Gaat u mee? Dirksland en 'Hippo': aliebei Kiein Parijs Faalt gemeentelijk beleid op gebied van energiebesparing? EIIAt1D»-l1IEUWS KLAAS TANIS OPA KLAAS TANIS KLAAS TANIS KLAAS TANIS KLAAS TANIS KLAAS TANIS JACOMIJNTJE VAN HOVEN-TANIS DANKBETUIGING GEERTRUIDA VAN DER WENDE- SANTIFORT Geliandicapt of chroniscli ziek? U kunt met de beste zorg genieten en ontspannen in één van onze stijlvolle en volledig aangepaste I voor meer informatie: 070 44 55 888. Eilandelijk verkiezingsdebat. Thema: Duurzame energie en energiebesparing. 13 februari "De Schakel" te Dirksland, aanvang 19.45 uur U bent van harte welkom!! Meer informatie: www.deltawind.nl tel:470544 DIRKSLAND - Is het omdat Dirks land zo mondain was? Een tikje wulps wellicht? Heeft het te maken met al dan niet misplaatste gevoelens van verhevenheid bij de dorpelingen? Of was Dirksland een lichtend voorbeeld, een letterlijk 'lichtdorp' op een duis ter eiland? Hoe het ook zij - de meeste inmiddels verlichte eilanders weten het - de bijnaam van Dirksland is 'Klein Parijs'. Van een uniek alias is echter geen sprake; het Flakkeese dorp bevindt zich in het goede gezelschap van bijvoorbeeld Lyon, Wenen, Vil nius en Brussel. De Franse hoofdstad lijkt een universeel ideaalbeeld: Klein Parijs kun je overal tegenkomen. Door Kees van Rixoort Tik op de internet zoelcmachine Google 'Hein Parijs' in en binnen enkele seconden krijg je 187.000 verwijzingen. Een rijstebrijberg van rijp en groen tot zeer groen. We zien dat de Roemeense hoofdstad Boekarest 'het Parijs van het oosten' wordt genoemd. En: Klein Parijs ('Micul Paris'). Boekarest dankte die bijnaam aan de extravagante architectuur en het mondaine leven, vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw prominent aanwe zig in de stad. Verplaatsen we ons vanuit Roemenië in noor delijke richting, langs Wenen, dan stuiten we in het oosten van Duitsland op een volgend Klein Parijs: Leipzig. Niemand minder dan de schrijver Goethe had de bijnaam in het leven geroepen, en volgens veel bezoekers had hij gelijk. "Leipzig wordt niet voor niets Klein Parijs genoemd. De stad biedt enorm veel mooie monumenten, maar tegelijk is het ook een bruisende uitgaansstad", aldus een organisator van reizen, die ook nog de loftrompet laat schallen over de cultuur van Leipzig en de Zoo, "één van Europa's mooi ste dierenparken". Ook de Antwerpse wijk het Zuid tooit zich graag met de zo geliefde bijnaam. "Waar vind je een staalkaart van architectuur (eclec ticisme tot postmodernisme) en van musea en galerijen? Waar kun je wonen en werken en waar heeft zich een bruisende uitgangsbuurt ontwikkeld? Juist, op het Zuid!" Cultuurwereld Een andere verwijzing op Google noemt de Antwerpse wijk "het Mekka van de Vlaamse cultuurwereld". "De Antwerpenaars noemen het Zuid wel eens Klein Parijs. Dat heeft te maken met de typische stedenbouwkundige aanpak: een stervormig stratenpatroon met vele pleinen en boeiende perspectieven. In deze wijk bevinden zich mooie art-nouveau- gebouwen, classicistische straten en monu menten, zoals de Waterpoort en het Zuider- pershuis." Van het fraaie dorp Dirksland zijn veel goe de dingen te vertellen, maar niet dat het een Mekka van de Flakkeese cultuur is of over een stervormig stratenpatroon beschikt, laat staan over diverse pleinen met fascinerende doorkijkjes. Nee, aan grootstedelijke allure, een bruisend uitgaansle'ven of een aantrekke lijk dierenpark zal Dirksland zijn bijnaam niet te danken hebben. Ook niet aan het oproer dat vorig jaar in de Franse hoofdstad toe sloeg en een doorgaans rustige plaats als het Gelderse Wijchen het predikaat Klein Parijs opleverde. Dit nadat er mogelijk door brand stichting een appartementencomplex aldaar flink beschadigd raakte en vijftien bewo ners moesten worden geëvacueerd. Eén van de bewoners vergeleek zijn dorp in dagblad De Gelderiander met de behoorlijk onrustige hoofdstad van Frankrijk: "Het begint hier onderhand een beetje op Parijs te lijken." De oudej aars viering in Dirksland levert wel eens wat rumoer op, maar is vergeleken met het Gelderse Klein Parijs en Parijs zelf niet meer dan onschuldig tijdverdrijf. Ruig verleden Er is nog een Klein Parijs: Hippolytushoef in Noord-Holland. Misschien brengt deze plaats ons dichter bij een antwoord op de vraag hoe Dirksland aan zijn bijnaam kwam. 