Overdenking Het gezin Van Manen vestigt zicli in Sommeisdijk ^evangeMeM iMdetalga uit de Heilige Schrift tEIIMIDSi-niEUWS HET rjKIJKVENSTER Concert Paul Kieviet een weelc verplaatst ^4? DWIVEN2IEKTE MIEREN EN VIJGEN GESTHEEPIE AUTO WESPENNESTEN! BARSECUE WARM HOUOEN NAMAAK KARNEMELK? Vrees niet, dient de Heere (2) Canada Mfaiga-^rilo^ie - deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 2005 Blik op kerk en samenleving tj - Fatsoen - SIRE - Zal het helpen? We ergeren ons allemaal weleens. Aan men sen die hun beurt niet afwachten, maar bru taal voordringen. Aan mensen die hun afval zomaar op straat gooien. Als we deelnemers zijn aan het verkeer, aan medeweggebruikers die de verkeersregels aan hun laars lappen, geen voorrang verlenen of door een rood stoplicht rijden, enz. We kennen inmiddels de opgestoken middelvinger. Maar als het goed is steken we die zelf niet op. Want de mogelijkheid bestaat dat we - misschien niet opzettelijk - binnen de kortste keren zelf een andere fout maken. Goed, men zegt dat de irritatie de laatste jaren zeer is toegenomen en het zou wel eens v/iéa kunnen zijn. De mensen zijn in het algemeen gesproken gauw aangebrand. Kunnen we ook hieraan merken dat het individualisme hoogtij viert? SIRE is vorige week een nieuwe actie begon nen. SIRE staat zoals u welhcht weet voor de Stichting Ideële Reclame. De actie heet 'Kort lontje'. De beeldspraak is helder: de meeste Nederlanders hebben maar een kort lontje, ze ontploffen bij het minste of geringste, ze staan onmiddellijk in vuur en vlam. Ik nam van een en ander kennis toen ik thuis kwam van een boodschap. Een boodschap op de markt waar het vaak zo gezellig kan zijn... Op een gegeven moment stonden er enkele mensen hun beurt af te wachten bij een kraam. Er kwam een man aangereden in een invalidenwagentje die zich bhjkbaar niets aantrok van de wachtenden vóór hem, meteen zijn bestelling deed en ook meteen werd geholpen. De anderen mopperden een beetje, maar zeiden niets. De koopman kreeg de ontevredenheid door en vroeg of er iets aan de hand was. Eén potentiële klant trok de stoute schoenen aan en vroeg: "Heeft die meneer voorrang?" Voordat de koopman antwoord kon geven zei de man in het wagentje: "O, daar trek ik me nooit iets van Sén of ik aan de beurt ben of niet". Op zoveel individualisme had blijk baar niemand antwoord. Met die gebeurtenis in het achterhoofd hoor de ik en las ik later van de actie die SIRE gaat houden. En is het wonder dat ik me afvroeg: "Zal het helpen?" De mensen die de menta- hteit hebben van de betreffende koper zullen door deze actie niet van gedachten verande ren. En de mensen die 'van goeden wUle' zijn? Och, die weten het toch al. Ze hebben in hun jeugd al geleerd de ander voorrang te geven, niet zomaar iets weg te gooien, geen overlast te bezorgen, enzovoorts. Fatsoen moet je doen, zei premier Balke nende. Zijn partij is nog steeds druk met waarden en normen. Maar ja, als het er niet m zit? Kun je mensen die al gevormd zijn, of misschien nooit vorming gekregen hebben, alsnog omvormen? Waarnemer 2* .'''•o^"«oC^U •Hf I >r 7' t^'."^' u'y. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BEgSTJSS Wij worden al geruime tijd geplaagd door beestjes. We sturen er hierbij een paar van op. Hoe komen wij eraan en - belangrijke r- hoe komen wij er van af? Antwoord: Dit zijn broodkevertjes of te wel Stegobiumpaniceum geheten. De kevers zijn onschadelijk maar de larve is des te schade lijker. De vrouwelijke broodkever legt ca 60 eieren. Na 28 dagen komen uit de eitjes de larven, die zich verpoppen in een cocon gemaakt van voedseldeeltjes en speeksel. De larve ontwikkelt zich in allerlei plantaar dige producten die lange tijd onaangeroerd blijven liggen (b.v. vergeten voorraadjes droge levensmiddelen, of te lang bewaarde grondstoffen of eindproducten). Aangetast worden o.a. droge