H Overdenking V/ucH m detai0a Canadakoor klaar voor de start uit de Heilige Schrift EIIIUnDBrf-rHEUW5 Concertzanger Pieter Vis opnieuw op Radio Flakkee 'Con Amore' begint nieuw Itoorseizoen Ophalen oud papier Herkingen Weer goedereninzameling Werkgroep Uzon VERVOLGVERHAAL HET .KIJKVENSTER ^.^-.T*. VOOK DS SSRSTE kEEtt EIEWOPJES WEGWIJS, WEG WIJ2EH Het Canadakoor uit Holland start op 10 september haar eerste repeti tie in Het Trefpunt aan de Dr. Kuij- perstraat te Barendrecht. Leden uit Zeeland, Goeree-Overflakkee, Vee- nendaal. Ede en Barendrecht ont moeten elkaar daar om de eerste v^n de zeven repetities bij te wonen, voor dat het vliegtuig vertrekt naar Cana da, Vancouver (BC) en Washington (USA), waar het Canadakoor 5 a 6 concerten zal geven, onder andere in Chilliwack, Abbotsford, Surrey, Lynden (USA) en Seattle (USA). Simson als waarschuwend en bemoedigend voorbeeld WAT IS EEN HERNIA KROEPOEK VERZOEK GORT EN GRUT KWARTSTIJP Ifaiga-^rilogie deel 3 JOH. G. VEENHOF 'ïïfe^ PAGINA 5 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005 Blik op kerk ^->/ en samenleving Cj - Uitkeringsfraude - Declaraties Dat er in ons land met z'n vele sociale wet ten geknoeid wordt is al lang een publiek geheim. Alleen - er mocht nooit over gespro ken worden. Wie er iets van zei, kon te horen krijgen: "Ach, zielige mensen met een kleine uitkering, die val je toch niet lastig?" In ieder geval werden er duizenden ten onrechte in de wacht gesleept. Dat was al zo in de zeventiger jaren, en dat ging zo door in de tachtiger jaren. En klachten daarover verdwenen in de prullenmand. Totdat de toenmalige premier Wim Kok openlijk ver klaarde dat de tolerantie van de regering voor het misbruik van sociale uitkeringen gezakt was tot nul". Van die tijd af was uitkerings fraude weer bespreekbaar. Nu zijn er wat cijfers openbaar gekomen en gepubliceerd. Alleen al in het jaar 2004 is twintig miljoen euro ten onrechte uitgekeerd aan ziekenfondsverzekerden! En dat schijnt nog maar het topje van de bekende ijsberg te zijn. Momenteel worden zij die gefraudeerd heb ben, opgespoord en vervolgd. En er komt steeds meer aan het licht. Mensen die mis bruik gemaakt hebben van de ziektewet, de werkloosheidswet, de W.A.O., en noem ze allemaal maar op...Het lijkt wel alsof de balans naar het andere uiterste is doorge slagen. Vroeger mocht er niet over gepraat worden, vandaag moet de onderste steen boven komen. Dat heeft uiteraard te maken met de econo mische recessie waarin we ons bevinden. Het kan toch niet zo zijn dat de regering voortdu rend oproept tot bezuinigingen, het mes zet in allerlei subsidies, terwijl de frauduleuze praktijken gewoon worden voortgezet.De regering heeft gewoon geld nodig, en niet alleen is er veel geld ten onrechte uitgekeerd, maar ook is de belasting voor zoveel duizen den ontdoken... Terwijl dit allemaal aan het licht komt, is de hoofdstad in het nieuws omdat raadsleden en wethouders blijkbaar valse declaraties heb ben ingediend. We herinneren ons de rel om burgemeester Peper van Rotterdam. Later kwamen leden van het Europees Parlement op deze wijze in het nieuiws. Inmiddels is duidelijk geworden dat Amsterdamse raads leden de belastingbetaler en de fiscus om de tuin hebben geleid. Geld dat bedoeld was voor algemene doeleinden blijken ze in eigen zak te hebben gestoken en de één na de ander ziet zich gedwongen om af te