'IVIan van het eerste uur' van jubilerend RTIVI-museum koninklijk onderscheiden In memoriam Annie de Blok-Melissant Canadese organist geeft concert in Strijen Acties KNRIVI Stellendam en Ouddorp kievit warmte Koersbal in Ooitgensplaat Nog plaats bij lessen Algemene Muzikale Vorming IVIuziekschool Cursus acrylschilderen Everhard Zwart en zoon Activiteiten in kerk tijdens rommelmarkt Openlucht Doopdienst Berea gemeente Nieuwe EHBO-cursus Sommelsdijk Zendingsavond Stephanos chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Eurokotter s?» Topmuseum Voortrekkersrol Foto's Dinsdag 16 aiigustus 2005 78e jaargang nr. 7431 Deze week is overleden een levenslustige enthousiaste vrouw die zich met veel humor en toewijding ingezet heeft voor het gemeenschapsleven van Stellendam. Geboren op 21 februari 1930 heeft zij vanuit haar ouderlijk huis van de klompenmaker op de Achterweg, de oorlog met een ondergedoken broer en de watersnoodramp mee gemaakt. Zij werkte in de jaren 1948 tot 1956 als kraamverpleegster op Goeree-Overflakkee en tijdens de watersnoodramp in Den Briel. Zij was vele gezinnen tot vreugde en verlichting bij een al zo'n bijzondere gebeurte nis als een geboorte. Na de geboorte van haar kinderen was de taak van huisvrouw en sociale ondersteuner van haar man Han de Blok in zijn bouwbedrijf niet voldoende voor haar energie. Ze zette zich in voor het Rode Kruis van 1947 tot 1992, was daarin eerst actief als lid en later als bestuurslid. In 1987 is zij onderscheiden voor 40 jaar trouwe dienst. Zij organiseerde met de karakteristieke Dr. Kreling en zijn opvolger Dr Van Rijswijk veel activiteiten. Een groot aantal jaren voer zij als vrijwilliger op het hospitaalschip de Henry Dunant. Voor de bejaardensoos vervulde zij vanaf 1970 tot 2000 een actieve animerende en ver zorgende rol. Eerst begeleide ze als Rode Kruisverpleegster de dagtochten en later werd ze bestuurslid en organiseerde zij mede de reizen. Van 1990 tot 2002 was zij verbonden met de creatieve club van Stellendam hierin kon zij haar hobby, het breien volledig uitleven. Ze kenmerkte zich door haar zeer spontane hartelijke gedrag en was een steun voor vele zieken en bejaarden in de Stellendamse gemeenschap. Ook voor de 'gezonden' was er de kwinkslag die menigeen met een glimlach vervulde. Ondanks het feit dat haar eigen leven zich ook kenmerkte door moeilijke perioden, wist zij zich lang in te zetten. De laatste jaren van haar leven werd zij op liefdevolle wijze verzorgd, zoals zijzelf zo velen langdurig geholpen en verzorgd heeft. Het viel haar niet mee om zoveel aan anderen over te laten. Zonder een woord van beklag heeft zij haar moeilijke lijdensweg gedragen. Een bijzondere vrouw is zaterdag 13 augustus jl. overleden. De familie hoopt dat u goede herinneringen aan haar levenslust en zorgzaamheid heeft en wenst u toe dat u die vreugde mag ervaren in uw eigen leven, ook tijdens zware tijden die niemand vreemd zijn. Op zaterdag 20 augustus a.s. zal de Canadese organist André Knevel een concert geven op het orgel van de Grote of Sint-Lambertuskerk te Strijen. André Knevel is geboren in Bussum. Hij ontving orgellessen van o.a. Rutger van Mazijk en Willem Hendrik Zwart. In 1975 vertrok hij naar Canada waar hij zich vestigde in Catharines (Ontario) Hier heeft hij een grote lespraktijk voor orgel en piano opgebouwd en is hij tevens kerkorganist. Het programma staat in het teken van 60 jaar bevrijding. André zal in lat kader improviseren over het Canadese en Nederlandse volkslied. Uiteraard bevat het programma ook literatuur, waaronder werken van J.S. Bach, Guilmant, Rheinberger (o.a. de wereldberoemde Canti lena). Van Feike Asma speelt hij de "Hollandse Rapsodie" om te besluiten met een tweetal eigen bewerkingen. Het concert begint om 20.00 uurde deuren gaan om 19.30 uur open. De toe gang is gratis. Wel wordt bij de uitgang een collecte gehouden ter bestrijding van de onkos ten. STELLENDAM/OUDDORP - Op donderdag 11, vrijdag 12 en zaterdag 13 augustus heeft de kustwachtpost Ouddorp weer meerdere malen de bemanningen van de Stellendamse en Oudorpse reddingboten moeten alar meren. Ook de Ouddorpse reddings brigade heeft bij één van deze acties haar diensten bewezen. Het begon op donderdag om 13.00 uur, toen de 'Prinses Margriet' werd gealarmeerd voor de acht meter lange motorkruiser 'Zeewolf', thuishaven Scheveningen en onderweg naar Colijnsplaat met één persoon aan boord. Het scheepje was hoog en droog op de Ooster terecht gekomen. De reddingboot, die er niet langszij kon komen, is er zo dicht mogelijk naar toe gevaren, heeft twee opstappers over boord gezet, die lopend met de tros er heen zijn gegaan. De tros werd vastgemaakt en vervolgens werd het bootje van de droogte af getrokken. De 'Zeewolf' kon zijn weg weer vervolgen. Bij het heen en weer manoeuvre ren is een tros in één van de jet motoren van de 'Prinses Margriet' terecht gekomen, waar door de reddingboot maar van één motor gebruik kon maken. Na overleg met de wal werd besloten direct door te varen naar de werf in Maassluis. Aan de reddingsbrigade werd gevraagd de bemanning gedeeltelijk van boord te halen, waardoor de 'Christien', de reserveboot van de KNRM, bemand zou kunnen worden. Deze boot ligt nog steeds op het station Stellendam. Dit station is daar door inzetbaar gebleven. De bemanning was 16.30 uur weer op station en de 'Prinses Mar griet' was 17.30 bij de werf in Maassluis. De 'Christien' werd even later al opgepiept. Om 17.15 alarmeerde de kustwacht de beman ning voor de TH 25 'Pietemella Johanna'een eurokotter uit Tholen. Dit schip had te kam pen met motorpech en werd binnengesleept door de TH 10 'Dirkje'. Onderweg naar Stel lendam was de tros al een paar keer gebro ken en men was bang dat het in het Goereese Gat weer zou gebeuren. Daarom werd aan de reddingboot gevraagd de sleep te begeleiden. Dat begeleiden was net begonnen toen inder daad de tros weer brak. De 'Christien' nam daarop de TH 25 zelf op sleeptouw en bracht deze naar Stellendam en meerde het vaartuig af in de buitenhaven. Terwijl deze actie nog niet klaar was kwam de alarmering alweer voor de volgende klus. Het vissersvaartuig werd daarom snel afge meerd en de 'Christien' vertrok direct weer naar zee. Het was nu voor de 'TenTen' een 14 meter lang kajuitjacht, met één persoon aan boord komende van Griekenland en onderweg naar Hindeloopen. De uit Wup- pertal afkomstige opvarende bracht het scheepje voor de eigenaar van Griekenland naar Hindeloopen. De wind was helemaal weggevallen, zodat hij niet meer kon zeilen en hij kreeg motorpech, zodat hij ook niet op de motor verder kon. De boot op sleeptouw genomen en naar Stellendam gebracht. Even na 24.00 uur was de "Christien" weer paraat aan de reddingbootsteiger in de buitenhaven van Stellendam. De kustwacht piepte de bemaiming van de 'Christien' weer op de volgende dag, vrij dag 12 augustus om 13.30 uur, nu voor een 14 meter lang kajuitjacht met thuishaven Wemeldinge, van een Belgische eigenaar uit Deume. Het scheepje was met twee opvaren den onderweg van Denemarken naar Wemel dinge. Na een flinke onweersbui kreeg de reddingboot het verzoek te gaan kijken naar een jacht, waar de bliksem was ingeslagen, waardoor alle elektronica was