LITIE M STRUliK Vriendinnen 'durven over liun grens' en besteden een jaar aan Romaliinderen 0900-8844 Reuze-zonnebloem kroon op project Jeltje van Nieuwenhoven bezoekt 16® omloop van Goeree-overflakkee Zendingsavond Stephanos i(^imaard OSTRUUK Start cursussen kunst en cultuur (0187)68 45 45 Zuidwester neemt op feestelijke wijze afscheid van Geert Volders chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Inbrekers dankzij alert optreden burgers aangehouden Jongen overleden na aanrijding Man gewond na aanrijding Getuigenoproep verlaten plaats ongeval actief in beeld en geluid '■"°^- Knöps fgroSg j^^ Visser Visser ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde KM ERA makelaars/taxateurs '"Taxatie nodig? Bel ons! (0187) 47 02 72 of SCHERPE TARIEVEN! 'Sol! Deo Gloria' nodigt zanglustigen uit "Het is goed eenjaar te helpen zonder er zelf beter van te worden" Lezers van Eilanden Nieuws worden op de hoogte gehouden SOMMELSDIJK/DIRKSLAND - Eind augustus is het zover dat Jacolien Koppelaar en Paulien Nagtegaal afreizen naar Oekraïne. Zij zullen voor een jaar lang het eiland verlaten om zich in dienst te stellen van de kinderen van Roma (Zigeuners) in Oekraïne. 'Durf over je grens' Taaistudie Op de hoogte Het Opera en Oratorium Koor weer van start OOLTGENSPLAAT - Op vrijdag 26 en zaterdag 27 augustus vindt weer de Omloop van Goeree-Overflakkee plaats. Het is de 16e keer dat deze wandelprestatietocht van 110 kilo meter wordt georganiseerd. Op zijn kop Kinderomloop "3 2 52 A-B Vrijdag 19 augustus 2005 78e jaargang nr. 7432 mÊmÊSmiMSËg'mmmtaimmmiiKmamm^ mm^ms^^^f^SMSimtmimmxtammm^^mutmmiKtPiumxmm OUDDORP - Op vrijdagavond 19 augustus (vandaag) hoopt ds. L. Schaaf- sma in het verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer' in Ouddorp iets te vertellen en te laten zien over zijn werk voor Stephanos in Malawi. Hij is daar als zendingspredi kant werkzaam in het opleiden van pre dikanten en evangelisten die nog weinig kennis van de Bijbel hebben. Deze avond begint om 19.30 uur en de opening wordt verzorgd door de plaatse lijke predikant ds. H. Lassche. Er is ook een verkooptafel aanwezig. Ds. Schaafsma is voor Ouddorp geen onbekende. In het verleden heeft hij hier verschillende malen mogen voorgaan en twee jaar geleden heeft hij hier ook gesproken op een zendingsavond. We hopen op een goede opkomst, zodat mag blijken dat er een thuisfront is voor mensen die ver weg werkzaam zijn in de zending. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - De politie van het district De Eilanden heeft woensdagochtend twee verdachten aangehouden tijdens een poging inbraak in een sportcomplex aan de Melkweg. Omstreeks negen uur zag een getuige dat een 19-jarige man uit Middelhamis uit het gebouw klom en dat een 20-jarige plaatsgenoot op de 'uitkijk stond.Het tweetal ging er vandoor en werd staande gehouden door de getuige en een aantal burgers. Gealarmeerde politiemen sen hebben de verdachten aangehouden en meegenomen naar het poütiebureau. SOMMELSDIJK - Een 15-jarige jongen uit Middelhamis is woensdagavond overleden na een aanrijding op de Dorpsweg. De aanrijding ontstond omstreeks kwart voor zeven toen een 16-jarige bromfietsbestuurder uit MeUs- sant een personenauto, bestuurd door een 32- jarige man uit Middelhamis, over het hoofd zag. De 15-jarige passagier van de bromfiets kwam na de aanrijding tegen een paal terecht en liep hierbij ernstig letsel op. Hij werd door ambulancepersoneel overgebracht naar