'Hippo', zoals het dorp in de volksmond bekend staat, ligt op het voormalige eiland Wieringen. Tot in de jaren zestig was het dorp vol cafés, wat een aantrekkingskracht met zich meebracht op jongeren uit de hele regio. Er was zelfs een tijd dat er met afschuw over dit Klein Parijs werd gesproken. Hippo had een onze delijke en verwerpelijke invloed, in ieder geval volgens de legerieiding, die het dorp tijdens de mobilisatie in 1940 tot verboden gebied verklaarde voor de soldaten die de Afsluitdijk moesten verdedigen. Er zou een ongeremde sfeer in het dorp hangen, ja, zelfs op heel Wieringen. Van dat ruige verleden is anno 2006 niet veel meer over dan een paar cafeetjes en de beruchte c.q. beroemde kermis, die eind juli altijd in Hippo neerstrijkt. De bijnaam Klein Parijs doet echter nog altijd opgeld. Net als in Dirlisland dat, behalve de verwijzing naar de lichtstad in Frankrijk en het eilandverleden, weinig tot geen overeenkomsten heeft met het ongeremde Hippo. Ook de link met Hip polytushoef geeft geen dus uitkomst. Straatverlichting Wat is dan de herkomst van de bijnaam van de lichtstad van Flakkee? Is Dirksland een miniatuuruitgave van de Franse metropool? Staat er een kerk die doet denken aan de Notre Dame? Nee. Het vijftiende-eeuwse godshuis van Dirksland heeft een zekere schoonheid, maar een vergelijking met die geweldige kathedraal in Parijs is zonder meer ongepast. Poorten die ook maar in de verste verte lij ken op de Are de Triomphe, ontbreken in de kleine lichtstad. De Boezem is geen Seine en van een bruisend uitgaansleven is absoluut geen sprake. Waarom wordt Dirksland dan Klein Parijs genoemd? Gesprekken met enkele kenners leveren ver schillende verklaringen op. Veel Dirkslanders zeggen dat de bijnaam een gevolg is van de relatief vroege aanleg van straatverlichting in het dorp. Terwijl de andere dorpen op Flakkee aardedonker werden als het daglicht achter de horizon was verdwenen, zou Dirksland baden in een zee van licht. Klein Parijs was van verre al te zien, gaat het verhaal, als een eenzaam lichtpuntje op het duistere platteland. Dit verhaal is, ondanks de hardnekkig heid waarmee het wordt opgelepeld, echter onjuist. Dirksland was bij lange na niet het eerste Flakkeese dorp met straatverlichting en dus ook geen pendant van de lichtstad Parijs. Toen het dorp in 1912 een gasfabriek kreeg en een kleine vijftig gaslantaams over een lengte van vier kilometer, waren de meeste dorpen ten oosten van Dirksland al voorzien van gasverlichting. Klein Parijs was dus laat en zeker geen licht in de duisternis. Bovendien bleven de Dirkslanders buiten de bebouwde kom, tot ver in de jaren dertig van de vorige eeuw, verstoken van straat verlichting. Een klein tuindorp aan de rand van Dirksland werd, vanwege de verplet terende duisternis, zelfs 'het ouwe Egypte' genoemd. Ook met elektrisch licht was de Flakkeese lichtstad niet bepaald snel. Al in 1930 werd de EMGO (Elektriciteits Maatschappij Goe- ree-Overflakkee) opgericht, maar het duurde nog twintig jaar voordat Dirksland afscheid nam van de gaslantaarns. Het gemeentebe stuur wilde, tegen de stroom van de moderne tijd in, het eigen gasfabriekje rendabel hou den, met als gevolg dat Klein Parijs pas heel laat overschakelde op elektrisch licht. Trendsettende magneet Met andere woorden: een kleine lichtstad is Dirksland niet. Integendeel. Hoe moet die opzienbarende bijnaam dan verklaard wor den? Veel oudere eilandbewoners weten het nog: Dirksland was een halve eeuw geleden hét centrum van Goeree-Overflakkee. Hier waren de voorzieningen, hier waren de win kels. De Straatdijk, anno 2006 gedegradeerd tot een woondijk met twee of drie winkels, was een dynamisch koopcentrum waar heel Flakkee met enige regelmaat naartoe trok. Het verhaal gaat dat het op de dijk bij tijd en wijle zo