Ook CDJA zet in op meer starterswoningen liefde op eerste gezicht leidt niet altijd tot goed huwelijk' Stichting Goereese Gemeenschap vreest aantasting stadsgezicht VERVOLGVERHAAL CDA medeverantwoordelijk? Handen uit de mouwen Ingezonden: Workshop 'Zithouding achter het orgel' Ophalen oud papier 'Ons Koor' Goed optreden van Schotejil tijdens Zwemdriekamp Verkiezingsforum maakt verschillen tussen raadspartijen Middelhamis goed zichtbaar MIDDELHARNIS - Op het eerste gezicht veel overeenkomsten, maar uiteindelijk toch grote verschillen tussen de partijen in het politieke spec trum van Middelhamis. Dat bleek tijdens het verkiezingsforum, dat vrij dag 24 februari in het Diekhuus werd gehouden. Door middel van loting werd drie keer een coalitie van drie partijen gevormd. SGP'er Cees van Dam werd geflankeerd door Tonny de Boer van GroenLinks en Lucas Hartong van Democratisch Platform Nederland (DPN). "Ik vind het wel aangenaam met deze heren links en rechts van me." GroenLinks, DPN en SGP CDA, ABB en ChristenUnie PvdA, VDB'78 en VVD Niet lekker I^aiga-frilogie cLeel 3 PAGINA 4 DINSDAG 28 FEBRUARI 2006 Liesbeth Westhoeve (rechts) en Jacqueline Vlietland gingen zaterdag in discussie met het winicelend publiek over de bouw van starterswoningen. (Foto: Ailri van der Laan) GOEDEREEDE - Veel eilandelijke politieke partijen hebben in hun ver kiezingsprogramma voor de aanstaan de raadsverkiezingen staan dat er meer gebouwd moet worden voor starters op de woningmarkt. De jongerenafde ling van het CDA in de gemeente Goe- dereede ging in een kraampje aan de Ouddorpse Molenblok hierover met het publiek in discussie. Door Adri van der Laan Het was zaterdag zonnig, maar heel koud, toch kon dit de 'bemanning' van het kraampje van de CDA-jongerenorganisatie er niet van weerhouden om met de mensen in gesprek te gaan over een thema dat velen bezighoudt: de bouw van betaalbare woningen voor jon geren, de zogenaamde starterswoningen, komt op vrijwel alle verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen voor. En zéker op die van de Goereese partijen omdat in de gemeente Goedereede de laatste jaren maar spaarzamelijk gebouwd is. De vermeende trage bouw is zelfs de aanleiding geweest voor het aftreden van wethouder Lokker. De jongerenkandidaat voor het CDA in de gemeente Goedereede, Liesbeth Westhoeve, verklaart het 'welletjes' te vinden dat er in de gemeente veel jongeren, maar ook ouderen naar elders moeten vertrekken omdat er geen geschikte woningen voor hen beschikbaar zijn. Soms was het voor de jonge politica lastig om de zaken uiteen te zetten, want uit de discussie met de voorbijgangers bleek dat enkelen de Goereese CDA'ers ook medever antwoordelijk houden voor de stagnatie van de woningbouw. "Jullie zitten toch ook al jaren in het college en dan ben je toch ook medeverantwoordelijk?" Zo werd de jonge CDA'ers voorgehouden. Liesbeth Westhoeve erkent dat het CDA al vele jaren in het colle ge is vertegenwoordigd. Maar wat de stagna tie van de woningbouw betreft legt ze de bal volledig bij coalitiepartners SGP en PvdA. "Woningbouw zat in het 'pakket' van de SGP en wij zijn in raad en college altijd een minderheid geweest. We konden niets doen omdat de SGP én de PvdA het beleid altijd hebben gesteund". In dit verband wijst ze erop dat wethouder Lokker niet voor niets is afgetreden. Overigens verklaart ze wel inge nomen te zijn met de opvolger van Lokker, wethouder Admiraal omdat deze voortvarend enkele zaken ter hand heeft genomen. Liesbeth verzekert dat het CDA het niet alleen bij woorden zal laten in de komende raadsperiode, als het gaat over de woning bouw in de gemeente. "Er is landelijk al veel ervaring opgedaan met de bouw van goed