Een minituintje met vetplanten Stichting Monumenten Behoud zoel(t fotomateriaal voormalig gemeentehuis Sommelsdijk ^evaMgemii iHdetalga EIIAUDBI-niEUlia Herman van Vliet concerteert in de Catliarijnelterk Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge Nu aanvragen landbouwsubsidies De Hoop Magazine Radio over seksuele identiteit Landbouwers kunnen Vergoeding ganzenbelieer nu aanvragen Verena Förster geeft orgelconcert in Kapelle Les Deux Intermezzo en Diekdagen gaan goed samen til II nimiiiiiiiiii ■Biiiap^^^pi DINSDAG 19 Jml 2005 Vettig 'Bach, thema BRIELLE - In de serie zomercon- certen in de Sint-Catharijnekerk te Brieüe wordt maandagavond 25 juli alweer het vierde orgelconcert gegeven. Ditmaal door Herman van Vliet, die ook in eerdere series al op het prachtige Kam-orgel in deze kerk concerteerde. Dit jaar koos hij als thema voor zijn concert 'Bach, thema tot inspiratie'. tot inspiratie Nieuwe bestemming voor vroegere raadhuis SOMMELSDUK - De Stichting Monumenten Behoud (SMB) heeft enige tijd geleden het pand Voorstraat 22 - het voormalige gemeentehuis - te Sommelsdijkin eigendom verworven en bereidt plannen voor tot verbouw van dit tot voor kort als kantoorpand in gebruik geweest zijnde pand tot een wooncomplex met een zestal apparte menten. Na instemming tot bestem mingswijziging en de goedkeuring van het ingediende bouwplan verwacht men medio oktober over de beno digde vergunning te kunnen beschik ken. Voorafgaand aan de verbouwing wordt op vrijdagavond 25 november 2005 een bijeenkomst georganiseerd welke omvat een presentatie van het bouwplan, een foto-expositie over het voormaUge Huis der Gemeente Sommelsdijk en de uitreiking van de Dorpsherstelprijs 2005, wat dit jaar in dit statige pand zal plaatsvinden. Fototentoonstelling Dorpsherstelprijs 2005 Geslaagde demonstratie van Beachvolleybal op Diekhuusplein Ifaiga-^rilocjie deel 2, PAGINA 5 Verschillende soorten Sedum bij elkaar Verschillende soorten Sedum bij elkaar in pot doen het schitterend als minituintje. Door hun variatie in kleur en vorm zijn talloze combinaties mogelijk. Er zijn geelgroene, blauw groene, roodbruine en geelbonte soor ten. Wanneer een aantal soorten in de herfst ook nog eens verkleurt, is het resultaat spectaculair. Je kunt gerust stellen dat er aan Sedum altijd wel iets moois is te zien. 's Zomers krijgen ze kleine stervormige bloemetjes in grote of kleine tuilen. Het meest bekend is misschien wel de muurpeper, Sedum acre, met de kleine gele bloemetjes. Dit plantje komt regelmatig voor in onze wegbermen. Er zijn ook Sedum- soorten met roze, rode en witte bloemetjes. Niet alle Sedums zijn winterhard. Met name de Sedums die hun oorsprong hebben in sub tropische landen kunnen minder goed tegen de kou. in pot doen het schitterend als minituintje. De bladeren van vetplanten, zoals Sedum, zijn dik en vettig. In het groeiseizoen slaan ze water op in hun vettige blaadjes. Geef ze daarom in een warme zomer twee keer per week water om een watervoorraad aan te kunnen leggen. In de winter wordt er hele maal niet meer begoten. 's Zomers op vakantie is niet echt een pro bleem. 2fe kunnen, als het moet, ook een tijdje zonder water. Met deze eigenschap zijn ze uitstekend geschikt als potplant op terras of balkon. Ze zijn ook nog mooi, als ieder een terugkomt van zomervakantie. Zorg er wel voor dat de afwatering van de pot goed is, zodat de wortels niet gaan rotten. Sedum voelt zich het beste thuis op een zandige en droge grond. Plant Sedum in een mengsel van geUjke delen potgrond en zand. Sedums zijn echte zonaanbidders. Zet ze daarom, als het kan, in de volle zon. Herman van Vliet (1941) werd al op jeugdige leeftijd getrokken