PI^LITIIE 0900-8844 doden bij verkeersongeval nabij Goedereede Gymvereniging IVIH-SD start nieuwe groep jongensgym Alzheimer ^-zc^ A-Ê Politie Middelliarnis lost 79 misdrijven op Duivelands Mannenkoor weer van start Cursus- en Cultuur- markt op Diekhuusplein Repetities 'De Lofstem' weer van start Laatste Candlelighttour in augustus Cursus Boerenerven: Zelf aan de slag voor een mooi erf Palingvissers behalen overwinning op ministerie van Verkeer en Waterstaat; dertig-dagenregeling mag voorlopig niet worden afgeschaft chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontrole Inleveren rommelmarktspullen actief in beeld en geluid Protesten Broekzak Broodwinning MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK - Met de aanhouding van 16 jongeren in leeftijd variërend van 16 tot en met 18 jaar uit Mid- delhamis en Sommelsdijk heeft het wijkteam Goeree-Overflakkee 79 diefstallen en vernie lingen opgelost. Politiemensen van het dis trict De Eilanden arresteerden eind vorig jaar een aantal verdachten voor een diefstal van een bromfiets. Aansluitend werd een uitge breid onderzoek ingesteld in samenwerking met de afdeling Jeugd van de recherche. Uit dat onderzoek bleek dat de verdachten sinds medio vorig jaar in wisselende samenstelling een groot aantal vernielingen en diefstallen pleegden. Zo werden er onder meer auto's vernield door spiegels eraf te trappen en werd er over de wagens heengelopen. Tevens werden bij twee verzorgingstehuizen fietsen, invalidenwagens en een collectebus voor het goede doel gestolen. De verdachten brachten ook racistische leuzen op een woning en een school aan. De misdrijven werden, veelal uit balda digheid, met name voor en in het weekend gepleegd op diverse locaties in Sommelsdijk en Middelhamis. De verdachten moeten zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Tijdens het onderzoek bleek dat de aangif tebereidheid onder de slachtoffers laag was. Van veel zaken was nog geen aangifte gedaan waardoor het onderzoek werd vertraagd. Een aantal mensen bleek zelfs na verzoek van de politie, niet bereid om aangifte te doen. Een aangifte is noodzakelijk om een onderzoek te starten en de daders te vervolgen. Uw aan gifte wordt altijd gebruikt om een beeld te krijgen van de criminaliteit in de buurt, zodat de politie nog gerichter kan werken aan de veiligheid. Naast aangifte op het politiebureau doen, bestaat er voor bepaalde feiten ook de moge lijkheid om aangifte te doen via internet op www.politie-rotterdam-rijnmond.nl of tele fonisch via telefoonnummer 0900-8844 te doen. Binnenkort organiseert het wijkteam van Middelhamis een slachtofferavond. AUe benadeelden worden uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. --------------------------------s------------------------------------------------------------ Het ongeveer 85 leden tellende Duivelands Mannenkoor onder leiding van dirigent Dinant Struik gaat woensdag 31 augustus a.s. weer begirmen. De repetities zijn om de veertien dagen en worden gehouden in gebouw Oosterhof, Sint Joosdijk te Ooster- land van 20.00 tot 22.00 uur. Het bestuur van het mannenkoor nodigt belangstellenden van harte uit om eens een repetitieavond bij te wonen. Rotterdam-Rijnmond STELLEND AM - Personeel van de Verkeers- pohtie heeft donderdagmiddag een snelheids controle gehouden op de N57 in Stellendam. Tussen 15.00 en 16.00 uur reden daar 135 van de 480 bestuurders te hard. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 146 km/uur. Op 3 september van 10.00 tot 16.00 uur wordt weer de cursus en cultuurmarkt Goeree-Over flakkee georganiseerd op het Diekhuusplein in Middelhamis. Deze markt geeft een unieke gelegenheid een zo groot mogelijk aanbod van cursussen en activiteiten op het gebied van cultuur en vrije tijd aan te bieden. Aan bieders van cursussen en culturele activiteiten presenteren zich met hun cursusaanbod voor het nieuwe seizoen. Dit jaar zijn de volgende deelnemers aanwezig: Praktijk de Toerma- lijn, AteUer De Scherf, Total Body, Videoclub Goeree-Overflakkee, Atelier Galathea, Aqua relcursus Marian Kortekaas, Stichting Kunst -en Cultuureducatie, Sharon's Swing Studio, Atelier De Creatie, Opera-en Oratoriumkoor Zuid-West Nederland, School voor Mode, Stichting Podium GO, Aquarium Vereniging Voome, Albeda College en S. v.d. Eerenbeemt Jongleeractiviteiten. Een aantal deelnemers zullen een demonstratie geven van hun pro gramma, 's Morgens om 11.00 uiu" zal het projectorkest van de Muziekschool optreden. Om 13.30 en 14.30 uur is er een optreden van Popkoor Fever. Wilt u meer informatie: Marianne Bosch (m.bosch@hetdiekhuus.nl) of 0187-482400 (op maandag, dinsdag- en donderdagochtend) MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteitencommissie van de Herv. Kerk aan de Ring te Middelhamis, houdt op za terdag 27 augustus weer een inzameling van rommelmarktspullen. Let op: Dit is de laatste inzameling voor de jaarmarkt van 10 septem ber. De inzameling zal worden gehouden van 10 tot 11 uur in het Jeugdhonk naast de kerk. Indien u niet in staat bent om uw spullen zelf te brengen kunt u bellen met Cor Hamee- teman (482967) of Cor Joppe (486611). GOEDEREEDE - Een tragisch ver keersongeval op de N57 tussen Goe dereede en Ouddorp, waarbij vijf per sonenauto's waren betroklien, heeft afgelopen zaterdagmiddag drie men senlevens geëist; nóg drie personen raakten gewond. Het ernstige ongeval gebeiirde even vóór half vijf toen een 27-jarige automobilist uit Voor burg, komend uit de richting Ouddorp, over de doorgetrokken middenstreep inhaalde en daarbij frontaal op een tegemoetkomende personenauto botste; ook twee andere auto's, komend uit de richting Goedereede, werden geraakt. De 27-jarige Voorburger was met famiUe uit Nederland en Indonesië met drie auto's onderweg van Neeltje Jans naar Kinderdijk. Twee inzittenden van de door hem bestuurde auto kwamen bij het ongeval om het leven: een 65-jarige vrouw uit Indonesië overleed ter plaatse, en een 54-jarige vrouw uit Voor burg bezweek onderweg naar het ziekenhuis aan haar verwondingen. Ook de bestuurster van de auto die frontaal werd geraakt, een 50-jarige vrouw uit Herkingen, overleed ter plaatse. De bestuurder van de inhalende auto werd overgebracht naar het Medisch Centrum Rotterdam Zuid (locatie Zuider). Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt voor dood door schuld. Een andere inzittende van zijn auto, een eveneens 65-jarige vrouw uit Indo nesië, werd overgebracht naar het Ruwaard van Puttenziekerihuis in Spijkenisse, terwijl een 50-jarige man uit Brouwershaven, die in één van de andere auto's zat, ook naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Voor hulpverlening kwamen zes ambulances, de traumaheli en drie brandweervoertuigen ter plaatse. Politiemensen van het district De Eilanden hebben zich, samen met medewer kers van Maatschappelijk Werk, ontfermd over familieleden van de slachtoffers en zorgden voor opvang. Opmerkelijk genoeg gebeurde twee jaar geleden op precies dezelfde plaats een even emstig verkeersongeval, waarbij twee doden waren te betreuren en eveneens vijf auto's waren betrokken. (Foto: Persbuw Flakkee). COMBI OUn»V-WMM«alUU.