kope starterswoningen. Ik heb contact gehad met de gemeente Putten en misschien kun nen we er wel iets van leren hoe men daar de zaken aanpakt". Aldus een strijdvaardige Liesbeth Westhoeve. De Stichting Goereese Gemeenschap is ern stig verontrust over de nieuwbouwplannen aan het Hongaarseplein en Bekaf in Goede reede. De Stichtmg die met de Stichting Stad Goedereede begin zeventiger jaren - na een periode waarin Goedereede ingrijpend 'gere noveerd' dreigde te worden - zich inzette voor de status 'Beschermd Stadsgezicht', is bij zonder teleurgesteld over de vormgeving en het volume van het te bouwen complex. Waar sinds de zeventiger jaren altijd zeer nauwgezet en respectvol werd gebouwd binnen de oude woonkern - getuige hiervan de woningen aan de Molenstraat, Catharinastraat en Nieuw straat en recent het woningen-Zappartementen- complex in een voormalige landbouwschuur aan de Groenmarkt - dreigt nu de entree van Goedereede ernstig aangetast te worden door ondermeer een ruim veertien meter hoge flat van vier etages. Deze entree is geenszins repre sentatief voor de historische stadskern en zal dermate dominant zijn dat ook de historische contouren van het stadje ernstig geweld aan gedaan worden. De woningbouwvereniging 'Beter Wonen' dreigt het plan, gesteund door een meerderheid van het gemeentebestuur, echter door te zetten. Daarbij dient opgemerkt te worden dat, hoewel de besluitvorming vordert, verleden week op het gemeentehuis nog geen tekeningen voor geïnteresseerde bur gers te zien waren; wel is een maquette te zien die de plaats van de bouw, tot aan de stoep rand van Bekaf, aangeeft. Gezien de urgentie - Goedereede heeft in tegenstelling tot andere eilandelijke gemeenten op wozoco ('woon zorgcomplex') gebied nog nauwelijks vor deringen gemaakt - juicht het besmur van de Stichting Goereese Gemeenschap het bouwen van starterswoningen en wozoco's, ook op die plaats, zeker toe, maar vraagt zich, met andere adviserende of beleidmakende organisaties af waarom van zo weinig affiniteit met het door de gemeente altijd gekoesterde stadsgezicht blijk wordt gegeven. Een minder volumineuze bouw en een door deskundigen aangeboden 'second opinion' lijken zeker op hun plaats. Dat de gemeente daarbij open kaart zal moeten spe len en de ingezetenen van de woonkern - die nota bene mede door de inspanningen van de gemeente zo verknocht zijn geraakt aan de his torische bebouwing - bij de plannen zal moeten betrekken, behoeft geen betoog! Stichting Goereese Gemeenschap Een juiste zithouding op de orgelbank is van groot belang om de te spelen muziek goed uit te kunnen voeren. Het bestuur van de Vereni ging Van Orgelvrienden heeft Peter Ouwer- kerk uitgenodigd om over dit onderwerp een workshop te houden. Peter Ouwerkerk, geb. in 1968, volgde zijn muzikale opleiding aan het Sweelinck Conservatorium te Amster dam. Het verdiepte zich in de Franse barok. Romantische en 20e eeuwse muziek bij Jean Boyer (Lille) en bij Daniël Roth (Parijs). Peter Ouwerkerk is docent orgel, improvisa tie en kerkmuzikale theorievakken. De work shop wordt gehouden op zaterdag 4 maart a.s. in de Lukaskapel van verpleeghuis 'De Samaritaan* te Sommelsdijk. