MWWmü STRUIK 4?8 U zoekt iets speciaals voor uw drukwerk? 1- GEVRAAGD: PARTTIMERS DUITSE BIEFSTUK DROGE WORSTEN Slagerij Floresteijn de gehele dag GESLOTEN Bijenhouden, hoe doe je dat? 'De wereld werd bereikbaar' 25 €12?» -ti ANNETTE De nieuwe entree van Goedereede MONSTERNEMER M/V Voor kwaliteit in vlees en vleeswaren M. Grinwis en Zn. Avond over 'Christelijk geloof en Islam' stichting 'Vrienden van het Rien Poortvlietmusem' in oprichting? Verkiezingsuitslag op Radio Flakkee Doe niet zo negatief. Spannende competitie in het Ouddorpse schaken! EIIAIflIBi-ttlEIJli/S BOTERMALSE 1 Zonder pitjes PEULTJES I WITTE DRUIVEN Kist a 5 kilo MAROC sinaasappelen 1 kilo VERSE LEVER2?^ 1 kilo SCHOUDERKARBONADE4? 1 kilo SAUCIJZEN4P 5 HALEN 4 BETALEN NU 2 stuks van 7,75 voor Raadhuisstraat 13, OUDDORP Tel. (0187)681348 WAARDEBONNEN - WAARDEBO^ 'M NSNNOaaaUWM - N3NN0^ l.v.m. de jaarlijkse biddag zijn wij woensdag 8 maart Bloemenhandel Ingezonden: Uit grottekeningen die gevon den zijn, blijkt dat honing gold als een lekkernij. De bij werd toen nog niet als huisdier gehouden, maar 'honingja- gers' gingen erop uit om wilde bijen hun honingvoorraad afhandig te maken. Oud Ooltgensplaat herleeft: OOLTGENSPLAAT - Het is nog maar een halve eeuw geleden, maar we kunnen ons er niets meer bij voorstellen: wonen op een eiland zonder verbinding met 'de overkant', leven zonder gas leidingen en riool. Toch zijn er nog genoeg mensen die zich deze tijden herinneren, zoals Corrie Huijer en Hans den Braber. Op 11 maart doen zij deze tijden herleven. In het Oude Raadhuis vertellen zij over het Ooltgensplaat van vroeger en hoe zij alle veranderingen hebben ervaren. Bel (0187) 4710 20 www.drukkerijdewaal.nl Politie De Eilanden controleert bij stilzetting iedere automobilist op alcoholgebruik Resultaten januari en februari Sparta wint gemakkelijk PAGINA 4 DINSDAG 7 MAART 2006 LCKKer zoel Lekker voor hand en pens voor enkele dagdelen per week, niet op zaterdag, interesse We horen graag zsm van jel Dirkslmd - B C Zaaijerlaan 6 - tel 0187-605070 GR Delta is de Coöperatieve Rundveeverbetehngsorganisatie in Nederland Voor het uitvoeren van monsternames zoeken wij een die 's morgens en 's avonds tijdens het mell<en van alle meMoeien melkmonsters neemt. Indicatie werktijden: 's avonds van 17.00 tot 21.00 uur 's morgens van 6.00 tot 9.30 uur Ongeveer 6-9 uur per week (in overleg) Gegevens invoeren middels handterminal Omgeving Ouddorp-Goedereede-Stellendam Bezit auto gewenst Beloning volgens CAO voor de monsternemers bij de MPR in Nederland. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: CR Delta, Postbus 67, 5120 AB Rijen Reacties binnen 10 dagen na verschijning advertentie. Voor inlichtingen: tel. (0161) 22 94 65 Geniet van 't voorjaar Alle voortekenen wijzen op een mooi voorjaar! Nieuwe kleuren, schitterende dessins en zeer voordelige prijzen. Overvolle rekken met dames, heren en jonge mode. Kom snel passen. U ontvangt de gehele maand nnaart op alle afdelingen bij iedere een waardebon van ^C* I .Zandpad 90, Middelharnis, (0187) 48 24 31 Dijkstelweg 28 3253 TB Ouddorp Tel. 6815 78 Voor de raadsleden: een parabel, of een gelijke nis zo U wilt. In Uw raadzaal hangt een mooi portret van onze koningin Beatrix. Maar de verwachting is gerechtvaardigd dat zij binnen afzienbare tijd afstand zal doen van de troon en zal worden opgevolgd door haar zoon Willem Alexander. U hebt dan een portret nodig van onze nieuwe koning. U hebt als raad dit ruim van te voren zien aankomen en de wethouder gevraagd daar werk van te maken. De ambtenaren stellen de randvoorwaarden op: - een statig en passend portret van de vorst; - geschilderd met olieverf op linnen; - afmeting 90 cm bij 1,50 m, want het moet wat breder dan het huidige portret. Dan kan op de achtergrond enerzijds de visserij en anderzijds het landschap wor den getoond; - een