openbaar Ministerie overgedragen. Het aantal jeugdige verdachten dat naar het Openbaar Ministerie ging, bedroeg in januari 312 - een daling van 7%. Met ingang van 2006 zijn de doelstellingen in termen van verdachtenratio's geformu leerd. Ieder korps in Nederland gaat in de toekomst met verdachtenratio's werken. De politie Rotterdam-Rijnmond werkt hier als eerste mee. Wat houdt een verdachtenratio in? De verdachtenratio geeft het aantal aan gehouden verdachten voor rechtbankzaken aan per 100 aangiften. Het kan natuurlijk ook voorkomen dat één verdachte voor meerdere zaken (aangiften) verantwoordelijk is, dat geeft de verdachtenratio namelijk niet weer. De verdachtenratio van de politie Rotterdam- Rijnmond (exclusief aanhoudingen m.b.t. alcohol) bedroeg in januari 2006 21.2. Dit betekent dat er per 100 aangiften 21.2 ver dachten aan het Openbaar Ministerie werden overgedragen (dus excl. kantonzaken, HALT- verbalen, etc.) Voor geweldsdelicten ligt de verdachtenratio hoger. Per 100 aangiften zijn 43.8 verdachten aan het Openbaar Ministerie overgedragen. STELLENDAM - Zaterdagmiddag 25 maart a.s. organiseert Muziekschool 'De Delta streek' in het Haegse Huus te Stellendam het zoveelste muziekfeest: een solistisch optre den, verzorgd door de leerlingen van docent klein en groot koper Hugo Verweij en van docente hoorns Irene Kruik. Het belooft een afwisselende middag te wor den met heel veel verschillende instrumen ten en zeer uiteenlopende muziekstijlen. Ook oudere (ex-)leerlingen zullen hieraan mee werken. En wie niet naar het solistenconcours van de Hoop is geweest, heeft nu de kans om enkele van de prachtige voorspeelstukken te beluisteren. Bij één ervan zullen de toehoor ders zeker grote ogen en oren opzetten. De middag zal afgesloten worden door het jeugdorkest van 'Apollo' uit Goedereede. Jong en oud is deze middag hartelijk wel kom. De aanvang is om 15.00 uur. SOMMELSDIJK - In het Prieel van recrea tiecentrum De Staver wordt zondag 19 maart weer een dienst van de interkerkelijke Jeugd kerk G04REAL gehouden. De jeugdkerkdienst is er voor alle jongeren vanaf 15 jaar. Gerko Boender, bekend van de organisatie van de jeugdkerk, zal spreken over het thema 'Rust'. William Wixley zal deze avond de muzikale begeleiding verzor gen. Na de dienst is er gratis koffie en fris. De aan vang is om 20.00 uur, vanaf 19.30 uur is de zaal open. De toegang is gratis. OUDE-TONGE - Op zaterdag 18 maart is het weer de derde zaterdag van de maand, dus zamelt de werkgroep Uzon van de Her vormde gemeente weer goederen in voor haar zustergemeente Uzon in Roemenië. Van 10.00 tot 12.00 uur bent u weer welkom op het inzameladres aan de Stationsweg 2a (Osseweijer B.V.) te Oude-Tonge. Er staat ook een collectebusje voor een (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Voor vragen en opmerkingen kunt u terecht bij contact persoon, de heer G. Groenendijk, tel.: 641934 (vóór vrijdagavond 21.00 uur). GOEREE-OVERFLAKKEE - Op dinsdag 21 maart organiseert de VVV een bustocht naar de Huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam. U vindt er alle trends op het gebied van leven, wonen, mode, cosmetica, gezondheid, eten en drinken, interieur en vrije tijd. En bent u op zoek naar een nieuwe fiets, de nieuwste fietsaccessoires of fietsevenementen? Dan kunt u een kijkje nemen op de FietsRai, die tegelijkertijd plaatsvindt. De dag wordt afge sloten met een diner op de terugweg (bij de prijs inbegrepen). Wilt u mee? Wacht dan niet te lang met u op te geven, want er zijn nog maar enkele kaarten beschikbaar. U kunt voor de bustocht boeken bij het WV kantoor in Middelharnis, tel.: 0187-484870. Voor meer informatie zie website: www.zuid-hoUandse- eilanden.nl. -56- Tenslotte waren ze met tussenkomst van Njoera over eengekomen dat ze zouden trouwen, zodra de man nen uit het jachtveld teruggekeerd waren. 'Het is nu eenmaal niet meer te veranderen en op die paar weken komt het ook niet meer zo precies', meende ze. Toch werden reeds voorbereidingen getroffen voor de bruiloft. Het was dan ook een heel bijzondere gebeurtenis, daar een huwelijk in Lovsk, met de daar aan verbonden bruiloft, een grote zeldzaamheid was. Men wilde er iets heel speciaals van maken, een feest waarover men na vele jaren.nog spreken zou. Het wachten was op de pelsjagers die spoedig naar het dorp terug konden keren. Men keek, meer nog dan anders, verlangend uit naar hun komst. Pjetja Moechin was de eerste die naar huis kwam. Enkele dagen daarna was het Filja Sjergejev, die met een rijke buit naar het dorp terugkeerde. Ook Ljev Tsykankofs liet niet lang op zich wachten. Alleen Tichon Chramov liet nog verstek gaan, die was met zijn twee paarden naar het oosten vertrokken waar zijn datsja stond. 'tichon doet er wel lang over, deze keer', zei men tegen elkaar. 'Ja, het is al bijna zomer; hij had al min stens een week thuis kunnen zijn.' Toen na tien dagen Tichon Chramov nog niet thuis was, begreep men dat er iets niet in orde was. In de stolowaja kwam men bijeen om dit te bespreken. Eén van hun mensen was niet teruggekeerd en dat om deze tijd van het jaar. Het betekende niets anders dan dat er wat gebeurd moest zijn. 