Overdenking Esprit or not Esprit Beiaard- en trompetconcert in Goedereede uit de Heilige Schrift (^evaMgeMeM /ft de talga EIIMIDBI-IIIEUWS HET ,KIJKVENSTER VUB8EIE DOOIEJi Het vierder concert in de serie Bei- aardconcerten Goedereede 2005 wordt een bijzonder concert: voor beiaard en trompet. Op zaterdag 23 juli a.s., tussen 16.00 en 17.00 uur, concerteren beiaardier Jan Bezuij- en en trompettist Jacco Groenen dijk. Hoeveel te meer... (2) Wim Diepenhorst concerteert in Nieuwe Kerl( Zieriitzee De 'Zeeland' vervangt het pontje van Hellevoetsluis naar Middelharnis Ifaiga-^rilogie - deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 22 JULI 2005 Blik op kerk ^^y en samenleving Lj - Aanslagen - Dichterbij - Preventief Dat de Engelsen tamelijk laconiek reageer den op de aanslagen van 7 juli is inmiddels bekend en veel besproken. De Britten waren goed voorbereid op een terroristische aanval. Ze hebben helaas ervaring met de IRA, en al tijden lang werd er op stations en op de tele visie gewaarschuwd voor schijnbaar vergeten pakjes en tassen. De aanslagen kwamen dan ook niet als een volslagen verrassing. Niet dM er een keer een aanslag zou zijn, maar wannéér - dat was voor de meeste Engelsen de vraag. Toen het eenmaal gebeurd was, reageerden de Britten vrij laconiek. Ze waren over het algemeen beheerst in hun emoties, paniek was er, zo te zien, niet bij. Aan het adres van de terroristen was eigenlijk de onuitgespro ken boodschap: we laten ons door juUie niet intimideren! Dat was ook de reactie van premier Blair die in een toespraak zei: "Wat ze ook doen, wij zijn vastbesloten ervoor te zorgen dat ze er nooit in zullen slagen om te vernietigen wat ons dierbaar is in dit land en in andere beschaafde landen overal ter wereld". Inhissen komt de terreur wel dichterbij. Op 11 september 2001, toen vliegtuigen zich boorden in de Twin Towers, en in maart 2004, toen een aanslag op de Spaanse metro plaats had, konden we nog denken: het is allemaal nog vèr van huis. Maar Londen komt al wat naderbij, en het is voor vele Nederlanders geen vraag meer of we vroeg of laat in ons eigen land niet zo'n aanslag hebben te ver wachten. We hebben nu eenmaal in onze grote steden vele mosUms, en een deel van hen schrikt niet terug voor grof geweld, heeft daar zelfs het leven voor over. En dat eventu ele aanslagen zullen plaatsvinden dadr waar veel slachtoffers kumien vallen, is ook dui delijk. De vraag is alleen of we 'klaar' zijn voor zo'n aanval. Er is al van verschillende kanten op gewezen dat er te weinig coördinatie is tus sen de ministeries. Wordt er genoeg campag ne gevoerd om burgers bewust te maken van de mogelijkheden en van de risico's? Boven dien stuiten we in dit land altijd weer op het probleem van de 'privacy': men schijnt te weten dat terreurgroepen aktief zijn, zelfs een aanslag voorbereiden, maar de regering kan er weinig tegen doen. Men kan nu een maal niet uit voorzorg iemand, die verdacht is, arresteren. Geen wonder dat de burgers die ernst maken met de situatie, de regering beschuldigen van een te 'softe' aanpak. Het is een goede zaak dat mensen niet zomaar kunnen worden opgepakt of ingerekend. Maar als de terreur niet preventief bestreden wordt, is er gerede kans dat extremisten hun slag slaan en dat er bij een eventuele aanval meer slachtoffers te betreuren zijn dan men selijkerwijze gesproken, nodig was geweest. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. HOS KUSSEN WS? Je ziet steeds vaker dat er bij begroetingen gezoend moet worden. Maar hoe en wat zijn de regels? Wie wel en wie niet, wanneer 1 en in welk geval 2 of 3 keer? Waarom kussen vreemden wel en familieleden niet? Antwoord: Bedoeld gebruik is uit de zuidelij ke landen naar het koelere noorden opgerukt en ligt in de sfeer van de Franse 'accolade', een omhelzing die stamt uit de middeleeu wen en al in gebruik was bij plechtigheden als de ridderslag. Daarbij werd lx links en lx rechts gekust. Vrienden en familieleden die elkaar vroeger een enkel kusje gaven, wis selen er nu twee of drie. Natuurlijk blijven die licht en vluchtig. Er bestaan geen vaste regels voor de volgorde, de juiste plaats of het aantal. Als een meisje u eerst de rechter en daarna haar linkerwang toekeert, behoeft u zich niet af te vragen of u soms aan de andere kant moet beginnen. Wie geen zoentje wenst, toont geen toenadering of wendt het hoofd af. Dat kan óók zijn wegens een huidziekte of andere narigheid. En als u zelf grieperig bent, mag u uw gasten niet besmetten door met de mond bacteriën over te brengen. OPEN HAAG Een oude ligusterhaag vertoont hier en daar open plekken, die niet meer dichtgroeien. Hoe krijg ik die delen weer aan de groei? Antwoord: Zulke slechte delen moet u eind maart (maar niet bij vorst) flink terugsnoei en. Knip of zaag van alle takken daar gerust tweederde deel af en knip ook de zijscheuten van de hoofdtakken terug tot er 2 3 knoppen aan overblijven. Bestrijk de snoeiwonden met een wondbehandelingsmiddel. Vervang de stammen die dood blijken te zijn door nieuwe. Maak een sleuf langs beide zijden van de haag op zo'n 50 cm afstand. Steek daar de wortels door en vul de sleuf met wat verteerde mest, dan kuiuien nieuwe haarwor tels de gehele heg tot nieuwe groei brengen. VEHSLETEN KNIE? Het gebruik van m 'n knieën bezorgt me steeds meer pijn. Vreemd genoeg heb ik elders aan mijn benen geen pijn. Kan het reumatiek zijn? En wat moet ik daar dan aan doen? Antwoord: Uit de omschrijving in uw lange brief maken wij op, dat er sprake kan zijn van slijtage door uw werk. Juist bij de knie kan het kraakbeen verdwijnen, hetgeen de bewe ging met uw gewrichten erg pijnlijk maakt. U moet uw huisarts vragen, óf er foto's gemaakt kunnen worden. Dan kan hij precies zien, wat er aan de hand is en kan er tijdig iets aan gedaan worden. Hoe kan een kip een ei met dubbele dooier krijgen En wat gebeurt er als dat wordt uit gebroed? Antwoord: In de eileider van een kip bevin den zich tientallen dooiers in opeenvolgende stadia van ontwikkeling, van gewoon legrijp tot speldenknopformaat toe. Elke dag (of twee dagen) laat een dooier los en wordt iets verder in het orgaan bekleed met eiwit, resp. eivlies en schaal. Daarna wordt het gelegd. Raken twee dooiers tegelijk los, dan ont staat een ei met dubbele dooier. Zeer zelden legt een hoen 2 eieren op een dag, maar het kwam wel eens voor dat een kant-en-klaar ei terugschoof en voor een tweede maal omhuld De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelhamis, Tel. (0187) 48 27 84 Jan Bezuijen werd in 1954 geboren te Oud- dorp. Hij kreeg zijn eerste muzikale les sen van Jaap Westhoeve en van zijn vader. Daarna studeerde hij orgel en piano snideren bij resp. Jan van Dijk en Gerrit Zoon. Hij behaalde het getuigschrift 'kerkeUjk orgel spel' bij de Nederlandse Organisten Vereni ging. Daarna studeerde hij koordirectie bij de Federatie Nederlandse Zangersbond. Zijn docenten daar waren Jan EeUcema en Joop Schets. Bij de 'Kurt Thomas Stichting' stu deerde hij orkestdirectie. In 1978 ging Jan (hoofdvak) beiaard studeren bij Peter Bak ker aan de Nederlandse Beiaard School te Amersfoort. De vakken Theorie, Orgel en Piano kreeg hij daar van Jaap Zwart. Hij stu deerde in 1984 af. Jan Bezuijen is dirigent van enkele koren, organist in de Hervormde gemeentes van Stad aan 't Haringvliet en Goedereede en stadsbeiaardier van de fraai gerestaureerde en uitgebreide beiaard