Wetjes en Weetjes Visser Visser Kustversterking Flaauwe werk: Burgers, laat van u lioren! Gemeenten en Provincie maken afspraiien over 'jeugdbeleid en jeugdzorg' Raad Goedereede pleit voor bezetting Kustwachtpost Zaterdag- avond- jeu SHft EIIAfiDBn-l1IEUW5 Vergoeding bijzondere ziektekosten Ger. Gem. Nieuwe Tonge Zaterdagavondjeugdwerk weer van start 'Het Gelieim van Goeree-Overflakkee' Bijzondere aandacht voor preventie van alcohol en drugsgebruik jongeren Met RTM terug naar vroeger op Monumentendag Bijzondere ziektekosten Op de werknemer drukkende kosten Geen recht op vergoeding Zorgverzekeringswet (vanaf 2006) REGISTERACCOUNTANTS OUDDORP - Voor de tweede maal werd woensdagavond in m.f.g. 'Dorpstienden' een bijeenkomst belegd over de plannen rond de kust versterking bij het Flaauwe Werk. Het Flaauwe Werk vormt één van de zogenaamde zwakke schakels in de kustverdediging, die in de Visie Hollandse Kust 2050 als zodanig naar voren is gekomen. Naar ver wachting zal deze over twintig jaar niet meer voldoen aan de veilig heidsnormen. Zwakke schakels Mogelijkheden Reacties Inspraak "Verschillende partijen werken samen met elkaar' MIDDELHARNIS - Het ISGO-gebouw was dinsdag het toneel waar veel 'bestuurlijke zwaargewichten' waren bijeengekomen. Allereerst was daar het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat zijn wekelijks vergadering 'op locatie' hield. Daarnaast was er een gezamenlijke vergadering met het ISGO-bestuur, waarbij alle colleges van B en W van het eiland waren vertegenwoordigd. Tijdens de bijeen komst werd het convenant 'Jeugdbeleid en Jeugdzorg' ondertekend. Bredere context Kantelingen OUDDORP-Tijdens de Open Monu mentendag op 10 september sluit de RTM-stoomtram aan de Brouwers- dam het zomerseizoen af met de traditionele manifestatie rondom de Open Monumentendag. GOEDEREEDE - De gemeenteraad van Goedereede heeft in haar vergadering van 25 augustus besloten om een brief naar het Minis terie van Verkeer en Waterstaat te sturen. In deze brief - die deze week is verstuurd - geeft de gemeenteraad haar bezwaren aan tegen een eventueel onbemand voortzetten van de Kustwachtpost op de Ouddorpse vuurtoren. PAGINA 13 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2005 '•Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving fiscahteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. De afgelopen jaren zijn veel mogelijkheden om werknemers fiscaalvriendelijk te belonen, verdwenen of beperkt. Er bestaan echter nog steeds aantrekkelijke belo- nmgsvormen, waarvan in de praktijk weinig gebruik wordt gemaakt. Eén van deze beloningsvormen is de mogelijkheid om werknemers, waaronder ook de directeur grootaandeelhouder, een onbelaste vergoeding te geven voor bijzondere ziektekos ten. Bijzondere ziektekosten zijn kosten die niet worden gedekt door de ziekenfondswet, ongeacht of de werknemer ziekenfondsverzekerd of particulierverzekerd is. Onder de bijzondere ziektekosten vallen o.a. kosten van brillen, contactlenzen, fysiotherapie en tandheelkundige zorg. Ook de eigen bijdrage die men op grond van de Ziekenfondswet zou moeten betalen, kan als bijzondere ziektekosten worden aangemerkt. Verzekeringspremies, ziekenfondspremies, ABWZ-premies en werknemersbijdra gen in een ziektekostenregeling zijn niet als bijzondere ziektekosten te kwalifice ren. De kosten moeten op de werknemer drukken. Dit betekent dat de werknemer niet anderszins een vergoeding mag ontvangen. De vrijstelling is van toepassing als het ziektekosten van de werknemer of zijn naaste verwanten (echtgenoot of levenspart ner, eigen (pleeg)kinderen, aangehuwde kinderen, bloed- of aanverwanten in de rechte linie of de tweede graad van de zijlinie) betreft. Van belang voor het onbelast vergoeden van bijzondere ziektekosten is onder andere dat geen sprake is van een zogenoemde aanspraak, oftewel een afdwingbaar recht op de vergoeding. Indien namelijk door de werknemer aanspraak bestaat op een vergoeding van bijzondere ziektekosten jegens de werkgever dan dient over de aan spraak loonheffing te worden ingehouden. Werkgevers dienen met het onverplichte karakter van de vergoeding rekening te houden wanneer zij voornemens zijn om de deze vergoedingsmogelijkheid onderdeel te laten uitmaken van hun arbeidsvoor waardenpakket. Hoewel de huidige Ziekenfondswet met ingang van 1 januari 2006 zal vervallen, is het de verwachting dat deze vergoedingsregeling zijn belang zal behouden. Het vergoedingenpakket van de Zorgverzekeringswet (de vervanging van onder andere de Ziekenfondswet) zal namelijk aansluiten bij het huidige ziekenfondspakket. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Middelhamis, Gouda en Bar- neveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. NIEUWE-TONGE - Het zaterdagavond jeugdwerk van de Gereformeerde Gemeente voor de jeugd van 12 jaar en ouder in Nieuwe Tonge gaat zaterdag 10 september weer van start. Op deze eerste avond van het seizoen wordt er gebowld. Iedereen die mee wil wordt om 18.30 uur bij de kerk verwacht, waarna er vertrokken wordt naar Herkingen. Wie mee wil, kan zich vóór dinsdag 6 sep tember opgeven bij Anneke, tel. 652339, of Leendert, tel. 652024. Neem gerust vrienden en vriendinnen mee. Het belooft weer een leuk en gezellig winterseizoen te worden. DIRKSLAND - Binnenkort ontvangen een groot aantal organisaties en instelUngen in de gemeente Dirksland een brief in het kader van 'Het Geheim van Goeree-Overflak- kee'. In de brief worden zij uitgenodigd om gebruik te maken van professionele onder steuning (Bouman, GGZ en De Hoop) voor het maken van eigen preventiebeleid op het gebied van tabak, alcohol en drugs. Dit aanbod komt voort uit een bijeenkomst die vorig jaar november werd gehouden. Daaraan heeft een groot aantal vertegen woordigers van organisaties en instellingen in de gemeente deelgenomen, die op de een of andere manier nauw betrokken zijn bij de vrijetijdsbesteding van jongeren in de leeftijd van 10 tot 24 jaar. Tijdens die bijeenkomst is door de aanwezigen unaniem naar voren gebracht dat ernaar moet worden gestreefd om het risico van gebruik onder jongeren van tabak, alcohol en drugs, te verkleinen. De bedoeling is dat dit streven nu wordt omge zet in concreet beleid op het niveau van de instelling of organisatie. Door Dorien Kickert Hoewel het buiten tropisch warm was, had toch een redelijk aantal mensen de moeite genomen om de bijeenkomst bij te wonen. Deze tweede avond was bedoeld om infor matie te geven over de huidige stand van zaken, de MER-procedure die nu gevolgd gaat worden en welke mogelijkheden er zijn om inspraak te hebben in de pïatmen. De toe lichting werd verzorgd door vertegenwoordi gers van het waterschap Hollandse Delta, de provincie Zuid-Holland en het ingenieursbu reau DHV/H+N-i-S. Dijkgraaf Jan Geluk opende de bijeenkomst met een uitleg over het Flaauwe Werk als zwakke schakel in de kustverdediging. Het Rijk gaat nu vele miljoenen euro beschikbaar stellen om de zwakke schakels in de Noord en Zuidhollandse kust aan te pakken. Het eerste project, de Hondsbossche zeewering, is inmiddels gereed. Vervolgens wordt nu een keuze gemaakt welk project het volgende wordt. "Wij staan vooraan in de rij", aldus de dijkgraaf. Na de eerste bijeenkomst, op 19 mei, is inmiddels een startnotitie opgesteld waarin de reacties en opmerkingen van degenen die toen aanwezig waren, zijn betrokken. Pro jectleider Martin Schellevis van het Water schap Hollandse Delta gaf een korte pre sentatie over de inhoud van de startnotitie, die deze avond voor iedere geïnteresseerde in de zaal verkrijgbaar was. Bovendien kan de startnotitie tussen 5 september en 3 okto ber worden ingezien op het gemeentehuis van Goedereede, bij Rijkswaterstaat aan de Boompjes in Rotterdam of in het provincie huis in Den Haag. Ook is de notitie te lezen via het internet op www.kustvisie7iiidholland.nl. De startnotitie is het begin van een milieu-effectrapportage (MER-procedure). Vervolgens hchtte Theo Klink van ingeni eursbureau DHV/H+N+S toe welke alterna tieven er zullen worden meegenomen in de MER procedure. Van de acht mogeUjkheden die op 19 mei werden gepresenteerd, zijn er inmiddels vijf afgevallen. Redenen daarvoor waren o.a.: te