Leiding Gymvereniging in liet nieuw (^evaMgeMCM IH de taf ga Orgelmuziek aller tijden in Brouwershaven EIIIUrfDS-illEUWS Reactie van VGB op het artikel "Bestuurlijlie ommezwaai op Goeree- Overflakkee?" SP en Christenunie stellen kamervragen over Vuurtoren Swïngtrio WiCoJazz op Radio Flakkee Ingezonden André Knevel in Maassluis Als je vader of moeder psychische problemen heeft... Omloopradio en Flakkee TV tijdens Omloop Tafeltennistraining De Treffers begint weer Veiligheid Opblaasbare kussens DEN HAAG - De tweede kamerle den Gerkens van de SP en Slob van de Christenunie hebben schriftelij ke vragen gesteld, naar aanleiding van de overwegingen van het minis terie om de Vuurtoren in Ouddorp onbemand te laten functioneren. Youth Alpha van start Ingezonden: 'afa.iga.-^rilogie deel Einde deel 2 DINSDAG 23 AUGUSTUS 2005 Met belangstelling heeft de VGB fractie het ingezonden artikel gelezen, in Eilanden Nieuws van vrijdag 13 augustus j.l., van dhr .C. Noorthoek uit Stellendam. Graag willen wij onze zienswijze op dit onderwerp geven. In het stuk "Bestuurlijke ommezwaai op Goeree-Overflakkee?" van C. Noorthoek komen een aantal interessante onderwerpen aan de orde. Een aantal wordt hieronder uitgelicht: Democratische legitimiteit ISGO? Formeel is het zo dat het ISGO in feite het zelfde is als de gemeentelijke dienst van de gemeente waar men in woont. De werkzaam heden die de vier afzonderlijke gemeentes deden zijn/worden nu onder gebracht in één dienst; het ISGO. Maar dat is natuurlijk de theorie. De praktijk is anders. In het stuk van C.Noorthoek komt dat duidelijk aan de orde. En wij denken dat hij daar gelijk in heeft. De bestuurlijke "optuiging" is nu al een knelpunt. En de politieke verantwoordelijkheid schuift op van de wethouders naar, ja waar naar toe eigenlijk? Samenwerken gaat altijd ten koste van enige eigen autonomie, van eigen zeg genschap. In de politieke verantwoordelijk heid is daar géén rekening mee gehouden. Niet voor niets stelt Noorthoek de vraag aan de orde of één gemeente voor héél Goe ree-Overflakkee, niet nader beschouwd had moeten worden. Het ISGO is een losstaan de organisatie geworden die over publieke zaken gaat waarvoor in de oude situatie een wethouder direct politiek verantwoordelijk was. De situatie zoals die nu is, wordt niet meer als zodanig ervaren. Als dat werkelijk het geval is komt de legitimiteitvraag aan de orde. Zeg maar de invloed van kiezers op het bestuur van het ISGO. Hoe dat nu is, is voor de burger nauwelijks te bevatten. Het gevoel van afstand burger/overheid neemt toe. Of het omvormen van vier gemeentes naar één gemeente dé oplossing is, is overigens maar de vraag. Maar een duidelijk antwoord op de vraag wie politiek, en dus, politiek, af te reke nen is over ISGO zaken zal toch beantwoord moeten worden. De "verschuilmogelijkheid" van wethouders zal moeten verdwijnen. De secretarissen Minder tot niet zichtbaar zijn de rollen die de gemeentesecretarissen spelen rond deze ISGO vraagstukken. Waarschijnlijk "trappen zij het orgel", en zijn verder onzichtbaar voor de burger. Samen met de burgemeesters, die, zoals fijntjes wordt opgemerkt, ook niet gekozen zijn, kunnen zij het wel eens zijn die in feite de dienst uitmaken rond het ISGO. Onzichtbaar, en niet afrekenbaar. O, waar komt toch die vitale regio vandaan? Voor kennisgeving aangenomen, een nota die gaat over de toekomst van heel Goeree- Overflakkee. Genaamd: Vitale Regio. Noort hoek is, best begrijpelijk, verbaasd hoe het zo heeft kunnen zijn dat een uit de hoge hoed getoverde nota door de gemeenteraad van Goedereede (evenals bij de overige gemeen ten) voor kennisgeving is aangenomen zon der zich inhoudelijk hierover uit te spreken. Welnu dat kunnen wij best uitleggen. In de nota worden onderwerpen genoemd waar de vier gemeenten in de toekomst samen zouden kunnen werken. Er wordt nog geen uitspraak gedaan dat dit daadwerkelijk tot samenwer king op die genoemde gebieden gaat komen. Nader onderzoek moet dat nog uitwijzen. De Gemeenteraad is niet betrokken bij de totstandkoming van de genoemde nota. Het VGB heeft dan ook zowel in de commissie Publiekszaken als in de gemeenteraadsverga dering de vinger op de zere plek gelegd. De raad had aan de voorkant hierbij betrokken moeten worden. Nu de raad niet aan de voor kant betrokken is, heeft het VGB zich er hard voor gemaakt dat dit rap anders moet met het ISGO. Het VGB is van mening dat de raad altijd aan de voorkant (beleidsvoorbereiding) en aan de achterkant (besluitvorming) moet zitten. Nu dit achterwege is gebleven heeft het VGB geëist dat alle zaken uit de nota die verder uitgewerkt worden, aan de gemeentera den zullen worden voorgelegd. Het college van Goedereede heeft toegezegd dat zij dit bespreekbaar maakt bij het dagelijks bestuur van het ISGO. Het VGB is, net als de heer Noorthoek, verbolgen over het feit dat zo met de belangen van burgers wordt omgegaan. Het VGB volgt het initiatief dat het college neemt richting ISGO dan ook nauwlettend. Zo bleek onlangs toen de woonvisie aan de orde kwam in de gemeenteraadsvergadering van Goedereede. De woonvisie is een product welke door het ISGO geleverd gaat worden. Tot grote verbazing van het VGB hebben we ook hier moeten constateren dat de raad van Goedereede nauwelijks geïnformeerd wordt over de totstandkoming van deze woonvisie, laat staan dat ze aan de voorkant beleidsbe palend bezig kan zijn. Wederom is geëist dat het college van Goe dereede een andere houding aanneemt als het gaat om de inbreng van de raad van Goede reede. De fractie van Verenigd Gemeente Belang. (www.vgb-goedereede.nl) De serie orgelconcerten op de woensdag avond in de Grote of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven wordt deze zomer afgeslo ten met een concert op 31 augustus om 20.00 uur door Kees van Eersel. Hij is cantor-orga nist van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Van Eersel demonstreert de veelzijdigheid van zowel zijn eigen vakmanschap als ook van het orgel in Brouwershaven door een programma ten gehore te brengen met wer ken uit diverse stijlperioden. Zo wordt de Renaissance vertegenwoordigd door varia ties van Sweelinck op 'Unter der Linden grü- ne', een Duits liefdesliedje uit de 16de eeuw. De Barok wordt verklankt met werken van Muffat, Johann Sebastian Bach en Carl Phi lip Emanuel Bach. De Galante periode, ook wel aangeduid met Rococo, is aanwezig met werken van Wenck, een Aria van Eberlin en een werk van Leopold Mozart, de vader van Wolfgang. Dan volgt de Romantiek waarbij enkele werkjes van Finck worden gespeeld en een Postludium van Stanford. Tenslotte komt de liefhebber van meer eigentijdse klanken aan zijn trekken door een improvisatie door de concertgever zelf. Kees van Eersel is kerkmusicus in hart en nieren wat hij tot uiting brengt door zijn cantor-organistschap in Goes alwaar