door de koningin van de muziekinstrumenten, het orgel. De eerste les sen ontving hij van zijn onderwijzer op school en vervolgens van Wim van der Panne. Hij studeerde aan het Utrechts Conservatorium bij Stoffel van Viegen, Cor Kee, Willem Mudde en Herman Strategier en behaalde in 1965 het einddiploma solospel orgel. Studie bij zowel de alom bekende Feike Asma als Jean Guillou in het interpreteren van met name grote romantische werken vormde hem tot vaardig concertorganist. Hij hield een warm pleidooi voor Charles- Marie Widor, wiens tien orgelsymfonieën hij enkele keren uitvoerde op de grote Neder landse orgels in de cyclus 'Widoriade'. Het groeide uit tot een project met de integrale opname van deze werken op CD, uitgevoerd op bekende Cavaillé-CoU orgels in Frank rijk. Hij was organist in Bodegraven, Oudewater en Woerden, en vanaf 1990 in de St. Joris- kerk te Amersfoort. Wegens zijn verdiensten voor de Franse orgelkunst werd Herman van Vliet onderscheiden door de Société Acadé- mique 'Arts, Sciences, Lettres' te Parijs met drie medailles: brons in 1983, zilver in 1991 en verguld in 1998. Ook in Nederland is zijn talent niet onopgemerkt gebleven; in 2001 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het concert 'Bach, thema tot inspiratie' begint maandagavond om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt vijf euro, inclusief koffie of thee na afloop. Om zeven uur begint het beiaardconcert dat u op de luisterplaats bij het Merulahuis kunt bijwonen. Alle infor matie oyer de programma's kunt u vinden op website www.catharijnekerk.nl. In Nieuwe-Tonge wordt morgen, woensdag 20 juli, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Gelieve het papier vóór 18.15 uur gebundeld aan de kant van de weg te zetten. Het Ministerie van LNV maakt bekend dat voor bepaalde projecten in de land bouwsector subsidies kunnen worden aangevraagd. Innovatieve projecten varkens- en pluimveehouders Van 15 juh tot en met 31 augustus kunnen ondernemers uit de intensieve varkens- en pluimveehouderij subsidie aanvragen voor innovatieve projecten. Dit onder de Open- stelüng 'Stimuleringsregeling innovatie markt en concurrentiekracht'. Het gaat om projecten waarmee varkens- en pluimvee houders hun werkwijze zo veranderen dat ze beter kunnen voldoen aan de maatschap pelijke eisen op het gebied van miUeu, dier gezondheid en dierenwelzijn. Er is in totaal 3.000.000 euro beschikbaar. Het project moet gericht zijn op de ontwikkeling of toepassing van organisatorisch of technische vernieu wingen, bijvoorbeeld nieuwe of verbeterde producten, productieprocessen, methodes, etc. Ook moet het project zich nog in de fase van innovatieve ontwikkeling bevinden. Demonstratie van vernieuwende projecten Tevens kan er van 15 juli tot en met 31 augustus subsidie worden aangevraagd voor de Subsidieregeling demonstratie- en ken nisoverdrachtprojecten duurzame landbouw. Het gaat om de onderdelen marktgericht ondernemen en geïntegreerde gewasbescher ming onder de Openstelling 'marktgericht ondernemen' en de Openstelling 'geïnte greerde gewasbescherming' 1. Openstelling 'marktgericht ondernemen' Er is in totaal 500.000 euro beschikbaar voor projecten uit de intensieve veehouderij. Het gaat om projecten die laten zien hoe onderne mers nieuwe kermis en techniek in de prak tijk kunnen toepassen. Het doel van de ver nieuwingen moet zijn dat ondernemers beter te voldoen aan de maatschappeUjke eisen op het gebied van miüeu, diergezondheid en dierenwelzijn. Het gaat om vernieuwingen die de experimentele fase zijn gepasseerd en de toepassing van nieuwe kennis of techno logieën bevorderen.. 