Nieuwe leesboeken Bijenhouden, hoe doe je dat? Onrecht vraagt om protest! (f Uw protest! Ieders protest! vTK f» EiiAticei-itiEyws I- De ontwikkeling van de zeevisserij te Middelharnis verliep op het laatst in een neergaande lijn. Deze ontwikke ling heeft zelfs geleid tot het beëin digen van deze boeiende bedrijfstak welke zich in de jaren twintig van de vorige eeuw heeft voltrokken. Vóór die tijd vormde de zeevisserij een zeer belangrijke bedrijfstak en ver schafte bovendien werk en inkomen bij ondersteunende bedrijfstakken zoals zeilmakerijen e.d. Schubben DeMD3 Werk Geweld tegen vrouwen raakt iedereen Rusland, Nigeria, Guatemala Vrouwen voor vrouwen op Vrouwendag Ds. RD.J. Buijs spreekt over 'De strijd tussen vlees en Geesf Mevrouw Hoek-van Kooten spreekt op open ochtend voor Vrouwen OPEN AVOND VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ PAGINA 6 VRIJDAG 10 MAART 2006 Arend en Henk Groen tijdens het licliten van de kiibhen voor de vangst van paling, (foto Th. de Waal) deel 4 (slot) Henk Groen vertelde of hij nog dagelijks aan het vissen was. Hij verkeerde volkomen in zijn element wat afgeleid kon worden aan zijn enthousiasme en geëtaleerde kennis van zaken tot in de kleinste details. Zijn vrouw Annie pre senteerde de geurige koffie als het ware door de gesprekken heen. Tenslotte begonnen Henks ogen te glinsteren als paarlemoer. We zijn hiermee aangeland bij de schubvissen, vissen die van schubben zijn voorzien. Schub ben zijn naar buiten uitstekende plaatjes die elk een kleine oppervlakte van de vissenhuid bedekt (ook bij andere dieren). De tot 10 centi meter grote zeebliek werd door de vissers op het Haringvliet in massa gevangen. Gevangen zee bliek werd door Groen geleverd aan Frans Bui telaar uit Vlaardingen. Daar werden de schub ben verwerkt tot een zilverkleurige, vloeibare substantie. Vijftig kg. zeebliek verschafte 1 kg schubben en 50 kg schubben leverde 1 liter van de genoemde substantie. Het verkregen mate riaal werd gebruikt bij de vervaardiging van (nep)pare!s en oorbellen voor de sier. Vissen, eUce dag vissen. Jaar in jaar uit. Maar op een zeer onheilspellende dag, zaterdag 31 janu ari 1953, stond men overal bij het buitenwater peiplex van de enorm hoge waterstand bij eb! Vele insiders hielden hun hait vast en vrees den voor een geweldige catastrofe. In de daar opvolgende nacht voltrok zich 'de Ramp van 1 februaii 1953' zoals die met deze naam de geschiedenis zou ingaan. Het behoeft geen betoog dat de drie beroepsvis sers van de familie Groen bij diverse reddings operaties die plaats moesten vinden, betrokken zijn geweest. In het boek 'Zoals het is gebeurd' van ondergetekende staat daarover een deel van hun activiteiten vernield. De MD3 liggende in de buitenhaven van Mid delharnis werd toen zeer zwaar beschadigd. Deze schuit werd later verkocht. Aan de vis serij kwam voorlopig een einde. De Groenen werden schipper te voet. Cor Groen werd aangenomen voor onder houdswerkzaamheden aan de Rijkshaven waar Gijs Groeneveld havenmeester was. Zijn broer Arend kreeg werk als sluiswachter bij de gemeente Middelharnis. Henk kwam in dienst bij de PTT te Middelharnis. Deze situatie duurde slechts drie jaar. Zodra Arend Groen het water van het Haringvliet in beweging zag en de voorbij varende schepen en scheepjes aanschouwde, opende zijn vis- sershart subiet. In 1956 wisten Arend en zijn neef Henk bij Willem Brand van de Moerdijk een schokker te koop. Meteen begon opnieuw het vissers- bloed sneller door de aderen te stromen. Oom en neef keken elkaar aan. Het oogcontact was voldoende: 'doen'. Bovendien was het een originele schokker die in 1893 bij P. Smit in Kinderdijk was gebouwd. Arend en Henk Groen gingen dus weer vissen. Met goedvinden