Christenunie links of rechts? 'We kunnen zonder schaamte achterom kijken, maar er is nog heel veel te doen' Uitzicht op een leuke baa Visser Secretarieel Medewerkster Minister Donner in Oude-Tonge: Christenunie werkt liever samen met andere partijen op grond van praktische politiek dan op grond van identiteit Stem voor de heldere koers van de SGP op Goeree-Overflakkee! Stem Geloofwaardige Politiek MIDDELHARNIS - Is de ChristenUnie links of rechts? De aanwezigen op de verliiezingsavond afgelopen maandag in Middelhamis wisten het niet goed. Hun voorman André Rouvoet hielp hen uit de droom: "We zijn niet in een hokje te plaatsen. ChristenUnie is geen linkse en ook geen rechtse partij. We voeren een christelijk sociaal beleid." Naast André Rouvoet kregen de 160 aanwezigen de lijsttrekkers van de vier gemeenten gepre senteerd, er werd een sketch opgevoerd en de band 'Image' trad op. Sketch Stellingen André Rouvoet Onderzoek RD Kansen Kiprollade-actie Stellendam OUDE-TONGE - Een erudiete minis ter, het boegbeeld van het kabinet Bal kenende. Een man met een overtuigen de rust. Het CDA Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard had, een week vóór de gemeenteraadsverkiezingen, een landelijk kanon naar Oude-Tonge gehaald: minister Donner. Hij sprak in De Grutterswei over de successen van het kabinetsbeleid, maar ontkwam er niet aan om ook de schijnwerper te richten op de gemeentelijke politiek én de link tussen landelijk en plaat selijk. Het CDA was overigens niet de enige partij die een landelijke coryfee inzette voor de lokale campagne; enige kilometers verderop sprak de nationa le ChristenUnie-voorman André Rou voet zijn eigen achterban toe. Mediaprobleem Hoe verder? Bijbelstudie Willem Ouweneel Dit is de tijd van David. www.visser-visser.nl Goedereede: J. Klepper P.C. Grinwis H. Tanis T, Human K. Soeteman iiY-tï:i> Dirksland: P.J. Koningswoud Drs. M.H. Baan J.H. Kalie A. van der Veer H.C. Ju \.f-i^-^- Middelharnis: G. Slootweg C.J. van Dam P. Vreeswijk M. van der Boom D. Paul B B gi Kom ook! H Op D.v. zaterdag 4 maart is er een eilandelijke verMe- zingsbijeenkomst in Middelhamis. De lijsttrel<kers ran de vier gemeenten zullen hier aanwezig zijn, en in debat gaan o.i.v, burgemeester Stoop van Dirksland. Jij bent H ook van harte uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijnl m Locatie; aula Technische School Middelharnis (Schoolstraat 11, Middelhamis) Aanvang: 19.45 uur ■■■■^r:.. Oostflakkee: A.T. van Gurp A. Houweling C. Breeman H. Wolfert J. Dogterom Door Jeroen van der Laan De opening van deze verkiezingsavond was in hianden van Piet Robijn, voorzitter van liet eilandelijk platform van de Christen- Unie. In zijn openingswoord wees hij, naar aanleiding van Psalm 101, op het belang van goede samenwerking waar deze avond ook een voorbeeld van was. De Dirkslandse band 'Image' speelde vervolgens mee in de samenzang van het lied 'Samen in de Naam van Jezus'. Verkleed als een oude boer, compleet met klompen, rode zakdoek en onder zijn arm het Eilanden Nieuws, strompelde de lijsttrekker van Dirksland, Wim Bruggeman, het podium op. Enkele ogenblikken later volgde zijn jon ge dochter. Zij was vanmiddag ten huwelijk gevraagd door 'haar Dirk'. Op een humoris tische en luchtige wijze passeerden de pro blemen van het eiland de revue. Of het nu om de woningnood of om de werkgelegen heid ging, overal was een passende oplossing voor "Pa, het wordt hoog tijd voor jou om in het bejaardenhuis te gaan zitten, zodat wij je woning kunnen innemen". De vier lijsttrekkers werd het vuur aan de schenen gelegd door hen stellingen voor te leggen. De eerste stelling was voor Gert-Jan van der Valk, lijsttrekker van Oude-Tonge, die stelde dat Goeree-Overflakkee niet een 'eiland van rust, kust, natuur en ruimte' moest blijven maar een