Minister Veerman: 38 miljoen voor vissers Pl^LITIE Herkenaar overweegt oprichting Burger Adviesbureau Speeivoorzienlngen in de gemeente Oostflalcicee 0900-8844 De sirene heeft u iets te vertellen! PvdA Oostf lakkee verzamelt aandachtspunten voor de toekomst kievit warmte Buikglljden in Ouddorp Website Hart van Dirksiand geactualiseerd ?2i'^ /I'e cTir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Ontwikkeling pulskor Inbraak auto Jongen aangehouden na beledigingen Snelheidscontroles Geen handgranaat Vier rijbewijzen ingevorderd Voorzieningenniveau in woonkern achteruit: Servicepunt Draagvlak Dinsdag 19 juli 2005 78e jaargang nr. 7423 Minister Veerman stelt op korte ter mijn 38 miljoen euro beschikbaar voor de sanering van de vissersvloot. Met dit bedrag verwacht minister Veerman een reductie van 20% van de kottervloot te realiseren. De sane ringsregeling zal naar verwachting nog in september van dit jaar worden opengesteld. Door de hoge olieprijzen zijn de kosten in de visserij de laatste tijd enorm gestegen. Bovendien zorgen de sterk verlaagde vangst quota voor platvis (tong en schol) voor aan zienlijk minder opbrengst voor de vissers. Minister Veerman heeft al eerder laten weten deze problematiek serieus te nemen. Hij wil echter alleen lange termijnoplossingen bie den die bijdragen aan een kleinere sector die zuinig met energie omgaat. Met een reductie van 20% voldoet Nederland aan de doelstel ling die afgesproken is in het scholherstel plan. De regeling wordt niet alleen voor tong- en scholvissers opengesteld, maar ook voor gar- nalenvissers; ook binnen de gamalensector bestaan problemen door overcapaciteit. Daar naast vangen gamalenvissers ook gequoteer de soorten zoals schol als bijvangst. Sanering van gamalenvaartuigen draagt daarom ook bij aan het scholherstelplan. Naast het geld voor sanering is minister Veer man bereid een flink bedrag beschikbaar te stellen om de bestaande praktijkproef met de elektrische pulskor uit te breiden. Daarbij worden de schollen en tongen niet met behulp van kettingen, maar met elektrische schokjes (pulsen) van de zeebodem opgeschrikt. De praktijkproef wordt nu uitgevoerd met één grote kotter. Veerman stelt voor meer grote kotters in te zetten en onderzoek te doen naar een pulskor voor kleine kotters en voor gar- nalenschepen. Daarnaast biedt Veerman de sector ruimte visserijmethoden te ontwikkelen die gericht zijn op een lager brandstofgebruik en een meer milieuvriendelijke visserij. De Neder landse kottersector heeft in de afgelopen jaren vergaande specialisatie en schaalvergroting doorgemaakt, waardoor de vloot grotendeels afhankelijk is van de boomkorvisserij. Dit vistuig is efficiënt voor het vangen van platvis, maar leidt tot grote bodemverstoring, ongewenste bijvangsten en hoog brandstof- gebruik. De elektrische pulskor biedt een veelbelo vend alternatief. De sirene gaat: een waarschuwing. Er is iets aan de hand! Wat? Het kan van alles zijn. Gevaarlijke stoften die vrij komen bij een brand, een zwaar omge val... In elk geval heeft die sirene u iets te vertellen. Ga daarom naar binnen en zet radio of tv op de regionale zen der en wacht verdere instructies af. En als de sirene niet gaat? De sirene is een hulpmiddel om mensen te waarschuwen voor een ramp. Maar soms gaan rampen zo snel dat de sirene te laat komt. Als er een vliegtuig neerstort. Of als zich een grote explosie voordoet. Dan is het kwaad al geschied en heeft een sirene weinig zin meer. Tenzij u gewaarschuwd moet worden voor de gevolgen van zo'n ramp. Giftige stoffen die dreigen vrij te komen. Of nog meer explo siegevaar. Uw regionale radio- of tv-zender vertelt u wat er precies aan de hand is. En welke maatregelen u verder moet nemen. Maar de sirene is niet het enige hulpmiddel om u te waarschuwen. Het kan ook zijn dat er een radiowagen door de straat komt. Of de politie bij u aan de deur Belangrijk is in elk geval dat u de instructies van de lokale of nationale