^i 3 Een succesvol jaar voor het Zuid-Hollands Landschap ^^eptcfH^er 'T^ern^'^ctlkt: ^nri^cn: L0<5£E£N. MOE, SLAPEN, HOE, WAS, OPA, OOLTGENSPLAAT, VERVELEN, BOWLEN, SNEEUWVLOKKEN, COMPUTEREN, or, SKEELEREN, tUI, MIDIEllUUINiS. OM, VAREN, DE, UITSLAPEN, MOP, ZWEMMEN. ZOMERVAKANTIE, SCHAATSEN, VAKANTIE, SPELLETJES, ^ptüS&in^en mcl ^tintentdtm^ {per 2J (iPi^piS,tn& 200y): De zomer van 2005 EIUUMDBI-niEUWS oomkojeugdhoekie@filternet.nl PAULUS - VAKANTIEPUZZEL LEZEN, VOEL, KUfffflOCyfOHT. %WSmy SLEE, SPEUEN, êHA, UIT DE SCHOOL GEKLAPT Welk vak wordt bij vraag 8 bedoeld? Van sommige kinderen heb ik de oplossingen van juni nog niet gehad. Waarschijnlijk zijn die in de vakantie blijven liggen. Jullie krijgen daarom nog een extra week om die oplossingen op te sturen. Dan moet ik ze echt binnen hebben. Volgende week hoop ik dan de antwoorden van juni te plaatsen. Ecologische Hoofdstructuur Steenuil en franjestaart 50.000 beschermers PAGINA 11 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2005 Puzzelreglement 1. Sttiur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Vakantietijd - wat is er veel gebeurd! Wat kunnen blijde, leuke dingen en hele verdrietige dingen elkaar afwisselen. Soms zelfs onverwachts. Dat hebben ook onze puzzelvrienden, Leonie, Jan-Willem en Nathalie Bijnagte in Scherpenisse ervaren. Hun moeder is in de vakantie plotseling overleden. Wat een verdriet opeens. Ik wil jullie, namens ons allen, Gods troost en nabijheid toebidden in deze moeilijke periode. Met zulke dingen houd je eigenlijk geen rekening. Je weet het wel. Maar toch.Je denkt al snel: 'Zoiets gebeurt bij ons niet.' Heel vaak lees je in de krant dat mensen om het leven komen bij ongelukken. Twee weken geleden gebeurde dat nog bij een ernstig ongeluk tussen Goedereede en Ouddorp en bij een ongeluk in Sommelsdijk. Maar denk je er wel bij na? Ik weet het wel: je kunt niet de hele tijd aan het sterven denken, maar is het niet goed om er eens meer aan te denken? Daarom bidt de dichter van psalm 39: O Heere, ontdek mijn levenseind aan mij; Mijn dagen zijn bij U geteld; Ai, leer mij, hoe vergankelijk ik zij. Na twee maanden van afwezigheid, proberen we de draad weer op te pakken. Gelukkig hebben jullie een aantal zelfgemaakte puzzels opgestuurd, zodat ik een kleine voorraad heb opgebouwd. Heb je nog meer puzzels liggen die je in de vakan tie zelf gemaakt hebt, stuur ze dan gewoon een keer op. Net voor de vakantie maakte Jantine Mans (Ooltgensplaat) een bijbelse puzzel over de bekering van Saulus. Weer eens een andere puzzelvorm, met een uitkomst die ons allemaal wat te zeggen heeft. Als dat ook voor ons geldt, zijn we echt gelukkig. Bedankt, Jantine! Maak de teksten af door de goede drie gedeelten bij elkaar te zoeken: bijvoorbeeld A I. Alle teksten staan in Handelingen 9. Van de letters (die tussen haakjes staan) kun je als je het goed gedaan hebt, weereen nieuwe tekst maken. Welke tekst is dat? 1. Saulus nog blazende A. Saul, Saul I dat ik doen zal (ijbi) 2. en hem omscheen B. snellij k een licht II tegen de discipelen des Heeren (wa) 3. een stem die tot hem zelde: C. de verzenen III. en at en dronk niet (dt) 4. het is u hard D. dreiging en moord IV. tegen de prikkels te slaan (eh) 5. Heere E. dat hij niet zag V van den hemel (nt) 6. drie dagen F. wat wilt Gij VI wat vervolgt gij mij (zi) Jantine Mans (Ooltgensplaat) Lekker gezellig! Buiten spelletjes doen met een verjaardag. Wat kun je dan genieten van kleine dingen. Op jouw feestje deden jullie de volgende spelletjes: knutselen, koek hap pen en gewoon fijn spelen. Je oplossingen