LITIE itianieetemM Dijkgraaf Jan Geluk van het Waterschap Hollandse Delta wil de communicatie naar de burgers verbeteren Jan Nipius zoekt het hoger op... ''Nog meer fuseren heeft geen meerwaarde meer'' 0900-8844 Henk Verhoef concerteert op Goereese beiaard Orgelconcert Everhard Zwart Opbrengst wafelbakactie TWR Met Wie??? r/^^ 22-57 -^-8 c/in streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Politie houdt verdachten na inbraak aan Kwart te hard tijdens snel heidscontrole Verdachte aangehouden na lossen schoten Rommelmarkt Sempre actief in beeld en geluid Dienst Ger. Gem. in Ned. Extra keriidiensten Ger. Gemeenten Fusie Betrokkenheid Kostenbesparing Dinsdag 9 augustus 2005 78e jaargang nr. 7429 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l(ee MIDDELHARNIS - De politie van het dis trict De Eilanden heeft zondagochtend twee verdachten aangehouden na een inbraak in een voetbalkantine aan de Oostplaatseweg. Omstreeks zeven uur gingen de agenten na een inbraakmelding naar de kantine. Hier troffen zij een 18-jarige Rotterdammer en een 19-jarig meisje uit Sommelsdijk aan. Zij waren in het bezit van inbrekerswerktuigen en buitgemaakte limonade en snoep. Tevens bleek dat de deuren van de kantine waren opengebroken. Het tweetal is aangehouden en voor verhoor en onderzoek meegenomen naar het politiebureau. OUDE-TONGE - Personeel van de Ver keerspolitie heeft donderdagmiddag een snelheidscontrole gehouden op de Magda- lenadijk. Tussen kwart voor drie en kwart over vier werd 149 van de 460 passerende automobilisten geflitst. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 139 km/uur in plaats van de toegestane '80'. OUDDORP - De politie van het district De Eilanden heeft donderdagmiddag een 38-jari- ge man uit Ouddorp aangehouden nadat hij een aantal schoten had afgevuurd. Omstreeks negen uur trof een 65-jarige man uit Lekker- kerk een kogelinslag aan in zijn caravan die op een camping aan de Dijkstelweg staat. De politie stelde een onderzoek in en achterhaal de de identiteit van de schutter. Hij is later die dag aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. In de woning Van de man zijn twee vuurwapens aangetroffen en in beslag genomen. Hij wordt vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Uit onderzoek is gebleken dat de verdachte een aantal scho ten had gelost, zonder het doel om iemand te raken. Voor de op 17 september te houden rom melmarkt kan de muziekvereniging Sempre Crescendo nog wal spullen gebruiken. Alles is welkom, behalve grote meubelen en ledi kanten. U kunt uw spullen afgeven bij verenigings gebouw De Notenkraker aan de Juliana van Stolberglaan te Middelhamis op zaterdag 13 en 20 augustus 's morgens tussen 9.00 en 12.00 uur. Indien u niet in de gelegenheid bent om de spullen te brengen neemt u dan contact op met tel.nr. 483879. Over de rommelmarkt zelf volgt nog nadere berichtgeving. Het 7e concert in de serie Beiaardcon- certen 2005 op de beiaard van de St. Catharinatoren te Goedereede wordt zaterdag 13 augustus a.s. tussen 16.00 en 17.00 uur gegeven door Henk Ver hoef, stadsbeiaardier van Woerden en Monniclcendam. Henk Verhoef studeerde aan de Nederlandse Beiaardschool bij Bernard Winsemius. Tij dens zijn studie werd hij eerste prijswinnaar van de Pythische Spelen te Enschede. Daarna maakte hij concertreizen naar Japan, Portugal en de VS. Hij is stadsbeiaardier van Woerden en bespeelt, als stadsbeiaardier van Monnic- kendam, de oudste handbespeelde beiaard ter wereld. Hij is adviseur bij beiaardrestau- raties en -nieuwbouw en was o.a. betrokken bij de laatste restauratie van de Amersfoortse Hemony-beiaard. Henk Verhoef is naast bei aardier ook koordirigent, organist, en docent aan het Conservatorium van Amsterdam. Het programma dat Henk Verhoef tijdens het concert in Goedereede speelt, is zeer bijzonder. Hij neemt de luisteraars mee naar de periode