van het gemeentebestuur werd Cor sluiswachter en volgde in die functie zijn broer Arend op. Dan beginnen de verhalen opnieuiw. Paling vangen met de kubben waarvan Th. de Waal als redacteur van Eilanden Nieuws zo'n prachtige foto heeft gemaakt. Kuilvissen terwijl de MD3 voor anker ging. Een houten raam van 6 bij 8 meter vormde de opening van het kuilnet waar de vis met de stroom mee het bolvormige net vulde. Voor de vissen was er geen ontkomen aan. Arend en Henk Groen visten toen met 18 andere kuilvissers in coöperatief verband. De deelnemers waren vissers uit de regio. Drie keer per week op maandag, woensdag en vrij dag werd de vangst afgehaald door Math, van Leest met een boot van de coöperatie die de vis bij de visafslag in Moerdijk afleverde. Henk Groen was inmiddels met Annie Groe nendijk in het huwelijksbootje gestapt. Het afhaalbootje van Van Leest bood een prachtige gelegenheid om Annie voor een paar daagjes vanaf het Havenhoofd van Middelharnis naar de MD3 elders op het Haringvliet over te bren gen en enige dagen later weer terug. Vroeger met de open boot, de MD2, waren de gebroe ders Groen elke avond thuis, maar sinds de aan schaf van de zalmschouw en de houten blazer, bleven de vissers de hele week van huis. Dat kon goed omdat de vangst driemaal per week werd afgehaald, 's Zaterdags atTiveerde 'het scheepje van Groen' op het Havenhoofd van Middelharnis dat door vele liefhebbers van vis niet onopgemerkt kon blijven. Tal van particu liere afnemers togen naar 't hoad en kochten aan boord de vis naar hun smaak. De vis kon voor de klant niet verser zijn. Dat kon tot het jaar 1968 want in verband met de uitvoering van de Delta-werken zagen Arend en Henk zich genoodzaakt met de visserij te stoppen. Jammer! De MD3 werd verkocht. Henk vond werk als algemeen onderhouds monteur op het Havenhoofd. Als havenmeester was toen Eli Groeneveld in functie. Na tien jaar kwam Henk terecht bij het stuwadoorsbedrijf Kroonvlag te Rotterdam en sinds enige jaren zit hij mokkend achter de geraniums. Nee, dat staat beslist verkeerd geschreven. Nog altijd is deze nakomeling van een oud vissersgeslacht een zeer actieve man op velerlei gebied. Toch weer de MD3. In 2002 waren Henk Groen en Annie Groenendijk 45 jaai' getrouwd. Ter gelegenheid daarvan hadden hun kinderen Conie, Kees en Jan 'iets' georganiseerd. Op de afgesproken datum werden Henk en Annie 'opgehaald' en gebracht naar Enkhui- zen. Daar stapten zij aan boord van.de MD3, een boot van meer dan honderd jaar oud die in de nostalgische vaart zijn diensten bewees en nog bewijst. Ouders, kinderen en aange trouwde kinderen en de kleinkinderen hadden aan boord tijdens een onvergetelijke tocht over het IJsselmeer, de dag van hun leven. Tijdens die tocht kwamen de vele herinneringen aan de visvangst van de familie Groen menigmaal naar boven. Dat D.V. de familie Groen nog lang met elkaar in een goede verstandhouding bijeen mag blijven, is een oprechte wens. D. Hoogzand „2 Van ei tot bij Een bij begint haar leven als een paar mil limeter groot eitje. De koning of moer legt deze eitjes, soms wel 1500 per dag, in de zes hoekige cellen van bijenwas. Na drie dagen kruipt er uit het eitje een klein wit rupsje; de larve. Deze larve ligt opgerold op de bodem van de cel. En, zoals de meeste rup.sen, doet deze larve ook niet veel meer dan eten, eten en eten. Vele keren per dag krijgt ze een meng sel van nectar en stuifmeel. De eerste drie dagen alleen voedersap. Dit laatste maken de voedsterbijen in hun kopklieren. Nectar en stuifmeel worden door haalbijen uit bloemen gehaald. Als de larve na zes dagen zo groot is geworden, dat ze klem komt te liggen op de bodem van de cel, gaat ze zich 'strekken', dat wil zeggen in de lengte van de