Goree en Goeree ontmoeten elkaar in tentoonstelling 'Over en Weer' Culturele dag Stadje Droag Brood V/ucAt uit de taiga EiyunDBi-niEuws VERVOLGVERHAAL "Cultuur van het verleden wordt met de kunst van het heden verbonden" Historicus Reunion In Watersnoodmuseum: Foto-expositie 'Koninl(lijl( Huis en de Watersnoodramp' Wim Weeda in 'Uit de Kunst' Griend sleept Hendrilt II binnen 'Bouwvakkers' gevraagd voor Doe-dag Hervormde gemeente Dienst voor anders begaafden •3fa.iga.-<rilogie cLeel 3 JOH. G. VEENHOF 'SSi. PAGINA 5 DINSDAG 30 AUGUSTUS 2005 Afrikaanse en Stellendamse muzikanten ontmoeten elkaar. GOEDEREEDE - Het was bekend: voor de kust van West-Afrika, bij Senegal, ligt het eiland Goree. Een eiland dat naast de naam, ook de vorm van de Kop van Goeree draagt. Deze opvallende vergelijking was reden voor de gemeente Goedereede om in samenwerking met de Kunststichting Goedereede een expositie te organise ren, waar zowel Goereese als Gorée- se kunstenaars 'Over en Weer' hun kunstwerken tonen. Tekst en foto's: Adri van der Laan 'Over en Weer' is de naam van de tentoon stelling die tot en met 25 oktober te zien zal zijn in het gemeentehuis van Goedereede. 'Óver en Weer', een toepösselijke naam voor deze gezamenlijke expositie. Op de ope ningsbijeenkomst in de nieuwe hal van het gemeentehuis werd het thema nog op andere wijze gesymboliseerd. Zo was burgemeester Van de Velde heel blij dat ze haar ambtge noot uit Goree mocht verwelkomen, De Afri kaanse burgemeester was, samen met zijn vrouw en een gezelschap muzikanten, uit Afrika naar Goedereede gekomen. Mevrouw Van de Velde verklaarde trots te zijn op het resultaat wat op de tentoonstelling is bereikt. Ter gelegenheid van de opening van de expo sitie overhandigde ze haar Goréese collega een schilderij van de hand van de Goereese kunstenaar Matthijs Mijnders, met een fraai uitzicht op het oude centrum van Goeder eede. Ook de Goréese burgemeester bleek niet met lege handen naar Goedereede te zijn gekomen. Hij overhandigde op zijn beurt een luchtfoto van 'zijn' eiland, waarop duidelijk de overeenkomsten zichtbaar zijn tussen de Kop van Goeree en het eiland Goree. Voor een lezing tijdens de openingsbijeen komst was dr. Lodewijk Wagenaar uitgeno digd. Hij is historicus en conservator van het Amsterdams Historisch Museum. 'Niets is zo ver als lang geleden' was de titel van zijn lezing, waarin hij de historische banden beschreef tussen Goree en Goeree. Hij nam het gezelschap mee terug naar de tijd dat in de 16e eeuw dat de Rotterdamse haven nog geen directe verbinding met de zee had. De schepen van en naar Rotterdam moesten kiezen tussen het Haringvliet en het Brou- wershavensche Gat. De schepen die via het Haringvliet naar de zee gingen, kwamen terecht bij het eilandje Goeree. Dat was een 'goede rede' om te wachten op een gunstige wind. Goedereede was voor de scheepvaart een belangrijke plaats, zonder dat het in het rijtje van de grote handelssteden thuishoorde. "Goedereede lag wel dicht bij de 'navel' van Nederland en dat was Den Briel". Wagenaar beschreef de opbloei van de Nederlandse handel. Hij wees erop dat Nederlanders al vroeg in Brazilië handel dreven, want Brazi lië was interessant: "want daar lag het witte goud - suiker - op ons te wachten". De suiker moest van suikerplantages komen en Spaanse handelaren vingen mensen in Afrika om ver volgens te verkopen op plantages. Ondanks dat de Nederlanders aanvankelijk aarzelden om in de slavenhandel te gaan, sloeg de