bakkerijproducten, brood en beschuit, veekoeken, perskoeken, hon- denbrokken, macaroni, vermicelli, soepblok jes, granen, maar ook meel, cacaopoeder en gedroogde gist. Ook gedroogde plantendelen als kruiden, tabak en herbariummateriaal worden aangetast. Vergiftigd graan als lok aas voor ratten en muizen is ook niet veilig voor de larve van de broodkever. Bij consta tering van broodkevers is het belangrijk dat alleoedingsproducten worden gecontroleerd op de aanwezigheid van larven of volwas sen kevers. Het is raadzaam om alle kasten te controleren. Bij constatering kan men het beste deze producten vernietigen en de nieu we producten in een goede ^sluitbare ver pakking doen. Daarna is een goede schoon maakbeurt meestal voldoende. WHAT'S IN A NAM€? Kunt u mij vertellen waarde achternaam Tijl betekent en waar hij vandaan komt? Antwoord: Volgens onze familienamendes- kundige is Tijl een patroniem uit de gelijkna mige voornaam. Deze voornaam ontstond uit Dietelo, een knuffelvorm van een Germaanse volksnaam. Onze druif heeft een ziekte (zie het meege stuurde blad). Wat is daar tegen te doen? Antwoord: De vlekken op het blad duiden op grauwe schimmel, veroorzaakt door de vele regens. De druiven zijn goed eetbaar, mits goed gewassen. Snoei de struik ver in, om er volgend jaar vrij van te kunnen blijven. Mieren zijn helaas gek op de vruchten van onze vijgenboom. Hoe komen we van die mieren af? Antwoord: U kunt bij de vijgenboom afri- kaantjes, goudsbloemen of tomatenplanten planten, want mieren houden niet van de geur van die planten en blijven er in den regel ver vandaan. Verder zijn er plantaardige mid deltjes in de handel die niet doden, maar de mieren doen verhuizen. NatuurUjk zijn er ook nog de chemische bestrijdingsmiddelen, hiervoor kunt u zich het best bij de vakhandel laten voorlichten. Als ik mijn zwarte auto was, blijven er stre pen op de lak achter Hoe voorkom je dit? Antwoord: Mogelijk woont u in een omge ving met hard water. De kalk in dit water ver oorzaakt de strepen. Zorg ervoor dat de auto tijdens het wassen niet deels opdroogt (zodat kalkvlekken of-strepen ontstaan) en was de auto altijd in de schaduw. Gelijk afzemen en nadroogwrijven met een oude handdoek. Ook zou u de auto met regenwater kunnen was sen, want als regenwater vanzelf opdroogt, laat het geen kringen of süepen na. Bij woonhuizen, fietsenschuurtjes of gara ge zijn er altijd wel gaatjes te vinden die geschikt zijn voor een wespennest. Vanwege onaangename ervaringen van vorige jaren controleren wij nu bijtijds rondom de woning of de eerste nestzoekers zich al melden en welke kier zij hebben uitgezocht. Kunt u ons opgeven wat wij in of rondom deze plek kun nen aanbrengen, opdat de kolonie er zich niet gaat nestelen en hier beslist niet terugkomt? Antwoord: Een wespenkoningin mag zich in de wintermaanden ergens binnen schuilhou den, maar gaat direct na de vorst aan de slag met de nestbouw. Dat betekent, dat haar eie ren al uitgebroed zijn. Het is dus dan te laat om de 'komst van een kolonie' af te wachten. Beter is het zo'n moederwesp te beletten in februari of maart te gaan nestelen, bijvoor beeld door gedurende de wintermaanden om het huis alle gaten en kieren dicht te stoppen met kneedbaar hout of cement, dan wel een andere vulstof met hjm. Bewandel nu liever de veiligste weg en waarschuw de gemeente, zodra u een in- of uit vliegende wesp ziet. Raakt u overdag zo'n wespennest aan, dan worden zo'n duizend tot vijftienhonderd bewoners agressief en zou een groot aantal aan de bestrijdingspoging ontsnappen, wier steek voor sommige, daarvoor gevoelige mensen, wel eens dodelijk kan zijn. Veilige verwijdering kan beters nachts plaatsvinden, want als het donker is kunnen de vliesvleuge- ligen zich niet goed oriënteren en niet zo best vUegen. GelulAig beschikken de gemeenten over deskundigen die met snel werkende en ook larven