duur, niet effectief genoeg of niet veilig genoeg. De drie geselecteerde alternatieven zijn nu het zeewaartse steunduin, dat wil zeggen zandsuppletie aan de zeezijde, het consolideren van de binnendijk, waarbij de dijk versterkt en verhoogd zal worden, en het landwaartse binnenduin. In het onderzoek worden zaken meegenomen als veiligheid, ruimtelijke kwaliteit en ruimtegebruik voor landbouw, recreatie en natuur, en uiteraard ook de kosten die hieraan verbonden zijn. Daarbij moet eveneens worden gedacht aan de directe en indirecte economische effecten op bijvoorbeeld de landbouw, de strandtent houders en de kustvisserij. Wat betreft de opmerkingen die tijdens de bijeenkomst op 19 mei zijn gemaakt, kon Klink meedelen dat deze momenteel wor den bekeken op mogelijke toepassing. Zo worden de strandopgangen beoordeeld op toegankelijkheid voor minder validen en is ook de veiligheid op de stranden tijdens en na de zandsuppletie een punt van aandacht. Ook de suggestie om een palenrij op de strek- danmien aan te brengen, zoals dat in Zeeland gebeurt en waardoor de zandbeweging wordt beperkt, zal worden meegenomen in het ver volgtraject, aldus Klink. Daarna was de zaal aan de beurt om vra gen te stellen aan een forum, bestaande uit Schellevis, Klink en heemraad Klepper. De keuze van de drie alternatieven was niet voor iedereen even duideUjk. Zo meende Ludovic Den Hollander zich duidelijk te herinneren dat tijdens een bijeenkomst in februari 2003 over het Flaauwe Werk grote voorkeur werd uitgesproken voor de zeewaartse versterking van de dijk. Deze mogelijkheid is nu afge vallen. Heemraad Klepper was het met Den Hollander eens. Echter, het Rijk verlangt drie alternatieven: 2 landinwaarts en 1 zeewaarts, zo legde Klepper uit. "In dit stadium hebben wij voor deze drie moeten kiezen, anders voldeden wij niet aan de eisen." Klepper beaamde dat er destijds inderdaad verwach tingen zijn gewekt. Namens de visserijsector vroeg Den Hollander zich af of de belangen van de visserij wel in een totaalvisie worden meegenomen. "De Kier, de Maasvlakte, de Brouwersdam, het zeereservaat, nu dit: alle maal zaken die de visserij aangaan. Worden al deze plannen gezien in zijn totaliteit of worden er steeds ad hoc beslissingen geno men?" vroeg hij zich af. Volgens Schellevis worden al deze plannen echter getoetst aan het Integraal Orttwikkelingsperspectief Kust, dat dient als toetsingskader. Ook het kostenplaatje gaf reden tot vragen: Wie betaah nu eigenlijk wat? "Wie betaalt bijvoorbeeld de onderhoudskosten van de dijk?" was een vraag van Wim Leeuwen- stein, die tijdens de eerste bijeenkomst ook al diverse Imtische vragen had gesteld. Hij kreeg als antwoord dat het onderhoud onder de verantwoordelijkheid van de provincie valt. Overigens was nog niet iedereen overtuigd van de noodzaak van de versterking. Vol gens Jan Meijer kan hier nooit een supergolf komen, om de eenvoudige reden dat de kust voor de dijk vol ondieptes zit. "Als je echt denkt dat dit mogelijk is, kun je net zo goed ill Oostenrijk gaan wonen!" Hij kreeg hierin bijval van Leeuwenstein, die eraan toevoegde dat de desbetreffende metingen waren gedaan voor de kust van Noord Holland, waar een geheel andere bodemgesteldheid is. Als laatste spreker gaf Jan Grevink van de provincie Zuid-Holland aan welke mogelijk heden er zijn tot inspraak. Er bleek enige ver warring over de wijze waarop hieraan via de lokale pers bekendheid wordt gegeven, zodat voor alle duidelijkheid hieronder de juiste wijze van reageren wordt vermeld. Wie de mogelijkheid tot inspraak wil benut ten, kan dit schriftelijk of mondeling doen. Een brief dient te worden gestuurd aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, postbus 90602,2509 LP Den Haag, onder vermelding van DGWM 2005/11673. Voor het geven van een mondelinge reactie kan contact opgeno men worden met Jan Grevink, telefoon 070- 441 69 36. Na afloop van de inspraakperiode brengt de commissie voor de imüeu-effect- rapportage binnen vijf weken advies uit, waarbij ook de binnengekomen zienswijzen worden betrokken. Heemraad Klepper sloot de bijeenkomst