het EMC in Rotterdam waar luj later als gevolg van de opgelopen verwondingen overleed. De Techische Ongevallendienst van de Ver- keerspoUtie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de aanrijding. OUDDORP - Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes ontstond er op de Oosterweg, door nog onbekende oorzaak, een aanrij ding tussen een fiets en een personenauto. Een 24-jarige fietser uit Hellevoetsluis hep hierbij verwondingen op aan zijn gezicht en een open beenbreuk. Hij is door ambulan cepersoneel overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum. De 60-jarige automobi liste uit Ouddorp liep geen verwondingen op. De Technische Ongevallendienst van de Verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de aanrijding. OUDE-TONGE - Het wijkteam van Goeree- Overflakkee is op zoek naar getuigen van een 'verlaten plaats ongeval' die donderdag 11 augustus op de Heerendijk plaatsvond. Omstreeks kwart over elf reed een 16-jarig meisje te paard uit Middelhamis over de Hee rendijk toen een nog onbekende bestuurder van vermoedelijk een groene Landrover van achteren naderde. Het meisje wilde naar links gaan om uit te wijken voor de naderende auto. De automobihst kon het paard niet ontwij ken en reed tegen het dier aan. De 16-jarige miter viel als gevolg hiervan van haar paard - af en liep onder meer een zware kneuzing in haar mg en gekneusde ribben op. Het paard bleef ongedeerd. De automobihst ging er na de aanrijding vandoor zonder zich bekend te maken of te bekommeren over het slachtof fer, oütiemensen stelden na de melding een onderzoek in de omgeving in, maar troffen de auto niet meer aan. Ook nader onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Getuigen of mensen die anderzins informatie kunnen geven over deze aanrijding, worden verzocht contact op te nemen met de politie. MIDDELHARNIS - Voor de zomervakantie hebben de kinderen van de Groen van Prinste- rerschool in Middelhamis gewerkt aan een project. Het ging dit keer over 'tuinen'. Een heel leuk onderwerp waar de hele school met veel plezier aan gewerkt heeft. De kleuters troffen het dat er op hun plein nog een stukje tuin helemaal leeg was. Ze hebben met elkaar gespit, gezaaid en gepoot dat het een Ueve lust was. Het resultaat was enorm.aardappels, boontjes, uien, bieten, aardbeien en vooral heel veel zonnebloemen! Toen ze na de zomervakantie temg kwamen op school konden ze hun ogen niet geloven: een tuin vol zonnebloemen en in het midden een reuze-zonnebloem van mim 4 meter! I uur foto-frvitm OWOOtf-WHMnrtJÏ U (OUT) UI611 fn 6I37H Ontdek 't btj uw G2-d^oicr' of Wijk olvost op v-'ww.optfinieuvvs.n! Knöps BV - Langeweg tl3 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Klooiterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 ■ut:orii'icii mpt pier MAKELAARDI Middelhamis B.V. Voor de Icoop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 WIIDDELHARNIS» TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Iwl 1% E %f Sm f^ mM iiBïi MIDDELHARNIS - Geert Volders is een bekend gezicht op de kinderboerderij van Zuidwester Hemesseroord. Dat is ook geen wonder, want vanaf 1 oktober 1975, is Geert op de kinderboerderij werkzaam geweest! Maar nu is dan na bijna 30 jaar, de tijd geko men om afscheid te nemen. Op woensdag 31 augustus wordt op de kinderboerderij vanaf 13.30 uur een afscheidsfeestje voor Geert georganiseerd. Uiteraard zijn de bewoners en personeel van Hemesseroord uitgeno digd, maar ook alle kinderen