Bestuurlijke ommezwaai op Goeree-Overflaliicee? STRU K \>i ©STRUÜK Ei] Zorgconsulent bezoekt cliënten van Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Natuurlijk Kop van Goeree; ontdek de schoonheid van Goeree Zorgdossier wordt overhandigd en contacten verstevigd innaard Fiets- en wandeldag Oostflakkee ^;q c-^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Houdbaarheidsdatum vier eilandelijke gemeenten overschreden www.opelnieuws.nl (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! Orcliideeën- en pianten- excursie naar Westduinen Spetterende Jeugdmiddag Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Kledingverkoop Clementijn Dichtbij de cliënten Klein wereldje Toekomst 4*^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS*TEL0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 INGEZONDEN: Eén dezer dagen kwam ik in het bezit van een Info-BuIIetin van het ISGO. Een nieuws brief die qua opzet en uitvoering de toets der kritiek kan doorstaan en mijn eerste reactie was zo van "nou, nou het mag wat kosten". Al lezende bekroop mij het gevoel dat de onderscheidene gemeenteraden hun 'eerst- geboorterecht' hebben overgedragen aan het ISGO. In de nieuwsbrief wordt n.l. ge schetst welke, in feite, gemeentetaken door het ISGO worden uitgevoerd c.q. uitgevoerd gaan worden en in dat licht is de vraag ge rechtvaardigd of het nog wel zinvol is en financieel verantwoord om, naast het ISGO, de vier afzonderlijke gemeenten in stand te houden. Ook de bestuurlijke structuur van het ISGO geeft voeding aan het opwerpen van die vraag. Als men bedenkt dat het algemeen be stuur van het ISGO wordt gevormd door de colleges van burgemeesters en wethouders van de vier gemeenten en het dagelijks be stuur uit de burgemeesters van diezelfde vier gemeenten bestaat dan is de eerder opgewor pen vraag m.b.t. het 'eerstgeboorterecht' toch niet zo uitzonderlijk. ■Daarnaast bestaan er ook nog de P.A.C.'s (Portefeuillehouders Advies Commissies) ■waar de wethouders dan weer deel van uit maken. Een bestuurlijk uitermate zwaar op- ,'getuigde organisatie en met een beetje goede ■wil kan het vergeleken worden met het in het bedrijfsleven voorkomende holdingmodel n.l. het ISGO als holding met daaronder vier (dochters) gemeenten. In de nieuwsbrief wordt voorts een overzicht gegeven van de taak en de samenstelling van heel wat werkgroepen die o.m. als taak heb ben het uitbrengen van advies aan eerderge noemde P.A.C.'s. Wellicht dat toch rekening moet worden gehouden met een niet geringe vergadercultuur en ingewikkelde construc ties. Het is dan ook niet vreemd dat in be doelde nieuwsbrief door wethouder Lokker van Goedereede wordt verzucht dat hem de relatie tussen de P.A.C.'s en het dagelijks be stuur niet duidelijk is en met die relatie 'wor stelt' deze wethouder zelfs. Ook wethouder Koningswoud van Dirksland heft in de nieuwsbrieven geen juichtoon aan waar hij spreekt over de relatie tussen de P.A.C.'s en het dagelijks bestuur. Als deze doorgewinterde bestuurders al moeite hebben met de interne organisatie wat moeten wij als 'gewone' burgers daar dan mee? Maar in dit alles wordt kennelijk be rust hetgeen voortvloeit uit het gegeven dat door het provinciaal bestuur te kennen is ge geven dat Goeree-Overflakkee er aan toe is een daadwerkelijke samenwerking tot stand te brengen en dat in feite een samenvoeging van de vier gemeenten onder ogen zou moe ten worden gezien. Als alternatief wordt een niet-vrijblijvende- samenwerking voor het voetlicht gebracht en voor dit laatste is door de onderscheidende gemeentebesturen, min of meer als een pa niekreactie, kennelijk besloten. Bij de opening van het nieuwe ISGO-kan- toor in Middelhamis stak de Commissaris der Koningin de loftrompet over de voortva rendheid waarmee de gemeenten aan de slag zijn gegaan om het ISGO handen en voeten te geven. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel AI 35 jaar de meest geliefde auto von Nederland. www.opeln!euws.nl 2 beëdigde/gecertificeerde FR? makelaars/taxateurs Het provinciebestuur toonde zich dan ook tevreden over het verwoorden van de regi onale bestuursambities in het door het ISGO geproduceerde beleidsstuk dat de robuuste titel 'Vitale Regio' draagt. Dit beleidsstuk is de 'agenda' voor de toe komst van de regio en op basis van dit stuk dienen op korte termijn concrete meerjarige afspraken te worden gemaakt. Als ik het goed heb begrepen is bedoeld be leidsstuk door het algemeen bestuur van het ISGO (de colleges van burgemeesters van de vier gemeenten) vastgesteld en aangeboden aan de vier colleges van burgemeester en wethouders van de afzonderlijke gemeenten weUce op hun beurt het document aan de on derscheidene gemeenteraden hebben aange boden. Met enige verbazing las ik het krantenverslag van de raadsvergadering van Goedereede j.l. In deze vergadering werd o.m. de door het provinciaal bestuur geprezen nota 'Vitale Regio' voor kennisgeving aangenomen. Aan de inhoud van dit toch kennelijk gewichtige stuk werd, zo bhjkt uit het krantenverslag, nauwelijks aandacht besteed en de oorzaak daarvan was dat er 'een haar in de boter' zat, n.l. deze: dat naar de mening van de raad een misser van de eerste orde is gemaakt omdat een Goereese wethouder, anders dan verwacht, geen voorzitter is geworden van de Portefeuillehouders Advies Commissie (P.A.C.) Ruimtelijke Ordening/Economische Zaken. Ofschoon het ISGO tot nu toe nooit heeft kunnen bogen op een massa juichende toeschouwers is het toch de vraag of de ge schetste houding van de gemeenteraad van Goedereede stoelt op 'een zuiverheid van oogmerk' Het kan en mag in feite toch niet zo zijn dat ingestemd wordt met het in het leven roepen van een dure organisatie als het ISGO met op dit moment reeds een bestand van rond veer tig personeelsleden en een uitermate zwaar bestuursorgaan en een riante huisvesting en dan een door dat orgaan geproduceerde ge wichtige nota (o.a. de agenda voor de toe komst genoemd) op een toch wat nonchalan te wijze af te doen en aldus kennelijk levende frustraties af te reageren. Dit staat toch wel in schrille tegenstelling tot de lovende woorden welke de Commissaris der Koningin uitte over het beleidsstuk 'Vitale Regio' Als ten opzichte van het ISGO door Goeder eede aldus de trend is gezet en a.h.w. gebruik wordt gemaakt van het pseudo-veto-recht dan wens ik het personeel van het ISGO veel heil en zegen en ook de ambtenaren op de onderscheidene secretarieën zullen hun wenkbrauwen fronsen, want ik voorzie dat dit alles nog een luchtjes over moeten doen. Wellicht was het toch beter geweest om een samenvoeging van de vier gemeenten wat uitdrukkelijker in de beschouwingen te be trekken. Wat er nu bestuurlijk is opgetuigd is in feite een vijfde gemeente in het bestuur waarvan geen enkel rechtstreeks door de bur gers gekozen bestuurder zitting heeft. Dat is toch vreemd en naar mijn gevoel allemaal wat verkampt. Immers nog een burgemees ter, noch een wethouder is rechtstreeks als bestuurder door de burgers gekozen. De vraag dringt zich dan ook op of alles wat er voor bestuurlijke vernieuwing op Goeree- Overflakkee plaatsheeft de instemming van de burgers heeft en of de inwoners vinden dat een organisatie als het ISGO een aanvaard- Het IVN Goeree Overflakkee, VW Oud- dorp en de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap organiseren op zaterdag 20 en 27 augustus om 14.00 uur een wandelexcur sie door de Westduinen, een uitgestrekt na tuurgebied ten westen van Ouddorp. De na- tuurgids laat u de mooiste plekjes zien met de prachtige witbloeiende herfstschroeforchis. Een unieke kans om deze bijzondere orchi deeën van dichtbij te bewonderen. De Westduinen is een uitgestrekt gebied met golvende duingraslanden. Enkele droge, kale toppen worden afgewisseld met laaggele gen vochtige duinvalleien. Al sinds de mid deleeuwen graast er vee. Hierdoor krijgen struiken en bomen geen kans om te groeien en blijft het unieke voedselarme grasland be houden. Dit grasland vormt een goede leef omgeving voor plantensoorten die op