balans om in het tegendeel van de inwoners van Afrika. Het eiland Goree was inmiddels onder Hollands beheer gekomen en was een belangrijke schakel in de slavenhandel. Wagenaar noemde het een wonder dat nu de banden tussen Goeree en Goree weer zijn aangetrokken en dat tijdens de Kunstdagen weer kunstenaars van beide eilanden elkaar ontmoeten. Kunstwethouder Van Oosterom sprak de gas ten - deels in het Frans - toe. Hij sprak van een 'Reunion', een ontmoeting van verschil lende culturen rondom de kunst, tijdens de tentoonstelling en rondom de Kunstdagen. Van Oosterom was blij dat de tentoonstel ling binnen het gemeentehuis kon worden gehouden. Hij verzekerde de aanwezigen dat 'Kunst' zelfs op de begroting stond en dat schijnt opmerkelijk te zijn. Ook wordt er door het gemeentebestuur gewerkt aan de opstel ling van een Kunstnot. "Er is met de inrich ting van het gerenoveerde gemeentehuis rekening gehouden met ruimte voor exposi ties." Van Oosterom verzekerde dat ook de kunst aandacht zal krijgen bij de inrichting van rotondes. "Zo willen we de cultuur van het verleden en de kunst van het heden meer met elkaar verbinden". Na de openingswoorden was er gelegenheid om de tentoonstelling te bezichtigen, maar dit kon pas nadat er ook op muzikaal gebied 'over en weer' een ontmoeting plaatsvond. Een groep djembé muzikanten ontmoette met hun trommels enkele muzikanten van Fanfare De Hoop uit Stellendam en samen voerden ze muziek uit, in de hal van het gemeentehuis, waarna de expositie kon wor den bezichtigd. Aan de expositie wordt meegemwerkt door Pape Sambo Ba, Astrid Bakker, Hans Dolie- slager, Mathieu André Dolly, Harald Jean Jassoy, Cheikb Sdiya Keita, El Hadj DjibriJl M'Baye, Cheikh N'Doy, Helmut Roder en Moustapha Wade. De tentoonstelling in het gemeentehuis van Goedereede is tot en met 25 oktober 2005 te bezichtigen. Het gemeentehuis is op werkda gen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur OUWERKERK - In het kader van het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Beatrix organiseert het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk in de maand september een foto-expositie onder de naam: 'Het Konink lijk Huis en de Watersnoodramp'. De expo sitie, in het kader van de september Zeeland maand, wordt geopend op 3 september a.s. Het museum beschikt over een collectie van 10.000 foto's uit de watersnoodperi ode. Daaruit is een selectie gemaakt die een beeld geeft van v/aX de Koninklijke fami lie heeft betekent tijdens de ramp en bij de latere verwerking daarvan voor de bewoners van de getroffen gebieden; het geheel wordt ondersteund door verslagen uit kranten en tijdschriften uit die periode. Beelden van prinses Wilhelmina, koningin Juliana, prins Bemhard en de prinsessen tonen hun betrok kenheid bij de gebeurtenissen in 1953. Een gedeelte van de foto's en artikelen wordt op 15 panelen getoond, de overige als een pre sentatie op twee schermen. Door medewer king van vele Heemkundige Kringen, archie ven en particulieren zijn er foto's aanwezig uit het gehele rampgebied. Voor een deel van het materiaal is het de eerste keer dat het wordt getoond. De expositie 'Het Koninklijk Huis en de Watersnoodramp' is te zien naast de wisseltentoonstelling over de Verdronken Dorpen op Schouwen-Duiveland. Meer informatie is te vinden op website www, watersnoodmuseum .nl Het seizoen 2005-2006 van het programma 'Uit de Kunst' op Radio Flakkee, begint met een interview met Wim Weeda. Hij is geen geboren en