treden. En de Raad van de hoofdstad is bezig aan een verordening die deze wantoestandenb in het vervolg moet voorkómen. De burgemeester, Job Cohen, heeft gro te woorden gesproken en zwaar geschut gebruikt, maar voor zover ik weet is het Openbaar Ministerie nog niet overgegaan tot vervolging. Maar wat moet de kleine man denken als de grote vóórgaan in het sjoemelen? Toen ik nog klein was werd er gezegd: "Kleintjes stelen en groten stelen, maar groten stelen het meest". Is dat dan toch waSr? Waarnemer ■N, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Wat is de beste manier om nieuwe kleding- voor de eerste keer te wassen Antwoord: U noemde al een methode in uw brief, in de meeste gevallen is het inderdaad aan te bevelen om de kleding eerst in lauw water te zetten, voeg een beetje azijn toe en laat dit een nacht staan. Wij raden u overi gens aan om ook advies te vragen aan de win kelier, de soort stof kan nu eenmaal ook een rol spelen. Ik heh zes eierdopjes van Boch, het zgn. hoe- renbonl. Twee zonder voet met stempel in het groen met de tekst Made for Royal Sphinx, Holland, in het midden staat bij Boch Bel gium. Vier met een voet waarvan twee met stempel handpainted Daterment Proof Decor Original staat onder het stempel, in het mid den staat hoerenbont Boch made in Belgium. Welke van de zes is de oudste en waarom er steeds een iets andere tekst op staat? Antwoord: Bij het zien van de naam Boch denkt men natuurlijk vrijwel meteen aan de vermaarde fabrieken van Villeroy Boch, in 1838 ontstaan uit de bedrijfjes die Francois Boch en Nicolas Villeroy in de eeuw daar voor hadden gesticht. Hiermee is de koek wat Boch betreft niet op. In de wereld van aarde werk en porselein hebben we namelijk sinds 1841 te maken met de 'Faiencerie Keramis' van 'Boch Frères". Een bedrijf, opgericht door de gebroeders Boch, dat plateelwerk en keramiek maakte Dat bedrijf staat in het Belgische La Louvière, halverwege Mons (Bergen) en Charleroi. Het bedrijf dat o.a uw eierdopjes Iieeft gemaakt is gespecialiseerd in de vervaardiging van het zogenaamde boe renbont, de gestileerde fcloemen in blauw, groen rood en (een puntje) geel. Er worden bij deze Boch natuurlijk ook serviezen met andere decoraties gemaakt, maar het boeren bont is toch een beetje hun visitekaartje. De reden van het verschil in tekst is dat Boch de eerstgenoemde dopjes heeft vervaardigd voor de Nederlands Royal Sphinx fabrieken in Maastricht. Welke dopjes nu de oudste zijn kunnen wij u helaas niet vertellen. TUINBOEKEN GEZOCHT Waar kan ik boeken vinden die gaan over het telen van groenten en aardeappelen en waar handige tips instaan? Antwoord: Boeken hierover genoeg, wij noemen bijvoorbeeld de Groente en Fruit Encyclopedie, uitgegeven door de Uitgeve rij Veen Bosch Keuning; ISBN 90215 3845 8. Het Moestuinboek van Richard Bird, uit gegeven door Veltman Uitgevers BV en het ABC van de groentetuin, uitgegeven door de Centrale Uitgeverij; ISBN 9044703145. De boeken kunt u bestellen via de boekhandel. Maar natuurlijk kunt ook eens gaan kijken in een openbare bibliotheek waar ze ongetwij feld boeken over dit onderwerp hebben. Ik vraag mij af, welke afstand er op onze weg wijzers staat aangegeven. Is dat de afstand tot de grens van de volgende gemeente, of tot de rand van de bebouwde kom, of tot het centrum van die plaats, of tot een afslag er naar toe? Het Canadakoor