van de dom te Goedereede. Jacco Groenendijk werd in 1973 geboren te Goedereede. Op 8-jarige leeftijd begon hij bugel te spelen. Hij kreeg lessen van Arie Stolk en speelde in de fanfares 'ApoUo' te Goedereede en 'De Hoop' te Stellendam. Na zijn HAVO-opleiding studeerde hij trompet aan het Rotterdams Conservatorium, eerst bij Theo Mertens en later bij Ad van Zon. In 2000 deed hij eindexamen en slaagde cum laude. Ook studeerde hij één jaar aan het Utrechts Conservatorium bij Willem van der Vliet. Jacco volgde masterclasses bij James Thompson (Can), Thomas Stevens (USA), Allen Vizzutti (USA), Bart van Lier (NL) en Wolfgang Guggenberger (Dui). Van 1995 tot 2001 was hij, naast zijn studie aan het conser vatorium, werkzaam bij Joop van den Ende Theaterproducties. Hij speelde in de orkesten van diverse shows en ensembles, waaronder het Theo Mertens Grootkoper Ensemble, het Rotterdam Philharmonic Brass en het Neder lands Blazers Ensemble, en remplaceerde in diverse orkesten zoals het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, het Concertgebouwor kest en de Luchtmachtkapel. In 2001 werd hij trompettist in vaste dienst bij de Mari nierskapel der Koninklijke Marine. Vanaf november 2005 zal hij werkzaam zijn als tutti-trompettist bij het Radio Filharmonisch Orkest Holland onder leiding van chef-diri- gent Jaap van Zweden. Het zeer gevarieerde programma in Goeder eede bevat werken van Purcell, Martini, Han del, Bozza, Ketting en Lindberg. Het concert is vanaf 16.00 uur goed te beluis teren aan de voet van de toren of in de daarbij gelegen kruidentuin. De musici zijn ook in de toren aan het werk te zien. Programma's zijn gratis te verkrijgen bij de kassa van het Toreimiuseum onder in de toren. werd met eiwit, vlies en schaal. Sommige vruchtbare hoenders leggen herhaaldelijk dubbeldooiers. Als die bevrucht zijn en uitge broed worden, komt er een tweeling uit. Maar kippen die voor de leg van eeteieren worden gehouden, laat men liever niet bevruchten. "Indien dan gij die boos zijt, weet uw kinderen goede gaven te geven, hoeveel te meer zal de hemelse Vader de Heilige Geest geven aan degenen die Hem bid den?" (Lukas 11: 13) Vorige week wees ik op het verband waarin dit woord van de Heere Jezus in het Evange- he te vinden is. Het is dat waarin de discipe len tot Hem komen met het gebed om bidden te mogen leren. Want zij kunnen het niet. De Heere Jezus vertelt dan de gelijkenis van de onbeschaamde vriend. In datzelfde verband verwijst de Heere Jezus naar een vader. Een vader die zijn kinderen geeft waar ze om vra gen: een boterham of een vis of een ei. Waar ze misschien wel om zeuren. Deze vader geeft het ze. Nee, hij scheept ze niet af met een steen of een slang. Maar hij voorziet ze mild m wat ze nodig hebben. "Indien dan gij die boos zijt...", zegt de Hee re Jezus. Hij bedoelt: wie bent u nu in ver gelijking met de Heere. Hij is de goede en volmaakte God. De Bron van alles wat goed genoemd kan worden. Heilig en zuiver ook. volmaakt in al Zijn deugden. Nee, zo zijn wij niet. God is een Licht en in Hem is geen duis ternis. Wij, mensen, zijn het tegendeel. Wij zijn duisternis en in ons is in het geheel geen licht. Wij zitten ook dikwijls vol met bijbe doelingen en zelfgerichtheid. "Indien dan gij die boos zijt...", boos en verkeerd, geneigd tot alle kwaad... Het is maar nauwelijks een ver- geUjking: de heilige God met zondige men sen. Ook goede ouders zijn zondige ouders. Zelfs godvrezende vaders en moeders zijn zondaars: gij die boos zijt..." Welnu, "indien dan gij die boos zijt, weet uw kinderen goede gaven te geven, hoeveel te meer zal de hemelse Vader de Heilige Geest geven aan degenen die Hem bidden..." Aldus de toepassing