getogen Flakkeeënaar, maar woont al jaren in Melissant. Hij is van kinds been af een verwoed fotograaf en ging daar om Goeree-Overflakkee verkennen, met zijn fototoestel in de aanslag. Heel vaak kwam hij aan het eind van zo'n zwerftocht op de Slik ken van Flakkee. Hij ziet de lijnen in en de kleuren van het landschap. Hierover én over zichzelf vertelt hij in 'Uit de Kunst', in de uitzending van donderdag 1 september a.s. tussen 20.00 en 21.00 uur. De presentatie is in handen van Cees Briek. De herhaling is op onderdag 8 september tussen 21.00 en 22.00 uur. Op vrijdag 26 augustus omstreeks 13.00 uur werd de bemanning van de Ouddorpse red- dingboot opgepiept door de kustwachtpost voor een hulpverlening aan de sportvisboot Hendrik II, thuishaven Scharendijke. Deze 20 meter lange sportvisboot lag op dat moment voor de spuisluis van de Brouwersdam, met aan boord 14 personen. De Griend maakte een sleepverbinding en bracht de boot naar de haven Repart. Bij het afmeren daar raakte één van de sportvissers met zijn duim tussen de reling en de afmeerpaal beklemd, zoda nig dat de duim open barstte en de man zelfs even buiten bewustzijn geraakte. Er werd een ambulance gewaarschuwd, die de patiënt vervoerde naar het ziekenhuis in Goes MIDDELHARNIS - Zitje in groep 2, 3,4 of 5? Dan ben je van harte welkom in 'De Hoek steen' aan de Ring in Middelhamis! Speciaal voor jou wordt zaterdag 3 september a.s. van 13.30-19.00 uur een leuke knutselmiddag gehouden. Met elkaar praatje over het thema 'bouwen'. En daar zijn goede bouwvakkers voor nodig! Daarna ga je met z'n allen aan de slag. Ook wordt er een leuk toneelstuk gemaakt. En aan het eind van de middag eet je gezellig pannenkoeken met iets leÜcers erbij. Na het eten mogen je ouders komen kij ken wat je hebt gemaakt. Ook wordt dan het toneelstuk gespeeld. Je ouders zijn welkom vanaf 18.15 uur. Kom jij ook?! Of zit je in groep 7 of 8? Dan ben je ook wel kom en ga je een huttendorp bouwen! Maar let goed op: dit is verzet naar de herfstvakan tie! Houd het in de gaten! En wat als je in groep 6 zit? Dan mag je kie zen waar je heen gaat! Je kunt nu ook naar beide activiteiten! Knutsel je graag? Kom dan naar De Hoeksteen! En houd je van avontuur? Kom dan naar het huttendorp! MIDDELHARNIS - Op zondag 4 september a.s. is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden', welke zal worden gehou den in de Chr. GerefKerk aan de Hoflaan te Middelhamis. Voorganger is drs. M.H. Baan, de aanvang is 14.45 uur. Iedereen hartelijk welkom. De Goereese en Goréese burgemeester bezichtigen de tentoonstelling 'Over en Weer STAD AAN 'T HARINGVLIET - Op zaterdag 3 september a.s. zal in het kader van de culturele kralenketting van de Stichting Podium weer een Stadse dag georganiseerd worden. Om meer ouderen en oud-Stadtenaren erbij te betrekken heeft men dit jaar gekozen voor een boerenbruiloft van ongeveer 100 jaar geleden. Veel dor pelingen zijn al tijden bezig met alle voorbereidingen en alleen dat schept al een band. Zo worden er koortjes gevormd, kleding gemaakt en plannen ontwikkeld voor het bakken van stads droogbrood. En op donderdag 18, vrij dag 19 en zaterdag 20 augustus trok in historische kledij jong en oud door het dorp om bruidssuikers en uitnodigin gen voor het huwelijk uit te delen. Er zijn tot nu toe ruim 300 trouwfoto's van 40 jaar en ouder van stadtenaeren verzameld; naast de foto's op het bordes van het gemeen tehuis zijn er ook veel van de firma Rotsma, met steeds dezelfde