eenvoudige maar waardige geschilderd houten profiellijst. De raad stelt de randvoorwaarden vast en een kunst schilder wordt aan het werk gezet. Als het moment van de troonopvolging daar is, wordt U uitgenodigd voor een speciale raadzitting. Aan de muur van de raadzaal hangt een doek dat het schilderij ver hult, tot Uw burgemeester de handeling verricht door aan een rood wit blauw koord te trekken. Het doek valt en het portret verschijnt in de volle schijnwerpers. Wat schetst echter Uw verbazing: Willem Alexander staat daar afgebeeld met een weelderige zwarte baard en owaar getooid met een tulband! Algemene verontwaar- iging breekt los: Dit is niet de bedoeling, hier hebben e niet om gevraagd! Uw wethouder, ter verantwoor- ing geroepen, verdedigt zich door te wijzen op het feit dat het schilderij geheel voldoet aan de door U vast gestelde randvoorwaarden. De afmetingen kloppen, de juiste materialen zijn gebruikt, het is inderdaad Willem Alexander die daar staat afgebeeld, enzovoort. Namens het Actiecomité van Verontruste Bewoners van Goedereede in oprichting, K. Drexhage, Noordzijde Haven 7 3252 BH Goedereede. Tel. 0187-491074 GOEDEREEDE - Op maandag 13 maart spreekt prof. dr. G.C Baart in Goedereede over een zeer actueel onderwerp: 'Christelijk geloof en Islam: Wat is de over eenkomst, wat is het verschil? Enkele overwegingen over beider verhouding vanuit de Schriften Koran'. Prof. Baart is jarenlang docent geweest aan de univer siteit van Beiroet in Libanon en is een deskundige op het gebied van de islam. Iedereen wordt uitgenodigd om deze avond bij te wonen in verenigingsgebouw 'De Ark', Kerkpad 2, waar om kwart voor acht staat de koffie klaarstaat. De avond begint om acht uur. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. Gezien het onderwerp en de spreker wordt een grote belangstelling verwacht, Iedereen is hartelijk welkom. 1 Er zijn in Egypte hiëroglyfen ont dekt, waaruit valt op te maken dat de Egyptenaren bekwame imkers waren. Zij imkerden in lemen korven. Of zij daarmee de eersten zijn geweest die de bij tot huisdier gemaakt hebben, is niet met zeker heid te zeggen. Een beetje geschiedenis Bij de Romeinen bereikte de bijen- teelt en de honinghandel een hoog tepunt. Door hun veroveringen in het Germaanse gebied leerden ze honingwijn en honingbier brou wen. In Griekenland, maar ook in onze streken, werd honingwijn (mede) en met honing gezoete wijn (ambrozijn) gezien als een goden drank. De bijen werden vaak gehou den in 'natuurlijke' behuizingen als holle boomstammen of in een soort amfora's in nissen in de rotsen. In de Middeleeuwen was de bijen- teelt ook van groot belang. Honing was eigenlijk het enige zoetmid- del, en van de bijenwas maakte men kaarsen. Zo had elk landgoed en elk klooster zijn eigen imker en honingwijnbereider. Tot aan het begin van de 20e eeuw werden bijen in korven van stro of buntgras gehouden, maar toen deden langzamerhand de kasten hun intrede. Tegenwoordig imkert nog een enkeling met korven. Som mige liefhebbers houden een korf- volk uit nostalgie. Het belang van bijenteelt Van oorsprong is de inheemse honingbij (Apis mellifera L.) een bosinsect. Door het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen in de landbouw en doordat natuurlijke vegetatie hoe langer hoe meer moest wijken voor landbouw en industrie, komt de honingbij nauwelijks meer in het wild voor. Tot in de jaren '30 van de vorige eeuw bestond er een verschil tus sen bijenhouders en imkers: imkers waren 'bieboeren', vooral in het zuiden en oosten van ons land, die in hun levensonderhoud voorzagen met een stuk of 80 bijenvolken. Bij enhouders waren boeren en fruitte lers die er een aantal volken bij hiel den voor bestuiving en opbrengst voor eigen gebniik. Tegenwoordig wordt het bijenhou- den alleen nog maar bedreven door liefhebbers, die zich over het alge