Overdenking Oost Europa Werkgroep 'Middelliarnis' stuurt liulptransport naar Roemenië iMdetaiga uit de Heilige Schrift 16 Gespreksgroep ouders van zuigelingen EIIAIIDBn-tllEUlia DSURWAARDEK WAAR IS DE KOFFIE GEBOREN? SIAGROOMTRUFFELS PRENT-SIJBEL NARE DROMEN Verkoopochtend Melissant HONDtA. Extra ruimte, .ga voor een Honda! Vrees niet, dient de Heere (1) Autobedrijf Jan van Dijit Brieiie Verwoest Mfaiga-^rilogie deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2005 ••^.•«•i '^^Z'^ h.'*' Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mag een deurwaarder op eigen houtje beslag leggen zonder rechterlijke uitspraak of von nis? Antwoord: Beslaglegging zonder een rech terlijke uitspraak/vonnis is in beginsel niet mogelijk. Een advocaat kan wel om verlof vragen bij de rechter, waarna een gerechts deurwaarder conservatoir beslag kan leggen. Als een kind van twee jaar door een griep virus hoven de 4CPC koorts heeft is het dan beter om paracetamol te geven of rem je daarmee het ziekteproces? Antwoord: Paracetamol is een uitstekend middel tegen pijn en koorts; het heeft vrij wel geen bijwerkingen en is daarom vrij te koop. Voor kinderen bestaan speciale tablet ten met een kleine dosering. Koorts is een symptoom bij verschillende ontstekingen, ook bij griep. Koorts en pijn hebben geen andere functie dan om aan te geven dat er iets aan de hand is. U kunt dus altijd bij een kindje met koorts door griep paracetamol ge ven. De ziekte wordt daarmee bestreden en duurt niet langer. U mag zeker meer dan één tabletje geven. Hiermee kan ook een koorts stuip worden voorkomen. Het maakt geen verschil of een koorts constant hoog is of in hoogte verschilt. Ik vraag mij af, waar de koffie vandaan is gekomen en wat dat woord eigenlijk bete kent. Weet u dat? Antwoord: Er doen twee lezingen de ron de over de herkomst. Volgens de ene zou de plant ontdekt zijn in de provincie Kaffa van het Afrikaanse land Ethiopië (vroeger ook Abessinië genoemd) en via handel drij vende Arabieren in Zuid-Arabië terecht zijn gekomen, waar men de plant systematisch ging verbouwen en naar de herkomst kaffa noemde. Toen de Arabieren de stimulerende koffie verder verhandelden, brachten zeeva rende handelsschepen de bonen naar Venetië, waar de eerste lading in 1615 aan wal zou zijn gekomen. Volgens Oostenrijkse bronnen vonden de Turken bij de uitbreiding van hun Osmaanse Rijk de koffieplanten in Jemen. Het drinken van 'Turkse koffie' (heet water op gemalen bonen in een klein kommetje gieten en dat met kleine teugjes opzuigen zonder het koffiedik) vond ingang in het ge hele rijk, dat zich over grote delen van Azië en Oost-Europa uitstrekte. De naam zou af geleid zijn van het Arabische woord kahweh drank. Toen de Turkse legers in 1683 het beleg van Wenen moesten afbreken, vonden de inwoners van die stad in de verlaten vij andelijke stellingen zakken vol koffiebonen. Daaraan zou Wenen zijn vele koffiehuizen en die verschillende manieren van koffie zet ten en opdienen danken. West-Europa zou ondertussen de koffie via de Zuid-Europese havens hebben geïmporteerd. Koffiehuizen schoten overal als paddestoelen uit de grond. In Den Haag werd in 1664 het eerste café van ons land geopend. Amsterdam werd eind 17de eeuw dank zij onze handelsvloot het wereldcentrum voor de koffiehandel. Kent u een praktisch recept voor slagroom truffels? Antwoord: Haal 250 gram couverture bij een banketbakker. Dat is voordelige choco- i lade met wat extra suiker en cacaoboter in blokken, die u bij ca. 32° C in een pannetje kunt smelten. Kunt u geen couverture krij- ,gen, smelt dan pure repen tot dat gewicht. Meng er een kwart Uter stijfgeklopte slag room doorheen. Spuit van het mengsel kleine bolletjes en laat die even opstijven. Haal ze daarna nog eens door juist