die de Heere Jezus trekt in zijn antwoord aan de discipelen. U geeft uw kin deren het goede, terwijl u niet goed bent. Zal dan de goede God het goede niet schenken op het dringende gebed van de Zijnen? "Hij zal hun het goede niet in nood onthouden, zelfs niet in de dood...", zingen we. En zo is het! Want zo zegt de Heere Jezus het. Wat een diepe, rijke belofte is het die de Heere Jezus hier geeft aan Zijn discipelen en daarin aan Zijn Kerk. Hij spreekt niet over het schenken van allerlei afzonderlijke gaven. Maar Hij belooft hier Zijn gave bij uitstek. Het is immers opvallend dat de Heere Jezus deze belofte toespitst op de gave van de Hei lige Geest, de Trooster die komen zou. Het is de Geest die de Heere Jezus in Zijn lijden en sterven voor Zijn Kerk verworven heeft. Die Hij ook aan haar geschonken heeft. Die met Pinksteren is uitgestort op het vlees. De Geest, die elders in de Bijbel wel genoemd wordt: de Geest der genade en der gebeden. Wie die Geest ontvangt, die ontvangt de Hee re, die ontvangt Zijn Christus, die ontvangt in Hem alle heil voor tijd en eeuwigheid. Ja zeker, geheel uit genade. Want ook in ons bidden hgt geen enkele verdienste. Het gebed van de discipelen "leer ons bidden", dat de aanleiding tot deze belofte vormde, blijft immers het gebed van al Gods kinderen. Ze zullen het vanuit zichzelf ook nooit kunnen. Misschien zegt u het ook wel: ik kan hele maal niet bidden. Als het van mijn gebed afhangt, dan komt het er nooit. Ik heb dik wijls de ervaring dat mijn gebed niet hoger komt dan het plafond van het vertrek waar ik me bevind. En ik kan mijn stamelen en stot teren ook niet altijd voor bidden houden. Ik heb voor mijn bidden nog extra verzoening van de Heere nodig. Als ik mijn zonden voor de Heere belijd en die zonden in mijn gedach ten krijg, dan zondig ik weer opnieuw. Zo'n dwaas en boos mens ben ik... In die nood nu wil de Heere voorzien. Met Zijn Heilige Geest. Die bidden leert en bid den doet. En Die Zelf de verhoring van dit gebed is. Van het gebed dat een bekende dich ter ooit zo verwoordde: "Gij bad op ene berg alleen en Jesu ik en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden. De wereld wil mij achterna alwaar ik ga of sta of ooit mijn ogen sla. Zo arm als ik zo is er geen: die nood hebbe en niet kla gen kan die hongere en niet vragen kan die pijne en niet gewagen kan hoe zeer het doet. O, leer mij, arme dwaas, hoe dat ik bidden moet!' J.M.J. Kieviet In de serie zomeravondconcerten op het Kam Van der Meulen-orgel in de Nieuwe kerk te Zierikzee concer teert woensdag 27 juli Wim Diepen horst, organist te Amsterdam. Op het programma staan werken van: Felix Mendelssohn Bartholdy, Wolfgang Amadeus Mozart, Max Reger en Wim Diepenhorst. De concertgever studeerde orgel aan het Sweeünck conservatorium in Amstetrdam en musicologie aan de Universiteit van Utrecht. Sinds 2003 is hij consulent Klinkende Monu menten voor de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Wim Diepenhorst is organist van de Oude Lutherse Kerk en de Ronde Lutherse kerk in Amsterdam. De gemeente Hellevoetsluis heeft onder neemster Jelleke van der Staaij bereid gevonden om met haar luxe zeilschip 'Zeeland' de functie van het pontje over te nemen. De Zeeland is deze maand in de vaart gekomen als zeilcharterschip voor luxe dagtochten tot 125 personen. Op dit unieke schip wordt zeilen gecombineerd met een chique restaurant. Er kan aan boord a la carte worden gegeten. De eigenares van de Zeeland ziet de com binatie luxe zeilschip en (fiets)pont als een uitdaging: "toen ik hoorde dat de gemeente dit jaar geen ondernemer kon vinden voor het pontje dacht ik: 'dat kunnen wij er wel bij doen. Omdat het schip geheel