en overige vaste bezoekers zijn natuurlijk van harte weUcom om Geert uit te zwaaien. De kinderboerderij is voor de gelegenheid feesteUjk versierd en voor alle bezoekers is staat er een hapje en een drankje klaar. Kinderen kunnen een ritje met een huifkar maken. STELLEND AM - Als u van zingen houdt en daar nog niets mee doet, brengen wij u of jou met deze uitnodiging in de gelegenheid, ken nis te maken met ons Chr. Gem. koor, 'SoU Deo Gloria' uit Stellendam. We kuimen heel goed versterking gebmiken, zowel dames als heren We geven regelmatig concerten en werken ook samen met andere koren. Dit jaar hopen we op 1 december, ons 60-jarig jubileum te vieren. Onze wekelijkse repeti ties houden we op woensdagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur in verenigingsgebouw "De Rank". Graag nodigen we u of jou, geheel vrijblijvend uit om onze Open Repetitie avond bij te wonen. Deze wordt gehouden op woensdag 24 augustus 2005. Aarzel dus niet, maar kom!!! Bestuur, leden en dirigent van de Chr. Gem. Zangver. '^oli Deo Gloria te Stellendam. DoorAdri v.d. Laan Jacolien Koppelaar uit Sommelsdijk en Pau lien Nagtegaal uit Dirksland raakten met elkaar bevriend tijdens een stageperiode in het Engelse Wales. Vanuit hun SPW-oplei- ding aan het Hoombeeck College kozen ze voor een stageplaats in Engeland. De vijf maanden van hun stage besteedden ze aan activiteiten in een Engels gezinsvervangend tehuis, In Wales kwamen ze in contact met een echtpaar dat gehandicaptenwerk ver zorgde voor de organisatie 'Kerk in Actie'. Dit is een organisatie van de PKN-kerken die diaconale hulp verleent in verschillende delen van de wereld. Het werk in Engeland onder de gehandicapten beviel de beide vriendinnen zo goed dat ze het in ieder geval nóg wel een jaar voort willen zetten, maar dan in een ander land, waar ook veel diaco nale hulp nodig is. De organisatie 'Kerk in Actie' heeft ook een jeugdorganisatie die onder het thema 'Durf over je grens' jongeren uitzendt voor een diaconaal jaar naar een plaats waar wel een handje extra hulp kan worden geboden. De vriendinnen kozen in het kader van dat pro ject voor een 'baantje' als onderwijsassistent op een school in Oekraïne. Een school die alleen bestaat uit kinderen van de Roma, zoals de zigeuners in Oost-Europa worden genoemd. De Roma is een bevolkingsgroep in Oekra ïne, die achter gesteld wordt en heel veel armoede kent en daarom ook primitief leeft. Door een goede scholing probeert men de levenstandaard op een hoger peil te bren gen. En daar willen Jacolien en Paulien best een handje bij helpen. "Wij vinden het voor onszelf fijn om een jaar anderen te helpen, zonder er zelf beter van te worden", zo moti veren ze hun keuze. Uit het gesprek met de beide meiden blijkt dat toch een beetje 'een sprong in het diepe' is, maar zij hebben er allebei veel zin in en daarom vertrekken ze bin nenkort vol goede moed naar het oosten. Ze reizen met nog een deelnemer elders uit Jacolien Koppelaar (links) en Paulien Nagtegaal nu nog aan de rand van Sommelsdijk, maar straks in Oekraïne (Foto: Adri v.d. Laan) het land per auto via Wenen naar Oekraïne. In een plaats aan het Balatonmeer in Hongarije, verblijven ze eerst tien dagen voor een korte intensieve taaistudie. In deze tijd wordt het 'woordjes stampen' voor beiden, zodat ze de taal, die op hun eindbestemming gesproken wordt enigszins machtig zijn. Ondanks de voorbereidingen beseffen ze wel degelijk dat het moeiüjk zal zijn om aan de taal en