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot ca. 17.00 uur. Orgelliefhebbers en belangstellenden worden van harte uitgenodigd om deze mid dag bij te wonen en kennis te maken met het werk van de Vereniging van Orgelvrienden, een actieve vereniging van organisten en andere orgelliefhebbers, die zo'n zes keer per jaar een middag rond een thema organiseert. SOMMELSDIJK - Het is zaterdag 4 maart a.s. weer de eerste zaterdag van de maand. Dan kan Sommelsdijk gewoontegetrouw de mannen van Mannenkoor "Ons Koor" weer verwachten. Ze halen dan 's morgens van 9.00-12.00 uur het oud papier op. Ze komen overal, behalve in de Westplaat. Gelieve het papier en karton op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten, goed verpakt en met een touwtje of plakband vastgemaakt om ver waaien te voorkomen. Plastic en piepschuim moeten eruit zijn verwijderd en bij het gewo ne huisvuil worden gedeponeerd. Heeft u tussentijds veel oud papier, dan kunt u dat zelf naar de containers van het mannenkoor aan de Molenweg in Middelhamis brengen. Voor contactadressen van het mannenkoor zie website www.mannenkoorons-koor.nl. Op zaterdag 25 februari heeft zwemclub De Schotejil samen met de Lansingh uit Krira-- pen aan den IJssel en DWF uit Sliedrecht de tweede wedstrijd van een vriendschappelijke driekamp gezwommen in zwembad de Lock- horst te Sliedrecht. Over de 26 te zwemmen programma's wisten de Schotejillers mooie tijden en vele ereplaatsen te realiseren, waar onder een clubrecord op de 200m schoolslag door Sebastiaan Rosendaal (1991) in een tijd van 2.39.66. Aan het eind van de wedstrijd was er ook nog een clubrecord op de 4x1 OOm vrij voor jongens tot 14 jaar door Mark Cos- teris, Timo Lambregts, Glenn Mijnders en Tim Lubbers in een tijd van 4.49.15. In het oog springende tijden waren er bij de vleet. Janiek de Boed (1994) verbeterde haar tijd op de 200m wisselslag tot 3.03.76. Mark Costeris (1992) zwom op de 200m wisselslag een meer dan prima tijd van 2.33.29 en ook op de 50m schoolslag zwom hij een verrassende tijd van 36.82. Elene van Zoest (1992) won de 50m schoolslag bij de meisjes in 41.20 en zwom de 200m wisselslag in 3.05.80. In de jongere categorien was Sanne Huijs- mans (1995) zeer succesvol op zowel de lOOm rugslag in 1.23.75 als de 50m vrij in 35.33. Zij won deze beide nummers. Bij de jongens zwommen Dion Tamerius (1995) op de lOOm rug in 1.35.02 en Dennis Groen (1994) op de 50m vrij met 36.64 eveneens scherpe tijden. In de leeftijdsgroep tot 10 jaar waren er tijdsverbeteringen van Mariska Gerlings op de 50m vrij (49.40) en de lOOm schoolslag (1.55.42). Ook Charina Jonge- jan verbeterde haar lOOm schoolslag naar 1.57.59. Door Roeland van Mourik Vervolgens ontstond een denkbeeldige coa litie tussen CDA, Algemeen Burger Belang (ABB) en ChristenUnie en PvdA, VDB'78 en VVD. Aan de vooravond van de gemeen teraadsverkiezingen van dinsdag 7 maart debatteerden zij onder leiding van burge meester G. de Vries-Hommes over allerlei thema's die binnen de gemeente spelen. GroenLinks doet voor het eerst mee met de verkiezingen in Middelhamis. De partij wil zich onderscheiden op het gebied van natuur en milieu. "Bedrijventerreinen zijn er nu genoeg. De ecologische strook op het eiland moet in ere gehouden worden en de lucht moet niet voor 70 of 80 procent, maar voor 100 procent schoon zijn", gaf lijstrekker De Boer aan. Andere nieuwkomer is DPN. Deze partij gaf bij monde van lijsttrekker Hartong aan van uit pragmatisme politiek te bedrijven. "Wij zullen uit meerdere opties, de beste kiezen". De partij wil zich in het bijzonder inzetten voor werkgelegenheid voor hoogopgeleiden op Goeree-Overflakkee. Echter, DPN belooft "geen gouden bergen", maar wil "eerlijk zijn". Hartong, verwijzend naar het verkie zingsmotto; "Want eerlijk duurt het langsf' De SGP is al langer actief in de gemeente politiek. De partij kan daarom terugblikken op meerdere raadsperiodes. Van Dam: "Er is gezegd dat wij ons weinig inzetten voor jeugd- en jongerenbeleid. Dat lijkt misschien zo. Toch willen wij jeugdactiviteiten stimule ren. We zijn niet tegen een jongerencentrum en ook tegenover een hangplek staan wij niet afwijzend". De coalitiebespreking tussen deze drie partij en werd