Meer comfort, lagere woonlasten en een beter milieu 'Ik heb een hekel aan verspilling' Tareltjes, pareltjes en nog eens pareltjes!' 'Mijn keuken leeft door in mijn nieuwe huis!' p^a AUGUSTUS KATERN Év m nilh*eu centraal geeft antwoord Tips voor een milieubewuste verbouwing Pagina 1 Vrijdag 26 augustus 2005 ledere huiseigenaar komt er vroeg of laat wel mee in aanraking: verbou wen! De redenen om te verbouwen zijn legio. Het creëren van meer ruimte is er één, het moderniseren van oude ruimtes een ander. Wat de reden ook is, als u het een beetje handig aanpakt kunt u meer uit uw verbouwing halen. Als u uw verbouwing bijvoorbeeld aangrijpt om uw woning goed te iso leren. Isolatie van uw woning is slechts één van de mogelijkheden die u hebt om milieubewust te klus sen en verbouwen. Vaak is dit niet eens zoveel duurder. In tegendeel zelfs: het levert u in veel gevallen geld op! Maatregelen als dakisolatie en gevelisolatie blijken jaarlijks veel geld te besparen, omdat de energie rekening een stuk lager uitvalt. Deze maatregelen verdienen zichzelf in de meeste gevallen tamelijk snel terug. Een ander voorbeeld: hergebruik van materialen. Geldbesparend, omdat er geen nieuwe materialen gekocht hoeven te worden én bovendien beter voor het milieu, omdat het grondstoffen en energie spaart. Hieronder nog meer tips voor een milieubewuste verbouwing. Laat een Energie Prestatie Advies maken. Natuurlijk wilt u eerst weten welke maatregelen in uw huis de beste resultaten geven. U kunt daarvoor een Energie Prestatie Advies (EPA) laten maken. Een deskundige adviseur komt bij u thuis en kijkt naar de isolatie, verwarming en ventilatie van uw woning. Aan de hand daarvan stelt hij een energieadvies op, de EPA. Dit advies laat zien hoe u uw energieverbruik kunt verlagen. Kies voor milieuvriendelijke materialen. Dat betekent bijvoorbeeld dat u hout gebruikt uit verantwoord beheerde bossen en kiest voor oplos- middelarme verf Gun gebruikte bouwmaterialen een tweede leven. Door zorgvuldig te slopen kunnen materialen worden hergebruikt. Bijvoorbeeld bij een aan bouw kunnen bestaande kozijnen of tuindeuren worden gebruikt. Er is ook handel in tweedehands bouwmaterialen, bijvoorbeeld vloerbalken of houten vloerdelen. Zorg dat het resultaat van een verbouwing een lange levensduur heeft. Het is een enorme besparing van grondstoffen om lang met iets te doen. Kies voor kwaliteit, door de juiste materialen op de juiste manier toe te passen. En let op onderhoud, want onderhoud is behoud. Ga zorgvuldig om met afval. Bouw- en sloopafval bestaat vaak uit diverse afvalstoffen: hout, kunststof, steen, keramiek (dakpannen, bakstenen), beton, zand, metaal en chemisch afval. Probeer deze stoffen zoveel moge lijk gescheiden te houden, en breng ze naar de gemeentelijke milieustraat. Gerrit van Meurs (50 jaar), beeldend kunstenaar en docent schildercursussen (Wamel, GId.). Vier jaar geleden kochten we deze boerderij op deze prachtplek aan de dijk. Een enorm project, want er moest veel aan opgeknapt worden. We doen het in fasen, zodat we tussentijds nog een beetje kunnen sparen. We zijn begonnen met het woongedeelte uiteraard. Daarna was de zolder van het achterhuis aan de beurt, waar ik nu cursussen geef. IHet dak was de grootste klus en zo specialistisch dat we dat hebben uitbesteed. De dak pannen en de balken van het dak waren gelukkig nog prima. Ik heb een hekel aan verspilling, dus waar we materiaal opnieuw konden gebruiken, hebben we dat zoveel mogelijk gedaan. Dat gold dus ook voor de dakpannen. Er zijn dakplaten gebruikt als isolatiemateriaal. We heb ben er bewust voor gekozen, omdat ze goed isolerend zijn, maar ook vanwe ge het gemak. De platen zijn aan de binnenkant al helemaal afgewerkt, heel gemakkelijk! De platen pasten perfect, omdat ze met hun 10 cm. dikte, net zo dik waren als de regels en panlatten. Van tevoren waren ze ook nog eens helemaal op maat gemaakt, zodat ze vrij snel op het dak konden worden bevestigd. En bij zo'n enorm dak is het natuurlijk wel van belang dat je dat zo snel mogelijk weer dicht hebt zitten. Met een dakoppervlak van 150 m' besparen we jaarlijks zo'n 280 op onze stookkosten! De achter gevel hebben we niet geïsoleerd. De oude bakstenen muur aan de binnen kant vonden we veel te mooi en wil den we kunnen blijven zien! Ingrid de Jong (44 jaar) en Peter Groot (47 jaar) beiden verpleegkundige (Almere-Haven). Wij wonen sinds 5 jaar in dit huis. De eerste paar jaar hebben we er niets aan gedaan. Goed, het was niet helemaal onze smaak, maar in zo'n huis moet je toch eerst een tijd leven voordatje weet