druk was dat je er niet kon fietsen. Later kwam de klad erin: Dirksland verioor z'n centrumfunctie en tegenwoordig is Mid- delhamis de 'hoofdstad' van het eiland. Maar was de centrumfunctie van Dirksland dan voldoende om het dorp zo expliciet in verband te brengen met de wereldstad Parijs? Waarschijnlijk niet. Er was meer dat het dorp de excentrieke titel opleverde. In Klein Parijs, vertellen dorpelingen die het kunnen weten, werd namelijk het modebeeld van het eiland bepaald. Op de Straatdijk - maar ook in de rest van het dorp - ging de laatste mode over de toonbanken, evenals de nieuwste novitei ten op het gebied van woninginterieur. Het is nauwelijks nog voorstelbaar, maar het dorp was een trendsettende magneet. Inderdaad: een kleine uitgave van de Franse modestad. Stropdassendorp In zo'n mondain oord kunnen gemakkelijk gevoelens van meerderwaardigheid ont staan. In Groot Parijs zouden de mensen zich enigszins verheven voelen boven de rest van Frankrijk en in Klein Parijs schijnt er altijd op z'n minst een zekere afstand tot eilanders van elders te zijn geweest. De 'Pariezenaers' onderscheidden zich met hun mooie praatjes, 'Dirkslandse stoom', hun achteruitkijkspie gels op de fiets en hun stropdassen. Klein Parijs werd in het verleden ook wel het strop dassendorp genoemd; zelfs de op klompen rondlopende landarbeiders gingen met een stropdas om naar hun werk. Gevoelens van meerderwaardigheid en cachetvolle zaken als achteruitkijkspiegels en stropdassen, kunnen bij anderen de lach- of schimplust opwekken. En dat gebeurde ook. Inwoners van dorpen rond Klein Parijs vonden de lichtstedelingen arrogant. Dirks landers, ach, die doen zich beter voor dan ze zijn, die verspreiden alleen maar een hoop 'stoom'. En zo werd de bijnaam Klein Parijs een schimpnaam, een negatieve aanduiding voor het dorp dat graag te boek staat als een verheven oord in een platte omgeving, maar dat in werkelijkheid pas heel laat veriicht was en dat al lang geen bruisende centmmfunctie meer vervult. Kartonnen Eiffeltoren Dat er lacherig wordt gedaan over die hoog hartige lichtstad van Flakkee, merkte kapper Kees Bakelaar toen hij in 1983 zijn kapsalon opende op de Straatdijk. 'Petit Paris Coif fures' noemde hij de zaak en met plaklet- ters op de winkelruit maakte de kapper dat wereldkundig. Sommige Dirkslanders kon den die schimpnaam op de oude winkeldijk niet waarderen: binnen een paar dagen waren de plakletters verwijderd. Maar Bakelaar Het zich niet uit het veld slaan en stampte zijn kapsalon helemaal vol met foto's van Parijs en modellen van de Eiffeltoren. In de etala ge hing altijd een poster met foto's van het bouwproces van de toren én het logo van Petit Paris Coiffures: een Eiffeltoren met daarnaast een kam en een schaar van min of meer dezelfde afmetingen. Als de kapper vond dat teveel automobilis ten het rijverbod op de Straatdijk negeerden, plaatste hij een grote kartonnen Eiffeltoren midden op 'de rijbaan" voor zijn kapsalon. Praktisch! En uiteindelijk ook een concreet bewijs dat die gigantische Franse lichtstad en dat kleine Flakkeese dorp iets gemeen schappelijks hebben. Echter: de kapsalon is vertrokken en in de voormalige winkelpro- menade kun je fietsen zo hard je wil. zonder enige hindernis. PAGINA 4 VRIJDAG 10 FEBRUARI 2006 FAMILIEBERICHTEN Tot onze diepe droefheid is na een kortstondige ziekte, twee weken na het overlijden van zijn twee lingzus, toch nog onverwachts door de Heere uil ons midden weggenomen mijn geliefde man, onze zorgzame vader en opa en mijn schoonzoon echtgenoot van Kommertje Susanna Meijer in de leeftijd van 81 jaar. K. S. Tanis-Meijer W. P. Tanis E. G. Tanis-Meijer Klaas Arjan Ko en Annemarie Jacobine N. K. van Veen-Tanis J. van Veen Carina Wieneke Ingrid A. K. Timmer-Tanis L. M, C. Timmer N. Meijer-Tanis 8 februari 2006 Steenkreek 14 3253 EG Ouddorp Gelegenheid tot condoleren zaterdag 11 februari van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer". Preekhil- laan 3 te Ouddorp. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal D.V. maandag 13 februari om 13.30 uur gehou den worden in 'Eben-Haëzer'. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Dorpsweg te Oud dorp, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in 'Eben-Haëzer'. Liever geen bezoel< aan huis Geen bloemen Heden nam de Heere van onze zijde weg, onze lieve Sterke de Heere oma in dit grote verlies. Klaas Arjan Ko en Annemarie Jacobine Corina Wieneke Ingrid Ouddoip, 8 februari 2006 Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen onze geliefde broer en zwager echtgenoot van K. S. Meijer in de leeftijd van 81 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. G. E. Tanis-Hoek J. Grinwis-Tanis F. Grinwis K. 't Mannetje-Tanis J. 't Mannetje J. Tanis Ouddorp. 8 februari 2006 Met droefheid delen wij u mede dat de Heere van onze zijde heeft weggenomen onze geliefde oom echtgenoot van K. S. Meijer in de leeftijd van 81 jaar. Maart Jan Ineke Wim en Joke Eef en Hannie Jaap en Alie achterneven en achternichten Ouddorp, 8 februari 2006 Heden heeft de Heere weggenomen, onze buurman en oud-buurman Vertrooste de Heere de buurvrouw, kinderen, klein kinderen en verdere familie. Fain. K. C. Mierop G. J. Rietdijk A. W. Bruggenia P. P. Westhoeve J. Mierop Ouddorp. 8 februari 2006 Met droeflieid hebben wij kennis genomen vim hel overiijden van mijn schoonzoon, onze zwager, oom en oud-oom echtgenoot van Kommertje Susanna Tanis-Meijer Mw. N. Meijer-Tanis M. A. Meijer E. J. Meijer-van der Vliet P. A. Meijer A, Meijer-Westhoeve Michael, Natascha i. N. van 't Geloof-Meijer A. van 't Geloof Roy Ouddorp, 8 februari 2006 Daar het ons niet mogeijik is ieder persoonlijk te bedanken, willen wij u langs deze weg onze oprechte dank betuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling en medeleven door u aan ons betoond in de periode voor en na het overlijden en bij de begrafenis van onze lieve moeder, schoon moeder en oma In het bijzonder dank aan ds. Lassche en de kerken- raad voor de geestelijke begeleiding en het leiden van de rouwdienst. Dank aan de plaatselijke artsen voor de medische zorg. Ook dank aan de medewerkers van Arensman Uit vaartverzorging, in het bijzonder Aad Bosland, voor de goede begeleiding na het overlijden en de correcte verzorging van de begrafenis. S. E. Verduijn-van Hoven K. J. Verduijn G. van Hoven-Tanis Kleinkinderen en achterkleinkinderen Ouddorp, februari 2006 Voor de vele blijken van medeleven en deelne ming, die wij mochten ontvangen na het overiijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma betuigen wij u onze oprechte dank. In het bijzonder dank aan ds. Oorschot voor de bezoeken en het leiden van de rouwdienst. De dames van de thuiszorg hartelijk dank voor de zes jaar fijne zorg. Doktoren en verplegend personeel van het zieken huis te Dirksland voor de medische behandeling, in het bijzonder zuster Annie van afd. Neurologie en zuster Jeanet van afd. I.C. voor de liefdevolle verzorging. Medewerkers van Arensman Uitvaartverzorging, in het bijzonder Krijn Breen, dank voor de meer dan correcte verzorging van de begrafenis. Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen, K. van der Wende Ouddorp, februari 2006 ,9) Ie, Voor alle kaarten, bloemen, bezoeken, telefoontjes en andere attenties die ik tijdens en na mijn ver blijf in het EMC mocht ontvangen, wil ik u harte lijk bedanken. Het doet ons goed om te weten dat er zoveel mensen met ons meeleven en voor ons bid den. De Heere heeft mij bewaard en daar danken wij Hem voor. Ik wil ds. Van Mourik bedanken voor zijn bezoeken en telefoontjes. Via deze weg willen wij ook de mensen die in ons andere huis geholpen hebben heel hartelijk bedanken voor alles wat zij voor ons hebben gedaan. Dankzij jullie hebben we nu een mooi huis. We danken de Heere dat Hij ons jullie tot hulp heeft gegeven. Allemaal nogmaals heel hartelijk bedankt. Een hartelijke groet, mede namens Herman, van Jenny Slinger Stellendam, februari 2006 Het Nederlandse Ji Rode Kruis ,A Dart ol Ifie ifteiralional Red Cross and Red Cfescsnt Movere": www.rodekruis.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2