positief ingezet. De Boer: "Laten we kijken naar wat ons bindt". Van Dam: "In een coalitie moet je bekijken wat je gezamenlijk kunt bereiken". De Boer: "En daarvan moet betrouwbaarheid de basis zijn. Vindt u dat ook meneer Hartong?" Hartong: "Jazeker, maar hoe denkt de SGP bijvoorbeeld over milieu? Problematiek als stankoverlast, Genugten, et cetera?" Met deze vraag begonnen zich verschillen tussen de coalitiepartners af te tekenen. Van Dam: "Vanaf de zijlijn is het makkelijk om te zeggen dat er een einde aan stankoverlast moet komen. Maar als gemeente heb je maar beperkte mogelijkheden om hiertegen op te treden". De Boer: "Het is een lastige materie, maar wij willen toch echt 100 procent schone lucht." Ook op het gebied van jongerenbeleid werd er verschillend gedacht. De Boer: "Wij zijn voor een poppodium, waar voor jongeren bij voorbeeld een blues- of rockconcertje gege ven kan worden". Van Dam: "Dat klinkt voor mij al te vergaand". Hartong: "Maar je hebt toch de taak om je voor de hele gemeente in te zetten en niet alleen voor je eigen achter ban?" Na de discussie mochten de andere lijsrek kers hun oordeel over deze coalitie geven, VVD'er Rein Osinga: "Ze begonnen met de overeenkomsten en eindigden met de ver schillen". PvdA'er Bert Kleingeld voorspel de daarom: "Deze coalitie zal het geen vier jaar volhouden." Lijsttrekker Peter Visser van het CDA is een nieuwkomer in de politiek van Middelhamis, maar vanuit zijn ervaring in de Provinciale Staten had hij weinig moeite om zijn woordje te doen. "De overheid moet een beweging doen richting haar burgers. Klachten moeten binnen drie dagen afgehandeld zijn. Tegen overlast moet de gemeente hard optreden. Gedogen moet voorkomen worden. Na ont stane gedoogsituaties moet echter in soortge lijke situaties ook gedoogd worden". Rita van den Nieuwendijk voert de lijst van het ABB aan. Dat deed ze de afgelopen raad speriode ook. "Wij pleiten voor een open en eerlijk bestuur. Dat doen we al jaren, overi gens. De burgemeester, wethouders, raadsle den en ambtenaren mogen geen belangen bij bedrijven en instellingen hebben. We willen eerlijk en recht door zee zijn. Politiek moet voor iedereen begrijpbaar zijn". Op de ChristenUnie-lijst staat Ron de Rover op nummer 1. "Ons verkiezingsthema is 'Voor elkaar'. Mensen zijn geen eilandjes, maar vormen met elkaar een verband. We wil len daarom wijkgerichte acties ondersteunen, zoals de aanvraag van geld voor een zeskamp of barbecue in de wijk. Schulden bij jonge ren moeten voorkomen worden door vroeg te beginnen met voorlichting. Drugsoverlast moet beperkt worden door voorlichting en handhaving". Ook deze coalitie leek op het eerste gezicht veel overeenkomsten te hebben. Visser: "Er is veel overeenstemming. Deze coalitie is heel snel voor elkaar". De Rover: "Ik heb toch vraagtekens. Vooral toen ik u hoorde spreken over gedoogsituaties die gelijk behandeld moeten worden. Wat bedoelt u daarmee?" Visser: "Nou, permanente bewoning op Park Nieuw Zeeland is gelegaliseerd. Dan moet dat ook op het park Klinkvis gebeuren". De Rover: "Maar dat is toch een andere situ atie?" Burgemeester De Vries constateerde dat er nu al een verschil in opvatting ontstaan was. Visser: "Ja, maar het is een heel klein verschilletje. Dat lost zich wel op". VVD-lijsttrekker Osinga oordeelde over deze coalitie: "Liefde op het eerste gezicht leidt niet altijd tot een goed huwelijk". Lijstrek ker De Boer van GroenLinks was positiever gestemd: "Ze kunnen het goed met elkaar vinden. Ik ben vol hoop over deze coalitie". Kleingeld voert de PvdA-lijst aan. Hij sprak zich uit voor dorpsraden in Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge. Daai'door kan de gemeente zich beter