autoriteiten opvolgt. Belangrijk voor uw eigen veiligheid. Bij u in de buurt Er staan zo'n 4500 sirenes door heel Neder land. Ze worden allemaal bediend door de lokale overheid. Dat wil zeggen: de sirene bij u in de buurt gaat alleen als u ergens voor gewaarschuwd moet worden. Woont u in Groningen en er gebeurt in ramp in Zeeland, dan zal de sirene bij u in de buurt hoogst waarschijnlijk zwijgen. Mobiele telefoö« Technologische mogelijkheden en toepas singen worden steeds beter. Zo is het binnen enkele jaren ook mogelijk om via de mobiele telefoon informatie en waarschuwingen te verspreiden. Op dit moment worden daarmee al proeven gedaan. Voorlopig blijft de sirene echter voor alle inwoners het belangrijkste alarmeringsmiddel. Maandelijkse test Elk jaar, op de eerste maandag van de maand, worden om 12.00 uur de sirenes in Neder land getest. Dat is nodig om na te gaan of de apparatuur nog allemaal goed werkt. Dat is dus een soort oefening, er is op dat moment niets aan de hand. Gaat de sirene echter op een ander moment, ga dSn naar binnen en zet radio of tv op de regionale zender en wacht verdere instructies af. Informatie De test van de sirenes heriimert u er ook aan dat u moet weten wat u moet doen als de sire ne gaat. U kunt de informatie opvragen bij de gemeente of op de websites www.postbusSl. nl, www.crisis.nl en www.minbzk.nl. En wilt u meer weten over risico's en risi co-objecten in uw eigen omgeving? Daar over kunt u informatie vragen bij uw eigen gemeente. Op de braderieën in Den Bommel (21 mei) en Oolgensplaat (2 juli) waren diverse frac tie- en bestuursleden van PvdA Oostflak- kee van de partij met de inmiddels bekende Bakfiets. Tijdens beide evenementen waren hierop vier borden bevestigd, waarop geïnte resseerde voorbijgangers hun ideeën konden invullen over wat behouden moet blijven in de gemeente, wat veranderd moet worden, waar men zich aan ergert en waar de PvdA Oostflakkee zich hard voor zou moeten maken. Beide dagen zijn de borden door jong en oud goed gevuld met commentaren op huidige situatie en punten ter verbetering hiervan, maar ook de aandachtspunten voor het behoud van de pluspunten in de gemeen te. PvdA Oostflakkee gaat al deze punten bundelen en bekijken wat ermee kan wor den gedaan in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen in maart 2006, en zal deze resultaten in de aanloop hiernaartoe pubUce- ren. Houdt u hiervoor de internetsite van de partij, www.pvdaoostflakkee.nl. en de krant in de gaten. Industrieweg 44 3241 MA Middelhamis Tel.: (0187) 482609 E-mail: info@kievttwarmte.nl www.kievltwarmte.nl Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee STAD AAN 'T HARINGVLIET - Een 54- jarige bewoner van de Vrouwtjesweg ont dekte jl. donderdagavond dat er was inge broken in haar auto. Onbekenden hadden uit de auto, die niet afgesloten was, onder meer haar rijbewijs en portemomiee weggenomen. De auto stond nabij de woning van de vrouw geparkeerd. De politie adviseert om de auto na het parkeren altijd af te sluiten en alle waardevolle goederen, zoals een rijbewijs en radio/cd-speler, mee te nemen. MIDDELHARNIS - Politiemensen van het district De Eilanden hebben vrijdagavond een 18-jarige jongen uit Rotterdam aange houden na het beledigen van politiemensen. Rond acht uur kreeg de politie de melding dat een groepje jongeren voor overlast zorgde op het Zandpad. Er zou met bierflesjes gegooid worden en voorbijgaand winkelpubliek werd door hen uitgescholden. Politiemensen kwa men na de melding ter plaatse en spraken de jongeren op hun gedrag aan. Op het moment dat de agenten wegliepen, riep één van hen diverse scheldwoorden naar de agenten. De 18-jarige verdachte werd wederom aange sproken en rende vervolgens weg. Na een achtervolging is de Rotterdammer in het Diekhuus aangehouden. Hij verzette zich tijdens zijn aanhouding. De Rotterdammer is meegenomen naar het poütiebureau, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. GOEDEREEDE - Politiemensen van het district De Eilanden hebben vrijdagmiddag een snelheidscontrole gehouden op de Hof dijksweg. Aanleiding van de controle zijn klachten van omwonenden. Tussen vier en vijf uiu- werden 4 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheidsovertreding bedroeg 94 km/uur waar '60' is toegestaan. Tevens is een automobilist bekeurd voor het niet handsfree bellen in de auto. Ook op zaterdagavond, tussen half acht en kwart over negen, heeft politiepersoneel een verkeerscontrole gehouden, ditmaal op de parkeerplaats van de N57 ter hoogte van Goedereede. In totaal zijn 65 voertuigen gecontroleerd en kregen vijf bestuurders een bekeuring voor diverse verkeersovertredin gen. OUDDORP - Naar aanleiding van een mel ding van de Reddingsbrigade dat bij een strandtent aan de Vrijheidsweg een passant een voorwerp had gevonden dat leek op een handgranaat, werd door politiepersoneel een nader onderzoek ingesteld. Het terrein rond om het projectiel werd rond vier uur afgezet, waarna personeel van de afdeling Forensi sche Ondersteuning Wapens Techniek een onderzoek instelde. Daarbij bleek dat het geen handgranaat betrof. Het projectiel werd afgevoerd en zal op een veilige wijze nader worden onderzocht. STAD AAN HET HARINGVLIET/DEN BOMMEL/STELLENDAM - PoUtieperso- neel van de Verkeerspolitie heeft zondagmid dag tussen kwart over een en kwart over drie een snelheidscontrole gehouden op de Til- sedijk. Drie motorbestuurders moesten hun rijbewijs inleveren. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 180 km/uur, waar 50 km/uur is toegestaan. Tevens werd gecontroleerd op de Plaatweg in Stellendam. Hier moest ook één motorrijder zijn rijbewijs inleveren. Hij reed 174 km/uur. In Ouddorp wordt a.s. vrijdag de voor ronde voor het Nederlands Kampioenschap Buikglijden gehouden. Een spektakel waar bij de deelnemers in een waterdicht pak zo ver mogeUjk op de buik proberen te glijden over een spectaculaire baan van maar üefst 25 meter lang. Het kampioenschap wordt gehouden op parkeerterrein Dorpstienden te Ouddorp. Bij slecht weer wordt het evene ment gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden'. HERKINGEN - Het is een gegeven dat in de kleinere woonkernen het voor zieningenniveau achteruitgaat - een verschijnsel waarbij, om maar wat te noemen, voorzieningen als plaatselijke winkels, post- en bankkantoren, medi sche en zorgvoorzieningen, bibliotheek en openbaar vervoer al schaarser wor den en niet zelden zelfs uit het dorp verdwijnen. Het gevolg is dat de leef baarheid er sterk achteruit kan gaan. En het gevolg daarvan is dat meer en meer jonge(re) gezinnen deze kleine kernen verlaten, zodat - dramatisch benaderd - het dorp uiteindelijk tot uitsterven veroordeeld zal zijn. Ook op Goeree-Overflakkee kampen dorpen hiermee. Den Bommel, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't HaringvUet en Herkingen zijn voorbeelden van kernen van waar uit al meerdere keren voor deze pro blematiek de aandacht is gevraagd. En het is in Herkingen dat thans één van de inwoners het initiatief heeft opgevat om - nu de Rabobankvestiging er leeg is jkomen te staan - aan het probleem van een teruglopend voorzieningenni veau het hoofd te bieden door te pogen een - onafhankelijk - Burger Advies bureau op te richten. Door Hans Villerlus Het is Henk Huber die zich het lot vaij een verschralend voorzieningenniveau in Her kingen behoorlijk aantrekt. "Zelfredzaam heid is het wat onze regering roept, en ons dorp wordt langzamerhand gestript van ser vices", zo geeft hij aan. Huber roert trouwens wel vaker z'n mond of zijn pen als hij vindt dat bepaalde zaken in de samenleving niet gaan zoals ze naar zijn overtuiging behoren te gaan, ook al weet hij dat hij hiermee niet altijd vrienden maakt. Maar onder de inwo ners van Herkingen zegt hij in ieder geval draagvlak te ervaren voor zijn idee om een - zoals hij het zich voorstelt - 'Burger Advies bureau' op te richten. "Mensen hebben immers nogal eens een helpende hand nodig als het gaat om het regelen van bepaalde zaken, het invullen van formulieren of het simpelweg schrijven van een brief, maar in het eigen dorp is daar geen mogelijkheid (meer) toe", zo legt Huber uit. "De instellingen waarbij men voor deze dingen terecht kan, zijn er niet of niet meer; Henk T. Huber: "Het Burger Adviesbureau zou een nieuw punt in ons dorp kunnen zijn waar inwoners geholpen kunnen worden.