tussen 1580 en 1750 en laat hen kennismaken met de 'geboorte' en 'uitgroei tot volwassenheid' van de sonatevorm in de muziek. In 1688 geeft Johann Jakob Walther, één van de grootste violisten van zijn tijd, 28 sonates uit. De muziek werd gedrukt in Mainz, maar in het voorwoord schrijft Walther dat hij op één van zijn concertreizen met 'de aanleg van dit tuintje (hortulus)' was begonnen in Amsterdam. De sonate was in Walthers tijd een gebruikelijk genre geworden en de rei zende virtuoos was niet langer uitzonderlijk. Beide hebben hun wortels in Italië. Nog in 1634 heten de speelstukken van Frescobaldi 'Canzoni da sonare' oftewel 'Liedjes om te spelen'. Dat kan dan nog op allerlei instru menten. Pandolfi Mealli schrijft al specifiek voor de viool. Hij verkent de mogelijkheden van het instrument tot het uiterste. Zijn sona tes zijn eendelig, met korte secties in allerlei verschillende bewegingen. De Italianen op hun beurt inspireren violisten aan de andere kant van de Alpen, waar de sonate voor viool solo een ongekende bloei doormaakt. Wal thers sonates behoren tot de mooiste die in deze tijd worden geschreven. Hij voegt ruim hartig allerlei vormen samen, zoals het prelu dium, de variatie en de dans, en laat biimen die kaders zijn fantasie de vrije loop. Vanaf die tijd zal de sonate zich gaandeweg ont wikkelen tot de centrale vorm voor de instru mentale muziek. Bij Corelli worden de delen langer en ze worden van elkaar gescheiden. Met de Portugees Seixas zijn we in de galan te tijd gekomen, en onverwacht keert een ele ment terug van een eeuw eerder: de muziek is niet specifiek voor een bepaald instrument geschreven, maar kan worden gespeeld op ieder toetsintrument - hoewel Seixas de bei aard vermoedelijk niet heeft gekend. De ori ginele werken van dit concert zijn voor bei aard bewerkt door Henk Verhoef. COMBI I uur fafq-jTvfc» OUWOW-VhminMlSJM. [0117)611611 (nU3734 Jan Nipius woont al ruim dertig jaar in de Gelderse Achterhoek, maar is nog steeds verbonden met Rakkee d.m.v. van familie en Eilanden Nieuws. Dit voorjaar is hij 65 jaar geworden en het was zijn wens om met z'n kinderen een ballonvaart te maken. Afgelopen zaterdag was het zover, in een weiland naast zijn woning werd de ballon klaargemaakt voor de vaart en het was een fantastische ervaring. In ruim een uur werd 30 kilometer verder vlak voor de Duitse grens bij Winterswijk de ballon weer keurig aan de grond gezet. Door de rustige atmosfeer in de Achterhoek zijn daar veel mensen die voor hun hobby ballon varen-en daar ook anderen van laten genieten. Bent u eens in de buurt, onderzoek de mogeUjkheden en u kunt ook de lucht in. Zie ook: www. luchtballon.nl MELISSANT - Morgenavond, woensdag 10 augusms, is er een kerkdienst in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Ned. in Mehssant. Ds. A. Schultink van Bruinisse hoopt in deze dienst voor te gaan. Er zal bediening zijn van de Heilige Doop. De aan vang van de dienst is 19.30 uur. DIRKSLAND - Donderdag II augustus, 19.30 uur, ds. W. Silfhout. MIDDELHARNIS - Woensdag 10 augustus, 19.30 uur, ds. C. Sonnevelt. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 10 augus tus, 19.30 uur, ds. E. Bakker. OUDDORP-Donderdag 11 augustus, 19.30 uur, ds. M. Karens. De zomerconcerten in de maand augustus die Krimpenaar Everhard Zwart verzorgt op het orgel van de Ned.Herv.Nieuwe Wester- kerk, aan het Valeriusrondeel, te Capelle aan den Ussel zijn iimiiddels een goede traditie geworden. "Niet iedereen gaat tenslotte op vakantie, dus voor die 'thuisbüjver' mag best iets georganiseerd worden." Dat was 17 jaar geleden het uitgangspunt toen de eerste zomeravond concerten door Everhard Zwart werden georganiseerd. Intus sen is de belangstelling voor deze avonden groter geworden. Niet alleen de 'thuisblij vers" maar zelfs vakantiegangers die vanuit Zeeland naar Capelle komen om een concert van deze organist