cel lig gen. Dan wordt het tijd om te verpoppen. De volwassen bijen maken de cel met een lucht- doorlatend dekseltje dicht en in 21 dagen vindt de metamorfose (gedaanteverandering) plaats: de larve verpopt zich tot een volwas sen bij. Met moeite knaagt de bij het deksel tje door en kruipt uit de cel: een vrouwtjesbij of werkster is geboren. Koninginnen en darren Mannetjesbijen zijn er ook: de darren. Zij maken dezelfde ontwikkeling van ei tot bij door als de werksters, maar doen er langer over: 25 in plaats van 21 dagen. Het bijzonde re van darren is dat zij uit onbevruchte eitjes worden geboren, een zeldzaam verschijnsel in de natuur De cellen waaruit de darren komen, zijn wat groter dan de cellen van de werksters. De deksels op de cellen waaruit werkbijen worden geboren, zijn vlak, die van darrencellen zijn bol. Een cel waaruit een nieuwe koningin zal kruipen, is goed te herkennen aan de bijzon dere vorm: de cel (moerdop) lijkt wat op een pinda. En, hoewel zij het grootst zijn, doen koninginnen het kortst over hun ontwik keling: 16 dagen. Maar ze krijgen dan ook aldoor een overvloed aan zeer speciaal voed sel: koninginnengelei. Er bestaan dus twee soorten eitjes, waaruit drie soorten bijen kunnen komen; uit bevruchte eitjes komt een werkbij of een koningin (moer), uit onbe vruchte eitjes komen darren. Darren hebben een lekker lui leventje. Ze hebben weinig taken en worden gevoed door de werksters. Vroeger dacht men dat het bevruchten van de koningin de enige taak was van de darren. Nu is ook bekend dat ze meehelpen de temperatuur in de kast op peil te houden. Werksters heten niet voor niets zo; zij moeten al het werk doen. 1-10 dagen (voedsterbij) De jonge bij begint haar leven als poetsbij, het poetsen van de cellen, voordat de konin gin een eitje erin legt. Vanaf de derde dag mag ze de oudere larven voeren en na de zesde dag, als de voedersapklieren geheel tot ontwikkeling zijn gekomen, mag ze de jong ste larven voeren. 11-20 dagen (boiiwbij) Deze periode besteedt de bij voornamelijk aan bouwen van de raten en het bewaken van de kast. Ook het afvoeren van dode bijen, wasdelen en voedselrestjes behoort nu tot haar taken. Het in ontvangst nemen van de nectar van de haalbijen doet ze vanaf onge veer de tiende dag. Vanaf 21 dagen (vliegbij) Oriëntatievluchten beginnen al op de vijfde dag en duren tot ongeveer de vijftiende dag. Hoewel de bijen pas vanaf de derde week officieel haalbij zijn, vinden de eerste haal- vluchten soms al op de tiende dag plaats. De werkbij wordt 's zomers ongeveer zes weken oud. 'Winterbijen' leven veel langer, de bijen die in augustus, september en oktober worden geboren, overwinteren, tot de jonge bijen hun taak in het voorjaar overnemen. Een koningin hoeft de hele dag niets anders te doen dan eitjes leggen, van enkele tien tallen per dag in het voorjaar tot wel 1500 per dag in het midden van de zomer Om de koningin vormt zich een groepje werkbijen, de hofstaat, die haar likken, haar wassen en haar voeden met voedersap, vandaar dat dit sap 'koninginnengelei' heet. Tijdens het lik ken geven ze 'feromoon' aan elkaar door, een geurstof die de andere bijen vertelt dat er een koningin in het volk is. Dat houdt de bijen rustig. Als er geen of weinig feromoon meer is, worden bijen onrustig en willen ze een nieuwe koningin. Zwermen Bijen zijn sociaal levende insecten: ze 'wonen' met zeer velen in kasten. Een bij envolk telt in de winter gemiddeld zo'n tienduizend bijen. In het voorjaar worden er steeds meer bijen geboren, het volk groeit tot zo'n 50.000 tot 60.000 bijen. Ook worden er nu een paar honderd darren geboren. Als de kast overbevolkt dreigt te raken door teveel bijen, gaan de bijen ook inoerdoppen bou wen. Wanneer de eerste