voed- seMjkere plaatsen al lang zijn verdwenen. U gaat ook door de knieën om allerlei andere Ueine plantensoorten te bewonderen. Datum: zaterdag 20 en 27 augustus: Tijd: 14.00 uur (tot 16.00 uur); Vertrek: Bij de werkschuur aan de Westduinweg 37 in Ouddorp (hoek Klarenbeekweg); Kosten: gratis; Aanmelden: Vooraf telefonisch tus sen 10.00 en 17.30 uur bij VVV Ouddorp (0187) 68 17 89 of via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl. baar alternatief is voor een samenvoeging van de gemeenten, ook in financieel opzicht. Een ieder heeft er de mond van vol dat het van belang is om de kiezers zo dicht moge lijk bij het bestuur te betrekken maar of de nu gevolgde gedragslijn, zoals in feite het in het leven roepen van een soort vijfde gemeente, die min of meer als overkoepelend orgaan voor de vier gemeenten gaat fungeren, een keuze is die de inwoners voorstaat is toch zeer de vraag. In het recente verleden kregen dè gemeente besturen te maken met het verschijnsel 'du aal' bestuur waarmee in diverse gemeenten ook nog steeds wordt 'geworsteld' en veel kiezers nog wat vreemd aankijken tegen deze wijze van besturen en als klap op de vuurpijl komt daar dan nog een als bestuurlijke om mezwaai te duiden ontwikkeUng overheen. De opgestoken vinger van het provinciaal bestuur heeft op ons eiland heel wat teweeg gebracht. De vrees is echter gerechtvaardigd dat mede door de geschetste gang van zaken de burgers zich meer en meer van het bestuur gaan verwijderen en dat is bepaald geen goe de ontwikkeling. Zij die over ons zijn gesteld dienen zich te reafiseren dat de burger uiteindelijk de reke ning krijgt gepresenteerd en de recent ont vangen aanslag gemeentelijke belastingen ligt een ieder nog vers in het geheugen en in feite zou het regel moeten zijn dat de burger de kans wordt geboden om zich m.b.t. be langrijke ontwikkelingen te uiten. Wellicht is uit de nu in gang gezette ontwik keling de conclusie te trekken dat de houd baarheidsdatum van de vier afzonderlijke gemeenten op ons eiland is verstreken en zou een 'volksraadpleging' over deze toch belangrijke aangelegeiüieid recht doen aan de zo door ieder geprezen inspraak van de burgers. Hoe het ook zij, wil men een massale toe loop van gemotiveerde kiezers naar de stem lokalen voor de raadsverkiezingen van maart volgend jaar realiseren dan hebben de aan die verkiezing deelnemende partijen, naar mijn gevoelen, best het een en ander uit te leggen. Dit wilde ik zo maar even kwijt. C. NOORTHOEK Mr. Iman Caustraat 76, 3251 AR Stellendam 0187 491206 Op woensdag 24 augustus a.s. is de ope ning van het nieuwe seizoen voor de jeugd van heel Oostflakkee! Deze middag wordt gehouden in Oude-Tonge, aan de Melkweg (terrein van de Islanders). De kinderen kun nen genieten van allerlei buitenspelen. Er zijn springkussens, er is muziek en ze krijgen limonade en chips. (Snoep kan gekocht wor den bij de kantine). Kosten zijn 2,50 euro per persoon. De middag begint om 13.30 uur en zal tot 15.30 uur duren. Aanmelden via brief jes op school t/m 19 augustus a.s. Informatie SWO tel. 641344. OUDDORP-Woensdag 17 augustus, 19.30 uur, ds. L. Terlouw uit Barendrecht (bed. H.D.) OUDE TONGE - Woensdag 17 augustus, 19.30 uur, stud. J. van Belzen. OOLTGENSPLAAT - Op maandag 15 au gustus wordt er in Ooltgensplaat een kle dingverkoop van Clementijn gehouden. Er is kinderkleding vanaf maat 92 t/m 188 en da- meskleding vanaf maat 38 t/m 54. Tijdens de verkoop kunt u ook prints op sweaters laten bedrukken. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente, van Weelstraat 1 te Ooltgensplaat van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst van deze ver koop komt ten goede aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 7 september, bij voldoende belangstelling, een fiets en wan deldag voor mensen die houden van be wegen in de natuur, 's Morgens om 10 uur gaan we fietsen vanuit de dorpskernen Den Bommel, Ooltgensplaat en Achthuizen naar Oude-Tonge. Om 11 uur wordt iedereen in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude- Tonge verwacht en wordt er een kopje koffie of thee geschonken. Om 12 uur gaan we ge zamenlijk lunchen. Om 13.00 uur vertrekken we op de fiets naar een natuurgebied. We zullen hier gaan wandelen onder leiding van een gids van het IVN, een natuur- en milieu organisatie die zich met name richt op educa tie door kennis en inzicht te vergroten willen ze een bijdrage leveren aan een verhoging van de kwaliteit en kwantiteit van de natuur op Goeree-Overflakkee, en ontspannings- en gezondheidsoefeningen doen onder leiding van een docent. Tussendoor zullen we koffie of thee schenken. De kosten voor deze dag zijn 5 euro inclusief broodmaaltijd en koffie of thee. Opgeven voor 2 september a.s., tel 641344. GOEREE-OVERFLAKKEE - Sinds een halfjaar is Tea Both enkele dagen per week op de been om zo'n kleine twaalfhonderd zorgvragers van de Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk Goeree-Overflakkee (TMGO) een bezoek te brengen. Tij dens dat bezoek worden de banden tussen de zorgorganisatie en de zorg vragers verstevigd. Ook wordt een zorgdossier overhandigd waarin alle gegevens van de zorgvrager staan. Door Adri v.d. Laan Begin dit jaar heeft TMGO een door haar ont wikkeld zorgdossier in gebruik genomen. In het dossier dat bij de zorgvragers thuis komt te liggen worden veel zaken genoteerd die van belang zijn voor alle zorgverleners en de familie van de cUënten. Volgens TMGO is er duidelijk behoefte aan een dergelijk zorgdos sier omdat tegenwoordig veel verschillende zorgverleners zich bij de cliënten thuis mel den. Aan de hand van het dossier kunnen in korte tijd de zorgverleners en familieleden de bij zonderheden zien over situatie van de cliënt. Het was bij TMGO de bedoeling dat de zorg managers, zeg maar de vroegere leidsters van de gezinsverzorging, deze dossiers bij de cliënten zouden introduceren. Maar in de praktijk bleek dat dit teveel tijd vroeg van de functionarissen en daarom werd uitgezien naar een andere oplossing, want het is toch een gigantische klus om alle zorgvragers te bezoeken. De oplossing werd gevonden in de tijdeUjke aanstelüng van Tea Both als zorg consulent. In de loop van het jaar kunnen daarom vrijwel alle cliënten van de Thuis zorg een bezoek van Tea verwachten. Met de werkzaamheden van de Thuiszorg is Tea geen onbekende, want zij was al geruime tijd wijkverpleegkundige. Met haar nieuwe functie als zorgconsulent komt ze weer op een andere manier in contact met zorgvra gers dan voorheen en dit blijkt ze heel goed te bevallen want ze vindt de contacten met de mensen heel belangrijk. Het contact is ook van groot belang voor de thuiszorgorganisa tie. "Zéker met de komst van andere zorg verleners die ook thuiszorg leveren is voor onze organisatie het contact met onze cliën ten nog meer nodig", aldus Tea. Toch is het niet alleen de bedoeling van de organisatie om de eigen belangen veilig te stellen. Want het belang van de zorgvragers staat ook in de bezoeken centraal en de organisatie wil dicht bij de cliënten blijven en zoveel mogelijk aan hun wensen tegemoet komen. Vorig jaar is er een cliëntenraadpleging ge weest en uit dit onderzoek bleek dat over het algemeen de zorgvragers heel tevreden wa ren over het functioneren van de Thuiszorg. Wel gaven de cliënten aan dat contacten met de zorgverlener wel wat beter zouden kun nen zijn. Dit was ook een reden om Tea 'de pad op' te sturen. Want juist in deze tijd zijn de contacten tussen de zorgvrager en de zorgverlener heel belangrijk. De vergrijzing zet ook op Goeree-Overflakkee en hierdoor wordt steeds meer gebruik gemaakt van de diensten van TMGO. Ook worden de cliën ten tegenwoordig steeds mondiger en wor den klachten of opmerkingen vlugger geuit. In de gezondheidszorg is men er momenteel opgericht om de mensen langer in hun eigen omgeving te houden waar ze dan ook ver zorgd kunnen worden. "Het gevolg is dan wel dat sommige mensen een flink aantal verschillende zorgverleners zoals de huis arts, wijkverpleging, maatschappelijk