achtergrond. Ze komen op 3 september achter de ramen van de Voor straat te hangen en zullen voor de kijkers zeker veel gesprekstof opleveren. Daarna gaan de foto's naar het streekarchief, want ze geven een prachtig tijdsbeeld van alle rangen en standen uit een bepaalde periode van onze streekgeschiedenis. En als er in de geleende fotoalbums belangrijke, niet persoonlijke maar wel streekgebonden, informatie werd gevonden, dan werd die door Jan Maliepaard opgenomen in zijn fotoarchief dat volgend jaar gedeeltelijk ten zal worden gesteld. Leuk zijn de spontane aanmeldingen om iets te doen. Zo zal de molen die dag in de huwelijksstand staan en decor zijn voor de huwelijksfoto van Jozias Johannes van de Futselaar en Maatje Lena van Rumsveer, res pectievelijk commissionair in aardappelen en schooljuffrouw van rijke boerenafkomst. De volksdansgroep heeft nieuwe klassieke dan sen ingestudeerd en zal in aangepaste kledij optreden. Erg blij is men met de toezegging van Sempre Crescendo om in volle sterkte aanwezig te zijn om de stoet te begeleiden en een rondgang te maken langs de bejaarden huisjes. Het Schippershuis, het plaatselijke café en eethuis, zal niet alleen de gezamen lijke maaltijd op de kaai verzorgen, maar heeft ook een programma voor de jeugd als de ouderen op de kaai in rustige sfeer willen praten en bruiloft vieren. En de Oranjevereni ging zorgt deze dag weer voor verlichting. Het dagprogramma luidt als volgt: 13.00 uur: Klokkenluiden en dorpsomroeper gaat door het dorp. 14.00 uur: Sempre Crescendo opent op de Voorstraat het feest. Naast de muziek zijn er oude kinderspelen, een kraam van de zen ding, een verkooppunt van Stadse T-shirts, vele verklede personen die vaak een rol uit het verleden spelen zoals veldwachter, land loper, verkoopster van 't blad, bloemenmeis- je, e.d. Achter de ramen van de Voorstraat zijn trouwfoto's te zien en er zijn vele zitjes om met elkaar bij te praten. Ook op de kaai is er veel plaats om rustig te zitten. 14.15 uur: Vertrek van de stoet met de bruide gom vanaf de Voorstraat via de Nieuwstraat en de Vrouwtjesweg naar de boerderij aan 't Vlot om de bruid op te halen. Iedereen is uitgenodigd mee te gaan. Aansluitend wordt weer naar de Voorstraat gegaan, waar de heer Knijper het huwelijk voor het in oude staat herstelde gemeentehuis zal voltrekken. Na dit ontroerende moment start de fotosessie door een oude fotograaf met klassiek toestel. Naast de familie, getuigen en vrienden mag iedereen die verkleed is op het bordes op de foto; voor mensen die niet verkleed zijn, bestaat daarna de mogelijkheid om achter een bruidspaar van hout op de foto te gaan. Voor de oude bakkerij staat een bakfïets waar Stads droogbrood te koop is, en achter de ramen van Voorstraat 22 is de cadeautafel van het bruidspaar tentoongesteld: een oude traditie met als doel mensen aan te moedigen mooie cadeaus te geven. 15.45 uur: Sempre Crescendo vertrekt voor een rondgang door het dorp, en de bruiloftsgas ten vormen een stoet naar de Gereformeerde Kerk voor een concert van plaatselijke musici. Daarna eerst terug naar de Voorstraat voor de fototentoonstelling en dan naar de Kaai voor het bruiloftsmaal. Net als andere jaren staat het iedereen vrij om zelf eten mee te nemen of dit te kopen bij het Schippershuis. Tijdens het eten zijn er wat korte toespraken. 