Slopen en asbest m ssl Een loterij organiseren, is dat toegestaan? ■kI Palingwedstrijd HSV De Viscromte Subsidie voor spraakmakende projecten duur zame energie Een kozijn of gevel veranderen kan niet altijd zonder vergunning M Lekker veilig brood en banket van Bakker Dam fi m Welke achternaam? EIIMIDen-tllEUWS B Mi t.^awv^*!^ Geen oud papier ophalen 'Ons Koor' 'Jt <m a I HOEKSCHE WAARD GEMEENTE IDDELHARNIS Kon. Julianaweg 45 3241 XB Middelharnis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl - rrfïfer^-fij«"S^K'-J-: PAGINA 7 VRIJDAG 29 JULI 2005 MMdilhonis in hot nmwi... Wie een gebouw wil slopen of laten slopen heeft in veel gevallen een gemeentelijke vergunning nodig. Dat is in heel Nederland zo, dus ook in de gemeente Middelharnis. In de gemeentelijke verordening staat dat het verboden is "bouwwerken, standplaatsen en woonwagens daar onder begrepen, te slopen zonder of in afwijking van een vergunning van Burgemeester en Wethouders" (artikel 8.1.1.). Zo'n sloopvergunning is niet nodig als de hoeveelheid sloopafval minder zal zijn dan 10 kubieke meter. Op deze uitzondering bestaat echter één belangrijke uitzondering.- komt er bij het sloopwerk asbest (of asbesthou dende stoffen) tevoorschijn, dan is er wel een vergunning nodig (of sloop melding; zie ook sloopmelding). Asbesi Asbest brengt bij inademing grote gezondheidsrisico's met zich mee. Vroeger was dat niet bekend. Reden waarom tot in de jaren negentig op grote schaal asbest is toegepast bij het bouwen en inrichten van gebou wen. Nu deze gebouwen gesloopt of verbouwd worden, moeten allerlei beschermende voorwaarden in acht genomen worden. Voorwaarden die in de sloopvergunning worden voorge schreven. In de praktijk komt het er op neer dat de gemeente altijd eist dat de sloop wordt uitgevoerd door een bedrijf dat kennis van zaken heeft, dat weet hoe er op een veilige manier moet worden omgegaan met asbest en waar dit ongezonde product kan worden gebracht. Vanzelfsprekend moet vooraf gaand aan de sloop duidelijk zijn of er risico's zijn door de aanwezigheid van asbest. Is er geen asbest in het spel, dan moet de aanvrager van een sloopvergunning dit helder formuleren op het aanvraagformulier. Is er een kans dat er wel asbest aan wezig is, dan moet in principe een onderzoeksrapport van een deskundig bedrijf aan de gemeente worden over legd. Kan de gemeente er in redelijkheid van uitgaan dat er in een te slopen gebouw asbest zit, terwijl in de aan vraag geen gegevens staan over hoe de verwijdering daarvan in z'n werk zal gaan, dan nemen Burgemeester en Wethouders zo'n aanvraag niet in behandeling. Stoopmelding Moet er altijd een sloopvergunning worden aangevraagd als er asbest zal vrijkomen in de sloop? Nee, wederom zijn er uitzonderingen. Als er betrek kelijk weinig asbest aanwezig is, vol staat een zogenoemde sloopmelding. Hetzelfde geldt als vrijkomende asbest betrekkelijk eenvoudig en op een vei lige manier kan worden verwijderd. Dit is bijvoorbeeld het geval bij gelijm de asbesthoudende vloerbedekking en vloertegels. Daarnaast geldt de uitzon deringsregel voor het verwijderen van geschroefde "hechtgebonden asbest bevattende bouwmaterialen". Terunin- ste, als deze materialen (platen) niet groter zijn dan 35 vierkante meter. Voor alle duidelijkheid: hechtgebon den asbest is asbest die is verwerkt in een ander materiaal, zoals cement. Een bekend voorbeeld is de dakbedekking van asbest-cement golfpla ten. De gemeente reageert binnen 8 dagen op een sloopmelding. Zijn Burgemeester en Wethouders eveneens van mening dat een melding volstaat en er dus geen sloopvergun ning nodig is, dan ontvangt de mel der daarvan bericht. Hebben B en W echter een andere zienswijze, dan zal alsnog een sloopvergunning moeten worden aangevraagd. Wie bericht heeft ontvangen dat een sloopvergunning niet nodig is, mag de sloopwerkzaamheden in principe zelf uitvoeren. Met inachtneming van de regels die het ministerie van VROM daarvoor heeft opgesteld en die gratis bij het gemeentehuis kunnen worden opgevraagd. Belangrijke regels zijn: het sloopmateriaal nat houden en direct verpakken in dubbel plastic van minimaal 0,20 mm dik (dat bij alle bouwmarkten