staat o.l.v. de bekende Zeeuwse musicus Peter Wildeman en wordt op het orgel begeleid door Martin Weststrate uit Krabbendijke. In Canada zullen drie top- viohsten uit Langley en pianiste Kim van Wingerden met het koor meewerken, als mede een gastkoor uit Abbotsord. Het Cana dakoor zoekt nog zangers die de 7 repetities en de concerten mee willen zingen. Verder staan in het najaar concerten gepland in Rhenen (3 september) en in Utrecht (okto ber. Jaarbeurshallen en beurs Wegwijs). Ook in het voorjaar staan er diverse activiteiten gepland, waaronder een bevrijdingsconcert in Tiel. Vindt u/jij het een uitdaging om in het fantastische, gemengde reiskoor mee te zingen, kom dan 10 september naar Baren drecht. De repetitie begint om 10.30 uur en duurt tot 12.30 uur. Het repertoire bestaat uit Hollandse en Cana dese bevrijdingsliederen, klassiek en geeste lijk repertoire. Ook als u/jij niet mee kan naar Canada, vanaf 3 mei 2006 is het toch mogelijk om in het koor mee te zingen en de concerten bij te wonen. De sfeer is uitermate goed te noemen. Voor verdere telefonische informatie, onder andere over de reis, kunt u terecht bij Jolenta Vijfvinkel van Beter-uit reizen, tel.: 0172- 484888. Vanuit Zeeland en Goeree-Over flakkee is mogelijk ook een carpoolservice aanwezig. "En hij was malende in het gevan- genhuis". (Richt. 16:21c) Lezers, wat heeft de zonde van ontucht al wat teweeggebracht. Om te beginnen één voor beeld uit de bijbel: Wat heeft David (de man naar Gods hart!) onder de gevolgen van deze zonde gezucht. Z'n hele verdere leven! Denk ook maar aan Psalm 51En wat denkt u van de man uit onze tekst? Simson, een Nazireër Gods. De schrik van de Filistijnen. De man, die een leeuw uit elkaar scheurde als een bokje. Een man, zo sterk, dat hij de poorten van Gaza op z'n nek nam! En nu? Nu zit deze zelfde man blind en zwak in de gevangenis, dag in dag uit koren te malen. En de oorzaak? Ontucht! De boze lusten van het vlees! Nee, we gaan geen stenen naar deze man gooien. Dan denken we maar liever aan de woorden van de Heere Jezus, Die zei: "Wie van u zonder zonde is, werpe de eerste steen!" Maar toch, welk een droevige zaak! Wat zal dat voor die man een bitter zelfverwijt gege ven hebben. Wat denkt u lezer, zou dat nog niet voorkomen? Nee, er zijn geen mannen meer, die net zo sterk zijn als Simson. Maar deze zonde bestaat nog altijd. Zouden er nóg niet zijn, die hun levens- en huwelijksgeluk verwoesten door ontucht? Ik zal daar nu niet te diep op in gaan, maar denk er maar eens over na! En weet u wat nu voor Simson 't allerergste was? Wel, dat hij als Nazireër (dat is: aan God gewijde!) van zijn God verlaten was! (vers 20c) Simson was een geloofsheld. U kunt het lezen in Hebr. 11. Een beminde des Heeren! En nu? O lezers, wat zal die man daar in die gevangenis wat afgeworsteld hebben. Zeker 't staat niet beschreven, maar zal 't niet net als bij David geweest zijn? "Want ik gevoel de grootheid van mijn kwaad; mijn zonde zie 'k mij steeds voor ogen zweven, 'k Heb tegen U, ja U alleen misdreven; Uw wil en wet, hoe heilig, stout versmaad". Dat kan immers haast niet anders? Gaat 't zo niet iedereen, die door de Heilige Geest ontdekt wordt aan zijn of haar zonde? 