(Foto: Hans Valerius) daarvoor moet men naar een ander dorp. Ouderen of mensen die slecht ter been zijn, hebben dan al gauw een probleem. Zéker in Herkingen als men op het openbaar vervoer is aangewezen." Als waardevolle voorziening in de woon kern ziet Huber daarom een centraal pimt - het Burger Adviesbureau - waar burgers, bijvoorbeeld twee of drie morgens per week, met hun vragen opgevangen worden, waar mensen geholpen kunnen worden of allerlei informatie kunnen krijgen. Er zou dan een stichting moeten worden gevormd voor het oprichten van een adviesbureau c.q. service punt, dat door vrijwilUgers, die een zekere deskundigheid bezitten, bemand zou moeten worden en waar iedereen met al zijn zaken terecht kan. "En natuurlijk moet het een punt zijn waar mensen in vertrouwen bepaalde zaken kunnen bespreken, want niemand wil dat hun problemen op straat komen te lig gen." De één-loket-gedachte in een gemeentehuis ziet Huber niet echt als geslaagde opzet, omdat de burgers dan nóg naar een andere plek moeten. Het liefst zag hij een en ander verwezenlijkt op een vaste locatie in Herkingen, bijvoor beeld het leeggekomen Rabogebouw aan de Molendijk. "Het zijn allemaal maar ontkiemende gedach ten" zegt Huber, "maar als het haalbaar zou zijn, is het weUicht de moeite waard om eens over van gedachten te wisselen met andere partijen. Bijvoorbeeld tijdens een vergade ring met bewoners die hierover misschien ook ideeën hebben; daarna zou een en ander welhcht nader uitgewerkt kunnen worden. Maar ook moet - wil het haalbaar zijn - de gemeente en misschien ook de provincie er medewerking aan willen verlenen." Verder heeft Huber bij de Europese Unie al naar subsidiemogelijkheden geïnformeerd en die üjken voorshands zelfs niet uitgeslo ten, zo blijkt uit een reactie die hij vorige week mocht ontvangen. Daarnaast is hij van mening dat ook de dorpsraad van Herkingen bij eventuele besprekingen betrokken zou kunnen zijn. Wat Huber betreft, is het tijd om met elkaar rond de tafel te gaan, zowel om te zien of er in het dorp nog méér draagvlak voor te vinden is als om mensen te activeren om tot zaken te kunnen komen. Voor wie hierover met de initiatiefnemer in contact wil treden, volgen hier zijn gegevens: H.T. Huber, Jan Deugtstraat 15, 3249 AH Herkingen, tel.: (0187) 669887, e-mail: hhuber@xs4all.nl. DIRKSLAND - "De kleuterschool 'het Start blok' is nu écht weg: afgelopen vrijdagmorgen werden de puntjes op de i gezet, waarmee Van Groningen Sloopwerken het karwei afrondde. Ondanks de nodige omzichtigheid, waarmee men afgelopen weken te werk ging, waren zware trillingen tot opmeer dan 50 meter afstand te voelen, hoewel de directe buren hier soms geen last van hadden. Duideüjk is geworden dat met het oog op de toekomst heien op deze locatie niet gewenst is." Dat zegt Dirkslander Jan Verbiest, de geestelijke vader van de website www.hartvandirksland. nl, die tevens melding maakt van de actua lisering van de site, waarin de toekomstont wikkelingen rond de herinrichting van het centrum van Dirksiand centraal staan. Op de documentatiepagina staan enkele foto's van de sloopactiviteiten. Verder is er de afstu deerscriptie te vinden van Simone Kiewiet-de Wit, raadsgriffier van Dirksiand. Deze scriptie is gemaakt in opdracht van de gemeenteraad van Dirksiand en draagt als titel: 'Dirksiand, leefbaar zonder winkels?' Mevrouw Kiewiet hecht eraan te vermelden dat haar ideeën en aanbevelingen voor een leefbare dorpskern tot nu toe nog geen reactie van de raad en col lege hebben