de cul tuur van de bewoners te wennen. Toch weten ze zich gesteund door de organisatie 'Kerk in Actie', die er alles aan doet om de deelne mers aan het project optimaal te begeleiden. Naast de begeleiding op de school hebben ze iedere week ook een gesprek met hun men tor van de organisatie. Eenmaal op de plaats van bestemming in Oekraïne aangekomen worden ze allebei bij verschillende - Roma - gastgezinnen ondergebracht. Waar ze onge twijfeld deel zullen uitmaken van de primitie ve levenswijze van de Oekraïense zigeuners. Hun werkzaamheden zijn tweeërlei. Ze gaan op een school werken als onderwijsassistent, waarbij ze het plaatselijk onderwijspersoneel behulpzaam zijn. Verder zal Jacolien ook zondagsschoolwerk gaan verrichten en zal Paulien op een inter naat voor scholieren hand- en spandiensten gaan verlenen. De beide vriendinnen beseffen dat hun werk in Oekraïne totaal anders zal zijn dan hun stageperiode in Wales. In Engeland was het - door de korte afstand - nog mogelijk dat hun ouders of familie op bezoek kwamen, dit zal in Oekraïne niet het geval zijn. Ook zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn dat ze 'tussendoor' nog even de Flakkeese bodem zullen bezoeken. "De organisatie raadt tus sentijds bezoek aan thuis sterk af omdat dit een negatieve uitwerking kan hebben op de band met de kinderen daar en het zou voor jezelf ook moeilijker zijn om weer te wennen na een bezoek aan thuis". Voorheen was het meestal nog niet zo gemakkelijk om een visum te verkrijgen voor Oekraïne, maar de beide vriendinnen hebben wat dit betreft geluk gehad, want met ingang van augustus is het niet meer nodig om voor dat land een visum te hebben. Toch zal het verblijf in Oekraïne nu en dan wel eens moeilijk zijn en ze kijken er dan ook met gemengde gevoelens naar uit: "Aan de ene kant zijn er veel dingen die nog onzeker zijn, maar aan de andere kant zien we het ook als een uitdaging", aldus de vrijwilligers. In ieder geval zullen ze eind augustus vol goede moed vertrekken. Ze hebben met Eilanden Nieuws afgesproken dat ze op regelmatige tijden iets van zich laten horen via de krant. Ze zullen dan hun belevenissen in Oekra ïne met de lezers van de krant delen. Of de contacten via e-mail of de post zullen gaan kunnen ze nog niet zeggen, want ze zijn zich bewust dat communicatiemiddelen in Oekra ïne van mindere kwaliteit zullen zijn dan in hier in Nederland. Jacolien en Paulien 'dur ven over hun grens' in dienst van de naaste. Inlichtingen over de organisatie kan worden verkregen via de websites www.kerkinactie. nl of www.durfoverjegrens.nl Eind september start het nieuwe cursus seizoen van de Stichting Kunst Culmur Educatie. Een groot aantal mensen heeft zich al ingeschreven. Toch zijn nieuwe cursisten nog van harte welkom. Inschrijven kan tot 10 september. De brochure kunt u aanvragen bij het secretariaat, tel. 601048 of via e-mail phofsdebruij ne hetnet.nl Meer informatie is ook te vinden op onze website: www.kcego.nl Het Opera en Oratorium Koor Zuid-West Nederland is weer begonnen aan een nieuw zangseizoen. In de zaal van de Katholieke Kerk aan de Langeweg in Middelhamis wordt er vanaf 17 augustus iedere woens dagavond onder leiding van dirigent Bas van Houte gerepeteerd. Het repertoire bevat werken van de grote componisten zoals Bach, Beethoven, Faure, Puccini en veel anderen. De Matthaus Pas sion staat, na de enthousiaste reacties op de uitvoering van 2005, ook in 2006 op de agenda. Het koor, met een