dodende insecticiden ook moei lijk bereikbare wespenkolonies in korte tijd kunnen uitroeien. Tijdige vernietiging is van groot belang, want na de zomer gaan circa vijftien bevruchte prinsessen uit elk nest op hun beurt weer eie ren leggen en in het voorjaar stichten zij als koninginnen in de naaste omtrek 15 nieuwe kolonies. U zou dan, met uw buren, midden in een wes- penplaag komen te wonen. Het aansteken van een barbecue met houts kool is niet zo moeilijk, maar hoe houd je de barbecue goed op warmte na het eerste half uur? Antwoord: U kunt langer smullen door geregeld houtskool toe te voegen. U kunt ook houtskoolbriketten gaan gebruiken omdat deze veel langer gloeien. Blazen met een blaasbalgje helpt ook goed. Uit mijn jeugd herinner ik me, dat er nog kleine klontjes boter in de karnemelk dreven en dat de smaak veel beter was. Krijgen we tegenwoordig namaak, of een soort kunst- kamemelk te drinken? Antwoord: Die ouderwetse karnemelk was het restant na de boterbereiding, en echt gekamde melk kon je herkennen aan de daarin achtergebleven fijne korreltjes boter. Maar de fabrieken kunnen met hun machines vrijwel al het vet uit de boerderijmelk centri fugeren. Volgens de wettehjke voorschriften moet het restant nog 0,4% vet bevatten, maar dat proeven we niet. Als er minder vet in zit, bevat ze ook min der vitaminen A en D, want die zijn in zuUc vet oplosbaar. Om toch alle vet uit de aan geleverde melk te kunnen halen, leveren sommige fabrieken geen karnemelk meer af, maar ondermelk, d .w.z. afgeroomde of magere melk, die wordt aangezuurd met bepaalde melkzuurbacteriën. Daaraan wordt ascorbinezuur (vitamine C) toegevoegd om ze wat langer goed te houden. Die ondermelk wordt wel eens als 'kampioducten' verkocht, maar kan vrij spoedig dikker en sterker van smaak worden. Ze is egaler van samenstel ling, maar veel afnemers vinden de smaak toch belangrijker. Er kan extra vet aan toegevoegd zijn, maar dan staat dat op het etiket vermeld. In Duits land wordt beter onderscheid gemaakt. Daar staat 'Buttermilch' voor echte karnemelk uit de boterbereiding en 'Sauermilch' voor de aangezuurde melk. Zover zijn we hier helaas nog niet. Toen zeide Samuel tot het volk: Vreest niet, gij hebt al dit kwaad gedaan; doch wijk niet van achter den Heere af, maar dient den Heere met uw ganse hart. (1 Samuel 12: 20) Het volk Israël had een koning begeerd. Onder de toelating Gods werd een koning aan het rijk verbonden. Het was Saul, de zoon van Kis. Hij werd gezalfd uit een kruik tot koning over Israël. Maar zijn koningschap was een vergankelijk koningschap. Het was niet in de gunst des Heeren. Dat zou ook blij ken in de uitoefening van het koningschap door Saul. Hij diende de Heere niet. Samuel had gezegd in zijn prediking: Vreest slechts den Heere en dient Hem trouwelijk met uw ganse hart, want ziet, hoe grote dingen Hij bij ulieden gedaan heeft. Maar indien gij voort aan kwaad doet, zo zult gijlieden alsook uw koning omkomen.' Het volk en de koning was gewaarschuwd! Toen Samuel het volk had vermaand dat ze kwaad gedaan hadden ten de Heere, heeft hij hen tevens aangespoord de Heere niet te verlaten. 'Wijk niet van achter den Heere af, maar dient de Heere met uw ganse hart.' Dat is het leven met de Heere. Dat kan alleen door het zicht op de Koning der koningen, van Wie geldt dat Hij als Koning zelfs de koningen regeert. Het dienen van de Heere ligt ons van nature niet. We kunnen wel een sclujn van godzalig heid hebben, maar het dienen van de Heere is een hartezaak. We hebben gekozen voor de dood en het verderf. We liggen midden in de dood, en we beseffen het van nature niet. Wat een voorrecht als we dan achter de Heere aan mogen kleven om van Hem genade te bege ren. Zo leert de Kerk des Heeren het: je beseft dat je de eeuwige straf verdiend hebt, maar dna niet anders te kunnen dan de Heere aan te lopen als een