N>A' STRUUK Oude tijden herleven bij vijftiende trekicertjesdag' in de Oostdijlc Rommel markt Bibliotheek Goeree breidt service uit ■(^innaard oSii Ook via Modehuis Fabert naar d'n Dielc Zomerfair op bloemenkwekerij Klepper Volgende week zaterdag nostalgisch evenement ''Sleutelen is mooier dan het eindproduct" Fokveedag en streekmarkt: een aantrekkelijk dagje uit Ger. Gem. Nieuwe Tonge chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden jCSS' Visser Visser Hollandse Delta werkt! www.opelnieuws.nl MAKELAARDIJ ^S^ 2 beëdigde/gecertificeerde WJK FR? makelaars/taxateurs (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! t.b.v. de stichting Adullam gehandicaptenzorg Huttendorp Ooitgensplaat Uitslag ballonnenwedstrijd Tijdrovend Dorsmachine Boerengolf Streekmarkt y>V Z2i:2 - c Vrijdag 29 juli 2005 78e jaargang nr. 7426 Met de komst van de publieksbalie in het gemeentehuis in Goedereede is het voor bibliotheek Goeree mogelijk geworden de inwoners van Goedereede nog beter van dienst te zijn. Samen met de medewerkers van de publieks balie is er een nieuwe service opgezet: boeken bestellen via de website van de bibliotheek in Ouddorp en ophalen in het gemeentehuis in Goedereede. Vanaf heden is het mogelijk via de website van de bibliotheek (www.bibliotheeksite.nl/ ouddorp) thuis, of in het gemeentehuis boe ken te reserveren. Tijdens het reserveren kan er worden gekozen waar de boeken worden afgehaald; in de bibliotheek in Ouddorp, of in het gemeentehuis in Goedereede. Als u ervoor kiest om uw reservering te plaat sen in het gemeentehuis in Goedereede, dan is er, indien gewenst, altijd deskundig perso neel van de publieksbalie aanwezig om u te helpen bij het reserveren. Voor reserveringen van boeken uit de eigen collectie van bibliotheek Goeree worden geen kosten in rekening gebracht. Voor reser veringen van boeken buiten de collectie van bibliotheek Goeree dient Euro 1,00 reserve- ringskosten per boek te worden betaald. Bibliotheek Goeree garandeert als de aan gevraagde materialen op het moment van reserveren aanwezig zijn in de bibliotheek in Ouddorp, dat deze binnen 2 werkdagen voor u klaarliggen op het gewenste afhaalpunt. Tevens is het mogelijk uw boeken te retour neren via de publieksbalie in het gemeente huis in Goedereede. Voor deze service is wel een abonnement van de bibliotheek in Ouddorp nodig. Indien u in het bezit bent van een bibliobusabonnement voor Goedereede of Stellendam is dit een gratis aanvullend abonnement. In de biblio theek in Ouddorp kan dit abonnement snel voor u in orde gemaakt worden. Voor eventuele vragen en verdere informatie kunt u contact opnemen met de medewerkers van Bibliotheek Goeree: 0187-667744. Tot ziens in de bibliotheek. MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL.0180642 111 MIDDELHARNIS'TEL0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD'TEL 0342-405 140 waterschap Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. Al 35 jaar de meest geliefde auto van Nederiand. www.opelfiieuws.nl MroOELHARNIS - In EUanden Nieuws van dinsdag 26 juli werd een overzicht gegeven van het grote aan tal verbeteringen die de renovatie van winkelcentrum d'n Diek heeft opgele verd voor het winkelend publiek. Op verschillende punten zijn er van de grote parkeerterreinen doorgangen gemaakt naar d'n Diek. Het blijkt dat het winkelcentrum óók bereik baar is via Modehuis Fabert aan het Zandpad. Het bedrijf heeft aan de zijde van het par keerterrein een ingang gemaakt, waardoor het publiek niet alleen het modehuis kan bezoeken maar ook via de winkel d'n Diek kan bereiken. De heer Fabert verklaart dat het geven van doorgang naar d'n Diek niet alléén uit com merciële overwegingen heeft plaatsgevonden - de passanten worden natuurlijk met de pro ducten van Fabert geconfronteerd - maar ook als extra serviceverlening naar het publiek. (Tekst en foto: Adri v.d. Laan) NDEUWE TONGE - Op zaterdag 20 augustus wordt de jaarlijkse rommel