Burgemeester Van de Velde heeft roerig eerste ambtsjaar achter de rug N57 krijgt geen betonnen middenberm op Goeree Uitslagen f/^/^ Damclub 'Denk en Zet' Waarom een rotonde bij De Punt? Grevelingen is echt een barrière 'Jammer dat niet meer mensen van inspreekrecht gebruikmaken Spijt? Verschil Geaccepteerd Veel bewogen Eilandelijke samenwerking Bijzondere jaarwisseling Toekomst '/yy Maandag 13 februari 2006 WD Goeree-Overflakkee houdt grote verkiezingsbijeenkomst Vervolg van voorpagina: Effect Cijfers Rotonde vV"' SX' VfE Biirgciiiec-Mer \'ciii de Velde in haar werkkamer 'nij de kaan die luiniieeji dat Goedereede en haar woonplaats niet ver van elkaar zijn verwijderd. (Foto: Adri van der Laan) GOEDEREEDE - In het voorjaar van 2005 zijn in Eilanden Nieuws de vier eilandelijke burgemeesters aan het woord geweest. Zij maal^ten de lezers deel van het wel en wee van het moderne burgemeesterschap. In die zelfde tijd - in februari - werd burge meester mevrouw G.J. van de Velde- de Wilde geïnstalleerd in de gemeente Goedereede. Met haar kijken we nu terug op één jaar burgemeesterschap en vooruit naar de grote vraagstukken die Goedereede op bestuurlijk gebied nog wacht of waar de gemeente mid denin zit. Door Adri van der Laan Het was gisteren, 16 februari, precies één jaar geleden dat Got van de Velde officieel de oversteek van de Grevelingen waagde en het burgemeestersambt van de meest wes telijke gemeente van Goeree-Overflakkee aanvaardde. Nu is de komst van een nieuwe burgemeester altijd bijzonder, zeker voor de kleinschalige gemeenten in deze regio, maar de komst van Oer van de Velde naar Goede reede mocht men zéker wel bijzonder noe men. Men was in de gemeente Goedereede gewend aan een burgemeester uit één van de confessionele partijen, en dat hier verande ring in zou komen werd door maar weinigen verwacht en... misschien door een aanzien lijk deel van de gemeente ook niet gehoopt. Maar de gemeenteraad besliste: het bleek een vrouwelijke burgeineester te zijn van VVD- huize, die als eerste op de aanbeveling stond. Het zal even slikken zijn geweest voor een deel van de burgers met een confessionele achtergrond en zéker voor hen die vanuit een nog meer behoudender basis opereren, zal de benoeming van een vrouw aan het hoofd van de gemeente de wenkbrauwen hebben doen fronsen. Tijdens de installatieplechtigheid werden niet louter warme welkomstwoorden gespro ken, omdat een deel van de aanwezigen lie ver een burgemeester van een andere kleur en een andere kunne zou hebben gezien. Niet bepaald de ideale omstandigheden om op een dergelijke wijze een burgemeesterscarrière aan te vangen. Onze vraag was dan ook of Ger van de Velde het afgelopen jaar spijt heeft gehad van de gang naar de postbus om haar eerste sollici tatiebrief te versturen. De Goereese burge meester aarzelt niet: "Nee, geen seconde!" Eén van de redenen dat zij naar de burge meesterspost van Goedereede solliciteerde, was dat de achtergrond van de gemeente heel goed aansloot bij haar interesses en ervaring als wethouder in de gemeente Schouwen- Duiveland. "Het gebied waar ik vandaan kom, is vrijwel hetzelfde als Goedereede en ik heb een agrarische achtergrond. Ook ben ik actief geweest in de economische en toe- ristisch-recreatieve sector". Dus de proble matiek die in Goedereede speelt, kwam haar heel bekend voor. Voordat Van de Velde naar Goedereede solli citeerde, 'zat' ze een halfjaar thuis. Voordien was ze wethouder van de gemeente Schou- wen-Duiveland, waar het voltallige college was opgestapt doordat de kosten van een pro ject de pan uit rezen en de gemeenteraad niet voldoende hiervan op de hoogte was gesteld. Een affaire waar zij 'beschadigd* was