2. Openstelling 'geïntegreerde gewasbescherming'. Er is in totaal 750.000 euro beschikbaar voor projecten die laten zien hoe boeren en tuin ders nieuwe methoden en technieken op het gebied van geïntegreerde gewasbescherming kunnen toepassen. Het gaat om vernieuwin gen die de experimentele fase zijn gepas seerd en de toepassing van nieuwe kennis of technologieën bevorderen. Het gebruik van geïntegreerde gewasbescherming kan de afhankelijkheid van chemische gewasbe schermingsmiddelen verkleinen. Dit is van belang omdat er geen garantie is dat er altijd voldoende effectieve gewasbeschermings middelen beschikbaar zullen zijn om ziekten, plagen en onkruiden goed te bestrijden. Voor meer informatie, aanvraagformulie ren of een toelichting kunnen ondernemers terecht op website www.minlnv.nl/loket, of bellen met Het LNV-Loket: 0800-2233322. OUDDORP - In de uitzending van 27 juli van De Hoop Magazine Radio bij Radio Goeree Lokaal staat het onderwerp 'seksuele identiteit' centraal. Aan het woord komt een cliënt van De Hoop. Hij vertelt over de twij fels die hij had omtrent zijn seksuele geaard heid. Verder vertelt Maureen Altorf, preven tiemedewerker van Stichting Vrienden van De Hoop, over hoe de seksuele identiteit bij jongeren wordt gevormd. De Hoop Maga zine Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. De Hoop Magazine wordt verzorgd door Stichting Vrienden van De Hoop uit Dordrecht in samenwerking met Stichting De Hoop, het centrum voor evan- geUsche verslavingszorg en hulpverlening in Dordrecht. Het programma wordt herhaald op zaterdag 30 juli tussen 11.00 en 12.00 uur. Voor de te organiseren foto-expositie 'Voor malig Gemeentehuis Sommelsdijk' doet het besmur van de SMB een beroep op de bevolking om foto's beschikbaar te stellen die op enigerlei wijze te maken hebben met dit pand. Men is erg benieuwd naar de relatie 'Wat hawwe de Sommerdiekers gehad mit heulies gemeantehuus?'. Als u over oude foto's beschikt, vraagt de SMB u ze aan haar uit te lenen. Vanuit het fotomateriaal, met ongetwijfeld emotionele foto's zoals huwe lijksvoltrekkingen, of vergaderingen, e.d., zal een expositie worden samengesteld. Voor het bijwonen van de opening van de exposi tie wordt iedereen uitgenodigd. Onder het motto 'Kent u ze nog?' kijkt het bestuur met bijzonder veel interesse uit naar uw reactie. Heeft u foto's om in bruikleen te geven, dan is de procedure is als volgt: - adresseer een enveloppe aan Stichting Monumenten Behoud, Voorstraat 22,3245 Het voormalige gemeentehuis van Sommelsdijk is in eigendom overgegaan van de Stichting Monumenten Behoud, die een nieuwe bestemming voor dit statige pand in petto heeft iFoio: Hans Villerim) BH Sommelsdijk, zet op de achterzijde van de enveloppe uw naam en adres; - zet ook op de achterzijde van de foto's uw naam en adres, en zo mogelijk ook het jaartal waarin de foto gemaakt is en de namen van degenen die op de foto staan. - stop de foto's in een voldoende gefran keerde enveloppe als u deze per post verzendt óf deponeer de enveloppe in de brievenbus van Voorstraat 22 te Sommels dijk; - de foto's dienen vóór maandag 15 augus tus 2005 te zijn ingediend, zodat de Stich ting ruim tijd heeft om een interessante expositie samen te stellen over een stuk historie van Sommelsdijk; - de foto's blijven eigendom van de eigenaar of inzender - die t.z.t. een uitnodiging ont vangen om de expositie te bezoeken - en zullen na de expositie worden teruggezon den. Helpt u mee de foto-expositie te laten slagen? Ga dan op zoek naar foto's van het voorma lige gemeentehuis: zowel interieur- als exte rieuropnames, al dan niet met bestuurders, ambtenaren, burgers, families, enz. Alles is bruikbaar, als het voormalige gemeentehuis maar op enige