't Zij voor 't eerst of opnieuw? Ach, in feite is immers alle zonde ontucht in Gods ogen? Ik zou zeggen lezers, lees de profetieën van Hosea maar eens door! O, 'k weet 't wel hoor, zolang een mens slaapt in de schoot van Delila (d.w.z. van zijn lusten, wat dat dan tenslotte ook is), interesseert het hem rüks, dat hij God aanrandt! Dan zijn we toch overal blind voor. Maar als de Heere het nu eens zo leidt, dat zijn lichamelijke lustogen uitgestoken worden en zijn blinde zielsogen gaan open, ja, dan komt het er inderdaad uit: "Ik heb gedaan, wat kwaad was in Uw oog, dies ben ik Heere Uw gramschap dubbel waardig!" Gelukkig de mens, die zo ontdekt wordt! Nee, ik zeg niet, dat iedereen letterüjk in die put valt, waar Salomo 't over heeft in Spreu ken 23:27. (Lees 't maar eens na!) Maar van nature zijn we er in geestelijk opzicht alle maal mee getekend. En gelukkig de mens, die daar aan ontdekt wordt! Dat is pijnlijk en smartelijk hoor, o ja, maar toch een grote zegen. Want 't snoeimes van de ontdekking dat de Heere gebruikt, heeft altijd het behoud van de zondaar op het oog. En o, wat brengt dat aan 't licht, wat de zonde teweegbracht, voor onszelf, maar ook voor anderen vaak. Want dat zal voor Simson ook wat geweest zijn, toen hij zag, wat zijn zonde ook voor anderen had teweeggebracht. Want doordat hij zijn roeping verzaakt had, had hij de vijan den oorzaak tot juichen gegeven! Nietwaar? Door zijn schuld kwam Gods volk weer onder de heerschappij van de Fihstijnen! 't Is nog de grote vraag, waar die man in de gevange nis 't meeste onder gebukt ging: Zijn eigen ellende of de ellende van Gods volk. 'k Denk van onder het laatste 't meest. Daar zat David irmners ook mee, want hij zegt in Psalm 51: "Doe Sion wel, laat om mijn zware val Uw goedheid niet van zijne burgeren wijken!" Lezers, hebt u uzelf in dit alles ontdekt? Leg uw hart er eens bij. Zo-even heb ik gezegd, dat ik op.de zonde van ontucht als zodanig niet te diep zou ingaan. Dat zal ik ook nu niet doen. Maar ik mag toch in dit opzicht wel een ernstige waarschuwing laten horen hè? Voor al ook aan het adres van onze opgroeiende jongens en meisjes. Waakt en bidt, jongens en meisjes, voor de zonde van de ontucht. Wacht u voor Delila, zou Simson achteraf zeker tegen jullie zeggen! Ach, misschien zijn er Wel jongens en meis jes die onder dit kruis zuchten. De verleiding is, met name in onze tijd, zo ontzettend groot! Maar als dit nu 't geval is hè, dat je er onder zucht, weet je wat je dan eens onthouden moet? Wel, dat er zelfs voor deze zonden vergeving is in Christus' bloed! Daalde Hij niet afin de akelige gevangenis van uw en mijn doodsstaat? En deed Hij dat niet, in tegenstelling tot Simson, geheel vrijwillig? En heeft Hij door Zijn dood niet tenietgedaan degene, die het geweld des doods had, dat is de duivel? En heeft Hij daarmee niet de beloi- te gegeven, dat Hij verlossen zou al degenen, die met vreze des doods door al hun leven der dienstbaarheid onderworpen waren? En wat denk je, zou Hij dan die gevangenen in hun zuchten niet horen, als ze tot Hem vluchten? En zou Hij ze dan uit de wrede kaken van de dood niet losmaken? Ook in dit opzicht, waar ik 't zo-even over had? Geloof 't maar! Weet je wat Hij zegt? Hoor maar: "Wie zijn overtredingen bekent en laat, die zal barmhartigheid verkrijgen!" Ja, dan zal de Heere 't zo maken, dat 't wordt zoals we lezen in Micha 7:8a: "Verblijdt u niet over mij, o mijn vijandin; wanneer ik gevallen ben, zal ik weder opstaan." Jongens en meisjes, is er iets in je leven uit Micha 7:7a: "Maar ik zal uitzien naar de Hee re, ik zal wachten op de God mijns heils?"Ja? Wel, knoop dan maar in je oren wat er op volgt: "Mijn God zal mij horen!" De Heere verhoorde Simson toch ook weer? Lees 't maar in vers 28, 29 en 30! Is dat niet bemoe digend? Maar denk wel om wat er staat in antwoord 109 van onze Heidelbergse Cate chismus: "Dewijl ons lichaam en ziel tempe len des HeiUgen Geestes zijn, zo wil Hij, dat we ze beide zuiver en heilig bewaren; daar om verbiedt Hij alle onkuise daden, gebaren, woorden, gedachten, lusten en wat de mens daartoe trekken kan!" En dan te bedenken dat de psalmdichter (Ps. 103:5b) zegt: "Hij is het. Die ons Zijne vriendschap biedt! Hij handelt nooit met ons naar onze zonden; Hoe zwaar, hoe lang wij ook Zijn wetten schonden, Hij straft ons, maar naar onze zonden niet!" Ouddorp, ds. G. Meuleman Antwoord: De bewegwijzering langs alle openbare wegen wordt tot op heden verzorgd door de ANWB en die verklaarde ons, dat de afstanden vroeger werden gemeten naar de af te leggen weg tot het centrum of gemeen tehuis van de genoemde plaatsen op de weg wijzers. Maar dat systeem is al lang verlaten en komt alleen nog op enkele van de oudste modellen voor Tegenwoordig wordt overal de afstand aangegeven tot het eerste beweg- wijzerde kruispunt binnen de bebouwde kom van de met name genoemde plaats. Op de borden daar vindt u dan weer nieuwe afstan den vermeld naar andere steden of dorpen. Zo kan een weggebruiker beter de af te leg gen kilometers bij elkaar optellen, want die zelfde getallen vindt hij ook op de correspon derende wegenkaarten. De dokter vreest, dat iemands rugpijn wel een hernia kan zijn en praat over operatie. Wat is een hernia dan? Antwoord: Er zijn verschillende mogelijkhe den, maar hier is büjkens uw brief geen breuk bedoeld, maar de beknelling van een zenuw door een losgelaten, of verschoven, of uitpui lend deel van een tussenwervelschijf in de wervelkolom (ruggengraat), of door slijtage van het gewrichtje tussen wervels daarvan. Er lopen nameUjk vele zenuwen via het wervel- kanaal naar de beenspieren. Bij een operatie wordt de beknelde zenuw bevrijd. In lichte gevallen kan de patiënt d.m.v. een gipscorset in de juiste houding bUjven lopen, en wel zoda nig dat de rugwervels niet meer verschuiven. Als we in onze nieuwe woonplaats kroepoek kant-en-klaar kopen, is ze vaak niet vers meer Nu willen wij ze trmar zelf bakken. Weet u er een goed recept voor? Antwoord: Er bestaan diverse soorten, maar hier kunt u het beste kroepoek-oedang berei den, omdat garnalen overal te koop zijn. Die kunt u zelf pellen, koken en fijnstampen en met een deeg van (liefst tapioca)meel tot vier kante koeken kneden, welke u in zeer dunne plakjes snijdt. Die kunt u op de verwarming of in een zeer licht verwarmde oven laten drogen. Zonodig kunt u deze harde plakjes in een goed gesloten bus of trommel bewa ren. Kort voor de maaltijd kunt u ze bij 3 a 4 tegelijk in een frituurpan met reeds dam pende olie bakken. Ze moeten daarbij flink uitzetten en lichtbruin worden. Dan met de schuimspaan op grauw papier of dgl. leggen en laten uitlekken. Waar wordt gort van gemaakt? Zijn dat de vroegere grutjes? Antwoord: Nee, de ouderwetse grutten waren echte, klein gesneden boekweitkonels. Gort is de gepelde korrel van gerst (Hordeum vulgare). Bij ruwe gort is de korrel weinig, maar bij parelgort volledig