JE TIJD AFWACHTEN Verkiezingsavond Christenunie met André Rouvoet PREDIKBEURTEN Backoffice SOFFERS pakken weer punten EIIAIIDEn-tllEUWS Verkoping van Clementijn Verkiezing beste foto 2005 bij De Rarekielc Een veto vooraf Wat moet D66 nu? Wacht op je beurt De les hieruit Zondag 12 februari 2006 Spullen gevraagd voor rommel markt 'Grootenhoek' i-eo Tamboer OOSTFLAKKEE - De schaakvereni ging Oost Flakkee lijkt geen lang leven beschoren in de 2e klasse van de Rot terdamse Schaakbond Bond. Dit sei zoen voor het eerst sinds jaren in de 2e klasse spelend staat S.O.F, er zo veras send goed voor dat wederom promove ren geen vreemde gedachte meer is. De prediking van Christus GOEREE-OVERFLAKKEE - Het Christenunie Platform Goeree- Overflakkee organiseert namens de vier kiesverenigingen een verkie zingsavond op maandag 27 februa ri in Middelharnis. De lijsttrekkers van de vier kiesverenigingen zullen zich deze avond presenteren. Ook de fractievoorzitter van de Tweede Kamerfractie van de ChristenUnie, André Rouvoet is aanwezig even als een vertegenwoordiging van de Provinciale Statenfractie. In deze column wil ik met de lezer terug kijken op de forse uitspraken van D66 over de militaire missie naar Afghanistan. Voordat er van enige discussie sprake is geweest, heeft de fractie zich uitgesproken tegen het zenden van troepen. Dat was in december 2005. Toen stond reeds het besluit vast: "wij zijn tegen uitzending van troepen". Onze bijdrage aan het debat bestaat hierin dat wij anderen voor ons standpunt trachten te winnen. Mei onze argumenten zullen we hen (trachten te) overtuigen. Welnu, de D66 fractie heeft ondervonden wat het betekent om voor je beurt te spreken. Ik schrijf dit niet om deze partij een zet te geven. Die heeft ze intussen van veel kan ten, zelfs ook vanuit eigen kring gekregen. Ik schrijf hierover als over een vaker voor komend menselijk drama. Het heeft zich nu afgespeeld in de politiek. Het zou zich even zeer op kerkelijk terrein kunnen afspelen, of in een maatschappelijke organisatie. Wat is het geval geweest? Een moeilijke politieke beslissing wordt bij voorbaat van een veto voorzien. De (fractie)woordvoerders hebben hoog van de toren geblazen. In het begin werd zelfs met een kabinetscrisis gedreigd. Als tot uitzending van troepen wordt besloten, zullen onze ministers het kabinet verlaten. Dat staat gelijk met de coa litie opblazen. In de loop van januari werd de toon op dit punt al enigszins gematigd. Kort voor de stemming in de Tweede Kamer was duidelijk dat de ministers niet zouden aftre den. De fractie bleef tegen. Het gaat mij er nu om dat een politieke partij die regeringsverantwoordelijkheid draagt, niet mee wil doen aan het overwegen van voor en tegen. De partij zet de mede ver antwoordelijken, en daarmee dus de coali- tiegenoten, voor het blok. Wij zijn tegen en wij blijven tegen. Houd daar goed rekening mee. En nu komt het: de coalitiegenoten heb ben daar geen rekening mee gehouden. Ze zijn, evenals velen uit de oppositiepartij, na breed beraad nationaal en zelfs internatio naal, tot de conclusie gekomen dat Neder land zich niet aan zijn verantwoordelijkheid mag en kan onttrekken. Niet gelukkig gema noeuvreerd. Op zijn minst een aantal toontjes lager zingen. Daarmee is ze in de loop van januari begonnen. Maar verder? Op 2 februari in het Kamerdebat heeft de fractievoorzitter toe gegeven dat de politiek niet gelukkig heeft gemanoeuvreerd. Om zijn gezicht nog enigs zins te redden, sprak hij over de politiek. De interviewende journalist voegde er direct aan toe: hij zal bedoelen D66. Men kan slechts raden naar de motie ven om aan het begin van de discussie zo'n boude uitspraak te doen. Men kan daarvan echter niet meer terug zonder gezichtsver lies. Elke afzwakking van de ferme uitspraak van december 2005 is reeds een vorm van gezichtsverlies. Helemaal op het robuust uitgesproken 'neen' terugkomen, is evenwel politiek niet mogelijk. D66 zal haar hardnekkig neen betreuren. Hadden we maar gewacht op het verloop van de discussie, dan