wijze zichtbaar is. Voor de inmiddels traditionele uitreiking van de Dorpsherstelprijs vindt vooraf een selec tie plaats uit gerestaureerde of gerenoveerde panden of objecten die in het achterliggende jaar binnen de gemeentegrenzen van Mid- delhamis klaar zijn opgeleverd. Uit een vijf tal genomineerden wordt de winnaar geko zen. De geselecteerde objecten dienen een wezenlijke bijdrage te leveren aan het herstel van het dorpsgezicht in één van de vier ker nen van de gemeente. De uitreiking van de Dorpsherstelprijs 2005 vindt eveneens plaats op vrijdag 25 november 2005 in het voorma lige gemeentehuis van Sommelsdijk. Voor het komende winterseizoen kunnen beheerders, zoals agrariërs een vergoeding aanvragen voor gansvriendelijk beheer op agrarische percelen in de ganzenfoerageer- gebieden via de Vergoeding ganzenbeheer 2005/2006. Deze vergoeding van het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit kan tussen 15 juli en 31 augustus 2005 worden aangevraagd bij het Faunafonds. Provincies hebben speciale gebieden voor de opvang van overwinterende ganzen en smienten aangewezen, de zogenaamde gan- zenfoerageergebieden. In deze gebieden zijn de ganzen welkom. Beheerders kunnen ver goeding aanvragen voor het uitvoeren van gansvriendelijk beheer in deze gebieden. Dit gansvriendelijk beheer houdt in dat de beheerder rust, ruimte en voedsel voor de ganzen aanbiedt. Met deze beheersmaatre gelen worden de ganzen naar de ganzenfoe- rageergebieden gelokt. Buiten deze gebieden wordt het voor ganzen minder aantrekkeüjk om te verblijven, omdat ze daar geweerd en verjaagd mogen worden. Een aanvraag voor de Vergoeding ganzen beheer 2005/2006 moet bij voorkeur worden ingediend via een Agrarische Natuurvereni ging (ANV) en dient betrekking te hebben op een gezamenlijke oppervlakte van tenminste 200 ha. Een individuele agrariër of een groep van agrariërs kan eventueel ook rechtstreeks bij het Faunafonds een aanvraag indienen. Ook m dat geval geldt de minimumopper- vlakte van 200 ha. Afhankelijk van het agrarisch gebruik op een perceel kan een beheerder de Vergoeding ganzenbeheer 2005/2006 aanvragen voor verschillende beheerspakketten. De provin- Op zaterdag 23 juli a.s. geeft ,de organiste Verena Förster uit St. Gallen een orgelcon cert in de Hervormde kerk te Kapelle (Zld.). Verena Förster is als organiste verbonden aan de Evangelisch-Reformierte Kirchgemeinde St. Gallen- Centrum. De orgelwerken die zij in Kapelle ten gehore zal brengen, houden alle verband met loh. Seb. Bach: leerlingen van Bach, componisten die een inspu-atie- bron voor Bach waren én werken van de grote meester zelf. De aanvang van het con cert is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4,50, voor CJP/Pas 65 3,50. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. cies hebben vooral grasland aangewezen als ganzenfoerageergebied. Hiervoor is een beheerspakket voor gansvriendelijk beheer op grasland ontwikkeld. Daar waar dat niet anders kan, hebben de provincies ook bouw land begrensd als ganzenfoerageergebied. Voor beheersmaatregelen op bouwland zijn 4 bouwlandpakketten beschikbaar. De vergoeding is per pakket verschillend opgebouwd en bestaat uit de volgende ele menten: - werkelijke kosten voor het beheer (Beheersbijdrage); - een stimulanspremie van 20% van de wer- keüjke kosten voor het beheer; - gederfde inkomsten (indien van toepas sing). Meer informatie over deze en andere regelin gen is te verkrijgen bij Het LNV-Loket, 0800- 2233322 of via website www.hetlnvloket.nl. Daar kunt u ook de brochure en de benodigde formulieren downloaden of opvragen. MIDDELHARNIS - Volleybalvereniging Les Deux Intermezzo en hoofdsponsor Ben Fabert