hij na zijn komst in 1974 de Maria Magdalenacan- torij oprichtte. Hij besteedt aldus zeer veel aandacht aan de liturgie van de eredienst. Voorts is hij oprichter en dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble. Daarnaast is hij stadsbeiaardier van Zierikzee en Veere. Het musiceren van Van Eersel wordt geken merkt door een streven naar perfectie en muzikaliteit van hoog niveau. Voorts zijn zijn gaven op het gebied van improvisatie befaamd. Dit alles is gevormd door inten sieve studies aan de conservatoria van Rot terdam en Utrecht, aan de Schola Cantorum te Parijs en door het behalen van diploma's aan de Beiaardschool te Amersfoort. Hij won diverse prijzen en onderscheidingen op de internationale orgelconcoursen van Brugge, Amhem, St. Albans, Innsbruck en Linz. Van zijn spel verschenen grammofoonplaten, cd's en dvd's. In 1992 publiceerde hij een metho de 'Koraalimprovisatie'. Na het concert in Brouwershaven is er gele genheid om onder het genot van koffie e.d. met de concertgever van gedachten te wis selen. MAASSLUIS - De organist André Knevel uit Canada is in Nederland op tournee langs bekende orgelsteden. Op vrijdag 2 september doet hij de Immanuëlkerk in Maassluis aan. Het concert begint om 20.15 uur. De Imma nuëlkerk vindt u aan de Lange Boonestraat in het centrum. Entree 5 euro, 65-1- en 12- krij gen een euro korting Hetisnietaltijdgemakkelijkomoptegroeienmet eenvaderofmoedermetpsychischeproblemen. Je kunt je vervelend voelden door de thuissitu atie en met vragen rondlopen over de ziekte van (een van) je ouder(s). Het kan helpen om hierover te praten met leeftijdsgenoten die hetzelfde meemaken of meegemaakt hebben. Context centrum voor GGZ preventie orga niseert hiervoor speciale ontmoetingsgroe pen. Deze groepen zijn er voor verschillende leeftijden (8-12 jaar, 12-16 jaar, 17-23 jaar en 24 jaar en ouder) en worden in Rotterdam Zuid en Spijkenisse georganiseerd. Er is geen wachtlijst, je kunt je direct aanmelden. Het belangrijkste doel van de groep is om herkenning, begrip en steun bij elkaar te vinden. Er wordt tevens informatie gegeven over psychische ziekten en erfelijkheid. Ver der komen er verschillende onderwerpen aan bod, zoals 'Hoe ga ik om met moeilijke situ aties thuis' en 'het aangaan van vriendschap pen en relaties'. Er wordt niet alleen gepraat, er is ook ruimte voor ontspannende activitei ten. Voor de betrokken ouders worden ouder- bijeenkomsten georganiseerd. Kennisinaking Voordat de groep begint, krijgt iedere deel nemer een kennismakingsgesprek. In dit gesprek wordt er nadere informatie gegeven over de groep en kunnen er vragen gesteld worden. Voor deelname aan de groep, wordt een bijdrage van 12 Euo gevraag. Voor meer informatie kun je contact opne men met Diana Knook of Noortje Pannebak ker, preventiewerkers van Context, centrum voor GGZ Preventie, tel. 010 4933555, of via de website www.context-ggzpreventie.nl DIRKSLAND - Ook dit jaar verslaat Omloop Radio de "Omloop van Goeree-Overflak kee". De medewerkers van de lokale omroep van de gemeente Dirksland (Radio Flak kee) doen dit al voor de 15e keer. Er wordt verslag gedaan van de lopers onderweg en vanuit enkele vaste posten. Elk uur geeft de Zeeuwse weerman Jos Broecke, de weers voorspelling voor de komende uren. De uit zending van Omloop Radio begint op vrijdag 26 augustus om 17.00 uur en duurt totdat de laatste loper is binnengekomen in Ooltgens- plaat. De