moerdoppen geslo ten worden, gaat het volk zwermen. Als je op zo'n moment bij een bijenwoning staat, lijkt het wel of er een waterval van bijen uit het vlieggat komt. De helft van het aantal bijen vliet haastig naar buiten. Zo'n 30.000 bijen persen zich in enkele minuten door de ope ning bij de vliegplank. In elke kast kan maar I koningin zijn en de oude koningin gaat mee naar buiten. Door feromonen (lokstoffen) in de lucht te spui ten, weten de bijen waar ze is. Na een minuut of vijf gaan de koningin en de bijen dicht bij elkaar zitten. Zo vormen een 'tros' of 'zwerm'. Zo'n zwerm kan aan een boomtak of dakrand hangen, maar ook in een struik of in een schoorsteen. Enkele bijen vliegen er op uit om een nieuwe woning te zoeken. Deze moet groot genoeg zijn, droog en niet tochtig: een holle boom of spleet in de muur Voordat de zwerm daarheen trekt, wordt zo'n zwerm door een imker (bijenhouder) 'geschept'. Door een schepkorf onder de zwerm te houden en even aan de tak te schud den, vallen de bijen in de korf. De imker kan de korf 'opdoeken' (dicht maken met een doek) en in de avond de bijen een nieuw huis geven. Hierna gaan ze opnieuw raten met cellen van bijenwas maken. De jonge koningin In de kast waaruit de zwerm is gekomen, wordt een paar dagen later een nieuwe koningin geboren. Om de andere koningin nen te waarschuwen dat ze er is, maakt ze een geluid als een bezettoon van de telefoon; tuut, tuut, tuut. De andere koninginnen in hun nog gesloten cellen, antwoorden; kwaak, kwaak, kwaak. Als de imker geen maatregelen neemt, zullen de overgebleven jonge koninginnen met de rest van het volk ook gaan zwermen. In de namiddag breekt de imker alle overge bleven moerdoppen weg en laat een aantal jonge koninginnen in het volk lopen. Er vin den nu gevechten plaats op leven en dood. De sterkste koningin blijft over. Nu moet de jonge koningin nog op bruidsvlucht. Bij goed weer verlaat ze de kast en vliegt dan ver van de kast weg. Ze spuit wat feromoon de lucht in. Darren, die zich in de lucht hebben ver zameld, ruiken deze geurstof en vliegen zo snel als ze kunnen, achter de koningin aan. Acht tot tien darren paren met haar en val len daarna dood naar beneden. De koningin heeft nu zaadcellen genoeg om de rest van haar leven eitjes te kunnen leggen. Kennismakingscursus bijenhouden Imkersvereniging Goeree-Overflakkee orga niseert een kennismakingscursus over het houden van bijen. Deze cursus omvat een 3- tal lessen. De cursus is bestemd voor ieder een die graag wat meer wil weten over de fascinerende wereld van de honingbij. De geplande data voor de cursus zijn: 23 maart, 6 april en een nog nader te bepalen datum. De aanvang van de lessen is 19.30 uur. De cursusplaats is Dirksland. Ter onder steuning in de kosten geldt per deelnemer een éénmalige bijdrage van 10. Nadere inlich tingen kunnen worden verkregen bij Thijs Wiegel, telefoon (0187) 601490 (na 18.00 uur), Arie de Lint, telefoon 06-21245944 of Nout van den Braak, telefoon (0187) 486369. Geïnteresseerden kunnen zich tot uiterlijk 18 maart a.s. bij één van hen aanmelden voor deelname. MIDDELHARNIS - De missie van Amnesty International is, kort samen gevat: actievoeren voorde bescherming van mensenrechten. Binnen 'mensen rechten' neemt de categorie 'vrouwen rechten' een bijzondere plaats in. Niet aflatend vraagt Amnesty aandacht voor de specifieke mensenrechten schendingen waarvan voornamelijk vrouwen het slachtoffer worden. Van maart 2004 tot eind 2005 voerde Amne sty de grote, wereldwijde campagne Stop Geweld tegen Vrouwen. Daarbij zijn zeker goede resultaten geboekt. Maar aanpak van de diepere oorzaken als cultuurbepaald machtsdenl<en van mannen over vrouwen, of met politieke rugdekking vernietigen van