waterstroom, om je Rechter om genade te bidden. Samuel wijst het volk van Israël daarop. De Heere zal Zijn volk nooit begeven noch verlaten. Wie liggen mag onder het zegel van Zijn welbehagen, mag zeker zijn van de gunst des Heeren voor tijd en eeuwigheid beide. Die zijn gegraveerd in beide handpalmen. Het heeft de Heere beliefd hen tot Zijn volk te maken. Dat is het verbondsvolk, ingeUjfd in het verbond der genade, lezus Christus is daarvan het Hoofd. Hij is de Koning der eeuwigheid. In de weg van de vreze des Hee ren wordt sterven geleerd. Dan zullen we de dood schrijven op al het onze, want dat heeft geen waarde voor de eeuwigheid. Dan kan het alleen uit de bediening van Christus. De allerhoogste Dienaar des Vaders, de lijdende Knecht des Heeren. Deze Zahgmaker heeft in Zijn profetische bediening aangespoord tot het liefhebben van de Heere met ons ganse hart. Dat is de hoofdsom van de wet des Heeren. Deze wet is vervuld door de hoogste Ambtsdrager, opdat de Kerk zou ontvangen uit Zijn vol heid. De gunst des Heeren is over die Hem vrezen. Een oprecht dienen van de Heere zal zijn naar de regel van Zijn Wet en naar de eis van Gods verbond. Dus niet God dienen zoals het ons goeddunkt, maar met het ganse hart. Dat wordt het een dienen vanuit een dienen de Christus die bedient vanuit Zijn eenmalige offerande. Zo wordt God verheerlijkt. In de wereld vinden we een schijn-vreugde. Het dienen van de Heere geeft oprechte vreug de in het hart. Dat doet de Kerk des Heeren getuigen: Gij hebt m' in 't hart meer vreugd gegeven dan and'ren smaken in een tijd als zij door aards geluk verheven bij koom en most wellustig leven. God is het waard om gediend te worden. Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten. Ds. P. Korteweg, Melissant De betere woninginrichting sinds 1920 ZsmcLpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Het Leeflang-orgel in Middelharnis. MIDDELHARNIS - Het 33^ Bachconcert, dat musicus Paul Kieviet zou geven op zater dag 27 augustus aanstaande, wordt een week verplaatst naar zaterdag 3 september De aan vang blijft gelijk: 20.00 uur Het programma voorziet in een boeiende afwisseling van orgelwerken van Johann Sebastian Bach en Dietrich Buxtehude, dit in het teken van de studieperiode, die de 20-jarige Bach doorbracht bij de 68-jarige meester Dietrich Buxtehude. Deze - voor Bachs ont- wikkeUng als componist heel belangrijke - ontmoeting tussen twee van de belangrijkste orgelcomponisten is dit jaar precies 300 jaar geleden, nl. in 1705. Het concert vindt plaats rond het grote Leef lang-orgel in de Hervormde Kerk te Middel harnis. Volgende week zult u in Eilanden Nieuws meer informatie vinden over het concert en de uit te voeren werken. Kandidaat Van Manen en zijn MroOELHARNIS - De Geformeer de Gemeente van Middelharnis is sinds juni 2003 vacant. Toen vertrok ds. Karels, die met emeritaat ging. U begrijpt de vreugde toen het bericht kwam dat kandidaat G. van Manen de vrijmoedigheid had gekregen om van alle beroepen die op hem waren uitge bracht, het beroep naar Middelharnis aan te nemen. Niet omdat hij Middelharnis zo goed kende, maar omdat de Heere zijn weg daarheen leid de. De enige contacten die hij in het verleden met Flakkee had gehad, waren via wijlen ds. Hoogerland, destijds predikant te Dirksland, die net als kandidaat Van Manen afkomstig was uit Krabbendijke. Ook heeft hij, sinds hij in juni 2003 voor het eerst de preekstoel beklom, minstens één keer in elke vacante gemeente van Flakkee gepreekt. Verder was Flakkee voor hem onbekend. Kandidaat Van Manen, die 42 jaar is, is in Canada geboren, waarheen zijn ouders waren geëmigreerd. Lang is hij daar niet geweest, want toen hij 5 jaar was, keerde het gezin naar Nederland terug. Vanaf de dag dat hij in het huwelijk trad, woont hij in Krabbendijke, waar zijn vrouw geboren en getogen is. Het echtpaar Van Manen heeft