eiland van rust, kust en dynamiek. "Alleen op deze manier kun nen we voorkomen dat ons eiland niet het rusthuis van de randstad wordt". De volgen de stelling had wat meer voeten in de aarde. Is het voor de ChristenUnie beter om samen te werken met andere partijen op grond van identiteit of op grond van de praktische poli tiek? Ron de Rover, lijsttrekker van Mid delhamis, wil graag vooral uit het beginsel werken dat de ChristenUnie er voor de hele gemeente is. "Ik voer graag praktische poli tiek wat vervolgens gebaseerd is op onze identiteit". Jan Goemaat, lijsttrekker in de gemeente Goedereede, deed "het deugd" dat zoveel aanwezig in de zaal voor het behoud van landbouwgrond stemden in plaats van dit terug te geven aan de natuur. "Landbouw hoort thuis op Goeree-Overflakkee". Sport op zondag? Subsidiëring van sport op zondag, ja of nee? Dit dilemma was voor de ChristenUnie ver tegenwoordigers een lastige. De lijstrekker van Goedereede nam het meest behoudende standpunt in. "Wellicht komt dit ook omdat de samenstelling van de raad in Goedereede anders is dan in de andere gemeenten. Met name door de omvang van de SGP". Hij wil liever geen subsidiëring van sportclubs die op zondag actief zijn. "De ChristenUnie heeft wél voor openstelling van de tennis baan gestemd, omdat hier geen mensen op zondag hoeven te werken. Dit ligt anders dan wanneer de aanvraag voor een kartbaan in Stellendam op tafel kwam. Op dat moment hebben wij principieel tegen gestemd omdat daar mensen voor moeten werken". De ande re gemeenten op Flakkee zien wat minder bezwaren. Hoewel zij liever zien dat deze mensen in de kerk zitten, was de mening dat sportclubs niet verboden kunnen worden om op zondag actief te zijn. Andere clubs hebben recht op geld, de clubs die op zondag spelen dus ook. Op een kritische vraag vanuit de zaal of subsidiëring van sportclubs die op zondag spelen niet gelijk staat met het openen van winkels, antwoordde De Rover dat dit duide lijk anders ligt. "Bij winkelopenstelling wor den middenstanders min of meer gedwongen om open te zijn. Winkels hebben ook duide lijk geen recreatieve functie. Daarnaast staan wij uiterst negatief tegen over de 24-uurs economie, wat met opstelling van de winkels op zondag alleen maar zal toenemen" aldus de lijsttrekker van Middelhamis. Kleine kernen Van der Valk ziet meer in de kreet 'leefbaar heid begint bij jezelf' dan dat kleine kernen leefbaarder worden door het stimuleren van servicewinkels. "De voorzieningen in de kleine kernen moeten op een aanvaardbaar niveau worden gehouden. Er moet vooral een omslag in het denken van de inwoners van de kleine kernen plaats vinden. Als een inwoner geen boodschappen meer doet bij de plaatselijke winkel, betekent dit dat hij er schuldig aan is als de winkel in het eigen dorp verdwijnt. Daarom begint leefbaarheid bij jezelf!" Goeree-Overflakkee moet niet één gemeente worden, hierover was iedereen het goed eens. De eigen identiteit van iedere gemeente moet behouden blijven. Wel moet op diverse terrei nen gemeenteoverschrijdende samenwerking plaatsvinden, bijvoorbeeld op het gebied van de brandweer en huizenbouw. Dit is de afge lopen jaar te weinig gebeurd. Links of rechts? Op gegeven moment wist de zaal het niet meer en stak men beide handen in de lucht om aan te geven dat men de ChristenUnie zowel links als rechts vond. De lijsttrekkers willen graag politiek dicht bij de Bijbel, maar met aandacht voor de sociaal zwakken. De lijsttrekker van Middelhamis vergeleek de ChristenUnie met de PvdA voor de sociale kant en aan de andere kant met het CDA. 