uit gekomen. "Dit was een dieptepunt in mijn bestuurlijke carrière. Dit is écht vreselijk. Ik ben dan ook lang van de gedachte 'eens beschadigd altijd beschadigd" uitgegaan. Daarom was het ook een bijzondere ervaring dat in al de gevoerde gesprekken tijdens de sollicitatieprocedure dat dossier nauwelijks aan de oi'de kwarn. Uit het gesprek blijkt dat er volgens de bur gemeester niet zo veel verschil is tussen de bevolkingsaard van de inwoners van Schou- wen-Duiveland en Goedereede. Zij wijst erop dat er op Schouwen-Dui veland uitersten zijn. Ze noemt deze verschillen van 'behou dend tot de 24-uurs economie' in respectie velijk de oostelijke en westelijke helft van het eiland. "Ik kan niet zeggen dat Goeder eede zo'n groot verschil is met Schouwen- Duiveland. Ik heb onze inwoners leren ken nen als hardwerkend, betrokken en met een eigen cultuur". Het is haar wel opgevallen dat de Grevelingen écht een barrière is. Dit is niet alleen haar ervaring als burgemees ter van Goedereede maar ook als bestuurder van Schouwen-Duiveland. Bestuurlijk is er praktisch geen overleg tussen de Zeeuwse en Flakkeese gemeenten, ondanks dat ze toch veelal dezelfde problematiek hebben". Maar de contacten lijken wel wat te verstevigen, want men komt elkaar toch regelmatig tegen in het Grevelingenschap en in de verwik kelingen rondom het Zeereservaat, waarin zowel de Zeeuwen als de gemeente Goede reede dezelfde belangen hebben. Onlangs heeft Van de Velde met burgemeester Assel- bergs van de gemeente Schouwen-Duiveland afgesproken dat na de vorming van de nieuwe colleges men elkaar - over de Grevelingen heen - wat vaker zal ontmoeten. Verder aarzelt Ger van de Velde niet om bevestigend te antwoorden als haar gevraagd wordt of ze ook het gevoel heeft in de gemeente Goedereede geaccepteerd te wor den. Zij geeft aan niets meer te merken van die eerste kanttekeningen die bij haar benoe ming werden geplaatst. "Ik heb er destijds wel even over nagedacht voordat ik solli citeerde of het wel kon, als VVD'er en als vrouw in een sterk confessioneel gebonden gemeente. Maar ik heb het eigenlijk niet echt als een barrière gezien. Na de start in haar functie heeft de nieuwe burgemeester veel kennismakingbezoeken afgelegd bij verschillende instellingen en momenteel is ze nog bezig met het bezoe ken van bedrijven. "Ik krijg dan een goed beeld van wat er in de gemeente speelt en dat wordt ook door de betrokkenen gewaardeerd, zo heb ik bemerkt; ook dit werkt mee aan je acceptatie". Het was een veelbewogen eerste jaar voor de burgemeester. Allereerst was er natuurlijk het 'wennen' aan het burgemeesterschap en nog geen twee maanden na haar installatie was daar de ramp met de OD 1"Aan de ene kant was er de hele trieste aangrijpende gebeurte nis, maar aan de andere kant heb ik ook de enorme saamhorigheid binnen de gemeen schap ervaren. Dat was heel bijzonder". Verder was het in bestuurlijk opzicht geen rustig jaar in Goedereede, want de onrust die deze raadsperiode markeerde, zette zich ook onder de 'periode Van de Velde' voort. "Wet houder Lokker trad af, de VVD-fractie viel uit elkaar, "ondanks dat de 'trein doorrijdt' is dit wel een teken van politieke onstabiliteit en dat is niet goed voor een gemeente". De afgelopen raadsperiode zijn er in Goedereede twee wethouders teruggetreden, een burge meester en enkele raadsleden verlieten de raad. Van de Velde is voorzichtig als ze naar de oorzaak van deze onrust - die haar wortels al vóór haar tijd had - wordt gevraagd. "Ik denk dat het komt dat er een paar moeilijke dossiers aan de orde zijn geweest.Toch is ze voor de toekomst positief, want ze wijst erop dat er juist door een goede samenwer king tussen