uitzendingen zijn te beluisteren in de gemeente Dirksland op 105.3 MHz, voor de gemeente Oostflakkee op 105.9 MHz en voor het hele eiland is Radio Flakkee te ont vangen op 107.1 MHz via de kabel. Ook via de Kabelkrant van Goeree-Overflakkee is de uitzending van de Omloopradio te horen. Ook dit jaar verzorgt Flakkee TV een aan tal Tv-uitzendingen over de Omloop. Via Radio Flakkee hoort u de tijdstippen van de uitzendingen op de Kabelkrant Goeree-Over flakkee. Voorlopig staan de volgende tijden (onder voorbehoud) vrijdagavond 23.00 uur; zaterdagmorgen 10.00 uur; zaterdagmiddag 16.00 uur zaterdagavond 22.00 uur. Donderdag 25 augustus opent de Melishof in Melissant weer haar deuren voor de eerste training van het nieuwe tafeltennisseizoen. Van 19.00 uur tot 20.00 uur staan jeugdtrai ners Arie de Mik en Arjan Struijk iedere don derdagavond weer klaar om de tafeltennis- jeugd speltechniek en spelplezier bij te bren gen. Daarna kunnen de jeugdspelers nog een uurtje vrij spelen, waarbij natuurlijk ook de senioren uitgedaagd kunnen worden. Nieuwe jeugdleden (jongens en meisjes vanaf tien jaar) zijn van harte welkom; de eerste vier avonden zijn gratis. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Klaas Grinwis (0187 - 68 27 95). Ook de senioren beginnen die avond weer met de training, want de najaars competitie gaat al half september van start. Van de competitiespelers spelen het 1®, 2^ en 3^ team in de derde klasse van de afdeling West en het 4^ en 5® team in de vijfde klasse. Op de eerste trainingsavond staat ook al een vriendschappelijke wedstrijd op het schema; het pas gepromoveerde 3^ team gaat het dan opnemen tegen een sterk damesteam van De Sprint uit Brielle. Supporters zijn van harte welkom! De leiding van de Gymvereniging MH-SÜ in hun nieuw SOMMELSDIJK - Tï-ots staat de leiding van Gymver eniging MH-SD "Middelharnis-Sommelsdijk" op de foto in hun nieuwe outfit. Deze kleding wordt elke les gedragen, zodat de leden en ouders gelijk kunnen zien wie de hoofd leiding is en wie de assistenten zijn. De lessen zijn 15 augustus weer begonnen. Naast de bestaande lessen worden er 2 nieuwe groepen gestart. 1 groep jongens van 9 t/m 11 jaar op dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en 1 groep peuters van 3 en 4 jaar op donderdag van 16.00 tot 16.45 uur. Bij allebei de groepen wordt les gegeven door gediplomeerde leiding en assistenten in de Staver. Om de veiligheid van de allerkleinsten te kunnen waarborgen zitten er in de peutergroep maximaal 15 peuters en minimaal 3 leidinggeven den. Deze 2e peutergroep is gestart omdat er voor de zomervakantie al 13 peuters op de wachtlijst stonden. De nieuwe jongensgroep is een vervolg op de snelle groei van de jongens groep die vorig jaar opgestart is (6 t/m 8 jaar). In deze gioep zaten voor de zomervakantie outfit. Rechts .staat de lioofdleiding en Imki de MSisieiilt n. ruim 20 jongens die het afgelopen jaar veel geleerd hebben wat in de gymlessen op school goed van pas komt. In enkele jaren tijd is MH- SD gegroeid van 200 naar ruim 350 leden. Deze groei is voornamelijk te danken aan het streven van het bestuur naar zo veel mogelijk vei ligheid binnen de lessen. Daarom staan er tijdens de lessen meerdere goed opgeleide trainers in de zaal. Kinderen komen daardoor zo vaak aan de beurt dat ze lekker veel leren en moe en tevreden de zaal aan het eind van de les weer verlaten. Ook de door de vereniging