waren nog op tijd, je krijgt gewoon je aantal punten. De vakantie is heel snel gegaan. Heb je het leuk gehad? Albert van Lenten (Dirksland) Je mail met de puzzel kwam helemaal goed over. Erg duidelijk, joh! Enne bedankt voor de moeite. De Bijnagtes (Scherpenisse) Tijdens de vakantie laeeg ik verschil lende mailtjes van jullie. In die berichtjes stond dat het helemaal niet goed ging met jullie moeder. Na een paar spannende en zorgvoUe weken is ze overleden. Wat een verdriet in jullie gezin. In dit geval kunnen jullie niet meer praten over een fijne vakan tie. Het werd een hele verdrietige vakantie. Ik hoop dat jullie van God de kracht mogen ontvangen om verder te kunnen gaan. De Heere alleen kan jullie troosten in dit grote verdriet. Ai^a Herweijer (Dirksland) Puzzels kwijt raken kan iedereen overko men. Een tip: als je het weekend geen tijd hebt om te puzzels te maken, knip ze dan even uit om ze een andere keer te kunnen maken. Puzzel juni 13 was echt lastig: het was dan ook een echte vakantiepuzzel: dan heb je wat meer tijd ervoor. De ben heel wat uren bezig geweest om die puzzel in elkaar te zetten, maar ik heb er veel plezier aan beleefd, net als jullie. Heb je veel gezien in het Dolfinarium? Alinda Den Hoed (Middelharnis) Om puzzels niet kwijt te raken moet je de tip bij Anja maar lezen. Het is geen ver plichting om alle puzzels op te sturen: je krijgt gewoon het aantal punten voor de puzzels die je inlevert. Gesnapt? Je schrijft dat je juist in de vakantie extra tijd hebt om puzzels te maken en dat juist dan het jeugd- hoekje niet in de krant staat. Daar heb je wel een beetje gelijk in. Ik zal erover nadenken. Misschien doe ik het bij leven en welzijn volgend jaar weer anders. Jeroen PoortvUet (Dirksland) Bij de puzzel over de druiventros schrijf je een heel verhaal. Goed joh! Je hebt het goed gelezen: bij de verspieders staat de naam Hosea, terwijl die naam pas later door Mozes veranderd wordt in Jozua. Marleen Tanis (Ouddorp) Omdat jullie bijna hetzelfde adres hebben, dacht ik: 'Jullie moeten buurmeisjes zijn.' Grappig dat juUie ook nichtjes zijn. Sterkte op de 'Prins Maiuits'. In augustus zijn een aantal van onze puzzelaars jarig geweest: Carolien van Splunter (Ouddorp) op 11 augusnis; WUIemyn Villerius (Sommelsd^k) op 13 augustus; Amanda Schaaf (Dirksland) op 14 augustus; Willianne Boer (Som- melsdUk) op 20 augustus en Jannie Hoek (Ouddorp) op 21 augushis. 3 september hoopt Guido van Gils (Achthuizen) jarig te zijn. Allemaal van harte gefeUciteerd en Gods zegen toegewenst in jullie nieuwe levensjaar. Met woorden en letters kun je veel dingen doen. Liesbeth Bos (Ooltgensplaat) schreef voor ons een hele rij woorden op. Je hebt even moeten wachten, Liesbeth. Maar nu komt jouw puzzel goed van pas. Je moet de woorden wegstrepen waar de letters R, M, C, P, G en L in zitten. Van de woorden die overblijven kun je een zin maken. Deze zin is het antwoord. 1. Hoe keetje? Anja van Splunter 2. Wat is je woonplaats? Ouddorp. 3. Hoe keetje sckool? Koningin Beatrix. 4. In welke klas of groep zitje? Vorig jaar in groep 7B. 5. Wat is je lievelingsvak? Engels, want ik vind die taal erg grappig. 6. Beschrijf het leukste voorval op school datje hebt meegemaakt. Op 1 april had ik een verband om mijn arm (grapje!). 