afgeslepen. Die parelgort bevat daardoor minder eiwit en grove celstof dan de ruwe gort, omdat die zich beide aan de buitenkant bevinden en bij het slijpen gedeeltelijk verloren gaan. Het zetmeelgehalte is dan hoger. Hoe lang kan een kwartshorloge op één bat terijtje blijven lopen? En hoe zie je bijtijds, dat een batterijtje op raakt? Antwoord: Er zijn kwartshorloges die zo weinig energie verbruiken dat ze ca. 5 en sommige zelfs 7 jaar (desgewenst met 'ouderwetse' wijzers) de juiste tijd aanwijzen op één en dezelfde batterij. Raakt de batterij op, dan kan de secondewijzer sprongen van 2 seconden gaan maken i.p.v. stapjes van 1 seconde. Er zijn echter oudere en/of goed kopere horloges in omloop die meer stroom nodig hebben en naar verhouding korter doen met een batterij. Op verzoek van vele luisteraars van de Lokale Omroep Flakkee (SLOF) komt de internatio naal bekende concertzanger en muziekpubli- cist dr. Pieter Vis opnieuw een radioprogram ma verzorgen op Radio Flakkee. Hij doet dat op maandag 29 augustus mssen 18.00 en 19.00 uur. De eerste uitzending die hij ver zorgde was op 25 april tijdens het verzoek platenprogramma 'Muzikale Hartewensen' en op 3 mei jl. Deze programma's stonden in het teken van Beatrix' 25-jarige regeringsju bileum en de 60ste Dodenherdenking. Op 31 augustus a.s. is het 125 jaar geleden dat onze toenmalige vorstin WiUiehnina (1880-1962) geboren werd. In de komende uitzending verwoordt Pieter Vis vele liede ren en historische beelden over Wilhemina's dramatische levensloop en over de andere regerende Oranjes. Zo verleende dr. Vis ter gelegenheid van Beatrix' 25-jarige regerings jubileum, naast diverse andere Oranjekenners en prominenten in het afgelopen voorjaar, zijn medewerking aan de eerste uitgave van de Encyclopedie over het Koninklijk Huis. Vis behandelde op verzoek van de hoofdred. van het Spectrum diverse lemmata zoals: Oranje- hederen, het Wilhelmus, het Volkslied en De Oranjes en hun muziek. Op 9 mei werd in de Eerste Kamer der Staten-Generaal in Den Haag het eerste exemplaar aan de jubilerende vorstin aangeboden. Deze hulde-uitgave ver scheen mede ter gelegenheid van het komen de twee eeuwenfeest van het Koninkrijk der Nederlanden dat in 2013 groots zal worden gevierd. Ook tijdens deze tweede Oranjeradio uitzending presenteert de zanger het program ma zelf. Het belooft wederom een bijzonder luisteruur te worden, mede doordat Pieter Vis veel informaties rond de Oranjes en hun muziek zal beüchten. Alle gedraaide muziek komt uit zijn enorme verzameling grammo foonplaten en cd-opnamen. Het Jongerenkoor 'Con Amore' hoopt don derdag 1 september weer van start te gaan. Het koor bestaat al weer 10 jaar, telt 75 leden, staat onder leiding van Lennert Knöps en repeteert eenmaal in de veertien dagen in de 'Melishof' te Melissant. Ben je 16 jaar of ouder en hou je van het zingen van psalmen en geestelijke liederen, kom dan a.s. donder dag om 19.45 uur naar de Melishof. 'Con Amore' is dringend op zoek naar nog meer enthousiaste leden. Vooral bassen en tenoren worden uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Wil je meer info, bel dan gerust even naar Lijd Krijger, tel. (0187) 687431. In Herkingen wordt morgen het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeen te. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? OUDE TONGE - Op zaterdag 27 augustus houdt de Werkgroep Uzon van de Hervorm de Gemeente (PKN) weer inzameling van goederen voor de zustergemeente Uzon. Van 10.00 tot 12.00 uur staan de medewerkers weer klaar op het vertrouwde adres aan de Heerendijk om uw spullen (schoon en heel) in ontvangst te nemen. Er is ook een collec tebusje voor uw (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Contactpersoon is de heer G. Groenendijk, tel.: 641934. Er trok een huivering door de taiga. Nog was het oerwoud getooid in een kleurenpalet zó mooi, dat FUja Sjergejev zo nu en dan zijn werk onderbrak om een ogenblik van deze schoon heid te genieten. Niemand beter dan Filja kende de taiga, waar over enkele weken de sneeuwstormen uit de IJszee zouden woeden om de wereld in een vijandige woestenij te veranderen. De datsja waarin hij tijdens de pelsjacht verblijf hield, stond slechts op een honderd pas afstand van de rivier, waar ook zijn boot lag. Over eni ge tijd zou Filja met zijn boot terugkeren naar Lovsk, het dorpje waar hij woonde. Lovsk dankte zijn naam aan haar bewoners: oud-gevangenen en enkele mensen die naar Siberië waren verbannen. De bewoners van Lovsk hadden er weinig of beter gezegd in het geheel geen behoefte aan om met de autoriteiten in aanraking te komen; vandaar dat ze zich diep in de wildernis hadden terugge trokken. Filja Sjergejev was al een lange reeks van jaren woonachtig in Lovsk; als pelsjager had hij zich er meer dan tvrintig jaar geleden gevestigd. Nu ston den er twaalf huizen, gemaakt uit materialen die de taiga ter plaatse bood. De huizen had men opge trokken uit zware Siberische larücsen, die met dissel en bijl bewerkt, als wanden waren gebruikt. De gro te oven, waarop het hele gezin sliep, was gemaakt van stenen uit de rivierbedding en de ramen waren door de jagers van de pelsmarkt meegebracht. Ver der bestonden de huizen uit hout. Degelijk materi aal, dat eeuwen nodig had gehad om tot deze dikte te groeien. Half september vertrok Filja uit Lovsk om naar zijn datsja te gaan, die tien dag-reizen van het dorp af lag. Ook de hut was gebouwd van materiaal uit de taiga en voorzien van een oven. Achter de datsja had Filja zijn schuur, waar de huiden, die hij tij dens de jacht had bemachtigd, werden gedroogd en bewaard. Deze huiden spijkerde hij tegen de wand, waardoor naast het drogen de pelzen mooi gerekt werden. Wie echter de hut van een pelsjager niet kende, zou bij een eerste aanblik denken een klein fort te heb ben ontdekt. De reden daarvoor was, dat zowel de hut als de schuur waren voorzien van scherpgepunte stalen peimen die overal uit de wanden staken. De ramen en deuren bezaten nog een extra beveiliging in de vorm van zaagbladen die grimmig-getand tus sen de sponningen waren bevestigd. Men zal zich dan afgevraagd hebben, waarom ziet zo'n jachthut eruit als een soort stekelvarken met al die stekels en pennen. Het antwoord daarop is even eenvoudig als deze afweermiddelen doelma tig. Namelijk om de beren buiten de deur te hou den. En daar in het verleden de pelsjagers door schade en schande wijs waren geworden, had men slechts op deze manier kunnen verhinderen dat de beren hun jachtbuit niet ruïneerden. Een forse beer zag namelijk kans om met een flinke haal van zijn voorpoot een raam of deur uit de sponningen te slaan, waardoor de toegang tot het domein van de pelsjager heel eenvoudig was. Vandaar deze maatregel. De datsja werd zowel van