raad en college weer een stabiele sfeer in politiek Goedereede kan worden bewerkstelligd. Als voorbeeld van een goede samenwerking noemt zij het omgaan van de raad met de Nota Accommodatiebeleid. De raad had het college opdracht gegeven om een fors bedrag te bezuinigen, maar toen bleek dat de klap wel erg hard aankwam voor de verenigingen staken deze hun ver ontrusting niet onder stoelen of banken. "De raad heeft goed geluisterd naar de reacties van de betrokkenen en is toen door middel van een amendement de gebruikers tegemoet gekomen. Dat vind ik heel knap". Volgens haar was dit een goed voorbeeld van het zelf als gemeenteraad herijken van de kaders, op basis van de inspraak. Ook bij de eilandelijke samenwerking ziet zij een belangrijke kaderstellende rol voor de gemeenteraden. "Wij als eilandelijke col leges dienen, wat de eilandelijke samenwer king betreft, de procesgang wel goed te laten verlopen. Nu krijgen de raden soms terecht het idee dat ze een gepasseerd station zijn. Overigens vind ze wel dat de nota's die er nu eilandelijk liggen wel heel belangrijke zijn, denk aan de eilandelijke brandweersamen- werking, de Regionale Agenda Samenleving, de contourennota en binnenkort de nota over het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer. Voor wat betreft het dualisme vindt de Goe reese burgemeester dat deze bestuursvorm in haar gemeente steeds beter beklijft. Maar volgens haar gaat het hierbij niet zo zeer om allerlei vergadervormen, maar om een goede scheiding van verantwoordelijkheden tussen gemeenteraad en college, de gemeenteraad die de kaders moet stellen en het college dat de uitvoering op zich neemt. "En de besluit vorming moet transparant zijn". Een goede communicatie is hiervoor een belangrijke vereiste. De te houden burgeravonden zullen volgens Van de Velde aan een goede commu nicatie met de burgers bijdragen. In dit ver band merkt ze op dat in Goedereede een ken nismakingsavond is gehouden met nieuwe inwoners. Dit bleek heel goed te zijn beval len en de reacties van de betrokkenen waren heel positief. Het is de burgemeester er alles aan gelegen om de burgers zoveel mogelijk bij het bestuur te betrekken. Een goed mid del is het inspreekrecht bij de raads- of com missievergaderingen; "jammer dat niet meer mensen van het inspreekrecht gebruikma ken", zo is haar verzuchting. "Het publiceren van agenda's van raads- en commissieverga deringen, het optimaliseren van onze website en het meer werken met persberichten kun nen hieraan ook een bijdrage leveren. Tijdens de afgelopen jaarwisseling stak Ger van de Velde haar nek uit door toestemming te geven voor het houden van een georgani seerd nieuwjaarsfeest. Het bleek een bijzon derejaarwisseling in Ouddorp te zijn gewor den zonder noemenswaardige incidenten. Het was zelfs stiller dan tijdens een 'nor male' zaterdagavond. Had zij goed gegokt? Zij ontkent dat het een gokje was, "het was uitsluitend mijn bevoegdheid om toestem ming te verlenen en als het verkeerd zou zijn gelopen, kon ik op niemand anders terugval len. Daarom heb ik al in een vroeg stadium de mogelijkheden onderzocht''. Tot het laatst toe kreeg de burgemeester van burgers nog kritiek over haar besluit, maar terugziend is de jaarwisseling uiteindelijk voor iedereen succesvol verlopen. "Als dit het begin is van de oud- en nieuwfeesten voor de komende jaren dan wil ik hier wel voor tekenen!" zo geeft zij nuchter aan. Dat er voor de gemeente Goedereede, met burgemeester Van de Velde aan het hoofd, voor de toekomst nog genoeg werk te doen is, daarover is ze heel duidelijk; "Wij moe ten de komende jaren inzetten op een goed woningbouwprogramma voor alle doelgroe pen en daarom