uitgevallen. Er was alarm geslagen met een mobiele tele foon naar het Kustwachtcentrum. De positie was onduidelijk. De laatst bekende posi tie was tussen de Ooster en de Steile Hoek boei. Na enig zoeken en het aanklampen van verschillende jachten werd 'De Carina' aangetroffen bij BG 2. Een opstapper werd overgezet om de situatie op te nemen. Het bleek dat ze wel geschrokken waren, maar de situatie onder controle hadden. Alle elek trische apparatuur was uitgevallen, zodat ze niets meer konden bedienen. Ze wilden op de zeilen richting Neeltje Jans en vroegen wel hulp bij het aanlopen van de haven aldaar. De bemanning van de reddingboot vroeg der halve aan de kustwacht de 'Koopmansdank', de reddingboot van Burghsluis, te alarmeren, zodat die het karwei af zou kunnen maken. Die reddingboot was ongeveer 14.15 uur ter plaatse en zette een opstapper over, waardoor de man van de 'Christien' weer terug kon en deze reddingboot kon terugkeren naar haar eigen station. Tenslotte nog een actie van 13 augustus. De Ouddorpse reddingboot werd gealarmeerd om even na middernacht voor een boot in de problemen bij Brouwershaven. Ter plaatse aangekomen bleek dat het een 7,80 meter lange motorboot was, die over en op een strekdam was gevaren. De boot, met drie personen aan boord kwam van Port Zélande en voer naar Brouwersha ven. De boot bleek lek te zijn en kon zelf niet meer varen. Op sleep genomen naar Brou wershaven en vanaf het water werd alvast verzocht om de botenlift op de werf aldaar klaar laten maken. In de haven werd direct de boot daarin gemanoeuvreerd. Het bleek dat er veel schade was. Een scheur van 1 meter in de kiel en een grote scheur aan stuurboord- zijde, terwijl de schroef en het roer onherstel baar beschadigd bleken te zijn. Twee van de opvarenden waren door de aanvaring met de strekdam Ucht gewond geraakt aan gezicht en handen. De bemanning van de 'Griend' was omstreeks 03.00 uur weer op haar eigen station. Industrieweg 44 3241 MA Middelhamis Tet.: (0187) 482609 E-mail: info@kievitwarmte.nl www.kievitwarmte.nl GOLTGENSPLAAT - Op donderdagmiddag 1 september gaat de MBvO koersbal voor 50- plussers van start, in 't Centrum, van Weel straat 10 in Ooitgensplaat. Er is koersbal van 14.00 uur tot 16.00 uur. Bij deze gezeUige, sportieve groep is nog plaats voor nieuwe deelnemers. Zowel dames en heren zijn van harte welkom. De kosten zijn slechts 4,50 per maand, inclusief koffie. Kom vrijblijvend een keer kijken of meespelen op donderdag middag. Voor meer informatie of aanmelden kunt u contact opnemen met de SWO, tel: 641344. MIDDELHARNIS - Muziek maken is heel leuk en je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen. Gelukkig is er nog wat ruimte om nog wat kinderen te plaatsen, want speciaal voor met name jonge kinderen bestaat de mogelijkheid om Algemene Muzikale Vor ming te volgen aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee. De lessen zijn bedoeld voor de jongens en meisjes die nu beginnen in groep 4 van de basisschool. Met ingang van dit nieuwe schooljaar wordt er dan weer begon nen met groepen van ongeveer 10 tot 15 kin deren die 45 minuten per week les krijgen. Het ontwikkelen van de elementaire muzi kale vaardigheden staat centraal en de cur sus is een goede vooropleiding voor het later leren bespelen van een instrument. Vooral spelenderwijs zullen de kinderen vertrouwd gemaakt worden met o.a. het notenschrift, de toonhoogtes, de maatsoorten, de ritmes, etc. Veel zingen, zelf muziek maken op het Orff- instrumentarium, naar muziek luisteren en met allerlei klankspelletjes aan de gang gaan maakt de lessen tot een leuke en