te bezoeken. Dit jaar begon de serie op I augustus. Maandag 15 augus tus is daarom alweer het derde concert in de serie van vier. De laatste maandagavond van augustus is er namelijk geen orgelcon cert, omdat Everhard met zijn mannenkoor 'De Usselzangers' uit Krimpen aan den Ussel voor een korte concertreis in Zuid Frankrijk verblijft. Maandag 15 augustus zal het pro- granuna gevuld zijn met een brede variatie aan orgelwerken van beroemde, maar ook minder bekende componisten. Vooraan in de kerk staat een groot scherm waarop de ver richtingen van de organist en de registrant leuk te volgen zijn. Het concert wordt geopend en gesloten met samenzang van een bekend Lied of een Psalm, en voor- en na het concert is er gele genheid om gezellig koffie te drinken in de hal van de kerk. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is Euro 4,00. Bij de Nieu we Westerkerk is heel veel gratis parkeerge legenheid. Voor rolstoelen is deze kerk prima begaanbaar. Op 8 juU en 5 augustas werd t.b.v. Trans World Radio een wafelbakaktie georgani seerd tijdens de Diekdagen in Middelhar- nis. Uit de reacties van de iimiiddels enorme klantenkring konden we als bak- en verkoop team opmaken dat de kwaliteit van de wafels "ouderwets" goed was. enigeen kocht "heen" een wafel en nam er "terug" nog een. In totaal werden er ca. 200 eieren gebroken, werd er 22 kg meel, 750 gram gist, 12 Uter melk, 12 liter water, ca. 10 kg roomboter, 100 gr kaneel, 3 kg poeder- en kaneelsuiker en 150 snuffen zout gebruikt voor het bakken van ca. 1100 wafels. De opbrengst van 8 juli bedroeg 262.11 Euro. De opbrengst van 5 augustus bedroeg 267.35 Euro. Het kwam op een totaalbedrag van 529,46 Euro. Doordat de aktie werd gesponsord konden alle verkoop opbrengsten aan het goede doel worden gegeven. De grondstoffen geleverd door de leden van een gebedsgroep uit Middelhamis Som melsdijk, de elektriciteit werd geleverd door Buijsse Mode en Hoedenmode Rozenhoed. De kraamhuur werd ook betaald door Buijsse Mode. De wafelijzers werden ter beschikking gesteld door vrienden en bekenden, het fol dermateriaal, de boekjes en de opwind-radio werden ter beschikking gesteld door Trans World Radio te Voorthuizen. Als team hebben we enorm genoten. We von den het een fijne ervaring. Bij dezen bedanken we alle klanten, sponsors en niet te vergeten alle vrijwilligers, voor het mogelijk maken van deze wafelbakaktie. We hopen tijdens de Diekdagen van 2006 weer van de partij te zijn. UW TWR-WAFELB AK-TEAM Fanfare orkest "Voorait" uit Oude-Tonge zoekt nieuwe leden. Mensen met of zonder muzikale ervaring zijn welkom bij het orkest, dat op woensdagavond repeteert. Maar zoekt het orkest mannen of vrouwen? Of allebei? Jong of oud? En op welk instrument moet je spelen? Leonard Braber komt het uitleggen in het programma "Met Wie???" op Radio Flakkee op dinsdag 9 augustas tassen 18.00 uur en 19.00 uur. De presentatie is in han den van Carla Hersbach. De herhaling is op woensdag om 18.00 uur. DORDRECHT: "Communicatie staat bij mij hoog in het vaandeL Ik ben van mening dat dit onderwerp, zeker nu het nieuwe waterschap Hollandse Delta zo omvangrijk is geworden, bui tengewoon belangrijk is. Je moet er dan ook voor zorgen dat wij, ook als groot waterschap, voor de burgers klein blijven, dat vnl zeggen dat wij, net als in het verleden, een aanspreek punt blijven voor onze inwoners." Dat is de stellige overtuiging van de op 1 juli 2005 benoemde dijkgraaf ing. J.M. (Jan) Geluk van het waterschap Hollandse Delta. Door Dorlen Kici<ert Dijkgraaf Geluk voelt zich als een vis in het water in zijn nieuwe functie. Niet verwonder lijk, want deze lijkt hem op het lijf geschre ven. Tot zijn benoeming als dijkgraaf was hij lid van de Tweede Kamer voor de WD, waar hij zich bezig hield met landbouw en visserij, waterstaat en ruimtelijke ordening. Daarvoor was hij onder meerjaren lang hoofdingeland