van Les Deux kijken terug op een geslaagd evenement op jongstleden vrijdag: op het Diekhuusplein werd onder prima weersomstandigheden op een dikke laag zand het eerste Les Deux Intermezzo- beachtoemooi gehouden, 's Middags speelde de jeugd en 's avonds was het de beurt aan de senioren en recreanten. Omstanders die zin hadden om mee te doen, konden gelijk instromen. Hier maakten nog weinig men sen gebruik van. Men bleef liever kijken. Het doel van dit toernooi, het demonstre ren van (beach)volleybal en het uitdragen van de jarige volleybalvereniging, was zeer geslaagd. Zowel 's middags als 's avonds was er een behoorlijke publieke belangstelling. Les Deux Intermezzo speelt voor het eerst in de zomerstop door. De vereniging heeft twee beachvoUeybalsets gekocht en maakt hier dankbaar gebruik van. Vrijdag moest speci aal zand gestort worden. Maar elke dinsdag vanaf 20.00 uur speelt men op 't Hoad. Er zijn ook verschillende Les Deux Intermez- zoërs die op zaterdag naar een kustplaats rei zen om daar aan een beachvoUeybaltoumooi mee te doen. In de tweede week van augustus worden de trainingen weer opgestart. En 9 en 10 september zal het 40 jarig jubileum wor den gevierd. Leden en oud-leden die zich nog niet opgegeven hebben, kunnen dit nog steeds doen bij Annemarie Kransse. Informatie en foto's van het eerste Les Deux Intermezzo beachvoUeybaltoumooi zijn te bekijken op de website van de volleybalvereniging: www. lesdeuxintermezzo.nl. ■73- 'Mannen, wat er ook gebeurt, laat je niet door de Iwans in de maling nemen. Ze kunnen jullie niets maken voor iets waarvan de verantwoordelijkheid bij henzelf ligt. Ik kan jullie zeggen, dat de meesten van ons een toezegging hebben om Rusland bin nenkort te verlaten. Alle namen zijn genoteerd van hen die de thuisreis aanvaarden en daaraan valt niet te tornen. Niemand mag ontbreken, want deze lijs ten worden via het Rode Kruis naar het vaderland gestuurd en men kan zich hier niet permitteren dat daarmee onzorgvuldigheden worden uitgehaald. Kortom, weest niet bevreesd hoe de Russen ook zullen proberen om jullie te intimideren,' Dat zegt Franz in een gloedvol betoog, nadat hij door Valeria omtrent de gang van zaken op de hoogte is gesteld. 'Plennies van kamp 22-12. We hebben nu de zeker heid dat door enkelen van jullie medewerking is verleend bij het vluchten van een Duitser. Helaas hebben we nog niet kunnen achterhalen wie dat geweest zijn. En omdat wij geen lankmoedigheid willen betonen tegenover de schuldigen, die door hun kameraden worden beschermd, zal er een voorbeeld gesteld worden. Vanmiddag na het appèl worden tien plennies als strafmaatregel geëxecu teerd. Vervolgens zal dan zolang de daders zich niet hebben gemeld of door hun kameraden zijn aange geven, na elk appèl opnieuw een executie van tien mannen plaatsvinden.' Dat is, hetgeen via de kampcommandant bekend wordt gemaakt. 'De Russen doen wat ze zeggen, geloof dat maar gerust. Fischer heeft makkelijk praten. Die heeft er zich goed ingedraaid en zal van deze strafmaatre gel geen last hebben', snuift een oude soldaat woe dend. 'Fischer weet wat hij zegt. Die heeft immers zijn inlichtingen uit een betrouwbare bron', gaat een ander daar tegen in. 'Jullie hebben allemaal makkelijk praten. Ik wil naar huis; en als het kan, zo spoedig mogelijk. Als het waar is wat de Russen vertellen, moeten we erachter zien te komen, wie de vent heeft geholpen bij zijn ontsnapping.' 'Het is een kameraad, die niet verraden mag wor den.' 'Moeten dan tweehonderd onschuldigen het slacht offer worden van één man?' 'Iwan zal zich wel rustig houden, ze kunnen het toch niet maken om, als er door hun onoplettendheid een man verdwijnt, daarvoor andere onschuldige mensen te laten omkomen?' 