'Actief Jongeren werven' In de pauze kon met de koffie nuttigen ter wijl de band nog een nummer speelde. Na de koffie was het tijd om de negrospiritual 'Go down Moses' ten gehore te brengen. Zangeres Linda Hoekman zong dit nummer, begeleid door een pianist, twee gitaristen en een slagwerker Vervolgens was het de beurt aan Jitske Verkerk, die namens PerspectieF sprak, de jongerenafdeling van de Christe nUnie. In haar levendige betoog spoorde ze vooral de jongeren aan om actief te worden in de politiek en andere maatschappelijke organisaties. "De plank wordt misgeslagen als jongeren niet actief betrokken worden". Zelfheeft ze het ook als moeilijk ervaren om actief te worden in de politiek. Maar wees niet bang, verzekerde ze de aanwezigen, "enkele maanden geleden bezocht ik voor het eerst een ledenvergadering, en nu sta ik al hier, moet je nagaan!" Maar ook voor de ouderen had ze een boodschap. "Moedig de jongeren aan om actief te worden. Benader ze positief De ChristenUnie wil graag een actief en stimulerend jeugdbeleid opzetten. We moeten wat doen mét de jeugd, en niet vóór de jeugd". Als klap op de vuurpijl betrad de huidige fractievoorzitter van de ChrinstenUnie in de Tweede Kamer het podium. "Deze tijden zijn spannend", zo begon Rouvoet zijn betoog. "Wat ik vooral wil benadrukken, is dat de ChristenUnie zowel plaatselijk als landelijk er goed voorstaat". Vervolgens blikte hij terug op de start van zijn politiek carrière. "Ik was niet betrokken bij de politiek. Als iemand mij toen had verteld dat ik ooit fractievoorzitter van de ChristenUnie zou worden, zou ik hem hard uitgelachen hebben", Rouvoet gaf rui terlijk toe dat politiek niet makkelijk is. "Ik zie me nog binnenkomen voor het eerst in de Tweede Kamer. Het voelde alsof ik op m'n driewielertje reed. Ik moest nog van alle kan ten gestuurd en ondersteund worden". Ook blikte hij terug op het werkbezoek dat hij eerder die dag gehouden had op het eiland. Naast het ziekenhuis van Dirksland heeft hij ook een bezoek gebracht aan de visafslag in Stellendam. Wel heeft hij wat moeite gehad met het dialect. "Als er door de anderen gela chen werd, lachte ik maar mee, in de hoop dat het dan goed was". Hij verduidelijkte ook waarom hij vandaag op campagne was vooi" de plaatselijke verkiezingen. "Het is goed dat de landelijke politiek de plaatselijke onder steunt. Het moet één club zijn, met één dui delijk profiel". Rouvoet was niet bepaald blij met het onder zoek dat afgelopen weekend in het Reforma torisch Dagblad is geplaatst. Vooral bij de vraagstelling plaatste hij nogal wat vraagte kens. "Een vraag over de mate van de toom van God gaat alleen over de stijl van spreken, meer niet. Het is de taak van de christenpoli ticus om een helder getuigenis en helder pro gramma te presenteren. Dit moet geen per soonlijke getuigenis worden. Uiteraard moei je wel laten weten waar je norm ligt. Ik las in reactie dat Bas van der Vlies van de SGP zich herkende in het feit dat de ChristenUnie linkser was geworden en dat ze steeds vaker met links meestemt. Ik vraag me af of dit niet juist goed is. Bij links is meer te zoeken, vooral op sociaal gebied." Op de uitslag van de verkiezingen ging hij uit gebreid in. Als doelstelling voor de gemeente raadsverkiezingen heeft de landelijke Chris tenUnie gesteld dat zij 4% van de raadszetels wil innemen. Nóg liever zag Rouvoet dat de verwachte cijfers op Goeree-Overflakkee op landelijk niveau te zien zouden zijn. "Als ik de percentages van dit eiland omreken naar het landelijke zou dat betekenen dat de ChristenUnie bij de volgende verkiezingen 25 zetels haalt, "hoewel ik ook al blij ben met de helft!". De voorman concludeerde dat er veel steun is voor zijn partij. "We staan er goed op, we hebben een goede naam met waardering, goede mensen en een goed pro gramma. Dat we meer invloed willen is goed, maar het gaat ons niet om de macht van zich zelf. Graag willen wij dat christelijke politiek de macht in dienst stelt van de gerechtigheid van God". Ook op landelijk niveau verwacht