aangepast is voor rolstoelen, is er aan boord ook vol doende ruimte voor fietsen. Voor ons is het een mooie manier om de Zeeland onder de aandacht van veel mensen te brengen en voor onze klanten is het een aangename vertassing om op zo'n prachtig schip te komen waar ook nog heerUjk geluncht kan worden." De Zeeland vaart als pont vanaf 25 juli op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag. De afvaarttijden zijn: vanuit Hellevoetsluis om 11.00 en 15.00 uur en vanuit Middelhar nis om 12.00 en 16.00 uur. Op 15, 16,17 en 18 augustus vaart de pont niet. Kaartjes kos ten 7,00 per persoon (bij lunch aan boord 2,50 korting). Meer info is te vinden op website www.zeilenalacarte.nl. MIDDELHARNIS - Dat er bij Het Binnenhuis te Middelharnis veel tapijt verkocht wordt, is niets bijzonders. Maar het is wel heel bijzonder dat er al ruim 2000m^ van hetzelfde type tapijt verkocht is. Bonaparte Esprit, is het favoriete tapijt van Het Binnenhuis. Vooral Mima vindt het een erg leuk tapijt om te verkopen. Daarom nam zij de grote doos met gebak in ontvangst van de vertegenwoordiger van Bonaparte. De Esprit is een kort lusjes tapijt met een eigentijds uiterlijk en moderne kleuren. Het is erg sterk, makkelijk in onderhoud en zeer breed toepasbaar. Er is eigenlijk geen ruimte in het huis waar je het niet zou kunnen toe passen. Door het grote kleurenpallet is de Esprit ook in alle woonstijlen toe te passen. Klassiek, romantisch, modem, sportief, de Esprit is overal mee te combineren en zeker op de trap is de Esprit perfect. Ook leuk toe te passen in twee kleuren. Terwijl het verdiende gebak verorberd werd, kreeg Mima een klant tussendoor en u raadt het al welk tapijt ze aan deze klant verkocht heeft. ■74- De Rus laat hem los en noteert de gegevens op een stuk papier. 'Vertel me nog wie jij bent, want men zal jou belo nen, vriend', lacht de Rus. 'Ik ben Wilhelm Neumann: nummer 16388-4412.' Georgië knoopt deze gegevens in zijn oren. Hier wordt zijn beste kameraad verraden door een laffe plenny, die zijn hachje wil redden ten koste van Karl-Heinz. Georgië gromt gevaarlijk en laat zijn gedachten gaan over het doen en laten van zijn vriend, met wie hij de laatste jaren onafscheidelijk verbonden is geweest. Lang hoeft hij niet na te den ken om te weten dat Karl nooit schuldig verklaard kan worden, want ten tijde dat de man vermist is, waren hij en Karl met de ingenieurs in de taiga. Karl heeft beslist een waterdicht alibi. Als Karl later op de avond in de barak komt waar Franz nog aan het werk is, treft hij er zijn Russische vriend Georgië Zwalba. 'Zeg kerel, je hebt een gezicht als 16en Moejik die een ontstoken blindedarm heeft.' Karl lacht schaterend. 'Ze hebben jou verraden, towaris', vertelt Georgië. 'Mij verraden, hoe dat zo?' wil Karl weten. 'Jij hebt de gevluchte man uit het kamp geholpen; een kameraad heeft je gemeld.' Karl kijkt hoogst verwonderd, maar dan, als de waarheid tot hem doordringt, vormen zijn ogen zich tot spleten. 'Wie heeft mij verraden, Georgië?' 'Wilhelm Neumann, een kameraad uit jouw barak.' 'Zo, dus die heeft mij bij de commissaris gemeld?' 'Ja.' 'We zullen dit oplossen', snauwt Karl dreigend. 'Karl, dit is een zaak die heel de barak aangaat. We zullen onze maatregelen treffen', zegt Franz, die begrijpt dat Karl dit niet zal nemen. Deze kijkt hem aan: 'Beste jongen, Uc regel mijn zaakjes zelf wel. Ik heb daarbij geen hulp nodig.' 