7. Schrijf iets bijzonders op wat echt alleen bij jouw school hoort. Winnen met de verkefersquiz van de gemeente Goedereede. Welk vak op school vind je beslist niet leuk? Door de oplossingen die ik in de vakantie gehad heb, kregen de volgende puzzelaars(ters) een boekenbon toegestuurd: Jacob Meijer (Ouderkerk a/d Ussel), Floris van Gils (Achthuizen), Jannie Hoek (Ouddorp), Jorina v.d. Vlugt (Sommels dijk), Ton, Pieter en Reinier van Schalk (Stellendam), Anja en Jarinda van Splun ter (Ouddorp), Ellen van Rossum (Den Bommel), Jorieke Koppelaar (Sommels dijk), Jori Schaaf (Dirksland), Jantine Mans (Ooltgensplaat) en Cornells Villerius (Dirksland). Laat me maar eens weten welk boek of weDce CD jullie van de bon gekocht hebben, hl elk geval: veel plezier ermee. I. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 1. volk; 2. gerechtigheid; 3. zwaard; 4. geweld; 5. goddelozen; 6. sterkte; 7. list; 8. ziel; 9. hand; 10. dage. Verlossing. Nederland is vrij natuur/scheikunde. I. Petrus; 2. Heilige Geest; 3. Johannes; 4. Kleopas; 5. spelonk;Thomas; 7. Tiberias; 8. vuur; 9. dronken; 10. vissen. Pinksteren. Het getal 114 muziek Salomo. 8. bruine koffiebonen. 9. Engels. 10. A) Heere Jezus, ontvang mijn geest! B) In vers 59. 11Dat heb je knap gedaan. 12. biologie. Anja H. - 368 Alinda - 283; Adriaan - 236; Amanda - 336; Anja van S. - 95; Anne Co -288;Arianne- 165;Amette- 153; Albert-481: Benno- 176; Carolien - 254; Christian - 140; Coen - 409; Comehs - 5; Corina - 116: Ellen - 177; Erik - 209; Erika - 340; Floris - 56; Guido - 196; Jordi - 38; Jacob - 138; Jan - 369; Jannie - 119; Jantine - 45; Jan-Willem - 308; Jarinda - 153; Joanne - 30; Jorieke - 53; Jeroen - 261Jorina - 95; Julia - 74; Koen - 424; Leonie T. - 229; Leonie B. - 377; Liesbeth - 379; Lydia - 94; Marleen T - 228; Maaijke - 201; Marinda - 135; Marieke - 439; Marleen M. - 456; Marijn - 417; Matthias - 448; Mieke - 434; Marien - 200; Naomi - 360; Nathalie - 189; Nelleke - 68; Peter - 385; Pieter - 115; Reinier - 111; Ricardo - 333; Rinus - 486; Sander - 461Ton - 108; WUlemien - 116; Wietse - 75; Willemijn - 152; Willianne - 188; Wilmer -130. De zomer van 2005 zal de geschiedenis ingaan als de zomer van de terreur. De feiten zijn bekend, maar over terrorisme is het laatste woord nog niet gezegd. Eén van de meest gestelde vragen is: vrie zijn die gewelddadige mos lims die met aanslagen proberen de westerse maatschappij te ontwrichten? Want dat is, hoe zwak ook uitgedrukt, het doel van radicale moslims. Ze zijn verklaard tegenstander van de democratische rechtsstaat en ook van de westerse welvaartsstaat. Hun religieuze overtuiging zet ze aan tot geweldda dige activiteiten. Gruweldaden die burgers wreed van het leven beroofden. Natuurlijk komt de vTaag naar de aard en het karakter van de islam naar boven. Vredelievend zegt de één, agressief en oorlogszuchtig, zegt de ander. Het overgrote deel van de moslims bestaat ongetwijfeld uit vredelievende burgers, maar de islam staat voor: strijd, strijd en nog eens strijd. Dat heeft niets te maken met het feit of deze religie al dan niet een 'verlichting' heeft doorgemaakt, maar met de religie zelf. Er is een nauwe verbinding tussen de (politieke) islam en de moslimreligie. De propaganda die begin augustus werd gemaakt voor een strijd op leven en dood is kenmerkend voor moslims die niets anders weten dan felle haat tegen en vernietiging van de vijand. Dit vijanddenken komt in die vorm in de westerse wereld feitelijk niet meer voor. Daar komt nog bij dat binnen de islam veel meer stromingen en richtingen te vinden zijn dan binnen het jodendom of het christendom. De Tahweed vertegenwoordigt de meest strikte uitleg van de koran en wordt in relatie met bepaalde jongeren een bron van negatieve- en anti-gevoelens jegens de westerse samenleving. Geweld wordt niet uitgesloten, maar verheerlijkt. Het is die