Rouvoet veel. "Gelukkig zien de peilingen er goed uit. We staan continu op zes zetels. Ik denk dat er vooral een omslag in het denken heeft plaatsgevonden. Je kunt nu stemmen op de ChristenUnie, ook al ben je het niet met alle standpunten eens. De folklore van klein- rechts is voorbij. Ook erg belangrijk is het dat er kansen voor groei zijn. Op dit moment overweegt 31% van de CDA stemmers om op de ChristenUnie te stemmen. Daar liggen onze kansen. Niet om te concuneren, maar om de verantwoordelijkheid te nemen". Zou de ChristenUnie in het kabinet komen dan zullen er zeker compromissen moeten wor den gesloten aldus Rouvoet. "Het is nooit mogelijk om het hele verkiezingsprogramma in praktijk te brengen. Maar juist wanneer wij in het kabinet komen, is er de mogelijk heid om punten in te brengen die gerealiseerd kunnen worden, maar daar zullen sommige zaken wel voor opgegeven moeten worden". Afsluitend merkte hij op dat hij groot ver trouwen heeft in het lokale bestuur. "Er ligt een geweldige uitdaging voor jullie. Onze partij is een gewone partij met een uniek profiel. Dat profiel willen wij koesteren, dat is betrouwbaar en consistent". Aan de aan wezigen gaf hij vooral mee dat zij de lokale bestuurders moeten opdragen in het gebed. STELLENDAM - Op zaterdag 18 maart zal er een kiproUadeactie gehouden worden in Stel lendam, deze actie zal worden georganiseerd door de Nederlandse Hervormde Gemeen te in hersteld verband van Stellendam. Er kan heerlijke verse kiprollade besteld worden, die op zaterdag 18 maart a.s. tussen 10.00 en 12.00 uur via een bezorgservice in Stellendam en omstreken bij u thuis afgele verd wordt. De prijs bedraagt 4,- voor 500 gram en 7,50 voor 1 kilo. Bestellen kan tot 11 maart a.s. bij de familie Oosters, Azale astraat 35, telefoonnummer 0187-492714 (tussen 18.00 en 20.00 uur). Door Kees van Rixoort "Gemeentelijke verkiezingen zijn gemeente lijke verkiezingen en landelijke verkiezingen zijn landelijke verkiezingen", zei Donner in de redelijk gevulde Grutterswei om het onderscheid nog maar eens te benadrukken. "Toch", en daarmee ging hij direct in op de vraag wat een landelijk politicus te zoeken heeft in een lokale verkiezingscampagne, "kun je die twee niet los van elkaar zien. Gemeenten zijn geen eilanden en Den Haag ook niet. Noch hier noch daar kun je op jezelf beleid realiseren." De minister vervolgde met het aanstippen van wat hij "de zwakte" van plaatselijke partijen noemde. "Zij missen de kracht van een partij als het CDA, die in staat is over en weer voeling te houden. Zowel lan delijk als plaatselijk weet je van elkaar wat er speelt." Volgens de minister, die zonder moeite ruim drie kwartier vol praatte en daarna nog de tijd nam om diverse vragen uit het publiek te beantwoorden, is er op drie gebieden sprake van een link en een wisselwerking tussen het landelijke en het plaatselijke bestuur. Hij noemde veiligheid en bestaanszekerheid, economische groei en leefbaarheid. Donner weigerde de garantie te geven dat er, ondanks al het beleid, niets mis zal gaan in de toe komst. "Het CDA staat voor een overheid met een aantal kerntaken op het gebied van bijvoorbeeld veiligheid, zorg en onderwijs. Wij zijn niet voor een overheid als Raad van Bestuur of als klusjesman van de samenle ving." De minister van justitie, die net het nieuws had gehaald met een wezensvreemde raptekst over het drugsbeleid, ging in Oude-Tonge omstandig in op de wapenfeiten van het kabi net. Hij had het over de geboekte progressie op het gebied van veiligheid, zorg, financiën en roemde ook de aanpak op het gebied van de WAO, het verscherpte toelatingsbeleid voor vreemdelingen en de aangezwengelde discussie over waarden en normen. "Op alle punten zijn substantiële stappen gezet en ombuigingen gerealiseerd", aldus Donner. "Als we de cijfers