van het waterschap Schouwen-Duiveland en lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Naast de poUtiek en het waterschapsbestuur beheerde hij zijn eigen akkerbouwbedrijf. Ook adviseerde hij op het gebied van bedrijfs ontwikkeling in Oost-Europa. Dat zijn vader in het verleden eveneens dijkgraaf is geweest speelde bij zijn overwegingen om te sollici teren naar deze ftinctie geen echte rol, zo zegt hij, "maar nataurlijk krijg je daardoor wel wat meer affiniteit met dit vak. Je weet wat het is, een schitterende baanEn laten we wel wezen: als Zeeuw ben ik natuurlijk tus sen het water geboren!" Al deze ervaringen, als boer, politicus en manager, zorgen ervoor dat hij een grote inhoudelijke kennis heeft opgedaan waar hij inmiddels in zijn functie van dijkgraaf dagelijks plezier van heeft. Nu ligt er dus een nieuwe uitdaging voor hem: het leiden van het nog niet zo lang bestaande waterschap Hollandse Delta, met alle perike len van dien. Sinds 1 januari van dit jaar zijn de water schappen Goeree-Overflakkee, De Brielse Dijkring, De Groote Waard, IJsselmonde en het Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden immers gefuseerd tot het Waterschap Hollandse Delta. Een fusie met diverse gevolgen: personeelsleden maakten de overstap naar de nieuwe organisatie en er werden verkiezingen gehouden, waarna er nieuwe leden van het algemeen bestaur (de Verenigde Vergadering) zijn aangetreden en een vijftal nieuwe heemraden is benoemd. Het waterschap Hollandse Delta heeft voor lopig domicilie gekozen in Dordrecht, totdat het nieuwe gebouw in 2007 gereed is. Voor de inwoners van Goeree-Overflak kee zal deze fusie echter niet als een echt ingrijpende verandering zijn ervaren. De waterschapslasten gingen door de fusie zelfs enigszins omlaag. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de regio Usselmonde. Daar stegen de waterschapslasten juist fors, iets wat door de inwoners niet in dank werd aan vaard. De waterschapslasten behoorden daar tot dat moment tot de laagste van Nederland. Begrijpeüjk dat er elders dus meer en hef tiger werd gediscussieerd over de voor- en nadelen van deze fusie tussen de waterschap pen dan op Goeree-Overflakkee. Wel heerst er bij menigeen die op enigerlei wijze wel eens met het waterschap Goeree-Overtlakkee te maken heeft het gevoel dat de activiteiten van het huidige waterschap niet meer zo vaak en zo duidelijk worden belicht als voorheen. Ook het feit dat het waterschap nu niet meer op het eiland zelf is gevestigd, geeft het idee dat het bestuur ook letterlijk 'op afstand' is komen te staan. Dijkgraaf Geluk onderkent deze gevoelens. Vandaar ook dat hij het van het grootste belang vindt dat de communicatie naar de burgers toe op een hoger peU wordt getrok ken. "Wij hebben diverse persconferenties belegd, onder andere een kennismakingsge sprek na mijn benoeming. Verder plaatsen wij twee maal per maand in alle regionale kranten advertenties waarin wij diverse acti viteiten in het totale werkgebied belichten. Op deze manier willen wij de bm-gers toch zo goed mogelijk betrekken bij ons werk. Daar zitten wij hier uiteindelijk voor, dat is onze belangrijkste taak." De website van het waterschap (www.wshd.nl) speelt even eens een grote rol in de communicatie naar de burgers. Datzelfde geldt voor het water schapsloket, waar iedereen telefonisch via Dijkgraaf Geluk voor zijn tijdelijk kantoor (Foto: WSHD) het nummer 0900 2005 005 met klachten of opmerkingen terecht kan. Daarnaast wil het waterschap zo vaak mogelijk aanwezig zijn bij die regionale bijeenkomsten waarbij ook de werkzaamheden van het waterschap betrokken zijn. De nieuwe dijkgraaf is overigens zeer posi tief over de effecten van de iiisie. "Wij heb ben te maken met een waterschap dat een stuk groter is geworden. Ik vind het heel positief hoe deze nieuwe organisatie als één team van start is gegaan. Dat is