en doe-het-zelfbedrij- ven te koop is). Het asbesthoudend afval kan dan gratis worden afgeleverd bij de regio nale vuilstortplaats aan de Johannis- polderseweg 19 te Middelharnis. Na weging moet aldaar een afgifteformu- lier worden ingevuld en ondertekend. Aanvragen Voor het aanvragen van een sloopver gunning en voor het doen van een sloopmelding, liggen in het gemeen tehuis van Middelharnis aanvragen klaar. Meer informatie wordt 'zonodig verstrekt door de afdeling gebiedsza ken, tel. 0187-475555. Een loterij organiseren mag, maar er zijn wel enkele voorwaarden. De belangrijkste zijn dat het doel van de actie een algemeen belang moet zijn en dat de feitelijke uitgaven (kosten) voor de loterij niet meer mogen bedragen dan 50 procent van de opbrengst van de verkochte loten. Voldoet men aan de voorwaarden, dan verstrekken Burge meesters en Wethouders of het Ministe rie van Justitie een vergunning. Wat is algemeen belang? Denk aan de bouw van een nieuw clubgebouw voor een sportclub, het aanschaffen van nieuwe instrumenten door een muziek vereniging of de renovatie van het dak van een kerkgebouw. Loterijen met een commercieel belang voldoen niet aan de Wet op de kansspelen. De 50-procentsregeling geldt omdat het doel van de loterij voorop staat. Voor dat doel moet een zo hoog mogelijk j nettoresul taat worden verkregen. Daarom is de hoogte van de uitgaven ten behoeve van de organisatie van de loterij aan een maximum gebonden. Die feitelijke uitgaven of kosten bestaan bijvoorbeeld uit druk-, advertentie- en notariskosten en de uitgaven voor prij zen. Een bedrijf dat bijvoorbeeld 25 jaar bestaat mag een prijsvraag organiseren, mits de waarde van de hoogst uit te keren prijs niet meer dan 2.300 euro bedraagt. Een andere voorwaarde is dat er jureerbare bijdragen worden ver langd - zoals een slagzin, een verhaal of een foto - die worden beoordeeld door een jury. Is de waarde van de hoogste prijs meer dan 2.300 euro, dan kan alleen een vergunning worden verleend als de opbrengst een algemeen belang dient. Een vergunning wordt aangevraagd bij Burgemeester en Wethouders van de gemeente waar de aanwijzing van de winnaars plaatsvindt, indien de waarde van het totale prijzenpakket (dus niet de bruto-opbrengst) niet meer bedraagt dan 4.500 euro. Is de waarde hoger, dan moet de aanvraag worden ingediend bij het Ministerie van Justitie. De gemeente gebruikt een standaard aanvraagformulier, dat op het gemeen tehuis verkrijgbaar is. Het aanvraagfor mulier van het Ministerie van Justitie Op de eerste zaterdag van de maand augus tus zal er door Mannenkoor 'Ons Koor' geen oud papier worden opgehaald. De mannen zijn dan namelijk met vakantie. U kunt ze weer verwachten op zaterdag 3 september 2005. De mannen komen dan zoals gebrui kelijk tussen 9 en 12 uur langs en halen het oud papier op in Sommelsdijk met uitzonde ring van de Westplaat. Tussentijds kunt u alle dagen van de week terecht bij de containers van het Mannenkoor aan de Molenweg in Middelharnis. Bedrijven die grote partijen aanbieden, kunnen een speciale afspraak maken. Info en contactadressen zijn te vin den op de website van 'Ons Koor', www. mannenkoorons-koor.nl Vorige week vrijdag organiseerde HSV De Viscromte alweer de derde palingwedstrijd van het seizoen. Deze werd gehouden aan de Haringvlietblok- ken en er waren 17 deelnemers. De vangsten waren prima, veertien deelnemers wisten een paling te vangen. Er zijn in totaal 23 palingen gevangen met een totale lengte van 8 meter en 50 cm. Let op! Volgende wedstrijd is vrijdag 29 juli (vandaag); er wordt weer bij de blokken gevist!! Uitslag: 1. L. Wiegel N. Bazen I. lanse K. Struik R. Rijke T.Knol J. Landman L. Struik G.v. Zielst Dorsman 142 cm. 142 cm. 85 cm. 78 cm. 65 cm. 50 cm. 43 cm. 42 cm. 41 cm. 38 cm. Tussenstand na 3 wedstrijden: l.N. Bazen 10 Ó.J.Jansen 2. R. Rijke 11 7. G. van Zielst 3. K. Struik 12 8. T. Knol 4. John Wolfert 15 9. H. Netten 5. L. Struik 17 lo. L. Wiegel 19 20 25 25 30 S» \m i* V 'fi t ffi Sfi i t: fff <fg c* **4- K' K' K' K' Sita is een Jack Russel Terrier, een gesteriliseerd vrouwtje, wit/zwart, kortharig en ruim drie jaar oud. Zij is lief voor kinderen en is goed waaks, kan