P^LITI E TAXATIE STRUIK Van smeerjongen tot mededirecteur Een schuldbrief 0900-8844 Zes avonden discussiëren over politiek ■(^innaard NODIG?? STRUÜK Milieuhandhaving ISGO professionaliseert Leo Tamboer ffl PvdA grijpt de Omloop aan voor bezoek Oostflakkee 2?^ A-B chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontrole Knöps fgróép^ bellen 0187-48 3816 Hollandse Delta werkt! \^- i"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA'TEL. 0182.358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Marian Kortekaas schilderend aanwezig op Diekhuusplein Jan van der Made werkt 45 jaar voor Fordgarage Witvliet Doorgesmeerd Opknappen Borrel "Het is belangrijk", zo geeft de jubilaris later aan, "dat je goed luistert naar de wensen van de klant. Je moet ze niet een bepaalde auto opdringen. Dat werkt niet. Een klant moet door de aankoop van een auto zelf gelukkig worden". Ook de manier van de verkoop van een auto is in de loop van de 45 jaar veran derd. "Vroeger was het een feest als je een nieuwe auto kocht", geeft Van der Made aan. Chocola GOEREE-OVERFLAKKEE - Na leving van de wet- en regelgeving staat hoog genoteerd op de poli tieke agenda. Burgers moeten op de overheid kunnen rekenen, zeker als het gaat om hun veiligheid en gezondheid. Grote en kleine ram pen hebben aangetoond dat nale ving en handhaving van de wet- en regelgeving hard nodig is. Van 37% naar 98% m il cJ ISGO als koploper Vrijdag 26 augustus 2005 78e jaargang nr. 7434 Waar blijft de tijd? Het is voor velen alweer lang gele den dat ze op school nnet min of meer rode oortjes de verhalen over de zending in onze Lage Landen hoorden vertellen. Ludger, Bonefacius, Willibrord, ruige Bataven en stoere Friezen, Je leefde mee als de bijlslagen in de heilige boom klonken door het bos, als op het laatste moment het mensenoffer werd verijdeld. Zo was het begonnen. En dan later: de Tachtigjarige Oorlog. Een strijd om de vrijheid, niet in het minst om die van godsdienst. De reformatie trok zijn sporen door ons land. Velen had den daar hun goed en bloed voor over. Wie kreeg geen sympathie voor Willem van Oranje, die letterlijk alles investeerde in het verzet tegen (het roomse) Spanje. Later begreep je dan wel dat er veel meer dan zaken van de "nye leer" speelde, maar tot vandaag de dag staat vast dat religievrijheid een grote rol speelde in de ontstaansgeschiedenis van ons land. In die strijd is de bedding van ons volksbestaan uitge sleten. Daarin heeft de staatskerk, naar calvinistische snit, een grote rol gespeeld. Kerk en staat, staat en kerk als een soort twee-eenheid. Niet heersend over elkaar, maar wel wederzijds dienend. De kerk die de overheid als dienares van God erkent, de overheids dienaar die lid is van de volkskerk. Het valt te begrij pen dat zo'n verhouding zijn sporen heeft nagelaten, ook in de regelgeving. Zo heeft elk land een eigen geschiedenis. Hoe je die ook wendt of keert: het christendom heeft die geschiedenissen gestempeld. Zeker in Europa. Wat dat betreft blijft het onbegrijpelijk dat in het ontwerp voor een Europese Grondwet - die geen grondwet was, maar wel zo genoemd'werd - het christendom niet genoemd mocht worden, zelfs niet als één van de denkrichtingen die het dagelijkse en openbare leven in Europa hebben gestempeld. Noem een Europees land waar de verhouding kerk-staat in het verle den geen hechte is geweest, waar er geen sprake is geweest van wederzijdse beïnvloeding. Het gaat er nu niet om dat het mensenwerk was en is. Er is veel om zich voor te schamen. Dat is echter geen reden om het weg te praten, eerder om te proberen het beter te doen. In Lochem wil men een heidense tempel bouwen. Niet om te laten zien hoe het was. Wel om in te spelen hoe het is. Iedereen kan dat bouwsel huren voor cultische vieringen. Zelfs christenen. Dat laatste lijkt meer op een pleister op de rauwe wond van schrik dan dat het praktijk zal zijn. Een zegsman van de initiatiefnemers noemt het namelijk het "de