leerzame belevenis. De lessen van het nieuwe schooljaar starten op vrijdag 26 augustus 2005 en de kosten zijn 100,00 per jaar. U kunt uw kind nog opgeven door een aanmeldformuher/pros- pectus aan te vragen bij de administratie van de Muziekschool in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis, tel. 482400 (tus sen 9.00 en 12.00 uur), fax. 489115, e-mail: muziekschool@hetdiekhuus.nl OOSTFLAKKEE - De Stichting Welzijns werk Oostflakke organiseert twee nieuwe cursussen acrylschilderen in Den Bommmel en Oude Tonge. Er is nog plaats voor nieuwe cursisten. De cursussen worden gegeven door Frank Mommersteeg. De lessen bestaan uit 8 lessen van 2 uur en zullen één maal in de twee weken gegeven worden. De ene cursus begint op donderdagochtend 8 sep tember om 9.15 uur in het Westerlicht in Den Bommel. De andere cursus begint op dins dagavond 13 september om 19.00 uur in het Infocentrum in Oude Tonge. Deelnemen aan één van de cursussen kost 65 Euro,- exclusief materiaal. Verf en papier kunt u via de docent aanschaffen. De totie materiaalkosten voor deze cursus zullen ongeveer 35 Euro bedra gen. U kunt zich tot 29 augusms aanmelden bij de SWO, tel: 641344. Maandag 22 augustus wordt het laatste con cert gegeven, in de serie van vier, die in de maand augustus worden gegeven in de Nederiands Hervormde Nieuwe Westerkerk, aan het Valeriusrondeel te Capelle aan den IJssel. Organist Everhard Zwart zal deze avond wederom een gevarieerd prograimna presenteren. Diverse bezoekers hebben wat composities als verzoek opgegeven tijdens de eerste drie avonden. Daarbij is ook het verzoek geko men om de medewerking aan het concert van zoon Hidde Zwart op trompet. Hidde vindt het wel leuk om een keertje mee te 'blazen' tijdens het concert. Hij heeft al enkele jaren trompetles aan de muziekschool te Krimpen aan den Ussel en is een enthousiast lid van Muziekvereniging Concordia. Gedurende de zomermaanden is Hidde als vaste registrant van zijn vader bij bijna alle orgelconcerten aanwezig geweest. Daarom is het leuk om hem tijdens het slotconcert op een andere manier bezig te zien en te horen. Dit dus op maandag 22 augushis, aanvang 20.00 uur. De avond wordt geopend en geslo ten met samenzang. Vooraf en na afloop van het concert is er gelegenheid tot koffie drin ken in de hal van de kerk. Naast de kerk is veel parkeergelegenheid. De toegang is 4,00 Euro p.p. met een reductie voor kinderen. De zojuist onderscheiden heer Baars met burgemeester Van der Velde (foto: Adri v.d. Laan) OUDDORP - Donderdag verliep de dag anders dan anders voor Arie Baars uit Ouddorp. Als wagenvoer- der van de bielzentram 1602 van het RTM-museum in Ouddorp werd zijn tram voortijdig stilgezet. Baars werd van de tram gehaald en moest zich naar de werkplaats begeven. Na het openen van de roldeuren bleek tot zijn verrassing een fors gezelschap hem op te wachten. Door Adri v.d. Laan Het was op 11 augustus 1965 dat de Museum Stichting Rotterdamse Tramweg Maatschap pij werd opgericht. Veertig jaar lang hebben de vele vrijwilligers een groot deel van hun vrije tijd gestoken om het museum aan de Brouwersdam op het huidige peil te krijgen. En dat het RTM-museum in een behoefte voorziet bleek vorige week, toen er op één dag maar liefst 1100 mensen het museum en de trams met een bezoekje vereerden. Eén van de mensen van het eerste uur was de heer Baas en zijn collega RTM'ers von den dit de aanleiding om Baas voor te dragen voor een Koninklijke Onderscheiding. Posi tief werd er uit Den Haag gereageerd en bur gemeester Van de Velde van Goedereede was blij dat zij de onderscheiding bij Baas op kon