gesmolten slappe chocola en bestrooi deze truffels met cho coladevlokken of hagelslag van echte cacao (dus zonder geur-, kleur- of smaakstoffen). KUTTENKAT Onze langharige rookkleurige Perzische kat krijgt klitten. Als ik die uit elkaar probeer te trekken, haal ik er soms hele plukken uit, waardoor er kale plekken ontstaan. Van knip pen wordt ze niet mooier Bestaat er een spe ciale antiklitten kattenshampoo? Antwoord: Raskatten die naar een tentoon stelling gaan, worden wel gewassen, en met shampoo behandeld, maar dan ontstaan er nog meer klitten en die moeten heel zorg vuldig worden uitgekamd. Zulke langharige poesen moeten van de aanvang af twee of drie keer per dag worden gekamd. Als u dat niet goed bijhoudt, vervilten de klitten en moet u ze later helemaal wegknippen, met als gevolg een aantal kale plekken. Met het kammen haalt u ook de losse haren weg, die het dier anders naar binnen zou krijgen als het zich schoonlikt, en met de stofkam kunt u evt. aanwezig ongedierte wegvangen. Zet daarvoor altijd een bakje heet water met een druppeltje chloor klaar. U zult zien, dat de vacht van uw pers door dat kammen fraai gaat glanzen. VERVALLENDE DATUM Als verpakte vleeswaren worden geopend, blijft, dan de uiterste verkoopdatum op het pakje wel van kracht? Antwoord: Nee, die geldt alleen voor de on geopende pakjes. 2todra er lucht bij de inhoud komt, kunnen de vleeswaren precies zo snel bederven als de verse. Die mag u dus slechts enkele dagen in de koelkast bewaren. Onlangs kreeg ik een prent-bijbel, gedrukt bij de Gebr. Diederichs in Amsterdam in 1845. De bijbel is voorzien met aantekeningen van ds. D. Broedelet Dz. Kunt u mij meer vertel len over deze'dominee en bijbel? Antwoord: Veel is er niet te vertellen over deze Nederlands hervormde predikant, o.m. te Durgerdam. Hij werd geboren op 2 april 1802 in Amsterdam, waar hij ook is overle den op 20 november 1866. De prentbijbel be vat al de canonieke boeken van het Oude en Nieuwe Testament, volgens de vertaling van Martin Luther en is versierd met ongeveer 1000 houtsneeplaten. Hierbij zijn gevoegd oorspronkelijke aantekeningen, voorname lijk tot verklaring van de fraaie houtgravu res, door ds. D. Broedelet, Dz. De bijbel is voorzien van een voorrede van B.T. Lublink Weddik. KLOKKENGELUI Waarom worden eigenlijk klokken geluid bij begrafenissen? Antwoord: Reeds Paulus spreekt in 1 Kor. 13:1 van de luidende schel. De handklok was er dus al vroeg! Sinds de 6e eeuw zijn ze bekend als middel om monniken in kloosters tot gebed op te roepen en vanaf de 8e eeuw keimen de kerken torens met luidklokken. Het waren oorspronkelijk slechts tijdseinen, die aangaven dat een bepaalde kerkdienst weldra begon. Daarop volgde het begrafe- nisluiden en de Rooms-katholieke kerk kent een uitgebreide klokkenüturgie. De reforma tie nam daarvan alleen het tijdsein over en vandaar dat luiden om 8,12 en 20 uur, wat in vele streken afzakte tot uitgebreid luiden om 12 uur. Maar verder geeft men toch het begin van de dienst aan, ook vaak de huwelijks- en begrafenisdienst. ledere streek heeft haar ei gen gebruiken op dit gebied. Zelfs de toon zetting is verschillend want als u de klokken in Italië of Spanje hoort en u vergelijkt ze met de onze, dan is het verschil duidelijk. Maar kerkelijk gezien is de klok toch iets bijkom stigs en vandaar dat de afgescheiden kerken nooit getaald hebben naar klokgelui. Ik heb veel last van nare dromen. Hoe kan ik hier van afkomen? Antwoord: Nare dromen en nachtmerries kumien bijverschijnselen zijn van koorts, angst, het gebruik van veel alcohol of van bepaalde medicijnen. In het laatste geval moet u de arts raadplegen die u het recept gaf, want die kan vaak wel een ander middel voorschrijven. De inhoud van een nachtmer rie kan volgens psychologen