hadden we ons standpunt genuanceerder kunnen bepalen. Uit de voor zichtige correctie op de flinke uitspraken blijkt dat men dat nodig vindt. Evenwel, een radicale herroeping van het neen zou de par tij ongeloofwaardig hebben gemaakt. In deze dagen heb ik vaak moeten denken aan een les die ons als kinderen in ons ouder lijk huis werd voorgehouden: wacht je beurt af en wacht je tijd af. Onze ouders bedoelden daarmee: spreek niet te snel onheiToepelijke woorden als je nog midden in de discussie zit, of daar zelfs nog niet aan toe bent. Luister naar anderen en ga na of de discus sie gezichtspunten oplevert die je zou moeten verdisconteren in je beslissing; of die je zelfs tot andere gedachten kunnen brengen. Dat bedoel ik met: je tijd afwachten. U kunt deze les ook omschrijven als: spreek niet voor je beurt. Doe je dat wel. dan komen daarvan ongelukken. Ik vermoed dat velen in D66 denken: hadden we maar gewacht met het uitspreken van zo'n abso luut klinkend neen. Ik oordeel niet over motieven. Zoals gezegd: daarnaar kunnen we alleen maar raden. Ik zeg wel dat het formuleren van een keihard neen, nog voor dat de discussie is begonnen, eigenwijs klinkt. Eigenlijk ver klaar je daarmee de discussie overbodig. Ik stel dit aan de orde omdat een misvat ting als deze zich niet tot de politiek beperkt. Ik noemde hierboven al de kerk en verschil lende maatschappelijke organisaties. Mijn bedoeling is niet een beslissend woord ein deloos uit te stellen. Er zijn mensen die dat doen. Je weet niet watje aan hen hebt. Neen, het getuigt van levenswijsheid om het beslis sende woord op het juiste moment te spreken, dus niet te vroeg, maar ook niet te laat. Het zou ons passen onze God om wijsheid te vragen dat we op het juiste ogenblik zeg gen wat gezegd moet worden. Ik heb geleerd dat dit een gave van Boven is. Je zou eigen lijk elke dag met het gebed om die wijsheid moeten beginnen. dr. W.H. Velema OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Heilige Doop en 18.30 uur kand. D. Burggraaf, Wijk en Aalburg. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. D. Burg graaf, Wijk en Aalburg en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. (PKN) locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. C. J. van der Plas, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. D. J. van Eckeveld, Katwijk aan Zee - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.03 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. J. Smink en Mar van der Veer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.30 uur ds. W. van Weelden, Oud- Alblas - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. B. D. Bonman, Sommels- dijk en 17.00 en 18.45 uur ds. H. Verheul, Amersfoort. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. E. M. Bakker, Bodegraven en 17.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer J. Kranendonk en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. ten Klooster, Ridderkerk en 18.00 uur ds. W. Groenenboom, Waar denburg - Ger. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. Van de Plaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187)485736 Postbus 8. 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder verineiding van 'adv' of'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en -vrrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22, e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10,00 Per halfjaar 19.50 Per Jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 uur ds. J. Willemsen, viering Heilig Avond maal; 15.00 uur ds. G. van Meijeren, vie ring Heilig Avondmaal in 'Vroonlande' en 18.00 uur ds. J. Willemsen, nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer R. C. Verkerk. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. A. Belder - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.30 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland-Ger.Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. M. van Dijk. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W. van Mourik, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. W. Meijer, Yerseke - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. M. R. Hoffenkamp en ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer H. ten Voorde. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avond maal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur drs. G. van Manen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. B. de Romph - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk, bediening Heilig Avondmaal en 14.30 uur ds. C. van Dijk - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. H. Verheul, Amersfoort en 17.00 uur ds. J. C. den Toom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. G. Kamphuis, Amstelveen en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Verheul, Amersfoort en 18.00 uur kand. Joh. Fekkes, Nijkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. J. C. Breugem, Delft en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gemeente geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. B. Stam, Papen- drecht en 18.00 uur ds. L. D. Burger, Wad- dinxveen - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. W. J. Jeroense en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. M. Bart, Driebergen en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. B. C. Oldenhuis en 18.00 uur ds. G. A. Trouwborst. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. D. Breure, Bruchem-Kerkwijk en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur drs. G. den Hartogh en 18.00 uur drs. A. H. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Groene boom, Waardenburg en 15.30 uur kand. D. Burggraaf, Wijk en Aalburg. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. A. Belder. HELLEVOETSLUIS - Op zaterdag 18 maart organiseert Veipleeghuis 'Grooten- hoek' al 'weer voor de vijftiende keer de tra ditionele jaarmarkt. De rommelmarkt maakt een belangrijk deel uit van deze jaarmarkt. U heeft nog zes weken de gelegenheid om uw overbodige, maar nog wel bruikbare spullen in te leveren bij de achteringang van Groo- tenhoek, Hellevoetse Achterweg 4. U kunt hiervoor iedere dag terecht van 8.00 tot 17.00 uur. De organisatie is blij met bijna alles, maar al te grote spullen zoals bankstellen, bedden, bergmeubelen, e.d., evenals compu terapparatuur kan niet worden ingenomen. Beëdigd makeiaar/taxateurX HH Telefoon 0187 - 48 3816 E-mail leo_tamboer@hotmaiI.com WOZ taxateur RMT/RT gecertificeerd De laatst gespeelde wedstrijd moest S.O.F het als koploper in de poule opnemen tegen het sterke SO Rotterdam. Aangezien Rot terdam tweede in de poule stond was dit de directe medekandidaat voor promotie. Maar de heren van S.O.F blaken van het zelfver trouwen en dat werd alleen maar groter toen Lendert van den Ouden als eerste een vol punt binnenhaalde. Niet lang daarna noteerde Hennekes aan bord één remise. Maar aangezien zijn tegenstander dit seizoen alleen nog maar gewonnen had voor de RSB competitie werd dit ook weer als een plusje gezien. Ook Ruud van Hooff liet zien waarom de club uit Oude Tonge blij met zijn terugkomst naar S.O.F mag zijn. In een hem goed bekende opening (Pirc) liet hij zijn tegenstander weinig kans. Verder was er winst voor Sparreboom en tekenden Dupree en Bengs voor stevige remises. Uiteindelijk bleken de Rotterdammers niet voor niets tweede te staan en dat kwam tot uitdrukking in twee verloren partijen voor van Genderen en van der Waal. Al met al de minimale over winning met 4.5 - 3.5 voor S.O.F. Met nog twee ronden te gaan staat S.O.F, nu twee punten los, waarmee promotie dus echt binnen handbereik is. Maar de huid wordt niet verkocht voordat de beer geschoten is, dus er staan nog twee spannende ronden te wachten. Volgende ronde is een thuiswed strijd (20.00 uur Grutterswei Oude tonge) op 1 maart tegen Spijkenisse 3. Publiek en geïnteresseerden in de schaaksport natuurlijk van harte welkom. MELISSANT De activiteitencommissie van de Ned. Her vormde Gemeente ihv organiseert weer een verkoping. U