aangeschafte opblaasbare kussens (air- tumblingbaan en airlandingsvlak) dragen bij aan de veiligheid. Daar naast is er veel aandacht voor de kinderen zelf. De lessen worden zo gegeven dat ze een uitdaging en veel plezier hebben. Ze hebben veel vrijheid, maar moeten wel goed luisteren en hun best doen (dit komt de veiligheid ten goede). Een groot voordeel van een vereniging zoals MH-SD is dat de lessen niet duur zijn. t/m 17 jaar is de contributie slechts 8,- per maand. Informatie over lestijden en contributie kunt u vinden op www.mhsd.nl Ook kunt u contact opnemen met het secreatriaat, Mevr. Van Nimwe- gen, secretariaat@mhsd.nl of tel.: 0187-487124. Hieronder volgen de vragen die de kamerle den aan de minister hebben gesteld: 1Kunt u aangeven wat de redenen zijn om te overwegen de vuurtoren bij Ouddorp onbemand te maken?; 2. Kunt u aangeven wat uw beleid is omtrent de bemensing van de vuurtorens in Neder land? kunt u per vuurtoren aangeven hoe u de toekomst hiervan ziet?; 3. Wat is uw mening over de opvatting van de burgemeester van gemeente Goeder eede dat de bemensing van de vuurtoren extra veiligheid geeft en dit verdwijnt indien de toren ontmenst wordt?; 4. Bent u er van op de hoogte dat de Brou- wersdam een enorm surfgebied is en dat Goeree jaarlijks 2,5 miljoen toeristische overnachtingen heeft? Erkent u dat de vuurtoren naast voor de scheepvaart ook een belangrijke functie heeft voor deze recreanten en dat hun veiligheid mede gediend kan worden door visuele waar nemingen vanuit de vuurtoren? Zo neen, waarom niet?; 5. Wat is uw mening over het standpunt van de Koninklijke Nederiandse Reddings Maatschappij dat aanvullende waarne mingen vanaf de vuurtoren heel belangrijk MIDDELHARNIS - Op zondag 11 sep tember a.s. start er een Youth Alpha in het Diekhuus te Middelhamis. Youth Alpha is een kennismakingscursus met het christelijk geloof voor jongeren van 16 tot 20jaar. Youth Alpha in Middelhamis betekent: gezellig samen eten, heel serieuze gesprekken heb ben met leeftijdsgenoten, vrij kunnen praten over alles wat je bezig houdt, veel leren en informatie opdoen over het christelijk geloof en veel plezier. De cursus wordt gegeven op 11 achtereenvolgende zondagavonden en een weekend. Het is helemaal gratis (giften zijn van harte welkom). Elke avond begint om 18.15 uur en start met een gezamenlijke maaltijd. De avonden zijn uiterlijk 22.00 uur afgelopen. Plaats: het foyer van het Diekhuus te Middelhamis. Voor: Jongeren van 16 tot 20 jaar; Wat: De leukste manier om meer over het geloof te weten te komen; Wanneer: 11 September Diekhuus in Middelhamis Heb je zin om mee te doen? Geef je dan op bij Ard van der Spek (06-20540080) of bij Armeke van Dijk (603687) of via ons email adres: alphacursus_middelhamis@hotmail. com of kom gewoon langs op de 11^. Voor informatie kun je ook kijken op de website van Youth Alpha www.youthalpha.nl zijn om bij reddingsacties snel ter plaatse te kunnen zijn?; 6. Deelt u de mening dat indien de toren ont menst wordt er minder veiligheid geboden kan worden? Zo ja, wat voor maatregelen gaat u nemen om deze veiligheid niet te verminderen? Zo neen, waarom niet?; 7. Bent u bereid te voorkomen dat de vuurto ren bij Ouddorp ontmenst wordt? Luistert u wel eens naar het jazz-programma van Jan en Carla Hersbach op Radio Flak kee? Nee.Nou, dan heeft u wel wat gemist zaterdagavond 20 augustus. Op de kabelkrant stond al eerder dat