|0TI7)61t»nhui«IJ734 Op donderdag 25 augustus hoopt de Chris- teUjke Gemengde Zangvereniging 'De Lof- stem' uit Ouddorp haar wekelijkse repetities te hervatten. Er wordt, zoals gebruikelijk, gezongen in Eben-Haëzer van 20.00 tot 22.00 uur. De vereniging zou het fijn vinden als er wat nieuwe leden mochten bij zouden komen. Daarom worden belangstellenden uitgenodigd om bij het koor te komen zingen. Naast de psalmen uit het vierstemmig psalm boek worden ook de aloude Hazeu-liederen gezongen. De dirigent van het koor is de heer De Vogel en de heer Van Wijk zorgt voor de begeleiding op het orgel. Wilt u eerst eens komen luisteren, of vrij blijvend enkele repetitieavonden bijwonen? Dames en heren, oud en jong (vanaf 12 jaar), allen van harte WELKOM! Op zaterdag 27 augustus wordt de laatste Candlelighttour gehouden voor 2005. Door een defect aan de boot van rederij Zeeland moest deze eerder dit seizoen uit de vaart gehaald worden. Aangezien een vervangende boot slechts t/m augustus voorhanden is, zul len zowel de diverse rondvaarten van Rederij Zeeland als de Candlelighttours van de Stich ting Promotie Kop van Goeree in september geen doorgang vinden. Voor overige rond- vaartmogelijkheden kunt u contact opnemen met WV Ouddorp aan Zee (0187-681789). Landschapsbeheer Zuid-Holland or ganiseert vanaf 7 september een cur sus Boerenerven in Spijkenisse. De cursus is bestemd voor inwoners van het platteland op de Zuid-Hollandse eilanden (Goeree-Overflakkee, Hoek- sche Waard, Voorne-Putten, Ussel- monde en het eiland van Dordt) Inpolderingen, overstromingen en bepaalde vormen van landbouw hebben eeuwenlang veel invloed gehad op het huidige landschap en de erven.Tijdens de cursus boerenerven leert u over de geschiedenis van het boerenerf in de Zuid-Hollandse delta en over de moge lijkheden om een hedendaags erf streekei gen in te richten. Er wordt ingegaan op de beplantingen, het gebmik uit het verleden en het hedendaagse gebruik. Ook wordt er aan dacht besteed aan moesminen en de natuur op en rond een erf. Door voor een streekeigen erf te kiezen, past uw erf goed in het landschap en is het een waardevolle plek voor vogels, kleine zoog dieren, insecten en amfibieën. In de cursus leert u hoe u, rekening houdend met de cul tuurhistorie, een hedendaagse en praktische invulling kunt geven en het streekkarakter van een erf kunt bewaren. Het is een praktische cursus, waarbij ook uw vragen over de mogelijkheden op uw eigen erf aan bod komen. De cursus bestaat uit 5 avonden en twee excursies naar erven in de streek. Wanneer: De cursus wordt op 5 woensdag avonden gegeven: 7 en 21 september, 12 en 26 oktober en 9 november. De erfbezoeken vinden plaats op zaterdag 15 oktober en 12 november 2005. Waar: Milieuhuis Spijkenisse; Kosten: 50,- (inclusief cursusmap); Voor wie: Voor parti- cuUeren en boeren die hun erf streekeigen willen aanleggen of onderhouden. Opgeven: Via de cursusagenda op www. landschapsbeheerzuidholland.nl of de cur sustelefoon: 0182- 683 670. Alzheimer Nederiand, afdeling Goeree- Overflakkee en de Hoekse Waard is zo lang zamerhand wel een begrip geworden. Wat echter nog vrij nieuw is zijn de Alzheimer inloopavonden. Vorig jaar voor het eerst op het eiland. Deze avonden worden elke eerste woensdagavond van de maand gehouden in Middelhamis. Hier kutmen mensen naartoe die Alzheimer hebben, maar ook de man- telzorgers van deze mensen. In september beginnen de avonden weer en in de 10 maan den dat deze avond er is worden alle facetten van deze ziekte besproken. Er is elke maand een gastspreker, waar men na de pauze vra gen aan kan stellen. Nella van der Sluis en Dick van Soelen komen dinsdag 23 augus tus naar de stodio van Radio Flakkee om er tussen 18.00 en 19.00 uur uitgebreid over te praten in het programma Met Wie??? De pre sentatie is in handen van Carla Hersbach. De herhaling is op woensdag om 18.00 uur. Sluis in Brouwersdam moet tocii weer diclit MIDDELBURG/MroDELHARNIS - De spuisluis in de Brouwersdam moet dit najaar toch weer gewoon dertig dagen worden gesloten, om de paling- trek vanuit het Grevelingenmeer te hinderen. De voorzieningenrechter in Middelburg, mr. T. Damsteegt, heeft dit bepaald. door Gert van Engelen De palingvissers op de Grevelingen hebben hiermee een overwinning behaald op het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat de 30-dagenregeling dit jaar wilde schrappen. "We zijn zeker blij", reageert Jaap Geleijnse, de (Zierikzeese) voorzitter van de Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Nederland. "Alles blijft nu voorlopig bij het oude." Nog niet alle spanning is geweken voor de zeven betrokken palingvissers, die opereren vanuit Ouddorp en Bruinisse. Zij hebben bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State een bodemprocedure aange spannen tegen het opheffen van de regeling. Geleijnse vermoedt dat de uitspraak daarover pas in november kan worden verwacht. De 30-dagetu'egeUng moet nu in ieder geval tot zes weken né de uitspraak van de Raad van State van kracht blijven. Dit betekent volgens Geleijnse dat de paling- vi.^sèrs pas zo rond de kerstdagen weten of zij zonder zorgen op de Grevelingen kunnen blijven werken. Eind vorig jaar deelde de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat mee dat de 30-dagen regeling met ingang van 1 januari 2005 komt te vervallen, zoals het Eilanden Nieuws berichtte. Deze regeling, die al bestaat sinds 1999, hield in dat gedurende de vier laatste maanden van het jaar, de openstaande spui sluis in de Brouwersdam op dertig niet-aan- eengesloten dagen dicht gaat. Dit gebeurde om de vangstkansen van de pahngvissers te vergroten: in die periode is de schieraal (vette, geslachtsrijpe alen) bezig vanuit het Grevelingeimieer naar de Noord zee te trekken, op weg naar de paaigronden Een palingvissersboot in de haven van Ouddorp. (Foto: Gert van Engelen) in de Sargasssozee, midden in de Atlantische Ocenaan - een reis van mim vierduizend km. Door de sluis te sluiten, konden de vissers meer paling vangen. In het nieuwe Waterbeheerplan voor de Gre velingen kwam de regeling niet meer voor. Het ministerie oordeelde nu dat de paling- trek zo onbelemmerd mogelijk moest zijn. De sluis zou daarom voortaan het hele jaar door openblijven. Deze maatregel zou de waterkwaliteit ten goede komen, redeneerde de staatssecretaris, evenals de palingstand: er komt inmiers een betere uitwissehng tussen de Noordzee en het Grevelingenmeer. Het ministerie kwam met deze ommezwaai tegemoet aan protesten van onder andere de Faunabeschenning en het GroenLinks- kamerlid Marijke Vos. Zij hadden er eerder hartstochtelijk voor gepleit om de uittrek van schieraal ongestoord te laten. Hun voor naamste argument was dat de palingstand in heel Europa immers in schrikbarende mate aan het afnemen is. Jongensgym weer van start bij Gymvereniging MH-SD. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK - Vanaf vandaag, dinsdag 23 augustus, wordt er gestart met een nieuwe groep jongensgym van 9 t/m 11 jaar in de Staven De les duurt van 17.00 uur tot 18.00 uur en de eerste les is gratis. Vorig jaar is de vereniging gestart met een groep jongens van 6 t/m 9 jaar. Doordat deze groep is uitgegroeid tot een leuke gediscipli neerde club jongens, werd het tijd om een ver volg groep te starten voor de oudste jongens in de groep, zodat zij door kunnen stromen en er plaats vrij komt voor jongens vanaf 6 jaar. De groep 6 t/m 8 jaar traint op woensdag van 16.00 tot 17.00 uur in de Staver. De lessen zijn bedoeld voor jongens die niet bang zijn om nieuwe vaardigheden te leren waar ze de rest van hun leven profijt vanJiebben. Tijdens de lessen zal er onder deskundige leiding veel geklommen, geklauterd en geoefend worden om de grove en fijne motoriek te stimuleren. Discipline en het op een leuke en sportieve manier omgaan met vriendjes en leeftijdsge noten binnen een veilige omgeving vormen een stabiele basis tijdens het lesgeven. Het grootste gedeelte van de les zal er geoefend worden op de verschillende gym- en tumtoe- stellen, voor en achteraf zal er door middel van spelvormen en/of kracht- en lenigheid- training voor gezorgd worden dat de spieren voldoende