reügieuze voedingsbodem die deze jongeren ontvankelijk maakt voor terreur. Zij zien zich geplaatst in een wereld waaruit elke vorm van godsdienst is verdwenen en die ten diepste heeft afgerekend met elke transcendente Ck)d. De godsdienstige waarden en de morele opvattingen van de islam en andere godsdiensten worden als irrelevant en achterhaald ter zijde gescho ven. Daar moeten wij mee leren leven. Maar moslims ook, en dat is moeilijk. Het woord isolement is niet van de lucht. Er wordt onder meer gedoeld op maatregelen die voor de moordenaar van Theo van Gogh in de gevangenis zouden moeten gelden. Op het eerste gezicht lijkt maximale inperking van omgangsregels een passende en juiste maatregel. Bij nader inzien kleven er ook haken en ogen aan. Nog afgezien van de juridische status die het isole ren van Mohammed B. met zich meebrengt, moet de vraag gesteld worden of een dergelijk isolement werkt. Wordt de religieuze moslim op die manier geen heilige, van wie een groot gevaar uitgaat? Mohammed B. als de icoon van het religieus moslimfundamentalisme. De held van fundamentalistische fanatici binnen en buiten de gevangenis. Over het omgaan met moslims is het laatste woord nog niet gezegd. In het isolement ligt onze kracht was ooit de leus van de antirevolutionai re gereformeerden en gereformeerde antirevolutionairen om eens twee keer een pleonasme te gebruiken. Niets bleek minder waar. Het isolement droeg uiteindelijk bij tot de ondergang van het exclusieve denken van deze en andere zuilen. Bij een dergelijke benadering van de islam zal het isole ment uiteindelijk contraproductief werken. Een dialoog, in combinatie met gepaste wet- en regelgeving, werkt op termijn beter. En voor wie het gesprek niet wil aangaan, geldt inderdaad dat wie terreur verheerlijkt of goedpraat kan rekenen op fikse sancties en straffen. Een klein gedeelte van de islam is sovrieso onbereikbaar. Zij moeten nauwlettend in de gaten worden gehou den. Een dialoog vraagt trouwens nogal wat van de deelnemers. Er moet om te beginnen een duidelijke agenda zijn. Ook het doel: wederzijds begrip en toenadering moet duidelijk zijn. De waarheidsvraag, wie dient de ware God?, kan aan de orde komen, maar wie op voorhand 'gelijk' vril krijgen, kan beter thuisblijven. Een serieuze dialoog met anders gelovigen is iets anders dan zending bedrijven. Er moet sprake zijn van wederzijds respect, wat iets anders is dan erkenning. U weet da,t uw levensbeschouwing van een andere waarde is dan die van uw discussiegenoten, maar vwe een gesprek wil voeren moet de 'dialoog' kunnen aangaan. Dergelijke ontmoetingen, die veelal in de media plaatsvinden zijn geen wondermiddel. De radicale moslims, die u trouwens niet zult ontmoeten, vormen geïsoleerde groepen met een rots vaste overtuiging en een vastbesloten wil de samenleving zo hard mogelijk te raken en zo mogelijk te ondermijnen. Tegen dergelijke op wraak gebaseerde motieven lijkt geen kruid gewassen. Toch moet het gesprek gevoerd worden anders zal de zomer van 2005 de geschiedenis ingaan als de zomer waarin geweld en dreigement het won van redelijk overleg. Het Zuid-Hollands Landschap heeft een succesvol 2004 achter de rug. Dit blijkt uit het onlangs verschenen jaarverslag. Succes voor de natuurbe schermingsorganisatie betekent vooral succes voor de natuur. In de Krimpe- nerwaard is op een afgeplagd terrein de vleeskleurige orchis na tientallen jaren teruggekeerd. In de Kleistee, een natuurgebied op Goeree, kwam de vtielewaal na vele jaren van afwe zigheid weer tot broeden. Bij Huys te Warmont formeerde zich een