watje anders wilt. We zijn nu druk aan het verbouwen, alles komt aan de beurt: de keuken, de bad kamer, noem maar op. Doordat we afgelopen zomer met stellages bezig waren en gaten in de muur aan het boren waren, kwamen we erachter dat het steenwol in de spouw erg aan vervanging toe was. Door de ventilatiesleuven kon ik met een schroevendraaier erin prikken. Het was op sommige plekken nog minder dan één cm dik! Verder merkten we ook dat het boven erg koud was. We zijn toen op internet gaan kijken, om te zien wat er allemaal mogelijk was aan isolatie. En dat is een hoop! Uiteindelijk zijn we uitgekomen bij pareltjes. We hebben de spouw hele maal laten volspuiten met pareltjes, een totale oppervlakte van zo'n 120 m^ Per m^ kostte ons dit circa 12,50. Hier ging destijds ook nog eens de helft af aan energiepremie. Dat hebben we dus net op tijd gedaan! In de hele gevel zijn gaatjes geboord tussen de bakstenen in de voeg. Toen ik thuis kwam leek het net een soort gaten- kaas. Het zag er niet uit. Maar ze heb ben alle gaatjes heel netjes opgevuld in dezelfde kleur als de voeg en je ziet er niets meer van. Boven is het nu een stuk aangenamer geworden. Ook merken we dat de kachel minder snel aanslaat. Binnen hebben we absoluut geen last van vochtige muren, doordat de muur nog voldoende ademt.We hebben dezelfde bolletjes ook in onze kruipruimte laten leggen. Ze zijn daar in zakken verpakt, maar het werkt fantastisch! De vloer voelt een stuk minder koud aan. Vooral het kostenaspect en het comfort heb ben voor ons een rol gespeeld, maar ook het milieu: zoveel gas is er immers niet meer, het gaat een keer op! Een jaar geleden heb ik samen met mijn nieuwe partner dit huis gekocht. Het huis is bijna een eeuw oud! Het is een hele zoektocht geweest, maar uiteindelijk hebben we dan toch iets gevonden. Eén van mijn voor waarden was dat mijn oude keuken er in moest passen. Ik ben geen freak in hergebruik, maar die oude keuken was me heel wat waard! Hij is destijds op maat gemaakt door een franse meubelmaker. De keuken heeft voor mij een grote emotionele waarde, omdat ik hem met mijn vorige partner, die inmiddels overleden is, heb uitgezocht. Toen mijn vorige woning verkocht werd en de nieuwe eigenaars 'onze' mooie keuken eruit wilden slopen, heb ik besloten hem mee te nemen! De oude meubelmaker heb ik weer opge zocht en samen hebben we hem eruit gesloopt voor hergebruik. Niet alles kon mee. Het granito aanrechtblad was bij voorbeeld veel te zwaar om te vervoe ren. Dat zal in de nieuwe keuken dus opnieuw gegoten moeten worden. De keuken heeft daarna nog een jaar in een container gestaan, totdat we ons nieuwe huis hadden gevonden. Om hem passend te maken in mijn nieuwe huis, zijn er een paar nieuwe kastjes gemaakt, maar het merendeel is hergebruik! De kosten van het herplaatsen gingen vooral in de arbeid zitten. Uiteindelijk was ik net zoveel kwijt als dat een goedkope keuken me gekost had, maar ik had het er graag voor over. Mijn keuken is met mij meegereisd en leeft nu voort in mijn nieuwe huis, samen met de herinneringen. '"<i ^L -:-'4 fl 'WÊ^Ê' Wim Sprenger (63 jaar), onderzoeker arbeidsverhoudingen (Amsterdam). iSüPltfff Vraag: Bij het klussen gebruik ik altijd verf op waterbasis. Na de klus spoel ik de kwasten onder «te kraan schoon. Is dat wel verstandig? Antwoord: Het is niet de bedoeling dat er verfstoffen in het riool komen. Spoei dus geen kwasten of rollers schoon onder de kraan. Als u hahrerwege een verfkius moet stoppen,is het handig om de kwast of roller in een plastic zakje te verpakken en op een koele plaats te bewaren. Ais u het schilderen voor langere tijd wilt onderbreken, kunt u de kwasten zoveel mogelijk afstrijken en in een laagje water zetten. Kwasten en rollers zijn op deze manier vaak tot vele dagen later meteen gebruiksklaar. Als u de kwast langere tijd niet gebruikt, kunt u de kwast in een afgesloten potje in een iaa^e oplosmiddel bewaren. Als u klaar bent met de verfkius en u bent niet van plan binnen afzienbare tijd opnieuw te gaan verven, is het vanuit milieuoogpunt het beste de kwasten en rollers te laten drogen en weg te gooien bij het gewone afval. Droge kwasten en rollers zijn geen klein chemisch afval, verfresten wel. Heeft u een andere vraag over klussen, verbouwen of materialen? De medewerkers van de Milieu Centraal Informatielijn (0900-1719,15 cpm) staan op kantooruren voor u klaar. U kunt ook zelf op zoek gaan naar een antwoord op www.milieucentraal.ni Haal meer uit uw verbouwing! mMmsM'gêiMtsmiÊiéÊiSÊim ■'■■.»-l^"' i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7