spelden en ook bij de jubileumviering van de Stichting was uitgenodigd. Voor dat Van de Velde naar Goedereede kwam was haar de bijzondere plaats van het Tram museum nog niet opgevallen. Maar tijdens een kennismakingbezoek eerder dit jaar was zij door de bestuursleden 'bijgepraat' en ze kwam tot de conclusie dat het museum "een van de topmuseums" is. In haar toespraak tot de jubilerende vereniging liet mevrouw Van de Velde weten zeer onder de indruk te zijn van alles wat de vrijwilligers in het museum bij elkaar hebben gekregen en deze verzame ling blijkt bijzonder te zijn. "Het museum geniet niet alleen landelijke bekendheid, maar zeker ook internationale bekendheid. Dit komt niet alleen omdat treinfanaten over de hele wereld wonen, maar dat komt voor een groot gedeelte door de bijzondere collec tie die hier is gehuisvest én de waarde van die collectie", zo verzekerde mevrouw Van de Velde, die ervan uitgaat dat de tramrit richting Port Zélande binnenkort zal worden uitgebreid naar de Middelplaat. Tijdens het eerder genoemde kennismakings bezoek maakte mevrouw Van de Velde haar eerste ritje met een tram waar de secretaris van de stichting, Arie Baars aan het stuur zat en bij die gelegenheid vertelde hij 'zijn verhaal' over de voorliefde voor de tram. Ze vertelde dat Arie vroeger graag bij de tram wilde werken, maar dat zijn vader hier niet zo op gesteld was, deze zag niet veel toekomst voor deze vervoersvorm. Vervolgens nam Arie het heft in eigen hand en legde op een dag een steen op de rails, waardoor een tram ontspoorde. Het liep allemaal goed af, maar Arie moest voor straf terugkomen om de tramstellen schoon te maken. "En zo kwam hij via een omweg toch bij de tram terecht en hij is deze altijd trouw gebleven". Mevrouw Van de Velde wees erop dat Baars een voortrekkersrol heeft vervuld bij de tot standkoming van het museum nadat de laat ste streektramlijn werd opgeheven. "De heer Baars was één van de mensen van het eerste uur die zich beijverden om het RTM-materi- aal veilig te stellen". Namens de stichting was Baars onderhandelaar bij de gemeente Helle- voetsluis voor de vestiging van het museum in die plaats. Later onderhandelde hij met de gemeente Goedereede voor het verhuizen van het museum. Baars had ook een coördineren de taak bij de restauraties en het onderhoud van het materieel, de opstallen en de baan. Ook zet hij zich in om sponsoren te krijgen voor het museum en voert hij onderhandelin gen met leveranciers. Naast veel praktische werkzaamheden voor het trammaterieel is hij ook bestuurlijk actief geweest voor de Stich ting Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Burgemeester Van de Velde prees de kwa- hteiten van Baars en zij noemde hem een "voorbeeld voor al die andere vrijwilligers, een man van weinig woorden, een man die staat voor zijn zaak, die een betrokkenheid uitstraalt die uniek is te ervaren, die een voor uitziende blik had, die het nageslacht iets moois heeft achtergelaten, die al zijn vrije tijd steekt in zijn Iocs en zijn museum". Nadat mevrouw Van de Velde de heer Baars de versierselen, die behoren bij het Lid maatschap in de Orde van Oranje-Nassau had opgespeld. Sprak een duidelijk geëmo tioneerde Baars een dankwoord. De elfde augustus was voor hem een datum die voor hem een bijzondere betekenis had. In 1999 was op die datum zijn vrouw overleden en Baars verzekerde zijn toehoorders dat hij al zijn werkzaamheden nooit had kunnen doen zonder zijn vrouw. Ook had hij nog een ande re Bron die hem er voor de kracht geeft en hij verklaarde zich ook dankbaar tegenover God. Hij dankte ook al zijn collega's voor