opgewarmd en afgekoeld worden. Verder wordt er ook veel gesprongen op de trampolines en de airtumblingbaan. Bij de oudere jongens wordt de nadruk verlegd van spelen naar gericht trainen voor (eventueel voor wedstrijden). De lessen worden ver zorgd door Elco Kievit en enkele assisten ten (afhankelijk van het aantal jongens in de les). Voor meer informatie kunt u kijken op de website van de vereniging www.mhsd.nl een e-mail sturen naar info@mhsd.nl of bel len naar 487124 of 487513. De palingvissers op het Grevelingenmeer, verenigd in de Vereniging van Beroepsvis sers 'De Grevelingen'waren verontwaardigd over het ministeriële besluit. Zij schakelden meteen, nog in hetzelfde jaar, in Middelhar- nis het advocatenkantoor Den Hollander in om bij de Raad van State een bezwaarschrift in te dienen. "Den Hollander", zegt hun woordvoerder Jaap Geleijnse, "kent de Gre velingen als zijn broekzak. Het kantoor doet al dertig jaar zaken voor beroepsvissers. Al die kennis is hartstikke gunstig." Een langdurige stilte trad in, zoals gebruike lijk is bij juridische procedures. Maar intus sen werd de situatie behoorlijk nijpend, ver telt Geleijnse. "Begin augustus zagen de vis sers de eerste schieren al. Dat betekent dat de palingen zich klaarmaken om op reis te gaan. Intuïtief willen ze op pad. Als je er dan niet op tijd bij bent om ze te vangen, ben je al je vangst kwijt." Bij "acute zaken" kan in zo'n geval om een zogeheten voorlopige voorzie ning worden gevraagd, die een schorsende werking heeft. Een besluit dat wordt aange vochten, kan dan zolang worden opgeschort, totdat de Raad van State zich definitief heeft uitgesproken. De palingvissers, die bang waren dat alle paling anders zou verdwijnen, verzochten voorzieningem-echter mr. Damsteegt vorige week om zo'n voorziening. Tijdens de zit ting in Middelburg zette hun advocaat mr. J.J. Vermeulen van Den Hollander Advoca ten gedetailleerd uiteen waarom de dertig- dagenregeling in stand gehouden diende te worden. Volgens Geleijnse werd bijvoorbeeld als argument ingebracht dat de palingstand in het Grevelingenmeer al jaren "onveran derd goed" is. Het ministerie suggereerde het tegenovergestelde, door te stellen dat het openhouden van de spuisluis de palingstand verbetert: palingen kunnen daardoor vrijelijk in- en uit zwemmen. De palingvissers voerden aan dat zij sinds 1990 geen glasaal meer hebben hoeven uit zetten. En al die tijd zijn de vangsten dezelfde gebleven. Er is met andere woorden genoeg paling; de regeling heeft niet geleid tot een 'verminderde visstand'. Overigens vangen de vissers tijdens de dagen dat de sluis dicht is, niet alles. Ze laten bepaalde hoeveelheden schieraal ontsnappen, omdat ze weten dat ze anders hun eigen broodwinning afschaffen: palingen die niet kunnen paaien, kunnen zich ook niet voortplanten. Geleijnse: "Kortom', ze doen al aan duur zame visserij." Verder zei hun advocaat Ver meulen dat de vissers het curieus vinden dat het ministerie wel maatregelen neemt in het Grevelingenmeer, maar niet in het Volkerak- Zoommeer. Tenslotte, betoogde Vermeulen, loopt Neder land met het schrappen van de 30-dagenrege ling vooruit op de beschermende maatrege len die de Europese Unie voor de palingstand wil nemen. "Toekomstig Europees beleid kan niet tot gevolg hebben dat nu al maatregelen gaan gelden." De rechter heeft de eis van de paling vissers toegewezen. In de komende maanden kun nen zij gewoon hun werk blijven doen op de Grevelingen. Ze zijn er verheugd over, zegt Geleijnse. "Het was van groot, wezenlijk belang dat de vissers nu op hun paUng moch ten vissen. Want als we gewacht hadden op de Raad van State, waren de schieren allemaal weg- gezwommen via de Brouwerssluis. Dat zou ongetwijfeld economische gevolgen hebben gekregen voor hun bedrijven."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1