laten informeren over wat er speelt in de kleine kernen. Er kan ook nog een ander instrument voor gebruikt wor den, gaf de PvdA'er aan: "Burgers moeten door middel van informatieavonden en hoor zittingen geïnformeerd worden over plannen, voordat deze definitief zijn". VDB'78 heeft, na eerst aan te hebben aange geven niet meer met de gemeenteraadsver kiezingen mee te doen, toch een lijsttrekker kunnen vinden. Zijn naam: Binic Vreugde. Goed geïnformeerd vertelde hij: "Het jon gerenwerk moet uitgebreid worden. Dat kan door de jongerenwerker die momenteel in deze gemeente werkt, meer uren beschikbaar te stellen. Jongeren hebben ook recht op een nieuwe uitgaansgelegenheid. De jongeren zijn er, nu nog een dak boven hun hoofd". De VVD heeft Rein Osinga naar voren geschoven om de lijst te trekken. "We zijn een volkspartij. We zetten ons in voor alle mensen, niet alleen voor de mensen die het gemaakt hebben in het leven". De VVD'er pleitte voor "minder regels en minder bureau cratie". "Aanvraagprocedures voor vergun ningen moeten versneld worden. Er moeten meer goedkope woningen komen door aan passing van de grondprijzen". PvdA'er Kleingeld reageerde tijdens de coa litiebespreking vertast op het laatste punt van Osinga. "Voor aanpassing van de grondprij zen pleiten wij al jaren. Dat we het hierover nu zelfs eens zijn". Vreugde wilde nog een ander punt aansnijden: het jeugd- en jonge renbeleid waarvoor volgens hem meer uren voor de jongerenwerker gereserveerd moeten worden, "Volkomen mee eens", reageerde Kleingeld. "Ik ook", beaamde Osinga. Ook een nieuwe uitgaansgelegenheid kon op steun van de VVD en PvdA rekenen. Klein geld: "Jeugd die nu overlast veroorzaakt, kan daar mooi naartoe op zaterdagavond". Osin ga reageerde daarop gepikeerd: "Jeugd is niet alleen overlast. We moeten met ze in contact treden, rondhangende jeugd bijt niet". ChristenUnieleider De Rover vond deze coalitie een "hoog filosofisch gehalte heb ben". ABB'er Van den Nieuwendijk dacht dat het met deze coalitie "helemaal goed met Middelhamis zal komen", waaraan DPN'er Hartong toevoegde: "Het is alleen de vraag wie de portemonnee gaat beheren. SGP'er Van Dam reageerde positief maar merkte fijntjes op dat de partijen "iets meer zetels" nodig hadden om daadwerkelijk een coalitie te vormen. In de pauze na deze drie coalitiebesprekingen konden de zo'n zestig aanwezigen op grote vellen papier vragen aan de lijsttrekkers noteren. Daar werd door een handvol mensen gebruik van gemaakt, waardoor na de pauze een heuse discussie ontstond. Vooral een vraag over de bestemming van het Diekhuus en het plein ervoor, hield de gemoederen bezig. Vraagsteller Jan Tromp- per van de stichting Companen, die het Diekhuus op dit moment nog beheert, voerde een pleidooi voor de publieke functie van het Diekhuus. "Dat kan niet als wij in de nieuwe plannen maar een klein kantoortje krijgen toebedeeld". SGP'er Van Dam rea geerde: "Activiteiten van Companen worden gewaarborgd. Het college heeft daarover bij de verkoop van het Diekhuus harde toezeg gingen gedaan". Iemand uit de zaal, die tekenleraar bleek en gebruik maakt van het Diekhuus bleef desal niettemin angstig dat hij in de toekomst geen ruimte meer kan huren. Tegen de lijstrekkers: "U wurgt mij af omdat ik maar en kleine huurder bent. Bovendien mis ik visie over cultuur. Dat vind ik belangrijk want cultuur is een houding, dat zit in je". Na deze discussie gaf DPN-lijsttreker Hartong aan "niet lekker" te zijn en verliet de zaal. De andere lijstrekkers gingen ver der met het onderwerp 'Eén gemeente op Goeree-Overflakkee', dat door een andere vraagsteller was aangekaart. VDB'78-lei- der Vreugde: "Eén gemeente is goedkoper". SGP-leider Van Dam: "Eén gemeente werkt kostenverhogend". Daarmee was een nieu we discussie, waarin alle voors en tegens weer werden uitgewisseld, geboren. Van uit de zaal werd de lijsttrekkers op het hart gedrukt: "Bezint eer ge begint. Alle kernen zullen het slechter krijgen. Van samenvoe ging is het er in kleine kernen bijna nooit beter op geworden". Aan het eind van de discussieronde werd nieuwkomer in de politiek De Boer van GroenLinks nog even aan de tand gevoeld. Gevraagd werd wat zijn partij onderscheidt van andere partijen en of hij zich daarom niet beter bij een andere partij had kunnen aansluiten. De Boer reageerde zelfverzekerd: "Wij hebben goed over onze oprichting nage dacht. We onderscheiden ons door natuur en milieu hoger op de politieke agenda te gaan zetten. Dat bereiken, lukt ons niet als we ons bij een bestaande partij aansluiten". -52- Wie zou dan aan de weet komen dat er zo nu en dan met de boot het meer overgestoken werd, om bij Bor- ka Tsyganskov handel af te leveren; waarvoor werd betaald met de in 222 zo zeldzame roebels of wodka; zaken die in de buitenkampen helemaal tot de grote uitzonderingen behoorden. Dat ook de dorpssowjet, die de werkzaamheden con troleerde en daarvoor soms lange tijd afwezig was, één van de trouwste bezoekers van Borka Tsyganskov was, wist niemand. En Borka in zijn onnozelheid had een heel slecht geheugen. Toen Georgië Zwalba naar de jachthut was gereisd, vertrok de dorpssowjet enkele dagen later per boot om de weer ter hand genomen werkzaamheden te inspecteren. Via het riviertje voer hij het meer op en kwam een dag later bij Borka aan. Borka, een kleine man, die de traditionele dracht van de Jakoeten droeg, had daarnaast een witte puntbaard die hem aartsvaderlijke trekken verleende. Zijn blik uit de altijd half-gesloten ogen gaf de indruk, alsof hij in de verte staarde. Daarnaast was zijn gezicht vol komen zonder uitdrukking. Niemand kon zien hoe de man geestelijk gesteld was, daar hij schijnbaar totaal ernotieloos door het leven ging. Maar desondanks was dat maar uiterlijke schijn. Borka bezat een gevoelige ziel en was een diep gelo vig mens, die zijn principe ook in de praktijk tot uit drukking bracht. De handel die hij en zijn dorpsge noten in dit deel van de taiga dreven, zag Borka dan ook als geheel nonnaal, al had die door wetten en verordeningen van de regering een ander karakter gekregen. Borka was van mening dat hij door middel van wodka en roebels naar eer en geweten betaalde. En de mannen uit het projectdorp 222 hadden hun pelzen gehaald uit de natuur, Gods schepping, die voor een ieder ten dienste stond. 'Is niet de mens het rentmeesterschap over de schep ping gegeven? En mag hij dan niet van die enorme overdaad oogsten?' Dat zei Borka tegen Mitjaj Lasjkov en hij meende het. 'Broedertje Mitjaj Lasjkov, ik neem aan datje hier niet naar toe komt om over handel te praten', zei Borka en keek de ander met zijn zwarte ogen aan. 'Nee, dat is inderdaad niet de reden.' Als ik je helpen kan, zeg het mij dan.' 'Ben jij bereid om eventueel een paar mensen hier vandaan te helpen?' 'Eventueel?' Mitjaj Lasjkov knikte. 'Ja, eventueel. Een paar vrienden van de nieuwe onderiuitenant Georgië Zwalba. Er heeft zich iets voorgedaan dat vérstrekkende gevolgen kan heb ben. Er is een patrouille van ons de taiga in geweest voor verkenning. Wat we nooit voor mogelijk hebben gehouden, is gebeurd; ze hebben namelijk een datsja van een pelsjager gevonden, ongeveer honderd werst in westelijke richting. De jager was op dat moment niet aanwezig, zodat die ergens in een dorp of neder zetting moet zijn geweest. En daarin schuilt de mogelijkheid dat er een dorp is waarvan niemand het bestaan kent; en wat zo'n dorp betekent, daar hoef ik jou verder geen uitleg van ie geven.' Borka Tsyganskov schudde zijn wijze hoofd maar deed er het zwijgen toe en wachtte tot Mitjaj Lasjkov verder zou gaan. 