er een tweeling van 12 jaar, life zou komen spelen. Nou, mijn oren vielen bijna van m'n hoofd. Want wat speelden die knaapjes een fantasti sche muziek. En dan nog wel het repertoire van de legendarische Django Reinhardt en net als toen 'alles uit het blote koppetje', aldus Carla, die de drie, want opa van bijna 64 speelde de ritmesectie, interviewde. Als trio WiCoJazz, Wi van Wilbert en Co van Come van den Boogert uit Oude Tonge en opa Cees van der Sluijs uit Sommelsdijk spe len zij dit repertoire vanaf begin 2004. Jaren eerder, de tweeling moest nog zes jaar worden, speelden ze al op de gitaar en namen les bij Leo Verkerk, die les gaf op de Muziek school in het Diekhuus. Daar de jongens niet alleen studeerden, maar ook al samen met opa speelden, werden er al heel wat program ma's opgeluisterd met hun muziek en zang. Maar nu gaat het steeds meer de professio nele kant uit, want vooral de improvisaties van de broertjes laten duidelijk hun talent daarvoor naar voren komen. Ik heb genoten, want de twee uur waren zo om en Jan en Carla, laat nog maar eens meer van het trio horen. Het programma wordt vanavond - dinsdag - herhaald. EEN LUISTERAAR -83- 'Ja, we zijn klaar', voegt Franz eraan toe. Hij schudt Georgië stevig de hand en klopt hem vriendschappelijk op de schouder. 'Bedankt Georgië, voor alles wat je voor ons hebt willen doen. Het ga je goed, we zullen altijd aan je blij ven denken.' 'Georgië slikt een paar keer, hij is zichtbaar bewogen. Valeria geeft hem een zoen op z'n wang, maar zijn beste vrind, Karl-Heinz, drukt hij aan zijn borst en kust hem op beide wangen. Hiermee heeft hij zijn diepste gevoelens als Rus vertolkt. 'Do swidinja, moj droeg.' Tot ziens, mijn vriend. 'Auf wiedersehen, Georgië, auf Wiedersehen.' 'Laten we gaan.' Karl draait zich abrupt om. Met de zak op z'n schouder gaat hij de weg terug die ze zoeven gekomen zijn. Franz en Valeria volgen hem op de voet. Ze gaan weer een heuveltje op. Hier blijft Karl staan en draait zich nog eenmaal om. Georgië staat nog steeds op de plaats waar ze hem hebben verlaten. Hij steekt zijn hand niet meer op, maar in zijn blik ligt de gelatenheid van een mens die iets heeft afgestaan wat hem dierbaar was. 'Do swidinja', fluistert Valeria en steekt als laat ste groet haar arm omhoog. Do swidinja! Georgië reageert niet. Ze gaan het heuveltje af. 'Pas nu op', waarschuwt Karl. Ze blijven staan. Karl haalt een lange boomstam, die hij van het ene heuveltje naar een volgende legt. 'Hier moeten we overheen, maar wees voorzich- tig.' Zelf gaat hij voorop. Het is maar een meter of zes, maar als hij halverwege is gekomen, ziet Franz en Valeria dat er water rond het hout komt te staan. De bodem is hier zeer verraderlijk. Hand in hand schuifelen Franz en het meisje over de stam. Karl vangt hen één voor één aan het andere einde op. Ze gaan weer verder. Karl draagt de stam op z'n schouder, Franz heeft Valeria's plunjezak overgenomen. Nog een paar keer moeten ze halsbrekende toe ren uithalen om moerassige plaatsen over te steken. Maar als ze een laatste heuveltje over steken, ligt tot aan de horizon een rietlandschap uitgespreid, met hier en daar een stukje water er in. 'Nu wordt het eventjes heel goed opletten', zegt Karl en werkt de stam weer een eind voor zich uit Hij neemt de zak van Franz over en balanceert over de stam het rietland in. Franz en Valeria weten hem dit maar met moeite na te doen. Ze staan op een plek waar het water hen tot aan de enkels reikt. 