echt bijzon der, de mensen staan er voor en er heerst een goede werksfeer hier op kantoor Daar door wordt er tevens al direct heel efficiënt gewerkt. Nataurlijk zijn er wel wat aan loopproblemen: mensen worden op andere plekken te werk gesteld en moeten zich daar weer inwerken. Ook de nieuwe bestuurders, die niet allemaal uit de oude waterschappen voortkomen, moeten nog een beetje het klap pen van de zweep leren keimen." Dijkgraaf Geluk heeft zich voorgenomen de eerste tijd vooral maar eens goed te luiste ren en alles op zich te laten inwerken. "Dan komt de tijd om eens wat lijnen te gaan uit zetten. Een van de zaken waar ik bijvoor beeld mee ben geconfronteerd is het feit dat wij het verkiezingsreglement moeten gaan herzien in verband met de verkiezing van de heer Bremer in het waterschap. Hoe wel dit na een herstemming nu uiteindelijk reglementair juist is, is dit natuurlijk geen goede ontwikkeling. Zoiets dienen wij in de toekomst te voorkomen. Daarnaast proberen wij als nieuw waterschap zo kostenefficiënt mogelijk te werken. Zo hebben wij van het nieuwe bestuur de opdracht gekregen om de lasten met 3 te verlagen. Daar werken wij nu hard aan. Soms gaan er wel eens stemmen op om de taken van het waterschap onder te brengen bij de provincies omdat dat goed koper zou zijn. Ik geloof daar niet in, want dan krijg je te maken met politieke afwegin gen. Dat is geen goede zaak. Het water moet centraal büjven staan. De waterschappen zijn niet voor niets al heel lang geleden tot aparte bestaren benoemd, los van de politiek. Vroeger had je duizenden polderbestaurtjes, nu zijn er nog 26 in Nederland." Geluk voor ziet overigens dat in de toekomst het aantal waterschappen niet verder zal dalen dan tot 16 of 17 waterschappen. "Nog meer fuseren heeft geen meerwaarde meer. Je raakt dan ook de controle kwijt. De problematiek van de waterschappen is ook vaak te verschil lend. Wel zie ik veel toekomst in het aan gaan van samenwerkingsverbanden. Je kunt op die manier veel centraal regelen. Onze belastingformulieren worden bijvoorbeeld in samenwerking met de betrokken gemeenten in onze regio verzonden door de SVHW in Klaaswaal. Dat bespaart enorm in de kosten. Wij zijn overigens het enige waterschap in Nederland die deze vorm van samenwerking heeft. Ik voorzie wel meer mogelijkheden, bijvoorbeeld op het gebied van rioolwater afvoer" De komende tijd staan er vele grote taken voor het Waterschap te wachten, voorziet de dijkgraaf. Te denken valt aan zaken zoals het bestrijden van de gevolgen van de stijging van de zeespiegel, de steeds meer verande rende weertypes e.d. Voor Goeree-Overflak kee liggen er enige grote projecten in het voorschiet, zoals de plannen rond het Zuider- diep, het realiseren van ruimte voor water, de versterking van het Flaauwe Werk. Naar zijn mening gaat er op het eiland in de toekomst beslist zeer veel gebeuren. Als voormalig landbouwer heeft Geluk ove rigens alle begrip voor de problematiek rond het Zuiderdiep. Goede landbouwgrond wordt opgeofferd voor de natuur. "Dat dat de boeren in dat gebied tegen de borst stuit kan ik me goed voorstellen. Je geeft in feite de grond, die na de ramp is ingepolderd, weer terug aan de nataur. Maar aan de andere kant zorg je voor een betere zoetwatervoorziening voor Goeree-Overflakkee, wat voor de boeren van groot belang is." Wat betreft het binnen- of buitenwaarts versterken van het Flaauwe Werk merkt de dijkgraaf op dat hier op dit moment de MER-procedure (onderzoek naar de effecten op het miUeu) gaat lopen. "Er moet hier iets gebeuren, en met elkaar zullen we de consequenties afwegen." Kortom, de komende tijd zal het water schap veel activiteiten ontplooien, en met de opmerking van de dijkgraaf in gedachten dat de communicatie naar de burgers verder zal verbeteren zullen deze niemand meer kunnen ontgaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1