'Duizend werst westelijk ligt het wojenni plennikamp 22-12, waarvan men aannam dat dit kamp en ons project 222 de enige bewoonbare plaatsen waren tus sen Olekminsk en Werkhojansk. Nu is uitgekomen dat dit niet het geval is, klopt er iets niet en dat begrijpt zelfs de domste Rus. Die jager was dus niet in zijn hut en heeft de winter elders doorgebracht. Waar dat is kan niemand zeggen, maar beslist binnen een straal van driehonderd werst vanuit de plaats waar de hut werd aangetroffen. Waar het om gaat is, dat er een paar mensen uit het kamp 22-12 zijn gevlucht, waarin onze onderluitenant een aandeel heeft gehad. Die ontsnapping is geschied via het moeras. En voor de hand ligt dat die mensen in dat onbekende dorp terecht zijn gekomen. Daar er in de datsja van de pelsjager dingen zijn gevonden die aantonen dat de man zonder twijfel een gedeserteerd soldaat van het rode leger is, ligt het voor de hand dat de mensen waarheen hij vertrokken is, van het zelfde soort moeten zijn. De sergeant die deze vondst gedaan heeft, wil dit feit aan het districtsbureau mel den en dan hebben we de poppen aan het dansen. De onderiuitenant, die zogenaamd voor een dienst reis vertrokken is, heeft zich naar de jachthut begeven en kan één dezer dagen terugkeren. De bedoeling was dat hij zou trachten contact op te nemen met de jager, die zeer waarschijnlijk nog voor de dooi invalt naar zijn jachtveld terug zal keren. Met deze man zou de onderluitenant een regeling treffen en wel zo - ten minste, dat hebben wij afgesproken, dat, indien zijn vrienden zich werkelijk in dat onbekende dorp bevin den, zij zich over enkele weken hier bij jou zullen ver voegen. Ik vraagje nu om deze mensen te willen helpen. Jullie mannen zullen binnenkort hier heen komen en laat ze dan deze mensen meenemen naar het district Oel- jan Oede. Uit de stad zullen ze per trein naar Tsjita moeten reizen. Daar zullen ze door vrienden verder geholpen worden. Hier heb ik een brief; die moe- ten ze afgeven aan hem wiens naam erop vermeld staat. Deze brief mogen ze openmaken; alle gegevens omtrent hun reis staan er in.' Borka krabde zich nadenkend op zijn hoofd en keek zijn bezoeker secondenlang doordringend aan. 'Tovarisch Lasjkov, wat jij hier komt vertellen, wil ook zeggen dat wij hier onze spullen kunnen inpakken. Want als er naar vreemdelingen gezocht zal worden - en dat zal zeker gebeuren - dan zal ook ik verant woording af moeten leggen van mijn verblijf hier Beste man, ik weet niet of ik blij moet zijn met deze mededeling. Net als de zaken een beetje beginnen te lopen moet Borka weer vertrekken. Kameraad, het leven is wonderlijk, maar het is beter ergens anders heen te gaan dan in handen te vallen van hen, die een eeriijk handelaar aanzien voor een oplichter' Borka schudde zijn wijze hoofd, haalde zijn tabaks buidel voor de dag en draaide peinzend een papy- rossa. 'Ik zal mij over de vrienden van jouw vriend ontfer men en voor hen zorgen alsof het m'n eigen kinderen waren. Ik hoop, indien ze zullen komen, niet te lang te wachten, want de reis moet vlug geschieden: anders zal het waarschijnlijk niet meer nodig zijn.' 'Broedertje Borkaska, ons wachten moeilijke tijden Daarmee nam Mitjaj Lasjkov afscheid van Borka Tsyganskov. Beiden dachten dat het een afscheid voor eeuwig zou zijn. Tk maak mij zorgen, kameraad Zwalba. Er zijn te veel factoren die allemaal precies volgens een vastge steld patroon moeten veriopen en daarvoor zou een wonder moeten gebeuren.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4