eerste heilige ruimte in Nederiand die niet aan het christendom is gerela teerd." Het lijkt dat onze geschiedenis weer terug is bij af. Het is echter veel erger. Modern heidendom werft zich een plaats tussen de religies. De dienst van de enige ware God werd gelijkgeschakeld aan welke vorm van godsdienst dan ook. Nu hebben we ook nog het alternatief heidendom. Het is een ontwikkeling die ongetwijfeld uit te leggen is. Het is een ontwikkeling die past bij ons moderne levensgevoel. Het is een ontwikkeling die gepresen teerd wordt als een schuldbrief. Nederiand, ooit een christelijke natie. Met een keri< in de samenleving. En nu? Wie zou niet huiveren? Wie zou niet wenen? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - Politiemensen van district De Eilanden hielden woensdag een snelheids controle op de Geldersedijk en de Oudeland- sedijk. De locaties zijn gekozen naar aan leiding van klachten van omwonenden over te hard rijden. Tussen tien en twaalf uur 's morgens werden vijf boetes uitgedeeld. Twee voor het niet dragen van de gordel, twee voor het niet kunnen tonen van een rijbewijs en een voor te hard rijden. Frans Prins tijdens de voorbereidingen voor de cursus. MIDDELHARNIS - Een gezellige, interactieve en vooral informatieve cursus over hoe een gemeente wordt bestuurd. Dat staat cursusleider Frans Prins voor ogen als hij op maandag 19 september van start gaat met een cursus 'Politiek voor iedereen'. Het is niet voor het eerst dat de in de politiek gepokte en gemazelde Prins deze cur sus geeft. Ook in Lisse gebeurde dat al. Schouwen-Duiveland, waar Prins zich inmiddels heeft gevestigd, had vorig jaar voor deze regio de primeur. Daar sloeg de cursus zo aan dat er zelfs nog een extra avond werd ingelast op ver zoek van de cursisten. Alle reden dus om te verwachten dat ook op Goeree- Overflakkee straks velen met een heel andere blik naar het gemeentebestuur zullen kijken. Frans Prins kan na 24 jaar in Lisse gemeen teraadslid en 8 jaar wethouder voor de PvdA te zijn geweest, bogen op een grote poU- tieke ervaring. Die wil hij graag benutten om ook anderen wegwijs te maken op dit terrein. Voor de cursus op Goeree-Overflak kee heeft hij diverse lokale bestuurders van verschillende partijen weten te strikken die ieder over hun eigen beleidsterreinen zul len komen vertellen. "We beginnen met uit te leggen waar een gemeente nu staat in het geheel van overheden. En we vertellen wat de taken van het bestuur zijn. Wat doet een burgemeester, een gemeentesecretaris en een wethouder precies? Dat komen diverse bestuurders, van alle vier de gemeenten op het eiland tijdens deze avonden vertellen. Wethouder Lokker van Goedereede komt pra ten over ruimtelijke ordening, waarbij onder meer aandacht wordt geschonken aan de rol die zowel de gemeente, als provincie en rijk daarbij spelen. Wat komt er allemaal kijken bij de bouw van een huis? Op deze manier komen alle beleidsterreinen aan de orde. Gemeentesecretaris Heintjes van Goederee de vertelt over de gemeentelijke organisatie, wethouder De Vries van Oostflakkee praat over sociale zaken en wethouder Slootweg van Middelhamis legt het financiële plaatje uit. Burgemeester De Vries van Middelhar- nis zal de taken van een burgemeester komen toelichten," zo geeft Prins aan. Hij benadrukt dat het geen cursus, is van alleen luisteren. "Nee, het is juist de bedoeUng dat de mensen vragen stellen en met hun eigen ervaringen komen. Dan kun je ook uitleggen waarom soms iets niet of juist wel mogelijk is. Op Schouwen hebben we er vorig jaar speciaal een extra avond aan vastgeknoopt om juist al deze zaken nog eens goed te kunnen bespre ken. De cursisten waren toen erg enthousiast en hadden na afloop echt het gevoel dat ze begrepen hoe een gemeentebestuur in elkaar steekt. Ik verwacht dat zeker ook nu weer te ervaren en te bereiken dat de betrokkenheid van de mensen bij de politiek hierdoor groter wordt!" De cursus wordt gegeven op de maandagen 19 en 26 september, 3, 10, 17 en 24 okto ber en vinden plaats in het gemeentehuis van Middelhamis aan de Koningin Juhanaweg 45 in Middelhamis. Aanvang 19.30 uur, einde omstreeks 21.30 uur, met koffiepauze. De deelname aan deze cursus is voor ieder een gratis. Opgeven kan bij Hanneke Oord in Goedereede, teL 0187-491882 of per e-mail hannekeoord@xs4alLnl), bij Wandy van der Vlugt in Oude-Tonge (tel. 0187-680558, of e-mail wanHvvdvlugt@hotmai1 rnm^ of bij Frans Prins zelf (tel. 0111-463329 of e-mail fransprins zeelandnet.nl). Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Oüfdek bij uw G2-deal*( of kYji oiwst op ww-v.opeiriieuws.ril Knöps BV - Longeweg 113 - 3245 KG Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 KwoJIteit S Service by elVe gfbrufltteouio MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 waterschap t Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. fg^ 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs Taxatie nodig? Bel ons. (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! REGISTERACCOUNTANTS MIDDELHARNIS - Marian Kortekaas woont en werkt sinds 5 jaar op Goeree-Over flakkee en geeft al enkele jaren in het Diekuus op woensdagochtend teken- en aquarelcur sus. Op zaterdag 3 september a.s. zal ze op het Diekhuusplein schilderend aanwezig zijn. Marian is een gepassioneerde kunstenares, volledig toegewijd aan haar inspiratie die ze vooral uit de natuur, mens en dier haalt. Al zoekend naar spiriniele groei in haar werk en in zichzelf, draagt haar schilderwerk een sym bolisch element in zich mee. Inschrijven van de woensdagochtendcursus is niet meer moge lijk. Wel kan worden ingeschreven voor twee verschillende workshops van één dag. Bij de ene workshop, op zaterdag 8 oktober, maken de deelnemers een aquarel; bij de andere workshop, op zaterdag 29 oktober, wordt een zijden sjaal beschilderd. Zowel beginners als gevorderden kunnen aan de workshops mee doen, want alles zal stap voor stap worden voorgedaan, waarbij veel techniek aan te pas zal komen. Zo'n dag is voor de deelnemers een waar genot, omdat de dag geheel verzorgd zal zijn. Inschrijving en meer informatie wor den op de dag zelf gegeven. Ook zullen er schilderijen van Marian te zien en te koop zijn, alsmede ansichtkaarten van haar werken. Ook op haar website is een en ander te zien, zoals muurschilderingen en keramiek: http://home. wanadoo.nl/mj .kortekaas. MIDDELHARNIS - Tegenwoordig gebeurt het niet vaak meer: 45 jaar werken bij hetzelfde bedrijf. Een unieke situatie is het daarom dat Jan van der Made vorige week maandag 15 augustus zijn 45-jarig jubileum bij Fordgarage Witvliet vierde. "Vroeger was het feest als je een nieuwe auto kocht." Door Roeland van Mourik Als jongen van 16 jaar begon hij bij de Ford- dealer die toen nog op het Beneden Zand pad gevestigd was. "Ik wilde graag monteur vvorden. Na de Technische School ben ik direct hier gaan werken. Door het volgen van avondcursussen heb ik getracht mijn kennis verder uit te breiden" vertelt Van der Made, terwijl hij een glas koel water uit een auto maat in de showroom haalt. Samen met Aren Grootenboer is hij nu direc teur van de Fordgarage aan de Koningin Juli- anaweg. Grootenboer komt bij Van der Made zitten en vult hem zo af en toe aan. "Jan is begonnen als een echte smeerjongen in het bedrijf. Om de duizend kilometer moest een auto vroeger een servicebeurt krijgen. Het doorsmeren van de auto wat bij die beurt hoorde, was de taak van Jan toen hij hier begon te werken." "Nu krijgt een auto om de dertigduizend kilo meter een servicebeurt", zegt Van der Made. "Er is in 45 jaar ontzettend veel veranderd. Zo had je vroeger nog auto's zonder kachel. Ik heb ooit nog eens zo'n auto zonder kachel moeten halen. Het was in de winter. Ik moest helemaal naar Amsterdam met de boot, de .tram en de trein en dan terug io zo'n onver warmde wagen. Dan zat je tegen de ruiten aan te blazen, omdat er anders vorst op de ruiten zou