zien, kunnen we conclu deren dat ons land veiliger is geworden. Het zorgstelsel is ingevoerd; een enorme ver betering. De WAO is aangepakt, we inves teren meer in innovatie en de financiën zijn weer op orde gebracht. Er zijn noodzakelijke Minister Donner sprak maandagavond in Oude Tonge. (Foto: Persimro Flalikee} beslissingen genomen en we kunnen zonder schaamte achterom kijken." Allemaal schitterende wapenfeiten, zou je zeggen. Maar, zo constateerde iemand in de zaal, waai'om weet de burger en zo wei nig van. "Heeft het kabinet geen mediapro bleem? Probeert u toch die positieve effecten van het beleid voor het voetlicht te brengen!" Donner repliceerde dat de media weinig oog hebben voor de wapenfeiten van het kabinet. "Niet interessant, want positief', luidde het oordeel van de minister. "Het veelplegers- beleid is een succes, maar als één van de tweehonderd verlofgangers terugvalt in de criminaliteit, dan heeft dat de aandacht. Het is een algemeen probleem: de beeldvorming. De media zelf zijn een politieke factor die niet gecontroleerd wordt of verantwoording aflegt." Toch vind ik dat u uw beleid te weinig bear gumenteert en naar buiten brengt, hield de man in de zaal vol. "Toevallig hoorde ik dat het kabinet 7 miljard euro meer in de sociale zorg heeft gestoken, maar niemand weet 't." "Daar ben ik het roerend mee eens", aldus de minister. "Maar we zijn ermee bezig om verbeteringen door te voeren. Eén manier die werkt is iets laten uitlekken vóórdat de ministerraad is. Dan is het nieuws." Uiteraard ging de minister ook in op zijn eigen portefeuille. Criminaliteit, veiligheid, drugs, terrorisme - op al die teffeinen zijn "volgens schema" maatregelen getroffen. "Op al die gebieden is sprake van een neer waartse ontwikkeling. Eén van de grootste successen is de aanpak van veelplegers." Maar, meldde Donner, de criminaliteit is toch nog te hoog en er zijn de komende jaren extra inspanningen nodig. "Een gigantisch probleem is ook de georganiseerde crimina liteit en het witwassen van gelden die vaak elders worden verdiend." Ook, en nu kwam de link met de lokale politiek naar voren, is het volgens de minister nodig dat er op lokaal niveau aandacht voor dit soort zaken is. "Met steden als Rotterdam en Den Haaa hebben we een programma ontwikkeld om wietplanta- ges te ontmantelen. Lokaal kan er ook beleid worden ontwikkeld op het gebied van pros-^n titutie, huiselijk geweld en kindermishande- ling. Met de gemeenten en de VNG is een systeem ontwikkeld waarbij de burgemeester de bevoegdheid heeft om in geval van huise- "1 lijk geweld de dader voor tien dagen uit zijn huis te halen." Minister Donner stelde de plaatselijke poli- .- tici gerust met de mededeling dat de reorga nisatie van het politiebestel geen gevolgen heeft voor de bevoegdheden van de burge- meester en de officier van justitie. Ook deed-i hij de aankondiging dat gemeenteambtena-'; ren, zoals stads- of parkeerwachten, boetes mogen uitdelen als er bijvoorbeeld vuil op, straat wordt gedeponeerd of als er wordt gefietst in voetgangersgebieden, én dat de opbrengst niet meer afvloeit naar het rijk. Op een vraag van CDA-wethouder Van Oos- terom (Goedereede) gaf Donner aan dat het voor gemeentebesturen nog altijd mogelijk is -i om kansspelautomaten te weren, en dat hij 'j die bevoegdheid in principe wil handhaven.': Met overlastgevende jongeren kan de bur-,' gemeester een Doe-Normaal-contract slui- ^ten, waarin afspraken worden gemaakt over gedrag. De verkiezingen zijn volgens de minister geen moment om af te rekenen, "maar wel om te beoordelen wat er is gepresteerd en om voor- uit te kijken naar de periode die komt. Bij de verkiezingen gaat het over hoe je verder gaat. We zijn er nog lang niet op een aantal punten. Er is nog veel te doen, zowel landelijk als-' plaatselijk."Daarbij gaf Donner aan dat het' bij het maken van de keuze op 7 maart niet- alleen om verkiezingsprogramma's en belof- ten gaat, maar ook om "ongrijpbare zaken" als vertrouwen en de manier waarop - soms nog onbekende - problemen benaderd wor- den. "Vertrouwen is wezenlijk", aldus de.