twaalf kinderen - drie jongens en negen meisjes - in de leef- vrouw. (Foto: J. van Hoorn) tijd van 2 tot 20 jaar, die allemaal nog thuis zijn. Vier ervan hebben een werkkring, twee hopen naar de Prins Maurits te gaan, vijf naar de Chr. Basisschool in Sommeisdijk en één is er nog thuis. Het zal voor het gezin Van Manen wel even wennen zijn. De kinderen moeten door hun komst naar Flakkee hun vele vriendjes en vriendinnetjes los laten en weer helemaal opnieuw beginnen. Een situatie die zich vooral bij gezinnen van predikanten nogal eens voordoet. Maar de eerste indrukken van zowel mevrouw Van Manen als van de oud ste kinderen zijn erg meegevallen. De drie oudste kinderen die elders werken, zouden graag een baan wat dichterbij hebben. Voor het gezin was de bestaande pastorie aan de Tureluur te klein. De oplossing werd gevonden in de aankoop van een groot huis, dat te koop stond, een paar deurtjes verder Een wonderlijke leiding. Daar heeft het gezin inmiddels zijn intrek genomen. Kandidaat Van Manen heeft, voordat hij zijn studie aan de Theologische School van de Gereformeerde Gemeente begon 20 jaar lang als assistent-accountant te Goes gewerkt. Ruim twaalf jeiar lang was hij ambtsdrager in de Gereformeerde Gemeente van Krab bendijke. Op woensdag 7 september a.s. hoopt hij in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland intrede te doen, nadat hij is beves tigd door de rector van de Theologische School, ds. A. Moerkerken. -82- Ook wordt nog een keer halt gehouden om de zak, waarin de spullen van Valeria zitten, op te pakken. Karl heeft die in de nacht een eind het bos inge bracht op een plaats waarvan hij zeker kan zijn, dat geen mens zal komen. Ze gaan verder. Karl heeft onafgebroken het woord: 'De boot is waarschijnlijk een vaartuig dat op de rivieren heeft dienst gedaan als patrouilleboot. Hij kan een hoge snelheid ontwikkelen en er is ruimte voor wel vier of vijf man. Een kaart van het gebied hebben we niet. We zullen onze weg naar het noor den via het kompas moeten zoeken. Ergens komen we wel aan een grote rivier die in deze streek heel zelden bevaren wordt. Wat de bevolking betreft, hoeven we ons geen zorgen te maken. Het com munisme ervaren ze als een kwaal waarmee men moet leren leven. We zullen dus weinig moeilijkhe den ondervinden. Verder heb ik een paar namen van familieleden van Georgië, die naar de taiga zijn verbannen vanwege hun politieke overtuiging. Die mensen moeten we opzoeken, ze zullen ons verder helpen.' 'Het lijkt allemaal zo eenvoudig, maar we zullen voor ons leven moeten vechten', mompelt Franz ontdaan, nu het grote ogenblik is aangebroken. Valeria is steeds zwijgzamer geworden, ze houdt de hand van Franz stevig omldemd, alsof ze daar kracht uit kan putten om verder te gaan. 'We moeten hier ergens weer aan het werk', zegt Karl, die voorlopig de leiding heeft genomen. Franz knikt en beduidt dat Georgië stoppen moet. De wagen hobbelt tussen eeuwenoude woudreuzen door en wordt op een goed zichtbare plaats stilge zet. Zonder op verder bevelen te wachten stapt Karl uit, neemt een aantal palen onder zijn arm en slaat die op enkele plaatsen in de grond. 'Net echt', grimast hij, als Franz bij hem komt. Die maakt wat aantekeningen terwijl Valeria een aantal meetingen verricht die ook nauwkeurig opgetekend worden. 'Het lijkt of we hier uren bezig zijn geweest', lacht Karl. Hij is zichzelf helemaal meester en schijnt geen enkele angst te voelen. Voor hem staat het vast dat het plan zal slagen. 'Kerel, je zou van uitbundigheid luid beginnen te jubelen', brult hij, terwijl hij Franz een dave rende klap op z'n schouders geeft. Georgië heeft over het hele vluchtplan nog geen woord gespro ken. En naarmate het uur van scheiden nadert wordt hij stiller. Het grijpt hem aan dat er een afscheid voor altijd zal komen van de mensen met wie hij bijna tien jaar heeft opgetrokken en die in de loop van die tijd zijn beste vrienden zijn geworden. 