'Wees maar niet bang; er zit hier een stevige ondergrond', vertelt Karl: 'Ze is speciaal door Karl-Heinz Stiermann vervaardigd.' Franz spaart zich de moeite om te informeren hoe hij dat heeft klaargespeeld. Nog tweemaal wordt de stam uitgelegd, dan zien ze tussen het rjet de omtrekken van een boot die wonderlijk goed verborgen ligt. Via een knuppelpaadje dat onder water ligt, bereiken ze de boot. 'Welkom aan boord.' Karl grijnst. Franz helpt z'n meisje instappen. Karl leidt hen in het kleine vertrekje, dat ze nu, wie weet hoe lang, samen zullen moeten delen. 'En', vraagt hij, 'is het naar wens van meneer en mevrouw?' Valeria, die het eerst over haar verbazing heen is, pakt de sterke kop van Karl in haar handen en geeft hem een zoen op z'n voorhoofd. 'Hm', gromt Karl, in het geheel niet blij met deze spontane reactie. Franz glimlacht: 'Kerel, Karl, hoe heb je dit alle maal kunnen versieren?' Karl grijnst: 'Vergeet niet dat deze jongen op het gebied van iets versieren de beste opleiding heeft gehad die in ons goede vaderland was te krijgen.' 'Het is inderdaad ergens goed voor geweest', weet Franz met stelligheid. Hij vraagt zich af waartoe Karl in het verleden wel in staat is geweest. 'Klaar maken voor vertrek.' Karl is nu weer één en al ernst geworden. Hij rommelt wat ergens in het inwendige van de boot en dan gaat er een zachte siddering door de boot, gevolgd door een monotoom grommen als de motor aanslaat. 'Op naar het vaderland.' Het klinkt kinderlijk blij als Karl het toerental van de zware motor opvoert. Franz en het meisje zeggen geen woord en laten de zaak voorlopig maar aan hun vrind over. 'Trossen los', lacht Karl-Heinz kwajongensach- tig- Karl rommelt wat naast de boot waar op de één of andere manier een stuk draad aan iets beves tigd zit. Hij trekt aan de draad die langzaam wordt ingehaald. Plotseling begint het rietveld rond de boot uit een te wijken en ontstaat er een smalle geul waardoor men maar net met een boot varen kan. Franz, die dit alles met open mond gadeslaat, begrijpt dat hier een vermetel staaltje vaarkunst is uitgehaald. Karl is inderdaad een kerel die nergens voor staat. Karl wacht tot de vaarweg geheel vrij is en tot de zware draad onder water is verdwenen. Dan rommelt hij aan de instrumenten, haalt een hen del over. Langzaam begint de boot te varen. Het blijkt dat het vaartuig een flink vermogen bezit, want weldra begint de snelheid op te lopen, zodat Franz zich bezorgd maakt dat ze dadelijk het moeras in varen om er nooit meer uit los te komen. 'Gaat het niet wat al te hard van stapel, Karl?' Die schudt ontkennend het hoofd, terwijl hij oplettend de omgeving in de gaten houdt. Nu en dan mindert hij vaart om een hoek te nemen en een paar maal is de opening zo nauw dat de boot er maar met moeite doorheen is te krijgen. Na een uur komen ze in een gebied dat bestaat uit plassen, met grote rietvelden omzoomd. Hier trekt Karl de gashendel open. De boot richt de kop op en een brede golf vloeit in een driehoek achter hem weg. Franz en Valeria zitten hand in hand en kijken naar de horizon. Daar ergens, heel ver weg ligt het land, waarop ze hun hoop hebben gevestigd, waar Franz jaren geleden alles wat hij bezat heeft verloren en waar hij samen met Valeria Zaitsev opnieuw zal beginnen. Een nieuw leven. Samen. Misschien?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5