markt weer gehouden. Het is altijd een gezellige markt, waar veel te doen is. Ook nu weer. Voor de kinderen rijdt er de gehele dag een legertruck. Ook voor soldatenkleding, kinderkleding, dameskleding en stof kunt u op de markt terecht. Verder zijn er eigen gemaakte kaar ten maar ook spullen om kaarten te maken. Tweede hands gereedschap, fietsaccessoires, houden speelgoed en boeken, zowel nieuw als tweede hands zijn op de markt te vinden. Er is een gezellig terras voor een praatje met een kopje koffie, thee of Umonade. U kunt ook lekker patat büjven eten met een warm gebakken visje of een lekkere haring. Graag tot ziens op zaterdag 20 augustus. OUDDORP- Op woensdag 3 augustus wordt er van 10.00 tot 16.00 uur een Zomerfair gehouden bij bloemenkwe kerij Klepper. Op de kwekerij worden rondleidingen gegeven waarin u kennis maakt met de teelt en verwerking van bloemen. U ziet hoe de bloemen op het land staan en hoe ze geoogst worden. In de verwerkingsruimte wordt uit gelegd hoe de bloemen klaargemaakt worden voor de veiling. Zelf kunt u ook aan de slag gaan met bloemen en uw eigen bloemstukje schikken of boe ketje maken. Vanaf de kwekerij kunt u met paard en wagen naar het logeerhuis "De Mantelienge" van de stichting Adullam. U krijgt daar de gelegen heid een kijkje te nemen en is er gelegenheid om eventuele vragen te stellen. Er wordt een diapresentatie gehouden, zodat u een idee krijgt van het reilen en zeilen in "De Man telienge". Aan de kinderen is ook gedacht. Ook zij mogen creatief zijn met bloemen of meedoen aan diverse kinderspelen zoals blikgooien, eierkoek versieren, sjoelen met supergrote sjoelbak, etc. Dit alles tegen een kleine ver goeding om het werk van de stichting Adul lam financieel te steunen. Er is koffie, thee en frisdrank en de gelegenheid om wat (evt uw eigen lunchpakket) te eten. Er zijn diver se kramen met verkoop van o.a. kaas, pan- nekoeken, cake, vers gebakken kibbeliBg, broodje haring, kaarten, ijs. De organisatie van deze dag is in handen van het AduUam- comite Ouddorp en de fam. Klepper. Kwekerij Klepper is te vinden aan de Oude- landseweg 27 in Ouddorp. Info: (0187) 680968. Van 9 t/m 12 augustus 2005 wordt het hutten- dorp gebouwd op het terrein achter het park "De Ventjager". Alle kinderen van de basis school van Ooitgensplaat en omgeving kun nen zich aanmelden. Het bouwen begint op dinsdag 9 augustus om 9.00 uur. Neem een conservenbUk mee voor het bewaren van de spijkers en een bord voor het eten. Op vrijdag avond 19.00 uiu- is er een groot vreugdevuur Op maandag 1 augusms zijn er van 19.00 uur tot 20.00 uur vierdagen kaarten te verkrijgen bij W. de Bonte, Weespad 19. De kosten van een vierdagen kaart zijn 6,00. Dagkaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang van het hut tendorp en kosten 2,00 per dag. DIRKSLAND - De ballonnenwedstrijd die gehouden werd op Koninginnedag van dit jaar in Dirksland was weer een groot succes. Er hebben heel veel kinderen meegedaan en dit jaar is een record aantal van 28 kaartjes retour gezonden door de vinders. Ieder jaar wordt de ballonnenwedstrijd georganiseerd door de Hervormde gemeente van Dirksland. De winnaars van 2005 hebben imniddels hun prijs in ontvangst genomen. De winnaars zijn: Jasmijn Bezemer, haar ballon kwam aan in het Duitse Bersenbrück, Annelieke Bindels, haar ballon kwam tot Assen en Niels Bijkerk, zijn ballon werd gevonden in Lopik. GOEDEREEDE - Volgende week zaterdag 6 augustus zal het waar schijnlijk weer een drukte van belang zijn op de imniddels traditionele 'Trek- kertjesdag' die wordt gehouden op een weiland aan de Oostdijkseweg bij Goedereede. De organisatie van deze dag en het verzamelen van oude land- bouwtractoren en -werktuigen is een uit de hand gelopen hobby van Jaap van Erkelens en de vele medewerkers. We spraken met Jaap van Erkelens en Jan Bakelaar over deze bijzondere hobby waarvan weer vele duizenden bezoekers op die dag kunnen meege nieten. Door Adri