moet de bouwstroom op gang worden gebracht. Ook de vestiging van een ambulancepost en het behoud van de beman de vuurtoren blijven aandachtspunten voor de toekomst, evenals de eventuele ontwikkeling van het Zeereservaat en de veiligheid van de N57. En ook zullen we in moeten spelen op de ontwikkelingen in de recreatieve sector. Kwaliteitsverbetering en recreatief medege bruik van onze nieuwe natuurgebieden zul len een extra economische impuls geven. Het opgerichte innovatieplatform is een goe de zaak. En natuurlijk baart de teruggang in de visserij ons ook grote zorgen!" Ook wil zij eenheidsbevorderend in de gemeente te werk gaan; soms lijkt die eenheid wel eens zoek te zijn. "Er is de kerkscheuring geweest, die grote gevolgen heeft gehad binnen families en andere verbanden en die in Ouddorp nog niet is uitgekristalliseerd. Ik hoor zojuist dat er ontwikkelingen zijn bij de peuterspeelzaal MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1 I. Mackloet - W. Vroegindeweij3 -O J. van Hoorn - A. van der Veer1 - 1 I. Koese - J.A. DekkerO - 3 C. Spee - M. Klink(afgebroken Mackloet, de koploper, moest het opnemen tegen Vroegindeweij. De opening ging gelijk op, maar al snel in het middenspel wist Mack loet een stuk winst te behalen. Vroegindeweij mocht zich daarna nog zo sterk verdedigen, hij kon niet verhinderen dat Mackloet in het eindspel de volle winst naar zich toe haalde. Van Hoorn zag bij zijn wedstrijd tegen Van der Veer kans in het middenspel een door braak naar dam te forceren. Het leek er toen op dat hij de winst voor het grijpen had, maar tijdens een moment van onbedachtzaamheid liet hij twee van de drie punten toch nog glip pen. Koese had nog iets goed te maken voor zijn eerder geleden nederlaag tegen Dekker. Het werd een opwindende wedstrijd. Gaandeweg de partij kreeg Dekker grip op de partij. Hij bouwde langzaam maar zeker een voordelige stand op, wist een schijf voor te komen en wat Koese ook probeerde hij kon niet voor komen dat Dekker ook nu weer drie punten binnenhaalde. Spee en Klink maakten er een marathonpartij van. Twee aan elkaar gewaagde spelers gaven elkaar lang geen millimeter toe. Pas tijdens het eindspel kwam er tekening in de strijd. Klink kon niet voorkomen dat Spee met een mooie combinatie een doorbraak forceerde, zij het met een schijf verlies. Nadat Spee een dam had gehaald, wist hij het stuk verlies om te zetten in twee stukken winst. In een stand van vier om twee met een dam voor beide spelers werd de partij na zestig zetten in het voordeel van Spee afgebroken. Afdeling 2: R. van Rijnberk - S.W Keijzer1-1 J. Jordaan - C. Polder1 - 1 B. du Pree - J.A. Nipius1 - 1 Het komt zelden voor in afdeling twee dat alle partijen in remise eindigen. Van Rijnberk en Keijzer speelden een partij met wisselen de kansen. Het zag ernaar uit dat Keijzer zou gaan winnen nadat hij twee stukken voor sprong had weten te bemachtigen. Maar Van Rijnberk bouwde een pracht van een val op waar Keijzer in liep. Daarmee waren de kan sen gekeerd. Door een klein foutje van Rijn berk kon Keijzer nog net aan een nederlaag ontsnappen. Het werd remise. Ondertussen wordt het steeds meer duidelijk dat met Van Rijnberk terdege rekening gehouden moet worden. Jordaan, die een beetje wisselvallig speelt, maakte het Polder knap lastig. Daar wist Pol der echter wel raad op. Voordat het eindspel begon, werd de vrede getekend en waren beide spelers met remise tevreden. Du Pree en Nipius zijn aan elkaar gewaagd. Het werd een leuke partij met verrassende situaties. De kansen wisselden keer op keer. Uiteindelijk namen beide spelers met remise genoegen. GOEREE-OVERFLAKKEE-De VVD Goe ree-Overflakkee houdt op vrijdag 24 februari