alleen thuisblijven en is dol op zwemmen. Als ze buiten is, kan zij goed opschieten met andere honden, maar binnen is zij de baas en zij houdt niet van katten. Sita is een heel aanhankelijk hondje, zij is bang voor onweer, vuurwerk en grote vrachtauto's. In het begin zal zij moeten wennen aan haar nieuwe tehuis en daarom zoeken wij voor haar een plaatjes in een rustig gezin zonder andere dieren. Gandy is een afgedankte fokteef, een Duitse Herder, zwart-bruin en negen jaar oud. Toen zij bij ons werd gebracht was ze broodmager, maar nu ziet de hond er weer goed uit. Het is een hond die niets gewend is geweest, zij is onbekend met kinderen, katten en andere honden. Momenteel kunnen wij zeggen dat STICHTING lieve hond is, die dankbaar is voor een vriendelijk woord en een aai over haar DIERENBELANG bol. Wij adviseren echter om haar niet te plaatsen in een gezin met kleine kinderen. Blondy is een witte kat van tien jaar, een achtergelaten dier waar wij u weinig over kunnen vertellen. Het is een mooie kat en heel vriendeUjk. Queeny is een lapjespoes van bijna acht jaar, lief voor kinderen, kan bij soortgeno- ten, maar is niet gewend aan honden. Het is een leuke poes en al zij eenmaal aan u gewend is komt zij graag buiten. Ook Ricky is een lapjes poes van bijna negen jaar, lief voor kinderen, kan bij soortgenoten, niet gewend aan honden. Het is een aanhankelijke poes zij past eigenüjk in ieder gezin en als zij eenmaal gewend is komt zij ook graag buiten. Oma is een zwarte langha rige poes van vijftien jaar. Voor haar zoeken wij een rustig gezin want op haar leeftijd zijn kinderen echt te druk. Een leuke soortgenoot, ook wat ouder zou zij wel aardig vinden, maar honden hever niet. Oma komt graag buiten als het lekker weer is. Op dit moment zijn er in De Dierenstee ook weer de nodige poesjes. Komt u gewoon eens kijken. Ons adres is: Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Telefoon: 0186-655150. Website: www.dierenstee.nl. De openingstijden zijn maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 Tot 1 okto ber 2005 kan opnieuw subsidie worden aan gevraagd voor projecten op het gebied van energiebesparing en duurzame energie in de pro vincie Zuid-Holland. Voor de regeüng Stimulering Duurzame Energie, die tot 2007 van kracht is, is in totaal 3 miljoen euro beschikbaar. Voor de komende ter mijn gaat het om 750.000 euro. Projecten die in aanmerking komen voor subsidie moeten spraakmakend zijn. Unieke projecten, die verder gaan dan de huidige stand van de techniek. Naast energiezuinig en duurzaam moe ten ze ook grootschahg en/of innovatief zijn, leiden tot meer acceptatie van de technologie en een duidelijke uitstra ling hebben naar de samenleving. In de vorige termijn - van 1 december 2004 tot 1 maart 2005 - zijn 18 subsidieaan vragen ingediend, waarvan er drie zijn toegekend. Daartoe hoorde een demon stratieproject rioolwarmtewinning. Meer informatie: www.zuidholland.nl (click op Milieu, Natuur en Water, en dan op Milieu) Voor het vervangen van dakpannen of het schilderen van goten en voordeuren is geen bouwvergunning nodig. Voor het vervangen van een houten kozijn door een soortgelijk exemplaar evenmin. Dat valt onder het gewone onderhoud. Maar er zijn ook ingrepen aan kozijnen en gevels, waarvoor in som mige gevallen wel een vergunning nodig is. Het plaatsen van een heel ander model buitendeur bij voorbeeld, het vervangen van de openslaande deu ren door een schuifpui, het samenvoegen van twee ramen tot één groot raam of het aanbrengen van kunststof gevelplaten. Daarbij is van belang waar die ingreep plaatsvindt. In de regel geldt dat alles wat grenst aan de openbare ruimte een grotere invloed heeft op de directe omgeving dan bouwwerken die aan de achterkant worden gebouwd. Daarom mogen kozijn en gevelwijzigingen aan de voor- en zijkant van de woning meestal niet zonder bouwvergunning worden uitgevoerd. Voorwaarden Zonder bouwvergunning kan men aan de slag als de kozijn- of gevelwijziging plaats vindt aan een bestaand woongebouw of een bijbehorend bijgebouw. Het is dus niet toegestaan om een woning te bouwen en tijdens de bouw zonder bouwvergunning de kozijnen te wijzigen. Een