'Jij doet niets, Karl; het is een erezaak die ons alle maal aangaat. Neumann zal zijn straf niet ontlo pen.' Eugen Muller wordt die avond gevonden. Een paar jonge officieren die in de taiga op jacht zijn geweest, vinden het lichaam van de man op de rails van het taiga-spoor, op slechts een paar kilometer afstand van het kamp. Onderzoek wijst uit, dat Eugen Mul ler zich onder de trein verstopt moet hebben, maar al spoedig moet zijn losgeraakt en op de rails is gevallen. Hij heeft zijn nek en rug op enkele plaat sen gebroken; een bewdjs dat hij meerdere malen door de trein gegrepen moet zijn geweest. Nog diezelfde avond worden de gevangenen uit de strafbunker vrijgelaten, er is geen reden meer om hen nog langer vast te houden; temeer niet, daar men nu ook weet wie de man is, die behulpzaam is geweest bij het vluchten van de plenny. In de commandantura is het gehele stafpersoneel bij elkaar. 'Kameraden', lacht de kolonel Iwan Sokorsky, 'ik wil het glas heffen op de goede afloop: Proost towarit- sches.' 'Proost kamandir.' De wodkafles doet de ronde, telkens en telkens wor den de glazen gevuld. Overmoedig geworden door de sterke drank, stelt Boetiloff voor. 'Wij zullen nu nog de Duitser verhoren die de man heeft aangege ven, die heeft geholpen bij de ontvluchting.' 'Laat die kerel onmiddellijk halen', roept kapitein Bemerian. Vier Tartaren worden naar de barak gezonden om Wilhelm Neumann te halen. Ze hebben een briefje bij zich waarop zijn naam vermeld staat. Dit briefje moet overhandigd worden aan de barak commandant. Wilhelm Neumann is niet aanwezig als Karl-Heinz de barak binnenkomt. 'Waar is Wilhelm Neumann', buldert hij als de deur nog maar nauwelijks achter hem gesloten is. Zijn ogen schieten vuur en de aanwezige plennies begrijpen dat Karl iets te regelen heeft met Neu mann, waarvan die heugenis zal hebben. 'Ik denk dat hij naar de latrine is gegaan', vertelt er één. 'Dan vind ik hem daar wel.' Karl keert zich om en verlaat de barak. De latrine is achter de barak gelegen en kan van twee kanten genaderd worden. Aan dat feit dankt Neumann zijn leven op dat moment. Karl heeft zich voorgenomen de man de schedel in te slaan. Maar als hij naar de latrine gaat, komt Neumann juist aan de andere kant van de barak daar vandaan. Nauwelijks is hij binnen of zijn kameraden waar schuwen hem: 'Wilhelm, smeer 'm jong, Karl-Heinz Stiermann zit achter je aan en naar zijn gezicht te oordelen, heeft die weinig goeds met je voor.' 'Karl-Heinz zit achter mij aan', hakkelt de verra der. 'Ja en maak dat je weg komt; hij is naar de latrine gegaan om je daar te pakken te nemen.' Wilhelm beeft over al z'n leden en wil zich juist uit de voeten maken, als de vier Tkrtaren binnenko men. Hun plompe machinepistolen zijn dreigend op de aanwezigen gericht. 'Stoi!' Allen gaan overeind en in de houding staan. De barakcommandant begeeft zich naar de solda ten en meldt zich. Een korporaal overhandigt hem het briefje. 'Wilhelm Neumann op de commandantura melden', brult de barakcommandant. Rillend over al zijn leden strompelt de man naar de soldaten, die hem vrij onzacht met de loop van hun wapen in de rug stoten. 'Dawai plenny, dawai.' Als een stuk vee drijven ze hem over het kampplein naar de commandantura. Als Karl-Heinz de barak binnenkomt, kan men hem slechts vertellen dat de gezochte door vier Russen is gehaald. 'Wat moest je van hem, Karl?' wil Hans Schlomann weten. 'Doodslaan', antwoordt Karl. 'Doodslaan, waarom?' 'Hij heeft mij gemeld bij de commissaris.' Karl doet er verder het zwijgen toe en rolt een papy- rossa. 'Zo plenny, ben je daar?' De commissaris wrijft zich vergenoegd in zijn handen. 'En vertel nu maar eens, hoe heeft de man kans gezien de vluchteling uit het kamp te krijgen?' De commissaris is heel goed gemutst en haalt een pakje sigaretten uit zijn zak. 'Roken?' 'Oh.ja.graag commissaris.' Die reikt hem het pakje aan: 'Bitte.' 'Danke, commissaris.' 'Nou, ik luister.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5