'Bolsjoj drap', geen paniek: towaris, brult Karl tegen hem. 'Zwinja', varken! gromt de Rus. Karl lacht daverend. Hij is weer zoals Franz hem heeft gekend, toen ze samen in het bataljon voor speciale diensten waren en er van een oorlog voor hen nog geen sprake was. Ook toen was hij de robuuste, niet klein te krijgen soldaat, die nergens voor terugdeinsde en tegen de grond liep, al wat hem in de weg kwam. Het ergert Franz een beetje dat z'n maat de zaken zo luchthartig opneemt. 'Kerel, houdt je toch wat rustiger. Je weet wat ons te wachten staat als het mis gaat.' Karl lacht alweer: 'Man, wat leuter je toch? Het kan niet misgaan, omdat we ons dat niet kuimen permit teren, dat is toch volkomen logisch!' Franz en Valeria kijken hem met open mond van verbazing aan. 'We kunnen ons dat niet permitteren?' Franz lacht als een boer die kiespijn heeft. 'Franz!' Valeria legt haar hand op zijn schouder. 'Karl heeft gelijk; wij kunnen ons niet permitteren dat het mis gaat.' Hij blijft even besluiteloos staan. Dan slaat hij z'n armen om het meisje en verzucht: 'Als dat eens waar mocht zijn, m'n kind! Echt leven. Jij en ik, zou zoiets nog voor ons bestaan?' 'Onze liefde zal alles overwinnen.' Hij knikt, maar lijkt niet erg overtuigd! 'We moeten verder. Heb je nauwkeurige aanteke ningen?' wil Karl weten. Franz werpt een blik op zijn papieren. 'Ja, mijn aantekeningen zijn volledig.' 'Dan gaan we weer verder.' Ze stappen in. Georgië start de motor en meteen hobbelen ze weer verder door de taiga. 'Kijk, het bos begint dunner te worden; over niet al te lange tijd komen we eruit en zijn we aan het moeras. Meer naar het oosten is de bodem zeer ver raderlijk, daar gaan we heen, daar moet het ongeluk plaatsvinden.' Karl gnuift opgewekt. 'Hoe wil je dat volkomen realistisch uitvoeren? wil Franz weten. 'Er is een plaats, die ik bij toeval heb ontdekt, waar je niet zien kunt dat de bodem zacht is. De wagen zal er als een steen in het water zakken. De grond zuigt en is bodemloos, daar zal de wagen moeten verdwij nen. Voor ons is dat echter van minder belang. Dat is het werk dat Georgië voor ons zal doen. We heb ben dat samen uitvoerig bekeken en het plan zal dan ook volkomen slagen. Er zullen enkele papie ren blijven drijven; daaruit kunnen de kameraden in het kamp opmaken, dat wij hard gewerkt hebben en ze zullen niet achterdochtig worden.' 'En daarvan ben jij volkomen overtuigd?' 'Franz, beste kerel, als Karl wat op touw zet, dan is daar geen speld tussen te krijgen. Deze jongen weet wat hij doet; twijfel is daarbij uitgesloten.' 'Hm.' Franz zou het graag willen geloven, maar heeft er alle moeite mee. Georgië stuurt de wagen naar de plaats waar het ongeluk moet plaatsvinden. Franz, die in deze omgeving nog nooit geweest is ziet aan de begroei ing dat ze in de directe omgeving van het moeras moeten zitten. Er worden nog wat palen in de grond geslagen en bomen gemerkt. Zowel Franz als het meisje maken aantekeningen die zeer nauwkeurig zijn. 'Zo, we zijn klaar; volgens onze papieren hebben we bijna een dagtaak gehad. Niemand zal nu nog enige twijfel omtrent ons verdwijnen koesteren', lacht Karl. Ze gaan voor de laatste rit in de wagen. Georgië rijdt nu oostwaarts. Het terrein verandert in kleine heuveltjes die in een soort rietveld liggen. Ze gaan heuveltje op en heuveltje af. Dan stopt de wagen. 'We zijn waar we wezen moeten', vertelt Karl nuch ter. 'Uitstappen, vrienden, de grote reis vangt aan.' Franz en Valeria blijven een ogenblik roerloos zit ten. Wat Karl zegt kunnen ze nog niet bevatten. Ein delijk stappen ze uit, ook Georgië heeft zijn chauf- feursplaats verlaten en klimt uit de wagen. Karl pakt de zak van Valeria en zet die op de grond. 'We zijn klaar', is zijn nuchter bescheidt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5