leefstructuren als onderdeel van veroverings strategie, zijn een zaak van lange adem en voortdurend alertheid. Daarom houdt Amnes ty vrouwenrechten hoog op de agenda en worden - nu weliswaar op beperkter schaal - de acties tegen vrouwenrechtenschendin- gen voortgezet. Het geweid tegen vrouwen is niet alleen vaak seksueel getint, het is ook disproportioneel. Bij huiselijk geweld is 90% van de slachtof fers vrouw. In Rusland gaat het dan we! om een jaarlijkse sterfte van 9000 vrouwen. Vaak is de partner de dader en heeft het geweld armoede - uitzichtloosheid - drankmisbruik als achtergrond. Op hulp moeten Russische vrouwen niet al te veel rekenen. Achter de voordeur zijn ze zo goed als vogelvrij. Ook in Nigeria is huiselijk geweld een top per. Ongeveer één derde van de Nigeri- aanse vrouwen wordt geslagen, verkracht of verminkt. Niet nederig, niet dienstbaar genoeg; in Nigeria zijn het redenen om gewelddadig op te treden tegen vrouwen. Het is geaccepteerd gedrag dat sterk in de Nigeriaanse cultuur lijkt te zijn verweven. In Guatemala is sprake van de nasleep van een burgeroorlog. Dit type oorlog kenmerkt zich vaak door hard intimederend optreden door nu eens legereenheden, dan weer rebel lengroepen tegen de burgerbevolking, die vaak geen kant op kan. Ook hier weer veel vrouwen onder de slachtoffers en seksueel geweld dat onbestraft blijft. Na de beëin diging van het conflict kan in zo'n klimaat de lage waardering voor vrouwen nog lang voortduren. In de afgelopen vijfjaar zijn in Guatemala 1900 vrouwen gruwelijk ver moord en is het in slechts zes gevallen geko men tot veroordeling van de daders. Amnesty International zal in de komende maanden aandacht vragen voor met name de misstanden in de vorengenoemde landen en bij hun regeringen aandringen op op korte termijn verbetering van de wetgeving zodat vrouwen beter beschermd worden en daders berecht. Steun bieden aan vrouwen die slachtoffer zijn. Druk uitoefenen op autoriteiten die verandering kunnen bewerkstelligen. Vrou wenorganisaties behoren zeker tot de kaders die daaraan een belangrijke bijdrage kunnen leveren. De werkgroep Goeree-Overflakkee van Amnesty zal daarom met actiekaarten aanwezig zijn op de bijeenkomst op zaterdag 11 maart a.s. in De Staver te Middelharnis, welke in het teken zal staan van 8 maart Inter nationale Vrouwendag. Vrouwen en meisjes vanaf 12 jaar zijn daar welkom vanaf 19.00 uur Voor meer info over de acties van Amnesty International kan men terecht op de websi tes www.amnesty.nl of www.amnesty.flak- kee.net of bellen met Piet Groenewoud, tel (0187)482453. MIDDELHARNIS - Voor de cursisten en belangstellenden van de Cursus Geestelijke Vorming hoopt op donderdag 16 maart a.s. ds. P.D.J. Buijs uit Harderwijk te spreken over het onderwerp 'De strijd tussen vlees en Geest'. Alle cursisten en andere belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Aanvang: 19.45 uur Plaats: de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis. Kosten: per avond 3. OOLTGENSPLAAT - De Hervormde Stuur groep in Ooltgensplaat organiseert weer een open ochtend voor vrouwen. De spreekster zal mevrouw Hoek-van Kooten zijn, die zal spreken over het thema 'Wat verwacht je van het leven.De ochtend wordt gehouden op woensdag 22 maart in Verenigingsgebouw EIthato, Zuidachterweg 25 te Ooltgensplaat. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 11.30 uur, vanaf 9.15 uur is er koffie. Ook is er kinder oppas aanwezig. HersteH Hen/öiftijé Kerkte Nieuwe Tonge Morgen, zaterdag 11 maart is er weer zater- dagavondwerk van de Hersteld Nederlandse Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge. Er zal een open avond gehouden worden in het gebouw van de Postduivenvereniging aan de Westdijk. Op zaterdag 25 maart zal er worden geschaatst; opgeven hiervoor kan tot en met 22 maart a.s. bij Elizabeth (652373) of Mari- nus (651524), of via website www.zajw.nl. TOEN JIJ WERD GEBOREN Dit mooie prent-/vertelboekje gaat over de eerste maanden van een baby. Wat deed hij, wanneer ging hij lachen, hoe leerde hij zijn eerste woordjes en wat ontdekte hij? 