18.30 uur: Opening van het avondprogramma door de volksdansgroep, die het verleden zal uitbeelden, later op de avond gevolgd door DOTO met moderne dans. Muziek wordt afgewisseld door optredens van de koortjes, sketches, Flakkese verhalen, lichtbeelden vanuit een toverlantaren, het aanbieden van geschenken, enz. 23.30 uur: Einde van het buitengebeuren, en opruimen! Bij heel slecht weer worden de belangrijke momenten uit het prograrmna verplaatst naar verenigingsgebouw 'Het Trefpunt' waar dan ook de trouwfoto's zullen worden geprojec teerd. Wie meer inlichtingen wil, kan bellen naar Herman Maas (tel: 611972), Wim van Ham,(tel.: 611673) of Nelleke Dillingh (tel.: 6II441). -2- Een enkele keer, wanneer de wodka de gemoederen verhit had en de mannen elkaar naar het leven ston den - wat gelukkig bij hoge uitzondering gebeurde - brachten de ijzeren vuisten van de pope uitkomst. En wie daarmee eenmaal kennis gemaakt had, ver langde naar geen tweede keer. De pope wist het morele leven in Lovsk redelijk op peil te houden. In het dorp gebeurde dus niets wat niet de goedkeuring van de pope genoot. Of dat nu de aankoop van vaten gezouten kapoesta of de ver koop van de huiden betrof, Larrentij Michajlovna bedisselde alle zaken, naar geweten en rechtvaar digheid. Hij zou ook de huiden en pelzen in ont vangst nemen waarmee de jagers over enkele dagen naar het dorp terugkeerden. Tot meer dan drie honderd werst van het dorp waren de jagers weggetrokken om hun buit te bemachti gen. Filja Sjergejev had een papyrossa gedraaid van machorka en krantenpapier. Hij moest zijn hoofd schuin houden toen hij er de brand instak, om te voorkomen dat zijn zware baard zou gaan schroei en. 'Hm', gromde hij met z'n zware basstem en inha leerde genietend de bijtende rook. Toen bundelde hij een gedeelte van zijn huiden. Tien vossevellen, waarvan de buitenste met de haren naar binnen kwamen te liggen. De bundels werden met boom bast bijeen gebonden en op stapels gelegd. Over twee dagen wilde Filja naar zijn dorp terugkeren, want langer blijven zou onverantwoordelijk zijn daar de winter voor de deur stond. Zijn vallen en klemmen had hij al voor een groot gedeelte opgehaald. Ze lagen overal rond de hut verspreid te wachten tot Filja ze na een grondige inspectie in zijn datsja en schuur zou opbergen tot het voorjaar, zo tegen het einde van mei, als de taiga uit zijn barre winterperiode ontwaakte. Dan had hij nog een paar weken om te jagen. Want zodra het ijs en de sneeuw verdwenen waren begon nen de bloemen te bloeien en keerden de duizen den trekvogels terug naar de moerassen en de altijd ruisende wouden. Dan zong de taiga zijn liefdes lied, vertolkt door de. stemmen van duizenden en duizenden dieren die, in een bonte mengeling van soorten, baltsten, bronstig waren en de wet zo oud als de wereld handhaafden: die der instandhouding van de soort. Dat alles werd vertolkt in liefdeszang van de klein ste vogeltjes met hun schamel gesmiespel tot het dreunende stemgeluid van de beer die achter zijn wijfle holde. Alles op zijn tijd, maar in korte perio den, want de tijd gaat vlug in de taiga; spoedig is de winter weer daar. FUja bond de sabelpelzen in bosjes samen. Ook tien stuks in een bundeltje die door de oogholten met een dutme taaie twijg werden samengesnoerd. Hij neuriede een oud wijsje en verheugde zich al op z'n thuiskomst over een dag of tien. Goesja, zijn vrouw zou dan iets lekkers klaarmaken. Filja wist dat precies en likte zijn lippen al bij het vooruit zicht van de rijk-gedekte tafel die hem bij z'n thuis komst zou wachten. Want wie kon er smakelijker een maaltijd bereiden dan zijn