ontstaan." "Jan is binnen het bedrijf niet altijd monteur geweest hoor", geeft Grootenboer aan. "In november 1968 is hij in het magazijn terecht gekomen. Hij hield zich daar bezig met de afgifte van auto-onderdelen aan de monteurs en aan andere autobedrijven." In die tijd begon Van der Made met het opknappen van oude autootjes om die daarna te verkopen. Het viel op dat hij liefde voor de autohandel kreeg. Daarom werd de magazijnmedewer ker in 1980 gevraagd om verkoper te worden. Dat vak voert hij nu naast zijn directeurschap nog steeds uit. Er komen twee mensen de winkel in lopen. Van der Made staat direct op, begroet de nieuwe klanten en begint een gesprekje. Directeur Jan van der Made: 45 jaar bij hetzelfde bedrijf. (Foto: Ham Vülenun "Kan ik u helpen?" "We willen even rondkij ken". "Dat is gratis vandaag", zegt Van der Made lachend tegen de klanten, die interesse blijken te hebben in een tweedehands Ford Mondeo. "Hij ziet er nog goed uit", zegt één van de klanten, wijzend naar de wagen. "Ja hoor, het is een prima wagen", antwoordt Van der Made. Hij kan het zich nog goed herinneren. "Je ging de auto als verkoper zelf afleveren bij de klant, al moest je daarvoor helemaal naar Ouddorp. Als je dan de auto afleverde, werd dat gevierd met een borrel en bleef je gerust nog de hele avond over die nieuwe auto pra ten. Dit is nu niet meer denkbaar. Klanten komen zelf de showroom binnenlopen en hebben zelf meestal al achtergrondinforma tie over de waarde van hun in te ruilen auto. Ook zal het nooit meer voorkomen dat je als verkoper de auto zelf bij de klant aflevert". De tijd als verkoper was een drukke tijd, geeft Van der Made aan. "Dan was ik ook vaak 's avonds van huis. Ik heb daarom bewonde ring voor mijn vrouw, die dikwijls 's avonds alleen was en de zorg voor de kinderen op zich nam". In 1984 werd Van der Made mededirecteur. Dat bracht een e~Xtra verant woording met zich mee, maar die relativeert de jubilerende medewerker graag. "Ook als gewone medewerker ben je verantwoordelijk voor een goede uitvoer van je werk. Dat is als directeur niet anders." Het jubileum is nog niet uitgebreid gevierd. Wel heeft Van der Made van zijn collega Grootenboer een speciaal stuk chocolade gekregen. "Hij houdt erg graag van chocola en op D'n Diek zit een heel leuk winkeltje waar je leuke chocoladecreaties kunt laten maken. Daar ben ik geweest voor het kopen van een stuk chocola, waarop zijn jubileum en de naam van dit bedrijf venneld stond, gedecoreerd met leuke chocoladeroosjes", zegt Grootenboer. Het stuk chocolade is inmiddels aangesneden. "Het was erg lek ker", geeft Van der Made aan. De jubilaris is nu 60 jaar. In de loop van vol gend jaar wil hij graag stoppen met werken. "Dan hoop ik van de rust te gaan genieten". Nu rijdt hij in een auto van de zaak, bij zijn afscheid van de zaak hoopt hij een Ford Ka te krijgen. "Krijgen?", roept zijn collega Grootenboer als Van der Made dit aangeeft. "Dat moeten we nog maar bezien!" OOSTFLAKKEE - Zaterdag 27 augustus bezoekt een grote PvdA- delegatie de gemeente Oostflakkee. De delegatie bestaat uit gedeputeerde van Zuid-Holland Jeltje van Nieuwenho ven, de provinciale statenleden Mar tin Huls, Kristen Verdel, Jan Evert Keman, Monique Romeijn, Marian Kuiper, Martin Loose, Chris Nebel- stein, Bekir Cebeci en Hilde Noordtzij, alsook de Tweede Kamerleden Hanny Stuurman en Luuk Blom. De PvdA-ers worden in heel de gemeente rondgeleid om zo te horen wat er speelt op Oostflakkee. Eén van de onderwerpen is de problematiek van de kleine kernen. Dit wordt geïllustreerd in Achthuizen, waar burgers bij de molen graag een nieuwe wijk willen met levensloopbestendige woningen. Verder gaat de PvdA delegatie naar Bosland in Den Bommel, waar een nieuwe ontsluitingsroute eindelijk de dorpskern lijkt te gaan ontlasten. In Ooltgensplaat wordt het oude raadhuis bezocht dat deze dag weer open gaat voor het publiek. Ook de nieuwe biWiotheek in Oude-Tonge wordt getoond. Tevens