met een dankwoord voor het vertrouwen dat in de projectgroep wordt gesteld. "Dit schept echter ook de verplichting om dit vertrou wen niet te beschamen. Na de informatie die wij vanavond hebben verstrekt is nu de beurt aan de burgers om te reageren, per brief, tele fonisch of per e-mail. Laat alstubüeft van u horen en volg daarbij de formele procedure. Want nu kunt u meebesUssen. Als eenmaal een alternatief gekozen is, wordt het steeds moeiüjker om nog wijzigingen aan te bren gen!" Omringd door de vier eilandelijke wethouders, v.l.n.r. P. de Vries, G. de Jong, J. van Oosterom enJ. Sandee, tekent Commissaris van de Koningin J. Franssen het convenant Jeugdbeleid en jeugdzorg. {Foto: Adri van der Laan) Door Adri van der Laan Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland was voor haar vergadering ijaaar Middelhamis gekomen voor haar weke lijkse vergadering en voor een ontmoeting met de eilandelijke colleges. Aan het eind van de bijeenkomst, die achter gesloten deu ren plaatsvond, was er gelegenheid voor een officiële handeling: de ondertekening van een overeenkomst tussen het provinciebe stuur en de eilandelijke gemeentebesturen. In dit convenant 'Jeugdbeleid en Jeugdzorg' worden bestuurlijke afspraken gemaakt over een gezamenlijk jeugdbeleid. Voor de Pro vincie tekende Commissaris van de Konin gin J. Franssen en namens de eilandelijke colleges tekenden de wethouders G. de Jong van de gemeente Middelhamis, P. de Vries van Oostflakkee, J. Sandee van Dirksland en J. van Oosterom van de gemeente Goede reede. Drie belangrijke onderwerpen uit het con venant zijn: opvoedingsondersteuning, het voorkómen van schooluitval en de aanpak van jeugdcriminaliteit. Het gemeentelijk jeugdbeleid voorziet erin dat problemen bij jeugdigen zo veel mogelijk worden voor komen en tijdig worden gesignaleerd. De provincie is verantwoordelijk voor de geïn diceerde jeugdzorg. Bureau Jeugdzorg en de ondersteuning van het lokale jeugdbeleid Met de ondertekende overeenkomst geven de beide partijen aan dat het huidige jeugdbe leid en de jeugdzorg zoveel mogelijk in één doorgaande lijn worden geplaatst. Dit dient tot gevolg te hebben dat er zo min mogelijk 'gaten' in de jeugdzorg vallen op Goeree- Overflakkee. De overeenkomst geldt voor een breed terrein, van opvoedingsondersteu ning tot verslavingspreventie. In de overeenkomst worden afspraken gemaakt over de instandhouding van de bestaande basisvoorzieningen in de jeugd zorg, zoals de ondbrsteuning op het gebied van opvoedingsondersteuning bij het opvoed- bureau in Middelhamis, waar onder andere ook cursussen georganiseerd. De gemeenten spreken verder in de overeenkomst de inten tie uit om de structurele bijdrage aan het jeugd- en jongerenwerk als basisvoorziening te handhaven. Verder worden de initiatieven van de lokale instelUngen ondersteund bij het begeleiden van jeugdige delinquenten, het doel hiervan is om de ontsporing van jeugdigen te voorko men. Ook worden in het convenant afspraken gemaakt tussen de gemeenten en provincie over de subsidiëring van projecten op het gebied van jeugdzorg. Gedeputeerde Dwarshuis feliciteerde de aan wezigen met de ondertekening van het con venant, dat de zorgketen zo gesloten moge lijk heeft gemaakt. Na de ondertekening van het convenant sprak wethouder Van Oosterom van Goedereede namens de PAC Maatschappelijke Aangele genheden. Hij refereerde aan het "bijzonder mooie weekend" dat hij achter de mg had. Hij doelde hiermee niet alléén op het feit dat hij weer opa is geworden, nu hij tijdens dat weekend een kleindochter heeft gekregen, maar hij doelde ook op de opening van de ten toonstelling 'Over en Weer' in het gemeen tehuis van Goedereede en op de "feestelijk, ontspannen en spontane" Kunstdag die in Goedereede werd gehouden. Evenementen waar veel jongeren bij betrokken waren. Ook kreeg hij in het weekend een rapport van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA. Dit was een studie over het jeugdbeleid, met als titel 'Kantelingen', waarin werd gepleit voor de ontwarring van de Gordiaanse jeugdknoop via jeugdbeleid met meer gezin en meer