bent van harte welkom D.V. woensdag 15 februari van 9.00 tot 11.30 uur in De Poort, Voorstraat in Melissant. Clementijn zal dan haar zomercollectie laten zien voor dames- en kinderkleding. De com missie verkoopt dan ook betaalbare babypak ketten en speelgoed, cake en koekmeel van Molen De Hoop, glaswerk gevuld met nar cissen, hyacinten en amaryllisboUen, appels, hand- en stoofperen, sinaasappels en man darijnen, diverse levensmiddelen en pakjes koeken. SOMMELSDIJK - Eind januari werden voor de 26-ste keer de trofeeën uitgereikt voor de beste foto en dia van het jaar 2005. Om beur ten wordt de jurering hiervoor gedaan door een fotograaf en een beeldend kunstenaar. De Dü'kslandse kunstenaar Niels Snoek gaf boei end commentaar op het ingeleverde werk en koos de volgende winaars. Dia: Martien van Rossen, kleurenfoto: Mare van Houwelin- gen en zwartwit-foto: Annemarie Vermaat. Het verslag en de winnende foto's zijn op de website (www.rarekiek.nl) te vinden. Voor februari ligt de aandacht weer op de bespreking van eigen foto's, dia's en digi tale beelden. Daarnaast is er een avond over het meedoen aan internationale wedstrijden en salons. Diverse leden waren hierin in het verleden al succesvol. Vrijdag 10 februari: bespreking eigen foto-, dia- en digitaal werk; Vrijdag 17 februari: werkgroep internationale wedstrijden en salons en Vrijdag 24 februari: bespreking eigen werk, waaronder -werk op thema 'Typi cal Dutch'. Informatie via 0187-603582 of per e-mail: fcderarekiek@flakkee.net De megalomane bouwwoede van de gemeente Middelharnis strekt zich bin nenkort uit tot de eigen burelen. Eerdaags verandert de administratieve wanorde op het gemeentehuis in de gestroomlijnde dienstverlening van het gemeentekan toor. Backojfice, een chique naam voor een duur product. Gelukkig kunt u in Menheerse op 7 maart a.s. gewoon rich ting stemlokaal. In Middelharnis dingen maar liefst negen partijen naar de gunst van de kiezer. Democratie is een groot goed, maar deze keuzemogelijkheid is voor menigeen iets teveel van het goede. Alhoewel veel lijsten op voorhand wegval len is een quick scan niet verkeerd. Een snelle vergelijking leert dat de verschil len tussen de partijen nihil zijn. Alleen tussen uiterst links en uiterst rechts zijn enkele minieme verschillen te ontwaren. Gelukkig is er voor wie het echt niet weet een knop om blanco te stemmen. Wees op dit punt terughoudend, hier spinnen de grote partijen garen bij. Politieke bij eenkomsten zijn er genoeg, maar die zijn doorgaans een ons kent ons gebeuren. De burgers die zich mengen in een ver kiezingsdebat worden niet veel wijzer. De stoplappen en cliché's stapelen zich op. Alleen een enkele nieuwkomer doet fer me beloften, maar daar heeft de kiezer slechte ervaringen mee. Hij wordt sinds jaar en dag bedolven onder kaderstel lende structuren en vage toezeggingen. De bestuurlijke doelstellingen buitelen in het rond tenvijl de burger al maanden lang tandenknarsend wacht op de her haaldelijk toegezegde ambtelijke actie die zijn nijpende probleem moet oplos sen. Er komt niets van. Als bestuurders hun ambtenaren onvoldoende aanstu ren komt er ondanks het prestigieuze office van efficiënte dienstverlening niets terecht. Een 'groter' gemeentehuis, praktijkingang achterom, is niet genoeg. Naast hardware is software, lees sen/ice en garantie, een eerste vereiste. Raads leden en wethouders van de oude plooi zijn bedreven in wollige toespraken, maar niet in het efficiënt tackelen van proble men. De werkelijkheid is weerbarstig en de marges van de lokale democratie zijn smal, maar de vertoning die de burger de afgelopen jaren over zijn hoofd kreeg uitgestort, was feitelijk onaanvaardbaar. Backoffice? De burger is meer gebaat bij een motorfiets die de hondenpoep in de gemeente verwijdert, bij betere bestra ting, bij het bouwen van woningen, bij minder zwerfvuil en bij het metterdaad tegengaan van fietsen op D'n Diek. Ik noem maar wat. Ter herinnering nog dit. Bij prestigieuze objecten gaat de gemeenteraad vrijwel altijd