tweede voorwaarde om bouwvergunningsvrij aan de slag te kurmen gaan is dat de verandering wordt aangebracht in een achtergevel of in een niet naar de weg of het openbaar groen gekeerde zijgevel. Deze voorwaarde geldt niet voor bijgebouwen. Voorts mag de ingreep niet leiden tot een wijziging van een bestaande gevelopening. Groter of kleiner maken mag niet; een nieuwe gevelopening maken ook niet. De constructie van de buitengevel blijft ongewijzigd. Een laatste voorwaarde om zonder vergunning te mogen werken is dat de kozijn- of gevelwijziging niet plaatsvindt aan een monument of een beschermd stads- of dorpsgezicht. Voldoet het bouwplan niet aan de eerste voorwaarde, dan moet een reguliere bouwvergunning worden aangevraagd. Wordt de kozijn- of gevelwijziging uitge voerd aan een bestaand gebouw, maar voldoet het plan niet aan één van de andere drie voorwaarden, dan is een lichte bouwvergunning nodig. Overigens gelden de regels met betrekking tot onder meer veiligheid en gezondheid uit het Bouwbesluit en het burenrecht altijd, ook als men zonder vergunning aan de slag kan. Bouwvergunningen kunnen worden aangevraagd bij de gemeente. Die beoordeelt het plan op zijn ruimtelijke kwaliteit aan de hand van het bestemmingsplan, de bouwverordening, de welstandsvoorschriften en het Bouwbesluit. Is er sprake van een reguliere bouwvergunning (in plaats van een lichte), dan gelden uitgebreidere toetspunten en een beslistermijn van twaalf weken. Bij een lichte bouwvergunning geeft de gemeente binnen zes weken uitsluitsel. Ouders hebben de mogelijkheid om samen de achternaam van hun kinderen te kiezen: die van de vader of die van de moeder. Kiezen gehuwde partners voor de naam van de moeder, dan kunnen ze die keuze maken vóór de geboorte of bij de geboorteaangifte van hun kind. Valt de keuze op de naam van de vader, dan hoeft er geen actie te worden ondernomen. Als ongehuwde partners kiezen voor de naam van de erkenner, dan doen ze die naamskeuze bij de erkenning van een kind of ongeboren vrucht. Kiezen ze in dit geval voor de naam van de moeder, dan is verdere actie niet nodig. Naamskeuze is in beide gevallen alleen mogelijk bij het eerste kind. De gekozen naam geldt vervolgens ook voor de andere kin deren die uit dezelfde relatie worden geboren. Het Ministerie van Justitie heeft een brochure uitgegeven met als titel: 'De keuze van de achternaam'. Deze brochure is verkrijg baar bij het loket van de afdeling Burgerzaken. Meer informatie over wijziging van de naam is te vinden op de website www. justitie.nl kan worden aangevraagd via telefoon 070 - 3704620. Bingo Bingo is een kansspel dat kan worden georganiseerd door een vereniging die ten minste drie jaar bestaat. De waarde van de prijzen mag per spelronde niet meer bedragen dan 350 euro en per bijeenkomst niet meer dan 1.400 euro. Een vergunning is niet nodig, maar de bingo moet wel uiterlijk veertien dagen vooraf worden aangemeld bij de gemeente. Bakker Dam en zijn medewerkers namen maandag officieel het Hygiënecode-certificaat in ontvangst. (Foto: Persburo Flakkee) OIJDDORP - Bakkerij Dam heeft onlangs het Hygiënecode-certificaat voor de brood- en banketbakkerij ontvangen. Dit geeft de consument de garantie dat de heerlijke producten van Bakkerij Dam volgens de eisen van de Hygiënecode zijn bereid. De Hygiënecode voor de Brood- en Banketbakkerij is een voedselveiligheidsplan, dat beschrijft hoe bepaalde eet- of drinkwaren op hygi ënische wijze moeten worden bereid, verwerkt, behandeld, verpakt, vervoerd, gedistribueerd of verhandeld. De Keuringsdienst van Waren controleert de bakkerijen aan de hand van deze Hygiënecode Het Hygiënecode-certificaat is een initiatief van het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) in samenwerking met FoodCert BV. Bakkerijen kun nen vrijwillig hun bedrijf laten inspecteren om te kijkn of zij volgens de eisen uit de Hygiënecode werken. Bakkerij Dam heeft deze strenge inspectie met succes doorlopen en is daarom sinds 7 juli 2005 in het bezit van het felbegeerde certificaat. De certificering staat onder toezicht van de internationale Raad van Accreditatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7