de goede samenwerking. Namens de Tramwegstichting sprak de heer Van Leeuwen. Hij vergeleek het Trammu seum met een 'Moeder met vele dochters' en hij doelde hiermee op de bereidwilligheid die de medewerkers van het museum toonden als hen door anderen om hulp wordt gevraagd. Hij bood Baars drie foto's van de laatste tramrit met het door hem geliefde tramstel. OUDE TONGE - Op zaterdag 20 augustus is er een rommelmarkt van de Hervormde kerk te Oude-Tonge. Tijdens de rommelmarkt is de grote kerk aan de Kerkring geopend voor bezichtiging. In de kerk vinden enkele acti viteiten plaats. Van 09.00 tot 16.00 uur is elk uur gedurende drie kwartieren het Fro- beniusorgel te bespelen voor iedereen die als amateur, professional of gewoon nieuwsgie rige muziekliefhebber altijd al eens op een groot kerkorgel heeft willen spelen (opgave vóór 13 augustus 2005 via 0187-641304 of a.kleml@chello.nl). In het overblijvende kwartier vindt elk uur een rondleiding door de kerk plaats, waarbij uitleg gegeven wordt over de historie van het kerkgebouw. Voor de kinderen zal er dan worden voorgelezen. U kunt natuurhjk tijdens de orgelbespelingen ook zelf op uw gemak de kerk bekijken en ondertussen genieten van het orgelspel. U vindt in de kerk ook een presentatie over de zustergemeente in Uzon (Roemenië). Onder andere aan de hand van dia's kunt u kennis maken met dit Roemeense dorp waarmee de Hervormde gemeente van Oude-Tonge al tien jaar een relatie heeft. En natuurlijk kun u zich in de kerk terugtrekken om (geestelijk) rust te vinden. De Berea gemeente Oude-Tonge hoopt op zondag 21 augustus al weer de der de en laatste openluchtdienst te hou den aan de Grevelingendam. Deze laatste openluchtdienst zal zoals elk jaar ook een hele speciale dienst zijn waarin ook de Doop plaats vindt. Enkele mensen hopen hun 'oude' leven te begraven in het watergraf en op te staan in een nieuw leven met God. De openluchtdiensten zijn elk jaar weer een belevenis en vele mensen komen op deze prachtige manier in aanraking met het evangelie van Jezus Christus. Na afloop is er ook de mogelijkheid om op ontspannen wijze nog na te praten over deze doopdienst. De dienst begint om 14.30 uur en spreker is Dhr. H. Scheermeijer. De diensten worden gehouden bij de boot- helling van "Strand Grevelingendam" tussen Oude-Tonge en Bruinisse. Vanaf Oude-Tonge volg de N59 richting Zierikzee, 1 afslag rechts richting strand Grevehngendam.vandaar volg borden openluchtdienst. Voor meer informatie over deze diensten kunt u bellen met 0187-632515 of 657920. Half oktober start de EHBO-vereniging Som melsdijk bij voldoende deelname een nieuwe EHBO-cursus. De cursus omvat EHBO, ver- bandleer en reanimatie. Opgave bij mevrouw T. Klein, tel.: 0187-486174 of mevrouw J. van Eek, tel.: 0187-486221. OUDDORP - Op vrijdagavond 19 augustus hoopt ds. L. Schaafsma in het verenigings gebouw "Eben-Haëzer" in Ouddorp iets te vertellen en te laten zien over zijn werk voor Stephanos in Malawi. Hij is daar als zendings predikant werkzaam in het opleiden van predi kanten en evangelisten die nog weinig kennis van de Bijbel hebben. Deze avond begint om 19.30 uur en de opening wordt verzorgd door de plaatsehjke predikant ds. H. Lassche. Er is ook een verkooptafel aanwezig. Ds. Schaaf sma is voor Ouddorp geen onbekende. In het verleden heeft hij hier verschillende malen mogen voorgaan en twee jaar geleden heeft hij hier ook gesproken op een zendingsavond. We hopen op een goede opkomst, zodat mag blijken dat er een thuisfront is voor mensen die ver weg werkzaam zijn in de zending

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1