'LuisterI' riep pope Michajlovna met luide stem. 'Morgen gaan een aantal mannen erop uit om tova- risch Chramov te zoeken. Misschien komt hij toch nog wel. We hoeven niet direct aan het allerergste te denken. Maar laten we het zekere voor het onzekere nemen.' Vier mannen werden aangewezen die nog diezelfde avond hun spullen pakten om de volgende morgen al vroeg te kunnen vertrekken. De nacht daalde over de taiga. In Lovsk waren de mensen naar bed gegaan. Met uitzondering van Oljenka, de vrouw van Tichon Chramov, sliep de hele gemeenschap. Oljenka hield zich in de nabijheid van de andere men sen goed, maar eenmaal in de beslotenheid van haar huis, liet ze zich gaan en schreide bitter, daar het voor haar niet anders kon zijn dan dat haar man iets ergs was overkomen. Op haar bed kreeg ze het benauwd en zag hoe wolven haar man aanvielen. Dan vloog ze met angstzweet op haar hoofd overeind en liep door de woning. Ook die nacht benauwde het haar weer erg, zodat ze haar slaapplaats had verlaten. Ze was voor het raam gaan staan en keek over het slapende dorp. Het vale licht van de maan viel tussen de bomen door en wierp schaduwen tussen de huizen. Een tweetal honden speelden op het door maanlicht beschenen dorpsplein, onbewust van de vrouw die naar hen stond te kijken. Elandhonden waren het, felle dieren, grappig om te zien met hun gekrulde staart. De twee buitelden over elkaar en gromden bij iedere beweging die ze maakten. Plotseling staakten ze hun spel en keken in een bepaalde richting waar een paadje van uit de taiga naar het dorp voerde. Oljenka Chramov begreep dat daar iets was dat de aandacht van de twee honden getrokken had en even als de honden richtte ze naar blik in dezelfde richting. Ze hoorde hoe de honden kwaadaardig gromden en dacht dat er misschien het een of ander dier vanuit het oerwoud naar het dorp kwam lopen. Ze spande haar ogen in om gewaar te worden wat het zijn kon en werd een ogenblik afgeleid van het feit waarover ze zich zo'n zorgen maakte. Ineens stoven de honden luid blaffend weg naar het paadje. Ze werden al gauw door het duister opge slokt. Oljenka hoorde hen verder en verder het woud in trekken, totdat hun geblaf nog maar nauwelijks te horen was. Toen werd het weer stil, alleen de nachtwind fluis terde door de bomen en lispelde zacht rond de hoe ken van het huis. Een nachtvogel gleed als een grauw fantoom tussen de huizen door en verdween in het woud. Ergens heel ver weg klonk de roep van een dier, maar het geluid was te vaag om te kunnen zeggen welk dier er zijn stem verhief. Oljenka ging van het raam weg en beende met lome schreden door haar woning. Toen werd ze uit haar gedachten wakker geschud door het hondengeblaf, dat weer in de richting van hun dorpje kwam. Vanzelf begaf ze zich weer naar het raam om naar buiten te kijken. Maar wat ze zag was slechts het door de maan beschenen dorpsplein. Het geblaf van de honden kwam meer en meer nader bij. En niets wees erop, dat de honden achter een dier aanjoegen. De vrouw begreep dat niet. Waarom blaf ten de honden terwijl ze niet achter een dier aanjak- kerden zoals dat hun gewoonte was. Dan klonk het heftig gekef passievol en verdween naargelang hun buit zich verwijderde. Nu was dat allemaal anders. De honden blaften uitgelaten en in niets leek het erop, dat ze een prooidier belaagden. Oljenka Chramov drukte haar gezicht tegen het raam om beter te kunnen zien. Dadelijk moesten de hon den uit de taiga te voorschijn komen. Het duurde een paar minuten toen er uit het schemer van het woud het silhouet van een hond zich losmaakte en naar het dorpsplein dartelde. Daar keek de hond achterom om meteen weer in de taiga te verdwijnen. Daar liet hij zijn hese geblaf weerklinken. De vrouw, die van dit alles niets begreep, hield de plaats in het oog waar het paadje de taiga invoerde, omdat ze begreep dat daar dadelijk het onbekende te voorschijn zou komen. Toen zag ze het. Vaag. Uit het donkere woud maakte zich een schaduw los, die langzaam naderbij kwam. Langer en langer werd de schaduw en het leek of hij groter en kleiner werd, wat naar ze begreep, gezichts bedrog moest zijn. Nog een schaduw zag ze. De eer ste indruk was, dat er een paar elanden aankwamen. De silhouetten bewogen heen en weer, het leek of het schommelde. Ze vond het een beetje griezelig, het gebeurde allemaal geluidloos, met uitzondering van het geblaf van de honden, dat het vreemde bege leidde. Iets verkeerds kon het niet zijn, dat zag ze wel aan het uitgelaten gedartel van de twee honden. Ineens zag ze het; er kwam een paard aanzeulen. Het dier was zwaar bepakt en moest bijna aan het eind van zijn krachten zijn. Met schokkende gang trad het paardje uit de geheimzinnige windselen van de nacht, direct gevolgd door een tweede. Toen de honden achter de paarden verdwenen om nog iemand te begroeten, begreep Oljenka wat er gebeurde. Haar man kwam thuis. Ze gaf een gil en gooide de deur open. Luid roepend, begaf ze zich naar haar man, die ze even later in haar armen sloot. 'Kak djela moj Ijoebimets', snikte ze. Hoe gaat het met je, lieveling? 'Nitsjewo.' Niet best. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 6