gezag. "Veel van wat ik aantrof in Kantelin gen, zoals adviezen en aanbevelingen, wordt ook geformuleerd in het ondertekende con venant", aldus Van Oosterom. Een kanteling zou volgens de wethouder kunnen zijn "die jongere die misschien veelbelovend is, maar door wantoestanden, liefdeloosheid, gezins- loosheid en gezagsloosheid aan de zelfkant van de maatschappij is terechtgekomen of dreigt terecht te komen". Hij stelde dat op het convenant de gemeenten en de provincie elkaar mogen aanspreken. "Laten we onze verantwoordelijkheden waar maken: versterkte inzet op opvoedings- en gezinsondersteuning", zo riep de wethouder de aanwezigebestuurders op. "De verschil lende partijen rond jeugd werken samen; mét elkaar en niet naast elkaar". Verder bracht Van Oosterom het woord 'kan teling' over op het woord 'mantelienge', dat in het Zeeuws een beschermde houtwal rondom een akker betekent. Hij verwees daarbij naar het logeerhuis voor verstandelij ke gehandicapten 'De Mantelienge' in Oud- dorp, waar ook beschutting en bescherming wordt geboden. "Ik hoopt dat het resultaat van dit convenant een ManteUenge zal zijn voor de kantelingen". Bezoekers kunnen tussen 11.30 en 17.00 uur enkele malen geniige zijn van het vervoer van stukgoed, melkbussen en postzakken per tram. In de RTM-tramtijd werden er vele goederen van allerlei pluimage vervoerd en ook nu zullen de vrijwilligers van de museale RTM dit vervoer nieuw leven inblazen tussen de tramremise en station Port Zélande. Er kan meegereisd worden met deze gemeng de trams. Het klederdrachtensemble Eeuw- kant komt het eilandenkarakter bij de RTM benadmkken. Nieuw is het volkskoor uit Strijen dat tijdens de trainritten zingend 'de sfeer van toen' zal verhogen. In het museum kan de wisseltentoonstelling 'De RTM en haar personeel' worden bezocht. Uiteraard rijden er weer extra trams, waaron der een goederentram met passagiersaccom- modatie tassen de Remise en Port Zélande, vertrek om 12.40 en 14.10 uur vanaf het RTM-museum aan de Punt-West. De regulie re museumstoomtrams vertrekken om 11.30 uur (met dieseltractie), 13.00,14.30 en 16.00 uur vanaf de remise. Bij grote dmkte worden er om 13.40 uur en 15.10 uur extra diesel trams ingelegd, dit keer met het befaamde laatste RTM-tramstel Sperwer. Met deze Rollende Tram Monumenten sluit het RTM haar zeer succesvolle zomerseizoen af. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een onderzoek laten verrichten naar de conti nuïteit van de bezetting van de kustwachtpost in Ouddorp. Eén van de conclusies uit het onder zoek zou zijn dat de Vuurtoren vanaf 2008 onbemand kan worden voortgezet. De gemeente raad wijst in haar brief aan het Ministerie echter op het belang van een bemande post op de Vuurtoren, zowel voor de recreatie als de visserij. Recreatie In de brief geeft de raad aan dat door het regelmatig opspuiten van het strand er gevaarlijke stromingen voor de kust ontstaan. Regelmatig zijn er door de Reddingsbrigade, in samenwer king met de Kustwachtpost, mensen van de verdrinkingsdood gered. Juist de coördinerende taak van de post bij reddingsacties blijkt van levensbelang te zijn. De gemeenteraad is bang voor de gevolgen als de visuele waamemingen vanuit de vuurtoren weg zullen vallen. Visserij Niet alleen de honderdduizenden watersporters die aan de kust van Goeree verkeren, hebben baat bij een bemande Vuurtoren, ook voor de visserij blijkt de Vuurtoren heel belangrijk te zijn. Zo wordt door de visserschepen contact met de Vuurtoren gezocht om een veilige doortocht door het Goereese Gat te waarborgen. Ook wordt door de beroepsvissers gebmik gemaakt van het nautisch weerbericht, dat elk uur door de kustwachtpost wordt uitgezonden; zowel door de kust- als zeevisserij maakt hiervan veelvuldig gebmik. (Een dergelijk weerbericht wordt door Radio Scheveningen slechts tweemaal per dag uitgezonden.) De gemeenteraad spreekt de hoop uit dat de minister de in de brief genoemde argumenten mee zal laten wegen in de besluitvorming over het al dan niet bezet houden van de Kustwachtpost in Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 13