werk, fysiotherapie en dergelijke, per dag over de vloer krijgen. Dit levert niet alleen veel werk voor ons op, maar vraagt ook een goede com municatie", aldus Tea Both. Tea Both vertri'kt met zorgdossier van 'De Dillenlmrg naar de cliënten van de Thuiszorg. (Foto: Adri v.d. Laan) Het valt Tea tijdens haar bezoeken op dat veel oudere mensen in een 'klein wereldje' leven. "Kinderen wonen veelal verder weg en hun kennissenkring is ook kleiner geworden. Het is daarom heel belangrijk dat er bij de bouw van bejaarden- en zorgwoningen goed gelet wordt op de omgeving waar er gebouwd gaat worden. Ik kom wel bij mensen die kijken heel de dag uit op een mooie tuin, maar er komt bijna niemand op bezoek. Ook worden dergelijke woningen nogal eens aan de rand van een dorp geplaatst. Dit vind ik ook niet verstandig, want juist voor deze mensen is het heel belangrijk dat ze in de buurt van voorzieningen, zoals winkels, de bank, het postkantoor en dergelijke zitten". Op haar 'rondreis' langs de cliënten krijgt ze regel matig tips, die ze dan weer probeert door te geven aan de verantwoordelijke bestuurlijke instanties. "Er zijn bijvoorbeeld mensen die graag met hun rollator nog een ommetje ma ken, maar deze mensen missen onderweg een bankje, waarop ze even uit kunnen blazen". Ondanks dat dit niet haar primaire taak is probeert ze de wens toch aan de verantwoor delijke instanties door te geven. Het bUjkt dat ook de bezochte chënten een bezoek van TMGO op prijs stellen. "Vroeger kwamen de leidsters van de gezinsverzorging regelmatig op bezoek. Met opmerkingen of klachten konden de zorgvragers dan bij deze mensen terecht. Dit is nu veranderd omdat de zorgmanagers, door de uitbreiding van de zorg veel meer werk hebben op het kantoor. De cliënten stellen nu bij mij hun vragen en kunnen hun eventuele klachten kwijt". Uit de bezoeken blijkt dat de klachten van de zorgvragers wel meevallen. "Het valt op dat de mensen er wel aan gehecht zijn dat ze op vaste tijden geholpen worden. Als organisa tie doen we er alles aan om aan die wens te voldoen. Maar als we plotseling met ziekte geconfronteerd worden van de thuiszorger of er zijn andere incidenten dan kunnen we niet altijd binnen de afgesproken tijd bij de mensen aanwezig zijn. Als je dat uitlegt heb ben ze er wel begrip voor". Als er klachten of aanmerkingen zijn dan speelt Tea deze altijd door aan de verantwoordeUjken binnen de thuiszorgorganisatie. Aan het eind van het jaar zullen de bezoeken van Tea voltooid zijn en door de rapporten die zij heeft gemaakt zal de TMGO weer veel informatie aantreffen waarmee zij haar zorg voor de cliënten nog verder kan verbeteren en uitbreiden. Het doel van TMGO is om de mensen hulp en verzorging te bieden om hen de regie te laten behouden en hen zoveel mo gelijk thuis te laten wonen. Op donderdag 25 augustus kunt u kennis maken met het natuurschoon op de Kop van Goeree in Natuurlijk Kop van Goeree, een interactieve avond met de meest prachtige foto's van namurgebieden, vogels en planten én natuurlijk(e) informatie over de Kop van Goeree. Door middel van een virtuele wandeling zal Jan Baks u meenemen over Goeree. De reis start vanaf de toren bij Goedereede en zal on der andere via de Oostdijk, de Middelduinen, de Kwade Hoek, het Grevelingenmeer en de Preekhilpolder naar de Kleistee voeren. Bo vendien kunt u uw eigen kermis over de na tuur op de Kop van Goeree testen! Een aan rader voor een ieder die meer wil weten over al het natuurschoon dat de Kop van Goeree te bieden heeft! Natuurlijk Kop van Goeree start om 19.30 uur in het Museum Ouddorps Raad- en Pol derhuis. Kaarten zijn voor slechts 3 euro ver krijgbaar bij VW Ouddorp aan Zee (0187- 681789), donateurs van het Museum Oud dorps Raad- en Polderhuis krijgen 1,50 euro korting! Voor meer informatie kunt u terecht op de website van de Stichting Promotie Kop van Goeree: www.kopvangoeree.com. MAKELAARDL Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesiraaf 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1