Goesja? Toch zeker niemand! Door haarzelf ingelegde veenbessen met gezoete room. Gefileerde zalm, zacht gestoofd, met een zacht-zure saus erbij. Hazerug, goudkleurig, knap perig gebraden, daarbij honinggezoete vruchten en niet te vergeten, de licht gezouten kaviaar, waarvan er altijd voldoende in voorraad was. Filja likte zich de lippen af bij deze culinaire voor uitzichten en gromde tevreden binnensmonds. Ja, zijn Goesja kon er wat van. De gedachte hieraan maakte hem hongerig. Filja krabde zich eens bedenkelijk achter op z'n hoofd en verzonk in gepeins. Na overleg met zichzelf was hij tot een besluit gekomen, hetgeen door goedkeu rend gegrom tot uiting kwam. Het resultaat van zijn overpeinzing was, dat hij besloot eerst wat eten klaar te maken. Een gebak ken vis, waarvan hij een groot liefhebber was, leek hem op dat moment het meest aantrekkelijk. In de directe nabijheid van de boot had Filja een net in de rivier staan; daarin zou meer vis zitten dan hij voor gebruik nodig had. Zonder zich een ogenblik te bedenken stevende hij op de rivier af om er een vis uit zijn net te halen. Het net bestond uit een soort fuik met slechts één vangarm eraan. Het werd met stokken overeind gehouden en het eind waar de vissen gevangen zaten, hing stroomafwaarts. In een oogopslag had Filja het al gezien; de stokken bewogen, een bewijs dat er veel vissen gevangen waren. Hij maakte zijn boot los en voer een meter of tien uit de kant tot waar het eind van het net was. Toen Filja de stok uit het water haalde voelde hij het gewicht dat slechts met moeite te tillen was. De vangst liet hij binnen boord vallen en zocht er een exemplaar uit dat een paar pond woog; de rest liet hij weer in het water glijden. Met z'n buit ging hij weer naar de kant waar de vis panklaar gemaakt moest worden. Nadat de boot vastgelegd was, wierp Filja nog een blik op de rivier die zich als een zilveren lint uitstrekte tussen rotsen en hoge bomen, waarvan sommige tot bijna aan de oever van de rivier groeiden. Ineens bleef hij als aan de grond genageld staan. 'Nawoss!' Rotzooi. Hij gromde. In de verte kwam een boot de rivier af, uit de rich ting van de moerassen. 'Hoe in vredesnaam is dat mogelijk! Waar komt die vandaan?' gromde hij. De boot, die blijkbaar gewoon op de stroom kwam afdrijven, moest van de moerassen komen en daar vandaan was nog nooit een mens gekomen; dat wist Filja met zekerheid. Lovsk, hun dorpje, was volgens zijn bewoners onvindbaar en dat moest ook zo blijven, vandaar dat Filja met gemengde gevoelens de komst van de boot opnam. Hij schudde zijn ruig-behaarde kop en dacht na. Het moeras! Wie wist eigenlijk precies hoe groot het was? Immers, het werd oneindig genoemd en voor een mens was het onmogelijk om er met een boot doorheen te varen. En nu, Filja zag het met eigen ogen: Er kwam een boot aan; uit het moeras! De boot, bruin-groen van kleur, lag dwars op de stroom en naderde heel langzaam. Het was duide lijk dat het vaartuig door niemand bestuurd werd, zodat Filja de mogelijkheid overwoog dat er mis schien wel geen mens aan boord zou zijn. Maar dan nog bleef de vraag: waar kwam die boot vandaan? En de boot op zich was al een probleem voor de jager; wat hem nog meer afschrok was de kleur, die onmiskenbaar deed denken aan alles wat met het rode leger te maken had. Filja huiverde bij de gedachte wat er gebeuren zou, als er soldaten of van die politieke enthousiastelin gen aan boord zouden zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5