^ minister, en dat versterk je niet met bijvoor-, beeld een ministeriële oproep om de gemeen- lelijke belastingen niet te betalen. GOEREE-OVERFLAK KEE - Woensdag 8 maart houdt Willem Ouweneel weer een Bijbelstudie in Het Prieel van De Sta- ver in Sommelsdijk. Het thema van deze avond is 'Dit is de tijd van David. "David heeft de bouw van de tempel voorbereid, die uiteindelijk door zijn zoon Salomo gebouwd is. Deze tempel is een beeld van de 'tempelin het Nieuwe Tes tament, dat is de Gemeente van God. Als in de eindtijd de tempel 'gereedgemaakt' wordt, dan wordt hij weer schoongemaakt, zodat God er kan wonen en alles daar tot zijn eer is. Dan denken we niet alleen aan David, maar ook bijvoorbeeld aan Hizkia, die de verwaar loosde tempel in zijn tijd weer heeft gereinigd en opnieuw heeft ingewijd. Er zijn tijden geweest dat ook de Gemeente op zo'n vervuilde en onteerde tem pel leek. Maar in de eind tijd wordt de tempel weer aan God toegewijd. Wat betekent dat concreet en hoe kunnen we dat in de praktijk waarmaken?" zo aeeft Ouweneel aan in een toelichting. Een ieder is van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur en de zaal is open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Visser Visser Registeraccoun tants heeft vier vestigingen: Barendrecht, Middelhamis, Gouda en Barneveld. Onze i<lanten bie den we meer dan full service dienstverlening: we zijn ool< een betrol<l(en adviseur. Een zakelijke partner die cijfers maakt, resulta ten vertaalt en zo mede de koers van cliënten bepaalt. Juist het advies is een belangrijke toege voegde waarde binnen de huidi ge, soms turbulente economi sche omstandigheden. Onze cijfers Bij Visser Visser Register accountants werken in totaal loo medewerkers, onder wie 18 accountants (RA en AA) en fiscalis ten. Visser Visser Registeraccountants in Middelhamis verhuist in de zomer van 2006 naar een ruimere vestiging aan de Koningin Julianaweg. Dit is nodig door de huidige groei van de vestiging én de vooruitzichten op verdere uitbrei ding. Daarom zoel<en wij versterlcing in de persoon van een enthousiaste, veel zijdige: Je werl<zaamheden Als Secretarieel Medewerkster ben je (mede) verantwoordelijk voor het secretariaat van de vestiging. Je verzorgt de telefoon en de post en bent het eerste aanspreekpunt voor bezoekers. Bovendien zorg je aan de hand van concepten voor de correcte uitvoering van brieven, verslagen, verklaringen en rapporten. Bij vergaderingen notuleer je. Je bent ook inzetbaar voor het uitvoeren van diverse administratieve werkzaamheden voor collega's. Een zeer afwisselende functie dus! je profiel Je hebt een VMBO of HAVO diploma met aanvullend een secretariële of administra tieve opleiding op MBO niveau. Je vindt het leuk om de spil en het visitekaartje van de vestiging te zijn en gaat graag met mensen om. Je beschikt over goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid en bent nauwkeurig en klantvriendelijk. Werken in teamverband doe je graag, je hebt bij voorkeur enige relevante werk ervaring. Informatie en sollicitatie Kijk jij uit naar een afwisselende baan en spreekt deze functie je aan? IMeem dan contact op melde heer S.L Visser RA, Kantoorleider Middelhamis. telefoon: 0187 - 617 300. Solliciteren? Stuur een brief met CV per post of pef^-mail naar: Visser Visser Registeraccountants, t.a.v. mevr. M. Bikker (P&0),||5stbus 223, 2990 AE Barendrecht, e-mail: mbikker@visser-visser.nL We zien uit i-^ je reactie! REGISTERACCOU

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2