'Toen jij werd geboren' is een lieflijk ogend boekje om bijvoorbeeld cadeau te doen als geschenkje bij geboorte, of aan jonge peuters, zodat de kleintjes het samen met een volwassene kun nen kijken en lezen, en samen eigen herinne ringen kunnen ophalen. Lijda Hammenga en Kristina Stephenson zijn de auteurs van dit grappige boekje dat werd uitgegeven bij uit geverij Columbus, onderdeel van Jongbloed uitgeverijen. Het is geschikt voor kleintjes van 3-6 jaar. Het gebonden boekje telt 28 blz., ISBN 90 8543 013 5, NUR 273, prijs 7,95. UITVOUWBIJBEL OP RIJM Eveneens bij uitgeverij Benjamin (uitge- versgroep Jongbloed) verscheen een bijzon dere kinderbijbel voor jonge kinderen. De gebruikte spreektaal (dichtvorm) maakt het boekje goed begrijpelijk voor deze doelgroep van 4-7 jaar, maar degradeert de geschiede nissen Bijbel misschien wel een beetje tot een wat alledaags gebeuren. Een voorbeeld je: het eerste verhaal gaat over Noach en de ark. De ark wordt betiteld als 'de lawaaiboot' en het gedichtje dat erbij hoort gaat als volgt: 'Noach,' zei God, 'nu ben ik het zat. De men sen zijn slecht. Ik ga opnieuw beginnen. Dus bouw maar een boot, want het wordt nogal nat. Ik stuur alle dieren, breng jij ze naar bin nen?' Toch is een eerste kennismaking met de geschiedenissen uit de Bijbel wel heel aan trekkelijk gemaakt voor kleintjes, die telkens een grote uitvouwplaat bij een geschiedenis uit het boekje tevoorschijn kunnen halen. De oorspronkelijke uitgave was in handen van Readers Digest publishing. Allia Zobel-Nola zorgde voor de tekst, die vanuit het Engels werd vertaald door Roeleke Meijer-Muil- wijk. Paula Doherty zorgde voor de illustra ties. Het boekje bevat vijf verhalen, over Noach, Jona, I)avid, Daniël en Jezus. ISBN 90 8601 018 O, NUR 224, prijs 9,95. EEN DIEF IN DE STRAAT Liesbeth van Binsbergen, die eerder het boek Gek van guppies schreef, dat werd genomi neerd voor de prijs 'Het hoogste woord 2005' heeft een nieuw duo tevoorschijn getoverd. Het zijn Roos en Ruben. En samen gaat dit tweetal ongetwijfeld heel veel beleven. Roos BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Soininelstiijk Tel. (0187)4826 14-Fax (0187) 484520 en Ruben wonen tegenover elkaar in dezelf de straat. Op een dag komen er werkmannen. Ze breken de hele straat op. Dat betekent dat er een héél grote zandbak komt. Erg leuk om saiTien in te spelen. Maar het risico is dat je wel eens iets kwijt raakt. Samen gaan Roos en Ruben op zoek naar de dief van hun blauwe schep. Kunnen ze de dief vinden? Een diefin de straat is een erg leuk boekje, dat kinderen van 6-9 jaar die lezen op AVI niveau 4, zeker zal boeien. Het werkje telt 64 pagina's en is gebonden. De illustraties zijn van Hanneke Kools. Uitgevrij Columbus bracht het boekje op de markt. ISBN 90 8543 015 1, NUR 282, prijs: 7,50. GEFLITST Deel twee in de nieuwe serie over Roos en Ruben van Liesbeth van Binsbergen is het boekje Geflitst. Roos en Ruben kunnen ook kattenkwaad uithalen. Ze doen dat met het fototoestelletje dat Roos van papa kreeg. Ze bedenken een leuk plan; ze doen net of ze een flitspaal zijn. Wie te hard rijdt, gaat op de foto. Maar niet iedereen vindt dat leuk. Zoals de mevrouw in het rode autootje... Geluk kig kunnen ze ook iets goedmaken en dat is toch altijd weer geweldig in zo'n ondeugend verhaal. Het boekje, gebonden en 63 pagina's dik, is bestemd voor kinderen van 6-9 