nieuwe groep vrijwilligers die allerhande werkzaamheden op het landgoed gaat verrichten. "Zeldzame planten- en diersoorten komen niet zomaar terug naar een gebied waar ze eerder uit verdwenen zijn", vertelt Gerard van den Berg, directeur van het Zuid-Hol lands Landschap. "Daar zijn veelal gerichte inspanningen voor nodig. Neem de vlees kleurige orchis in de Knmpenerwaard. Om deze soort en talloze andere zeldzame plan tensoorten daar terug te kunnen krijgen, heb ben we eerst de voedselrijke toplaag van een graslandperceel moeten afplaggen. Dan blijkt gelukkig hoe veerkrachtig de natuur kan zijn. Zaden die al tientallen jaren in de grond zaten, komen dan ineens tot ontwik keling." Ook de oplevering van een ecologische verbindingszone tussen het Loetbos en de eendenkooi Bakkerswaal in de Knmpener waard noemt Van den Berg een hoogtepunt uit 2004. "De reaUsatie van deze verbinding vormt een bevestiging van het natuurbeleid van de overheid, waarin de realisering van de Ecologische Hoofdstructuur centraal staat. Hierbij worden bestaande natuurgebie den vergroot en met elkaar verbonden. Grote aaneengesloten natuurgebieden vormen een gunstig leefgebied voor planten en dieren en kunnen beter beschermd en beheerd worden. De vlindersoorten oranjetipje en landkaartje hebben de nieuwe strook natuur overigens al ontdekt." Het Zuid-HoUands Landschap ondersteunt de politieke ambitie voor meer natuur van harte en had zich voor het verslagjaar tot doel gesteld om de verwerving van 150 ha natuur te helpen realiseren. "Met enige trots kunnen wij melden dat in 2004 de opper vlakte aan natuurgebieden in eigendom en/of in beheer van de stichting met 211 hectare is uitgebreid", vertelt Van den Berg. "De taak stelling is dus ruimschoots gehaald." Aan het eind van het verslagjaar had het Zuid-Hol lands Landschap 3426 hectare natuurtenein in beheer. Door een zorgvuldig beheer en het nemen van inrichtingsmaatregelen werkt het Zuid- Hollands Landschap in haar terreinen aan het behoud en ontwikkelen van natuur- en land schapswaarden. Deze inspaimingen wierpen hun vruchten af, ook in 2004. In de hoog- stamfruitbomen van het Schoonrewoerdse Wiel in de Vijfheerenlanden kwamen twee paartjes steenuil tot broeden. Op het Groene Strand op Voome broedde de kluut weer na jaren van afwezigheid. Zes paartjes zijn er geteld. Bij de jaarlijkse telling van de vleer- muizenbunker op Nieuw-Leeuwenhorst bij Noordwijk bleek het aantal franjestaarten in de bunker te zijn toegenomen van drie tot acht. Het aantal waarnemingen in de hele provincie Zuid-HoUand in 2003 was nog blijven steken op vijf exemplaren. "Deze resultaten waren natuurlijk nooit mogelijk geweest zonder de inzet van de vele vrijwilligers die voor onze stichting werken en de financiële bijdragen die we van bedrijven en fondsen ontvangen", ver telt Van den Berg. "Het is verheugend dat 2004 ook in dat opzicht een goed jaar was. Zo is er voor het landgoed Huys te Warmont een nieuwe groep vrijwilligers geformeerd. Enkele tientallen enthousiastelingen hebben onze beroepskrachten bij het cultuiu-histori- sche landgoedbeheer." Het ZHL is daamaast blij met de steun van een - ook in 2004 - groeiend aantal beschermers. Van den Berg: "In 2004 meldde de 50.000ste beschermer zich aan. Het draagvlak voor ons werk blijft groeien!" Het volledige jaarverslag 2004, de jaane- kening 2004 en een samenvatting van het jaarverslag (het jaaroverzicht 2004) zijn te downloaden. Kijk op: www.zuidhoUands- landschap.nl en klik onder 'actueel' op 'jaar verslag'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11