overstag. Wie herinnert zich nog het debat over opknappen van het havenhoofd in Men heerse in april 2000? Het CDA ging in ieder geval overstag. We hielden er een groene (l) landzee en een kunstwerk aan over. Maar vooruit, de enkele toerist die 't Hoad bezoekt krijgt waar voor z'n toe ristenbelasting, zitten op gemeentekas ten met een uitzicht dat onbetaalbaar is. Het is op D.V. 7 maart kiezen of delen. Laat het rode potlood gerust thuis. Zelfs een stroomstoring kan geen roet in het eten gooien. Het backoffice in wording staat garant voor een efficiënt ingericht stemlokaal. Obadiah Sedgwick, Ik sta aan de deur en ik klop. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 148 pag. ISBN 90-33]-1929-3. Prijs 12,90. Regelmatig verschijnen er boeken die je in veel handen zou wensen. Dikwijls zijn dat - wat mij betreft - herdrukken en/of herta lingen van oude geschriften die voor het eerst of na lange tijd opnieuw op de Nederlandse markt verschijnen. Een voorbeeld van zo'n kostbaar kleinood is dit boek van een 17°- eeuwse puriteinse prediker Wie deze Obadiah Sedgwick was, wordt door de hertaler/samensteller, de heer B. Koopman te Barneveld, keurig uit de doeken gedaan in een inleidend hoofdstuk. Daaruit blijkt dat dit geschriftje voor het laatst in 1676 in onze taal verscheen. Hoog tijd voor een heruit gave. Sedgwick was de schoonvader van de beroemd geworden Thomas Manton. Deze uitgaaf betreft een serie van zeven overdenkingen naar aanleiding van Open baring 3: 20: "Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop. Indien iemand Mijn stem zal horen en de deur opendoen, Ik zal tot hem inkomen en Ik zal met hem avondmaal houden en hij met Mij. Het is een woord van de Heere Jezus, de Zaligmaker van zondaren. Hij klopt op hun deur om te worden binnengelaten. De wijze waarop Sedgwick deze woorden uit legt, getuigt van een grote drang en kracht waarmee hij zijn hoorders confronteert. Dat begint al direct in het eerste hoofdstuk. Daar boven staat: Christus'bereidheid en gewillig heid. Daarvan geeft Sedgwick een bewogen getuigenis. Tegelijkertijd laat hij zien wat het betekent wanneer het er niet van komt, van dat open doen. Als namelijk het hart verhard en voor Christus gesloten blijft. U begpjpt het wel: een bijzondere aanbeve ling van dit belangrijke en gewichtige boek. Het is oud goud dat na eeuwen nog niet ver- donkerd is. Ds. J. Van Amstel, Zit het in de prediking? Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paper back. 87 pag. ISBN 90-76430-38-1. Prijs €8,95. Enige tijd geleden was ds. J. Van Amstel (christelijk gereformeerd predikant te Ede) veertig jaar dienaar van het Woord. Ter gele genheid daarvan liet hij dit boekje verschij nen, een bundeling van eerder verschenen artikelen over de prediking. Daarmee is een belangrijk theina aan de orde gesteld. De Heere wil zondaren zalig maken door de bediening van Zijn Woord. Maar wat aan de ene zijde een gave en een groot voorrecht is, dat is aan de andere kant ook een gewichtige verantwoordelijkheid. Adeldom verplicht immers. Het komt er nauw op aan dat de prediking ook is in overeenstemming met de Schriften. Een verantwoordelijkheid voor de dienaren zelf, maar ook voor de andere ambtsdragers, met name de ouderlingen die toezicht op de prediking moeten houden. Vooral met het oog op hen stelde de schrijver deze bundel samen - een handreiking om hen toe te rusten tot deze taak. Er komt veel aan de orde in dit boekje. Ik noem enkele thema's: bijbelse prediking, Christusprediking, evangelische prediking, onderscheidenlijke prediking, bevindelijke prediking, ontdekkende prediking. De aan trekkelijkheid van dit boekje ligt in de een voudige en heldere wijze waarop een en ander wordt beschreven. Wie ds. Van Amstel kent, zal zich er niet over verwonderen dat de toon mild en vriendelijk is. Dat belet hem overigens niet om misstanden en misvat tingen aan te wijzen. Wel kom ik naar mijn indruk iets te vaak uitdrukkingen tegen als: "sommigen menen al te veel... en "vroeger sprak men van... Door