worden terug gevoerd tot vroeger tijden en kan een aan wijzing zijn van een nare heriimering uit uw jeugd, of van een wezenlijk conflict uit later dagen. In dromen krijgen gebeurtenissen en personen uit het verleden vaak een plaats, zij het niet altijd duidelijk herkenbaar. Onze hersens houden zich daar blijkbaar nog mee bezig, zonder dat wij ons daarvan bewust zijn. Dat is vooral het geval bij mensen die sociaal geïsoleerd leven en te weinig nieuwe contacten maken of een eentonig bestaan hebben. Mensen met een druk bezet leven hebben veel meer onderwerpen om aan te denken en van te dromen. Het kan zijn dat u zich nog niet definitief van bepaalde situaties hebt weten los te maken, of dat u de dood van een overledene niet kunt aanvaarden. Voor uzelf is het beter om die dromen niet te ernstig op te vatten. Kunt u zich er moeilijk van losmaken, bespreek het dan eens met uw huisarts. Zonodig kan hij u naar een speci alist verwijzen. Mogelijk kunnen zij u mid delen voorschrijven om het dromen tegen te gaan. MELISSANT - Op woensdag 17 augustus zal de activiteitencommissie van de Hervormde Gemeente i.h.v. in Melissant een verkoop ochtend houden. Clementijn zal de nieuwe collectie wintercollectie winterkleding voor dames en kinderen laten zien. Er is een grote voorraad kinderspeelgoed voor een leuk prijsje en leuke, betaalbare babypakketjes. U kunt er ook terecht voor de bakproducten van Molen De Hoop uit Ouddorp. U bent van harte welkom van 9.30 tot 11.30 uur in verenigingsgebouw De Poort, Voor straat 14. The Power of Dreams Toen zeide Samuel tot het volk: "Vreest niet, gij hebt al dit kwaad gedaan: doch wijk niet van achter den Heere af, maar dient den Heere met uw ganse hart. (1 Samuel 12:20) De Heere is een God van wonderen. Dat heeft Hij betoond aan Zijn volk Israël en dat betoont Hij nog aan Zijn geestelijke Israël. Hij heeft Zijn volk gebracht naar Egypte en daar van voedsel voorzien toen er hongers nood was. Hij heeft het uitgeleid uit Egypte toen er een farao opstond die Jozef nooit ge kend had en heeft Israël teruggebracht naar het beloofde land. De Heere betoont dat Hij koning is over Zijn volk. Maar Israël leeft daar niet bij. Het volk begeert een koning. De Heere schenkt aan Israël een koning. Maar, het is in de weg van het oordeel dat deze koning verbonden wordt aan het volk. Samuel moet zeggen dat Israël kwaad heeft gedaan. Samuel spreekt vorst en volk aan. Hij is een getrouwe wachter. Een profeet van de Allerhoogste, een leraar door God geroe pen. Hij is afgezonderd om Gods Woord te prediken. Het Woord des Heeren dat alleen waarheid is. Hij predikt dat de Heere barm hartig maar ook rechtvaardig is. Samuel ken de geen mensenvrees. Hij vreesde God. Samuel bepaalt het volk bij de grote daden Gods. De Heere heeft immers grote dingen gedaan. Hij heeft door een sterke hand en een krachtige arm verlossing teweeg gebracht. Het paard en zijn ruiters stortte Hij in zee. Samuel spreekt over de werken van de Hee re, waarin Zijn Koningschap tot uiting komt. Mensenroem is ijdelheid. Maar te roemen in de Heere is een groot en goed werk! Daarom predikt Samuel slechts één Naam. Hij wijst erop hoe noodzakelijk het is dat we onderdaan zijn van deze Koning. Dat worden we in de weg van schulderkentenis en boetvaardigheid, wanneer de Heere ons eraan gaat ontdekken dat we kwaad gedaan hebben tegen de Heere. We hebben allen ge zondigd en derven de heerlijkheid Gods. In Adam zijn we van Hem afgevallen. We bege ren Hem niet als onze Soeverein. We willen niet dat Deze Koning over ons zij. Door onze diepe val zijn we allen koninkjes geworden die ons zelf wensen te handhaven. Daar blijft uiteindeüjk niets van over. Zouden we hieronder niet vrezen? Doet deze boodschap ons tot onszelf inkeren? Een slaafse vreze