streefbezetting van 60 zangers en zangeressen, zoekt nieu we leden. Voor sopranen, alten en tenoren is er nog plaats in bij de vereniging. Zoekt u een nieuw koor, of wilde u altijd al zingen, maar kwam het er niet van: kom eens naar de repetitie. Ervaar het enthousiasme van onze leden en ontdek hoe veel plezier en voldoe ning muziek maken ook u kan geven. Is uw belangsteUing gewekt, neem dan contact op met de voorzitter en maak een afspraak. Belt u haar na 16.30 uur op tel.no 0187 485024. Bestuur en leden zullen u gastvrij ontvan gen. De Omloop van Goeree-Overflakkee is lan delijk bekend. In dit verband brengt Jeltje van Nieuwenhoven, Ud van het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland op zaterdag 27 augustus tijdens een werkbezoek een bezoek aan deze omloop. Haar aandacht gaat onder meer uit naar het werk van de vele vrijwilligers in de Omloop van Goeree-Overflakkee, zoals medici, chauffeurs, motorrijders en medewerkers voor het verzorgen van eten en drinken. Op 26 en 27 augustus staat het Zuid-Holland se eiland Goeree-Overflakkee vierentwintig uur lang op zijn kop. Want dan wordt deze 11 O-kilometer lange wandelprestatietocht georganiseerd. De lopers krijgen daar 24 uur de tijd voor. Het is een enorme prestatie een dergelijke monsterwandeltocht te volbren gen. De zware route loopt rondom het eiland en gaat gedeelteUjk door unieke natuurge bieden, over buitendijken en via het strand. Dit kan slechts één keer per jaar. Alleen voor de Omloop van Goeree-Overflakkee worden natuur- en wandelgebieden, slikken, waaron der gebieden die gewoonlijk zijn afgesloten, eenmalig allemaal tegelijk opengesteld. Zo'n kleine 10.000 mensen zijn een nacht en een dag op de been om de verrichtingen van de wandelaars gade te slaan, hen te ondersteu nen en aan te moedigen. De start is op vrijdag 26 augustus om 19.00 uur op de Kaai te Ooltgensplaat. Goede doel De lopers doen niet zomaar mee. Zij laten zich sponsoren en brengen een bedrag bijeen voor een goed doel. Deelname is ook moge- Ujk in estafettevorm; teams in een eigen samenstelling kunnen de afstand met drie personen afleggen. Het hoofddoel van dit jaar is een bijdrage aan de bouw van het nieuwe vakantieschip voor mensen met een lichamelijke handicap van de Nationale Vereniging Zonnebloem. Als een enorm bouwpakket groeit het 115 meter lange vaartuig van de Zonnebloem met de week. Het bedrag dat de lopers van de Omloop van Goeree-Overflakkee bijeen brengen is bestemd voor de aanleg van een vrijwilligershut in dit schip. Op 27 augustus, bij toeval gelijktijdig met de Omloop van Goeree-Overflakkee is de tewaterlating van het casco van dit schip van de Zonnebloem in Kinderdijk. En dat terwijl lopers 110 kilome ter proberen af te leggen van de omloop, de ook wel bekend staat als de tocht van bloed, zweet en tranen, maar ook van genoegdoe ning. Bijzonder is dat er sinds 2004 ook een Kin deromloop wordt georganiseerd tijdens dit evenement voor kinderen van het basison derwijs. Op zaterdag 27 augustus lopen ruim 350 kinderen afhankelijk van hun leeftijd een tocht van 5 tot 15 kilometer. Er wordt op twee plaatsen gestart voor twee verschillen de leeftijdscategorieën, te weten: Startplaats Oude Tjonge om 11.00 uur (14,8 km) voor kinderen uit groep 6 tot en met 8; Startplaats Galathese Haven om 12.00 uur (4,8 km) voor kinderen tot en met groep 5. Deze groepen lopen hetzelfde traject als de lopers van de "grote" Omloop.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1