is er in de raadszaal van het gemeentehuis een dis cussie met de jongeren van Oostflakkee, onder andere met Björn Noordzij en Ben Stijn. Eerst genoemde vertegenwoordigde de jongeren ook bij de laatste raadsvergadering over de jongerenontmoetingsplek bij het bus station in Oude-Tonge. Niet alleen politieke knelpunten komen aan de orde, maar ook de Otnloop van Goeree- Overflakkee wordt bezocht. Volgens de organisator van het bezoek, Nelly van Dijke, is de Omloop zelfs de reden dat zo'n grote delegatie onze gemeente bezoekt. Om 11.00 uur lost Luuk Blom in Oude-Tonge het start schot voor de kinderen vanaf groep 6. Jeltje van Nieuwenhoven zal om 12.00 uur bij de Galathese Haven het startschot lossen voor de kinderen tot en met groep 5. De kinderen knjgen hierbij gezelschap van de provinciale statenleden Kristen Verdel en Hanny Stuur man, die de laatste etappe naar Ooltgensplaat mee zullen lopen. Het ISGO voert, in opdracht van de vier regiogemeenten, al sindsjaaren dag de milieu handhavingstaak op Goeree-Overflakkee uit. De afgelopen twee jaar heeft het ISGO een behoorlijke professionaliseringsslag gemaakt op het terrein van die milieuhandhaving. Aan wethouder De Jong, voorzitter van de Por tefeuillehouders Advies Commissie Milieu, vroegen wij wat deze professionaUserings- slag concreet voor de regio betekent. Volgens het ministerie van VROM voldeed het ISGO in 2003 slechts voor 37% aan de landelijke kwaliteitscriteria. Dit betekent vol gens wethouder De Jong niet dat de milieu- controles op Goeree-Overflakkee slecht wer den uitgevoerd of dat bedrijven onvoldoende werden gecontroleerd en aangepakt op over tredingen. "Een score van 37% lijkt laag, maar hiermee zaten we toch gewoon in de landelijke iniddenmoot. De controles werden al goed en adequaat uitgevoerd en bedrijven werden wel degelijk aangepakt op overtre dingen, maar een en ander gebeurde nog te weinig gestructureerd. Daarnaast stonden allerlei procedures nog niet op papier en/of waren deze niet bestuurlijk vastgesteld". In de praktijk was het allemaal nog niet zo slecht, maar op papier was het niet geregeld (overigens is het meestal andersom). Nu alle juridische en technische procedures wel goed zijn beschreven, gestructureerd en gestroom lijnd, voldoet het ISGO voor 98% aan de lan delijke criteria. Wat merken de burgers en de ondernemers van deze verandering? "Concreet komt het erop neer dat alle bedrijven op Goeree-Over- Wethouder G. C. de Jong, voorzitter van PAC Milieu. flakkee consequent, periodiek en op een zelf de manier gecontroleerd worden. Wordt er bij een bedrijf een overtreding geconstateerd, dan wordt er ook op eenduidige wijze opge treden. Als er vroeger al sprake was van het gevaar van enige willekeur of belangenver strengeling, dan behoort dat nu in ieder geval tot het verleden". Als laatste zijn wij benieuwd naar de rol van het bestuur bij de milieuhandhaving. Die rol is heel duidelijk aldus De Jong. "Alle proce dures zijn bestuurlijk vastgesteld, de Colleges van B&W hebben zich hiermee verplicht om de milieuhandhaving professioneel (strikt, consequent en eenduidig) aan te pakken. Dit betekent dat in beginsel iedere milieu-over treding wordt aangepakt en bestraft. Daar naast zijn tussen de gemeenten en het Open baar Ministerie afspraken gemaakt over de strafrechtelijke handhaving. Als een bedrijf de regels niet naleeft, wordt niet alleen door de gemeente, maar ook door het Openbaar Ministerie opgetreden bijvoorbeeld in de vorm van een proces-verbaal. Het strafrecht en het bestuursrecht trekken dus samen op. Dit komt de naleving van de milieuwet- en regelgeving absoluut ten goede". De wethouder geeft aan dat op dit moment binnen het ISGO druk wordt gewerkt om medio september/oktober van dit jaar ook de laatste 2% binnen te halen. "We streven naar 100%. Overigens zitten we vergeleken met andere regio's met een score van 98% nu al in de kopgroep!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1