van de Heere is een dienen van de Heere uit vrees voor straf. Dat had het voUc verdiend toen het een aardse koning be geerde. Dan kun je beducht zijn voor de straf als de Heere 2üch in Zijn toom openbaart. Noodzakelijk is de kinderlijke vreze des Heeren. Daartoe maant Samuel zijn hoorders als hij zegt: Vrees niet. De vreze des Hee ren is het beginsel der wijsheid. Allen die ze begeren hebben goed verstand. De vreze des Heeren doet Hem bedoelen en bewaart voor de zonde. Dan leer je de Heere kennen in Zijn rechterlijk oordeel en krijg je Hem lief in Zijn Vaderlijke gunst. Die gunst heeft God Zijn volk bewezen opdat het altoos Hem zou vrezen. Wat een wonder is het als wij van de troon gestoten zijn. Dan zullen we roemen in vrije gunst alleen. WelgelukzaUg zijn zij die door een waar geloof Christus zijn ingeplant. Hij heeft nooit kwaad gedaan in de ogen des Va ders. Deze Rechtvaardige stierf de dood van een onrechtvaardige, om voor ontdekte zon daren het leven te verdienen. Ds. P. Korteweg, Melissant www.ianvandijk.nl Seggelant-Zuid 8, 3237 ME BRIELLE. Telefoon (0181) 41 37 77 MIDDELHARNIS - De Oost Europa Werkgroep Middelharnis heeft in samenwerking met, Stichting Hulp verlening Christenen in Roemenië (HCR), Sichting Dorcas Hulp Neder land en Stichting Hulp Oost-Europa (HOE) dinsdag 9 augustus een vracht wagen verzonden naar de getroffenen van de watersnoodramp in Roemenië. De Roemeense regering heeft vorige maand de NAVO en de Europese Commissie om hulp gevraagd. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft inmiddels een financiële bijdrage gegeven via het Internationale Rode Kruis. De bovenstaande Nederlandse stich tingen verlenen hulp via Asociatia Betania, een werkstichting van H.C.R. die zich richt op onder andere sociale noodhulp, onder wijs, gezondheidszorg en jeugdzorg in het getroffen gebied, rond Bacau, de hoofdstad van de provincie. Dorcas heeft maandag 25 juli als eerste een vrachtwagen met 100 m^ hulpgoederen van uit Andijk naar door de overstroming getrof fen gebieden in Roemenië sturen. Het gaat om dekens, kleren, schoenen, laarzen, keu- kengerei en toiletartikelen. Om ook structu reel bij te dragen aan wederopbouw, hebben de organisaties plannen om tevens financieel bij te dragen aan renovatie van gebouwen in het gebied. HCR vertrekt op maandag 25 juli met een vrachtwagen met 10 ton aardappelen en 10 ton kleding. Er staan 25 ton conser ven klaar. Die zullen in de loop van volgende week naar Roemenië vertrekken. Coördinator van Asociatia Betania is de Ne derlander André Muit, die ook zitting heeft in het plaatselijke coördinatieteam voor de hulpverlening in Bacau. André Muit ontving onlangs nog een onderscheiding van de Roe meense President voor de maatschappelijke bijdrage die Asociatia Betania levert aan het land. De watersnoodramp in Roemenië van de af gelopen weken heeft aan tientallen mensen het leven gekost. Bijna 14.000 huizen zijn onder water gelopen. Bijna 600 huizen zijn volledig verwoest en bijna 8000 andere zijn beschadigd. Er zijn 13.000 mensen geëvacu eerd. Bijna 90.000 ha land is ondergelopen, waardoor de oogst voor het komende seizoen verloren is. Er is behoefte aan tenten, regen kleding, medicijnen voor vaccinatie, antibio tica en voedsel. De Oost Europa Werkgroep Middelharnis, welke uitgaat van PKN (Herv. Gemeenten) De watersnoodramp in Roemenië heeft aan tientallen mensen het leven gekost. te Sommelsdijk en Middelharnis, de Hersteld Ned. Herv. Kerk te Middelhamis/Sommels- dijk en de Chr. Geref. Kerk te Middelharnis, is begaan met het lot van de mensen in de getroffen gebieden. Men heeft zich direct in gezet om een extra transport te regelen welke naar het getroffen gebied is gegaan. Honder den verhuisdozen met kleding, tientallen complete bedden en