jaar, die lezen op AVI -niveau 5. ISBN 90 8543 016 X, NUR 282, prijs; €7,50. GEKNOEI MET GIF Reinier van de Berg, (eveneens auteur van Speten met vuur) bracht een eigentijds boek op de markt, dat betrekking heeft op het milieu. Goed om de jeugd ook op deze manier te betrekken bij onze verantwoorde lijkheid voor de aarde. Remco, Dennis en Chris ontdekken tijdens het vissen dat er bij de rivier iets niet in de haak is. De vissen wil len niet meer bijten, er zijn zelfs dode vissen aangespoeld. De dode vissen, de ondraag lijke stank, de dode koe... En dan die verse bandensporen telkens weer bij de rivier.Je moet wel erg blind zijn wil je niet beseffen dat er dan iets ernstigs aan de hand is. De drie vrienden vinden allerlei aanwijzingen die hen op weg helpen om bij de oorzaak van het pro bleem te komen. Altijd weer knap om, zon der het verhaal voorspelbaar te maken, een logisch verlopend verhaal te schrijven. Het is Reinier van de Berg weer gelukt. Samen met de illustraties van Walter Donker is het een mooi boek geworden van 86 pagina's. Voor jongelui van 9 jaar en ouder die lezen op AVI niveau 9. ISBN 90 8543023 2, NUR: 282- 283. Het boek kost 8,50. DE TOVERFLUIT Janne IJmker heeft niet stilgezeten. Ze schreef opnieuw een boek dat er mag zijn. De toveifluit, een gebonden boekje van 70 pagina's, geïllustreerd door Marijke Meers man, is zeker de moeite waard. Je zou het een allegorie kunnen noemen, het boekje doet denken aan de verhalen van Lewis, in de serie over Narnia. De strijd tussen goed en kwaad speelt een hoofdrol in het leven van Luuk, de hoofdpersoon in het verhaal. Luuk raakt zijn baantje in de mijn kwijt omdat hij volgens zijn baas een 'minkukel' is. Gedes illusioneerd probeert hij bij de rivier wat ontspanning te vinden. Daar beleeft hij het wonderlijkste avontuur van zijn leven. In zeventig pagina's wordt de lezer 8-12 jaar, AVI niveau 7), geconfronteerd met de ver antwoordelijkheid die een inens heeft om het goede te 'kiezen' en ook wat er gebeurt als hij de stem van de verleider volgt. Een bijzonder boek. De verklarende woordenlijst achterin het boek maakt veel duidelijk van de sym boliek van de personen die in het boek voor komen. De kleine illustraties aan de zijkant van elke pagina geven het boek, dat toch al iets geheimzinnigs geeft, een extra dimensie. ISBN 90 8543 010 O, NUR 283/284, prijs: €7,95. DE VRESELIJKE VERHUIZING Verhuizen is nog tot daar aan toe. Maar ver huizen naar het buitenland, dat gaat Sasha Lasonder en haar twee drielingbroers Nick en Sam echt te ver Ze snappen best dat hun vader, huisarts in het dorp, iets anders wil, maar waarom moet hij persé voor zieke men sen in een ander land gaan zorgen? In hun eigen woonplaats Terneuzen zijn toch ook zieke mensen? Sasha, Nick en Sam moeten er niet aan denken oin alles achter te moeten laten Ze zetten een actie op touw en proberen van alles om de verhuizing tegen te houden. Maar ze zullen er aan moeten geloven; ze gaan echt naar Jakarta. In de vorm van een dagboek, dat werkelijk smeuïg is geschreven, zonder enige reserves wat betreft twijfels en angstfantasieën, heeft Corien Oranje het ont zettend leuke boek De vreselijke verhuizing geschreven. De MSN blokjes in het dagboek maken het verhaal heel erg eigentijds voor kinderen vanaf 9 jaar. Uitgeverij Columbus verzorgde de uitgave. Roelof van der Schans zorgde voor een pittige omslagillustratie, het boek teh 161 pagina's en is gebonden ISBN 90 8543 041 3, NUR 283. A-VI 9, prijs' €8,50. -.» BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EM KAMTOOR Tel. (018T1 «20«a 4a2fl« - Fai (01B71 485*81 Rllaal:Hoendorctljk 19,3253AK OuddOfp Tsl. (01871 681276 - Fa> (01871 683518

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 16