v.d. Laan De volgende week zaterdag te houden 'Trek- kertjesdag', op een terrein aan de Oostdijk seweg, is inmiddels traditie geworden. In de doorgaans vrij rustige buurtschap bij Goede reede zullen weer vele inwoners, toeristen en andere belangstellenden de weg weten te vinden naar het weiland waar weer vele staaltjes van huisvlijt worden getoond. Meer dan vijftien jaar geleden begon Jaap van Erkelens met zijn hobby: Het opknappen van een oude landbouwtractor Met nog wat andere liefhebbers werd toen voor het eerst een tiental trelikertjes tentoongesteld bij het toenmalige Motel. In de tussentijd is het eve nement uitgegroeid, tot een jaarlijkse grote publiekstrekker De smaak is Jaap zo goed bevallen dat hij vrijwel dagelijks met zijn tractoren bezig is. Op de vraag waarom hij met deze hobby is begonnen verklaart Jaap dat nostalgie één van zijn grote drijfveren is. Ofschoon hij ook als kind al veel met trekkertjes speelde wil hij met zijn huidige hobby vooral een stukje geschiedenis uit de landbouwmechanisatie bewaren en dichter bij de moderne mensen brengen. Tijdens de 'Trekkertjesdag' zullen niet alleen oude trekkers aan het publiek worden getoond, maar er ook landbouwwerktuigen, zoals ploegen, dorsmachines en stationaire motoren, die allerlei werktuigen zullen aan drijven, worden er gedemonstreerd. Er zal dus echt gedorst en geploegd worden! Volgens de initiatiefnemers gaat er in het beoefenen van hun hobby veel tijd zitten. Het blijkt vooral de laatste tijd niet gemak- Jaap van Erkelens en zijn vrouw Klaasje (midden) zijn druk bezig met de voorbereidingen voor de Trekkertjesdag. Links Jan Bakelaar met zijn historische dorsmachine vlak voor dat hij aan het werk gaat in de rogge. Rechts en achter Sjaak van Erkelens en Peter Bakelaar, die in de voetstappen van hun vaders zullen treden, voor wat betreft de liefde voor de oude landbouwwerktuigen. keiijk te zijn om aan oude landbouwwerktui gen te komen. "Meestal komen de tractoren van oude boerenbedrijven, waar ze soms al jaren in een hoekje staan, er wordt niet meer naar omgekeken maar de eigenaren hebben er toch een emotionele binding mee omdat het meestal familiebezit is. Ook de import uit het buitenland wordt steeds moeilijker omdat sommige landen de oude tractoren beschou wen als cultureel erfgoed. Het kan dan alleen nog maar over de grens als het de benaming 'schroot' heeft". Als men een oude tractor of landbouwwerk- tuig eenmaal in handen heeft, begint het ech te werk. Het eerste wat er gedaan moet wor den is de demontage van het apparaat. Alle onderdelen worden er afgehaald en zonodig opgeknapt of vervangen. Volgens Van Erke lens is het niet altijd gemakkelijk om aan die onderdelen te komen. "Soms moeten er wel eens spullen bij bijvoorbeeld de John Deere fabriek in Amerika worden besteld". Maar het komt ook voor dat de hobbyisten genood zaakt zijn om hun spullen zelf te vervaardi gen. Want bij het verzamelen van deze oude tractoren is het wel nodig dat men over tech nische kermis beschikt en veel kan improvi seren. Natuurlijk dienen de landbouwwerk tuigen weer gestraald te worden en van een nieuwe laklaag te worden voorzien, zodat er De eerste trekker van Jaap van Erkelens waar het allemaal mee begon. (Foto 's: Adri v.d. Laan) op evenementen zoals volgende week zater dag met de 'nieuwe' trekker gepronkt kan worden. Want de sleutelaars zijn best trots als er weer een klus is geklaard. Toch blijkt uit het gesprek met Van Erkelens en Jan Bake laar dat het sleutelen aan de machines hen heel veel voldoening geeft. "Het sleutelen is soms wel mooier als het eindproduct", zo verzekert Bakelaar Om hun materiaalvoorraad op peil te houden is het voor de verzamelaars heel belangrijk dat er contacten zijn met andere liefhebbers in het land, tijdens beurzen worden dan de nieuwtjes uitgewisseld en kan men materia len kopen of ruilen. De oudste tractoren die volgende week zater dag zullen worden tentoongesteld dateren