vele andere goederen zijn met dit transport meegegaan. Vele vrijwilligers staan klaar om te helpen waar het meest nodig is. Onlangs heeft D. Vroegindeweij (secretaris van de H.C.R.) een bezoek gebracht en heeft met eigen ogen kunnen aanschouwen in welke staat het land verkeert. Ook onze hulp hebben wij aange boden. Het meest is men gebaad bij geld. U kunt dit geld overmaken naar de rekening van de werkgroep: 34.20.07.408 onder ver melding van: watersnood. Hiervoor wordt (drink)water, brood en andere eerste levens behoeften gekocht en op de meest getroffen plaatsen uitgedeeld. Dit wordt in onbegaan bare gebieden o.a. uitgevoerd met helikop ters. "Wij zullen ervoor zorgen dat dit op de juiste plaats terechtkomt. Als nu elke inwoner op Flakkee een euro overmaakt, kunnen we binnenkort 40.000 euro overmaken. Helpt u alstublieft", aldus het verzoek van de Oost Europa Werkgroep Middelharnis. De geboorte van een baby brengt veel ver anderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? kun je een baby al verwen nen? waarom huih een baby? wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeelte lijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuige ling om. Daarnaast is het leuk om over kinderen te pra ten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep voor ouders van zuigeling start in Oude Tonge op 08/09/2005 van 09:30 tot 11:30 uur en bestaat uit 4 bijeenkomsten. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181-62 62 26, of via e-mail: gezondheidservice@zwg. nl Het totale pakket van Gezondheid Service kunt u vinden op www.zyvg.nl ■80- 'Ik geloof dat er nogal haast bij is. Kan ik hem niet even meekrijgen, dan komt hij wel terug als kame raad Fischer hem heeft nagezien!' De ogen van Karl boren zich diep in de hare. Ze voelt dat de Duitser reden heeft om haar direct te spreken. 'Vertrek kerel; je stoort ons', stuift de Rus op. 'Wacht maar even', zegt het meisje en staat op. 'Ik geef hem wel even mee, laat Fischer hem dadelijk terugbrengen als hij hem heeft ingezien.' 'Ik zal de boodschap overbrengen.' Karl houdt de deur open en volgt haar de gang op. 'Hij ligt op m'n slaapkamer, ik pak hem even', zegt ze zo luid dat de Rus het kan horen. 'Wat is er?' vraagt ze angstig, als ze met Karl-Heinz in de donkere gang staat. 'Hier, pak aan.' Karl duwt haar een waterdichte legerzak in haar handen. 'Doe hier de meest noodzakelijke spullen in die voor de grote reis nodig zijn. Zet hem vannacht onder je slaapkamerraam, daar wordt hij opge haald. Neem niet meer mee dan noodzakelijk is.' Even lijkt het of haar adem blijft steken. Wat hier gezegd wordt, betekent de grote vlucht, die ooit misschien eens zou worden ondernomen, maar dat het nu al zou gebeuren kan ze zo ineens niet ver werken. 'Ja, maar hoe...?' Karl drukt de zak stevig onder haar arm en zegt goed verstaanbaar: 'Dank u kameraad, ik zal de lijsten zo spoedig moge lijk terugbrengen.' Hij draait zich om en verlaat de datsja. Franz zit gebogen over een stapel papieren als de deur opengaat en Karl binnenkomt. Zijn gezicht staat ernstig, wat Franz direct opvalt. 'Is er iets, kerel? Je kijkt als iemand die zijn laatste cent heeft versnoept.' 'Overmorgen vertrekken we', valt Karl met de deur in huis. Franz veert overeind en kijkt zijn maat een ogenblik sprakeloos van verbazing aan. 'Karl, ben je gek', is het enige wat hij weet te zeg gen. Deze pakt een stoel en gaat aan de tafel zitten. 'Heb jij nog iets te roken?' Franz haalt zijn tabakszak te voorschijn en werpt die naar z'n maat: 'Hitte.' Nadat Karl zwijgend een machorka heeft gerold en de papyrossa is aangestoken, blaast hij nadenkend een stinkende rookwolk naar het plafond. 