'Hier is alles mogelijk', bitst de aangesprokene kwaad terug. Wat de Russen beoogd hebben, namelijk om door de voorgestelde maatregel de Duitsers te dwingen hun kameraden te verraden, heeft succes. Menig soldaat zoekt in het geheim naar iemand die moge lijk verantwoordelijk kan worden gesteld. 'Laten we eens nagaan wie er voor in aanmerking zou komen om een man buiten het kamp te bren gen. Het kan bijna niet anders of dat moet iemand uit onze barak zijn geweest.' Een paar mannen zitten in afzondering te praten buiten de barak, op een plaats waar ze door nie mand gehoord kunnen worden. 'Weet je, het schijnt dat die Eugen Muller schatrijk is. Die heeft natuurlijk een flitik bedrag beloofd aan hem die ervoor kan zorgen dat hij uit het kamp kan komen.' 'Wat denk jij, Ernst, is er in onze barak iemand die de mogelijkheid bezit om een man buiten het kamp te krijgen?' 'Weet je, Fritz, die mogelijkheid heb ik overwogen en inderdaad zou er iemand kunnen zijn die dat kan.' De andere twee kijken hem vol verwachting aan. 'In onze barak zou iemand zijn, die gelegenheid heeft iemand buiten het kamp te smokkelen?' 'Die mogelijkheid bestaat, ja.' 'Vertel het ons dan Wilhelm; wie is het die dat kan?' Wilhelm krabt zich nadenkend onder zijn kin en kijkt de andere twee een beetje mistroostig aan. 'JuUie hebben toch zelf ook ogen in je hoofd; denk maar eens na, wie er van ons zo nu en dan buiten het kamp komt.' Ze staren hem aan, niet begrijpend. 'Fischer', laat één van hen zich ontvallen. Wilhelm schudt zijn hoofd: 'Nee, die zou zoiets nooit doen.' 'Niet?' 'Nee.' 'Karl-Heinz Stiermann soms?' merkt Fritz op. Wilhehn begint nu geheimzinnig te lachen. 'Ja natuurlijk. Stiermann heeft daar inderdaad de gelegenheid voor', zeggen de andere twee op samenzwerende toon. Karl-Heinz Stiermann. Natuurlijk is naderhand nooit na te gaan waar het praatje vandaan komt. Maar hier en daar wordt gefluisterd dat mogelijk Karl-Heinz weleens de man kan zijn die de gevangene geholpen heeft bij zijn ontsnapping. En hoe vreemd het ook mag klin ken, verraad komt bijna altijd uit en soms wordt dat ook gestraft. Georgië Zwalba zit met een paar soldaten van het wachtbataljon een kaartje te leggen, als schuchter een plenny de commandantura binnen komt slui pen. De man veegt zich benauwd het zweet van zijn voorhoofd en meldt zich bij de soldaten met het ver zoek of hij de commissaris even kan spreken. 'Wat moet je, kerel, het is buiten diensttijd', snauwt één van de Russen. 'Ik heb wat te melden', stamelt de plenny. 'Zo, heb jij wat te melden aan kameraad commis saris en kan dat dan niet tot morgen wachten?' De Duitser schudt verlegen zijn hoofd: 'Nee, het is nogal dringend, ziet u.' 'De commissaris is op het ogenblik in bespreking, maar als het zo belangrijk is, geef je melding dan aan ons door; wij vertellen het dan wel aan de com missaris.' De plenny schudt opnieuw zijn hoofd. 'Ik moet dat de commissaris zelfvertellen.' 'Nou, verdwijn dan maar en kom morgen terug', snauwt de Rus. De plenny wringt zich de handen ineen van ellende. 'Het gaat om onze kameraden. Ik weet wie waar schijnlijk de vluchteling geholpen heeft', stamelt hij. De Russen veren overeind, want daar hebben ze zelf ook heel veel belang bij. Ze weten dat de soldaten ook verdacht worden en dat er mogelijk onprettige dingen kunnen gebeuren, als de vluchteling niet gevonden wordt. 'Zeg op, kerel, wie is het?' buldert een grote Rus en hij grijpt de bevende plenny in zijn kraag en schudt hem driftig heen en weer. 'Karl-Heinz Stiermann heet hij en hij werkt samen met de Duitse ingenieur.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5