vanaf de jaren twintig van de vorige eeuw tot ongeveer de zeventiger jaren. Wie de histo rische tractoren vergelijkt met de moderne tractoren waar de bestuurder in een van air conditioning voorziene cabine zijn werk ver richt kan niet om de conclusie heen dat het vroeger 'afzien' was voor de bestuurder, die in weer en wind achter het stuur zat. Jan Bakelaar is tijdens de 'Trekkertjesdag' present met een werkende dorsmachine en een pers. Het draaiende houden van deze machines vergt ook veel improvisatie, want het blijkt heel moeilijk om nog aan goede tou wen te komen die voor de pers geschikt zijn. Waarschijnlijk zal er ook een dragline actief zijn en een draaimolen die op een ouderwetse manier zal worden aangedreven. Iimiiddels zijn de landbouwwerktuigen een geliefd verzamelaarsobject geworden, waar door ook de prijzen zijn gestegen, volgens Van Erkelens zijn de prijzen nu veel hoger dan de trekkers vroeger als nieuwprijs had den. De Trekkertjesdag begint zaterdag traditio neel met een rondrit door de omgeving om de bewoners alvast warm te maken voor de dag. Of de rondrit ook door Ouddorp zal gaan kunnen de organisatoren nog niet zeggen omdat de regelgeving voor dergelijke evene menten steeds meer wordt aangescherpt en de drukte ook toeneemt. Nieuw dit jaar zullen de grasmaaierraces zijn en verder zullen er heel veel kraampjes staan opgesteld, waar onderdelen voor de machi nes kunnen worden gekocht maar ook aller lei andere zaken voor jong en oud. Ook de inwendige mens zal niet worden vergeten in het kraamaanbod. De dag begint om 9.30 uur. Inlichtingen zijn te verkrijgen via telefoon nummer: 0187-492049. HELLEVOETSLUIS - Al eens tij dens een schoonheidswedstrijd zelf de mooiste uit mogen kiezen? Haar vervolgens een kus op de neus mogen geven of een arm om haar nek gesla gen? Dat kan tijdens de Fokveedag in Hellevoetsluis op zaterdag 6 augustus. Het pubUek mag dan namelijk zelf de mooiste melkkoe van de Zuid-Hol landse Eilanden uitkiezen. Tijdens de 48e Fokveedag in Hellevoetsluis draait het om dieren. Koeien en geiten para deren op 6 augustus door de keuringsring, terwijl keurmeesters - en dit jaar dus ook het publiek - de dieren op hun uiterlijk beoor delen. Tijdens een kalvervoorbrengwedstrijd laten kinderen zien hoe goed ze met een mooi gewassen kalf aan een touw door de ring kun nen paraderen. Netzo als hun vader en moeder het met de melkkoeien doen. En ook paarden laten zich tijdens spectaculaire shows van hun beste kant zien. Er zijn trekpaarden, er is een westemshow en ook de Black Riders tonen dat paarden meer kuimen dan rondjes rijden in een bak. Verder is te zien hoe goed honden gehoorzamen, kinderen kunnen zich vermaken op een springkussen, een rondje op een pony rijden en leuke spelletjes doen zoals leren koeien melken op een nepkoe. Maar daarmee stopt het niet. Dit jaar kun nen de bezoekers van de Fokveedag kennis maken met boerengolf. Deze snelst groeien de buitensport van Nederland is een variatie op het elitaire golfspel, waarbij een parcours met verschillende holes in zo min mogelijk slagen moet worden afgelegd. Maar een diploma is in dit geval niet nodig. Tijdens de Fokveedag is er dit jaar voor het eerst een echte streekmarkt, waar je kunt proeven van het lekkers dat de eigen streek voortbrengt. Wijn, brood, honing, kaas, yog hurt. Het is maar een kleine greep uit de pro ducten die boeren, tuinders en andere agrari sche ondernemers uit de streek zelf bereiden - puur, betrouwbaar en echt lekker Na alle inspanning kun je in de tent even bijkomen onder het genot van een vers gebakken wafel, een kopje koffie of gewoon even langs de verschillende tafels met oude ambachten en handwerkjes lopen. Datum: zaterdag 6 augustus 2005 Tijd: 09.00 tot 16.00 uur Plaats: terrein J.B. van den Ban, Smitsweg 29, Hellevoetsluis Entree: 2,50 euro, kinderen gratis Meer informatie: www.fokveedaghellevoetsluis.tk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1