'Inderdaad, ik heb alles klaar. Ook jouw lieverdje is op de hoogte gesteld; die zal vannacht haar spul letjes klaarzetten, zodat die naar de plaats van ver trek kunnen worden gebracht. Ik raad jou aan om hetzelfde te doen, echter op die voorwaarde dat je slechts het allernoodzakelijkste meeneemt. Als er na ons vertrek inspectie wordt gehouden in jouw kast, moet niet blijken dat alle spullen weg zijn, dat lijkt nogal verdacht, zie je. Alleen het allernoodza kelijkste, begrepen?' 'Ja, maar Karl, hoe wil jij in vredesnaam vluchten? We hebben immers geen enkele mogelijkheid? Je kunt toch zomaar niet de benen nemen en zeg gen: 'Kameraad commissaris, het was ons een waar genoegen, maar we hebben het nu wel bekeken, we gaan nu naar ons oude, vertrouwde Duitsland.' Karl grijnst: 'Beste vrind, alles is geregeld. Ik heb dat gedaan zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt. Trouwens, de kans presenteerde zich zo bijzonder, dat ik van de geboden gelegenheid wel gebruik moest maken. Misschien begint de reis iets eerder dan jij je had voorgesteld, maar nog maals, een gelegenheid als nu, krijgen we nooit meer.' 'Maar wat heb je dan weten te versieren, Karl? Zeg het mij!' 'Jongen, we gaan per boot, die ligt een kilometer of tien verderop netjes verborgen. Er is benzine aan boord voor meer dan duizend kilometer. Als die op zijn, zal er zich wel weer een gelegenheid voordoen om nieuwe te krijgen, of een andere mogelijkheid om verder te reizen.' 'Een boot zegje, een boot?' 'Inderdaad, je hebt mij goed verstaan. Een prach tige boot, made in USA en eigendom van het rode leger, is met allerlei rommel naar hier gekomen, staat echter op geen enkele lijst vermeld, zodat Karl zich er maar over ontfermd heeft. De proefvaart is inmiddels verlopen en gezegd kan worden dat het geheel aan de verwachting voldoet. Hij zal, schat ik, zo'n dertig kilometer per uur afleggen, wat voor een boot niet gering is. De plaats waar hij ligt is nogal moerassig, zodat achtervolging over land uitgeslo ten is. Trouwens, wie verongelukt, hoeft niet achter volgd te worden', lacht Karl. 'Ja, maar hoe heb je dat voor elkaar gekregen, is er dan niemand die er iets van weet?' 'Alleen Georgië, maar die heeft geholpen om de boot achterover te drukken en heeft zelfs het voor stel gedaan om te vluchten. Ook heeft hij een voor lopige route uitgezet en een paar adressen gegeven die we tijdens onze reis kunnen aandoen. Bewuste personen zijn allang geleden op de hoogte gesteld. Ik zou me dus maar geen zorgen maken. De kans dat we zullen slagen is heel groot. In de boot is vol doende voorraad om een heel lange tijd mee voor uit te kunnen.' 'Maar je had het over verongelukken. Hoe moet dat dan?' 'We raken in het moeras verzakt. Dat is in feite heel eenvoudig en een moeras heeft nog nooit een geheim prijsgegeven. Morgen of overmorgen gaan jij en Valeria, samen met Georgië en mij op ver kenning. Dan raken we vast in het moeras waarbij alleen Georgië zal overleven. Hij heeft twee dagen nodig om weer in het kamp terug te komen, tenmin ste als ze hem niet eerder hebben gevonden. Het moeras is nog onbekend, zodat ons ongeluk volko men aanvaard zal worden.' 'En Valeria weet ervan?' 'Ja.' 'Heb je het haar verteld?' 'Ze is op de hoogte gesteld maar weet verder hele maal niets. Ook als ze zich zou bedenken en hier blijven, kan ze geen enkele inlichting geven.' Stralend is de zon boven de taiga opgegaan. Het oerbos wordt gehuld in een kleurenpracht, zo weergaloos mooi, dat de mensen onwillekeu rig even blijven staan om de pracht van de zomer- morgen op zich in te laten werken. Het werkkamp project 22-12 in de taiga ontwaakt. Enkele mensen lopen rond door het dorp dat nog in aanbouw is. De Russische wachtposten trekken hun lange jassen uit nu de zon opkomt, want in de taiga zijn de nachten vaak koud. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5