opgeleverd. "Het gaat om mijn ideeën en opvattingen, waar de raad en het college (nog) niet op hebben gereageerd", zo laat zij Hart van Dirksiand weten. Een ander stuk is afkomstig van de heer Frits Pijnenburg, wethouder van de gemeente Bla- del. Het betreft een presentatie over 'Bouwen in eigen beheer', een manier om goedkope woningen te realiseren, bijvoorbeeld op het voornoemde terrein van het 'Het Startblok'. "Het gemeentebestuur lijkt voor een derge lijke aanpak vooralsnog geen belangstelling te tonen", zegt Jan Verbiest, "maar onder de bevolking leeft het wel. Tijdens een burge ravond in Herkingen, georganiseerd door Geineentebelangen, is de wens ook duidelijk geuit om vooral betaalbare woningen te bou wen." Verbiest nodigt iedereen uit om aan- of opmerkingen en ideeën, e.d. voor zijn site te mailen naar: post@hartvandirksland.nl. Vorig jaar berichtte de gemeente Oost flakkee een subsidieaanvraag "Leef baarheid Kleine Kernen" te hebben ingediend bij de Provincie Zuid-Hol land. Dit is een projectsubsidieaan vraag ter versterking en verbreding van het speeltoestellenniveau in de ker nen van de gemeente. In de zomer van 2004 deelde de provincie de gemeente mee, dat de subsidie zou worden toe gekend, onder de voorwaarde dat de gemeente zelf ook (financiële) midde len bijdraagt en eventueel nog andere flnanciers bij het project betrekt. In het voorjaar van 2003 heeft de gemeen teraad de Nota Jeugd vastgesteld; een nota over het lokaal jeugdbeleid in de gemeente. Met het vaststellen van die nota besloot de gemeenteraad onder andere dat er geen hangplekken gerea liseerd mochten worden in de gemeen te. Met dit gegeven moest bij het reali seren van nieuwe voorzieningen reke ning gehouden worden. De voorbereidingen om het (speehoestellen) niveau üi de gemeente te verbeteren, zijn in volle gang. Onderstaand in het kort de hui dige stand van zaken. Oude-Tonge In Oude-Tonge was het de bedoeling iets te realiseren voor de oudere jeugd. Door middel van een enquête wUde de gemeente graag van de inwoners horen wat zij hier graag gerea liseerd zouden zien. Inmiddels zijn de reac ties van de enquête geïnventariseerd. Daar uit blijkt dat de voorgestelde voorzieningen momenteel niet te reaUseren zijn, omdat de aangegeven wensen van de inwoners teveel uiteen liggen. De enquête is echter niet voor niets geweest; uit het onderzoek is in ieder geval gebleken wat men niet wil, maar men heeft ook aangegeven wat de alternatieve wensen zijn. Momenteel worden die wensen geïnventariseerd. Het streven is om voorzie ningen te reaUseren waar zoveel mogelijk inwoners zich in kunnen vinden. Den Bommel In Den Bommel zal het terrein aan de Kerk- dreef (voorheen het tertein van de Bommelse Vrienden) worden gerenoveerd en zal een aantal voorzieningen worden vervangen. Dit naar aanleiding van een inspraakavond die voor de inwoners is gehouden. Zuidzijde en Langstraat Ook de buurtschappen Zuidzijde en Lang straat zijn betrokken bij het versterken en verbreden van het speelterreinenbeleid van de gemeente. In beide buurtschappen zal de nadruk komen te liggen op nieuwe voor zieningen voor de jongere jeugd. Bij de tot standkoming van de voorzieningen in deze buurtschappen zullen de inwoners de gele genheid krijgen mee te denken. Ooltgensplaat Tijdens de voorbereidingen bleek dat Oolt gensplaat momenteel goed voorzien is qua speeltoestellen en overige voorzieningen voor de jeugd van 13 jaar en ouder. Omdat het budget vanuit de subsidieregeling van de provincie en het gemeentelijk budget beperkt is, is er voor gekozen in Ooltgensplaat geen nieuwe voorzieningen te realiseren. Achthuizen In Achthuizen zullen binnenkort speeltoestel len worden geplaatst op het speelterrein dat gelegen is tussen de Kerkstraat, de School straat, de Polderstraat en de Patronaatstraat. Omwonenden en belanghebbenden hebben mee kunnen denken over de uiteindelijke invulling van het speelterrein.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1