een grote verkiezingsbijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst spreekt Frederik van der Dussen (fractievoorzitter VVD Provinciale Staten) over de verhouding Provinciale Sta ten en lokale gemeentes. Ook zal het woord worden gevoerd door Ronald Waterman (lid Provinciale Staten van de VVD en internati onaal adviseur op het gebied van mobiliteit, water en energie); hij is bekend met Delta, kustvisie(versterking), etc. Voor de pauze zullen de sprekers een inlei ding houden over; - Provinciale overheid contra of in samen werking met lokale overheid; - Kustvisie, Voordelta, Zeereservaat. Na de pauze zullen de eilandelijke VVD-frac- ties worden voorgesteld en is er de mogelijk heid tot discussie met de diverse vertegen woordigers en gasten. De bijeenkomst wordt gehouden in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp, aanvang 20.00 uur. Iedereen is hartelijk wel kom, de koffie staat klaar. in Ouddorp. Dit werkt niet de eenheid in de hand! Maar we wonen en leven wel allemaal in die ene mooie gemeente." Verder ziet Van de Velde een uitdaging voor de vier eilandelijke gemeenten weggelegd door de samenwerking heel goed aan te pak ken, terwijl toch de eigen autonomie behou den blijft. "De provincie spreekt het eiland vaak als één loket aan, en als je dan in staat bent om met z'n vieren een goed plan te maken dan is de Provincie bereid om hierin te investeren. Die provinciale handschoen moet opgepakt worden!" Anders verdwijnen aanzienlijke bedragen geld naar elders! Het duurt nog even voordat de burgemeester de gemeente ook als woonplaats zal kiezen. "Privé moeten er nog wat zaken geregeld worden, maar we komen zeker deze kant uit. De gemeenteraad heeft mij tot mei 2007 de tijd gegeven om ons definitief in de gemeen te te vestigen. Vooralsnog geniet ze van de rustige autorit naar Dreischor waarbij ze haar Goereese besognes kwijtraakt en zich weer aan haar eigen huisgenoten kan wijden. Huisgenoten, die wel eens mopperen als moeder de vrouw ook 's avonds nog op het andere eiland ver blijft. "Maar dat kan niet anders, dit was ook al zo toen ik wethouder was. En bij de raads leden, die hun werk naast hun dagelijkse werk doen, zal thuis ook wel eens geklaagd worden..." Kruispunt: Dit verkeersUchtloze kruispunt bij De Punt, waar de Vrijheidsweg en de N57 samenkoitmi, wordt een rotonde als het ministerie van Verkeer en Waterstaat daarmor extra geld uittrekt. Volgens ongevallencijfers van de laatste jaren doen zich op deze kruising de meeste ongevcdten voor van het hele Goereese deel van de N57. (Foto: Gert van Engelen} Rijkswaterstaat denkt met deze ingrepen de verkeersveiligheid aanzienlijk te hebben ver beterd, maar kan dat effect pas meten nadat enige tijd is verstreken. Tijd die de dienst niet leek te krijgen. Want de werkzaamheden waren nog maar net afgerond toen de Pro vinciale Staten bovenop de dubbele asstrepen een betonnen middenberm verlangden. Het geduld was op, ferm optreden was volgens de politici, na wéér een zwaar dodelijk ver keersongeval in augustus, hard nodig. Inmiddels zijn alweer enige maanden ver streken. Ton en Van Essen vertellen dat Rijkswaterstaat de voorgestelde oplossing afwijst, omdat zij grote nadelen heeft. "Als je een fysieke rijbaanscheiding aanbrengt", zegt Van Essen, "veroorzaak je een groot probleem voor de hulpdiensten. Zij moeten snel ter plaatse kunnen komen, maar een middenberm maakt inhalen onmogelijk. Je wordt gedwongen achter je voorganger te blijven rijden." Een rijbaanscheiding is, vult Pieter Ton aan, ook niet zomaar toe te passen. "Je moet over extra asfaltbreedte kunnen beschikken en die is er niet op het desbetreffende weggedeelte. De middenstrook