binnen als van buiten met een zware boomstam afgesloten. En dit alles om de beren de toegang te beletten. Voor de bewoners, voorzover die er waren, gold dit niet. Men respecteerde eikaars eigendommen; dief stal van eikaars spullen of eigendommen kwamen slechts zeer zelden voor. En als dat gebeurde dan had men eigen wetten die streng gehandhaafd wer den. Wie van zijn medebewoner gestolen had, mocht dat niet overleven. Dat was een ongeschreven wet van de taiga, die zonder mededogen gehandhaafd werd. De wetten in de taiga waren streng maar rechtvaar dig. Wie eenmaal zijn hart aan dit deel van Rusland had verloren, kwam er nooit meer losvan. Waar werd nog een mooier, ongerepter stuk natuur gevonden zoals hier? Maar de taiga was onbarmhartig voor hem die er zich niet thuis voelde; die ging onher roepelijk verloren. In de zomer, als de aarde onder de zonnehitte schroeide en in de winter, die lang en verschrikkelijk kon zijn, moest het aanpassingsver mogen groot, de weerstand en dat vooral geestelijk, taai zijn om te kunnen overleven. FUja Sjergejev was zo'n man, die voor niets ter wereld de taiga zou willen ruilen. Hij was één met zijn omgeving, ruw, gehard door de vele jaren die hij in dit oerland had doorgebracht. Hij kende de kracht van beer en wolf, wist lynx en vos met geweer en klemmen te bemachtigen. Hermelijn en sabel marter ontkwamen hem niet als hij zijn vallen en klemmen voor hen had gezet. Hij deed dit werk als de wolf die zijn prooi bejaagt of als de hermelijn die sluw de poolhaas in de hals weet te pakken. Het was zijn leven. Hij nam van de overvloed die de taiga bood, niet meer dan nodig was om te leven. Geen winstbejag of status speelde daarbij een rol. Zelfs diep in de taiga kon men niet geheel leven zonder roebels, die slechts door jacht verkregen konden worden. Zodoende trok Filja, met nog enkele mannen uit het dorp, in voor- en najaar erop uit om pelzen te bemachtigen, die één van de mannen eenmaal per jaar ging verkopen op een pelsmarkt, meer dan twintig dagreizen van hun dorpje. Van het ontvangen geld werden dingen gekocht die men in Lovsk voor het dagelijks leven nodig had. Zo droeg Filja Sjergejev bij tot de instandhouding van Lovsk. De bewoners waren gelukkig zonder 'materialisme. Met elkaar vormden ze een soort commune, waar iedereen dezelfde rechten had, waar met uitzondering van wat persoonlijke dingen iedereen kon beschikken over de goederen die men bezat. Larrentij Michajlovna, de pope, was behalve voor de zielszorg van de bewoners, ook verantwoorde lijk voor sociale en culturele aangelegenheden van het dorp. Hij voltrok huwelijken, maar zijn taak bestond ook uit het rechtspreken bij geschillen. Straffen, indien nodig, werden door hem eigen handig uitgedeeld. En wie Larrentij Michajlovna kende, begreep dat zoiets voor de pope niet veel te betekenen had. De man bezat spieren als stalen kabels, was bijna twee meter groot en de verhalen die over hem de ronde deden, logen er niet om. Zo zou hij eens een beer met een knuppel de schedel hebben ingeslagen; en bij het bouwen van huizen werden de zwaarste balken, die soms meer dan een halve ton wogen, door de pope opgetild alsof het kachelhoutjes waren. Het mocht gezegd worden dat pope Larrentij Micha jlovna het nodige respect genoot. En dat zowel door zijn ambt als door zijn enorme kracht. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5