meen imker laten noemen. Het is niet meer mogelijk van de opbrengsten te leven. Het aantal volken van een hobby-imker kan variëren tussen 1 en meer dan 100. De tegenwoordige imker zal in de eerste plaats bijen houden omwille van de honingopbrengst, die veelal opgaat aan eigen gebruik. Het economisch belang van het houden van bijen omvat echter wel wat meer. Bij het verzamelen van nectar vliegt de bij van bloem tot bloem. Het stuifmeel van de bloe men blijft hierbij aan de haren en pootjes van de bij kleven. Bij een bezoek aan een volgende bloem komt dit stuifmeel op de stam per terecht, waardoor bevruchting optreedt. Bijen zijn 'bloemvast', dat wil zeggen dat ze vliegen op één soort bloem, waardoor ze uiter mate geschikt zijn voor de bestui ving van vruchten als appel, peer, pruim en kers, maar ook zacht fruit als aardbeien, bramen en bessen. Onderzoek heeft aangetoond dat de opbrengst, dankzij bijenbestuiving, met sprongen omhoog gaat. Tegen woordig worden bijen zelfs ingezet bij bestuiving in kassen van augurk, paprika en tomaat en bij de teelt van zaden. Ook hebben bijen een belangrijke invloed op de instandhouding van wilde flora, nu steeds meer natuur lijke bestuivers verdwijnen. Veel vogels kunnen in de winter in ons land overleven, dankzij de bessen van struiken die 's zomers door bijen zijn bestoven. De honingbij Honingbijen behoren samen met hommels en wespen tot de vlies- vleugelige insecten. Kenmerkend voor deze insectenorde zijn onder meer twee paar doorschijnende vleugels en de aanwezigheid van een legboor bij de wijfjes, vaak tot angel vergroeid. Het onderscheid tussen honingbijen, hommels en wespen is voor iedereen niet altijd even duidelijk. De meestal donker gekleurde, plompe, dichtbehaarde zoemers die in de zomer van bloem tot bloem vliegen, zijn hommels. Wespen zijn overwegend geel met zwarte strepen op een slank en glad achterlijf. Ze komen vooral in de nazomer in grote aantallen voor en zijn tijdens hun zoektocht naar alles wat zoet is veel agressiever dan hommels en bijen. Bijen zijn eerder schuw en beperken zich hoofdzake lijk tot bloembezoek. Bijen komen zelden uit eigen beweging- in de huiskamer. De samenstelling van het bijenvolk Honingbijen zijn sociaal levende insecten. In de zomer bestaat een gezond bijenvolk uit 1 koningin, 30.000 tot 60.000 (vrouwelijke) werkbijen en enkele honderden (mannelijke) darren. In een kast (of korf) bouwen ze ramen met cellen van was, waarin zich het broed nest, stuifmeel en honing bevinden. De temperatuur van het broednest wordt door de bijen constant op 35'^C gehouden, 's Winters daalt het aantal bijen tot ca. 10.000. Er zijn dan geen darren meer. Tijdens de winterperiode komen de bijen niet buiten, maar zitten ze dicht bij elkaar op een tros. Door de vertering van honing (of gevoerde suikerop lossing) produceren ze warmte, die nodig is om de tros op de gewenste temperatuur te houden. Een broed nest is er dan niet meer. Vanaf februari begint de konin gin weer eitjes te leggen, eerst in bescheiden hoeveelheden, maar in het hoogseizoen produceert zij wel 1500 eitjes per dag. (wordt vervolgd) Corrie Huijer zal met name vertellen over de ontsluiting van het eiland en haar herinneringen aan de bouw van dijken en bruggen. Van een klein eilandje, een besloten gemeenschap waar ze afgesloten en geïsoleerd woon de, werd ineens de wereld bereikbaar. "Ik ben in elke bouwput geweest van bruggen en dammen. Ik was overal als eerste over, ook als het niet mocht." Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Ooltgensplaat schreef Cor rie een gedichtje over hoe het Flakkeese volk dacht over al die overlanders die na de ontsluiting naar het eiland kwamen. De herinneringen van Hans den Braber gaan nog wat verder terug. Tijdens de oorlog heeft hij regelmatig evacuaties meegemaakt. Ook de ramp van 1953 heeft hij bewust meegemaakt en hij heeft meegeholpen met het her stellen van de dijken. Corrie en Hans vertellen zeer levendig en met humor over hun persoon lijke belevenissen op het eiland. Over de aanleg van gas en riool, over zwemmen in de Kaai waar net het riool op aan was gesloten, over wereld reizen naar Rotterdam, maar ook over minder leuke dingen zoals de oorlog en de watersnoodramp. Of u hun herinneringen deelt of niet, u zult u zeker niet vervelen. Een ieder is van harte welkom de vertelling 'De wereld werd bereikbaar' bij te wonen in Het Oude Raadhuis, Kaai 2, Ooltgensplaat op zaterdag 11 maart, 15.00 uur; de toegang is gratis. Voor het verstrekken van meer infor matie is Femke Dekker van Stichting Boog graag beschikbaar, tel: 0187- 630944. Indien u slecht ter been bent en vervoer wenst naar Het Oude Raadhuis, kunt u contact opnemen met Ria Buscop, tel.: 0187-631815. of mail naar aJaenieen @gt'br-dt'vvaal.coni MIDDELHARNIS - Je weet natuurlijk nooit hoe het lopen kan, maar als het aan het CDA- raadslid Jan Dillingh ligt, komt er een stichting 'Vrienden van het Rien Poortvlietmuseum' Dat zou je tenminste op kunnen maken uit de woorden die hij sprak tijdens de raadsvergade ring van de gemeente Middelharnis, jl. donderdagavond. Op de lijst met ingekomen stukken prijkte namelijk een brief van één van de burgers, J.J. Dambruin te Middelharnis, waarin hij pleit voor behoud van het Rien Poortvlietmuseum, dat tot sluiting is gedoemd. Dillingh, zelf ook voorstander van behoud van het museum, legde daarop de suggestie neer om een soort Stichting Vrienden van het Rien Poortvlietmuseum op te richten, die zich inzet om de kosten gezamenlijk te gaan dragen. "En als u leden zoekt, dan hebt u hfer de eerste.zo bood hij zich spontaan aan. (Tekst en foto: Hans Villerius) Uiteraard wilt u vanavond weten wat de uit slagen van de gemeenteraadsverkiezingen op ons eiland zijn. Dat kan als u van 19.00 tot 22.00 uur afstemt op Radio Flakkee. In de uitzending wordt verbinding gelegd met de vier gemeentehuizen waarin u ook reacties hoort van diverse politici. In verband met deze uitzending vervalt het verzoekplaten programma 'Muzikale Hartewensen'. GOEREE-OVERFLAKKEE/VOORNE- PUTTEN - Sinds eind vorig jaar neemt de politie van het district De Eilanden bij ieder contact met een bestuurder van een motor voertuig een blaastest af. Dit gebeurt zowel op Goeree-Overflakkee als op Voorne-Putten en kan ieder moment van de dag plaatsvin den. Aanleiding van deze controles is een aantal ernstige verkeersongevallen waarbij enkele dodelijke slachtoffers te betreuren waren. Uit onderzoek bleek dat de bestuur ders onder invloed van alcohol verkeerden. In januari jl. werden 744 blaastesten afgeno men, waarna 24 bestuurders een bekeuring kregen voor het rijden onder invloed van alcohol. In februari werden 465 bestuurders gecontroleerd op het gebruik van alcohol en kregen 17 mensen proces-verbaal. Het rijden onder invloed van alcohol zorgt voor onveilige situaties op de weg. Per jaar worden in Nederland ongeveer 30.000 bestuurders betrapt op het gebruik van alco hol. Bij aanrijdingen waarbij drank in het spel is, komen in Nederland elk jaar ongeveer 200 mensen te overlijden en raken enkele duizen den mensen gewond. De gevolgen van het gebruik van alcoholhoudende drank zijn: - verminderde waarneming: men ziet minder wat er links en rechts gebeurt (tunnelblik); - vertraagd reactievermogen: minder con trole over been- en armspieren, dus een latere reactie; - afname concentratie: de verdovende invloed van alcohol maakt dat men min der goed oplet; - overmoed: onder invloed van alcohol denkt men meer te kunnen en worden meer risico's genomen. Tegen de Kulck uit Hellevoetsluis heeft vol leybalvereniging Sparta-dames 1 een 4-0 overwinning behaald. Sparta was weer vol ledig na de vele blessures die het team heeft gehad. Sparta begon direct