het korte bestek van dit boekje voel ik hier en daar de behoefte aan een nadere uitwerking en toespitsing. Toch biedt dit boekje veel goede dingen. Met het volgende citaat (genomen van de laat ste pagina) meen ik de intentie van ds. Van Amstel - met instemming - te kunnen type ren: "De prediking is voluit bediening van het Woord van God, in het besef dat je staal in de spaiuüng van de eeuwigheid. Daarom heb je niet alleen te vertroosten, maar evenzeer te waarschuwen. Prediking moet verkondiging zijn, zoals de Schrift ons dit voorhoudt. Ds. C. den Boer, Pasen. Feest van bevrij ding. Uitgeverij Boekencentrum te Zoe- termeer Paperback. 114 pag. ISBN 90-239-1920-3. Prijs 10,50. Wat is de achtergrond van het feit dat de christelijke kerk het Paasfeest viert? Waarom viert zij dat hoge feest niet op dezelfde dag als de joden Pesach vieren? Er ligt immers een diepe verwantschap tussen beiden fees ten. In beide gevallen gaat het immers om het gedenken van de grote daden van de Heere in de heilsgeschiedenis van Israël en van de kerk? Pesach is het feest van de bevrijding van het joodse volk uit het diensthuis van Egypte. En Pasen is het feest van de verlos sing van Gods kerk uit de nood van zonde en dood, van hel en satan, in de opstanding van de Heere Jezus. Naast de bezinning op de inhoud van het Paasfeest kunnen er ook vragen gesteld worden over de verhouding tussen Pesach en Pasen. Daar gaat dit boekje van ds. Den Boer over. Met vooral deze vraag: hoe is het gekomen, dat deze twee feesten uit elkaar zijn gegroeid? Vanwaar dat verschil in paas- data? Met het schrijven van dit boek biedt hij een aanzet geven tot bezinning op deze problematiek. Hiermee komen er vragen aan de orde die ten nauwste samenhangen met de verhouding tussen het Oude en het Nieuwe Testament. En tegelijkertijd tussen kerk en Israël. Dit boek verscheen in de publicatiereeks van het Centrum voor Israëlstudies, verbonden aan de Christelijke Hogeschool Ede. Ds. C. den Boer is emeritus predikant in de Protes tantse Kerk in Nederland. Hij doceerde vele jaren Nieuwe Testament aan de Theologische Hogeschool 'Johannes Calvijn' van de Gere- forineerde Bond. J.M.J. Kieviet Al in de middaguren wordt André Rouvoet ontvangen in het gemeentehuis van Oost- flakkee, waar hij een korte impressie krijgt van het eiland. Daarna is er een werkbezoek aan het ziekenhuis in Dirksland om daar te spreken met verschillende vertegenwoordi gers in de zorg. Vervolgens trekt het gezel schap richting Stellendam, waar de vismijn zal worden bezocht. Daar zal voornamelijk gesproken worden over de toekomst van de visserij met het oog op de 2e Maasvlakte en allerlei andere ontwikkelingen in deze sec tor. Aansluitend is er een verkiezingsavond in de aula van de Technische School in Mid delharnis waar de eilandelijke lijsttrekkers van de ChristenUnie met elkaar in debat gaan. Voor Goedereede is dat Jan Goemaat, voor Dirksland Wim Bniggeman. voor Mid delharnis Ron de Rover en voor Oostflak- kee is dat Gert-Jan van der Valk. Zij spreken over onderwerpen die ook u aangaan, zoals: (betaalbare) woningbouw voor starters en senioren, werkgelegenheid, leefbaarheid van onze kleine kernen, veiligheid (ambulance, brandweer), de landbouw, natuurontwikke ling, toerisme en recreatie. Jitske Verkerk spreekt namens de jongeren van Perspectief en ook André Rouvoet zal de ChristenUnie fractievoorzitter in de Tweede Kamer André Rouvoet bezoekt Coeree-Overflakkee. zaal toespreken waarna er nog gelegenheid zal zijn voor discussie en ontmoeting. Avondprogramma Het avondprogramma zal er als volgt uit zien: 19.30 uur aula van de Technische School open. 20.00 uur opening. De groep "Image" uit Dirksland verzorgt de samenzang. 20.15 uur de vier eilandelijke lijsttrekkers met een sketch en een stellingenspel. 21.00 uur pauze 2115 uur Jitske Verkerk spreekt namens Pers pectief. 21.30 uur toespraak van André Rouvoet en discussie met de zaal. 22.15 uur sluiting en een informeel samen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 8