is te smal voor een beton nen rand. Natuurlijk kun je de weg verbreden, maar dat kost veel geld, dat er nu niet is." Een andere mogelijkheid zou het plaatsen van elementen tussen de asstrepen zijn. Ton; "In dat geval plaatsje tussen de dubbele stre pen plastic bakens, zogeheten A-bakens. Die zijn genoemd naar hun vorm, de A, en staan bijvoorbeeld op de Rondweg bij Oostburg. Plastic bakens zijn goedkoper en vrij effi ciënt. Maar: Rijkswaterstaat heeft al beleid om ze niet aan te brengen waar al dubbele asstrepen zijn. Die strepen moeten zelf al voldoende effect hebben. Bovendien wor den plastic afscheidingen vaak kapotgereden door vrachtwagens. Die hebben de neiging er rustig overheen te rijden. Daar kunnen ze niet tegen en het levert gevaar op voor het tege moetkomend verkeer." Van Essen: "Rijbaanscheiders bemoeilijken ook nog eens het beheer en het onderhoud van de weg. Als er bijvoorbeeld met sneeuw geschoven moet worden, zijn ze een obsta kel." Ten slotte, benadrukt zij, speelt nog dat Rijkswaterstaat elders, in de provincie Zee land, met de dubbele asstreep de ervaring heeft opgedaan dat deze het aantal inhaal bewegingen "sterk reduceert". De dienst wil daarom op Goeree eerst afwachten of de dubbele asstreep er hetzelfde gunstige effect heeft. "Daar is een periode voor nodig van minimaal één, maar liefst drie jaar." Behalve de nadelen van de betonnen midden berm heeft bij deze beslissing meegespeeld dat inhaalacties n/e/ de enige oorzaak zijn van dodelijke ongevallen. Van Essen vertelt dat Rijkswaterstaat naar aanleiding van de motie de "Goereese" ongevallencijfers heeft bestudeerd, dat willen zeggen de ongevallen die plaatsgrepen tussen het Ted Jansenplein en De Punt. Om een zo actueel mogelijke analyse te kunnen maken, zijn de cijfers ver geleken van de jaren 1999 tot en met 2003. (Van 2004 en 2005 zijn nog maar beperkt gegevens voorhanden.) De cijfers geven weer dat het aantal ongeval len in die periode althans in srote lijnen is afgenomen. Van 24 in 1999 naar 20 in 2000, 18 in 2001, 13 in 2002 naar 15 in 2003. Het aantal slachtoffers varieert, niaar laat niet echt een daling zien, is d e conclusie; 1999 (10), 2000 (13, van wie 1 dodelijk), 2001 (17), 2002 (5) en 2003 (18, I dodelijk). Uit de aard van de ongevallen valt nog een ande re conclusie te trekken, namelijk dat het niet alleen het "roekeloos inhaalgedrag" is dat de ongelukken teweegbrengt en daarop spitst de motie zich toe. Andere oorzaken komen veel vaker voor, stelt Van Essen. In aflopende volgorde staan op de eerste plaats de "kop/staart-botsin- gen" (25 keer), daarna de "botsingen met vast voorwerp" (20 keer; een verkeersbord, een booin), de "flankbotsingen" (21 keer; bestuurder wordt in de flank geraakt; bij voorrangskwesties) en als vierde de eenzijdi ge ongevallen (14 keer). "Dit zijn de belang rijkste oorzaken", vat Van Essen samen, "en daar helpt geen betonnen middenberm tegen. Waarmee ik de inhaalongevallen, die vaak een ernstige afloop hebben, natuuriijk niet wil bagatelliseren." Rijkswaterstaat overweegt hiervoor andere maatregelen, maar of die worden uitgevoerd, hangt volledig af van de beschikbare gelden. Pieter Ton legt uit dat de Onderzoeksraad voor de Veiligheid, het oraaan waarvan mr. Pieter van Vollenhoven voorzitter is, vorig jaar in een rapport heeft vastgesteld dat de N57 een onnodig langdurig onveilige weg is, samen met nog zes regionale hoofdwegen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft naar aanleiding daarvan geoordeeld dat er extra gelden moeten worden uitgetrokken om dit soort wegen veiliger te maken. De dienst Zeeland van Rijkswaterstaat heeft, om in aanmerking te komen voor geld uit dit