geconcentreerd en nam meteen een voorsprong van 5 punten, wat de gehele wedstrijd zo is gebleven. Behalve in eerste set, toen de tegenstander nog dicht bij leek te komen, bleef Sparta goed oplet ten en won ze de wedstrijd vrij gemakkelijk. Met 25-19 was de eerste setwinst binnen, de andere sets werden met 25-17 en tweemaal 25-13 gewonnen. Ook in de laatste twee sets bleef Sparta goed opletten en verslapte niet. Na enkele met 3-1 verloren wedstrijden was dit een goede voortzetting voor het laatste deel van de competitie. Dames 2, dat nog steeds niet op volle sterkte kon spelen wegens een blessure van de aanvoerster, speelde bij Sprit in Barendrecht met 2-2 gelijk. In voorgaande afleveringen van het pro gramma 'Zo ben ik nu eenmaal', dat elke week door Radio Flakkee wordt uitgezon den, heeft men kennis kunnen maken met onze hersenen en hersenziekte. Dat de mens in deze westerse maatschappij erg negatief is ingesteld, ervaren we iedere dag. Bij ons zelf en bij onze naasten. Deze negatieve instel ling ligt opgeslagen als patronen in onze hersenen. Aan die negativiteit kan een einde worden gemaakt door positief te gaan den ken. Wat positief denken inhoudt, kunt u op donderdag 9 maart om 18.00 uur beluisteren in een nieuwe aflevering van het programma 'Zo ben ik nu eenmaal' van Ruud van Lent. OUDDORP- Maandag 27 februari jl. was het van dik hout zaagt men planken in de interne schaakcompetitie van Dam- en Schaakclub 'Ontspanning'. Arie Baas trof Leon de Bonte en iedereen had het punt al voor Leon geteld, hij stond straal gewonnen totdat hij in het hele verre eindspel zomaar een toren én de partij weggaf. Iets anders ging het er aan toe bij Willem-Jan Tanis tegen Bonne Faber. Bonne kreeg vanuit de opening een voordeel en bouwde dat heel knap uit, totdat Willem- Jan niets anders meer kon dan opgeven. Wil- ko Breen kwam er verrassenderwijs niet aan te pas tegen Jan Verzijden. Wilko probeerde aan te vallen maar er zat geen kracht achter en Jan counterde ijzersterk terug. Albert Schae- fer had een remise tegen Hans van Meenen, maar had dat hij meer te danken aan dat Hans zijn stelling onderschatte dan dat Albert het afdwong, aldus Albert zelf. Johan Oomkes komt steeds beter op stoom, Johan verloor in de aanval onderweg een stuk, een toren, een pion, maar tegenstander Adam van Huizen liet zich door dit alles zo van de wijs brengen dat hij zich toch mat liet zetten! Een topper was de partij Jaap Santifort tegen Jan van Dam die na een loopgravengevecht in remise eindigde; beiden houden hierdoor zicht op de titel, doordat Reinier van der Wende ver loor van Jan Vonk. Beiden zijn specialist in F4-openingen maar er kwam een heel andere partij op het bord, waarin Reinier dacht Jan mat te zetten. Hij zag dat dit niet ging, maar stond toen te verkrampt en Jan te actief om de aanval van Jan middels een vrijpion tegen te houden. Frans Troost speelde tegen Peter Der- rez en dacht eens een keer wat te experimen teren in de opening. Onder het motto 'kijken wat er van komt' speelde hij een superkrom- me opening en daar wist Peter wel raad mee, binnen een uur was het bekeken voor Frans! De drinkbeker was daarna nog niet leeg voor Frans want hij werd in een tweede partij nog een keer mat gezet door Martijn Bezuijen, die wraak nam nadat hij te snel speelde tegeii Piet Speelman; Martijn nam net niet genoeg tijd om de trucjes te pareren die Piet met zijn 60 jaar meer ervaring heeft opgebouwd in het schaakspel. Aankomende donderdag staat de belangrijke partij tegen Onesimus uit Rotterdam op het programma voor het eerste team in de pro vinciale schaakcompetitie; hierin moet het degradatiegevaar worden afgewenteld om in de tweede klasse te blijven. De stand aan kop is: 1Jaap Santifort; 2. Reinier van der Wende; 3. Jan Vonk; 4. Jan van Dam; 5. Arie Baas.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 8