budget, een "wensenlijst" ingediend. Van Essen; "Dit lijst is eigenlijk een inventarisa tie van knelpunten, gebaseerd op kostenef fectiviteit. Oftewel: hoe kunnen we zoveel mogelijk ongevallen besparen voor zo weinig mogelijk geld'?" Binnenkort geeft het minis terie uitsluitsel over hoe dit budget wordt verdeeld. En dan komt ook vast te staan of Rijkswaterstaat de twee maatregelen kan uit voeren die hij voor Goeree heeft ingebracht. De ene is een rotonde bij Ouddorp. Ter toe lichting laat Van Essen een kaartje zien met de locaties van de ongevallen. Bij Ouddorp, vlakbij de Bredeweg, en bij De Punt. bij de - verkeerslichtloze - kruising met de Vrij heidsweg, vertoont de N57 bollen; "clu.ste- ringen" van ongevallen. Een kleinere bol is te zien bij het Ted Jansenplein. De Punt nu wordt als gevaarlijke locatie het eerst aange pakt zodra er geld voor vrijkomt. "We hebben de ongevallen op de Goereese N57 geanalyseerd en zijn toen gaan uitreke nen welke verkeersveilige oplossing waar het meeste rendement oplevert. Het blijkt dat een rotonde op de plaats van het kruispunt bij De Punt effectief is, effectiever in ieder geval dan een rotonde bij de ingang van Ouddorp. De rotonde bij De Punt gaat dus voor, al moe ten we nog aan de hand van een computer model, dat verkeersstroiTien in kaart brengt, vaststellen of het een rotonde met één of meerdere rijstroken wordt. Maar een rotonde wordt het", aldus Van Essen. Zij voegt toe dat de N57 op Voorne-Putten drie rotondes ingebouwd krijgt. "Dat staat vast; dat is een harde afspraak." Deze aanleg staat los van de budgetteringskwestie. Op de wensenlijst staat verder bermverhar ding, aan weerszijden van de N57 en over de hele lengte van het wegdeel vanaf Goederee de. "Berinverharding is wenselijk", sluit Ton af, "om een groot deel van de eenzijdige onge vallen te verhinderen. Als je nu met je auto per ongeluk in de berm komt, en de berm is nat, heb je weinig grip. De auto wordt slecht bestuurbaar. "Daardoor kun je tegen een obstakel oprijden of je draait van de schrik zo wild aan je stuur dat je ineens weer de weg opschiet. Bermverharding is een methode om de berm meer draagkracht te geven. Je brengt er een soort fundering mee aan. Feitelijk komt het erop neer dat je in de berm puin stort en grond eroverheen gooit, waarop gras kan groeien. Je ziet niets meer van het puin, maar de automobilist die er terechtkomt, voelt het direct; zijn auto blijft bestuurbaar." Maar stel dat de minister .straks geen geld uittrekt voor uw Goereese wensen. Wat dan Zijn handen in lucht werpend, zegt Pieter Ton; "Dan blijft alles zoals 't is. Maar tot nog toe zijn de berichten gunstig." Rijkswaterstaat wil op het kruispunt bij De Punt, daar waar de N57 de Vrijheids weg kruist, het liefst een rotonde plaat sen, openbaart de dienst op deze pagina. Maar waarom? En; hoe gevaarlijk is dat kniispunt dan. waar het verkeer zich nu nog zelf moet regelen: verkeerslichten ontbreken er. Woordvoerder ir. Pieter Ton meldt dat bij ongevallen op het kruispunt in de periode 2001 tot 2003 acht mensen gewond zijn geraakt. Daarnaast hebben zich er nog drie ongevallen voorgedaan met alleen materiële schade. In "vrijwel alle geval len" was de oorzaak van de ongelukken de voon'imgskwestie. Een rotonde vergroot de verkeersveilig heid net zo goed als verkeerslichten, zegt Ton. maw een rotonde is veiliger. "Dat komt doordat er bij verkeerslichten toch nog regelmatig door rood licht gereden wordt, dikwijls met hoge snelheid. De gevolgen zijn dan meestal ernstig. Bij een rotonde kiin je gewoon niet hard rijden op het kruispunt zelf, en dat zorgt voor een hogere veiligheid."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 8